» »

Celice živih bitij

Celice živih bitij

R33D3M33R ::

Danes sem naletel na zanimivo vprašanje, ki mi ga bo upam da razjasnil kak biološko bolj podkovan forumaš.
Kot mi je znano nove celice nastajajo z delitvijo. Zdaj pa me zanima kako celica ve kdaj se mora nehati deliti. Noht mi recimo raste le "v dolžino" in ne "v višino". Upam da sem napisal dovolj jasno kaj me bega.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

hamax ::

kokr js vem je bistvo tega DNA

Thomas ::

Poseben algoritem je, apoptoze. Celica, ki ne dobiva sporočila od drugih celic, naj ostane živa, naredi samomor. In sicer tako, da se čimbolj lepo razgradi, da ne pušča strupenih ostankov za seboj.

Tako je regulirana vsa rast, razen rakave.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_marko ::

Dobro vprašanje - tudi za razložit precej kompleksno.

Lahko ti npr razložim razvijanje na primeru Drosofile. Saj je podobno pri vseh živih bitjih.

Načeloma pa gre v začetku razvoja za prisotnost maternih genskih produktov, ki so npr transkripcijski faktorji, morfogeni, itd...
Transkripcijski faktor se pa veže na DNA in spodbudi ali onesposobi cluster genov, ki so odgovorni za določeno stvar - npr rast zadka.

Stvar se razdeli dorsalno-ventralno, anteriorno-posteriorno in potem to spodbudi transkripcijo posebnih genov in na tak način se npr razvije glava, osrednji del, zadek...
Potem gre po enakem postopku še bolj v detaile.

Pri rastlinah gre npr za razne hormone, ki določajo rast.


Tole je zdaj razloženo ZELO nenatančno. Če te zanimajo podrobnosti mi to povej, pa ti bom razložil natančno detaile.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Thomas:

Ti predpostavljaš, da je rast celic z delitvijo v krogu okrog osnovne celice in da potem tiste, ki niso npr. na severu uprizorijo celično smrt.
To bi bilo zelo potratno in se ne dogaja.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Dopuščam. Ne bom preveč trdil, tukajle nisem preveč suveren.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dejanslo ::

celica se ne začne deliti kar tak. ampak šele, ko dobi signal, naj se deli.


ali pač? :)
There`s More Than One Way To Do It

_marko ::

Ja, vse je regulirano ja. Tudi delitev celic.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

DonPierre ::

Regulirano z protoonkogeni in tumorsupresorskimi geni...

dejanslo ::

hehe pa ravno podpoglavje o tumorsupresorskih genih sem danes preskočil
There`s More Than One Way To Do It

_marko ::

Kaj si hotel s tem povedati?
Govoriš o genih, ki lahko mutirajo v obliko, ki povzroči raka. To nima veze z tem, kako organizem ali celica ve kje je dorsalno in kje ventralno. Ali pa kaj več o A-P lokaciji.

Ima pa vezo ali bo celica zmožna apoptoze in celične delitve, ampak niso samo protoonkogeni sposobni inducirat celične delitve.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

DonPierre ::

Bistvo:
- protoonkogeni so geni v DNA celice, katerih izražanje pospešuje celično delitev, izdelovanje rastnih faktorjev, receptorjev za rastne faktorje, itd
- tumorsupresorski geni so pa tisti katerih izražanje povzroči zavrtje ali ustavitev celice v fazi pred mitozo, da se pač ne deli, zaradi bilokaterih vzrokov (ni pritrjena na podlago, ni rastnih faktorjev,...)

Okvara teh genov je ponavadi vzrok nastanka rakaste celice.

Lp

DonPierre ::

Ne ne, tuki gre samo za nadzor...

_marko ::

:)

Mislim, da sem razumel vprašanje in dal pravilen odgovor.
Tukaj pa ni tema o raku.


offtopic:
A se učita iz knige Introduction to genetic analyzes?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

DonPierre ::

Mogoče imajo geni nekoliko nesrečno ime, ker pač ob njih okvari pride do neljubih dogodkov. To so sicer normalni celični geni, ki regulirajo delitev celice. Vprašanje je pa bilo med drugim tudi, kako celica ve, kdaj naj se neha delit. Tuki majo ti geni pomemben vpliv.

NiMH ::

Mogoče se bo to newbish slišalo pa vseeno:

A ne nadzoruje tega JEDRO celice??? Šele potem DNA itd
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

DonPierre ::

Ja sej jedro je dna+proteini...

_marko ::

->Vprašanje je pa bilo med drugim tudi, kako celica ve, kdaj naj se neha delit.

No, celica se nikoli ne neha delit. Če pa misliš kdaj v celičnem ciklu naj celica zaključi delitev pa ti geni nimajo veze.
Celica se pa za zmeraj neha delit samo z apotozo. Torej celično smrtjo.

Kolker je premora med delitvami in ali so izpolnjeni vsi pogoji za delitev pa ima tudi veze z temi geni ja.
Pa sej mislim, da se razumema. :)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Jedro je v bistvu DNA ovita okrog histonov. Zraven so še proteini transkripcijskega aparata, mRNA, nukleotidi.....
Jedro je le ime za vse to.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

NiMH ::

Woops tu sem ga pa čist mimo pihnil :8) :8) Sem se mal spozabil ;(( Se opravičujem... Pozabil da je Jedro itak DNA+proteini ter ostalo kar spada sem še...
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

_marko ::

Ne, skrbi...
Nobeno vprašanje ni neumno, neumen je lahko samo odgovor! :8)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

NiMH ::

O ja pa še kak je lahko vprašanje neumno...:D Verjemi:D
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

R33D3M33R ::

Hvala za odgovore. Torej če sem prav razumel površino organov sestavljajo odmrle celice? Za kožo se mi to zdi popolnoma logično, saj plasti odpadajo, za notranje organe se pa očitno razgradijo.
Ko sem zastavljal vprašanje sem si predstavljal podobno kot je to Thomas povedal: da celice, ki so preveč oddaljene recimo od vira hrane odmrejo.

Sicer imam še vprašanja, vendar si bom si prej raje ogledal kako literaturo, da bom lahko lažje sledil.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

_marko ::

->Torej če sem prav razumel površino organov sestavljajo odmrle celice?

IMO ne. Kože zagotovo, ostalih organov pa po mojem ne.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

dejanslo ::

Površino vseh organov gradi povrhnjica - epitelijske celice. Te pa, ko odmrejo, popapcajo druge celice. V primeru kože je pač tak, da je ta plast precej debela, in da celic nič ne popapca, ampak odpadejo.

ali pač? :)

ps: jaz sem trenutno pri novi Cooperjevi The Cell - A Molecular Approach in Beckerjevi The World of the Cell
There`s More Than One Way To Do It

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dejanslo ()

R33D3M33R ::

Hm. Kako pa robna celica ve, da se mora razdeliti v epitelijsko celico(če to sploh tako deluje...)? Torej kako sploh ve, da je robna? Organi imajo namreč neko obliko. To me močno bega in upam, da nisem tega odgovora spregledal - mislim da nisem.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

antonija ::

Geni dolocajo v kaj se bo celica razvila, na zacetku je itak samo jajce in spermij, iz tega pa rata cel clovek;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

_marko ::

Vsaka celica v telesu ima enako DNA kot vsaka druga.
Tako, da je DNA jeter enaka DNAju možgan.

To kar sprašuje avtor teme pa je posledica različne razporeditve transkripcijskih faktorjev in morfogenov po A-P in D-V osi celice.
Tako je vsaj pri razvoju osebka. (če te bolj zanima ti morda izraz "molecuar development" kaj več pomaga.)
Sej bom podbrobneje napisal, ko bom utegnil.

Za organe posebej nevem, bom se pozanimal.
Trenutno pa nimam časa, bom ga pa imel čez kak teden.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gzibret ::

Nisem glih strokovnjak za tole področje, samo mislim, da celice izločajo v medcelično tekočino določene substance, ki aktivirajo ali pa inhibirajo določene gene, potrebne za razvoj in preobrazbo sosednjih celic.

Npr. ko nastajajo jetra, je v medcelični tekočini prisotno veliko snovi, ki aktivirajo gene, potrebne za preobrazbo zarodnih celic v celice jeter. Ko je preobraženih celic dovolj, je te snovi v medceličnini že preveč in to spet potegne za sabo druge biokemijske reakcije, ki inhibirajo gene, ali pa aktivirajo kakšen drug gen, ki je odgovoren za proizvodnjo inhibitorjev.

Kako se rastline recimo lahko obračajo proti svetlobi. Celice vršičkov izločajo neko snov, ki pospešuje rast. To snov svetloba razgrajuje, zato na sončni strani rastlina raste počasneje, kot na senčni, kar ima za posledico rast rastline proti svetlobi.

Nekatera semena imajo snovi, ki inhibirajo rast. Le-te razgradijo nizke temperature, kar ima za posledico, da semena vzklijejo ob koncu zime in ne pred zimo.

No, zgolj primeri.....
Vse je za neki dobr!

antonija ::

Nekatera semena imajo snovi, ki inhibirajo rast. Le-te razgradijo nizke temperature, kar ima za posledico, da semena vzklijejo ob koncu zime in ne pred zimo.

Ce bi jih razgradile nizke temperature bi vzklili pozimi. Verjetno razpadejo pri povisani temperaturi (e. na zacetku pomladi).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gzibret ::

Ne, ne, mraz jih razgradi, da lahko ob primernih pogojih (toplota, vlaga) nato vzklijejo.
Vse je za neki dobr!

jozek ::

Te čudne snovi pa se imenujejo hormoni. Abscizinska kislina, giberilini, citokinini, avksini, etilen,.. No predvsem prvedva.
Regulacija (Ne)delive celice je precej ompliceran sistem, v katerega je vpleteno mnogo snovi, ki nastajajo (tudi) z prepisom genov...
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

Pyr0Beast ::

@gzibret
Niso to avksini? Vem pa da je nekaj glede zaznanavnja dolžine dneva glede na količino oz. razmerje 540nm in 320nm svetlobe.

Glede semen. Lupina jabolčnih semen ima notri inhibitor, ki preprečuje razvoj kalčka, dokler se ne izpere ven. Ko se inhibitor spravi pod določeno mejo seme vzklije.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

_marko ::

Pryorbeast:
Sicer je ze kar nekaj casa od izpita Fiziologija rastlin, ampak...
Ti govoris o dnevno-nocni periodiki.

Gzibret pa o tem, da mraz unici inhibitorje. In to ima 100% prav.
Ljudje to tako uporabljajo, da dajo semena z zemljo v zmrzovalnike za nek dolocen cas in potem jim npr neka roza cveti pozimi.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jozek ::

wiki je zakon. Potem pa lahko gremo na kakšen bolj konkreten primer.
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

nevone ::

Kar se tiče tega, kako celica nekaj "ve", je pomoje gzibret lepo razložu. V resnici nič ne vejo, so pa narejene tako, da pač določene snovi vplivajo na to kako bodo delovale, v kaj se bodo na podlagi genov in prisotnih snovi preobrazile. Tule je en luškan link: Stem Cell

Zdej pa glih natančno, kateri gen se kdaj aktivira in katere snovi morajo biti prisotne, to je pa še menda za razvozlat. Kar pa tudi že delajo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

O zarodnih celicah tudi na Kvarkadabri.

Čeprav zarodne celice je mau zavajajoč izraz. Ker niso samo v zarodku.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

R33D3M33R ::

Sedaj mi je že jasno kako pa kaj. Zelo zanimivo. Hvala vsem za pomoč.

P.S: zanimiva animacija :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Pyr0Beast ::

@nevrone
Glede vednosti celic. A ni blo neki na tem, da se koreninski vršički med različnimi rastlinami sporazumevajo z avksini. Baje, da ima nekako podoben efekt kot acetilholin.
Pa tudi sporazumevanje med akacijami v afriki ali kje je bilo nekaj časa -udarno-

@_marko
Ja, glede rasti so bli avksini. Tisti nanometri pa glede periodike.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

nevone ::

/hec

Sej jest se tudi s stolom sporazumevam. Le da on nč ne razme zlepa. Moram vse z (grobo) silo doseč. :D

/hec off

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Primer gensko spremenjene hrane: Čim manj vemo, tem bolj smo prepričani (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
44578805 (67112) blay44
»

Japonci uspešno klonirali miš skozi 25 generacij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2810922 (8653) enadvatri
»

Zakaj se celice starajo

Oddelek: Znanost in tehnologija
4311427 (8953) Yosh
»

Biološka nesmrtnost

Oddelek: Znanost in tehnologija
313322 (2042) imagodei
»

Umiranje čebel ... DNK (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
556148 (5624) Thomas

Več podobnih tem