» »

Prodaja GPL-ed kode

Prodaja GPL-ed kode

'FireSTORM' ::

Saj ne da bi prodajal ali trenutno imel možnost prodati ali da bi sploh trenutno želel prodati GPL-ed programsko kodo ampak me zanima čist informativno.

Prvo kot prvo, lahko ena fizična oseba kot sem jaz ki si lasti neko programsko kodo pod licenco GPL sploh to proda?(zakonsko določeno ne licenčno)
Potem če že kodo prodam recimo podjetju XYZ, potem to podjetje avtomatsko prevzame tudi avtorstvo te kode ali avtor ostanem še zmeraj jaz?
Lahko potem to podjetje kodi spremeni licenco iz GPL v neko licenčno in zaprtokodno licenco? Ali imam sploh jaz kot avtor te kode še pred prodajo pravico spremeniti licenco?

Govorim o prodaji kode same in ne programa pod GPL licenco.
Those penguins.... They sure aint normal....

jan01 ::

Ti lahko prodaš, a moraš zdraven dati tudi source. Kupec pa lahko tak program prosto(zastonj) daje naprej. Avtor si še vedno ti.
Kar je enkrat pod gpl, pod gpl ostane za vedno. Tudi vse ostale spremembe, izboljšave, ki jih bo naredil kdorkoli bodo še vedno pod gpl...

'FireSTORM' ::

Nisi me razumel...jaz prodam source in ne programa.
To vem da lahko program prodaš nekomu on ga pa naprej širi prosto po prešernu z par pogojčki.
Those penguins.... They sure aint normal....

arjan_t ::

pomoje lahko ti kot avtor (če si samo ti) spremeniš licenco v karkoli, logično bi bilo :D

ender ::

Če je celotna koda v tvoji lasti, ni omejitev, pod kakšno licenco jo distributiraš - lahko imaš hkrati GPL in zaprtokodno verzijo. Če pa izdaš svojo kodo pod GPL licenco, in potem sprejemaš popravke od drugih ljudi, se moraš zmeniti z njimi, če bi rad program razširjal pod neko drugo licenco (ali pa njihovo kodo odstraniš, in jo po potrebi zamenjaš s svojo; za primer si poglej Namesys [ReiserFS] in Xchat - prvi so popravke za ReiserFS odkupili od drugih razvijalcev, pri Xchatu pa je avtor v zaprtokodni Windows verziji odstranil kodo, ki je ni napisal sam).

Tudi če je program pod GPL licenco, ti to ne prepreči, da bi ga prodajal - vendar se moraš držati licence, in vsakemu, ki je kupil preveden program omogočiti dostop do izvorne kode in vseh skript, potrebnih za prevajanje programa (to drugo drži tudi, če preveden program razširjaš brezplačno; načeloma se GPL interpretira tako, da daš dostop do izvorne kode na istem mestu, kjer se dobi preveden program - to pomeni na istem fizičnem strežniku, ne samo da daš na stran povezavo na nek drug strežnik).

Popravek: zdajle sem šele opazil, da bi prodajal izvorno kodo - dokler se držiš GPLja (to pomeni, da lahko nekdo, ki kodo kupi od tebe, le-to še vedno razširja naprej pod GPL pogoji), to lahko počneš.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ender ()

'FireSTORM' ::

Morda je malo zmedlo vprašanje če izgubim avtorstvo.
Jaz bi dejansko prodal to avtorstvo, bi se odrekel vsem "benefitom" ki mi jih ta koda prenaša, torej avtomatsko postane lastnik kode oseba ki to kupi in ne več jaz, torej bolj domače(samo primer):
Pišem nek hud GPL program ki mu ni para(vse delam sam), ta hud programček opazi neka SW firma in hoče ta program od mene kupit, tako da se odrečem avtorstvu in ga dalje širit z svojo licenco in ne GPL. Je ta poteza legalna iz moje strani in iz strani firme?

Sicer se mi je ob vsem tem porajalo novo vprašanje nekoliko v drugi smeri.
Recimo SW firma XY ima sklenjeno pogodbo z AB da vse kar kupijo od njih je poslovna skrivnost. Ali lahko potem firma XY prodaja firmi AB GPL software? Saj dejansko kršijo z svojo pogodbo potem tisti del GPL licence ki pravi da lahko vsak širi za SW naprej prosto pod nekaterimi pogoji.
Those penguins.... They sure aint normal....

jype ::

FireSTORM> Je ta poteza legalna iz moje strani in iz strani firme?

Seveda. Če si res vse delal sam, popolnoma. Če je karkoli od kje "prekopirano", pa ne. Seveda lahko namesto kopiranja kodo prepišeš na drugačen način in ne bo več problema.

'FireSTORM' ::

Hmm...hvala...
Ampak to nekoliko sux :\
Those penguins.... They sure aint normal....

ender ::

'FireSTORM': je legalno, če si lastnik vse kode sam. Samo, če si pred prodajo to kodo že razširjal okoli, GPL pravic tistim, ki so to kodo (ali pa preveden program!) že dobili, ne moreš odrečt - torej, avtorstvo lahko preneseš na firmo, vendar ne moreš ne ti, ne firma nekomu preprečiti, da ne bi še naprej razširjal starejše verzije kode, ki je še bila pod GPL (to se je že nekajkrat zgodilo - npr. ProjectMayo, iz katerega je potem nastal XviD).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

'FireSTORM' ::

Ja, saj to vem. Ampak potem lahko ta firma mojemu programu doda kako must-have tehnologijo ki je še moja prejšnja GPL različica nima in je potem takoj moj stari GPL program slabši kot njihov "nov" oz. modificiran moj stari GPL program, ampak to je že druga tema.
Those penguins.... They sure aint normal....

arjan_t ::

Ja če jim prodaš kodo je to jasno, ni? =)

Da bi pa "odkupil" nekdo kodo pod GPL pa je tako ali tako nesmiselno

ender ::

arjan_t: sploh ni nesmiselno - če imaš ti zaprtokodni program, v katerem bi rad uporabil neko kodo, ki je trenutno na voljo samo kot GPL, imaš dve možnosti: odpri kodo svojega programa, ali odkupi GPL kodo od avtorjev tako, da jo lahko uporabiš v programu pod lastnimi pogoji. Zakaj pa misliš, da se lahko Qt in MySQL prodajata?
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

'FireSTORM' ::

Hmz...
A potem ko jaz kodo že prodam, še lahko vedno razvijam to kodo naprej in jo izdajam pod GPL ali ne?
Those penguins.... They sure aint normal....

jype ::

Ja odvisno kako si jo prodal.

Lahko pravice prodaš ekskluzivno, ali pa ne.

ender ::

Drugače je sploh ne moreš prodati - ne moreš zahtevat, da kodo, ki je že v divjini pod GPL licenco naenkrat vsi nehajo razširjat.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

arjan_t ::

@ender:
sploh ni nesmiselno - če imaš ti zaprtokodni program, v katerem bi rad uporabil neko kodo, ki je trenutno na voljo samo kot GPL, imaš dve možnosti: odpri kodo svojega programa, ali odkupi GPL kodo od avtorjev tako, da jo lahko uporabiš v programu pod lastnimi pogoji. Zakaj pa misliš, da se lahko Qt in MySQL prodajata?


mislil sem prodajo kode pod GPL in ne pod drugo licenco ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja programov

Oddelek: Programiranje
423879 (2162) BigWhale
»

GPL licenca

Oddelek: Programiranje
132292 (2020) fiction
»

Vloženi tožbi proti Bell Microproducts in SuperMicro Computer zaradi kršitve GPL lice

Oddelek: Novice / Tožbe
234345 (2806) Spock83
»

Kolikšen del programske kode je še zaščiten?

Oddelek: Programiranje
231933 (1339) yeti
»

Kršitve GPL (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
1029806 (7999) noraguta

Več podobnih tem