» »

E-volitve v Estoniji

E-volitve v Estoniji

Slashdot - V prejšnjem tednu je Estonija postala prva država na svetu, ki je na nacionalnih volitvah uporabila tudi možnost elektronskega glasovanja preko interneta.

Sicer je bila "elektronska" udeležba nizka, takšno možnost glasovanja je namreč izkoristilo manj kot 10.000 volilcev, oziroma 1 % volilnega telesa, vendar je glasovanje po besedah volilnih uradnikov potekalo brez napak ali poskusov vdora v sistem. Za glasovanje so volilci potrebovali posebno kartico, s katero so potrdili svojo indentiteto in čitalec za to kartico, ki stane 24 dolarjev. Okoli 80 % volilcev si lasti te kartice, saj se jih uporablja tudi za internetni dotop do e-bančništva in davčnih podatkov. Sistem, ki temelji na Linuxu, so testirali v januarju, nameravajo pa ga uporabiti tudi na parlamentarnih volitvah leta 2007.

35 komentarjev

Vesoljc ::

pohvalno...

mogoče se pa referendumi pocenijo za kak odstotek ali dva... :\
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Matri[X] ::

Ali pa 50%.

Matthew ::

To je definitivno prihodnost.

cekr ::

Prihodnost v trgovini z volilnimi karticami.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

BigWhale ::

Ko ne bo treba vstat izza kompjuterja, bom tudi jaz sel na volitve...

Kami ::

Kot reko BigWhale zaj se še vstajat nebo treba :)

Keyser Soze ::

Yoda.

malcek ::

Demokracija...

Nekoč pred davnimi časi, so ljudje zbrali dovolj poguma, da so se vsi državljani vsedli skupaj, vsak je lahko predlagal zakon in vsak je potem glasoval a je za stvar al ne.

In nazaj v sedanjost...
Neki tutkoti, ki niti slučajno nite eden ne predstavlja mojega mnenja, na veliko hvalijo "Demokracijo" -> odovcedrek

Ker da bi se vsi skupaj vsedli in sklepali zakone nas je preveč...

He he kakšne e-volitve komaj čakam e-parlament. Ampak za začetek bi tut blo.

Kaj rabmo za demokracijo. Hja pet študentov da v 3-mesecih napiše uporabniški vmesnik pa bazo.

In zakaj tega ne naredimo. Ker imajo samo ljudje iz davnih davnih časov tolko poguma, da se vsi vsedejo skupaj pa vladajo.

antonija ::

Pred davnimi casi so za _ljudi_ veljali le svobodni moski, katerih starsi so bili rojeni v ustrezni mestni drzavi. Vso ostali so pa mogli STFU. Taka je bla takrat demokracija.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

malcek ::

Včasih ja vladalo je 40% ljudi zdej pa kok 200 / 2000000 = 0.01%

Sem prec zato da vladajo tut ženske. Tko da je to bl tko argument.

BigWhale ::

Mogoce ne ravno e-parlament ampak random parlament.

Vsake stiri leta se random volijo poslanci in vsak lahko postane poslanec... Ko pa postane poslanec mora opravljat to nalogo in za cas opravljanja naloge se mu zamrznejo njegova sredstva, da se prepreci 'kradenje drzavi'.

Nekaj v tem stilu bi bilo zanimivo videt v praksi...

CCfly ::

Včasih ja vladalo je 40% ljudi zdej pa kok 200 / 2000000 = 0.01%

Si pa malo naiven. Kje si staknil teh 40% ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

antonija ::

Ce tistih 40% zmanjsas za faktor 10 ali pa se malo vec dobis koncni odstotek...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Daedalus ::

Vsake stiri leta se random volijo poslanci in vsak lahko postane poslanec... Ko pa postane poslanec mora opravljat to nalogo in za cas opravljanja naloge se mu zamrznejo njegova sredstva, da se prepreci 'kradenje drzavi'.

Poslanci na random in pod prisilo? Ne, hvala...že tile "karierni" niso bogve kaj, da pa bi bil sosedov Tonček s 5 razredi OŠ...bi blo pa samo še slabše.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Izi ::

Ne, hvala...že tile "karierni" niso bogve kaj, da pa bi bil sosedov Tonček s 5 razredi OŠ...bi blo pa samo še slabše.


Vprašanje, če bi bilo kaj slabše. Zdrava kmečka logika bi se znala bolje obnesti, kot to kar imamo sedaj, ko poslanci glasujejo samo kot jim naročijo šefi od zgoraj.
A si sploh predstavljaš, kaj bi se zgodilo zdajšnemu poslancu, če bi si drznil glasovati po svoji vesti?
Takoj bi mu naprtili toliko svinjarije, da bi končal v zaporu.

DCER ::

Kaj pa direktna demokracija?

Na slashdotu sem nekaj bral o tem. S pomočjo interneta bi se dalo izvesti da bi vsak odločal o sprejemu zakonov itd. če bi hotel, tako da bi glasoval preko interneta in ne bi rabili parlamenta sploh. Seveda je potem problem zlorab, a baje bi se dalo dovolj varno narediti da bi bilo ponarediti rezultate vsaj tako težko kot zdaj na volitvah.

Thomas ::

Ma kakvi!

Naprimer Jožef Školč je že glasoval proti stranki, pa kaj? Pa kdo sploh nikoli ni?

Kako da so neumni in še kakšni naši poslanci, je urbana legenda.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

malcek ::

A vi dejansko res mislite da je zdej več demokracije kot jo je bilo v grčiji???

Okej na pamet sem preveč rekel pa spet ne tolko preveč.

Sledeč po Wikipedija je blo volilne mase v atenah kakih 10% - 20% Še vedno za faktor 1000 boljše kot zdaj. Pa ne pravm da so imel prov glede sužnjev.

Men bi bila demokracija bolj všeč kot to kar imamo sedaj. Ja in tudi tončki brez osnovne šole bi sodelovali. Jest bi še sedanjim politikom pustil : )

Mi gre pa na K...C, da nekdo nekaj dela v mojem imenu in potem še trapi da sem ga jaz zbral torej da smo v demokraciji. Sori demokracija je da vladam jaz (in vsi ostali) jaz predlagam zakon, jaz glasujem za zakon. In vi tut.

antonija ::

Kolikor je meni znano je ureditev v SLO parlamentarna demokracija, kjer vladajo izbrani predstavniki ljudstva, poslanci imenovani. Ce t niso vsec sedanji poslanci, pejd na naslednje volitve in glasuj za koga drugega. Ne pa pricakovat da bo v demokraciji tako kot je tebi vsec; Demokracija pomeni samo to, da bo upostevana volja vecine. Torej ce je vecina neumna in ti pameten, potem ne bo po tevoje. Pa tudi ce je vecina pametna in ti neumen, se vedno ne bo po tvoje. Tud ce bojo vsi v SLO glasoval za vsak zakon se vedno zmaga vecina, ne nekdo ki misli da ve kako je prav....
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

malcek ::

Samo dve tvari hočem skoz spravt:
- parlamentarna demokracija zame NI demokracija: vlada pač n izbrancev (ne maram izbrancev)
- Rajši kot to kar je zdej bi imel ta pravo demokracijo (za katero s pojavitvijo interneta ni zunanjih ovir)

Joj vdam se.
Nč več nam reku.

antonija ::

Od kdaj majo pa vse osebe z volilno pravico v SLO moznost uporabe interneta? Od kdaj si lahko vse osebe z volilno pravico v SLO ki imajo moznost uporabe interneta lahko privoscijo uporabo interneta? Od kdaj znajo vse osebe v SLO z volilno pravico in moznostjo uporabe interneta ter sredstvi za uporabo interneta uporabljat internet )ali racunalnik)? Ker so odgovori ne, ne in ne, se eno vprasanje: Kdo bo omogocil vse tri pogoje? A ti to demokracijo v stilu Aten, samo prebivalci blizu telefonskis central z dovolj visokim mesecnim prilivom in ustrezno izobrazbo?:\
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kuky ::

LDS baje da že izdeluje črva da skorupira volitve >:D

Daedalus ::

Mi gre pa na K...C, da nekdo nekaj dela v mojem imenu in potem še trapi da sem ga jaz zbral torej da smo v demokraciji. Sori demokracija je da vladam jaz (in vsi ostali) jaz predlagam zakon, jaz glasujem za zakon. In vi tut.

Najprej si razjasi pojme o razliki med neposredno in predstavniško demokracijo, pol pa tupi naprej. Ker tile tvoji prispevki so - smešni.

A vi dejansko res mislite da je zdej več demokracije kot jo je bilo v grčiji???

Definitivno. Grška demokracija je poznala volilne cenzuse po pripadnosti družbenemu razredu in spolu. Krasno, ne? Današnja demokracija pozna cenzus po starosti (povesem upravičeno) in kako bi se izrazil - poslovni sposobnosti. Kar pomeni - če nisi ravno klinično spoznan za neprištevnega in si star vsaj 18 let - lahko voliš in kandidiraš. Nekateri položaji (ki običajno zahtevajo dosti izkušenj) poznajo cenzus po starosti za kandidiranje - recimo 30+.

Na slashdotu sem nekaj bral o tem. S pomočjo interneta bi se dalo izvesti da bi vsak odločal o sprejemu zakonov itd. če bi hotel, tako da bi glasoval preko interneta in ne bi rabili parlamenta sploh.

Kdo pa bi potem pisal/predlagal zakone? Sej je vse lepo in prav, tud meni je neposredna demokracija všeč - samo ko si enkrat od blizu pogledaš oblikovanje javnih politik - pa se zadeve postavijo v drugačno luč. Še vedno bi rabil telo, ki bi oblikovalo zakone in telo, ki bi jih izvajalo. Edin plus bi bil - neposredno sprejemanje/zavračanje zakonov. Kar je pa spet tako - raja ne bi vedno poslušala strokovnjakov in v skrajnosti bi lahko prišlo do takih zakonov, kot je bajta za vsakega polnoletnega prebivalca, ki jo more zagotoviti država iz proračuna. Kake posledice bi to melo za proračun, verjetno ni treba posebej razlagat.
Je hudič, ker obstaja tud tu izbira - več vpliva ni nujno vedno najboljše. Obenem pa je v sedanjem sistemu nemogoče na zahtevo ljudi recimo vplivat na odločitev vlade, pa magari ji nasprotuje 90%+ prebivalstva (Španija in pošiljanje vojakov v Irak). Kar pa IMO spet ni prav. Potemtakem bi bli e-referendumi o pomembnih vprašanjih lep dodatek sedanji predstavniški demokraciji...poceni in učinkovito.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

DCER ::

Thomas, hvala za link.

Kdo pa bi potem pisal/predlagal zakone?


Dobro vprašanje. Vsak seveda tega ne more ker nima potrebnega znanja. Po drugi strani, se pa res zdi da se pisejo zakoni le za dobrobit enih. Ljudje smo pač sebični in tako nam nikoli ne bo šlo dobro - razen enim...

E-referendumi bi bili dober začetek. S časom bi se tako videlo kako bi funcionirala direktna demokracija.

Duke Nukem ::

sej to je ql,pa tud volilna udeležba bi bla večja kot sedaj ,komu se da edini free dan it zutraj na volitve :(

christooss ::

>>> komu se da edini free dan it zutraj na volitve

Volišča so odprta do 19:00

To je najbolj bedn izgovor, da se ne udeležiš volitev oz. referenduma

Hm a ni Estonski predsednik/premier reku da je v estoniji super k lahko dohodnino oddaš v 5min in da se tega poslužuje res miljaužent ljudi. Hm HM kako to da jih potem e-voli samo tako majhen procent E-stonija
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Zgodovina sprememb…

Atos ::

Sem takoj, ko sem videl naslov novice in jo prebral, vedel, da se bo našel nekdo ki bo predlagal "neposredno demokracijo". LOL

Nekateri se pač ne zavedajo, da bi jim neposredna demokracija vzela toliko časa, da si niti ne morejo to predstavlati. A se ti osebki, ki zdaj tu na forumu trdijo da so takoj za tako stvar, sploh zavedajo kaj govorijo? A sploh vedo, koliko časa pa energije bi morali spraviti v tako stvar? Očitno ne... Ker drugače nebi česa takega kvasili. Tu se ne gre za to, da bi se ti logiral pač na stran volil za ali proti zakonu in to je to. Ti bi zakon moral tudi poznati! (no, vsaj če si odgovoren državljan) Kar pa bi ti vzelo doooooooooosti časa.

In tu se pojavi še naslednji problem. Našli bi se osebki (dosti njih), ki bi volili o nekem zakonu pa sploh nebi vedeli o čem se pri stvari gre. Seveda... boli njih k.... Me prav zanima kdo bi bil potem kriv, ko bi zgubljali službe, ker niso prebrali zakonov o katerih so volili. Zato so tu politiki. Ljudje ki se profesionalno ukvarjajo o tem.

In potem je tu še tretja stvar. Pomanjkanje prave diskusije o zakonih. Kakor jaz vidim bi tu šlo zgolj za glasovanje za ali proti. (ker če se gremo še to, da bi vključili diskusije na državni ravni bi se sprejemanje zakona zavleklo do onemoglosti pa tudi stroški bi se povišali za faktor najmanj 100)

Sicer pa je že vse lepo povedala antonija

EDIT: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Atos ()

Paramedic ::

En preblisk imam glede izvedbe volitev. Meni se sicer direktna demokracija ne zdi slaba, ampak se mi nekako zdi, da bi povprečen Janez imel preveč dela z volitvami, kadar bi pač bilo treba volit, če pa ne bi volil, pa tako vem kako bi bilo. Pač nekakšna prisila.
Se mi pa zdi, da bi s pomočjo e-volitev lahko precej izboljšal delovanje parlamentarne demokracije. Mislil sem, kako bi bilo če bi tako kot sedaj volil nekega poslanca, ki je kandidiral v tvojem okrožju in ga sproti volil ob vsakem vprašanju. Ko ti ne bi bil všeč, bi mu umaknil podporo in jo dal recimo drugemu poslancu. Pač da bi nekako imel prestavnika v državi, tako kot imaš odvetnika na sodišču. A je izvedljivo?
End transmission.

Stepni Volk ::

O direktni demokraciji se je debatiralo že v tej temi: Regnat Populos.
Lahko preverite, če je kdo medtem spremenil mnenje :)

Thomas ::

Thomas ga je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Dedal,

IMO bi znalo biti bolje. Ti, ki so karieristi se vsaj zaenkrat drzijo stereotipa, da pridejo v politiko zato, ker so pac grebatorji, ne zato, da bodo delali dobro. Precej se tudi drzijo nacela, 'kdor ni z nami je (vedno) proti nam'.

Oboje je slabo.

Ce bi prisel v parlament random clovek, ki bi bil obvezan opravljat to sluzbo, ne bi bil placan zanjo in ne bi imel moznosti si pridobivat vecjih materialnih sredstev za cas mandata, bi stvari verjetno delal precej bolje.

Oziroma, mogoce bi celo tako lahko uredil stvar, da lahko odklonis mandat. Tako bi ga sprejeli samo tisti, ki bi dejansko hoteli kaj spremeniti. Ce bi pac odklonil delo v parlamentu, bi pomenilo nekako priblizno isto, kot ce odklonis iti na volitve. Ti je pac vseeno, kaj delajo.

Poskrbeti bi moral samo se to, da bi ljudje bili ustrezno 'nagrajeni' za neopravlanje svojih dolznosti...

Alexius Heristalski ::

Ti ga pa pihneš, BW!

Ce bi prisel v parlament random clovek, ki bi bil obvezan opravljat to sluzbo, ne bi bil placan zanjo in ne bi imel moznosti si pridobivat vecjih materialnih sredstev za cas mandata, bi stvari verjetno delal precej bolje.

Od kje ti ta logika? Ti rad delaš zastonj? Celo boljše kot, če te plačajo?

Oziroma, mogoce bi celo tako lahko uredil stvar, da lahko odklonis mandat. Tako bi ga sprejeli samo tisti, ki bi dejansko hoteli kaj spremeniti.

Mhm, odlično res. Kaj če bi v parlament prišli kakšni naciji ali pa skrajni levičarji? Taki, ki res želijo korenite spremembe?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

BigWhale ::

Saj ne bi delal popolnoma zastonj. Ampak bogatil se na ta racun ne bi. Tako ne bi noben mogel rect, da 'politiki kradejo'.

Naciji? Kak izmed njih bi ziher prisel v parlament. Najbrz tud kak KKK-jevec. Ampak, da bi pa na random zapolnil cel parlament s takimi ljudmi je pa precej malo verjetno.

Kvazi nacije mas pa ze danes v parlamentu... ;)

nevone ::

>Precej se tudi drzijo nacela, 'kdor ni z nami je (vedno) proti nam'.

Tole parolo bo treba zamenjat.

Nova se glasi: Kdor ni z nami je z nekom drugim!

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Več kot šestina Estoncev voli prek interneta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9835941 (31389) SkipEU
»

Norveška ukinja glasovanje prek interneta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
14253645 (49227) BigWhale
»

(Ponovna) Želja po uvedbi e-volitev v Sloveniji

Oddelek: Problemi človeštva
322869 (2465) Mipe
»

Ranljive so tudi elektronske volilne naprave v Indiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5910024 (8847) MadMicka
»

Slovenija poživlja ali o glasovanju na volitvah preko interneta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11112315 (9487) Daedalus

Več podobnih tem