» »

Stanje naftnih zalog v svetu

Stanje naftnih zalog v svetu

1 2
3
4

Tear_DR0P ::

alternative so že tu - samo videti jih morate
LPP že vsaj eno leto vozi na biodizel - mnogo tovornjakarjev tudi - jaz tankam palmovo olje. je pa res, da biodizel ni neka jaka alternativa
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

KandazaR ::

Največ se da prihraniti pri ogrevanju. Osebno se mi zdi kurjenje kurilnega olja (obarvana nafta) za ogrevanje največja bedarija. Tudi ogrevanje na plin ni nič boljše. Pri obeh energantih smo odvisni od tujine. V sloveniji bi morali sprejeti neko direktivno da morajao v roku npr 3 let (lahko tudi 5, več ne) ljudjke zamenjati ogrevanje hiš iz sedanjih fosilnih na ogrevanje z toplotnimi črpalkami, lesnimi sekanci,... Vsa stanovanaj obvezno na daljinsko ogrevanje (zopet sekanci). Seveda bi to morala država subvencionirati. Država bi morala ljudi spodbuditi tudi k toplotni izolaciji hiš (menjava oken, oblaganje fasad z kameno volno ali stiroporom). Čeprav bi to državo stalo pa sem prepričan da bi se kaj hitro povrnila vložena sredstva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

krucymucy ::

V sloveniji bi morali sprejeti neko direktivno da morajao v roku npr 3 let (lahko tudi 5, več ne) ljudjke zamenjati ogrevanje hiš iz sedanjih fosilnih na ogrevanje z toplotnimi črpalkami, lesnimi sekanci,... Vsa stanovanaj obvezno na daljinsko ogrevanje (zopet sekanci). Seveda bi to morala država subvencionirati.


Polovica drzavljanov se komaj pretolce iz meseca v mesec.
Država bi morala ljudi spodbuditi tudi k toplotni izolaciji hiš (menjava oken, oblaganje fasad z kameno volno ali stiroporom). Čeprav bi to državo stalo pa sem prepričan da bi se kaj hitro povrnila vložena sredstva.

oblaganje (fasada) povprecne hise stane recimo 7.000€ ... spet glej zgoraj. "Polovica drzavljanov se komaj pretolce iz meseca v mesec."

Tole s subvencijami pa bi stalo nas, ne drzavo. In ne, sredstva se nebi povrnila.

edit: naj nekdo izbrise spodnji, podvojeni post.

Zgodovina sprememb…

kixs ::

Sredstva se hitro povrnejo. Pri nas smo pred nekaj leti menjali fasado + ornk izolacijo in po takratnih preracunih se nam je investicija povrnila ze po dveh letih. Poraba nafte se je znizala za 2/3! Glede na danasnje cene, pa sploh brez komentarja.

WarpedGone ::

Polovica drzavljanov se komaj pretolce iz meseca v mesec.


Še vseeno pa si lahko privošči privat hišo? Glavni problem je v glavah.

Za začetek bi bilo že dovolj, da se enaka trošarina kot obstaja pri pogonskem gorivu uvede tudi na kurilno olje in gospodinjski plin. Ker bo to pomenilo ogromno novega prihodka v proračun, se lahko sama trošarina tudi zniža, pa se bo pogonsko gorivo pocenilo, ogrevanje pa malo podražilo in ljudje bojo mal bol študiral al se res splača ogrevat hišo in met odprta okna.

Samo nobenih subvencij, lepo prosim,
Zbogom in hvala za vse ribe

kixs ::

alternative so že tu - samo videti jih morate
LPP že vsaj eno leto vozi na biodizel - mnogo tovornjakarjev tudi - jaz tankam palmovo olje. je pa res, da biodizel ni neka jaka alternativa


Biodiesel je ena najbolj NEUMNIH alternativ!! Po oceni je prav biodiesel kriv za 75% podrazitev hrane! Ne mores vzeti nekje in dati drugam, ne da bi se to nekje poznalo!

Link

wooted ::

ful se splača za ogrevanje toplotna črpalka, kjer napelješ cevi meter pod zemljo in s tam črpa toploto. če imaš dobro izolirano hišo lahko ogrevaš samo na talno gretje iz toplotne črpalke. lahko se pa tudi, namesto da položiš pod zemljo, napelješ cev v potok/reko, kjer zakroži voda in tako iz nekje pridobiva toploto. zadeve so super, samo je pa malo smotano, da traja kar nekaj let da se ti investicija povrne

KandazaR ::

@wooted glede povrnitve investicije TČ. Menim da se glede na ceno nafte (oz kurilnega olja) kar krepku zmanjšuje doba do katere se ti investicija povrne.
Država že na nekaterih drugih projektih porabi veliko davkoplačevalskega denarja za bedarije (npr razširitev šetviškega predora iz prvotnih načrtov). Tako da če bi država namesto sedanjim 7 mio€ namenila npr 20 mio€ sredstev ali pa ugodnejše kredite bi se veliko državljanov odločilo za menjavo nafte za drva ali tč oz za oblaganje fasade.

Polovica drzavljanov se komaj pretolce iz meseca v mesec.

Če se že zdaj komaj prebijajo iz meseca v mesec kako se bodo pa potem ko bo nafta nad 200$ za sod ali več?
S čim bodo pa potem kupili kurilno olje?.
Državi bi se povrnilo v smislu, da bi se zopet okrepila lesna predelovalna industrija in pa gozdarstvo. Da ne omenjam da bi s tem lažje dosegali kyotske standarde. S tem bi bili gozdovi bolj počiščeni in vzdrževani. Sedaj se velikokrt zgodi, da veliko ljudi kar v gozdu pusti veje čeprav se dajo predelati v pelete. V nekaterih gozdovih se drevesa že podirajo od strosti ker jih noben ne seka (osebno videl).
Navsezadnje pa bi šel denar namesto k šejkom v arabijo k gozdarju iz sosednje vasi in denar bi ostal v državi (čeprav pa ljudje očitno raje vidijo, da gre denar k šejkom kot pa, da bi ga dali sosedu).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

krucymucy ::

Ogrevanje na elko/plin je v mojem kraju jako redko. je ze res da ima vec kot polovica gospodinjstev sistem montiran, ampak se ga ze kar nekaj let ne uporablja vec za ogrevanje hise. Razlog je ravno porast cene v zadnjih letih. Ce pa se uporablja, se zgolj za ogrevanje sanitarne vode v poletnih mesecih.

Sistem ogrevanja s TČ stane slabih 2000 eur, za ta denar dobis recimo za tri leta kurilnega olja, za ogrevanje vode. Tezko se je odlocit za TČ in otrokom odpovedat morje ...

Tear_DR0P ::

Po oceni je prav biodiesel kriv za 75% podrazitev hrane!
biodiesel ni kriv nič - do pred dvema letoma nazaj so kmetje jamrali, kako ne morejo preživeti, ker se pridelka ne da prodati po normalni ceni. sedaj so ugotovili kje svoj pridelek lahko prodajo po zadovoljivih cenah - temu se reče ekonomija - če en trg ne zadovolji tvojih potreb, pa poišči drugega
to je podobno kot z ogrevanjem hiše - ker sem reven, nimam denarja za izolacijo, imam pa denar za olje - ko se bo pa cena olja dvignila v nebo, se bo pa tudi cena izolacijskih materialov - pač povišano povpraševanje - in potem bom še bolj reven, krivi bodo pa nemarni trgovci
druga reč je pa siljenje ljudi, da se ogrevajo na tisti vir, ki jim ga predpiše država - naj se na tistega, ki ga lahko plačajo - pa če jim je ljubše kurit mahagonij, ga naj - ne moreš kar vse povprek - če so sekanci smiselni na pohorju, sredi ljubljane niso - je premog bolj ali pa celo elektrika

kar pa se tiče stanja zalog nafte po svetu - nimam pojma kako je z njimi. ne vem niti kako nafta nastaja - imam pa občutek da se s številkami o zalogah močno špekulira, da je cena manj prilagodljiva.

edit: nekako si ne znam predstavljati človeštva, če nam izgine zmogljivost gibanja, kakršno imamo sedaj.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Zgodovina sprememb…

KandazaR ::

Kot sem že napisal v mestih bi bilo (kjer še ni) treba zgraditi daljinsko ogrevanje (tam pa se lahko potem kuri z sekanci). Ljudem bi dali kot sem že rekel neko prehodno obdobje 5 let in pa ugodne kredite, da zamenjajo sedanje kurjenje nafte z čim drugim. Pa ogrevanje na kurilno olje se je množično pojavilo v 90-ih ko je bila nafta napol zastonj (tudi kmetje z veliko gozda so raje prešli na nafto ker je bila ta tako poceni).

krneki0001 ::

Jst imam svojo hosto, vsako leto 2 bukve podrem za kurjavo in 5 do 6 novih posadim. Dokler je to zame zastonj in plačam samo stroške za bencin (motorka, pa lasten prevoz s prikolico do doma) lahko država predpisuje ne vem kaj, pa ne bom šaltal na kaj dražjega, ker se mi ne splača. Za par metrov drv, ki jih pokurim na leto, me pride ogrevanje okoli 40 evrov (na leto), res pa da je tukaj še 2 do 3 dni žaganja in zlaganja. Zakaj bi se odrekel temu udobju za tako malo ceno in šel v nabavo toplotnih črpalk?

KandazaR ::

Saj sem napisal, da je bistveno da ljudje preidejo na ogrevanje z tč, lesom,... Nikjer nisem napisal da morajo ljudje preiti izključno na TČ.

WarpedGone ::

Nebivedu:
>> vsako leto 2 bukve podrem za kurjavo

Nism ravno doma v gozdarskih zadevah - kolk kubikov lesa je to prbl.? 10, 20? Kolk velika hiša?
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

litleman ::

Največ se da prihraniti pri ogrevanju. Osebno se mi zdi kurjenje kurilnega olja (obarvana nafta) za ogrevanje največja bedarija. Tudi ogrevanje na plin ni nič boljše. Pri obeh energantih smo odvisni od tujine. V sloveniji bi morali sprejeti neko direktivno da morajao v roku npr 3 let (lahko tudi 5, več ne) ljudjke zamenjati ogrevanje hiš iz sedanjih fosilnih na ogrevanje z toplotnimi črpalkami, lesnimi sekanci,... Vsa stanovanaj obvezno na daljinsko ogrevanje (zopet sekanci). Seveda bi to morala država subvencionirati. Država bi morala ljudi spodbuditi tudi k toplotni izolaciji hiš (menjava oken, oblaganje fasad z kameno volno ali stiroporom). Čeprav bi to državo stalo pa sem prepričan da bi se kaj hitro povrnila vložena sredstva.



Osebno pa se meni zdi da to kar si ti napisal je največja budaleščina. Očitno izhajaš iz bogate familije in si zmožen takega pisanja. Sedaj pa se bom jaz odrekel oljnemu gretju zato da bodo taki nedobudneži kot si ti , se lahko vozili na večerne zabave ,in še ne vem kam po užitkih, z tremi avtomobili in to dobrih znamk,kateri veliko trošijo dizel. Jaz pa naj bom kupoval drage toplotne črpalke in svojim trem otrokom dopovedoval kako se mi to splača. Oni pa bojo brez morja in še brez čega. Dokler se bo vozilo toliko mularije brez potrebe po svetu do takrat naj bo tako kot je. Zelo rad bi imel drug alternativen vir , vendar vsi nimamo svojih hiš in tudi možnosti za drug vir ogrevanja pa tudi polnih žepov denarja.Da bo pa država kar vse dala ej fant se vidi da si res premalo časa na svetu.
Meni osebno se zdi sploh poraba nafte kot pogonskega goriva bedarija, a kaj ko za tem stoji ekonomija oz. močan naftni lobij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: litleman ()

Thomas ::

Za vsem skupaj stoji veliko povpraševanje po vseh juhicah z okusom nafte. Sweet, light, crude, Brent ... al kaj že vse piše na meniju.

Potem je pa povpraševanje veliko, ponudba pa kumrna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Zato, kdor je konstruktiven in pozitiven, bo delal naslednje:

- vrtal nove naftne vrtine

- kopal premog in ga prodajal po konkurenčnih cenah termoelektrarnam

- vlagal v delnice naftnih kompanij, ki imajo velike zaloge

- veselil se bo plinskega terminala v Severnem Jadranu.

- veselil se bo vsakega novega naftovoda ali plinovoda

- promoviral JE

- lobiral za znižanje trošarin na becin in dizl

....

Vse to, da bi dobro zaslužil (denar, slavo, priznanje, moralni kapital da se je uprl Zeleni druhali ...), najbrž. Edino pravilno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

wooted ::

zakaj pa se potem ne lotiš tega? sliši se kot dobra prihodnost in super zadeva

kixs ::

Problem pa nastane ker so kolicine nafte koncne. Poraba le-te pa se podvoji na vsakih cca 10 let in na vsakih cca 10 let jo porabimo vec kolikor smo je kdajkoli nacrpal. (Za preprosto matematicno razlago si poglejte video na prejsni strani).

lp

Thomas ::

Nobenega problema ni, ker poraba narašča in se podvaja. Edini problem je, ker se proizvodnja ne povečuje, kot bi bilo dobro, da bi se.

In bi se, če ne bi bilo Rdečih in Zelenih, ki motijo delovanje trga in ščijejo v našo skupno skledo. Od Amerike, do Rusije in naprej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> zakaj pa se potem ne lotiš tega? sliši se kot dobra prihodnost in super zadeva

Energija ni vse. So še pomembnejše stvari. Ampak sej en del sem prispeval. Zvlekel Zeleno na svetlobo dneva, na temle forumu. Zadal milijoninko potrebnega udarca, da gre sekta v zgodovino.

Nekej je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zee ::

Kar je napisal Thomas + 3 besede: Ucinkovita raba energije.
Primer Japonske.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Tear_DR0P ::

Problem pa nastane ker so kolicine nafte koncne.

koliko so končne pa je bistveno vprašanje. ker o tem, da so količine nafte končne se govori že dolgo, tudi kako bo nafte vsak čas zmanjkalo poslušam že od vrtca dalje. poraba nafte pa se veča vsak dan in še kar ni videti, da bi nafte kaj zmanjkovalo, samo cena raste - pa ne ker bi bila ponudba prenizka, kot piše thomas, ampak ker je ponudnikov premalo.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

> pa ne ker bi bila ponudba prenizka, kot piše thomas, ampak ker je ponudnikov premalo.

Ponudba je prenizka, ker je ponudnikov premalo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kixs ::

Nobenega problema ni, ker poraba narašča in se podvaja. Edini problem je, ker se proizvodnja ne povečuje, kot bi bilo dobro, da bi se.

In bi se, če ne bi bilo Rdečih in Zelenih, ki motijo delovanje trga in ščijejo v našo skupno skledo. Od Amerike, do Rusije in naprej.


In po tvoje, seveda ni nobenih tezav, ker morda nafte pocasi zmanjkuje. Pravzaprav jo porabljamo ZELO hitro. Po tvoje bi bila resitev, da navrtamo cimvec vrtin in celotno cimprej porabimo? Ja, sej to je resitev, ker brez nafte, potem problema z nafto ni vec.

Zelo nazoren je prikaz z bakterijami v videu na prejsni strani (v tretjem delu).

lp

kixs ::

Resno predlagam, da si ogledate celotno predavanje:

Dr. Albert A. Bartlett's presentation on "Arithmetic, Population, and Energy."

Vzemite si tisto dobro urco, ker me res zanimajo vasi komentarji!

lp

Starodavni ::

Tega gospoda sem že videl v dokumentarcu Artimetika, populacija in energija - slo podnapisi so tudi. Druge alternative kot ilegalo nisem našel.

Žal se moram strinjati z njim - največja nesposobnost človeštva je razumeti preproste osnove matematike in omejitev.

Ljudje imamo radi fetiš, 3% rasti ni dovolj, 5% je premalo, 50% je tudi premalo, 1000% je prav tako premalo, hočemo več in več več več, ne glede na omejive, ki so nam dane.

Thomas ::

Kdor razume eksponentno rast, mu je jasno, da ali mora priti do Singularnosti (po kateri se rast z exp(t) spremeni v t^3), ali pa je katastrofa.

Tudi ustavitev, je katastrofa. Življenje je slalom med katastrofami. Zaustavljanje samo, je nevarno in vsaj zelo neugodno za ljudi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

KandazaR ::

Osebno pa se meni zdi da to kar si ti napisal je največja budaleščina. Očitno izhajaš iz bogate familije in si zmožen takega pisanja. Sedaj pa se bom jaz odrekel oljnemu gretju zato da bodo taki nedobudneži kot si ti , se lahko vozili na večerne zabave ,in še ne vem kam po užitkih, z tremi avtomobili in to dobrih znamk,kateri veliko trošijo dizel. Jaz pa naj bom kupoval drage toplotne črpalke in svojim trem otrokom dopovedoval kako se mi to splača. Oni pa bojo brez morja in še brez čega. Dokler se bo vozilo toliko mularije brez potrebe po svetu do takrat naj bo tako kot je. Zelo rad bi imel drug alternativen vir , vendar vsi nimamo svojih hiš in tudi možnosti za drug vir ogrevanja pa tudi polnih žepov denarja.Da bo pa država kar vse dala ej fant se vidi da si res premalo časa na svetu.
Meni osebno se zdi sploh poraba nafte kot pogonskega goriva bedarija, a kaj ko za tem stoji ekonomija oz. močan naftni lobij.


Česa bolj neumnega kot pa si napisal ti pa še nisem prebral na tem forumu. Ob vsesplošni dražitvi fosilnih energentov sem predlaga kje bi se veliko prihraniti (tako pri količini nafte kot denarja). In ne izhajam iz nobene bogate familije. Kaj kmalu boš tudi sam spoznal da sem imel prav. Ob današnji rasti cene nafte kmalu ne boš mogel iti z družino na morje ker boš moral odplačevati kredit za kurilno olje ki si ga naročil. Že sedaj se dobi 2000€ nepovratnih sredstev za nakup TČ ali pa peči z dobrim izkoristkom na lesne sekance. Tudi pri avtomobilih se bo še veliko spremenenilo (od prehoda na kolo z akratke razdalje, uporaba janega prevoza).
Vse to bo 1x prišlo na vrsto mogoče ne čez pet čez 10 pa zagotovo.

edge540 ::

Samo to se še manjka da les spet začnemo kuriti. Hočemo tako?

Ali pa bomo kurili plin, ki je popolnoma čist napram temu? Pač smo odvisni od ostalih (v tem primeru primarno od Rusov) in še lep čas bomo, če se nukleark bojimo. Če mislimo prešaltat na les pa nas lahko kisli dež žive požre.

KandazaR ::

Hahaha. Če bi malo prebral se to dogaja če začnemo kuriti premog ne pa les. Še nisem slišal da bi od kurjenja lesa prišlo do kislega dežja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

edge540 ::

Seveda, če spuščaš NO2 v luft pa nič ni. Dušikova kislina je tudi sranje, ni samo žveplo tisto ki jebe sistem. Zaradi slabih gorišč se spušča še velike količine CO, ki je kar direktno strupen. Da se ne menimo o trdih delcih, smradu in drugih detajlih.

KandazaR ::

Če se kuri les (ne kaka plastika ali druge stvar, ki ne spadajo v peč) ni nikakršnega smradu! A pri gorenju nafte pa plina pa ne nastaja NO2 (dušikov dioksid)? A pri gorenju nafte pa ne nastaja CO in pa trdi delci?
Kurjenje lesa je sigurno manj škodljivo kot kurjenje premoga ali nafte. Tudi plin ni tako nedolžen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

edge540 ::

>>A pri gorenju nafte pa plina pa ne nastaja NO2 (dušikov dioksid)? A pri gorenju nafte pa ne nastaja CO in pa trdi delci?

Seveda nastaja, ampak v motorjih in pečeh kjer je porihtano zgorevanje (predvsem pravilno razmerje zrak/gorivo) ga nastaja zanemarljivo malo, CO in NO2. Ko se ti cmari les v neki peči in zgoreva napol, je pa povsem druga zgodba. Pri zgorevanju nafte sicer nastajajo trdi delci (pri plinu ne), vendar proti izpustom pri kurjenju lesa tisto ni omembe vredno.

>>Kurjenje lesa je sigurno manj škodljivo kot kurjenje premoga ali nafte. Tudi plin ni tako nedolžen.

Sigurno, če ti tako misliš.

KandazaR ::

Tudi pri novejših pečeh na les je porihtano zgorevanje (imajo vgrajeno lambda sondo in pa prislino vleko dima).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

Thomas ::

Da bi se vrnili na izkoriščanje lesa za kurjavo?

Če bi gozadrili roboti, uplinjali drva in razvažali lesni plin (metan) k strankam ... potem mogoče. Pa še to najbrž ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Yohan del Sud ::

Ah to seveda je opcija. Les je ja fina energija. V kameni dobi. Tudi če vse znanstvenike poteramo v to smer in posadimo obnovljive rudarske gozdove v naši državi dvomim, da bi bilo skupaj energije za več kot eno povprečno dravsko elektrarno. In to niti z roboti ne, kot pravi Thomas.

Lahko pa se motim. Čakam na formulo...
www.strancar.com

Karaya 52 ::

>>>Ah to seveda je opcija. Les je ja fina energija. V kameni dobi.

Malo manj arogance pa več znanja nebi škodilo, pa da ne bomo na pamet govorili:

Če upoštevamo da sodobna 300m2 hiša porabi 80kWh/m2leto, torej vsega skupaj 24000kWh. Če ogrevamo s kurilnim oljem ga porabimo cca. 2400l, cena za liter pri Petrolu je 0.961€, skupaj 2300€.

Če deluje kalkulator na tej strani pravilno, potem je ta vrednost enaka 8m3 bukovega lesa. Kubik tega lesa je pod 100€.

Sosed je že menjal sistem, na Vranskem so postavili centralno na daljinsko ogrevanje (biomasa) pred kratkim. Zakaj pa je biomasa boljša od plina in zakaj je dobro za naše gozdove da so negovani (kar sedaj niti približno niso) pa morda jutri. Velikokrat se zgodi, da se že pozabljena tehnologija vrne v uporabo.

Zgodovina sprememb…

AtaStrudl ::

Koliko kvadratnih metrov gozda pa rabi tistih 8m3, da zraste v enem letu?

* stevilo his

+ poraba v prometu

+ poraba v industriji

???

Thomas ::

Dovolj površine je za 8 kubičnih metrov bukovega lesa na prebivalca na leto v Sloveniji.

Vprašanje je le, če je racionalno. Po moje ni. Logistika bukovine po celi deželi za nekaj procentov GDP ... nima smisla.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tear_DR0P ::

Koliko kvadratnih metrov gozda pa rabi tistih 8m3, da zraste v enem letu?

nisem človek ki bi se spoznal na to
ampak za kubik lesa potrebuješ kar celo drevo z okrog 80cm premerom debla in dolžino preko 10m - in ja ogrevanje na lesno biomaso je trenutno poceni, ker se les ne prodaja blazno veliko - ko pa bo povpraševanje po lesu šlo gor, pa pričakujte blazne podražitve - jebi ga ekonomija in robni pogoji
poleg tega se je treba zavedat, da je človek v vsaki ekonomski enačbi najdražja spremenljivka in za predelavo lesa potrebuješ več ljudi, kot za predelavo nafte.
edino kar je prednost lesa pred nafto - les je (trenutno) hitreje obnovljiv vir energije - s pridelavo ustreznih vrst, takšnih, ki so recimo na voljo za odvzem vsakih 10 let in izkoriščanjem smiselnih terenov, kjer je čim več dela možno opraviti s stroji, ga še vedno dosti poceni prideluješ
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

Slovenec živi na hektaru, v povprečju. Vsaj 50 ton rastlinja zraste na tej površini, vsako leto. Plenty.

Ampak da bi iz njega pridobivali zlato - kar je mogoče - je neumnost. Da bi ga rabili za energijo, pa najbrž tudi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

KandazaR ::

ampak za kubik lesa potrebuješ kar celo drevo z okrog 80cm premerom debla in dolžino preko 10m


Tebi pa računanje ne gre najbolj od rok.

A. Smith ::

ampak za kubik lesa potrebuješ kar celo drevo z okrog 80cm premerom debla in dolžino preko 10m

Za kubik lesa rabiš štirimetrski hlod premera 56cm. Ta premer se premeni, če upoštevaš konus debla in debelino skorje.
Si mislil tono lesa? Iglavci imajo v glavnem gostoto čez 500kg/m3, listavci so pa še težji. Link.


ko pa bo povpraševanje po lesu šlo gor, pa pričakujte blazne podražitve - jebi ga ekonomija in robni pogoji


Po Karayevih izračunih nadomesti 8m3 bukovine kurilno olje vrednosti 2300€. Energetsko gledano je to res, v praksi pa ima večina kotlov na drva izkoristek cca 65%. To pomeni, 12,3m3 namesto 8m3. Če kupimo po 50€/m4, je znesek dobrih 600€. Kotli z izkoristkom nad 90% seveda obstajajo, vendar so nekoliko dražji. Izkoristek se zmanjša tudi, če uporabljamo zalogovnike tople vode (seveda pa zalogovniki omogočijo kurjeneje 1x na dan, kar je zelo udobno).

Tudi, če se vrednost bukovine podvoji, se še vedno splača kuriti na drva! In več kot podvojila se ne bo, ker taka cena pomeni več poseka. Lesa ne morete primerjate z nafto, ker ga je lahko pridobiti, in ga je dovolj.


Ampak da bi iz njega pridobivali zlato - kar je mogoče - je neumnost. Da bi ga rabili za energijo, pa najbrž tudi.

Lahko podaš kakšen razlog?

Edit: popravil izračune
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

krucymucy ::

No v praksi gre pa takole. Za hiso s 330mˇ2 uporabnih stanovanjskih povrsin, porabimo ~20 metrov (ne kubicnih, ampak ko so zlozena) bukovega lesa letno.
placali smo ga pa 50€/meter, zrezana, sam se pospravit jih je bilo z dvorisca v drvarnico.

KandazaR ::

No za celo kurilno sezono ste dali 1000€. Sicer nevem kako peč imate. Predvidevam da tako z okol 60% izkoristkom. Ko boste 1x menjali peč za tako z 90% ali več se vam bo zmanjšala poraba za pribljižno 1/3. Za tako hišo bi bilo potrebno kupit okol 2500-3000l olja kar pomeni 2400-2900€ na kurilno sezono. Razlika je ogromna. Tudi nabava peči z 90% izkoristkom ki stane okoli 6000€ (40kw) se hitro povrne. Pa še od države dobiš 2000€ nepovratnih sredstev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

Thomas ::

Drva so lahko pomožni energetski vir. Recimo, kakšnih 10%.

Da bi pa z njimi nadomestili večino nafte, pa ni govora. Boljš it vrtat na sredo oceana za nafto in jo vozit semle.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

A. Smith ::

10% nafte je nekaj, česar z oljno repico, in podobnimi iznajdbami ne boš dosegel, ker gredo na račun hrane.

Les je pa tam, čaka, da se ga odpelje.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Thomas ::

Ja, lesa je 10%. Morda celo 20%.

Ga je tudi 100%, samo ni to praktična rešitev. Načelno bi lahko delali metan iz lesa in z njim poganjali avtomobile. Lahko bi kurili les v termoelktrarnah ... samo nima smisla, dokler ni nafta po .. kaj pa vem ... 500 dolarjev za sod, na pamet rečeno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

A. Smith ::

Da se ne bova narobe razumela.

Zagovarjam ogrevanje na les.

Ne zagovarjam pa termoelektrarn na les, ker so že večje TE na biomaso, ne samo nerentabilne, temveč zašteka tako izvor lesa, kot logistika.

Ampak zakaj ne bi les po podeželju in predmestjih izpodrinil recimo 30% ali več kotlov na kurilno olje?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Norveška bo prepovedala ogrevanje s kurilnim oljem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9523770 (16942) MrStein
»

Zaloge nafte (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6710387 (6507) Matev
»

Vozilo na vodik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
12234118 (32243) jest10
»

Peak oil? (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
56342383 (23024) guest #44
»

Nafte ne bo nikoli zmanjkalo?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
414575 (4575) Arthur

Več podobnih tem