» »

Notranja sila pospeši težišče?

Notranja sila pospeši težišče?

1 2 3
4
»

Thomas ::

Izračun. Mam izračun, ja. Ampak je Warpedov tudi čisto dober.

Moj je nafriziran eden zgornjih prispevkov. "10 krat dlje, 100 krat manj ..."

Imam tudi izračun težišča in podobne fore, ampak take podrobnosti so tule odveč.

Tule je dost neenačba, da za vsako desno kroglo je 10^dis krat bližja 4^dis krat manjša masa. Kar da 10^2*dis/4^dis večjo silo levo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Koliko je torej vsota?

Jah detaljne izračune boš brala, sej so simple. Neenačba pove dosti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

V bistvu maš presek dveh neenačb. Da sila desno je več kot nevtralizirana s silo levo - prva. In da sila levo je manjša, kot bi jo dala 2 krat masivnejša točka v levi soseščini.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

WarpedGone ::

kriv.

mam račun za drugo kroglico, ki pokaže da gre ta levo. ta je najtežja na levi strani težišča in že prvi člen v neskončni vsoti sil v levo je večji kot pa sila v desno. zame je to očitn znak da težišče nima šans da bi ostalo pri miru.

vse kasnejše kroglice predstavljajo le še 1/4 teže sistema in bi morale fejst usekat v desno da bi izravnale škodo prvih dveh kroglic. ampak nobena od njih noče v desno, ker je prva naslednja že močnejša kot vse desne skup.
Zbogom in hvala za vse ribe

Maria ::

Thomas

Lahko F(0) v številki?;)

Maria

Thomas ::

Če ves levi konstrukt zbereš v sosednji točki levo, je sila večja, kot takole razpotegnjeno. To je zgornja meja sile levo.

Če želiš natančneje je pa ena SUM, tle težko zapisljiva. Pa nič posebnega sicer.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Lahko F(0) v številki?

Ne še. Ne dam še. Pa sej ne rabiš. Sicer pa Warped kapira, očitno.

Sej ti tudi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Thomas

Daj, bodi dober in napiši F(0) v številki.;)

Maria

Thomas ::

Ne. Sorry.

Lahko ti povem samo, da so številke zanimive.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Lahko kdo drug. Da izključimo mojo napako.

Maria

p.s. Le zakaj Thomas noče dati številke?

Thomas ::

Iz povsem praktičnih razlogov. Not yet! Mau potrpi. Dej ti svoje. ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Lahko kdo drug?

In nato samo levo silo n = npr 10

Maria

Thomas ::

Ej Marija, vse boš dobila na ZS. Grem spat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

Vsi, ki imate google account, si lahk številke za prvih 10 točk, pogledate tule: Google Spreadsheet

Račun na primer pove tudi, da na vsako točko razen skrajno desne, v levo deluje 44,8x večja sila kot v desno. Na skrajno desno točko sile v desno itak ni.

Kljub temu, da notranje sile vse točke vlečejo v levo, so vse te iste notranje sile še vedno uravnotežene - vsaka ma svojo nasprotno silo. Neskončnost jim omogoči da 'zastrižejo'. Vse skupaj spominja na tisti hotel z neskončno sobami in neskončnim številom novih gostov na recepciji.
Zbogom in hvala za vse ribe

Thomas ::

> Vse skupaj spominja na tisti hotel z neskončno sobami in neskončnim številom novih gostov na recepciji.

Se zelo strinjam. Moj namen je bil tisti hotel spraviti v fizikalno obliko, kjer je paradox očiten.

Ker v matematični hotelski obliki ga niti ni. Rečejo - "ja, tko je, nasprotnega aksioma ni". V Newtonski mehaniki pa je.

Je pa tudi še ena razlika. Tam pri hotelu lahko kakšne energijske transferje iz višjih sob v nižje opravičiš s tem, da je energije v hotelu itak neskončno in tako naprej.

Tukaj se ne pogovarjamo sploh o energiji, samo o sili.

I believe, they are cornered! :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

WarpedOne

Nimam takšnega gmail računa, da bi lahko tam gledala. Škoda, da ne postaš tu.

Thomas

Imam zelo zanimivo ugotovitev iz mojih računov in tudi morebitni odgovor na temo neskončnost . Pravijo naslednje:

Stacionarno stanje:

Vrsta sil levo konvergira k določeni vrednosti.

Sile levo in sile desno za masne točke levo od prve so lahko predstavljene z isto vrsto, le območje je desno od npr. m do 1 in levo od m+1 do n. Ker je desna vrsta končna, leva pa konvergentna, je stanje uravnoteženo.

In sedaj:

Dinamično stanje:

Če je vpliv gravitacije neskončno hiter imaš vseskozi stacionarno stanje in težišče obmiruje. Če ima gravitacija končno hitrost, se težišče premika.

Vprašanje in edini pogoj, da imaš prav z paradoksom je: dokaži, da ima gravitacija končno hitrost!

Maria

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Maria ()

Thomas ::

Maria,

Newtonska gravitacija ima seveda neskončno hitrost.

Tudi mene nobena dinamična stabilnost ne zanima. Če je zadeva stabilna dinamično, je osnovna predpostavka o mirovanju težišča že itak kaput.

Če pa gravitacija ni košer, komot napeljem elasike med kuglice.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

;)

Dinamična stabilnost pomeni, dav vsakem trenutku spremembe, je vpliv spremembe hkraten. Posledica, položaji so lahko drugačni, težišče je enako, ker ni zunanje sile.

Voila

Maria

p.s. Kam pošlješ pivo. Čeprav bi raje kozarec vina.

Thomas ::

Hehe. Ne dobiš ne piva, ne vina. Za tole že ne. Boš morala prej povedat, katera kuglica gre desno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Sem pričakovala, da ne boš priznal.

Zanimiva je še ena bistveno bolj pomembna ugotovitev iz te zgodbe. Je lahko ta sklep o hitrosti gravitacije prenesen iz teoretičnega v realno?

Thomas:

Vse tiste (to je časovno odvisen parameter), ki so potrebne, da ostaja sistem dinamično stabilen. V obliki časovne funkcije je odgovor seveda mogoč, ker so relacije sil sedaj poznane (vsaj meni).

Maria

Maria ::

Ključnega računskega argumenta ti eksplicitno res nisem podala, pravi pa: tako maso, kot medsebojno razdaljo v obeh vrstah se da izraziti v obliki odvisnoti od le enega spremenljivega parametra. Števila n.

To je pa vse kar rabiš vedeti za vse zgoraj.

Maria

Thomas ::

Mislim Maria, da ti bolj ljubiš neskončnost, kot jo jaz sovražim. Bistveno bolj. Jaz sem vseeno zelo "hladnokrven" uničevalec tega pojma, ker se mi zdi pač zgrešen. V tvoji obrambi je nekoliko več emocij.

Ali pa mi povej, katero kroglico zanese desno, da je težišče lahko nespremenjeno! Tudi pri distančnikih, ko odstranimo samo desnega!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Thomas

Me nasmejiš, prav zares.

Jaz do neskončnosti sploh nimam odnosa. Odnos imam do resnice. In ta odnos temelji na doslednosti, ki nima cene. To je vse.

Tisto zadnje. Kaj dobiš, ko odstraniš en distančnik. Sistem dveh teles: ene masne točke in telo iz večih masnih točk. Obnašanje in razlaga le tega je tudi zate trivialna.

Maria

WarpedGone ::

Marija, rade volje bi celo preglednico skupaj s formulami postal tu, vendar ta superduper forum nima niti spodobnega iskanja, kaj šele oblikovanja posta. Preglednice so offlimits.

En izsek številk za prvih 10 krogilc od desne proti levi. Številka za levo silo je le PRVI člen v neskončni vrsti in že ta je večji kot celotna vsota sil v desno. Vsota neskončno ostalih pa celotno silo v še levo malo manj kot podvoji.

Tole niso direkt sile v N. Da jo dobiš, moraš posamezno cifro pomnožit še z gravitacijsko konstanto in maso opazovane kroglice.



F desno (vsi)F levo (1)
00.61728395061728
1.2345679012345730.8641975308642
62.74869911233551543.20987654321
3138.4369586207877160.4938271605
156922.8481310693858024.69135802
7846143.40657345192901234.567901
392307171.3286749645061728.39506
19615358567.4337482253086419.753
980767928372.68624112654320987.7
49038396418635.31205632716049380
245191982093177060281635802469104


edit - pridni moderator številke spravil v tabelico :D
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

t909 ::

ce kdo nima google tabel so tule WarpedOne-ovi izracuni:

slika:


excel:
http://shrani.si/files/fma1078935.xls

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je perpetuum mobile možen: Maxwell-ov demon (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1278555 (6748) Thomas
»

Speed of Gravity - again! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
19614446 (10844) Thomas
»

Mehanika, kinetika

Oddelek: Znanost in tehnologija
222398 (2004) Thomas
»

Neskončnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
968695 (7236) Thomas
»

Hard problems (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1177455 (6217) Eschelon

Več podobnih tem