» »

Kako "leča ve" ...

Kako "leča ve" ...

1
2
3

Thomas ::

Ja Fizikalko, mau jim hočem pretegnt možgane. Enim se jih da, drugi bi jih pretegnili, samo da ne bi blo treba kaj mislit.

"Človekovi dve skoraj zrcalni polovici, v zrcalu ustvarita sliko vsaka svoje zrcalno sliko ..."

V tem smislu gre IMHO razlaga. Later!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Pravilno sliko je dal Pegaz zgoraj.

Glede besednega opisa bi rekel samo tole:

Zrcalo kaže sliko, kot ga samo vidi. (jasno!)

BigWhale ::

Zrcalo vidi priblizno tako, kot ena opeka. ;)

Thomas ::

Ste se kdaj vprašali, zakaj je "A" v ogledalu videti normalen, "E" pa ne?

Ker ima "A" vertikalno os simetrije, "E" pa horizontalno.

Ampak zakaj pa to?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

darkolord ::

A je iz treh črt, E pa iz štirih. Zakaj pa to?

Saj verjetno ni nujno, da ima vsaka stvar nek pameten razlog :P

Thomas ::

Kaj je lord darko? Ti ne gre dojemanje najboljš, si pa mau duhovit?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

> Ste se kdaj vprašali, zakaj je "A" v ogledalu videti normalen, "E" pa ne?

Zakaj pa O vidimo skozi lečo kot O ;) Elipso kot elipso ;)
Vse je za neki dobr!

jype ::

Saj 8 tudi vidimo kot 8, samo malce drugače stilizirano :)

Predstavljat si je treba ray trace z osmi, ki jih žarki prečkajo, pa gre razlaga precej lažje od možganov.

Pa ne take slike, kot jo je Pegaz narisal :)

pirat ::

Jaz že nisem več čisto prepričan, ali nas zafrkavaš ali misliš resno....

Thomas pa predpostavi, da imaš črki A in E izrezani iz kartona in postavljeni na mizi pred ogledalom. Ti stojiš pred mizo in gledaš črki tako, da sta zate pravilno obrnjeni.....

Torej: Thomas -> izrezani črki -> ogledalo....

Sedaj boš tudi v ogledalu tam zadaj videl pravilno obrnjeni črki..... (pa čeprav zadnjo stran kartona).

Tu pride tudi tvoja vertikalna os simetrije. Če skupaj s sogovorcem stojiva vzporedno in se gledava v ogledalo, bom jaz napis na njegovi majici videl narobe. Ko se sogovorec obrne proti meni, vidim sedaj napis pravilno. Zakaj ? Ker se je sogovorec ob tem vertikalno zavrtel za 180 stopinj!!!! (in ja napisi na majicah so že vnaprej pripravljeni tako, da jih pravilno vidimo v live pogovoru ne na sebi v ogledalu).

Kjer je pomembno, da se stvari pravilno vidijo v ogledalu (npr. v prometu v vzratnem ogledalu) so napisi že vnaprej tako postavljeni. Kako imajo rešilna vozila nameščena napis AMBULANCE.....

lp,

Fizikalko ::

Modonca, a teb še ni potegnilo, da ne gre tu za vprašanje implementacije, ampak vzročnosti!

pirat ::

Vzročnost česa?
ogledalo ne ukrivlja svetlobnih žarkov, pač odvrne svetlobo pravokotno kot le-ta pade nanj. To je vse... kako sedaj to interpretirajo tvoji možgani je drug problem....

gzibret ::

Problem je zelo podoben limanju napisov na izložbeno okno, da lahko peščci na ulici preberejo našo ponudbo. Če napis nalepimo od zunaj, morajo črke biti pravilno obrnjene (napišemo, kar vidimo).Če lepimo črke na notranjo stran izložbe, pa moramo črke prezrcalit, torej nalepit takšne, ki so preslikane preko navpičnice.

Problemu se izognemo, če uporabimo zgolj črke, ki so nevtralne za zrcaljenje (A, I, O, M, H, Y, X, V, W, T, U) ;) , recimo MAXIM. Samo moremo paziti, da slučajno ne napišemo MIXAM :D , ker beseda kot celota pa ni nevtralna za zrcaljenje.
Vse je za neki dobr!

Fizikalko ::

A se men samo zdi, a se ne pogovarjamo o istih stvareh? Men (in IMHO tudi Thomasa, vsaj, če ga prav razumem) tele optične razlage ne zanimajo, ker sploh ni govora o tem. Gre za nefizikalno vprašanje - zakaj?

bili_39 ::

Gre za nefizikalno vprašanje - zakaj?


Pravzaprav je tudi to fizikalno vprašanje :) Ali ne?

gzibret ::

Glede "nefizikalnih" razlag pa se mi zdi debata nesmiselna. Zakaj ravno gor/dol, zakaj ne levo-desno. Zato, ker je percepcija možganov, da je dol tam, kamor te tlači gravitacija in gor ravno v drugo smer. Leča ne ve, kje je gor in kje je dol. V bistvu ji je vseeno. Zamenja pa žarke tako, da tisti, ki je prišel od spodaj gre nazaj dol in tisti, ki je prišel od zgoraj gre nazaj gor (in ne kot pri očesu, kjer gre žarek od zgoraj gor in obratno).

Jaz ne vem, kje je sploh problem. Stvari so pač takšne, kot so. Zakaj je dol v resnici spodaj in ne obratno je IMO stvar zgolj semantike oz. tega, kako kaj poimenujemo. Stvar jezikoslovcev in ne fizikov torej.
Vse je za neki dobr!

bili_39 ::

Zakaj je dol v resnici spodaj in ne obratno je IMO stvar zgolj semantike oz. tega, kako kaj poimenujemo


A ti še vedno razmišljaš o leči, ali o zrcalu. Ker problem je podoben, vendar pri leči malo bolj zapleten.

Gor/dol itd. pa ni samo stvar semantike. Tukaj leži srž problema :)

gzibret ::

> A ti še vedno razmišljaš o leči, ali o zrcalu.

O leči in zrcalu. Pri leči gre preslikava preko točke, pri zrcalu preko ravnine. Geometrija, nič drugega. Gor/dol in levo/desno je izključno stvar semantike, če zadeve ne zakompliciramo po nepotrebnem z ukrivljenostjo prostora zaradi gravitacije.
Vse je za neki dobr!

poweroff ::

Nene, v bistvu je to zgolj fizikalno vprašanje. Saj je itak vse okoli nas zgolj fizika. "Mehke" znanosti so itak levičarsko nakladanje, a ne?

IRONY OFF.

Kot sem že rekel, "trik" je v naših možganih.

Recimo,da si nasproti stojita BigWhale in Gabi. BW ima en prstan NA desni roki, enega pa V desni roki - se pravi na svoji desni strani. Gaby pa prstana gleda na svoji LEVI strani.

Zdaj si predstavljajte, da BW en prstan priveže na balonček s helijem (ki ima ravno toliko vzgona, da "stoji" pri miru) in ga postavi na svojo desno stran. On ga bo videl na desni, Gabi na svoji levi.

OK.

Zdaj BigWhale pošlje Gabi po pivo v hladilnik, sam pa skoči v replikator in njegov dvojnik se postavi na Gabino mesto.

Prstan bosta imela oba na svoji desni roki, a ko se bosta gledala nasproti bosta nasprotnikov prstan videla na levi strani. Ampak balonček s prstanom pa bo še vedno tam kot je bil - pri enemu na desni, pri drugemu na levi strani.

Zdaj se morata samo še to zmeniti kdo bo popil pivo, ki ga bo prinesla Gabi. Ali pa bo morda šla še enkrat do hladilnika... :P
sudo poweroff

bili_39 ::

Pri leči gre preslikava preko točke, pri zrcalu preko ravnine


Pri leči gre dejansko za spremembo slike, ki nastane.

Mogoče je problem pri zrcalu ravno v tem, da nečesa ne prezrcali, kar vsi pričakujemo, da bo?

bili_39 ::

balonček s prstanom pa bo še vedno tam kot je bil - pri enemu na desni, pri drugemu na levi strani


In zakaj?
Kje je ta trik v naših možganih?

Kje je tukaj zrcalo?

Vajenc ::

Mogoče je problem pri zrcalu ravno v tem, da nečesa ne prezrcali, kar vsi pričakujemo, da bo?
Zrcalo ničesar ne prezrcali, le odbije svetlobo, ki jo potem očke prezrcalijo v vidno sliko, tako da se vidiš takšnega, kot izgledaš v ogledalu.

grex ::

Lahko pa drugače zastavimo.
Črka "A" v zrcalu izgleda normalno, črka "E" pa ne.

Če črki zavrtimo za 90 stopinj, bo pa obrnjen "E" še vedno izgledal normalno, "A" pa bo obrnjen.

Stratus ::

Ponavadi sicer ne sodelujem aktivno v take vrste pogovorih ker sem premalo "podkovan". Ampak malo kmečke logike pa vseeno ;)
Odsev v zrcalu je po kmečko povedano kot odtis tvoje podobe na ravno ploskev in ker odtis recimo leve roke ne more biti na desni strani vidiš torej levo roko na levi strani. Ne znam lepo znanstveno povedati, če pa bi lahk svoje oči "iztaknil" in jih zarotiral okoli vzolžne osi (torej da bi se videl kot te vidi prijatelj ko stoji pred teboj ) potem bi pač videl svojo levo roko na desni strani (zato ker se gledaš obrnjeno za 180° po vzdolžni osi.
Menim da je Tomas hotel preveriti koliko ljudi si zna tole vsaj takole razložiti.
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

bili_39 ::

Tebi kmečka logika dela bolje kot marsikomu njegovo fizikalno znanje.

Stratus ::

Aja pa še tole za lečo. Leča vedno zrcali 180°preko goriščne točke in ne "ve za zgoraj in spodaj". Thomas se zabava s postavljanjem zavajajočih vprašanj >:D

Edit: Eh sem ravnokar opazil da ma je bili_39 prehitel pri leči
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stratus ()

Thomas ::

Eni kapirajo, da smo ljudje nekoliko "smerno pristranski". Vertikala+horizontala nas le toliko določa, da se nam zrcalni "A" ne zdi napačen, kakor se nam zdi zrcalni "E". Spet drugo je, če "A" postavimo na glavo.

Horizontalna smer branja v tem primeru. IMHO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vajenc ::

Horizontalna smer branja v tem primeru. IMHO.
Bogsigavedi, kako to vidijo Kitajci ;).

gzibret ::

Seveda smo smerno pristranski, saj ima tudi človeško telo v grobem eno simetralno ravnino. Pa večino živali (vsaj višjih) tudi. Nam je zapečeno v gene.....
Vse je za neki dobr!

Marjan ::

Kako pa bi videli sliko, če naši dvodelni možgani in dvodelne oči ne bi bili v položaju L-D ampak G-D ? :)

Vajenc ::

Daj glavo postrani pa boš videl, da ni bistvene razlike ;)

TESKAn ::

Hm, sem razmišljal. Bi lahko rekli, da če leča zrcali okrog x in y, da zrcalo okrog z ravnine?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

bili_39 ::

Niti zrcalni A, niti zrcalni E nista napačna! :)

Sta natanko takšna, kot morata biti.

Položaj naših oči, možgan in kapice nimajo nobenega pomena. Zrcalu se fučka.

Loki ::

to pomeni, da je na tvju slika v resnici obrnjena na glavo? 8-O
isto spletne strani? cel svet??
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

steev ::

Ne! Cel svet je natanko tak kot je (najbolj logično). Le tvoje oči ga tako vidijo - prezrcaljeno - in potem se možgani tako navadijo, da svet ni narobe obrnjen. Se pravi: Svet je pravilen - oči ga prezrcalijo - potem pa možgani spet nazaj prezrcalijo in je spet pravilen.
:|

[MYTiX] ::

Ko se gledamo v zrcalo, pa se zamenjata samo leva in desna, spodaj in zgoraj se pa ne.


Saj leva in desna se ne zamenjata. Moja desna roka je na zrcalu še vedno na desni strani zrcala, leva pa na levi. Prav tako kot noge, ki so še vedno "spodaj" in glava, ki je "zgoraj".

Čeprav se mi zdi da je vprašanje o nečem drugem 0:)
podpis

BigWhale ::

Hm, nevem, jaz sem bil zadnjic fasciniran, ker sem Jakobu bral pravljico, medtem ko je bila knjiga narobe obrnjena.

Sedela sva eden nasproti drugega, knjiga je bila obrnjena tako, da jo je Jakob lahko listal, jaz sem pa z druge strani bral. Prakticno povsem normalno in brez tezav. Preden sem se proglasil za fenomena, sem knjigo nesel Gaby, jo obrnil narobe in ji rekel naj bere. In je brala.

Hecno.

Thomas ::

Ja, jaz recimo tudi ne znam dobro brati obrnjene knjige, mi gre kar počasi. Nevone pa zna odlično. Otroci znajo. Svašta!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

darkolord ::

Pravljice imajo pa precej večjo pisavo kot na primer časopis :P

bili_39 ::

Čeprav se mi zdi da je vprašanje o nečem drugem


Pa res, kaj pravzaprav muči Thomasa?

Ker tista o E in A je čudna.

Sem danes imel zrcalo na mizi medtem, ko sem pisal - tako, da se je videl papir. Pa je hudič E pokazal prav (v zrcalu) in A obrnil.
Kako zdaj to? ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bili_39 ()

Thomas ::

Če ne dojameš, se ne delaj pametnega.

E | ∃

A | A

OK?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Sem danes imel zrcalo na mizi medtem, ko sem pisal - tako, da se je videl papir. Pa je hudič E pokazal prav (v zrcalu) in A obrnil.

Poskusi še enkrat... Papir daj na mizo, predenj zrcalo (da boš videl papir, medtem ko boš pisal) in napiši E in A.

Poročaj.

Highlag ::

Zakaj se slika obrne? Ker gledamo sliko objekta kot jo vidi zrcalo. Glede na to, da je ogledalo na drugi strani objekta kot mi....
Never trust a computer you can't throw out a window

lymph ::

Zakaj se slika obrne? Ker gledamo sliko objekta kot jo vidi zrcalo. Glede na to, da je ogledalo na drugi strani objekta kot mi....


Tale mi je všeč!
"Belief is immune to counter example."

BigWhale ::

Ce Slavko stoji pred ogledalom, potem ga ogledalo vidi drugace?

Kaj pa ce Mirko stoji ob ogledalu in gleda Slavka? Ga Mirko tudi vidi drugace? :)

Ogledalo nic ne vidi. Ogledalo samo je.

steev ::

Ja kao 'vidi'. Kot ce bi bilo zivo bitje.
:|

Gr0unD Zer0 ::

kaj ste vsi v srednji šoli špricali fiziko?



ter odgovor na vprasanje zakaj ogledalo zamenja levo in desno stran, zgornje in spodnje pa ne
špejgl



Fizikalko: ne, ker mi je kuj slabo

Zgodovina sprememb…

Fizikalko ::

A si ti dobr temo prebral?

Saladin ::

Tudi meni se ne da na dolgo razmišljtat - imam pa eno idejo.

Zakaj ogledalo zrcali vodoravno ravnino in ne navpično?
IMO zrcali obe ravnine enako, le naše oči oz. možgani ne morejo obdelati takšnega vnosa informacij, ki jih dobijo.

Zakaj torej opazimo le zrcaljenje po navpični osi (oz. vodoravni ravnini) ?
(ni me strah delat budalo iz sebe zato bom riskiral)
Možgani obdelujejo podatke v vodoravni ravnini, ker so navajeni delati v stereo načinu dveh oči v vodoravni ravnini.

Torej, če bi imeli očesi eno nad drugim in primerno uravnane možgane, bi opazili prav obratno zrcaljenje (po vodoravni osi oz. po navpični ravnini očes)

P.S.
Možgani so prilagojeni horizontalni linije, ker se naš vsakdanjik sestoji iz takšnega sveta. Glavo imaš skoraj vedno pokonci, imaš dvoje oči v horizontalni liniji, horizont pred tabo pa je ponavadi vedno vodoraven.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

antonija ::

Zrcalo ne zrcali nicesar. Leca zrcali cez svoj center, medtem ko zrcalo samo odbije svetlobo nazaj. Neustrezno ime pa je zrcalo dobilo zato, ker v njem gledamo "zadnje" strani objektov (recimo nas obraz) in se nam zdi slika "prezrcaljena v eni ravnini (ceprav ni).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Matevžk ::

Kaj tko komplicirate s tem špeglom? :D
Zrcalo pač prikaže tvojo desno stran na desni strani (vidiš jo z desnim očesom), ti pa si navajen na svoji desni strani videti levo stran človeka/predmeta, ki zre proti tebi.
To je tudi vsa umetnost. A ni?
In če bi oči imeli eno nad drugim, stvar ne bi bila nič drugačna: problemi bi bili še vedno samo pri levo/desno ... Najbrž zato, ker če z nekom gledata v isto smer (recimo, da je pred teboj) in hočeš, da pogleda tebe, se bo obrnil v smeri vodoravne ravnine; ne bo se obrnil na glavo ... Če bi bila taka navada, bi bila stvar drugačna. Gravitacija in naša navpična nesimetričnost nas je torej zaznamovala.

Sem kaj zgrešil?
lp, Matevžk
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fizika - vprašanje (NUJNO)

Oddelek: Šola
12837 (576) prebivalka
»

Fuzija- brez "posode"

Oddelek: Znanost in tehnologija
252655 (2102) Luka Percic
»

Matematicni "paradox" - vsaj. (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
26015505 (11553) Thomas
»

Odboj svetlobe

Oddelek: Znanost in tehnologija
282347 (2080) Highlag

Več podobnih tem