» »

Ubunto vs. windows 7 64bit

Ubunto vs. windows 7 64bit

1 2
3
4

Cold1 ::

Ste se, ampak hej, če vam ustreza potem je OK.

Primer uporabnika, ki je imel po dveh letih dovolj neumnosti in je Linux označil kot neprimeren za resno delo.
http://cinnamonpirate.com/2008/10/lesso...


Kar pa se tiče nasilja, le to je še kako prisotno, vseskozi se navija, blati vse kar ni GNU (tudi BSD ipd., ne zgolj Oken) v končni fazi pa so znani primeri javnih linčev oz. poskusov le teh.

Eden takih je primer učiteljice, ki ni poznala odprte kode in je zato mislila da učenci uporabljajo piratsko programje, histerija na spletu je bila nezaslišana, drhal je hotela linč.
http://linuxlock.blogspot.com/2008/12/c...

poweroff ::

Primer uporabnika, ki je imel po dveh letih dovolj neumnosti in je Linux označil kot neprimeren za resno del - je anekdotičen primer. :))

Hvala za avtogol. :))
sudo poweroff

techfreak :) ::

Ti nisi, trg pa je; trg se je odzval, problemi pa so urejeni (Win7 ima okrog 95% zadovoljnih uporabnikov).

In koliko ljudi je kritiziralo Visto zaradi nje in ne samo zaradi tega, ker so slišali da je slaba? Podpora gonilnikom/programom je pri Visti in 7 podobna, prav tako večina ostalih featurejev.

Cold1 ::

In koliko ljudi je kritiziralo Visto zaradi nje in ne samo zaradi tega, ker so slišali da je slaba?

Trg pač deluje preko mnenjskih voditeljev, tisti, ki poizkusijo sami služijo kot vodilo drugim, tako pač je.

Isti odgovor tudi tebi Matthai, ja uporabil sem anekdoto, lahko pa narediš raziskavo, daš Linux v uporabo Okenskim uporabnikom (95% trga) in preveriš stanje, samo tega fanatiki seveda ne želite storiti, ker so izsledki jasni vnaprej: večina bi bila s pingvinom nezadovoljnih.

Če bi bili zadovoljni (najprej mnenjski voditelji, nato pa še vsi ostali) bi se to odražalo na deležu uporabnikov. No saj se, okrog 1% tržnega deleža kaže na nezadovoljstvo z Linuxom med večino; 95% delež, ki ga imajo Okna pa na večinsko zadovoljstvo.

techfreak :) ::

Torej je trg zanič, če lahko na njega vpliva mnenje nekoga, ki verjetno ni primeren za dajanje mnenj iz takšnega področja?

Pač so se ljudje zmotili, če so mislili poganjati Windows Visto na strojni opremi za Windows XP. In zaradi takšnih stvari je tudi bila tako zelo kritizirana. Za Windows 7 pa jim očitno ni bilo težko nadgraditi računalnika, pa imata obe verziji OSa podobne zahteve.

Terman ::

Cold1 je izjavil:

In koliko ljudi je kritiziralo Visto zaradi nje in ne samo zaradi tega, ker so slišali da je slaba?

Trg pač deluje preko mnenjskih voditeljev, tisti, ki poizkusijo sami služijo kot vodilo drugim, tako pač je.

Isti odgovor tudi tebi Matthai, ja uporabil sem anekdoto, lahko pa narediš raziskavo, daš Linux v uporabo Okenskim uporabnikom (95% trga) in preveriš stanje, samo tega fanatiki seveda ne želite storiti, ker so izsledki jasni vnaprej: večina bi bila s pingvinom nezadovoljnih.

Če bi bili zadovoljni (najprej mnenjski voditelji, nato pa še vsi ostali) bi se to odražalo na deležu uporabnikov. No saj se, okrog 1% tržnega deleža kaže na nezadovoljstvo z Linuxom med večino; 95% delež, ki ga imajo Okna pa na večinsko zadovoljstvo.


Na žalost imaš prav. Jaz sem veliko ljudi prepričal v uporabo linux-a, vendar je prišlo do težav s HW. Tem nisem nič utrujal, ampak sem povedal kaj in kako, ter jim namestil Windowse.
Kaj pa se je je zgodilo s tistimi, pri katerih hardver deluje? Z Ubuntujem so veliko bolj zadovoljni kot z Windowsi! Sedaj ravno prva generacija teh menjuje računalnike ter sami pridejo do mene in me sprašujejo kako bo Ubuntu deloval na taki in drugačni konfiguraciji. Glasovanje z denarnicami se torej začenja :D
Zanimivo bo tudi videti kako se bodo pri nakupu odločili tisti uporabniki, ki jim nisem namestil linux-a in ga imajo priložnost uporabljati (mešane družine, cimri, ...).

ps. Govorim o neukih uporabnikih, ki uporabljajo PC le za domačo rabo.

Cold1 ::

@Techfreak :)
Torej je trg zanič, če lahko na njega vpliva mnenje nekoga, ki verjetno ni primeren za dajanje mnenj iz takšnega področja?

Ne, to je omejitev svobodnih sistemov, pravica do govora vodi v določene neučinkovitosti; poleg tega je ocena kdo je oziroma ni primeren ponavadi zelo pristranska.


Pač so se ljudje zmotili, če so mislili poganjati Windows Visto na strojni opremi za Windows XP. In zaradi takšnih stvari je tudi bila tako zelo kritizirana. Za Windows 7 pa jim očitno ni bilo težko nadgraditi računalnika, pa imata obe verziji OSa podobne zahteve.

Vista je meni delovala na strojni opremi za XP-je; v tem ni bil problem.

Tudi W7 deluje na 8 let starih računalnikih, hitrost postane problematična zgolj pri igrah, ki bi na XP-jih komaj delovale, na Sedmici pa so prepočasne.

@Terman
Zgodbe navdušencev, ki pripovedujejo kako so uspešno namestili Linux kakšnemu sorodniku ali prijatelju in kako je le ta zadovoljen, poslušamo že desetletje, Linux je še vedno na kakšnem odstotku uporabnikov.

Verjamem, da si navdušen, samo zavedaj se: razlog za uporabo Ubuntuja si ti, oziroma tvoja brezplačna storitev, ne kakovost OS-a; navdušenje pa je lahko tudi poskus, da bi se ti emocionalno zahvalili za usluge.

Terman ::

Saj ravno zato me zanima, kaj bodo storili tisti, ki lahko uporabljajo oba. Moja storitev je bila brezplačna tudi, ko sem jim nameščal Windowse, navdušenja pa je bilo nekoliko manj.
Samo ne me oklicat za navdušenca. Sam uporabljam tako Windows XP, Vista, 7 kot Arch, Ubuntu in Mint. Moje osebno mnenje je, da so razlike med Visto, 7 in aktualnimi desktop distribucijami tako majhne (če ti HW dela), da je izbira OS-a čisto nepomembna. Ubuntu jim predlagam le zaradi fantastične out of the box integracije z internetom (FB, gmail, ...) in zaradi repozitorijev.

___ ::

Ne razumem čisto zakaj bi nekdo kupil nov računalnik za domačo rabo in nanj naložil ubuntu. Za ubuntu je dovolj kak stari pentium 3000 mhz, 1 gb rama in 1 tb disk za nalaganje filmov.

Terman...kot je rekel že Cold1, razlog da ljudje uporabljajo ubuntu si izključno ti. Očitno gre večinoma za ljudi, ki se na računalnike spoznajo toliko kot jaz na balet. Rekel si jim da je ubuntu boljši od windows xp in oni zdaj mislijo kakšno uslugo si jim naredil...
nekako tako kot da bi ti kupil 51 inčni lcd televizor, potem pa bi te nekdo prepričal da je bolje če uporabljaš videokasete kot blueray, zato ker so cenejše.

če smo realni...če bi bila cena windows 7 in ubuntu identična, recimo 50 eur...kdo bi dejansko kupil ubuntu?=)

mnenje sem si ustvaril po 2 letih uporabe ubuntu in uporabnik windowsa od windows 95 dalje. ubuntu enostavno ne more konkurirati windowsom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ___ ()

techfreak :) ::

Vista je meni delovala na strojni opremi za XP-je; v tem ni bil problem.

XP brez težav deluje na P3 z 256MB RAMa. Veliko sreče poganjati Visto na takšnem računalniku.

Verjamem, da si navdušen, samo zavedaj se: razlog za uporabo Ubuntuja si ti, oziroma tvoja brezplačna storitev, ne kakovost OS-a; navdušenje pa je lahko tudi poskus, da bi se ti emocionalno zahvalili za usluge.

In kje kakovost OSa šepa? (če odmislimo programe in gonilnike)

@Tech_man: popravljeno:
Ne razumem čisto zakaj bi nekdo kupil nov računalnik za domačo rabo in nanj naložil Windows. Za Windows je dovolj kak stari pentium 3000 mhz, 1 gb rama in 1 tb disk za nalaganje filmov.

Kupiš takšen računalnik kot ga rabiš. Ni razlike ali boš uporabljal Ubuntu ali Windows. Zakaj doma ne bi uporabljal Ubuntu ali druge Linux distribucije?

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Zakaj Linux distribucije bolj težko konkurirajo velikim programskim ekosistemom (Windows, Mac):
- zaradi neobstoječih komercialnih programov
- zaradi piratiziranja komercialni progamov, ki so na voljo za dva največja komercialna op. sistema in seveda piratiziranja samih komercialnih OS-ov
- ko kupiš nek kos strojne opreme, zraven nje (v večini primerov) ne dobiš gonilnika za Linux. Potem pa moliš, da ti bo distribucija imela podporo zanjo. Zaradi tega moraš pred nakupom brskati po forumih*, da prej ugotoviš, ali je dotična naprava sploh podprta oz. če bo podprta v prihodnosti (nakup v slednjem primeru je vprašljiv)
- Linuxi niso za *lene, saj moraš občasno tudi kaj sam postoriti

Področje na katerem konkurirajo:
- če želiš poceni/brezplačen OS za vsakdanjo uporabo, ki bo takoj po namestitvi uporaben
- obstaja kar nekaj uporabnih odprtokodnih programov (seveda pa ti v večini primerov obstajajo tudi za komercialne sisteme)
- okensko okolje (Gnome, KDE, XFCE itn.) je v marsikaterem pogledu že v osnovi mnogo naprednejše od konkurenčnih komercialnih sistemov (da MacOS-ovo katastrofo tipa Finder sploh ne omenjam)
- velika izbira različnih distribucij za vse okuse -> marsikdo pravi, da je ravno zaradi tega tako malo število uporabnikov tega sistema, predvsam zaradi razdrobljenosti, drugi pravijo, da pa je izbira zelo pomembna

EDIT: dodane vejice
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

___ ::

techfreak

sprašujem se samo zakaj bi na ubuntuju potreboval i5 procesor in 4 gb rama, če je računalnik namenjen domači rabi...na windowsih lahko sklepaš da bo kakšen otrok slej ko prej pognal kakšno igro, na ubuntu pa bo lahko poganjal samo pasjanso.

če kupiš nov računalnik je rahlo neumno, če se ti zdi škoda dat tistih nekaj evrov za licenčne windowse in imaš potem mir za vedno...kupiš enkrat in je to pač to.


če bi rad ubuntu poganjal pa greš na mimovrste in kupiš najcenejši namizni komp ki ga imajo in zamenjaš trdi disk z nečim večjim..

primerjava z avtom: kupiš twingota in mu daš strešni prtljažnik gor in misliš da si car.

Tarzan ::

Tech_man, če ti ne znaš drugače izrabit i5 s 4GB pomnilnika, kot z igrami, potem še ni treba posploševati. Imamo razvoj procesorjev in večanje količine RAMa izključno zaradi iger? Don't think so. Ravno igre so relativno debilne, ko gre za izrabo večih jeder, kamor najbolj rine v tem trenutku razvoj.

Windowsi niso izključno namenjeni igram in Linux ni namenjen izključno brskanju po netu in pisanju OO dokumentov. Portanje iger na Linux je po mojem mnenju le še vprašanje časa. V kolikor se začnejo pojavljati prehodi na katero koli distribucijo v večjem številu, pa naj gre za forsiranje uporabe kake kitajske verzije na njihovem ozemlju, ali kot posledica spoznanja, da Linux ni nek bav-bav, ko bodo v javni upravi morda nekega dne to spoznali in si namesto naslednje verzije Windows sistema morda namestili kar precej cenejšo Linux rešitev. Linux trenutno rabi predvsem developerje, ki bi še nekoliko razširili izbor aplikacij, poskrbeli za ažurno nadgrajevanje kernela in pa seveda bazo uporabnikov višjo od enega procenta, da bodo končno tudi velike programerske/igričarske hiše izdale Linux verzije. Marsikater razvijalec že ima Linux verzijo programa, vendar ta ne pride ven zaradi premajhnega tržišča. Tržišče pa je majhno, ker OS ne podpira točno teh aplikacij. Ujetost v začaran krog se mora prekiniti, ko se to zgodi, bo Linux pridobil ogromno.

techfreak :) ::

če kupiš nov računalnik je rahlo neumno, če se ti zdi škoda dat tistih nekaj evrov za licenčne windowse in imaš potem mir za vedno...kupiš enkrat in je to pač to.

Ali pa ne kupiš Windowsa in imaš mir za vedno.

sprašujem se samo zakaj bi na ubuntuju potreboval i5 procesor in 4 gb rama, če je računalnik namenjen domači rabi

Za to, da ti ga ne bo potrebno čez 3 leta stran vržti? Potem pa so še tukaj zahtevni programi kot recimo tisti za video obdelavo. In še veliko drugih stvari, ki jih ljudje doma delajo.

blackbfm ::

Danes je še c2d skoraj premalo za normalno brskanje po spletu.

thramos ::

___ je izjavil:


če smo realni...če bi bila cena windows 7 in ubuntu identična, recimo 50 eur...kdo bi dejansko kupil ubuntu?=)
.


Hja, ali pa, če bi ljudje res morali plačati za Windows, kdo bi jih dejansko še kupil?

___ ::

techfreak kaj si pa ti pameten ej. Video obdelavo šteješ pod DOMAČO UPORABO. Domača uporaba-> brskanje po spletu, pisanje v wordu, gledanje filmov in mulc ki igra igre. VIdeo obdelava je domača uporaba? dej ne delaj se pametnega.

ponavljam. tukaj je govora o domači rabi, jaz imam ubuntu instaliran ker moram programirat v linux okolju.

za domačo rabo NE RABIŠ računalnika s 4 gb rama.

ponavljam. ZA DOMAČO RABO...

za tiste ki niste videli.. GOVORIM O DOMAČI RABI

blackbfm ::

Ker danes nihče nima digitalne kamere. In nihče ne uporablja windows movie makerja oz. kakšnega podobnega programa na linuxu.

To delajo samo v profesionalnih studijih.

___ ::

zdaj boš rekel da za movie maker rabiš i5 in 4 gb rama?:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

aja in windows movie maker je del windowsov in ne linuxov. spet te torej prašam zakaj bi na ubuntu rabil 4 gb rama in i5 procesor?

na windows brez problema uporabiš tak hardware...zakaj pa bi to rabil na ubuntu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ___ ()

techfreak :) ::

na windows brez problema uporabiš tak hardware...zakaj pa bi to rabil na ubuntu?

Zakaj na Linuxu ne bi mogel uporabiti takšnega hardwarea?

Misliš, da so Linux igre kaj manj zahtevne? Poleg tega tudi za Windows Movie Maker potrebuješ kaj več kot C2D, veliko ljudi pa za domačo uporabo uporablja tudi bolj zahtevne programe.

blackbfm ::

Jah eni očitno raje kupujejo računalnik za 2 leti nazaj kot pa za 2 leti naprej :)

___ ::

to ni več samo domača raba right?

windows 7 ima že sam po sebi ogromno tehnologij ki izkoristijo hardware, da se stvari zaganjajo hitreje, iskanje po disku poteka hitreje in podobno.

ubuntu sam po sebi sistem pohitri samo tako, da pri veliko procesorjih ne zna znižat voltaže in frekvence in ti procesor ves čas teče na 100% saj so gonilniki velikokrat izjemno slabi.

če karkol pametnega delaš z računalnikom, boš rabil konkretno mašino, se strinjam. Za Mayo rabiš izjemno dober procesor in veliko rama, če hočeš karkol pametnega izrisati, drugače ti 2 minutni filmček dela po 3 ure.

Nisem še zasledil da bi v movie makerju kdorkoli delal filmček v hd resoluciji ( 1920x1080) tako da se mi ne sanja zakaj je intel e8400 c2d premalo za ustvarjanje filmčka?

techfreak :) ::

to ni več samo domača raba right?

Seveda je. Kar poglej koliko ljudi ima že HD kamero ... torej potrebujejo dovolj dober računalnik.

windows 7 ima že sam po sebi ogromno tehnologij ki izkoristijo hardware, da se stvari zaganjajo hitreje, iskanje po disku poteka hitreje in podobno.

Ubuntu jih nima?

ubuntu sam po sebi sistem pohitri samo tako, da pri veliko procesorjih ne zna znižat voltaže in frekvence in ti procesor ves čas teče na 100% saj so gonilniki velikokrat izjemno slabi.

Prej obratno. Je več možnosti, da bo Ubuntu podpiral zniževanje frekvence kot pa Windows. Vsaj brez dodatnih gonilnikov.

opeter ::

blackbfm je izjavil:

Danes je še c2d skoraj premalo za normalno brskanje po spletu.


Res je, žal. Flash, Silverlight, HTML 5, zahtevne JS itn. 3D in HD na vsakem koraku. Vedno več in več reklam, ki požirajo moč procesorjev, graifčne in RAMa ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

PARTyZAN ::

Zakaj za vraga bi šparal na ramu pri današnjih cenah le-tega? In če pod domačo uporabo šteješ tudi igranje iger ... potem je 4GB nuja.

andrejus ::

In kaj je službena raba računalnikov? Večinoma: Office & Internet & mail pa kak specialni program ki je zadnej čase browser based, na to odpade 80% vseh računalnikov.

Samo 4 GB je pa minimum dandanes za domačo rabo, še posebej če v to šteješ igranje sodobnih iger (prej 8 GB bi rekel).

___ ::

4 gb je minimum za domačo rabo?

folk ima hd kamero in zato potrebuje zmogljiv računalnik?


pa kaj ste tukaj sami 14 letni mulci ki RABIJO čimboljši računalnik da tekmujejo s sošolci kdo ima boljšega?

za brskanje po spletu in ostalo domačo uporabo je dovolj osnovni c2d e4300 in 2 gb rama. za igranje igric se kupi gaming računalnik. za poslovne potrebe se potrebuje varčni računalnik s čimvečjim monitorjem. za nalaganje torentov rabiš čimvečji disk.

zakaj zaboga bi za brskanje po spletu kupil računalnik ki ima 4 gb rama in 1 tb disk in i5 procesor in na to konfiguracijo naložil ubuntu?

svašta otroc

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ___ ()

techfreak :) ::

Če hočeš obdelovati full HD posnetke boš potreboval zmogljiv računalnik. Poleg tega kot je že bilo omenjeno, na domačem računalniku počneš dosti več stvari kot pa samo brskaš po internetu.

In kaj te moti uporaba Ubuntuja na dobrih računalnikih?

___ ::

moti me toliko, kot me moti da folk na nove računalnike še vedno instalira windows xp.

thramos ::

___ je izjavil:

zakaj zaboga bi za brskanje po spletu kupil računalnik ki ima 4 gb rama in 1 tb disk in i5 procesor in na to konfiguracijo naložil ubuntu?


Eh, potem je vprašanje samo, zakaj bi kdo za brskanje kupil super mašino.

Ko jo pa že maš (al pa slabšo) je pa Ubuntu torej boljša možnost. Al kaj hočeš povedat?

andrejus ::

___ je izjavil:

moti me toliko, kot me moti da folk na nove računalnike še vedno instalira windows xp.


Ljudje so navajeni na WinXP in želijo imeti tudi na novih računalnikih WinXP. To še razumem da je hecno, ampak da pa nekdo želi na top računalnik naložit Ubntu ??? Ne vidim razloga zakaj ne? Če bi si kupil nov namizni računalnik bi si zagotovo kupil kaj normalnega, torej minimum 8 GB RAMA, mogoče en majhen/cenejši SSD in i5, GeForce (odvisno) & en dober monitor. Na to bi si namestil linux (in mogoče Win 7 za igrice). Kaj je tukaj čudnega?

Za domačo video obdelavo v linuxu je c2d + 3 GB RAMA za silo (gre za prenosnika). In to ne HD obdelavo, ampak za to navadno iz Sonyjeve 8Digital. Prav tako slike v Gimpu ne letijo prav hitro.

Edit: Ker takega računalnika ne rabim, ga ne bom kupil :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

techfreak :) ::

___ je izjavil:

moti me toliko, kot me moti da folk na nove računalnike še vedno instalira windows xp.

Windows XP je 10 let star, zadnja verzija Ubuntija je bila izdana pred nekaj meseci.

opeter ::

andrejus je izjavil:

Za domačo video obdelavo v linuxu je c2d + 3 GB RAMA za silo (gre za prenosnika). In to ne HD obdelavo, ampak za to navadno iz Sonyjeve 8Digital. Prav tako slike v Gimpu ne letijo prav hitro.

Edit: Ker takega računalnika ne rabim, ga ne bom kupil :)


Mogoče pa je kriv Linux, ker je neuporaben za video obdelavo? ;) /s
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dux ::

@Tech man: Če prav razumem, za poganjanje Windows rabiš hudo strojno opremo, za Ubuntu pa je ne rabiš?

To bi bila kvečjemu prednost za Ubuntu.

EDIT: Sedaj razumem. Za Windows rabiš hudo strojno opremo za domačo rabo, da lahko poganjaš igrice, za Ubuntu pa ne, ker ni iger ?
Upanje je v nasih odlocitvah

___ ::

dux

povedati sem želel da na windowsih dobro mašino z lahkoto popolnoma izkoristiš, medtem ko na ubuntu jo boš težje in zato nima smisla na dobro mašino nalagati ubuntu. če vše da boš na mašino naložil ubuntu pač kupiš crap računalnik. če pa veš da boš imel na njem windowse in da boš uporabljal programe ki potrebujejo dober procesor pa boš kupil temu primeren računalnik.definitivno pa ne boš kupil računalnik z i5 procesorjem in 8 gb rama in nanj naložil ubuntu...


to sem napisal že prej, pa so ubuntu fanatiki debato hoteli v svoj prid speljati tako, da so pisali da na windwosih ljudje uporabljajo movie maker.ja res ga uporabljajo. ZATO PA UPORABLJAJO WINDOWSE. in glede na mojo prejšno trditev si kupijo temu primeren računalnik.

naj mi kdorkoli da 1 primer, zakaj bi povprečen domači uporabnik kupil osebni računalnik za recimo 700 eur in nanj naložil ubuntu 10.10 namesto windows 7 x64.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ___ ()

opeter ::

___ je izjavil:

dux

povedati sem želel da na windowsih dobro mašino z lahkoto popolnoma izkoristiš, medtem ko na ubuntu jo boš težje in zato nima smisla na dobro mašino nalagati ubuntu. če vše da boš na mašino naložil ubuntu pač kupiš crap računalnik. če pa veš da boš imel na njem windowse in da boš uporabljal programe ki potrebujejo dober procesor pa boš kupil temu primeren računalnik.definitivno pa ne boš kupil računalnik z i5 procesorjem in 8 gb rama in nanj naložil ubuntu...

to sem napisal že prej, pa so ubuntu fanatiki debato hoteli v svoj prid speljati tako, da so pisali da na windwosih ljudje uporabljajo movie maker.ja res ga uporabljajo. ZATO PA UPORABLJAJO WINDOWSE. in glede na mojo prejšno trditev si kupijo temu primeren računalnik.


Ali si ti kdaj v živo vsaj videl katero od Linux distribucij? Ali pa morda se peljal z miško na namizju?

___ je izjavil:

naj mi kdorkoli da 1 primer, zakaj bi povprečen domači uporabnik kupil osebni računalnik za recimo 700 eur in nanj naložil ubuntu 10.10 namesto windows 7 x64.


Ker v teh 700 € ni zaračunana licenca za Windows?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

techfreak :) ::

povedati sem želel da na windowsih dobro mašino z lahkoto popolnoma izkoristiš, medtem ko na ubuntu jo boš težje in zato nima smisla na dobro mašino nalagati ubuntu.

Enako jo izkoristiš.

če vše da boš na mašino naložil ubuntu pač kupiš crap računalnik. če pa veš da boš imel na njem windowse in da boš uporabljal programe ki potrebujejo dober procesor pa boš kupil temu primeren računalnik.definitivno pa ne boš kupil računalnik z i5 procesorjem in 8 gb rama in nanj naložil ubuntu...

Kaj pa tisti, ki uporabljajo zahtevne programe na Ubuntu?

andrejus ::

___ je izjavil:

dux
naj mi kdorkoli da 1 primer, zakaj bi povprečen domači uporabnik kupil osebni računalnik za recimo 700 eur in nanj naložil ubuntu 10.10 namesto windows 7 x64.


Sploh ne vem ali naj na to odgovorim.

Pa dajmo: Jaz bi si kupil tak računalnik, da bi lahko editiral stare in nove videe, ki sem jih posnel z mojim starim Digital8. Uporabljal bi najboljši - polprofesionalni software, ki je zastonj, je pa "nažlost" le za linux. Tako da sem obsojen na linux. Če bi bil zloben, bi uporabljal Premiere Pro ali pa FinalCutPro odvisno kateri komercilani OS bi izbral. Kateri je tisti FOSS software, ki se kosa s tema dvem paketoma pa ugotovi sam.

iMuvi in MuviMaker! Pa to je smešno :)

___ ::

techfreak:) tisti ki uporabljajo zahtevne programe na ubuntu računalnika nimajo več le za domačo rabo temveč imajo očitno nek hobi in zanj potrebujejo za to specializirane programe...to še vedno spada pod domačo rabo?

andrejus movie maker je zastonj, če imaš windowse.

opeter windowse kupiš 1x in imaš 10 let mir.v tem času zamenjaš vsaj 2-3 računalnke, kar pomeni da si plačal po 30 eur na računalnik, da lahko na tem računalniku legalno uporabljaš windowse.

je v tej piratski generaciji res vse kar je licenčno in plačljivo tako osovraženo?

edit: popravil stavek, da se ne bo našel človeček ki bi ga obrnil in razumel po svoje.

btw...andreus. če si primoran uporabljat program za na linux pač narediš dual boot=) razn če je to pretežko?=)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ___ ()

techfreak :) ::

echfreak:) tisti ki uporabljajo zahtevne programe na ubuntu računalnika nimajo več le za domačo rabo temveč imajo očitno nek hobi in zanj potrebujejo za to specializirane programe...to še vedno spada pod domačo rabo?

Za domačo rabo tudi na Windowsu ne rabiš dobrega računalnika.

Npr. igre so že hobi, poleg tega pa lahko veliko iger igraš tudi na Linuxu. Torej očitno tudi tam potrebuješ dober računalnik.

peter windowse kupiš 1x in imaš 10 let mir.v tem času zamenjaš vsaj 2-3 računalnke, kar pomeni da si plačal po 30 eur na računalnik, da lahko na tem računalniku legalno uporabljaš windowse.

Kalkulator se ti je pokvaril. 200EUR/3=66EUR

Zakaj bi pa rabil Windows, če ti Linux veliko bolj ustreza?

poweroff ::

___ je izjavil:

definitivno pa ne boš kupil računalnik z i5 procesorjem in 8 gb rama in nanj naložil ubuntu...

No, jaz sem kupil i3 procesor in 4GBRAM-a pa gor naložil Ubuntu. Pa ugotavljam,da bom moral RAM še dokupit, za procesor mi je pa žal, da nisem vzel i5 ali celo i7. Za Ubuntu, ja.
sudo poweroff

___ ::

techfreak

http://www.mimovrste.com/artikel/262004...

kje si ti dobil ceno 200 eur?
techfreak..nekako si dokazal da nisi spodoben normalnega pogovora saj se stalno obešaš na ene in iste stavke in ne daš niti enega oprijemljivega argumenta, niti enega programa na ubuntu ki bi podpiral tvojo tezo, pogovor mečeš na movie maker, ki pa je del windowsov. dokler se ne misliš zresnit in odpisovat kot zahteva pravilnik slo-techa, se degradiraj na navadnega uporabnika.

zanimivo se mi zdi da odpisuje le folk ki je absolutno nor na linuxe. nekako se mi ne da utrujati z vami. kot da bi se pogovarjal z otrokom.

andrejus ::

___ je izjavil:

techfreak:) tisti ki uporabljajo zahtevne programe na ubuntu računalnika nimajo več le za domačo rabo temveč imajo očitno nek hobi in zanj potrebujejo za to specializirane programe...to še vedno spada pod domačo rabo?

andrejus movie maker je zastonj, če imaš windowse.

opeter windowse kupiš 1x in imaš 10 let mir.v tem času zamenjaš vsaj 2-3 računalnke, kar pomeni da si plačal po 30 eur na računalnik, da lahko na tem računalniku legalno uporabljaš windowse.

je v tej piratski generaciji res vse kar je licenčno in plačljivo tako osovraženo?

edit: popravil stavek, da se ne bo našel človeček ki bi ga obrnil in razumel po svoje.

btw...andreus. če si primoran uporabljat program za na linux pač narediš dual boot=) razn če je to pretežko?=)

Ne, saj sem se hecal. Vem, da sta MoviMaker (Win) in iMuvi (OSX) zastonj. Vendar sta oba programa preveč enostavna za kaj več kot za YouTube. Edino normalen program, ki je ZASTONJ in je res zmogljiv je Cinelerra, ta pa teče le na linuxu. Program je res zmogljiv, je pa neprijazen kot pes :) Cinelerra se lahko primerja z Premierom in FinalCutPro približno tako kot se Gimp in Fotošop. Torej je jasno da gre za zelo zmogljivo zadevo. Odlična stvar samo ni za začetnike.

Tisto malo Windowsov, ki jih jaz uporabljam mi zatostuje WinXP v Virtual Boxu.

techfreak :) ::

DSP lahko uporabljaš na samo enem računalniku.

Ni me potrebno žaliti. Kateri program želiš? Kino? LiVES? ffmpeg? Ti programi so večinom namenjeni domačim uporabnikov za obdelavo video posnetkov. Brez težav znajo izkoristiti i7 in veliko RAMa.
Tudi veliko 3D iger za Linux brez težav izkoristi procesor in grafično kartico.

___ ::

hvala za konstruktiven odgovor, sem pa se odločil da zapustim slo-tech.com

lp

poweroff ::

Kaj pa PiTiVi, Lives, Kino in ostali programi za Linux? Kino je po funkcijah celo direktno nadomestek za Movie Maker....
sudo poweroff

andrejus ::

poweroff je izjavil:

Kaj pa PiTiVi, Lives, Kino in ostali programi za Linux? Kino je po funkcijah celo direktno nadomestek za Movie Maker....


To so programi ki so na nivoju Movie Makerja ali pa iMovieja (OSX). Samo če želiš res kaj več naredit rabiš polprofesionalni software. In tukaj je par plačljivih programov najbolj zanana sta Premiere (Win) in Final Cut pro. Dobra ustreznica tema dvema je pa zastonjska Cinelerra, ki teče samo pod linuxom. Tako na palec nudi enih 80% zmogljivosti.

Če koga zanima jo dobite tukaj.

poweroff ::

Poznam Cinelerro, pa poznam tudi Premiere. S Premiero sem delal kar nekaj, pa moram reči, da je precej velik crap od softwera. Cinelerra je pa zelo zmogljiva, ampak grda kot smrt. Po zmogljivosti pa gladko prekaša Premiero.
sudo poweroff

andrejus ::

@Matthai: Ne vem če je Cinerella bolj zmogljiva, sam je res komplicirana v primerjavi z Premierom. Adobe štanca nove verzije in popravke kot za šalo.

Drugače mi pa gre na živce kaka reklama recimo okoli Muvi Makerja in iMuvija pol pa zadevo probam in vidim da je popolnoma brez veze. Linux ima en kup takih programov. Če delaš kaj normalnega v Win si moraš nabavit Premiere.

poweroff ::

Cinelerra je predvsem zelo skalabilna, tako kar se tiče rendering farm, kot tudi glede uporabe HD i više formatov... Samo moplicirana za popizdit. Žal Lumiera ni zaživela...
sudo poweroff
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Torvalds pokazal sredinec Nvidii (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19351847 (44074) Icematxyz
»

Iščem Linux varčen z baterijo v prenosniku (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6613585 (12535) technolog
»

Acerjev šef vidno nenavdušen nad Microsoftovim pohodom v hardware (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
17531943 (28356) Icematxyz
»

Ubuntu pripravlja nov menijski vmesnik HUD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
11528688 (24262) BigWhale
»

Izšel KDE 4.7 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
14223847 (19864) driver_x

Več podobnih tem