» »

[M-XXXX] Primerjalni test Radeona 4870

[M-XXXX] Primerjalni test Radeona 4870

M-XXXX ::

Testiral: Matej Novak a.k.a. M-XXXX
Grafi: Matej Novak a.k.a. M-XXXX



Test ATI-jevega favorita 4870, močnejšega brata 4850, ki je bil predstavljen že v prejšnjem testu. Grafična kartica ima 512MB DDR5 (ja, prav ste videli, DDR5) rama, ki deluje pri kar 3600mhz, jedro pa bije pri 750mhz, še mnogo več pa boste izvedeli v samem testu- prijetno branje.



Predstavitev kartice:

ATI Radeon HD 4870 grafična procesna enota prinaša super-računalniško grafično moč do igralcev iger in tako postavlja nov standard za vizualno računalništvo. Spremenite vaš način igranja in prenesite HD (visoko-ločljivostno) igranje ne ekstremno raven, kar vam omogoča ta kartica, ki ponuja najboljše zmogljivosti v svojem razredu. Nov TeraScale grafični pogon prinaša izjemne kinematografske igralske izkušnje. Dodajte to kartico v vaš računalnik ter glejte Blu-ray filme in igrajte HD igre z neverjetno vizualno zvestobo. Vse to opravljajte s prebojno učinkovitostjo, ki ne dela kompromisov pri zmogljivostih.
Izboljšani Anti-aliasing (AA) in Anisotropic filtraciji ustvarjata udarno grafiko z ne-prijemljivo resničnostjo, tako da lahko dobite maksimalne učinke iz najbolj zahtevnih naslednje-generacijskih iger ali oživite vaše najljubše naslove v popolni grafiki. Igrajte danes, medtem, ko se pripravljate na jutri s podporo DirectX 10.1 in ATI CrossFireX tehnologijo.
Izkoristite vse prednosti Blu-ray funkcionalnosti z dual-stream in PIP (slika v sliki) zmogljivostma ter zmogljivostjo z ATI Avivo HD tehnologijo, ki prinaša resnično odzivne izkušnje. Podpora za zadnje audio vizualne komunikacije pa zagotavlja, da lahko izkoristite prednosti najnovejše tehnologije prikazovanja.
Kot njeni predhodnik, tudi ATI Radeon HD 4870 ponuja optimalne zmogljivosti in prodorno učinkovitost s platformsko-neodvisnim inteligentnim upravljanjem energijske porabe. ATI PowerPlay prinaša moč, ki je potrebna, da igrate tudi najbolj strojno zahtevne igre, medtem ko spreminja porabo energije na takšno kot je zahtevana v določenem trenutku.

To bi bil opis za top-shop reklamo, vendar začuda ni tako daleč od resnice. V tem testu vam bom predstavil trenutno najmočnejšo grafično kartico iz rdečega tabora- ATI Radeon 4870.
Jedro kartice deluje pri 750mhz, 512MB DDR5 rama pa na 900 mhz (efektivna hitrost 3600mhz). Kartica je izboljšana 4850, z višjo frekvenco jedra, ter veliko hitrejšim ramom, kar pomeni, da so izboljšali ravno tisto, kar je pri 4850 manjkalo. Kartica ima tudi izboljšan dual slot cooler, ki je neslišen in svoje delo opravlja veliko bolje kot na manjšem bratu, kar se pokaže tudi pri nižjih temperaturah.
Kartico dobimo v lepi, vendar skromni škatli, priloženo pa je le tisto, kar nujno rabimo (v mojem primeru se gre za Lite verzijo kartice, kar pomeni, da ni poleg nobene igre). Kartica ima dva 6 pin konektorja za napajanje, (oba dobimo poleg kartice, če jih naš napajalnik slučajno nima) gonilnike, HDMI pretvornik, DVI to VGA pretvornik in kratko knjižico z navodili- po mojem mnenju ravno tisto kar rabimo.
Kartica podpira tudi CrossfireX, kar ne pomeni samo povezovanje 2 ali več istih kartic, temveč tudi različnih kartic, na primer: 4870 ter 4850 ali 4870, 4850, 4850, ali 4870X2 z 4870 ter 4850 in tako dalje.
































Da se ne bom preveč razgovoril, najbolje da preidem kar na test:

Kartice, ki so vključene v test:
-X850 XT
-X1950 PRO
X1950 PRO CF
-2900 XT
-2900 XT CF
-3870
-4850
-4870



Testiral sem v naslednjih DX9 igrah in aplikacijah:

-Crysis (GPU benchmark AA 0x)
-Crysis (Harbor benchmark AA 0x)
-GRID
-Call of duty 2
-Call of duty 4
-World in Conflict (AA 4x, AF 16x)
-Company of heroes
-Cinebench 10
-3DMark03
-3DMark05
-3DMark06

Vse igre so bile testirane na 1280x1024, nato še na 1600x1200, vse nastavitve so bile najvišje možne (seveda pri vseh karticah enake).


Testiral sem tudi v DX10 igrah, saj postajajo čedalje bolj igralne tudi pri višji resoluciji, po zaslugi čedalje močnejših kartic: (sicer imam stestirano tudi pri 1600x1200 vendar to v ta test še ne bom vklučil)

-Call of Juarez
-Lost Planet-Snow benchmark
-Lost Planet- Cave benchamrk
-Bioshock
-Crysis (GPU test- AA 0x)
Crysis (Harbor test- AA 0x)
-World in Conflict (AA 4x, AF 16x)
-Company of Heroes

Vsi testi so bili opravljeni na sledeči konfiguraciji:
Q6600@4000mhz (445mhz x 9)
Maximus Formula
2x1GB rama @891mhz pri latencah 4-4-4-8
2x320GB WD diska v RAID0
LC 850W napajalnik
Windows XP, SP2 z najnovejšimi ATI driverji 8.6, ter Vista Ultimate z driverji različice 8.6

CRYSIS:

Igra se odvija v letu 2019, ko Korejci raziščejo ogromen asteroid, ki je pred milijoni let strmoglavil na Zemljo. Vlada Severne Koreje hitro zapre dostop do verige otokov in se polasti skrivnosti asteroida. Združene države Amerike se seveda na to dejanje takoj odzovejo in pošljejo elitno ekipo Delta Force v izvidnico z namenom zbiranja in posredovanja informacij Pentagonu. Med zaostrovanjem odnosov med ZDA in Severno Korejo se asteroid nenadoma odpre in razkrije velikansko nezemeljsko plovilo, ki zamrzne večji del otoka in spremeni globalne vremenske razmere. Začne se invazija na Zemljo...










Kot lahko vidite po grafih, je Crysis daleč najbolj zahtevna igra na testu, v katerem 4870 dobesedno dominira. Za sabo pusti tako 2900 XT CF, kot 4850, višja resolucija mu čisto ustreza in tudi pri vklopljenem AA FPS-ji le malo padejo.

World in Conflict:

Igra World in Conflict predstavlja scenarij hladne vojne, v katerem Berlinski zid nikoli ne pade. Zgodba igre se prične leta 1989, ko Sovjeti vdrejo v Evropo. NATO odgovori s silo in s tem sproži popolno invazijo na Ameriko. Igralec prevzame vlogo terenskega poveljnika, ki vodi najmočnejšo vojaško mehanizacijo tega obdobja. Igralčeva naloga je, da ponovno pridobi ameriška mesta in predmestja.
Igra World in Conflict vsebuje izjemno dobro grafično podobo, okolje pa je popolnoma uničljivo. Ko poteka hudo bojevanje, okolica plača davek, saj je uničljiva prav vsaka stvar – tudi avtomobili, stavbe in gozdovi. Igro lahko igra igralec sam, preko medmrežja pa lahko v bojevanju uživa do 16 igralcev.






Ta igra ne predstavlja izziva za 4870, saj prikazuje sliko v povprečju z 60-imi sličicami na sekundo pri vseh detajlih na maximum, pri 1600x1200 pa sličice padejo na 54, kar je še vedno odlično.

Call of Duty 2 & Call of Duty 4

Kaj veliko o Call of Duty 2 ne mislim povedati, saj sem prepričan, da jo vsi odlično poznate. Mogoče se sprašujete, zakaj sem jo vključil? Zato, ker je še sedaj zelo priljubljena na medmrežju, in še vedno zelo zahtevna za grafične kartice, če le nastavimo najvišje možne nastavitve in uporabimo DX9.










Pri COD4 je maksimalno število FPS-jev 91, tako da ta test ni najbolj primeren, vendar če bi povečal število max FPS-jev, bi se spremenili pogoji, ki so bili uporabljeni v pri ostalih karticah, pokaže pa, da še pri tako visoki resoluciji 4870 ne bo zmanjkalo grafične moči.


Pri COD2 pa prikazuje FPS-ji tudi nad 91 tako, da se dobro vidi razlika v moči.



Company of Heroes:

Poveljevali boste četi vojakov, ki je spremenila potek zgodovine. Pod vašim nadzorom bodo možje, ki so se izkrcali na obali Omaha in prodrli v osrčje kontinenta ter sodelovali v odločilnih bojih druge svetovne vojne. Doživeli boste epsko kampanjo, se izkazali v mnogih večigralskih načinih ter uživali v prijetni grafični podobi.






Ravno ta igra je definitivno najmanj zahtevna na mojem testu, vendar sem jo vseeno vključil, saj je po mojem mnenju ena najboljših strategij, ki ves čas dobiva nove dodatke, posodobitve, ima pa tudi možnost DX10 (test v nadaljevanju), ki pa več kot zadovoljivo obremeni kartice.

GRID:

Postanite številka ena živahnega dirkaškega sveta igre Race Grid. Naloga nikakor ne bo lahka, saj boste na poti do slave svojo spretnost morali dokazati na raznolikih svetovnih stezah. Tako bodo pnevmatike vašega dirkalnika cvilile na ovinkih resničnih evropskih, ameriških in japonskih dirkališč, obenem pa bodo mnoga tekmovanja vaše drvenje umestila na mestne ulice. Ste dovolj hitri, da premagate prav vse izzive? Potem potrdite vaše veščine tudi v spletnem igranju.





Tukaj se 48X0 serija obnese naravnost fantastično in prekosi svojo konkurenco, pri naviti 4870 so povprečni FPS-ji kar 107, kar bo več kot dovolj za še tako zahtevne navdušence, 65 pri 1600x1200 pa tudi zadošča za nemoteno igranje.


Cinebench 10:




Sicer je test v grobem namenjen za testiranje procesorjev, vendar vsebuje tudi kratek GL test:


Tukaj spet ni veliko razlik, CF ni prinesel skoraj nobene spremembe, ampak vseeno 3870 dobi drobiž več točk, kot 2900 XT CF, 4870 pa prehiti vse kartice na testu.


3DMark:
Testiral sem tudi v najbolj popularnih sintetičnih GPU testih - v 3DMarkih. Vse nastavitve so bile privzete, kakor pa opazite nisem testiral v 3DMarku01, saj so tam razlike premajhne, oziroma nebi dobili občutka v dejanski razliki med grafičnimi karticami.








4870 se obnese čudovito (pripomnil bi, da sem pri procesorju na 4000mhz, ter na 790/1050 na kartico dosegel 18255 točk v 3DMark06 (bench windowsi), kar pa niti ni maksimalno navitje, tako da 20k meja ni daleč.




Za konec pa še nekaj DX10 rezultatov:















Navijanje in temperatura:

Navijanje kartice je močno oteženo (pravzaprav do 790/1100 ni problem, saj jo lahko navijemo v CCC), nad to frekvenco pa se vse zakomplicira. Uporabiti moramo AMG GPU tool, s katerim sem dosegel mejo 830/1160 (x4) mhz, vendar sem bil ZELO omejen z temperaturo, saj se ventilator vrti z okoli 25%, kar pa prinese temperature med 80 in 90C, AMD GPU tool pa povozi nastavitve ventilatorja iz CCC (več o tem v nadaljevanju). V samem testu so frekvence navitja bile 790/1000mhz, kar seveda niso najvišje, pokažejo pa približno sliko navijanja kartice, ki je za zdaj zelo oteženo, saj nima podpore niti s strani Riva Tuner-ja, niti ATI Tool-a.

Hlajenje je izpeljano učinkovito in tiho in je zelo podobno oziroma skoraj enako hladilniku za 2900 XT serije. Sama kartica ima dual slot cooler, ki je pri privzetih nastavitvah popolnoma neslišen, vendar je v tem primeru kartica zelo vroča (85C+). Do zdaj so le dve metodi kako pospešiti vrtenje ventilatorja:
- Ustvariti nov profil v CCC z ročno spremeniti nastavitve ventilatorja
- Spremeniti sam BIOS kartice in kartico flashati z njim

Sam sem imel CCC profile, ki pa jih AMD GPU Tool povozi, tako da sem bil pri navijanju omejen z temperaturo tudi do 90C.

Sam sem prišel do zaključka, da je najbolj primerno nastaviti ventilator med 30-40%, saj tako nudi več kot zadostno izpihovanje vročega zraka, hladi kartico na okoli 65C Load, ter 40C Idle, najpomembnejše pa je, da je skoraj neslišen.

EDIT: Trenutno si tudi sam lastim vodni blok in navijanje se je opazno izbolšalo, saj kartica naredi 3DMark06 pri 860mhz jedru!




Zaključek:

4870 je kartica, ki ima ogromno grafično moč in prebavlja vsako igro na še tako visokih detajlih, tudi 1600x1200 resolucija ji ne predstavlja velikega problema. Marsikdo se sprašuje, kaj bi še bilo v vezavi dveh ali celo treh v CF? Tukaj se morate že vprašati, če sploh kaj takega potrebujete, ker je že ena sama kartica več kot dovolj za vse, kar je trenutno na tržišču.

Marsikdo bo vprašal ali se bolj splača 4850 ali 4870? Definitivno je 4870 močnejša in to ne tako zanemarljivo, če pa dejansko rabite toliko več moči, presodite sami, saj razlika v ceni ni tako majhna!

Da povzamem:

+Odlična zmogljivost za nizko ceno
+Tiho delovanje pri nizkih obratih ventilatorja
+Podpora DX10.1, SM4.1, HD predvajanju videa,…
+Kar dobro navijanje, ki pa je za zdaj še zelo oteženo

-Vroče delovanje
-Zelo glasen ventilator, če mu povečamo obrate nad 50% (vendar se ta vrednost ne doseže pri avtomatskem nastavljanju ventilatorja)
  • zavaroval slike: Primoz ()

Robert_S ::

Kul test .A boš 4870x2 tudi testiral ?

g. Oden ::

Vse to si sam testiral? Res eden boljših testov. Mogoče bi še lahko izmeril porabo, ampak ne bom pritiskal. Zanimivo pa je to, da je še pred kratkim ATIjeva najhitrejša HD2900XT(ki je stala lani 400 evrov) zdaj bistveno počasnejša od 150 evrov vredne grafe (HD4850).

M-XXXX ::

Kul test .A boš 4870x2 tudi testiral ?

Upam da jo bom dobil:D

Vse to si sam testiral? Res eden boljših testov. Mogoče bi še lahko izmeril porabo, ampak ne bom pritiskal.

Vse sem sam stestiral in tudi text je moj ja:D
Ideja ni slaba vendar nimam nič za merit:|

Bellzmet ::

Huh res zelo obsežen test. Pohvale!

lp

SmeskoSnezak ::

Ja, škoda, da se nisi zmeno, da dajo to kar med Članke oz. teste tu gor. Tega že dugo nimajo.
@ Pusti soncu v srce... @

M-XXXX ::

Misliš da se nisem hotu? Pa je bila taka neresnost, tako da sem kar sam objavil!

Primoz ::

Misliš rečt, da smo si želeli testa še na kakšni višji ločljivosti ... ane?
There can be no real freedom without the freedom to fail.

M-XXXX ::

Misliš rečt, da smo si želeli testa še na kakšni višji ločljivosti ... ane?

Posebno za EEE900 ne?

Glede višje resolucije grem stavit da sem zajel z 1600x1200 (2MP) več kot 85% vseh igralcev iger za tistih 15% pa bo tudi od zdaj naprej (v 4870 X2 ter 4870X2+ 4870 CF,....)

Drugače pa se mi zdi da se ne splača kregat? Kar je bilo narejeno je bilo narejeno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

dzinks63 ::

To je že dolgo znana balkanska mentaliteta. Ponudiš prst, imeli bi pa roko.

SmeskoSnezak ::

Testa si še nisn skozi prebral, samo lahk rečem, da po netu ko brskam za testi imajo redki testi več kot 1600x1200, najbolj pogosto je mogoče še ena večja resolucija, ne pa neka full vlka. Tak, da če je to bil problem, se res ni vredno kregat okol takih prčkarij. Btw, na slo-mod se zmeni za objavo testov, ker iščejo take ljudi, portal že dolgo miruje. Bodo srečni, da bo spet nekaj novega.

Sicer pa, ti kar naprej tako z testi! ;) Sem vesel vsakega, ki je napisal v Sloveniji.
@ Pusti soncu v srce... @

Bellzmet ::

Kakorkoli, tisti od Slo-techa, ki ni hotel objaviti tega testa pod članiki, zaradi "ločljivosti" je pa res hudo hudo mimo vsekal. Svašta!

Drugače sta tudi po tem testu 4850 in 4870 res trenutno najboljša izbira.

lp

DJ MartiNi ::

Pohvale tudi z moje strani za zelo dobro opravljeno delo. Za take zadeve je potrebno vložit ogromno truda in časa, da se vse to skupaj spravi.

Če bo možnost, bi bilo zelo lepo videti test HD4870 X2 v mogoče kakem drugem predalčku tu na Slo-techu.
1:Phenom II X3 720BE/ASRock 970M Pro3/2x8GB G.Skill Aegis/Radeon HD2600XT
2:Athlon X2 BE-2300/Foxconn A7DA-S/2x2GB A-Data PC2-6400/Radeon HD3300


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ATI Grafične kartice (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Strojna oprema
87558966 (23204) Galaxy
»

Radeon 4850 bo zdaj, zdaj tu (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Strojna oprema
70743809 (19303) Music Man
»

AMD HD 4850X2 2GB GDDR3

Oddelek: Strojna oprema
182175 (1580) Dr_M
»

[M-XXXX] Primerjalni test Geforce 280 GTX

Oddelek: Strojna oprema
91454 (1301) M-XXXX
»

Test 4850 ter 3870

Oddelek: Strojna oprema
464390 (2633) krho

Več podobnih tem