» »

[M-XXXX] Primerjalni test Geforce 280 GTX

[M-XXXX] Primerjalni test Geforce 280 GTX

M-XXXX ::

Testiral: Matej Novak a.k.a. M-XXXX

Test najnovejše, ter tudi najmočneje grafične kartice iz zelenega tabora- 280 GTX! Grafična kartica ima kar 1024MB GDDR3 rama, ki deluje pri 1100mhz, jedro pa pri takorekoč skromnih 600 mhz, še mnogo več podrobnosti pa v testu:


280 GTX
Najnovejša karta, ki je prevzela tako prestol najhitrejše zelene kartice, kot najhitrejša kartica na obličju zemlje sliši na ime 280 GTX. Moj prvi vtis, ko sem dobil kartico je bil v smislu to pa je beštija in pol in dejansko je kartica ogromna v polnem pomenu besede. Kartica je kar nekaj cm daljša od 48X0 serije, kar zna povzročiti probleme pri krajših ohišjih, in tudi pri določenih priključkih na matični plošči, saj gleda čez njo.
Samo hlajenje je narejeno prav tako masivno kot kartica, saj jo pokriva po celi dolžini in obdaja kot sendvič (tudi rami iz zadnje strani so pokriti). Ventilator je občutno bolj tih kot 4870, vendar je posledica to da svoje delo opravlja veliko slabše, več o njem pa zveste proti koncu testa, kjer je samo hlajenje bolj podrobno opisano.
Kartico dobite v dokaj veliki škatli, ki je v večini zasedena z samo kartico, ob strani ima majhen predalček za 1x8pin kabel, 1x6pin kabel, 1x DVI to VGA, ter kabel za povezavo TV-ja. Priložena sta 2 DVD-ja, ki vsebujejo gonilnike ter igro- v Leadtek škatli je Never Winter Nights 2, seveda pa niso pozabili na navodila.




















Kartice, ki so bile vključene v test
-X850 XT
-X1950 PRO
-2900 XT
-2900 XT CF
-3870
-4850
-4870





Testiral sem v naslednjih DX9 igrah in aplikacijah:

-Crysis (GPU benchmark, prvi test na AA 0x, nato še na AA 8x)
-Crysis (Harbor benchmark, prvi test na AA 0x, nato še na AA 8x)
-GRID
-Call of duty 2
-Call of duty 4
-World in Conflict (AA 0x, AF 0x)
-World in Conflict (AA 4x, AF 16x)
-Company of heroes
-Cinebench 10
-3DMark03
-3DMark05
-3DMark06

Vse igre so bile testirane na 1280x1024, nato še na 1600x1200, vse nastavitve so bile najvišje možne (seveda pri vseh karticah enake).


Testiral sem tudi v DX10 igrah, saj postajajo čedalje bolj igralne tudi pri višji resoluciji, po zaslugi čedalje močnejših kartic.

-Call of Juarez
-Lost Planet-Snow benchmark
-Lost Planet- Cave benchamrk
-Bioshock
-Crysis (GPU test- AA 0x, AA 8x)
Crysis (Harbor test- AA 0x, AA 8x)
-World in Conflict (AA 0x, AF 0x/ AA 4x, AF 16x)
-Company of Heroes

Vsi testi so bili opravljeni na:
Q6600@4000mhz (445mhz x 9)
Maximus Formula
2x1GB rama @891mhz pri latencah 4-4-4-8
2x320GB WD diska v RAID0
LC 850W napajalnik
Windows XP, SP2 z najnovejšimi ATI driverji 8.6, ter Vista Ultimate z driverji različice 8.6 ter zadnjimi uradnimi uradnimi Nvidia driverji, ki nosijo oznako 177.41

CRYSIS:


Igra se odvija v letu 2019, ko Korejci raziščejo ogromen asteroid, ki je pred milijoni let strmoglavil na Zemljo. Vlada Severne Koreje hitro zapre dostop do verige otokov in se polasti skrivnosti asteroida. Združene države Amerike se seveda na to dejanje takoj odzovejo in pošljejo elitno ekipo Delta Force v izvidnico z namenom zbiranja in posredovanja informacij Pentagonu. Med zaostrovanjem odnosov med ZDA in Severno Korejo se asteroid nenadoma odpre in razkrije velikansko nezemeljsko plovilo, ki zamrzne večji del otoka in spremeni globalne vremenske razmere. Začne se invazija na Zemljo...


















4870 le malo zaostaja za 280 GTX, pri višji resoluciji pa postane izenačen z njo, pri AA 8x pa jo pri 1600x1200 tudi dejansko prehiti.

World in Conflict:

Igra World in Conflict predstavlja scenarij hladne vojne, v katerem Berlinski zid nikoli ne pade. Zgodba igre se prične leta 1989, ko Sovjeti vdrejo v Evropo. NATO odgovori s silo in s tem sproži popolno invazijo na Ameriko. Igralec prevzame vlogo terenskega poveljnika, ki vodi najmočnejšo vojaško mehanizacijo tega obdobja. Igralčeva naloga je, da ponovno pridobi ameriška mesta in predmestja.
Igra World in Conflict vsebuje izjemno dobro grafično podobo, okolje pa je popolnoma uničljivo. Ko poteka hudo bojevanje, okolica plača davek, saj je uničljiva prav vsaka stvar – tudi avtomobili, stavbe in gozdovi. Igro lahko igra igralec sam, preko medmrežja pa lahko v bojevanju uživa do 16 igralcev.










Ta igra spet ne predstavlja nobenega problema za 280 GTX saj prikazuje po 70fps-jev. Zanimivo je da po vklopljenih AA in AF nastavitvah padejo FPS-ji le za 3 sličice na sekundo, kar jasno pove da je kartica brez problema kos tej igri.


Call of Duty 2 & Call of Duty 4


Kaj veliko o Call of Duty 2 ne mislim povedati saj sem prepričan da jo vsi odlično poznate, mogoče se sprašujete zakaj sem jo vključil? Zato, ker je še zdaj zelo popularna na medmrežju, in še zdaj zelo zahtevna še za današnje grafične kartice, če le nastavimo najvišje možne nastavitve in uporabimo DX9.









Pri COD4 je maxsimalno število FPS-jev 91, tako da ta test ni najboljši, vendar če bi povečal število max FPS-jev, bi se spremenili pogoji, ki so bili uporabljeni v pri ostalih karticah, pokaže pa le da še pri tako visoki resoluciji ne bo zmanjkalo grafične moči, čeprav kdaj pa kdaj padejo FPS-ji pri 1600x1200 resoluciji tudi pod 80 kar jo naredi slabšo kot 4870.

Kartica pri Call of Duty 2 pokaže svojo moč in prehiti 4870 za več kot tretjino in tudi navijanje kartice je prineslo kar nekaj FPS-jev.


Company of heroes:

Poveljevali boste četi vojakov, ki je spremenila potek zgodovine. Pod vašim nadzorom bodo možje, ki so se izkrcali na obali Omaha in prodrli v osrčje kontinenta ter sodelovali v odločilnih bojih druge svetovne vojne. Doživeli boste epsko kampanjo, se izkazali v mnogih večigralskih načinih ter uživali v prijetni grafični podobi.






Ravno ta igra je definitivno najmanj zahtevna na mojem testu, vendar sem jo vseeno vključil, saj je po mojem mnenju ena najboljših strategij, ki ves čas dobiva nove dodatke, posodobitve, ima pa tudi možnost DX10 (test v nadaljevanju), ki pa več kot zadovoljivo obremeni kartice, vendar vse močnejše kartice prikazujejo ves čas maxsimalno število (75 FPS)

GRID:

Postanite številka ena živahnega dirkaškega sveta igre Race Grid. Naloga nikakor ne bo lahka, saj boste na poti do slave svojo spretnost morali dokazati na raznolikih svetovnih stezah. Tako bodo pnevmatike vašega dirkalnika cvilile na ovinkih resničnih evropskih, ameriških in japonskih dirkališč, obenem pa bodo mnoga tekmovanja vaše drvenje umestila na mestne ulice. Ste dovolj hitri, da premagate prav vse izzive? Potem potrdite vaše veščine tudi v spletnem igranju.






Tukaj se 280 GTX obnese za odtenek slabše kot 4870, kar pa se popravi z navijanjem kartice, kjer prehiti tudi navito 4870.


Cinebench 10:

Sicer je test v grobem namenjen za testiranje procesorjev, vendar vsebuje tudi kratek GL test:




Tukaj 4870 ponovno prehiti GTX-a, vendar le za drobiž-


3DMark:

Testiral sem tudi v najbolj popularnih sintetičnih GPU testih - v 3DMarkih. Vse nastavitve so bile privzete, kakor pa opazite nisem testiral v 3DMarku01, saj so tam razlike premajhne, oziroma nebi dobili občutka v dejanski razliki med grafičnimi karticami.







Sodeč po testih je kartica ustvarjena za 3DMark-e, v katerih se obnese naravnost čudovito (brez najmanjšega napora sem presegel 20k v 3DMark06, in to v navadni windowsih tako da ima kartica še ogromen potencial.


Za konec pa še nekaj DX10 rezultatov:






























Navijanje in temperatura:

Navijanje kartice je v primerjavi z 4870 zelo enostavno. Nasnamemo le najnovejšo različico Riva Tuner-ja in začnemo, dodal bi le da se kartica v ATI Toolu ni hotela navijati, saj je po vsaki spremembi pokazala le črn zaslon.
Po približno 2-3minutah sem prišel na nekako stabilno frekvenco, ki je znašala kar 710/1528/1301mhz, kar je odlično navitje.



Pri hlajenju je poudarek na tišini in ne na učinkovitosti. Sama kartica ima ogromen Dual slot cooler (tudi z zadnje strani je ovita z hladilnikom, kar mi daja asociacijo na sendič).
Ventilator je pri privzetih nastavitvah popolnoma neslišen, brez problema pa z Riva Tunerjem spremenimo njegove vrtljaje vse in tako zagotovimo bolj hladno delovanje. Po mojem mnenju je nekako 50-75% vrtenje ventilatorja še ne moteče in tudi temparatura je sprejemljiva. V primerjavi z 4870 je ventilator na 100% podobno zmogljiv kot pri pri 4870 na 50-60%, kar štejem v minus tej kartici (bolje več kot manj)



Zaključek:

Najnovejša zverina izpod Nvidijinih rok je zverina v vseh pogledih. Ima 1024 MB GDDR3 rama kar ji prinese velik plus, ima masiven hladilnik, ki je zelo tih, sama kartica pa je kar vroča. Kartica ima krono najmočnejše enojedrne kartice in je prevzela prestol 9800 GTX seriji in to upravičeno. Ima pa nek ogromen minus, ki bo po mojem mnenju razlog zakaj ne bo tako popularna: Njena cena, ki je definitivno previsoka in to vsaj za 200€ če ne več. Kartica v primerjavi z 4870 nudi le nekaj % večjo zmogljivost, na skoraj dvakratno ceno, kar je po mojem mnenju definitivni preveč.

Da povzamem:

+Odlična zmogljivost, je le najhitrejša enojedrna kartica
+Tiho delovanje, tudi pri višjih obratih ventilatorja
+Odlično se navija
+Kar 1024 MB rama
+Podpora AGEA Physics

-Vroče delovanje
-Cena
  • zavaroval slike: Primoz ()

dzinks63 ::

280GTX je odlična kartica, tepe jo cena, upamo da še bo kakšen price cut, potem bi res znala bit zelo zanimiva.

Test je OK, dobro si se potrudil, pogrešam le primerjavo na 1920x1200, saj je kartica namenjena velikim 24col monitorjem. Ne vem, če si jo bo šel kdo kupovat za 1280x1024.

M-XXXX ::

Test je OK, dobro si se potrudil, pogrešam le primerjavo na 1920x1200, saj je kartica namenjena velikim 24col monitorjem. Ne vem, če si jo bo šel kdo kupovat za 1280x1024.

V času testiranja še nisem imel takega monitorja, je pa vsaj 1600x1200 če ne drugega:D

dzinks63 ::

Nisem mislil tako ultimativno, le "pogrešam". Saj razumem, sem sproti ugotovil, da si pred kratkim nabavil 24" NEC-a. Enjoy

g. Oden ::

Nvidia bo spet na vrhu, če bo cena GTX260 199 evrov, GTX280 pa med 279 - 299 evrov.

LordTado ::

4570x2 je zun:) pa ta test propade:)

M-XXXX ::

Btw marsikdo razmišlja o nakupu 280 GTX in tole bo marsikatero odločitev olajšala, upam pa da tudi 4870 X2 dobim na test:D

IVo ::

Bom zrihtal... Sam še enega drugega maš prej ;)

paljer ::

Super test M-XXXX. Pohvale vredno, da nekdo tudi pri nas opravi tako zamudno delo, kot je testiranje grafičnih kartic. Pri tvojem prisprevku me moti le neskončno število slovničnih napak, zato te prosim, da se pri prihodnjem testu potrudiš malo tudi v tej smeri. Sam sem mnenja, da morajo biti daljši prispevki na forumu vsaj delno slovnično pravilni, da se olajša branje in razumevanje vsebine.
Upam, da te z mojo kritiko nisem kakor koli užalil in odvrnil od prihodnjega pisanja, vendar želim, da še bolje opraviš svoje delo. LP, Paljer.

M-XXXX ::

Z veseljem sprejmem kritiko in jo tudi poskusim popraviti, vendar slovnica mi ne leži nekako najbolje, če se kdo javi za pomoč se lahko hitro kaj zmenimo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NVIDIA GeForce GTX 295 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1028887 (6067) BuBBle.D
»

Radeon 4850 bo zdaj, zdaj tu (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Strojna oprema
70744014 (19508) Music Man
»

Pošast je tu HD 4870 X2 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Strojna oprema
35525704 (15799) tilinho20
»

[M-XXXX] Primerjalni test Radeona 4870

Oddelek: Strojna oprema
121763 (1523) DJ MartiNi
»

Test 4850 ter 3870

Oddelek: Strojna oprema
464405 (2648) krho

Več podobnih tem