» »

OS flame wars

OS flame wars

1 2
3
4 5

mtosev ::

Dos wins. BEST OS ever.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Icematxyz ::

Dos wins. BEST OS ever.


In to si napisal iz DOS-a a ne da?

BigWhale ::

Ice, no lahko bi. Tudi DOS je imel svoj TCP/IP stack...

Icematxyz ::

Da tudi video player za dos sem imel na disketi če se ne motim pa ga nikoli nisem uporabil. :)

Sem za šalo vrgel v google par besed in je mi vrglo ven:

http://www.multimediaware.com/qv/

In samo ugibam lahko kateri OS bi se bolje obnesel na stari opremi za gledanje multimedije. 634 Kb OS na disketi ali par GB OS na trdem disku.

opeter ::

sam to nima nič veze s kvaliteto OS-a, linux je še zmer superioren winsem :-P


Za določene specifične segmente uporabe računalnika ni superioren, dokler zanj ni komercialnega programja.

Le zakaj večina uporabnikov ni zadovoljna z npr. Gimpom?

Ko bo tržni delež večji, bodo veliki, npr. Autodesk (sicer Maya obstaja za Linux), Adobe, Corel (nekoč je imel celo svoj Linux OS, pa celo paket CorelDRAW 9 za Linux, le kaj se je zgodilo?) itn. začeli razvijati svoje programe za ta skupek kode.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

imagodei ::

Različne potrebe, različni OS-i. IOW, za vsako bolezen rožca raste. Mikrokontrolerjev se tudi ne programira v C# al pa v Pythonu. Za RAD sta pa C# in Delphi na moč priročna in je C++ overkill.

Na Linuxu še vedno pogrešam kvalitetno rešitev za Centralized User&Computer management, kot imajo Polkna to rešeno z Active Directory in Group policy. Po drugi strani pa neki izgovori, da Linux ni primeren za navadnega uporabnika, že nekaj let ne držijo več vode. Razen, če se pod "navadnega uporabnika" šteje vse tiste, ki PC rabijo za igre.
- Hoc est qui sumus -

preem ::

...Le zakaj večina uporabnikov ni zadovoljna z npr. Gimpom?

Ko bo tržni delež večji, bodo veliki, npr. Autodesk (sicer Maya obstaja za Linux), Adobe, Corel (nekoč je imel celo svoj Linux OS, pa celo paket CorelDRAW 9 za Linux, le kaj se je zgodilo?) itn. začeli razvijati svoje programe za ta skupek kode.


pa sej to ti govorim, kvaliteta Gimpa nima nič veze z OSem. A so sedaj winsi zanič ker jaz pač ne maram BS-playerja? Vidiš - nobene povezave - zato pravim da je linux superioren.

in da, ko bo imel večji tržni delež, bo tudi adobe portal svoj photoshop na linux, kaj boste pa potem rekli? da je VLC zanič in so winsi zarad medie playerja boljši?

Tear_DR0P ::

Kaj pa če uporabiš NTFS-3G?

včasih sem malce počasen v glavi - ne vem zakaj sploh nisem pomislil na to reč - oziroma sem pričakoval da bi apple to lahko v system update pobundlal. se vidi da sem samo uporabnik :P
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

AndrejS ::

Morda pa v linuxu primanjkuje dobrih orodij za pisanje gonilnikov

Icematxyz ::

O superiornosti je nesmisel govoriti. Lahko bi se kvečjemu govorilo o superiornosti na določenem področju.

Tako je Windows v čem superioren Linux-u in tudi obratno velja na drugih področjih.

Torej edino pravo merilo je pomoje sposobnost OS da zagotovi funkcionalnost za tisto področje dela, ki ga potrebuješ.

Tako lahko ima nek OS določene funkcionalnosti razvite daleč bolje kot nek drug OS ampak kaj ti to pomaga če ma drug OS samo eno področje bistveno bolje podprto kot prvi OS?

In tako drugi OS v vsakem pogledu postane z tvojega vidika superioren.

BigWhale ::

Ne, linuksi so povsod superiorni. Zmagajo.

nicjasno ::

+1
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

jype ::

+1

Tero ::

Windows Vista je povsem superioren OS
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

BigWhale ::

-1

Icematxyz ::

Ne, linuksi so povsod superiorni. Zmagajo.


Kaj čem dajati +1 če pa vem, da če jih namestim tričetrt programja ne deluje.

Žel moram dati -1 za to trditev. Bi pa jih rade volje uporabljal če bi podpirali tisto s čem jaz delam.

To pa kdo je kriv da ne podpirajo (proizvajalec programske opreme ali proizvajalci linux-a) pa meni nič ne pomaga. Na koncu nimam funkcionalnosti, ki jih potrebujem.

Če bi pa vse kaj delam lahko naredil z Linuxi, bi pa tud sam dal +1.

preem ::

kaj točno pa ne moreš delat z Linuxi?

Icematxyz ::

kaj točno pa ne moreš delat z Linuxi?


Marsikaj.

preem ::

ja npr. en primer povej, da vidim kaj ti dela probleme. Verjamem, da se marsikaj ne da, vem pa da se marsikaj da.

Icematxyz ::

Verjamem, da se marsikaj ne da,...


>:D

preem ::

heh, pikolovski eeh :P

sej na winsih se tut marsikaj ne da... npr, jaz zlo rad uporabljam sftp protokol, za dostop do mojih strežnikov, ker mi tut gedit, my fav text editor, odpira fajle kar direkt iz strežnika prek sftp-ja...

no npr. na winsih to ne gre (vsaj out-of-the-box, igral se nisem nič), zato je ubuntu my fav dev okolje.

Icematxyz ::

Za programerje se strinjam da je linux okolje zelo primerno. Saj nenazadnje že za samo uspešno delo z linuxi moraš imeti malo te "programerske žilice" v sebi.

In tukaj je tudi en fenomen, ki se zgodi. Pri windowsih stisneš ponavadi na gumb in dela, v Linuxih pa se moraš naučiti in kasneje pokazati neko znanje.

In ko ga osvojiš si že samo zaradi tega bolj ponosen nase in ti to več pomeni kot pa tisti "blesav" klik na gumb.

Lahko bi rekli, da imaš bistveno bolj intimen odnos z Linux-i kot Windowsi in to zna človeku celo ugajati. Posebej če je bolj geekovske narave. ;) Zraven tega pa si se primoran naučiti tudi "ozadja" če hočeš nekaj ko ni "out-of-the-box" spraviti v delovno stanje.

Se pravi Linux te sili v to da se učiš kako stvari delujejo. In tudi ta vez, kjer te linux sili da spoznavaš tudi ozadje in ne gledaš samo vmesnika in klikaš, ti da neko globino, ki jo kot programer potrebuješ.

Tako da ja, na tem področju je linux spredaj. Kar pa ne pomeni da na windowsih ne moreš narediti isto. Seveda lahko. Tudi editiranje datotek na strežniku je mogoče. Ampak ne out-of-the box.

Pa še dejstvo da linux omogoča da kjerkoli in kadarkoli ga preneseš zastojn na svojo strojno opremo in ga uporabljaš "out-of-the-box" za večino vsakodnevnih opravil je velik plus.

jype ::

Jaz na Linuxu komot delam marsikaj, tko da ne govort, da se marsikaj ne da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

BigWhale ::

+1

knesz ::

heh, pikolovski eeh :P

sej na winsih se tut marsikaj ne da... npr, jaz zlo rad uporabljam sftp protokol, za dostop do mojih strežnikov, ker mi tut gedit, my fav text editor, odpira fajle kar direkt iz strežnika prek sftp-ja...

no npr. na winsih to ne gre (vsaj out-of-the-box, igral se nisem nič), zato je ubuntu my fav dev okolje.


Winscp?

preem ::

Winscp?


ja, saj sedaj ga uporabljam, sam še zmer cel developing delam na linuxu.

to sam dokazuje, da se da na vseh sistemih marsikaj narest, če ne po defaultu pa z malo truda... izbira je sam stvar osebne preference, in jaz pač uporabljam ubuntu. nekdo drug pa win98, ampak kdo sem jaz da bi lahko sodil :P

Utk ::

Jaz na Linuxu komot delam marsikaj, tko da ne govort, da se marsikaj ne da.


no no, sej vemo, da zmoreš kaj več logike kot to.

BigWhale ::

Evo crni, tale je samo zate!

Link.

Utk ::

Dobro, kit, ampak logika linuxašov v resnici je takšna.

BigWhale ::

Crni, to je tko k ce bi jest rekel: Vsi ljubljancani so pedri.

Utk ::

Zadnjič si rekel, da so linux uporabniki pametni, windows pa zabiti. V čem je razlika?

BigWhale ::

Ne nisem tega rekel. Lahko me pa citiras. Pa citiraj cel odstavek, ne samo enega stavka.

MrStein ::

OK, če je že flejm:

- koji spolni organ mi Windows Update instalira luknjast SW na PC (WinXP) !??? A ni ideja WU, da dobiš zadnje, popravljene in varne programe ?

- ATI (AMD po novem), kaki idiot moraš biti, da ne zmoreš text v dialog napisat ? Mislim, to na FDV-ju znajo v prvem letniku.

- ATI strikes again. Kak težko je upoštevati izbor "refresh rate" v Display control panel-u ??? (no ja, mora biti kar težko za nekoga, ki besedila ne zna prikazat...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

rejven ::

fajn tema :)

Mi je popolnoma vseeno kaj kdo preferira amapak govorit, da je linux neprimeren za začetnike oz., da je primeren samo za "profije" mi je pa mal mimo, ker je po mojih izkušnjam zelo primeren tudi za začetnike , zakaj?
Poglejmo z vidika navadnega "janeza", ki pride domov iz šihta in bi si rad pogleda mail, malo prebrskal po netu, po možnosti pogledal kak film, poslušal kak komad,...itd.

Recmimo, da naš "janez" ne zna na računalniku drugega kot pogledati pošto, malo prebrskati po spletu, in napisati kak dopis. Z vidika tega "janeza" je popolnoma vseeno kateri OS uporablja, ker v vsakem primeru bo nekdo prišel in mu naložil sistem ter mu pokazal kaj mora "kliknit", da pride do željene storitve. Ko mu bo to nekdo pokazal bo to uporabljal neglede ne to ali to počne v winsih/linux/OSX...itd. Edina razlika zanj pri prehodu (recimo) na linux je v tem, da bo si bo moral "zapomniti" nekaj novih ikon.

Sedaj pa recimo, da se naš "janez", ki je malo avanturista po duši, odloči kupiti nov računalnik hkrati pa se odloči, da bo ta računalnik sam "puštimal". Pred nakupom, si na internetu prebere par člankov, kako je potrebno namestit nov sistem ( boot from cd,...) in ko je prepričan o svojem oh in sploh odličnem znanju se odloči za nakup. Naš "janez" je prebrisan fant brez primere in se odloči kupiti računalnik brez OSja, ker je so mu kolegi povedali, da imajo oni vse potrebne reči, ki jih bo potem namestil na svoj računalnik.
"janez" kupi nov računalnik!
1. primer: kolega mu prinese kopijo winsow:

-"janez" kot se je naučil vstavi cd ter zažane namestitev sistema z njega
- po dolgotrajnem besnem klikanju gumba "next" se sedaj stvari odvijajo same. "janezek" se odloči, da si bo privoščil zaslužen odmor, ter si na mestu kamor gre še cesar sam, privošči sproščeno branje dnevnega časopisa, misleč, da bo ob povratku že veselo uporabljal svoj novi računalnik. Seveda, ga ob povratku čaka neprijetno presenečenje, ko znova opazi gumb "next" ter spodaj "30 minutes remaining"
-no "janezku" končno uspe namestiti sistem, namestiti email račun sedaj ga pa čaka veselo uporabljanje tega računalnika.-"janezek" je srečen!Sam svoj mojster!
-janezek se sedaj odloči namestiti še "une drajvrje, ki jih mende rabiš" Vzame iz svoje lepe škatle prvi cd, ter potem že je samo po sebi umevno kaj je treba storit, "nexet, next, ....., next" končano!Juhu. Pride na vrsto drugi cd, "jenezek je spet na domačem terenu,"nexet, next, ....., next"!
Mala malca!, tretji cd ....
-ko ima računalnik vse potrebne "drajvrje " od prijatelja dobi email kjer mu v priponki pošilja powerpoint prezentacijo "miss hawaian tropic 2008" "janezek" kot besen pes začne noro klikat po priponki ampak glej ga zlomka kar noče odpret, "sam neki piše", nakar je seveda "na vrsti" prijatelj, ki si ga je drznil tako grdo pohecati. Prijatelj mu razloži v čem je hec in mu da verzijo office2007 "janezek" vstavi cd in začne noro klikat "next" in čez nekaj minut JUHU!BABE SO KLE BABE:). "janezek" je zepet srečen.
-ta isti zlobni prijatelj, ki ga je enkrat že tako grdo pohecal, se mu želi odkupiti, tako da mu tokrat pošlje celo izsek iz filma "one night in paris".
"janezek" se ponovno bo besen pes zažene v ogled filma in glej ga glej odpira se Media player!DELA!"kako nebi ko se jaz to uštimal" ampak glej ga zlomka "KAJ!???" kaj je to "CODEC!???! dejmo hit "connect" ...."sory......" ARGH&%&%&%&%&&%&%&!->prijatelj->cd/link->"nexet, next, ....., next"->OHHH:)
-"janezek" že nekaj dni veselo uporablja računalnik, ko na svoj mail dobi sporočilo z naslovom "Penis enlargement pills". Oči se zasvetijo saj že od kar je na dicoveriju gledal odajo o bušmanih sanja, da bi on tudi imel takega. Pazljivo prebere sporočilo, zraven pa je dodan tudi dopis z raziskavami priznanih inštitutov o učinkovitosti omenjenih tablet. "janez" seveda ni naiven fant zato bo prebral tudi te študije po zagonu datoteke "raziskave.exe" se naekranu kar naenkrat pojavi neko sporočilo, ki sploh ne gre stran "windows error, ...., mydoom,...54,53,....30,:)
-"Janez" ma vsega dost!računalniki so podn prijatelj pa kreten :)
2. primer: pozna ura zato bo "skrajšana verzija":)
-"janez" dobi od drugega prijatelja nek nov cd(npr. ubuntu)
-da notr in glej sej to pa že poznam "nexet, next, ....., next", spet me je nategnu :)
-"janezek" pride v sistem, aha pa res ni isto barve so druge, pa ikone so zgori, aha mail ikonca, "janez" klikne in si ustvari mail račun ennako kot v outlooku, ponovno mu prenese in spet mu v oči pade naslov "miss hawaian tropic 2008" "janez" ponovno kot besni pes klikne po ikonci in glej čez nekaj trenutkov že JUHU!BABE SO KLE BABE:), po naužitih radostih mu v oči pade tudi naslov "one night in paris", besnio na priponko in čez nekaj trenutkov oooohhhhh:). Po opravljeni potrebi se "janez" zgrozi na "veličino" svojojega korenja ter se v hipo spomni na "Penis enlargement pills", ker je že prebral kao zadeva deluje , si želi samo vpogled v dodatn študije vendar glej tudi tukaj ne dela "raziskave".exe. "janezek" se sicer potešen odpravi spat.

~moje skromno menenje je torej, da je linux primeren za vsakogar, ki ne potrebuje točno določenega softwera (cad, fotošop,max....itd)ter ne igra računalniških iger. Sam sem trenutno na xp, da nebo kdo rekel, da sem nor pristaš linux, res je, da so glavni razlog igre, ker me je malo prijel spet igrat ampak drugače pa bi moje potrebe povsem zadovoljiv tudi linux.

rejven ::

pa še to:)
linux ima po mojem mnenju pri novih/neukih uporabnikih precej negativno mnenje tudi na račun tega , ker razna podjetja na svoje računalnike nameščajo "konzolno" verzijo lunux brez grafičnega vmesnika, če bi bilo na novh ne win računalnikih naščena kako druga verzija npr. ubuntu, mandriva,pclinux....bi marsikateri uporabnik pustil gor in nebi nameščal windowsov.Uporabiki pa tako v isti koš tlačijo tisto "konzolno verzijo" kot polne operacijske sisteme ala mandriva,ubuntu,...itd, in jih je kasneje težko "prepričat" naj ga uporabljajo ker so "že vidli kako zgleda(konzola)" in jih ne mika...

BigWhale ::

Mah, problem je samo v tem, ker eni ne marajo linuksa zato k nocjo delat u dosih.

noraguta ::

linuksi so fajn , se hit prižgejo pa hit ugasnejo tut, sam umes pa kva za boga lohk počneš znjimi?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

noraguta> sam umes pa kva za boga lohk počneš znjimi?

Rendraš piksarjeve risanke!

Daedalus ::

Mah, Winsi so Ford Fiesta. Nič kaj posebnega, nič kaj kompliciranega. Se pač vsedeš, obrneš ključ in odpelješ. Dela, ni pa zanimivo, razburljivo.

Linux pa je dirkalnik. Prej ko se greš pelat, je treba nastavit podvozje, prestavna razmerja, bremze, vžig... to ni lih za vsakega (zahteva nekaj znanja in razmišljanja). Ko pa je poštimano pa leti ko šus. S tem, da se eni pač ukvarjajo s tunanjem Linuxa za bolj povprečne ljudi, ki nimajo tolko časa in znanja (Ubuntu).

Tak da kr mejte svoje Fieste pa mi obenem težite kak je moj avto zanič. Sej običajno v faco zelen folk tud pametuje, da Ferrariji niso za naše ceste:P>:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

xandros ::

Linux je dirkalnik, samo prej ga moras sestaviti.

Daedalus ::

Wrong. Lahko ga dobiš že sestavljenega. Lahko ga pa sestaviš sam, glede na to kaj od sistema rabiš/pričakuješ.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

xandros ::

In potem, ko nekaj crkne, ko moras nekaj vgraditi?

Daedalus ::

U go and fix it. Ne moreš met vsega, ane? Če ti ni všeč... uporabljaj Fiesto:P
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Utk ::

S tem dirkalnikom se bi pa kar strinjal. Na zalost to pomeni tudi neudobje, nič prtljage, vozit se pa itak ne smeš več kot 130 (ne moreš tipkat hitreje kot tipkat). Imaš ga vglavnem zato, da boš kul. Razen tistih, ki res dirkajo, takih je pa malo.

xandros ::

Ja smrtniki na visti ops fiesti

Daedalus ::

Jaz dirkam in vem, kaj za to potrebujem. Za ostale mi je pa vseeno.

Pa še nekaj... prtljage lahko maš, kolker češ. Udobje... če ti udobje pomeni klikanje po načičkanem vmesniku, pol ga razumeš pač drugače, kot jaz. Vsakemu svoje, ane?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

preem ::

geeki niso cool

drgač mi je pa všeč analogija z dirkalnikom :))

noraguta ::

je precej dobra analogija ja, uporabno za dirkališče, do tja pa nuca šleper.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BigWhale ::

Sevede smo geeki cool. Kwa ti pa je? Ce nas ne bi blo, bi ti se zmeri z vilami na voz seno nakladal in oral z volovsko vprego.

V bistvu niti tega ne bi. V bistvu bi se zmeri iz drevesa na drevo skakal...

Una celica k je prva eno drugo pozrla in zacela z njo zivet v simbiozi je bla geek! Ostale so pa rekle: "A zdej si pa ti fency al kwa? Mors met dve celici, a ena ti ni dost al kaj?? GEEK!"

trnvpeti ::

ni linux za netbooke
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniki na ISS migrirajo na Linux (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17232466 (26871) MrStein
»

Mageia Linux 1.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13227880 (25063) MrStein
»

Reševanje vojaka Viste (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
49323736 (13339) poweroff

Ubuntu sux (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Operacijski sistemi
21513149 (8150) OmegaBlue
»

Prihaja Ubuntu 8.04 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
15713654 (9379) zee

Več podobnih tem