» »

Izboljšane metode pridobivanja nafte iz naftnega skrilavca

1
2
»

Azrael ::

>Nočemo biti pa sužnji nespametnih zakonov.

Takih kot je Kyoto mučka?
Nekoč je bil Slo-tech.

ALT ::

ti pa nimaš nikakršnega znanja in je posledično vse tvoje razmišljanje napačno.
nafta je trenutno vir skoraj celotne kemične industrije, ni bistvo nafte le energija. in dokler se biokemična industrija ne razvije dovolj da bo lahko nadomestila petrokemično se res lahko prodajajo mini fuzijske elektrarne za ceno tosterja, pa bodo naftni mogotci še vedno tu. aplikacija nafte še zdaleč ni omejena in najbolj pomembna za pogonska goriva kot si nekateri to domišljate. skoraj vse v tvoji sobi (ok razen lesene mize >:D ) izvira v takšni ali drugačni meri iz nafte in njenih derivatov.

jype ::

Raptor001> Dobro, zdaj pa zelena nagnenja nekaterih že mejijo na terorizem. S teroristi pa se ve kako je treba.

Če ti nekdo reče, da si zaostal, ga to še ne naredi terorista. Če ga pa ti označiš za terorista, si pa zelo verjetno zaostal tudi na kakšen drug način, ne le potrošniški.

Še mal, pa bomo na forumu mel bedake, ki bodo proti temu, da se s tehnološkimi rešitvami odstrani umazanijo iz naših življenj.

Thomas ::

Nafta je že skoraj idealni energent. Čista, učinkovita, praktična ...

Njeno povečano pridobivanje bo znižala njeno ceno. Nafta je pravi blagoslov.

Nimam pa nič proti, če kdo izumi še kaj boljšega. Naj kar!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

edge540 ::

>>Če ti nekdo reče, da si zaostal, ga to še ne naredi terorista. Če ga pa ti označiš za terorista, si pa zelo verjetno zaostal tudi na kakšen drug način, ne le potrošniški.

Ah saj nisem rekel zato. Saj mi tudi gruntfurmich vsake tolko pove da sem bedak, zaostal, neumen ali kaj podobnega pa se ne sekiram, naj ma veselje človek.

Razkuri pa me, ko se nekdo joka nad zlobnimi naftnimi lobiji, objema drevesa in nam obenem ponuja vodik za rešitev. Še dobro da elektrika za elektrolizo pride iz štekdoze na prvi steni, in to brezmadežno!

jype ::

Raptor001> Razkuri pa me, ko se nekdo joka nad zlobnimi naftnimi lobiji, objema drevesa in nam obenem ponuja vodik za rešitev.

No, ni treba začet zmerjat s teroristi... Rajš mu reč nej ti prnese kanister vodika al pa dva :)

gruntfürmich ::

>>Če ti nekdo reče, da si zaostal, ga to še ne naredi terorista. Če ga pa ti označiš za terorista, si pa zelo verjetno zaostal tudi na kakšen drug način, ne le potrošniški.

Ah saj nisem rekel zato. Saj mi tudi gruntfurmich vsake tolko pove da sem bedak, zaostal, neumen ali kaj podobnega pa se ne sekiram, naj ma veselje človek.

Razkuri pa me, ko se nekdo joka nad zlobnimi naftnimi lobiji, objema drevesa in nam obenem ponuja vodik za rešitev. Še dobro da elektrika za elektrolizo pride iz štekdoze na prvi steni, in to brezmadežno!


ufff, še sreča da jst nisem navdušen nad vodikom, glede zlobnih naftnih lobijev pa sem nekje 50-50, odvisno od dneva:)):D:(
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

nafta je trenutno vir skoraj celotne kemične industrije, ni bistvo nafte le energija. in dokler se biokemična industrija ne razvije dovolj da bo lahko nadomestila petrokemično se res lahko prodajajo mini fuzijske elektrarne za ceno tosterja, pa bodo naftni mogotci še vedno tu.
Ja, nafta je res vir uporabnih surovin za petrokemično in drugačno industrijo, vendar samo zato, ker je tako poceni. Sama poraba nafte za petrokemično industrijo je zanemarljiva (če ne štejemo uporabo nafte za pridobivanje gnojil, ta je ogromna.)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

nietka ::

Mislim, da vas vecina nima pojma, o cem sploh govorite. Ce ne bi bilo zakonov, s katerimi se omejuje onesnazevanje z izpusnimi plini ipd ...

Najbrz si se niste umivali zob z vodo, ki ima okus po krvi in dihali zraka obogatenega z oil shale smradom. TE Sostanj je krajinski park, vam povem :D

"zasmiran pesek nafte" - ta kamen zgleda popolnoma enako kot navaden skrilavec. In cisto nic drugace. Tak lahek, nobene omembe vreden kamen (seveda za laika).
Great warrior? Wars not make one great.

Sparrow ::

Fora je v tem, da s tem ko tržijo nafto zavirajo razvoj alternativnih goriv...
Vodik, H2O itd...

Naftna podjedja kopujejo kupojejo podjetja, ki se s tem razvojem ukvarjajo, in nato ustavijo razvoj... Zakaj, zato, da bi lahko čimveči iztržli iz nafte...


se strinjam

edge540 ::

>>No, ni treba začet zmerjat s teroristi... Rajš mu reč nej ti prnese kanister vodika al pa dva :)

Eh včasih mam slab dan, sploh če me hoče kdo razstrelit z vodikom :)

>>Mislim, da vas vecina nima pojma, o cem sploh govorite. Ce ne bi bilo zakonov, s katerimi se omejuje onesnazevanje z izpusnimi plini ipd ...

Saj se strinjamo, prav je da so zakoni ki izboljšujejo naše življensko okolje in s tem kvaliteto naših življenj. Ampak nekateri žal naredijo dosti več škode kot koristi, ob tem pa stanejo toliko da te mine.

Prav je da so norme za izpušne pline (ne pa za CO2, ki nekatere tako skrbi), prav je da imajo konkretne filtre na TE. Ampak delati paniko zaradi tega ker bomo podrli par kilometrov gozda, s tem pa zagotovili energetsko neodvisnost zahoda? Nah

jype ::

Raptor001> Ampak delati paniko zaradi tega ker bomo podrli par kilometrov gozda, s tem pa zagotovili energetsko neodvisnost zahoda? Nah

S tem se strinjam. Gozd itak napreduje, odkar znamo hrano proizvajati učinkoviteje, tako da s tem ne delamo kakšne izjemne škode.

Bor H ::

Glede teh zakonov, ki ščitijo okolje delajo pa več skode, mogoče mal off topic, sam glede na to kolk je zašlo ne bo hudga.

Torej, včerej sm želel si popravt en avdio kabel, ki je šumel. Ker je novejše izdelave seveda ne uporablja cina (svinec prepovedan ane?) česar sm se zavedal šele po tem, ko sm vse kable iz jacka vn potegnu in jih ni šlo nazaj zalotat, cin namreč na jack ne prime. Torej, zakon, ki naj bi zmanjšal porabo svinca (ki ga je v vsakem akumulatorju še zmeraj za par računalnikov) me je pripravu do tega, da si ne morm več sam doma popravljat kablov, mogu bom kupt nov jack in starga vržt stran, torej več smeti in stran metanja naftnih pridelkov. Fajn, +1 za greenpeace...

username ::

Fora je v tem, da s tem ko tržijo nafto zavirajo razvoj alternativnih goriv...
Vodik, H2O itd...
Naftna podjedja kopujejo kupojejo podjetja, ki se s tem razvojem ukvarjajo, in nato ustavijo razvoj... Zakaj, zato, da bi lahko čimveči iztržli iz nafte...
Če bi alternativna goriva imela potencial, da bi bila v doglednem času cenejša od nafte - bi naftna podjetja opustila naftni biznis in se preusmerila v ta alternativna goriva -logično. In vejetno ravno zato kupujejo podjetja, ki razvijajo alternative, da bi imela pri roki variante za 'plan B', če bi nafte res začelo primanjkovati (ali pa če bi poblazneli zakonodajalci na silo preveč omejili uporabo nafte, kar je žal precej bolj verjetno od realnega pomanjkanja).

Kar se alternativ tiče, nobena po praktičnosti in ceni ne prekaša nafte, tako da neki silni zlobni naftni lobiji niti niso potrebni.
Točno tako, me veseli da so še drugi glasovi razuma.

Trenutni postopek je nadvse ekonomsko potraten, saj je potrebno za izčrpavanje nafte segreti zemljo na 480 stopinj celzija in vložiti veliko energije, proizvede pa le malo uporabne nafte.
Ampak očitno je tehnološko še vedno bolj praktičen in posledično ekonomsko še vedno bolj zanimiv kot 'alternativni viri goriva'.

Rešitev je, da pridejo k nam neki "vesoljci", ki bodo postavili svoje bencinske črpalke in po 50% nižjih cenah prodajali fosilna goriva.
Hehe, pozabi. Deus ex machina je samo umetniško dramsko orodje.

Dobro, zdaj pa zelena nagnenja nekaterih že mejijo na terorizem. S teroristi pa se ve kako je treba.
Temu mnenju težko oporekam. >:D

nafta je trenutno vir skoraj celotne kemične industrije, ni bistvo nafte le energija.
Res je.
Ob tem je treba še dodati:

- stoškovno-ekonomsko gledano verjetno vhodna cena surovine (nafte) ni največja stroškovna postavka delovanja kemične industrije? (ne vem zatrdno, morda kdo ve kaj več) EDIT: naknadno je to potrdil celo PyroBeast s stavkom Sama poraba nafte za petrokemično industrijo je zanemarljiva (

- odveč je skrb, da bi 'nafte naenkrat zmanjkalo in bi kemična industrija v trenutku obstala' - tudi če bi slučajno res začelo zmanjkovati nafte (kar se gotovo ne bo zgodilo prav kmalu), je to postopen proces, ki bi ga spremljalo zviševanje cen, na kar bi (kemična) industrija odgovorila z večjo učinkovitostjo in morda alternativnimi surovinami; vmes bi najbrž nafta postala predraga za kurjenje v avtih in za gospodinjstva (zaenkrat je še relativno poceni) in bi se je več sprostilo za kemično industrijo
Stvar tudi v 'črnem scenariju' (če je sploh verjeten) ni tako katastrofalna.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

orescek ::

poveča delež uporabne nafte tudi do enkrat.


enkrat ni nobenkrat.

TESKAn ::

Glede teh zakonov, ki ščitijo okolje delajo pa več skode, mogoče mal off topic, sam glede na to kolk je zašlo ne bo hudga.

Torej, včerej sm želel si popravt en avdio kabel, ki je šumel. Ker je novejše izdelave seveda ne uporablja cina (svinec prepovedan ane?) česar sm se zavedal šele po tem, ko sm vse kable iz jacka vn potegnu in jih ni šlo nazaj zalotat, cin namreč na jack ne prime. Torej, zakon, ki naj bi zmanjšal porabo svinca (ki ga je v vsakem akumulatorju še zmeraj za par računalnikov) me je pripravu do tega, da si ne morm več sam doma popravljat kablov, mogu bom kupt nov jack in starga vržt stran, torej več smeti in stran metanja naftnih pridelkov. Fajn, +1 za greenpeace...


Hm, po moje imaš pa prenizko temperaturo. Spajka brez svinca se samo drugače obnaša (stali se v hipu in v hipu se strdi, ko daš spajkalnik stran).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Bor H ::

No no, 450 stopinj mislm da je dost, ponavad se ubadam s 300-350 pa je dost, in ne sam da se ni hotl odspajkat, tut moj cin ni prjel torej je očitno tut jack iz materiala na katerga cin ne "pali" ;)

VolkD ::

No no, 450 stopinj mislm da je dost, ponavad se ubadam s 300-350 pa je dost, in ne sam da se ni hotl odspajkat, tut moj cin ni prjel torej je očitno tut jack iz materiala na katerga cin ne "pali" ;)

Ne znaš spajkati !

Je pa problem PB free tehnologije res v glavnem v tem, da je sama sebi namen, oziroma zamenjuje cela postrojejnja v proizvodnji in jih prilagaja novi tehniki. Tudi površino bakra precej bolj najeda jot Pb spajka. Posledično se ne malokdaj zgodi, da ob servisiranju neke naprave (tiskanega vezja) baker na njem preprosto izgine. Rezultat je v končni fazi - kupi novo. Tovrstno dogajanje se povsem sklada s politiko kapitalizma, da je potrebno čim več trošiti.

Če bi resnično želeli preprečiti enormne količine svinca v okolju, potem bi začeli tam, kjer ga je največ. Sprejeli bi ukrepe, ki bi preprečevali nakup novega Pb accu, če predhodno ne vrneš starega. Vsi ostali nakupi bi lahko bili povezani z kupljeno napravo. Dokler tega ne bo, me bodo Pb Free izdelki spominjali na "lov na čarovnice". Seveda s primernim ekonomskim ozadjem.

Da pa post ne bo povsem offtopic, še moje mnenje o tovrstnem pridobivanju nafte.
Vsak tehnološki postopek je potrebno gledat zelo kompleksno in v celoti. V to celoto mora spadati tudi skrb za okolje in vračanje stvari v stanje, ki je za naravo primerno. Če je tovrstna proizvodnja pod temi pogoji še vedno upravičena jo vsekakor podpiram. No to pa bodo morali povedati strokovnjaki, ki se s tem ukvarjajo. Paziti je potrebno le, da kup stvari ne bo ostalo zamolčano, ker se zna to kasneje vrniti kot bomba. Lahko tudi ekološka.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

A. Smith ::

Mislim, da vas vecina nima pojma, o cem sploh govorite. Ce ne bi bilo zakonov, s katerimi se omejuje onesnazevanje z izpusnimi plini ipd ...


Pravzaprav smo o tem že večkrat govorili.

Spraševali smo se naprimer, zakaj se pri industriji osredotočajo na CO2, namesto na NOx, CO, itd, ki so veliko bolj strupeni.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Doc123 ::

Glede na to da smo pri proizvodnji klasične nafte na vrhuncu oziroma mogoče celo že v padcu, kar je očitno s sedanjimi cenami in svetovno gospodarsko krizo, je ta izum (če se bo res izkazal za učinkovitega) lahko samo dobra novica.

Pobrali smo že vso nizko viseče sadje, sedaj nam ostanjeo samo še boljše tehnologije, drugače smo globoko v riti.

Alternativni viri enegrije so na splošno veliko boljši kot trenutno okolju škodljiva nafta, vendar je vprašanje koliko (in v kolkšnem času) so res zmožni zamenjati nafto. Da jih v celoti zavirajo naftni lobiji neverjamem, saj le-ti nimajo tak vpliv da zavoljo večjega dobička porinejo ves svet v gospodarsko krizo, poleg tega jim ta tudi zmanjšuje dobiček zaradi manjšega povpraševanja.

Mogoče nekaterim ni všeč da iz skrilavcev pade največ nafte Amerikancem, vendar je to lahko tudi dobro. Oni so največji porabnik in mogoče, če bodo ratali energetsko neodvnisi nebodo več zaradi nafte napadali drugih držav, ter po drugi strani podpirali krutih diktatorjev, kar največji vzrok islamskega fundamentalizma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Doc123 ()

username ::

Glede na to da smo pri proizvodnji klasične nafte na vrhuncu oziroma mogoče celo že v padcu, kar je očitno s sedanjimi cenami
Sedanje cene so sicer res povezane s padcem 'proizvodnje' (črpanje surove nafte in predelava/rafiniranje), kar pa ne kaže povezovati s pojmom 'stanje naftnih zalog'.

Prevod za kritične intelektualce: zalog nafte je dovolj, bašejo nas raznorazne omejitve glede črpanja in postavljanja novih rafinerij, zato je trenuten proizvodnje premalo, skladno s tem rastejo cene. Če ne bi bilo Zelene in podobne yade, bi bila sedaj cena bencina recimo ene 20 centov po litru (zelo približno, lahko da sem povedal dvakrat preveč)
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Pyr0Beast ::

Ampak delati paniko zaradi tega ker bomo podrli par kilometrov gozda, s tem pa zagotovili energetsko neodvisnost zahoda? Nah
... štos je, da ne bodo podrli samo par 100 kvadratnih kilometrov gozda, pa tudi če, vsa tako pridobljena nafta ne bo zadostovala ameriki, kaj šele svetu za več kot en teden.

Torej, včerej sm želel si popravt en avdio kabel, ki je šumel. Ker je novejše izdelave seveda ne uporablja cina (svinec prepovedan ane?) česar sm se zavedal šele po tem, ko sm vse kable iz jacka vn potegnu in jih ni šlo nazaj zalotat, cin namreč na jack ne prime. Torej, zakon, ki naj bi zmanjšal porabo svinca (ki ga je v vsakem akumulatorju še zmeraj za par računalnikov) me je pripravu do tega, da si ne morm več sam doma popravljat kablov, mogu bom kupt nov jack in starga vržt stran, torej več smeti in stran metanja naftnih pridelkov. Fajn, +1 za greenpeace...
Lej, svinec je prepovedan zaradi tega, ker 99% izdelkov roma (ena plata ma okoli 50g svinca gor) direktno na smetišča, med navadne odpadke.
FYI se nesvinčene spajke, dajo lepo zamenjati s spajko s svincem. Žic pa nisi mogel zalotati, ker je na njih lak, kateri se stopi in umakne spajki po šele parih sekundah.

Stvar tudi v 'črnem scenariju' (če je sploh verjeten) ni tako katastrofalna.
Ah, surovine za industrijo se dajo pridobiti tudi iz premoga in zemeljskega plina, pač malce več dela, ampak rezultat je enak. Trenutno stvar še lavfa na nafto, ker so obrati tako prilagojeni oz. bi ponovna prilagoditev na drugo surovino pomenila večje stroške.
Sama surovina (nafta) pa ne predstavlja praktično 1% cene izdelka - zdravila.

Hm, po moje imaš pa prenizko temperaturo. Spajka brez svinca se samo drugače obnaša (stali se v hipu in v hipu se strdi, ko daš spajkalnik stran).
Spajka brez svinca ima dosti višjo temperaturo tališča, kar pa ni problem, četudi lotaš z navadnim spajkalom.
Ohladi se pa tako hitro, kolikor je velik 'odvod' toplote. Če greješ PCB na 180°C se bo ohladila počasneje in nastal bo zelo lep spoj, če pa se ohladi isti trenutek, ko odmakneš spajkalo po pa vse skupaj dobilo močan mat sijaj.

No no, 450 stopinj mislm da je dost, ponavad se ubadam s 300-350 pa je dost, in ne sam da se ni hotl odspajkat, tut moj cin ni prjel torej je očitno tut jack iz materiala na katerga cin ne "pali" ;)
Za pospajkat nikelj moraš uporabiti brusni papir, da odstraniš ta sloj, daš gor nekaj paste in stvar prevlečeš s cinom, obrišeš pasto in normalno zalotaš gor drat.

Tudi površino bakra precej bolj najeda jot Pb spajka.
Hja, kam pa gre baker? Edini kraj, kjer bi ga najedala je konica spajkalnika.

Sprejeli bi ukrepe, ki bi preprečevali nakup novega Pb accu, če predhodno ne vrneš starega.
.. saj se tako ali drugače že reciklira več kot 90% svinčenih akumulatorjev. Problem ja pa v lojzkih, kateri ga radi zalučajo v najbližji gozd.
Sicer se svinec izjemno počasi topi .., je pa še vedno nevaren.

Spraševali smo se naprimer, zakaj se pri industriji osredotočajo na CO2, namesto na NOx, CO, itd, ki so veliko bolj strupeni.
NOxi Co, Sxoy so nekako 'vezani' na CO2, in avtomatsko, več, kot ti sprostiš omenjenega plina, več spustiš še ostalih emisij v ozračje.
Se pa strinjam, da bi začeli delati nekaj v smeri splošnega zmanjšanja emisij. Ljubljanska toplarna je dokaj lep primer, kaj se da narediti, .. je pa res, da kurijo na plin ..

Mogoče nekaterim ni všeč da iz skrilavcev pade največ nafte Amerikancem, vendar je to lahko tudi dobro. Oni so največji porabnik in mogoče, če bodo ratali energetsko neodvnisi nebodo več zaradi nafte napadali drugih držav, ter po drugi strani podpirali krutih diktatorjev, kar največji vzrok islamskega fundamentalizma.
Ob sedajšnji porabi jih ne bo nič rešilo, ne skril ne naftna polja pri Floridi ali kjerkoli drugje .. preprosto so preveč požrešni, omenjene rešitve pa ne bodo zadostovale za več kot leto, narave pa tam praktično ne bo več.

Prevod za kritične intelektualce: zalog nafte je dovolj, bašejo nas raznorazne omejitve glede črpanja in postavljanja novih rafinerij, zato je trenuten proizvodnje premalo, skladno s tem rastejo cene. Če ne bi bilo Zelene in podobne yade, bi bila sedaj cena bencina recimo ene 20 centov po litru (zelo približno, lahko da sem povedal dvakrat preveč)
.. cena bencina je 1€ ali še manj po litru, ostalo so trošarine in davki na našo -energetsko neodvisnost-
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

ALT ::

evo neki statistike da bo nekterim bolj jasno o kakih cifrah se gre...

10 največjih porabnikov nafte v sodčkih na dan (podatki iz 2007):
#1 United States: 20,730,000 bbl/day
#2 China: 6,534,000 bbl/day
#3 Japan: 5,578,000 bbl/day
#4 Germany: 2,650,000 bbl/day
#5 Russia: 2,500,000 bbl/day
#6 India: 2,450,000 bbl/day
#7 Canada: 2,294,000 bbl/day
#8 Korea, South: 2,149,000 bbl/day
#9 Brazil: 2,100,000 bbl/day
#10 France: 1,970,000 bbl/day

poraba po končnih produktih (malo starejša statistika iz leta 2000 za ameriko, novejše mi ni ratal najdet):
1. automobili - 40,7%
2. tovarnjaki - 12.7%
3. surovi materiali za kemikalije - 10.3%
4. zračni promet - 6.7%
5. toplota za tovarne - 5.0%
6. toplota in vroča voda za domove - 4.9%
7. energija za pogon rafinerij - 3.3%
8. asfalt za ceste - 2.8%
9. ladijski promet - 2.5%
10. agrikultura (pogon strojev in toplota) - 2.2%

škoda da ni novejše tabele, po moje so se podatki kr dosti spremenili..

zk_eu ::

Mogoče mal off topic, ampak niti ni toliko, namreč, zanimivo je, da niti ne delajo na tem, da bi iz nafte iztisnili čim več kar se da...
Namreč samo 20% nafte se porabi za izgorevanje pri avtomobilo za pogon, ostalo pa je odveč in se izloči v obliki emisiji ipd...
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Matevžk ::

Kako pa misliš, da drugače znižajo emisije CO2?
lp, Matevžk

edge540 ::

>>Mogoče mal off topic, ampak niti ni toliko, namreč, zanimivo je, da niti ne delajo na tem, da bi iz nafte iztisnili čim več kar se da...

Kako ne delajo? Motorji so vedno boljši, zakonov termodinamike pa žal ne moreš kršiti, zato pri batnih motorjih pozabi na izkoristek energije na kolesih, večji od 30%. Raje 25%.

Pyr0Beast ::

Kako ne delajo? Motorji so vedno boljši, zakonov termodinamike pa žal ne moreš kršiti, zato pri batnih motorjih pozabi na izkoristek energije na kolesih, večji od 30%. Raje 25%.
In kakšen toplotni stroj na kolesih bi po tvoje imel višji izkoristek ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

In kakšen toplotni stroj na kolesih bi po tvoje imel višji izkoristek?

Plinska turbina, Ima malo več NOx, kot Otto, samo ko se tako veselo tolerirajo smrdljivi traktorji, ki poleg NOx proizvajajo še obilo saj in ozona, to ne bi smel biti problem.
Nekoč je bil Slo-tech.

gruntfürmich ::

Ne znaš spajkati !

se strinjam. in ne se hudovat zaradi tega zakona (če je to res) o spajkah, ker je delavcem za trakom ki spajkajo podaljšal življenje za morda kakih 20 let.

In kakšen toplotni stroj na kolesih bi po tvoje imel višji izkoristek?

mislim da smo že danes tko daleč da bi MORALI izredno intenzivno izpopolnjevat gorivno celico na ogljikovodike.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

edge540 ::

>>In kakšen toplotni stroj na kolesih bi po tvoje imel višji izkoristek ?

Kot ti je Azrael odgovoril, plinska turbina. Na avtocesti je avto na plinsko turbino bolj varčen kot tisti z batnimi motorji, je pa popolnoma neprimeren za cijazenje po mestu. Toyota je nekaj eksperimentirala s tem, kakih 15-20 let nazaj. Boljša je ideja spodaj;

>>mislim da smo že danes tko daleč da bi MORALI izredno intenzivno izpopolnjevat gorivno celico na ogljikovodike.

Jap, še vedno čakam da bodo prišlji malo dlje kot do mini generatorjev na metanol, ki danes poganjajo kvečjemu kak računalnik, za kaj drugega pa niso še dovolj močne.

Bor H ::

@gruntfurmich in volkD
priznam, nimam velik izkušenj s spajkanjem, mam pa očeta, ki je po izobrazbi štromar in tut njemu ni ratal, sicer okej to je že čist off topic, gre pač za zadevo, ki marsikomu lahko oteži življenje

Pa še moje mnenje o nafti: tut če je bojo več načrpal močno dvomim da bo padla cena, je pa to fajn da se mal utiša paranoike ki trdijo da bo čez 2 tedna zmankal nafte

Azrael ::

V ceni goriva iz nafte je cena surovine in proizvodnje samo manjši del, ostalo so marže, davki, tošarine in davki od davkov. Se je lepo videlo na računih Shellovih črpalk, dokler ni ta firma obupala nad SLO trgom.

Torej goriva so dober način za krpanje proračunskih lukenj, ki jih je veliko, če je država neracionalna. Tako, da na kakšne znatne pocenitve ne računat, tudi če se cena nafte prepolovi.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

priznam, nimam velik izkušenj s spajkanjem, mam pa očeta, ki je po izobrazbi štromar in tut njemu ni ratal, sicer okej to je že čist off topic, gre pač za zadevo, ki marsikomu lahko oteži življenje
Jah, od kdaj so pa štromarje naučil lotat ? [:D]

Kot ti je Azrael odgovoril, plinska turbina. Na avtocesti je avto na plinsko turbino bolj varčen kot tisti z batnimi motorji, je pa popolnoma neprimeren za cijazenje po mestu. Toyota je nekaj eksperimentirala s tem, kakih 15-20 let nazaj. Boljša je ideja spodaj;
Jah, za na avtocesto plinska turbina, za po mestu pa elektromotor ..[:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

VolkD ::

Tudi površino bakra precej bolj najeda jot Pb spajka.
Hja, kam pa gre baker? Edini kraj, kjer bi ga najedala je konica spajkalnika.

V litino spajke gre baker. In ta baker se potem ne drži več na tiskanini. Če tega nisi še doživel in videl ne komentiraj !
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Pyr0Beast ::

V litino spajke gre baker. In ta baker se potem ne drži več na tiskanini. Če tega nisi še doživel in videl ne komentiraj !
... hmm, še nisem doživel .. edino, kar je, da požira konice, in pri prevročem spajkalu, požge PCB.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matrin ::

Ko ste žr glih omenli spajke brez svinca. A "tin whiskers" res obstajajo, pa so nevarne?

VolkD ::

... hmm, še nisem doživel .. edino, kar je, da požira konice, in pri prevročem spajkalu, požge PCB.

Spajkalu ? Ha.. govorim o prelivnem spajkanju v banjicah. Pb Free spajka požre od 10 do 18 mikronov bakra. Je bistveno bolj dovzetna za tvorjenje bakrenih litin kot spajka s svincem. Rezultat pa je to, da ko se takega spoja dotaknemo še s spajkalom, baker dobesedno izgine. Raztopi se v spajki. In to samo tam, kjer ni zaščitnega laka.
Servisiranje tako narejenih vezij seveda ni mogoče.
Sicer pa kdo še rabi servise. Vsa proizvodnja elektronike gre v smeri, da se pokvarjene naprave meče v kanto in kupi nove.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peak oil? (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
56342734 (23375) guest #44
»

Izboljšane metode pridobivanja nafte iz naftnega skrilavca (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8613774 (10934) VolkD
»

Stanje naftnih zalog v svetu (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15414300 (9951) Karaya 52
»

Oil Peak (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
987490 (5912) gzibret

Več podobnih tem