» »

Peak oil?

Peak oil?

««
2 / 12
»»

gzibret ::

Vodik lahko ti pridobiš tudi iz smeti (deponijski plin), gnoja (bioplin)....
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Samo to ni iz vode. Je že iz nečesa, kar je rabilo energijo za proizvodnjo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Če smo čisto natančni - ta vodik je iz vode. H2O se s fotolizo v celicah rastlin razstavi na H+ in O-, H+ gre pol na klorofil, nato pa preko citohromov zgublja energijo, ob tem pa se tvorijo ATP-ji. Mislim, da gre nekako tako.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Ja no, recimo da tako nekako.

Toda ko pridobivaš vodik iz lesa, izkoriščaš sončno energijo. Sonce je naredilo že večino dela pri ločevanju vodnih molekul na kisik in vodik.

Boš plačal (energetsko gledano) za razcep vode toliko, kot košta elektroliza. Mogoče, boš nekoliko izboljšal izkoristek, samo to.

VEDNO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Hočem reči, NOBEN tehnični napredek nam ne bo energetsko pocenil elektrolize vode.

NIKOLI.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Če pridobivaš vodik iz vode z elektrolizo in potem ta vodik pokuriš v gorivnih celicah, potem se ti res ne splača oz. imaš le energetsko izgubo. Če pa ta vodik pokuriš v fuzijski elektrarni, potem pa bi znal biti +.

Ogromne zaloge vodika so v zemeljskem plinu, posebej v tisti najlažji frakciji, ki jo v rafinerijah ponavadi enostavno skurijo (metan, etan). Na takšen način bi plin kurili z 60 in več % izkoristkom. Zaloge plina pa so enormne. IMO bi bil to najboljši način.

Tudi v premugu je dosti vodika, samo ne toliko, kot v plinu.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

> Če pa ta vodik pokuriš v fuzijski elektrarni, potem pa bi znal biti +.

Pokuriš ga ne. "Pokuriš" pa mogoče ja.

Ampak kemija je jasna in neizprosna. "Cenejše elektrolize" ne bo. Nikoli.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Če hočete kurit vodik v avtih, prej postavite še kakih 6 JE v Sloveniji.

No shit.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Alec999 ::

še 1 JE bi še šla v SLO, sam 6 je pa res že mal preveč :D

Luka Percic ::

Več kot 6 JE gre v slovenijo.
Če je potreba.
Pa če ni zelenih.

Alec999 ::

Pa ce se ne oziras na sosednje drzave ane :D

CCfly ::

Na njih se bom oziral, ko jim bom vsak mesec poslal račun za dovedeno elektriko.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

ChraseR ::

oil - fuel can be made out of cannabis.

Nejc Pintar ::

eh, TE pa HE podret pa rajš še ene 3 JE postavt, prijazneje do okolja...
Lahko je biti prvi, če si edini!

Yohan del Sud ::

Heh. Vidim da sem eden redkih, ki se mu zdi dražitev nafte kul. Ok, na kratek rok to pomeni udarec po žepu. Avto pretežno rabim za v službo + še kakšno potovanje 200 km na mesec. Ko bo bencin po 500 sit bom presedlal nazaj na bicikl. Do tacajt mi znese.

Ampak raje vidim tako. Dolgoročno je bolje čim prej, da svet neha bit suženj nafte. Cela slika kaže, da alternative niso tako leve, kot nekateri hočejo prikazat. Vodik je pač eden bolj konkurenčnih storagev, ni pa klasično gorivo. Konec koncev lahko uporabimo tudi akumolatorje in elastiko... >:D Ampak kaj je source storagea v teh zadevah? Mmmm. Nafta? Četudi so dokazi, da se obnavlja (ampak verjetno zelo malo). NI TO REŠITEV. Bi raje videl kake optimizirane Sci-Fi fizijske variante. Niso daleč. Po moje. Še bližje, če bo nafta po 200 USD za sod. Pač, Mad Max je za strašit otroke.

Klasični obnovljivi naravni viri pa za backup.
www.strancar.com

keber ::

Se moram popolnoma strinjat s Thomasom.

Pomislimo:
Naftna kriza v 70-ih (ko je bila cena nafte še precej večja kot danes - nemške avtoceste takrat so bile tako prazne, da si pomislil, da niso odprte za promet), je bila samo zaradi politike. In danes je enako. Sem bral v nekaterih starih časnikih, revijah in enciklopedijah, da bo nafte največ tja do leta 2000 (famozno leto, ni kaj). No, pa zgleda, da je nafte še ohoho. In z novo tehnologijo se bomo lahko spravili še na ležišča nafte, ki so globoko pod oceanskimi dni. Tam so danes še nedosegljiva ogromna naftna polja. Ampak kmalu bo drugače.

In tudi tale trenutni naftni balon bo slej ko prej počil. (a veste koliko je bila nafta pred tremi leti? Trikrat cenejša. Če se vojne in terorizem umirijo in podobno, bo tudi cena šla nazaj dol)

gfighter ::

Imata prav, zaloge nafte sploh niso problem, balon bo pa tudi počil slejkoprej. Če bo nafta postala predraga, bodo nastopile alternative in posledično se bo nafta pocenila. Da bi je pa kar tako zmanjkalo, pa ni možnosti. IMHO pa bi moralo človeštvo več energije dobivati iz jedrskih elektrarn, samo je pa tu en paradoks. Tisti, ki bi morali najbolj za, so najbolj proti (Zeleni&c.o.). Neumnost IMO...

chucki ::

Opolnoci se bodo cene tekocih goriv mocno zvisale. 95-oktanski bencin bo drazji za 16,10 tolarjev, 98-oktanski za 20,20 tolarjev. Dizel se podrazi za 8,20 tolarjev, kurilno olje pa za 6,50 tolarja.

;( 8-O

Yohan del Sud ::

Jaz pa s praznim tankom. Moj žep boli. Ampak je še daleč od praga nevzdržne bolečine.
www.strancar.com

Cybernaut ::

Zanimivo bi bilo videt kako bodo ljudje reagiral ob koncu letosnjega leta. Kajti s takim tempom podrazitev bo ob koncu leta 300 sit za liter 95 oktanskega bencina.

Kje je cenovna meja, ki ste jo se pripravljeni plačat za liter tekočega goriva? 300, 350, 400 ali celo 500 sit?
I love Cyberspace and E-music :)

flipflop ::

Bo treba kak drug način prevoza poiskat, tole je čisto preveč že. Meni je že zdaj bilo preveč ko sem danes šel tankat, kaj šele 255. Treba bo omejit vožnje sem in tja.

Matev ::

nekdo je prej izjavil da odobrava povišanje cen nafte - ker bo tako več kolesaril

hej - tudi kolesa se bodo posledično podražila
prvič zaradi večjega povpraševanja
drugič pa zaradi dražje proizvodnje

tudi kruh se bo podražil - saj ga je potrebno pripeljati v trgovino, da ne omenjam tovora ter proizvodnje surovin

perci ::

Yohan: Glavno, da se kilometrina viša, ane ;).

Yohan del Sud ::

Prvič, je baje (pravijo eni) padla ta mesec (ne spremljam tekoče, ker naredim izračun januarja za vse prejšnje leto, sproti samo pišem km) in drugič ne gre za četrt ali pol plače. 15% ali kaj. Ne naredim več kot 15k km na leto.

Ampak resno.

Če pustimo teren, ki ga nimam veliko, vsak dam naredim čisti krog po LJ obvoznici od doma do službe in nazaj. To je cca. 35 km. Tja in nazaj. Čez mesto z biciklom je 22 km. Tja in nazaj. Z avtom porabim 30 min lagodne vožnje, z biciklom 1,45 min lagodne vožnje (manj kot z avtobusom v povprečni konici). Tja in nazaj. V vseh primerih. Računica je, kolikor je dragocena moja ura.

Sam bi glede tudi na druge okoliščine dejal, da je zame tam nekje 400-500 sit liter, da bi presedlal na bicikel, vsaj ko bi vreme dopuščalo.
www.strancar.com

Yohan del Sud ::

Poanta je, da bi rad tudi od drugih tule slišal lastne računice.
www.strancar.com

Cybernaut ::

Priblizujemo se 300 sit za liter :D
http://www.petrol.si/index.php?sv_path=...

bencin 98 1,123 EUR / L ali 269,12 SIT / L
bencin 95 1,114 EUR / L ali 266,96 SIT / L
dizel 1,188 EUR / L ali 284,69 SIT / L

Priporocam ogled tudi grafa zgodovine cen zadnjih 48 mesecev

naprimer za dizel

Ali se vozite kaj manj????
I love Cyberspace and E-music :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cybernaut ()

zee ::

vozim se dosti manj. računam, da zdaj z avtom opravim ~300 km/mesec, prej pa 1000 km. Kar imam poti po Ljubljani, jih opravljam s kolesom.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gzibret ::

Zakaj cena nafte raste. Ob zlomu nepremičninskega trga v ZDA, slabi likvidnosti bank, nizki vrednosti dolarja in padcu borznih indeksov se kapital pač seli v nafto. Delajo se zaloge nafte (oz. kar neki terminski papirji in fiktivne prodaje/nakupi) ker vsi pričakujejo, da se bo dražila in da bodo svoj kapital temu primerno oplemenitili. Trg nafte se bo zlomil, balonček bo počil in cena bo spet za 50% nižja.

In to se bo zgodilo takrat, ko bodo ZDA malo pošlihtale svoje gospodarstvo, ukinile svoje vojne pohode in ko bo dolar zrasel.

Pač, kapital gre tja, kjer je manj tveganj in večji donosi. Iz nepremičnin in delnic pač v kovine in nafto. To je to...
Vse je za neki dobr!

Matev ::

malce stara tema

Tear_DR0P ::

več kitajcev in indijcev v avtih ima kakšno vlogo pri cenah nafte?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

jype ::

Cybernaut> Ali se vozite kaj manj????

Ne, že prej smo se manj - zdaj zgolj več prihranimo.

bond007 ::

No v torek gre pa še "malo" gor:

Diesel iz 1.188 na 1.259
95 iz 1,114 na 1,157
98 iz 1,123 na 1,165
kurilno iz 0,849 na 0,924

SIcer mene niti ne bo tako prizadelo, ker imam en tank za cel mesec, ampak hišo pa ogrevamo na kurilno olje. In te cene se mi gabijo;(

zee ::

huh...to je pa kar ruker.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

edge540 ::

>>Ali se vozite kaj manj????

Ah kje. Pri teh 500-1000 km na mesec ki jih naredim mi je bencin zanemarljiv strošek, tudi če se cena podvoji.

Kakšne avtoprevoznike pa že verjetno tolče po žepih.

kixs ::

Sux tole... zdej sele prihaja obdobje, ko se bo delala prava kilometrina... poletje + vinjete :))

:(

leinad ::

eh, TE pa HE podret pa rajš še ene 3 JE postavt, prijazneje do okolja...


No, to pa bi bilo izredno neumno.

nurmaln ::

neumno je samo zato ker namiguje da je potrebno ali / ali
dejmo met oboje
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Tear_DR0P ::

Kakšne avtoprevoznike pa že verjetno tolče po žepih.

tolče jih samo to, da svoje stroške usklajujejo manjkrat na leto, kot zraste cena goriva - kar pomeni, da če se uštejejo pri predvidevanju rasti cen goriva, lahko profitirajo ali pa izgubijo (to se zgodi večkrat)
drugače pa se nakup goriva šteje v strošek in se prišteje h končni ceni izdelka na polici - tej ceni se prišteje tudi potni strošek prodajalca in šefa - na koncu pa dobimo inflacijo
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

edge540 ::

No potem pa sem mimo vsekal, torej tolče vse po seznamu :D

leinad ::

nurmaln, neumna bi bila takšna energetska politikam, ker bi bila hudo iracionalna.

nurmaln ::

@Carnivore

bi želel bolj podrobno razložit
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Cybernaut ::

Ocitno bomo se mogli prilagoditi zivljenju ob zelo dragemu gorivu ... osebno dvomim da je le "balon". Upam da se motim toda, ce se ne ... Kje je meja do katere bi bili se pripravljeni placevat gorivo ? 3 eur/l ali se vec?
Bolj bi bilo zanimivo za ljudi in naso industrijo da se pocasi ampak sigurno preusmerijo na alternativno energijo... tu se sploh zelo pomebna vlada da ne pade pod vplivi raznimi naftnimi lobiji, ki ze sedaj prevec sluzijo. Sploh pa nasi preprodajalci nafnih derivatov.

P.S.:
za tiste ki se poznate kaj na alternativne vire zelo zanimiv clanek link
I love Cyberspace and E-music :)

leinad ::

Ker se mi ne ljubi risat zdaj, si predstavljaj graf, na katerem x os opisuje čas dneva in y os porabo energije, tale graf bo imel svoje maximume (npr. zjutraj, ko začne industrija obratovat), pa tudi splošno bo poraba mnogo višja skozi delovni čas(torej recimo 8 ur na dan), potem pa začne padati, dokler v nočnem času ne doseže najnižje porabe. Sedaj pa si zamisli premico, ki teče vzporedno z x osjo in je nekje na polovici dnevne porabe(in s tem pri recimo višku nočne). Vso porabo pod to premico pokrije nuklearke, vse nad njo(torej tudi vrhove) pa pokrijejo HE in TE. Skrajno ekonomsko bebavo bi bilo te viške pokrivati s nuklearko, saj bi večino časa energija šla v nič. Problem pri nuklearki je namreč, da rabiš nekaj dni, da jo sploh zaženeš in je zato recimo ponoči ne moreš kar tako izklapljati po potrebi, TE in HE so mnogo bolj prilagodljive dnevni porabi.

nurmaln ::

ah prosim no, glede na to koliko zeelnih bebcev leta po svetu je vedno kje pomanjkanje energije
če postavmo še deset jedrskih reaktorjev ne bo preveč, še služil bomo prov fajn
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

leinad ::

Komu jo boš ti prodajal takrat, ko je nihče ne rabi? Saj ko je mi ne porabljamo, je tudi sosedi ne, zakaj bi jo takrat hoteli kupovati od nas? Namreč takrat bi jo mi morali prodajati, da bi stvar bila ekonomsko smotrna.

durrenmatt ::

fantje, edina rešitev, kot sem že večkrat povedal je v fuzijski jedrski energiji. Druge variante ni, ma baš da ne. Veter, geotermalna energija, sonce in kar je še tega alternativnega bodo vedno zavzemali deleže v rangu promilov, ker niso ekonomični za proizvodnjo večjega količinskega ranga.

Z nafto pa je tako: seveda je še nekaj je pod zemlo, samo ni je tako lahko več črpat. Tista, kjer si lopato zasadil in je kar špricnila v zrak, že pohaja. Ostaja nafta, ki jo je težje črpat: v skrilavcih, globoko pod morjem in to. Težje črpanje pa pomeni avtomatično večje stroške pridelave. Pa tudi kvaliteta načrpane nafte je važna, ker ni vsaka nafta enake kvalitete in jo je treba različno dolgo obdelovati v rafineriji.

Moja napoved: pripravimo se na še višje cene.

nurmaln ::

kdaj jo pa nihče ne rabi?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

leinad ::

Takrat, ko energetska infrastruktura države brez težav streže potrebam. V vsaki razvitejši državi elektro-gospodarstvo lahko zadosti obdobjem nizke porabe elektrike, takrat pač nihče ne rabi naše elektrike.

kixs ::

Kako nastane nafta?

opeter ::

Kako nastane nafta?


Nafta nastaja z odmiranjem rastlin in drugih organskih snovi, predvsem pa v močvirnatih delih (zanimivo, ne? - torej tam kjer je danes puščava je nekoč bilo močvirje). Vse to se potem nekako usede, nad njo se kopičijo usedline oz. razni materiali in tako nekako se s pomočjo bio-kemičnih sprememb skozi tisočletja nastaja črno zlato.

Sicer pa glej wikipedijo ali pa kakšno drugo povezavo.

fantje, edina rešitev, kot sem že večkrat povedal je v fuzijski jedrski energiji. Druge variante ni, ma baš da ne. Veter, geotermalna energija, sonce in kar je še tega alternativnega bodo vedno zavzemali deleže v rangu promilov, ker niso ekonomični za proizvodnjo večjega količinskega ranga.


Ampak fuzijska energija kot taka je še vedno ZF...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
««
2 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanje naftnih zalog v svetu (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15414169 (9820) Karaya 52
»

Še malo pa bomo peš hodil (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13311333 (7672) jype
»

Oil Peak (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
987402 (5824) gzibret

Več podobnih tem