» »

Izšel je Ubuntu 8.04

Izšel je Ubuntu 8.04

Ubuntu - V skladu s sedaj že ustaljenim urnikom je izšla nova izdaja Ubuntu Linuxa, o katerem se krešejo mnenja tudi na Slo-Techu. Gre za različico LTS, kar pomeni, da so se avtorji še posebej potrudili pri stabilnosti in bodo še dlje ponujali podporo (3 leta za namizno in 5 za strežniško verzijo).

Za tiste, ki Ubuntuja ne poznate, lahko povemo, da ga razvijajo s pomočjo odprtokodne skupnosti, kar pomeni, da ga lahko brezplačno prenesete in namestite na svoj osebni računalnik ali pa namestitvene zgoščenke naročite kar po pošti (pošljejo vam jo brezplačno).

Tokratna izdaja vključuje pisarniški paket OpenOffice, odjemalca elektronske pošte Evolution, internetni brskalnik Mozilla Firefox 3 beta 5, zmogljiv program za obdelavo zvoka Pulse Audio, grafično orodje za urejanje slik Gimp, program za ustvarjanje CD-jev in DVD-jev Brasero, bittorrent odjemalca Transmission, kopico iger in pripomočkov ter vse ostalo, kar soliden operacijski sistem mora zagotavljati.

Nameščanje je po novem olajšano s posebnim programom Wubi, večino nastavitev računalnika pa Ubuntu prepozna sam. Z omenjenim programom je Ubuntu mogoče namestiti tudi iz okolja Windows, teče pa lahko tudi poleg operacijskega sistema, ki ga že uporabljate. Pri vsaki izdaji so na voljo tudi posodobitve programske opreme, ki se nahaja v Ubuntujevih skladiščih, z namestitvijo pa pridobite dostop do velikanske zbirke različne proste programske opreme na spletu, česar morda do zdaj niste bili vajeni.

Tiste, ki ste v Ubuntuju in njemu podobnih distribucijah doma, pa bo morda zanimalo, da različica 8.04 uporablja namizje GNOME 2.22.1, ki ima nov upravljalnik datotek Nautilus in upravljalnik ključev Seahorse. Predvajalnik filmov Totem ima nov dodatek, s katerim lahko neposredno iščete in predvajate YouTube videoposnetke, nov je tudi Xorg 7.3, s katerim naj bi se nastavljanje zaslonov še bolj poenostavilo. Omeniti velja še odjemalca za dostop do oddaljenih namizij Vinagre in podporo za SELinux v Univerzalnem skladišču. Kljub vsemu še ni znano, ali so pred uradno izdajo že uspeli odpraviti določene hrošče.

Poleg uradnega spletnega portala Ubuntu je pri nas aktivna tudi slovenska skupnost uporabnikov.

145 komentarjev

«
1
2 3

pe3c ::

Uuuum komaj cakam, da nabijem gor.
To mi delu Ubuntej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pe3c ()

PARTyZAN ::

Z nizozemskega mirrorja mi leti 1,4MB/s. Nisem pricakoval take hitrosti ob zacetnem navalu :).

profii ::

stran zamrznila :)

Jaka83 ::

sudo apt-get dist-upgrade
******

WarpedGone ::

Postranska opazka:

Na laptopu sm dosedaj imel Kubunutu 7.04 in 7.10. Zdej sm za foro sprobal še ubuntu varianto in sem iskreno rečeno nad Gnome omizjem navdušen. Kolikor se obilica možnosti in nastavitev sliši fajn, se vsaj zame, dobro nastavljene osnovne zadeve obnesejo bolje. Da ne omenjam da je compiz zakon. Sedaj na namizju ni več oken, ampak so to zavese :D Moti me le, da rotacija zaslona še ne deluje kot bi morala. Precej stvari se obnaša čudno ali pa zelo počasi.
Zbogom in hvala za vse ribe

zee ::

ze pobiram in obenem sejem :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

MrStein ::

Ah, zato je wiki.ubuntu.com tak (pre)obremenjen :))

ali so pred uradno izdajo že uspeli odpraviti določene hrošče.

Sodeč po launchpad vnosih, so. Vprašanje je, če so mergani v release, čeprav sigurno so, če so bili našteti kot problemi RC-ja in so popravljeni.

Samo to so nekam hitro "rilisnili", a ne ? Ni bil RC pred par dnevi ? Pa po načrtu bi naj RC bil komaj v soboto.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jinzo ::

Vsekakor bi toplo svetoval uporabo Bittorrent protokola za prenos... vedno dela 1a.

Drugače, ni nov Nautilus ampak GIO ( ki je nadomestil GVFS ) - to je abstraktna plast za komunikacijo med aplikacijami in fs-jem. GIO je velik in dolgo pričakovan napredek na tem področju. A zna se zgoditi da še ima bug-e - ter da vse zmožnosti GVFS-a še niso bile portane.

Pulse Audio sam po sebi tudi ni "program za obdelavo zvoka" ampak predvsem "zvokovni strežnik" ki skrbi kako bo katera aplikacija kam pošiljala zvok. Zelo hyp-ana zadeva, vsekakor pa ni vse zlato kar se sveti ;) ( in je po moje trenutno čist brezveze tlačit Pulse Audio not )

jan01 ::

Mi da kdo res hiter link za download, hvala!

kriko1 ::

Torrent:
http://torrent.ubuntu.com:6969/

Sedaj je začelo s 140KBps, bomo videli čez nekaj časa.

zee ::

4.5 MB/s down 8-)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kmetek ::

kriko1 in zee: ker fajl?

kriko1 ::

desktop - 8.04

EDIT: je že dol - 12 min.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

asgard2.0 ::

Že pečem 3 cd :D
Šiht, CPU , Hrana, Spanje, Šiht ....

Volk| ::

Mi laufa veselo dol z 600 Kb/s :)
Imam namescen 7.10.
MOram na novo namescat ali lahko samo kako naredim "upgrade"?
Kaj pa nastavitve? izvozim mapo /home/users ?
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

MrStein ::

torrent.ubuntu.com se tudi ne odziva (meni, v tem trenutku)

To dela : www.mirrorservice.org/.../ubuntu-8.04-desktop-i386.iso.torrent
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Volk|, postopek za upgrade je opisan v release notes (ne dela ubuntu.com sploh, tak da ne morem linka prilepit).

Sicer 99,999% če startaš instalacijo, bo zaznal staro in bo ponudil upgrade.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kmetek ::

asqard 2.0 je še kaka druga verzija poleg te klasične CD 700MB? kaka DVD?

MrStein ::

Bah, skor nič ne dela. Naslednjič naj dajo na kaki bolj redundanten sistem (torrent z več trackerji ali ed2k) :(
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

kmetek, sem hotel isto vprašati : Kam so skrili DVD verzije ?

Vem da obstajajo, mislim, da sem sem jih nazadnje videl na cdimages.ubuntu.com (ja, kontra logiki; ko sem jih vprašal, so rekli, da na glavnem serverju ni placa ...)

Popravek:

Google pravi, da so DVD-ji tule : cdimage.ubuntu.com/releases/7.04/release/

Torej za 8.04 bi moglo biti cdimage.ubuntu.com/releases/8.04/release/

Nič od tega ne morem preveriti, ker meni ful ubuntu.com šteka. Slo-tech je tudi počasen, mogoče ima moj link probleme.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Volk| ::

Meni zaenkrat dela. Imam doli 55%
Upam da se ne obesi.
Bom probal naredit update prek cd-ja. Ce ne pa grem brat kako in kaj:))
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Jaka83 ::

Ne vem, 10min nazaj je meni ubuntu.com čisto normalno delal. Pa trenutno laufa upgrade iz 7.10 64bit na 8.04 64bit.

kmetek ::

tole?

6c2f277eadcf54521a4f3c119704dbe6f3bc68b2 ubuntu-8.04-dvd-i386.iso 3.7GiB 55 418 11 40.77GiB

Volk| ::

Najdo:
"Users of Ubuntu 7.10 or Ubuntu 6.06 LTS can upgrade to Ubuntu 8.04 by a convenient automated process. "
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

mspiller ::

Namestil zadevo in nisem ravno navdusen :(

Zakaj zahudica so preimenovali dolocene libe. Npr. libnss.so je sedaj libnss.so.0d (cemu sluzi tisti d ?). Tako da jss4.so, ki ga zdownloadas uradno iz mozilla strani ne dela vec. Dokler na roko ne popravis linkov. Ali je v drugih distrotih sedaj isto?

Potem firefox 3 beta5 in java 1.6 se usuvata, da to res ni. V FF 3beta5 je par stvari pokvarjenih kot npr. "signed jar datoteke", LiveConnect se usuva, itd. Pa edino FF3 je po defaultu namescen.

Resolucije ne morem povecati dokler na roko ne enablam v menuju "displayconfig-gtk" in nastavim drug driver, ki pa se pojavi pod Applications-> Other (namesto v Administration kot prej).

Pa se ene par dokaj kriticnih bugov drugih uporabnikov (http://lwn.net/Articles/279111/).

Mi je pa vsec, da imas moznost klasicne namestitve brez prvo bootanja v livecd.

Sem pa namestil zadevo v virtualbox.

PaX_MaN ::

Sem pa namestil zadevo v virtualbox.

Heh, potem pa ni čudno, da se ti "usuva".

BigWhale ::

Mislis, da je res razlog usuvanja virtualbox?

Roadkill ::

Na splošno je virtualizacija ena zmeda. Sodelavec je ravno pred dnevi tlačil Ubuntu v VmWare player in potem po mojem predlogu na virtualbox in je imel polno problemov.

Jaz sem drugače od RC naprej na 8.04, tako da me danes samo še kak finalen update čaka, pa smo tam.

Občutki zaenrkat so zakon... je tole prvi upgrade na razvojno verzijo, ki mi ni razsul grafike. Ostale spremembe bomo pa še sproti odkrivali.
Ü

Kenpachi ::

Ok, stvar je že instalirana :)

Edino me malo moti, ker je tale FF 3 beta noter, ker 3/4 addonov, ki jih uporabljam, ne dela :(
Zaraki Kenpachi.

G-man ::

Fly birdie, fly!

mspiller ::

Mislis, da je res razlog usuvanja virtualbox?

Nisem samo jaz naletel na te tezave. Dvomim da vsi laufajo v virtualnih masinah:)
Je pa kar znano, da je z javo se cel kup problemov v FF3. Meni se zdi menjava default na beta verzijo malo prevec na hitro 8-O.

jan01 ::

@RedArmy
Večina jih dela, le v nastavitvah(about:config) dodaj boolean extensions.checkCompatibility na false ali pa xpi odzipaš, v install.rdf popraviš max version in nazaj zazipaš kot .xpi....

Roadkill ::

Edino me malo moti, ker je tale FF 3 beta noter, ker 3/4 addonov, ki jih uporabljam, ne dela :(


Če si neučakan si snami dol "nightly tester tools" plugin in v pluginih klikni "Make all plugins compatible". Tako ti bodo delovali vsi plugini ampak lahko pričakuješ kak bug.
Drugače pa počakaš, da pride ven 3.0 final verzija in ti ubuntu ponudi upgrade.

Priporočam Nightly tester tools, ker stvar ne naredi nobene nepovratne škode. Če boš imel s kakim pluginom probleme ga še vedno lahko disablaš in počakaš na 3.0 verzijo in da izide popravek za tvoj plugin.
Ü

MrStein ::

Ja, FF3 beta zgleda nerodno, ampak če pomisliš, da je tale ubuntu za 3/5 let, je logično. FF3 final bo zunaj (kdaj že ?) in pol bi se vsi bunili, zakaj ni v Ubuntu. :)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

zee ::

meni se zdi zelo nerodno, saj bi ti Ubuntu ob izidu FF3 samodejno ponudil upgrade FF2->FF3, ki bi bil pretestiran.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

talmai ::

Mnja, mal je čudno to z ff3, ampak če hočeš res stabilen sistem, boš itak še mal počakal, preden upgradaš na 8.04. Vsaj jaz bom še kakšen mesec na 7.10. Če pa mislijo zadevo res podpirati 3 leta, so se odločali med nenadnim šokom ob izidu ff3 in med izdajo ff3b čisto na začetku. (sem pa ravno prejšnji teden obupal nad ff3b4 na gutsyju, ker je ob zaganjanju predolgo mučil procesor -- ? Itak pa FF uporabljam zgolj za web debug)

Sicer pa "sudo apt-get install firefox-2", kakor pravijo na slashdotu, (mogoče pa kdo ve, če je epiphany privzeto v 8.04, ker jaz ga dejansko uporabljam - gnome native web browser z gecko enginom?).

MrStein ::

Jap, čakajmo/te na 8.04.01 (kot so eni čakali na Vista SP1 ;) )
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zee ::

Ubuntu se bo pri meni inštaliral v naslednjih nekaj dneh 8-)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mihec87 ::

V čem je sploh razlika med dvd pa cd verzijo inštalacije? Mislim vsebinsko.

Kenpachi ::

Ma ne, brezveze downgradat program/čakat na update. Saj oni hacki delajo za plugine. Thanks.

@mihec87:

Mislim, da je razlika v številu paketov, ki jih dobiš na voljo kot lokalni repozitorij (po domače: več programov na dvdju, da jih ni treba downloadat).
Zaraki Kenpachi.

Volk| ::

Sem hotel naret upgrade iz 7.10 na 8.04
Čez 9 ur bo fertik:|
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

zee ::

mene pa zanima, zakaj Ubuntu ne podpira inštalacije direkt iz mreže/interneta, tako kot to omogoča Debian.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Daedalus ::

mene pa zanima, zakaj Ubuntu ne podpira inštalacije direkt iz mreže/interneta, tako kot to omogoča Debian.


Hja, ena možnost je, da si omisliš server verzijo, pa po installu dodaš še vse ostalo. Zakaj pa ni dedicated net install iso-ja, pa ne vem...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

zee ::

Ni treba, da je dedicated izdaja, dovolj bi bilo, da ti to ponudi kot možnost, skrito za kakšnim Advanced gumbom ali pa za očitnim vprašanjem: Ubuntu nameščaš iz CD/DVD medija? Da-zadeva nadaljuje s CDjem, Ne-inštaler se poskusi povezati s strežnikom (kakšnih 5-10 sekund), če ne uspe, nadaljuje s CDja.

Come to think...zadeva bi to lahko naredila avtomagično sama od sebe, skrito od uporabnika.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

McMallar ::

(K)Ubuntu ima verzijo za net inštalacijo. Probal z 7.10 in 8.04 RC. Se pa dobi na FTP linku (ftp://ftp.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/main/installer-i386/20070308ubuntu40/images/netboot/mini.iso).
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

mihajlo carr ::

kaj se bo zgodilo če mam windows xp in inštaliram ubuntu? a gre ti sam čez al mi vse programe zbriše?

joebanana ::

kaj se bo zgodilo če mam windows xp in inštaliram ubuntu? a gre ti sam čez al mi vse programe zbriše?


Če maš več particij inštaleraš na drugo particijo kot maš XP-je pa ostanejo XP-ji nedotaknjeni. Ob naslednjem zagonu lahko izberaš kaj boš zagnou XP ali Ubuntu. Seveda odvisno od izbire ti gredo oi gobe podatki na disku, kamor boš inštaliral Ubuntu.

gregs ::

Jaz sem pa kar z ubuntu-alternative CD-jem nadgradil na 8.04 :) Simple pa delalo je lepo sam alternate CD vržeš v 7.10 pa se nadgrajuje...edino kar sm za vsak slučaj naredu je blo to, da sm pobrisal tiste velike stvari, ki bi jih drugače tudi updejtalo igre in podobno...pa še spucal sm vse. Zaenkrat zadeva deluje brez problemov. Jutri poskusim še server nadgradit na 8.04 :) Na laptopu HP nx7300 tudi nism mel nobenih problemov. Vse, ki pa mate probleme pa vabim na www.ubuntu.si :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gregs ()

fiore ::

kaj se bo zgodilo če mam windows xp in inštaliram ubuntu? a gre ti sam čez al mi vse programe zbriše?


Če maš več particij inštaleraš na drugo particijo kot maš XP-je pa ostanejo XP-ji nedotaknjeni. Ob naslednjem zagonu lahko izberaš kaj boš zagnou XP ali Ubuntu. Seveda odvisno od izbire ti gredo oi gobe podatki na disku, kamor boš inštaliral Ubuntu.

vse naredi avtomatično in nič ne zbriše tudi če imaš samo 1 particijo.

lahko pa zadevo preizkusiš direkt iz winsow z wubijem, ampak ti ga v tem primeru ne bo zares namestilo (vsaj tako jaz wubija razumem).
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google ukinja podporo za Internet Explorer 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7422608 (19746) Icematxyz
»

Mageia Linux 1.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13227673 (24856) MrStein
»

Fedora 15 ali Ubuntu 11.04

Oddelek: Pomoč in nasveti
172004 (1730) xandros
»

Ubunto vs. windows 7 64bit (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15631831 (28320) poweroff
»

Kaj Linuxu zavira zavzetje namizja? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
30721512 (16160) CaqKa

Več podobnih tem