» »

Kako "leča ve" ...

Kako "leča ve" ...

«
1
2 3

Thomas ::

... da mora obrniti sliko telvizorja (rože, slike na steni ... ) na glavo? Zakaj okoli vodoravnice/navpičnice? Zakaj ne okoli poševnice pod 45°, naprimer? Pa ne glede na to, kako jo obračam?

Čuti gravitacijo, al kaj!?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MarkV ::

Leča nič ne ve.

Slika pove vse.
wikipedia:Leče

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

NavadniNimda ::

O, pa še kako ve! Takoj prebrati kej o Bell-ovem Teoremu.
(za Google-surferje: "Bell's theorem")

Thomas: dobra!:D

Zgodovina sprememb…

MarkV ::

Hmm a je pametno kvantno fiziko in celo malo filozofije (kar bellov t. vsekakor vsebuje) aplicirati v tako vsakdanjo in dobro poznano stvar kot je leča? Sicer pa vsekakor zanimiv pogled!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MarkV ()

Thomas ::

Pogledaš uro (s kazalci) in kaže 5 minut do 9.

Potem jo pogledaš skozi lečo in kaže nekako 5 do pol 3.

Kako hudiča ve, da mora zrcaliti ravno preko vodoravnice in navpičnice?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kekz ::

Si že poizkusil to tvojo vodoravnico in navpičnico narisati postrani? Edini pogoj, ki ga ohraniš, je, da sta med sabo še vedno pravokotni (ortogonalnost je pogoj za bazo prostora).

Se ti zdi, da je preslikava potem kaj drugačna? :P

sverde21 ::

Thomas leča nič ne ve, ker mi na gledamo z očmi ampak z možgani...

So delal že tud poizkus na to tematiko in so dal parim prostovolcem očala, ki so sliko zasukala na glavo. Kak tedn niso mogl nč, pol so lahk že normaln se orentiral po hiši, konc mesca so pa lahk že bral... Ko so jim tiste cvike dol uzel je biu isti postopek, da so se nazaj navadl...
<?php echo `w`; ?>

keber ::

Kdo pa je rekel preko navpičnice: recimo 12 ura bo nenadoma spodaj. Ampak 3 bo sedaj na drugi strani. Torej gre prek vodoravnice. Da ne omenjam kazalca za pol pet, ki se prezrcali prek črte s kotom 45 stopinj.

Arthur ::

kekz je vse povedal.

pack ::

Kaj mal preveč bulte v mikroskop?? :P

Genetic ::

Kako hudiča ve, da mora zrcaliti ravno preko vodoravnice in navpičnice?


Temu se ponavadi rece zrcaljenje preko tocke?

Thomas ::

> kekz je vse povedal.

Seveda, da je. Ampak sem hotel slišat, ane.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

OTOH, zrcaljenje preko ene osi (vodoravnice naprimer) bi pa pomenilo, da leča res čuti smer gravitacije.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

imagodei ::

@Thomas: ... kar bi pomenilo, da bi astronavti poročali o tem, da se jim v breztežnostnem prostoru "spremeni" vid... :))
- Hoc est qui sumus -

Thomas ::

> kar bi pomenilo, da bi astronavti poročali o tem, da se jim v breztežnostnem prostoru "spremeni" vid...

Moral bi se, res je.

Ko se gledamo v zrcalo, pa se zamenjata samo leva in desna, spodaj in zgoraj se pa ne.

A kdo ve razložit, kaj je pa to zaen hudič? :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

To je priblizno podobno pametni elektriki, ki ve, da mora v hladilniku biti mrzlo, v pecici pa vroce!

pack ::

Pri zrcalu gre za odboj svetlobe (ne gledaš skozi njega).

Pametna elekitrka... :D

antonija ::

Pri ogledalu se nic ne obrne ali zasuka, le zadnjo stran predmeta vidis projecirano na ravnino.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bili_39 ::

Še bolj čudna je termovka.

Kako ve, da mora poleti hladit, pozimi pa gret? :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bili_39 ()

DimmniBurek ::

Thomas, a ti si prespal cel 4. letnik? Tam smo imeli leče in je blo to jasno predstavljeno... Gorišča, bla bla bla
There Is No Stronger Drug Than Reality

Thomas ::

No torej, zakaj ogledalo obrne sliko tako, da monkey v njem ima levo roko kjer je desna in obratno, vendar nima glave kjer so noge?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Saj ogledalo nicesar ne obraca... Pac pa odbija fotone, verjetno ne vseh ampak precejsen del.

Tako ogledalo, ki bi obrnilo sliko na glavo, bi moralo vsrkati foton in ga na drugem mestu izstreliti ven.

Lahko si pa pomagas s 'pametno leco', pa bo sliko se obrnila. ;)

BigWhale ::

Bolj hecno pri ogledalu je to, da ne 'zmesa' vseh slik, ki se v njem zrcalijo. ;)

Thomas ::

Nahecej Gabi, da se obrne proti tebi BW, kot je obrnjena proti tebi tvoja slika v zrcalu.

Z rokama se primita podobno, kot lahko z rokama primeš svojo podobo v zrcalu.

Potem ti bo pa (upam) jasno, kaj sprašujem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

andHoc ::

Najbolj hecno pr ogledalu je da obrne samo os z VEN-NOTER :D
...vse je relativno...

Thomas ::

Hint, BigWhale:

Poročna prstančka prideta skupaj (se dotakneta) v primeru zrcala. V primeru Gabi pa tebe pa ne.

Štekaš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

podbevna ::

Ne razumem v čem je enigma zrcala.

Pač odbija fotone. Zato je tvoja leva roka na zrcalni sliki seveda na tvoji levi. Stvar je čisto logična...

Res je, da je zrcalna slika nekoliko drugačna od originala in sta leva in desna polovica zamenjani. Pri nekaterih nesimetričnih ljudeh to lahko pripelje do tega, da so opazno drugačni, kot v zrcalu. Ne vem pa kaj je big deal...

Thomas ::

Sej ni big deal, če kapiraš problem in si ga tudi znaš prav razložiti. Kar pa vidim, večina ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Hja, finta je v naših možganih, se pravi zaznavi. Odboj je pa pač odboj.
sudo poweroff

steev ::

Thomas:
Edini, ki si ne zna razložit, si ti. Folk ti je že petkrat reku zakaj je to tako, ti pa še vedno nekaj nabijaš. Kva teb ni jasn?
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

sidd ::

še ena za razmišljat. fajn :)).
PA ni to nekako tako, kot da bi te "preslikalo" preko ene ravninne-zrcala. Da zato pride do tega?Te ne zasuče, preslika. Zato ko se gledaš imaš levo roko tam ko je, pa desno nogo tam ko je itd...glavo pa tud tam ko je.
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

BigWhale ::

Ja, vem, kaj hoces povedati. :) Samo se vseeno pravim, da ni nikakrsnega obracanja.

Fotoni odbiti od mene poletijo proti ogledalu, kjer se od njega odbijejo. Odbijejo se pa pod taksnim kotom, pod katerim so prileteli vanj, mar ne? Torej, ogledalo nic ne obrne. Takorekoc opticna prevara, slika, ki jo vidis v ogledalu je projekcija 'prave slike'.

Vzames recimo dve plosci. Eno pomocis v barvo, drugo pa ne, ju postavis kak meter narazen in potem 'iz' prve plosce izstrelis ping-pong zogico, tako da zadane drugo plosco, ki je pobarvana in se potem spet odbije v prvo plosco, kjer pusti sled.

Plosci potem postavis eno poleg druge in ena bo imela 'luknjo' v barvi na levi, druga na desni sled od ping-pong zogice. Cudno! ;)

No, ce ima ta pojav kako ime potem sem clueless. :)

Thomas ::

Lej, steev ... razloži mi ti, zakaj imata Gaby pa BigWhale, stoječa drug proti drugemu, rokce tako skupaj, da se jima prstančki NE dotikajo. Ko pa je BigWhale sam in se tako postavi k zrcalu, se pa prstančka dotikata. Na glavo ga pa ne obrne!

Sprašujem tebe, ki si tako pameten, da mi razložiš.

Tako dobra razlaga, kot jo je dal kekz, o invariantnosti zasuka koordinatnega sistema, bi bila dobrodošla.

p.s.

Meni vse to kristalno jasno, sprašujem druge.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Aja, prstana se ne dotikata, ker ju ni ;)

Thomas ::

> Aja, prstana se ne dotikata, ker ju ni ;)

No, če bi bila.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Imperfect ::

hehe, že ob naslovu tele teme sem se spomnil na vprašanje o ogledalu. Najbolj prisrčni teoriji sta mi:
- ker imamo oči levo-desno in ne gor-dol
- ker gravitacija ne pusti, da bi se zamenjalo gor in dol

Hint: vprašanje (in odgovor) je bolj psihološke kot fizikalne narave :P

steev ::

Pa gremo po vrsti. Razlagal bom na tvoj način (ne grem naprej, dokler ne razčistimo nekaterih stvari)

Prvič. Upam da veš zakaj se ne dotikata, ko sta pač onadva skupaj (in počneta nevemkaj), če imaš vsaj malo prostorske predstavitve. Pač imata prsta na isti roki (levi, gledano iz tvojih oči)). Če enega zarotiramo 180°, ga bo imel na tvoji desni strani (vse gledamo iz tvojih, mojih, BW-jevih oči). To je zakaj se ne dotikata.

V bistvu pa Vi to dobro veste, g. profesor. Bo tole zadostovalo za pozitivno oceno? Če ne, bom še enkrat razložil. In še nekaj: Nevem zakaj, g. profesor, primerjate pravega človeka s človekom, ki se odbija od ogledala.

P.S.: Get life. Namesto da posedaš za kompom. Cenim tvoje znanje in pamet, samo kaj ko ju uporabljaš tukaj na s-t, med nami 'neumneži'. Včasih si prov težak, ko nam kaj hočeš vcepiti v glavo. Razmišljam katere služba bi bila primerna zate.
:|

Pegaz ::



A je zdaj kaj bolj jasno? >:D

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

jype ::



Ne.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: jype ()

TESKAn ::

Ogledalo te v bistvu prezrcali preko ravnine, v kateri je zrcalo...se pravi kot bi vsak atom tvojega telesa 'skočil' skozi eno ravnino za natanko tako dolžino, kot je bil oddaljen od te ravnine.

Hudirja, v glavi imaš lahko predstavo, za kaj se gre in je pravilna, pa jo je teško spravit v besede...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

> Hudirja, v glavi imaš lahko predstavo, za kaj se gre in je pravilna, pa jo je teško spravit v besede...

Najmanj kar je, dojel si problem in ga nekako napol rešil.

Nadaljuj z razbijanjem glave, to je dobra rekreacija.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Tole glede leče in zrcal. Če opazujemo sistem "objekt" in "navidezna slika" imamo pri leči točkovno simetrijo, pri zrcalu pa ravninsko. V kristalografiji poznamo še en tip simetrije, to je osna simetrija. Če bi jo prenesli na optiko pol je isto, kot vidimo, če pogledamo v kalejdoskop.

Malo branja o kristalih in njihovih simetrijah: klik

Pegaz - malo narobe si narisal. Žarki grejo iz oči (saj ne gledaš s celim telesom ;) ).

edit - popravil link
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

sidd ::

TESKAn, kaj me ponavljaš? >:D
no idea for signature
signed
I

pack ::

Dobr da ni kdo "razširil" teme še s kakšnimi konveksnimi in konkavnimi zrcali. :\ ... k pol so že skor tko k leče, sam da ne gre nič skozi (no skoraj nič, al pa, je spet odvisno, če so kej prepustna zrcala...uf lej, še nova tema...) ampak se odbije... Mate pa cajta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pack ()

darkolord ::

Ogledalo (vsaj ravno) itak ničesar ne obrača

Fizikalko ::

>>Dobr da ni kdo "razširil" teme še s kakšnimi konveksnimi in konkavnimi zrcali.

Se ne bi kaj dost razširila, veš. Bi blo pa fino, če se nehajo obmetavanja in posti, ki nič ne prispevajo.

Oglašam se pa zato, da morda pomagam tistim (očitno jih je še vedno kar nekaj), ki jim je vprašanje hkrati trivialno, a ga IMHO ne razumejo... Namreč. Precej naših dojemanj oz. fizičnih (ne fizikalnih!) percepcij nam pogojuje neko "itak" logiko. Na primer: jabolko pada dol. Itak. Ampak je ta "itak" treba razložit. Enim se pri tem zatakne (že) pri jabolku, tistim, ki se jim tu kao ne, se jim večinoma tudi (ker v resnici gravitacije ne poznajo v njene globine). Pri temle Thomasovem "rajcu", ki je zabil žebljico na glavico ravno s tem, ko je nekaj ljudi odreagiralo z "itak, kaj tle teb ni jasn", gre ravno za to. Razložiti "itak". Prepričan sem, da si, thomas, take reakcije tudi pričakoval in pravzaprav zaradi takih odgovorov tudi temo odprl.

No, IMHO so taka vprašanja ponavadi najtežja. Če bi šli do konca, bi skoraj pri vseh takih problemih prispeli do elementarne matematike (pravzaprav njenih aksiomov), ki jo naš preljubi svet udejanja. Zakaj je tako? Zato. Itak ? ;)

pirat ::

Mislim, da kakšne velike znanosti tukaj ni.

Človek stoji pred ogledalom in se vanj gleda. Ogledalo je ravna površina, med človekom in ogledalom pa ni nikakršne leče ali drugega dejavnika, ki bi ukrivila svetlobo. Zato mi ogledalo nazaj vrne takšno sliko, kot jo jaz pošljem vanj - torej moja desna roka je v ogledalu na levi strani, napis na majici je navidezno v napačno stran.... takšen je pač moj odsev v ogledalu. Zakaj? Zato, ker je napis na majici namenoma obrnjen tako, da ga lahko prebere nekdo drug (človek, ki stoji pred mano in me gleda, kar pa pomeni, da je relativno glede name obrnjen po navpični osi za 180 stopinj....

Če bi se svetlobni žarki ki gredo od mojega telesa (tako od las, nosu, rok, trebuha, nog....) najprej zbrali v skupni točki, ki bi bila med menoj in ogledalom, ter potem nadaljevali pot do ogledala, potem bi v ogledalu videl sebe obrnjenega na glavo, vendar z navidezno pravilnim napisom na majici... Če bi se žarki zbirali na navpični premici, enaki moji velikosti, potem bi v ogledalu zopet videl navidezno sebe pravilno obrnjenega (napis na majici bi bil v pravo stran oz. po Thomasovo prstana se ne bi dotikala). To je tudi razlika. Če dva človeka stojita obrnjena eden proti drugemu, se je zato eden od njiju moral obrniti za 180 stopinj okoli navpične osi. Če se gledam v ogledalu tega obrata ni.

Kaj pa je tukaj misterij pa ne vem....

MarkV ::

Kaj pa je tukaj misterij pa ne vem....


Nekateri pač predpostavljajo, da so vsi ljudje glupi. Vendar kdor je imel vsaj v srednji šoli fiziko, mu taka vprašanja ne bi smela delati problemov. Niti z jabolkom, fizikalko.

Fizikalko ::

Zelo korajžna izjava. Pa nespametna tudi.

Fizikalko ::

Moj nasvet - preberi si tole Weinbergovo pripovedko.

Še posebej, recimo, poglavje "O koščku krede".

Zgodovina sprememb…

«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fizika - vprašanje (NUJNO)

Oddelek: Šola
12837 (576) prebivalka
»

Fuzija- brez "posode"

Oddelek: Znanost in tehnologija
252655 (2102) Luka Percic
»

Matematicni "paradox" - vsaj. (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
26015503 (11551) Thomas
»

Odboj svetlobe

Oddelek: Znanost in tehnologija
282347 (2080) Highlag

Več podobnih tem