» »

Prodaja programov

Prodaja programov

goranv ::

Nevem ka bi dal to temo, upam da je na pravem mestu.

Zanima me recimo ce jaz sprogramiram nek program in ga ne bi rad samo jaz uporabljal in bi ga rad na svoji
internetni strani prodajal da bi ga tudi drugi imeli. Bi potrebno to kje prijaviti, da prodajam svojo programsko
opremo ali ne.

Lp

Loki ::

imeti moras registrirano dejavnost.
I left my wallet in El Segundo

mHook ::

Pomoje bi lahko prodajal tudi prek bolhe, salomona in svoje spletne strani.
Načeloma pa bi moral imeti registrirano dejavnost (s.p.) ali pa prek avtorske pogodbe. Lahko pa se z nekom zmeniš, ki ima d.o.o. ali s.p., in uradno prodajaš prek njega.

Virko ::

Zate se cenovno najbolj izplača, da program za tebe trži kakšno drugo računalniško podjetje (s.p., d.o.o.)... Če boš odpiral svoj s.p., potem je tukaj tudi nekaj mesečnih stroškov (davčni prispevki in ostali stroški).
http://www.virc-sp.si - računalniške storitve

'FireSTORM' ::

Licenca: GPL
In free download in bodo drugi lahko uporabljali, pa še stroškov neboš imel ;)
Those penguins.... They sure aint normal....

yeti ::

FireSTORM: beračimo a? Daj tekoči račun, ti nakažem nekaj centov, da boš imel za litrco...

yeti ::

goranv: lahko storiš naslednje; odpri si paypal account in naj ti placujejo tja, kjer naj denar ostane, ti pa ga uporabljaj za internetne nakupe.

Problem pri vsej stvari so davki. Ce bos hotel zadevo prodajati legalno bos moral odpreti s.p./d.n.o./d.o.o. kar pa ti prinese samo kolobocije.

Če se ti zdi, da bos mastno zasluzil, se ti seveda splaca, če pa misliš da boš zasluzil za pivo ali dva, se ti paypal ali kakšna wish lista (morda celo
donacije) bolj izplačajo.

(p.s.: GPL manijake pa ignoriraj, če te preživljajo starši je preprosto pametovati, ko bodo končali srednjo šolo jih bo počasi streznilo...)

'FireSTORM' ::

(p.s.: GPL manijake pa ignoriraj, če te preživljajo starši je preprosto pametovati, ko bodo končali srednjo šolo jih bo počasi streznilo...)

Se mi je že..
Ampak kaj delam doma kot hobi, oziroma če delam program ki bo pomagal meni ga z veseljem dam na splet pod GPL in nimam nikakršnih stroškov. Plus tega imam program ki sem ga rabil in še morda koga drugega rešim z mojim programom ki ima enako ali podobno težavo kot jaz. In to mi je več kot tvojih par centov(za čike ne litrco), da vidim oziroma zvem da sem komu z svojim programom pomagal.
In koliko sem jaz razumel njegovo temo je tudi on naredil nek program ki ga je rabil in zdaj bi ga rad delil z drugimi in tudi zaslužil zraven, to pa ni v "špiritu" računalništva, vsaj mojem ne.
In če izdajam svoj SW pod GPL licenco ali katero koli drugi OSS licenco še ne pomeni da beračim, sploh niti nočem nikakršnih prispevkov/donacij/lalala, ker so moji hobi programčki moja dobra volja, moj hobi in moje veselje ki jih želim deliti z drugimi in ne prodati, ker potem bi bil pa enak M$-u.
Kako in z čem si služim kruh ter čike je pa moja stvar in se ne tiče ne tebe in ne drugih, k?
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

fiction ::

Jah to s PayPal accountom je dobra ideja. Samo ce nisi podjetje oz. samostojni podjetnik, ne smes stvari prodajati (kakorkoli).
IANAL ampak pomoje lahko naredis da je vse skupaj prosto dostopno nekje na netu in tam dodas, da lahko
ljudje donirajo denar (ce hocejo). Lahko pa seveda tudi registriras dejavnost, ampak potem moras najbrz imeti kaksne
bolj dolgorocne vizije kaj bos delal - mislim ne splaca se tega samo za en majhen program.

Ce bo dostopna se izvorna koda in bodo ljudje videli da si napisal nekaj kvalitetnega bodo najbrz veliko bolj
pripravljeni donirati denar. In GPL ti bo pomagal tvojo kodo zascititi, ce se za to odlocis - nic drugega. Ceprav
si recimo objavil celotno izvorno kodo, se ne bo moglo zgoditi, da se bo tvoja koda pojavila v nekem
zaprtem produktu, ampak bo tisti ki bo kodo uporabil, tudi za svoje zadeve moral uporabiti GPL licenco.

Zalostno je, da je kar nekaj ljudi ne razume GPL licence in jo enaci z berastvom.

Kar nekaj komercialnih projektov uporablja dvojno licenco med katerimi je ena tudi GPL.
Vse skupaj je nakako tako: lahko dobis celoten source in ga tudi uporabljas v svojih projektih - edina omejitev je
da mora biti tudi tvoj projekt potem pod GPL licenco in torej prosto dostopen.
Ce tega noces, se lahko odlocis za nakup komercialne licence, ki te potem ne sili da objavis svojo izvorno kodo.

'FireSTORM' ::

Malo se motiš. Ko je GPL je GPL za vedno, dokler se avtor ne odloči licence spremeniti. In mislim avtorja tiste kode. Ne moreš ti vzet moj GPL program, pobrat nekaj kode in "kupit komercialno licenco" za mojo kodo da bi jo uporabljal v svoji zaprtokodni aplikaciji. Lahko edino prosiš na kolenih za mano da ti dovolim to kodo spremeniti v zaprtokodno in jo licencirati pod drugo licenco. Ali pa po moji kodi spišeš podobno kodo ki bo opravljala enako nalogo, in potem imaš nek dokaz da te kode nisi od mene ukradel(in ne mislim samo spreminjanje imena spremenljivk...).
Those penguins.... They sure aint normal....

fiction ::

FireSTORM: Nisem rekel da GPL dovoljuje to, da se GPL koda kdaj kar spremeni v ne-GPL kodo (GPL je kar
se tega tice kot nekaksen virus spisan s strani FSF odvetnikov), ampak da je kar nekaj
komercialnih zadev, ki so pod dvojno licenco (GPL + komercialna). Primeri so recimo
MySQL, J2ME Polish... In tu so se seveda avtorji ze od zacetka tako odlocili.

Kar sem hotel povedati je, da se da ocitno cisto dobro ziveti,
ce izdas program (tudi) pod GPL licencno. In to ne samo na racun supporta.

Ce je neka verzija programa pod licenco A, jo IMHO tudi sam avtor ne more spremeniti v B.
Vse skupaj lahko spremeni kvecjemu v novi verziji. Ali se glede tega motim?

'FireSTORM' ::

Ja saj pa ni težko naredit neke nove verzije ali podverzije. En majhen popravek in že je nova podverzija. Kako je z spreminjanjem licence na trenutni verziji ne vem in tudi ni smiselno spreminjat licence na isti verziji.
Ker recimo imam en dober program verzije 1.1.2 pod GPL in ker me je ponoči spikalo 50 komarov se odločim da bom spremenil licenco v neko "priprieraty" licenco in nebo nobene druge spremembe. Do tačas ko je bil moj SW pod licenco GPL ga je lahko razpečeval koliko je hotel nekdo kjer koli in zakaj bi ljudje na enkrat začeli downloadat moj SW pod ne-GPL in še morda plačevali zanj ko ga pa lahko dobijo od koga drugega popolnoma enak le da je GPL licenca.
Če bi pa naredil novo verzijo z must-have funkcijami in takrat spremenil licenco je pa druga pesem.

Edit: Tudi po tem ko sem že spremenil licenco iz GPL na ne-GPL na verziji 1.1.2, kdor koli ima downloadano GPL verzijo 1.1.2 mojega appa lahko še vedno prosto razpečuje ta program.
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

yeti ::

goranv: Paypal ti omenjam (očitno nisem dovolj jasen z namigovanji) kot prikladen način izogibanja davkom,
seveda pa kršiš zakon, kar pa je tvoj problem, jaz ti ga samo omenjam.

ostalima dvema:

Nečesar oba ne razumeta... ne enačim GPL licence z beraštvom. Z beraštvom enačim priporočanje nekomu,
ki bi rad zasluzil kaksen tolar, naj izda svoj program pod GPL.

Osoba A: "Rad bi prodal pomarančo, kdo kupi pomarančo."
Osoba GPL: "Ma kaj češ prodajat, daj jo raje zastonj, pa da mi je ne bo treba slucajno kdaj kupit, mi daj še sadovnjak."

Beraštvo par excelence.

In še enkrat. Nekdo, ki ga sponzorirajo starši, si lahko privošči, da daje svoje delo (ki je lahko nekajdnevno,
nekajtedensko ali nekajmesečno, morda celo nekajletno) na internet zastonj. Če pa si moraš svojo hrano,
stanovanje, ... plačevati sam, se ti te "ideje" rahlo spremenijo. Zatorej pustite avtorje pri miru, naj se sami
odločijo kakšno licenco bodo ubrali.

Če bi se radi šli neko "ideologijo računalništva", pokažite "jajca" in dajte svoje programe pod public domain.

To pa ne, a? Saj ne da bi bilo kaj dosti razlike, vsako kodo, ki se jo spravite dati pod GPL, vam prepišem do mere,
ko vam noben sodnik ne bo priznal avtorstva, tako da je zadeva zaščitena samo s količino vrstic kode.

(dajmo se poskusit vsaj pribljizno zastopit, v mojih časih, smo se še šli BBSje, ce se še kdo spomni kaj to je,
in mislim, da sem videl ze vse, pri cemer uvrščam GPL pod največjo hinavščino računalniškega sveta. Če bi rad
dal kodo drugim v uporabo, jo daj pod public domain, ne pa "srat" z "ne tč ne mš" koncepti in se za zraven delati
še moralno superiornega, ker si tako prijazen in si dal source ven)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yeti ()

'FireSTORM' ::

Če bi se radi šli neko "ideologijo računalništva", pokažite "jajca" in dajte svoje programe pod public domain.

Da bo kak mrhovinar kot si ti pobral mojo idejo, mojo stvaritev in moj čas in to prodajal? Ne hvala, me GPL zaščiti dovolj.

Očitno nisi prebral mojega posta. Koliko sem jaz tipota razumel je on spisal nek program ki ga je on rabil, zdaj pa bi rad še komu z tem pomagal in tudi zaslužil. Tukaj pa jaz ne vidim logike, ko jaz nekaj rabim zase, naredim zase in če hočem delit z ostalimi dam brezplačno, zakaj bi se zafrkaval z vsemi papirji itd da bi lahko to legalno prodajal? Ali pa tvegal prodajo na črno?

In GPL je bil kot predlog in nobeno beračenje.
Vzel si primer pomarančo. V tem primeru je Osoba GPL vedela kaj se mu obeta, torej pomaranča. Jaz morda tukaj vem kaj se mi obeta? Vau...program...zelo širok pojem, lahko je nekaj takega kar nikoli v življenju nebom rabil...
In kaj bom potem imel če ga bom prepričal na da pod GPL?

Hinavščino računalništva? Tole je zate hinavščina:
Pridi, vzemi, uporabljaj, spreminjaj, dodeluj, odstranjuj, deli naprej, samo glej da bo naslednji dobil ta izdelek pod enakimi pogoji kot si ga dobil ti.
Kaj še je le potem tole:
Kupi, to kupi, to je najbolje, edino, the best. Pride nova verzija, kupi to to je najbolje, edino, the best, če ne kupiš ne boš moral uporabljati tega in posledično neboš moral delat tega.
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

yeti ::

"Da bo kak mrhovinar kot si ti pobral mojo idejo, mojo stvaritev in moj čas in to prodajal? Ne hvala, me GPL zaščiti dovolj."

Da bo kak mrhovinar kot si ti uporabljal mojo idejo, mojo stvaritev in prodajal inštalacijo tega? :D


Ostajam pri vsem kar sem napisal, ne vidim nobene potrebe, da bi ti pojasnjeval.

"In še enkrat. Nekdo, ki ga sponzorirajo starši, si lahko privošči, da daje svoje delo (ki je lahko nekajdnevno,
nekajtedensko ali nekajmesečno, morda celo nekajletno) na internet zastonj. Če pa si moraš svojo hrano,
stanovanje, ... plačevati sam, se ti te "ideje" rahlo spremenijo. Zatorej pustite avtorje pri miru, naj se sami
odločijo kakšno licenco bodo ubrali. "

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yeti ()

tom80 ::

Yeti, o čem ti sploh pišeš, ko omenjaš GPL licenciranje?

GPL licenca ni nikakršno beračanje. Prav nasprotno!
Fundacija "Free Software Foundation" dosledno zagovarja, da razvijalci delajo posle s programjem, ki ga licencirajo pod GPL licenco. Tudi v enem novejših in zanimivejših dokumentarcev na to temo - Revolution OS (2001) - je to izrecno poudarjeno. Navedene so tudi poti oz. pristopi.

Bolj temeljito pa na tem linku.

Drži. Nikomur od teh ne gre finančno tako dobro kot Billu Gatesu. Ni pa beračev ali revežev med njimi. Dobri razvijalci so v primerjavi z ljudmi iz drugih poklicev nadpovprečno iskani in plačani. Ne glede na državo. In ne glede na GPL.

'FireSTORM'-ov predlog je, tako kot ostali, povsem na mestu.

Relevantnejše vprašanje je, ali je za gorana to sprejemljivo, in ali njegov program sploh zadosti GPL licenciranju, ne pa te povsem zgrešene predstave o GPL licenciranju.

jan01 ::

Najboljša je dvojna licenca gpl+ x(ta x pač licenca po želji za komercialno uporabo) , npr kot jo ima Qt. S tem zaščitiš, da bi kdo lahko uporabljal tvojo kodo, ne da bi jo tudi sam izdal kot gpl in za vsakega, ki želi svar komercialno uporabiti prisiliš k plačilu licenčnine...

yeti ::

Tom: daj bodi prijazen in si PREBERI kaj sem napisal. Hvala za link na GPL, si mores mislit, da je še nikoli nisem videl? :\

tom80 ::

Dobro! Naj ostane pri tem.
Da ne bomo dodatno in po nepotrebnem razvnemali debate, ki niti ne sledi goranovemu vprašanju.

Če jaz prav berem, ga zanima ali bi moral kje prijaviti, da prodaja svojo programsko opremo ali ne?
Ali je res nujna registracija dejavnosti, je pravo vprašanje!

Sam ne poznam alternative.
Vpis v Davčni register pa je, če nameravaš prodajati na svoji internetni strani, kot navajaš, neizogiben. S tem se ne gre igrati. Dacarjem se ne izogneš, in tudi vredno ni.
Dovolj bo, da te eden prijavi da prodajaš, cesarju, kot se reče, pa ne daš tistega, kar gre cesarju.
Osebno imam te zanimive in poučne izkušnje :)
Da se "hvatati krivine" marsikje, pri davkih pa ni vredno.
To področje je postalo transparentno. In ne da se več skrivati, ker se ni kje.
Nekateri še verjamejo v to, da se lahko, kot so se morda deset in več let nazaj.
Gre pa zgolj za vprašanje, ali ti bodo dokazila o utajah predložili pod nos danes, čez tri leta, ali pa čez deset let. In ko bo udarilo, bo temeljito. Tu mi lahko verjameš, kot rečeno, imam nekaj poučnih osebnih izkušenj :)). kakorkoli že

Skratka. Vpis v Davčni register in plačevanje davkov je minimum, ki te čaka.

'FireSTORM' ::

"In še enkrat. Nekdo, ki ga sponzorirajo starši, si lahko privošči, da daje svoje delo (ki je lahko nekajdnevno,
nekajtedensko ali nekajmesečno, morda celo nekajletno) na internet zastonj. Če pa si moraš svojo hrano,
stanovanje, ... plačevati sam, se ti te "ideje" rahlo spremenijo. Zatorej pustite avtorje pri miru, naj se sami
odločijo kakšno licenco bodo ubrali. "


Torej Linus Torvaldsa sponzorirajo starši, po tvoji teoriji.

Je pa še en način ki lahko služiš, GPL ali ne-GPL licenca.
Imaš nek osnovni program napisan in potem ko kaka firma hoče kaj po svoje met, jim to postoriš in zaračunaš.
Those penguins.... They sure aint normal....

s-lime ::

Dobr... Vaša tema me je "prevzela" in ravno zaradi nje sm zdej registriran.

Mam pa vprašanje:
Jaz imam naprimer angleško spletno stran, hostano na angleškem serverju, z angleško domeno. Če bi želel kaj prodajati, imam kakšno obveznost do Slovenije? Kaj pa v primeru, da je server v Sloveniji? Kakšna pa je tuja zakonodaja?

Tako tle so 3 vprašanja, če se kdo spozna na pravo, nej odgovori.

edini ::

Ko smo ze pri tem...

Kako pa je z reklamami?
Recimo, da imam spletno stran in zelim gor reklamo od ala Mercator, BigBang, Merkur, (in seveda manjse trgovine:)) itd itd...
In, ne, ne zelim centraliprom zadeve, ampak se hocem direkt z njimi zmenit.

Tudi rabim podjetje, ali se lahko celotno reklamiranje upostava kot neka donacija?
Taka podjetja bi verjetno zelela racun na davcno, da jim gre reklama pod strosek...
01100101 01100100 01101001 01101110 01101001

LoneWolf ::

Jaz imam naprimer angleško spletno stran, hostano na angleškem serverju, z angleško domeno. Če bi želel kaj prodajati, imam kakšno obveznost do Slovenije?

Who gives a damn kje imas ti server in kaj imas gor? Kaj ima to zveze s tvojimi obveznostmi do drzave?
Si rezident republike Slovenije? Torej placaj davke. Ce ti to ne disi, hostaj se sebe v Angliji.

Brane2 ::

tom80:

Nisem ziher, da moraš biti za te zadeve vpisan v davčni register, pravzaprav bi rpej rekel da ni treba, do določenega obsega.

Seveda pa se je pametno pozanimati o tem na DURS.

Če ti samo prodajaš gotove programe ali pa jih pišeš po naročilu, si lahko praktično enakovreden nekomu, ki prodaja svoje storitve ( pogodbeno delo) ali avtorju ( avtorska pogodba).

Za to ti ni potrebno biti posebej priajvljen kot zavezanec za DDV, dokler tvoji prihodki ne presežejo določene ( edit: dodal letne) meje ( včasih je bilo okrog 5 MIO SIT ali nekaj takega letno).

Si pa seveda vedno zavezanec za dohodnino, katere akontacija v takem primeru MORA biti plačana ob prejemu prihodka.

Kar se davkov tiče, te bo cesar težko lovil za take nematerialne zadeve brez nekih papirtjev ( izdani računi, pogodbe itd), zato pa boš težko našel stranko, ki bi se šla tega.

Če ti nekdo plača "na roko" in gre za program za njegovo firmo, bo zato plačal zelo soliden davek na svoji strani.

Ti si lahko poceni, ampak če te moram plačati iz svoje plače, ki je recimo 40% obdavčena, potem me to stane kar nekaj.

Če ti hočeš recimo 1.000 EUR "na roko", uradna firma pa recimo 1.500 EUR skupaj z DDV, potem me tvojih 1.000 EUR v najboljšem primeru z veliko kolobocij in možnostmi, da me inšpekcija zajebava in imam komplikacije z lastno dohodnino stane 1.350 EUR, pri konkurenci pa dobim lepo račun in ga čisto normalno zavedem in si od tistih 1.500 EUR odbije 20% DDV, kar pomeni, da me njihova varianta stane samo 1.150 EUR.

In ne samo to. V roki imam uradni papir o tem, kaj sem nabavil in na podlagi njega lahko uveljavljam reklamacije in če je treba tudi tožim izvajalca.
Brez papirja sem prepuščen samemu sebi.

A se splača ? Mogoče, amapk komu ? Meni ziher ne, tudi za veliko večje razlike.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

yeti ::

s-lime: zadeva je spolzka. Definitivno moraš kakršnokoli prodajo česarkoli prijaviti in odvesti davek. Vse ostalo je kršitev davčne zakonodaje.

V primeru s paypalo (ali raje še kaksnim bolj zakotnim servisom), bi dejansko "hvatal" krivino med hitrejšim in predvsem številnejšim širjenjem
ponudbe "internetnih uslug", kot jim je sposobna slediti zakonodaja, kaj šele inšpekcija. Je pa vprašanje kaj bo v prihodnosti, npr. ce bi se države
domenile, da je dolžna vsaka internetna "banka" javljati promet na računu v matično državo, ceprav se mi zdi to utopija. Ce mene vprašaš, ga
tukaj serje predvsem država, saj ni problem dati tistih nekaj fičnikov, je pa velik problem to dejansko narediti kot fizicna in ne pravna oseba.

LoneWolf ::

Brane2 je ob veliko nabijanja postov v tej temi ocitno edini, ki se mu sanja, o cem se gre.

Ce prodajas svojo lastno programsko opremo, gre za avtorska dela. Dohodek gre seveda v dohodnino kot vsako avtorsko delo in si ga dolzan prijavit v dohodnini, to pa je tudi vse. Ne rabis nobene registracije dejavnosti, niti ni treba bit zato s.p.
Ce tvoj dohodek v zadnjih 12 mesecih preseze 5 mio SIT, oz. po novem slabih 21.000 EUR, si se dolzan registrirat kot zavezanec za DDV. Zelo po domace to pomeni, da vsak prodan izvod drzavi forwardiras 20% in vodis doloceno predpisano racunovodstvo. Ce nisi zavezanec za DDV, je dohodnina tvoja edina obveznost.

Delam tole zadnjih 15 let, lahko pa seveda vsak preveri vse na DURSu, zato so tam.
Ce bo kdo klical na ljubljansko izpostavo, pozdravcki Tadeji in se vidimo tudi letos zadnji teden v oktobru...

tom80 ::

Težave z davkarijo v katere sem zabredel sam, so bile sledeče.
Tudi sam nisem imel prijavljene nikakršne dejavnosti. Jasno, da nisem vodil niti poslovnih knjig niti davčnih evidenc.
V inšpekcijskem nadzoru so mi na podlagi izdanih pogodb in računov ugotovili, da sem presegel promet 5 milijonov SIT zaradi česar bi moral biti registriran še v sistem DDV.
Bolj podrobno ne bi. In ker vsaka šola nekaj stane, ta pa je bila draga, je zgornji nasvet, da se o podrobnostih pozanimaš pri davčnem svetovalcu, še kako na mestu.

Manj boleče se je učiti na neumnostih drugih, kot iti sam skozi tako sra***.
Pa uspešno poslovanje.
Upam da je vsaj mene izučilo!

Alec999 ::

Ok noben v tej temi pa še ni omenil kako je s prodajo lastnega programa preko drugih podjetij
npr. swerg, e-matrix, plimus, eSellerate, share-it, ......

Je v takem primeru tudi treba prijaviti dejavnost in še v SLO plačat davke? (glede na to da oni prodajo stranki in plačajo davke)

Lp,
Alec999

LoneWolf ::

Dejavnosti ti v nobenem primeru ni treba prijavljat.

Nacin prodaje preko drugih podjetij je odvisen od poslovnega modela, ki je lahko razlicen. Na primer, ShareIt je do pred nekaj let trzil programsko opremo v imenu avtorja - na racunu je bilo ime avtorja, avtor je dobil izplacan celoten znesek (minus njihova provizija) in je stvari, kot je DDV moral urejat sam v svoji drzavi, ce je zavezanec za DDV. Poleg tega gre (neto) dohodek v dohodninsko napoved in je obdavcen tudi tam.

Pred dvema letoma je ShareIt spremenil koncpet, zdaj trzi izdelke sam pod svojim imenom, ni vec zgolj posrednik, ampak zastopnik oz. preprodajalec (reseller). Na racunu je kot prodajalec naveden ShareIt, ShareIt sam zase ureja vse potrebno z DDV, avtor dobi nakazan samo ustrezen neto znesek, torej brez provizije in DDV. Ne gre vec za prodajo avtorskega dela, ampak za storitev. Ce je avtor zavezanec za DDV, se vedno vodi racunovodstvo in oddaja napovedi za DDV, vendar je vse blago zdaj navedeno kot oprosceno DDV, saj je bil ta ze odveden ob prodaji. Seveda pa gredo se vedno vsi prejeti dohodki v dohodnino in so tam ustrezno obdavceni.

Loki ::

>Ne moreš ti vzet moj GPL program, pobrat nekaj kode in "kupit komercialno licenco" za mojo kodo da bi jo uporabljal v svoji zaprtokodni aplikaciji. Lahko edino prosiš na kolenih za mano da ti dovolim to kodo spremeniti v zaprtokodno in jo licencirati pod drugo licenco. Ali pa po moji kodi spišeš podobno kodo ki bo opravljala enako nalogo, in potem imaš nek dokaz da te kode nisi od mene ukradel(in ne mislim samo spreminjanje imena spremenljivk...).

zakaj ne? vsaj da bi po tvoji kodi napisal svojo? vem, da je kaznivo, ce bi tvojo kodo vstavil brez dovoljenja-avtorsko delo or sth. (samo kdo bi me pa sploh dobil, ce kode nebi distribuiral)? pa kako bi recimo ti dokazal, da je bila tvoja koda prva, ce nimas dokaza o tem (mislim da tukaj steje samo sprintana koda)?
vprasanje je samo teoreticno, da se razumemo. niti nic ne prodajam niti ne programiram.
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

'FireSTORM' ::

Če se odločiš nekaj razvijat in če imaš kaj v glavi boš šel najprej si na papir napisat, narisat, skicirat nek koncept, oz. neko rešitev nekega problema. Iz teh skic, spisov in risank potem napišeš nek algoritem in iz tega algoritma potem greš pisat programsko kodo. Vsaj tak so nas učili in moram priznati da je tak način mnogo boljši kot da se vsedeš za računalnik in začneš pisat program ki niti ne veš kako bo na koncu zgledal.
Torej če si vse ostalo zgoraj naredil si tudi shraniš in imaš že neki dokaz, tvoje ideje, tvoja razmišljanja in vse ostalo na papirju. Potem tudi če pišeš zelo veliko aplikacijo si verjetno delaš tudi backupe sprotnega dela in tudi to shraniš, spet en dokaz da si ti bil prvi.
Sicer ti mi lahko spizdiš kodo brez mojega vedenja in jo zapreš in naprej prodajaš. Ampak bo malo sumljivo ko bosta tvoj in moj program se obnašala izjemno podobno, se morda celo sesuvala ob istih časih in dejanjih, ob tem takem bi pa že nekdo dobil povod da bi te popeljal malo na sodišče.

Po moji kodi spisal svojo. Srečaš se z nekim problemom ki ga neveš rešit, jaz sem ga prej rešil, tebi na srečo je koda pod GPL. Skopirat in zapret je ne smeš, nihče ti pa ne brani da se iz moje kode naučiš rešit tvoj problem in napisat novo kodo ali si mojo sposodit in jo dejansko spremenit, tako da če bi jo že moral pokazat na sodišču nihče nebi moral rečt da si jo skopiral od mene.

GPL kode pa nikakor ne smeš zapret v svoj program, tudi z mojim dovoljenjem ne. Razen, če jaz svoj program neham izdajati z GPL licenco in jo dam na Public Domain, šele takrat lahko nekdo vzame mojo kodo in jo zapre ter magari prodaja, ali drugače povedano, služi na račun drugega znoja.
Those penguins.... They sure aint normal....

Loki ::

samo kako pa potem sploh ugotovijo, da je del programa pod gpl? ce jaz recimo zbrisem vse komentarje, malo spremenim "izgled" kode.... po svetu je pa malo morje gpl programov prakticno.
I left my wallet in El Segundo

'FireSTORM' ::

Tako daleč se še nisem poglabljal.
Saj ni samo izgled kode ter v komentarjih. Problem je kak problem koda rešuje in na kak način ga rešuje. There are more ways to skin a cat.
Those penguins.... They sure aint normal....

SasoS ::

> (samo kdo bi me pa sploh dobil, ce kode nebi distribuiral)

Dokler GPL kode ne distribuiraš, lahko delaš z njo kar hočeš. Lep primer je Google - Linux so naveliko zmodificirali in ga takega uporabljajo, ampak dokler ga ne distribuirajo jim ni treba nič.

BigWhale ::

Ce bi rad imel one-man-band podjetje za prodajo enega programa, potem ti svetujem, da zavoljo svojih strank, pozabis na vse skupaj.

Tebe bo kaj hitro minilo, da bi program razvijal naprej, potencialni uporabniki bodo pa ostali sami s svojimi bugi, popraviti jih pa ne bo mogel nihce.

goranv ::

Zanima me kaksno izobrazbo rabis da odpres podjetje in prodajas svojo programsko opremo? Prosil bi se link kje je to v zakonodaji zapisano.

Invictus ::

Narediš free softwar es Paypal donate opcijo ...

LP I.

BlueRunner ::

Zanima me kaksno izobrazbo rabis da odpres podjetje in prodajas svojo programsko opremo?

Biti moraš pravno sposoben.

goranv ::

Izobrazba me zato zanima ker pri nekaterih ni dovolj srednja sola in se rabis iskusnje na tem podrocju.

dinozaver7 ::

Goran, kaj si pred 3 leti storil s programom, ki si ga izdelal? Si ga prodajal ali dal kot free software?
Goran je namreč avtor te teme, ustvaril jo je davnega avgusta 2007 :)
:P

BlueRunner ::

Lastništvo gospodarske družbe nima nikakršnih posebnih zahtev glede izobrazbe ali izkušenj.
Če boš sam nekaj počel, pa preveriš posebne pogoje. No, za prodajo programske opreme posebnih pogojev ni.
Biti pa moraš pravno sposoben.

goranv ::

dinozaver7: Nic nisem naredil, nisem ga dokoncal. Trenutno delam na enem programu ki je uporaben in ce bo slo po nacrtih bom v tem letu zacel prodajati.

BigWhale ::

goranv je izjavil:

dinozaver7: Nic nisem naredil, nisem ga dokoncal. Trenutno delam na enem programu ki je uporaben in ce bo slo po nacrtih bom v tem letu zacel prodajati.


Daj prejsnjega v open source, ga bodo drugi koncali. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Francoska policija s prehodom na Linux prihranila 50 milijonov EUR (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
54364946 (53910) Icematxyz
»

Prodaja GPL-ed kode

Oddelek: Programiranje
152022 (1696) arjan_t
»

Kolikšen del programske kode je še zaščiten?

Oddelek: Programiranje
231938 (1344) yeti
»

Kršitve GPL (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
1029839 (8032) noraguta
»

GNU GPL - MySQL licenca in komercialna uporaba

Oddelek: Programska oprema
61793 (1721) podtalje

Več podobnih tem