» »

Evklidski prostor

Evklidski prostor

1 2 3
4
5

drejc ::

@Mia: Še neki. Tista konstrukcija realnih števil R^1 iz analize1 (t Dedekindovimi rezi) nujno potrebuje metriko, ta je x-y (poprav me če se motim).
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

mia- ::

Drejc, tisto sploh ni važno če se strinjam al ne ker teh stvareh nisem študiral in nevem dost natačno. Vem pa stari k sm jih študiru, in sem pisal v ta topik zard Thomasovih bučk, ki sem neaktere citiral (ne vseh) v prejšnem postu.
evo, js pa zdj res zaklučujem temo , z zadnjim in predzadnjim postom sm vse povedal. Dosedaj sem se dovolj zabaval ob thomasovih postih :D :D
,karkoli dodatnega bi pisal, bi blo pa že potrata energije.

mia- ::

err ok prekršil se bom :)
**@Mia: Še neki. Tista konstrukcija realnih števil R^1 iz analize1 (t Dedekindovimi rezi) nujno potrebuje metriko, ta je x-y (poprav me če se motim).**

Ni res. Za konstrukcijo realnih števil potrebujemo: Peanove aksiome, aritmetiko in linearno urejenost.( Aritmetika (+ *) sama po seb ni metrika, so samo računske operacije.) In ne, metrike d(x,y) = |x-y|pri konstrukciji ne potrebujemo.(za dedekindove razreze je pomembna linearna urejenost - manjše/večje)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mia- ()

gzibret ::

R^n je nujno evklidski.....

NI RES. R^4 je nujno neevklidska (skozi točko potegnemo dani premici neskončno vzporednic). Tudi, če je (hiper)prostor raven. Kje je ostalih neskončno n-jev?

> Poleg tega, gre za vzporednice skozi točko, ne za vzporednice kar tako.
> Pust te reči, gzibret.

Ja, gre za vzporednice dani premici skozi točko. A ni to jasno? Na krogli (zaprta ravnina) lahko skozi eno točko potegneš neskončno mnogo vzporednic dani premici. In to je tudi R^2! Le en primer ravninske geometrije brez 5 evklidskega aksioma.

Če se jaz na Zemlji odločim hodit naravnost, lahko to naredim na neskončno veliko načinov, brez, da bi prečkal ekvator. A ni to jasno???? In vseeno je R kvadrat.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Gzibret ... nimaš prav. Res ne.

No, gremo zdej na R^3.

R^3 je za ta moment še prekomplicirana. Gremo na N.

N={0,1,2,3 ...}

0={}
1={{}}
2={{{}}}

...

lahko pa tudi

0={}
1={0,{}}
2={1,{}}

..

Pa še so načini, čisto enakovredni.

Kaj pa Peanova množica?

Vsaka od gornjih zadostuje Peanovim aksiomom in definicijam in je zato množica naravnih števil, oziroma Peanova množica. Je takorekoč že v ZFC, ker v ZFC lahko takole konstrukcijo naredimo.

Kaj pa je recimo z vsoto a+b v N?

To je množica VSEH urejenih trojk (a,b,c). No more, no less. ({},{{}},{{}}) je element te množice. Pomeni, 0+1=1.

Se do sem strinjamo?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

ZFC nam garantira, da če je množica, potem je potenčna množica tudi. Množica vseh njenih podmnožic. In tako kolikokrat hočemo dalje. Pa tudi unije vseh teh (potenčnih) množic.

Peanovi aksiomi in definicije, sa samo ena od "nebroj" definicij lastnosti P, ki jih pa potem lahko preverimo, če zanje obstaja kakšna podmnožica na zgoraj opisan način konstruirane množice in/ali njenih potenčnih množic.

ČE je neprazna - obstaja itak zmeraj - potem je že vse narejeno.

Disput je zdaj v tem. Je N kot definirana zgoraj dovolj za vso celoštevilčno aritmetiko, a moramo še nekaj not ubvajat. Neke operacije in podobno?


A jo že kar garantira?

Moj odgovor je JA - če obstaja N, obstaja tudi njena aritmetična struktura, saj je ta struktura le ena od podmnožic njene potenčne množice na 3 ali 4.

V N={{},{{}},{{{}}},...} ZFC garantira obstoj strukture, imenovana Naravna števila z aritmetiko.

"Takoj v naslednjem koraku" garantira že R tudi R in R^3. Vendar čisto tam v diskusiji še nismo.

Bo kdo temu ugovarjal?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> To je množica VSEH urejenih trojk (a,b,c).

No, to ni pravilno. Vseh urejenih trojk (a, b, c), KI ZADOŠČAJO POGOJU a+b=c. Kot + definiran. Sem pofiksal svoj error.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Torej ... imamo nekih 10 axiomov ZFC.

Pa magari program, ki generira Well Formed Formulae in jih preverja, če definirajo neprazne podmnožice na iz ZFC generabilnih množic.

Ta bi skonstruiral tudi R^3 in Evklidsko geometrijo v/na njem.

Matematika je to.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mia- ::

**V N={{},{{}},{{{}}},...} ZFC garantira obstoj strukture, imenovana Naravna števila z aritmetiko.**

mogoče prav misliš in maš napačno izražanje, ali pa narobe misliš.

Teorija množic(7-8 askiomov) nam garantira SAMO množice. Množice množice množice.
MNOŽICE. To ne pomen nič in popolnoma nič drugega kot množice!
Torej množice, samo množice. Množice! nobene dodatne strukture, množica kot množica, ki izhaja iz teorije množic!. Nič drugega,kot množice in samo množice. Množice!! ok?

Teorija števil(3 peanovi aksiomi) nam garantirajo številske prostore(z aritmetiko in lin. urejenostjo).
Najprej naravna števila, potem pa vse ostalo.
Zakaj tukaj rabimo zfc? Ker so te prostori množice, in da matematiki SPLOH LAHKO GOVORIJO o števliskih prostorih. Če množice neb obstajale,tut številski prostori nebi mogl obstajat. Množice same po seb pa nam ne garantirajo POPOLNOMA NIČ, kot samo množice. Ko si pa izmislimo nove aksiome, nam pa te prinesejo nove strukture, ki so "garantirane" (s tvojim izrazom)

Torej Aksiomi teorije množic nam GARANTIRAJO(če uporabim tvoje izraze) množice!! samo to.
Peanovi aksiomi nam garantirajo številske prostore!!
geo. aksiomi nam garantirajo geometrični prostor!

Ti še povem zgodovino in nastanek, oz potreba po nastanku teorije množic.
ZFC je samo neka "formalnost", ki jo rabimo, da lahko sploh govorimo naprej o množicah in o matematiki, da imamo temelj!. Zakaj je ZFC samo formalnost?
Ker ko so definirali množico najprej takole
A = {vsi x | x ustreza lasnosti L}
so ugotovil, da je ta definicija protislovna! To je tisti slavni brivec, ki brije vse, ki se ne brijejo sami. Torej množica
B = {x | x ne vsebuje same sebe} je protislovna, kajti
, Ali je B v B?
če je B vsebuje samo sebe, potem po definiciji NE vsebuje same sebe
če pa B ne vsebuej same sebe, je pa po definiciji v B.
In ker ne dopuščamo protislovnih definicij, smo razvili tako fajno teorijo množic, ki bi "fajn" vse opisala, in nam garantirala OBSTOJ množic!
samo množic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mia- ()

mia- ::

torej da povzamem
**N={{},{{}},{{{}}},...}**
to je množica ki ima neskončno elementov. To je vse.
kje je definirano {} + {{}} ? Ja nikjer v teoriji množic.
Naravna števila so števila! S števili znamo "računat" (aritmetika) in jih primerjat . To pa nam zagotavljajo peanovi aksiomi (podlaga za Teorijo števil!),ki definirajo množico Naravnih števil.

Thomas ::

N je "samo množica". Seštevanje znotraj množice je "samo množica". Namreč množica vseh urejenih trojk - (a, b, c), ki zadoščajo pogoju a+b=c.

Funkcije so množice, relacije so množice, strukture so množice ...

ZFC ti pa garantira njihov obstoj!

Sej ravno to jest skoz trdim!¨To je BISTVO mojega pisanja v ta topic.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Urejena trojka je spet "samo množica". Urejen par (a,b) je množica {{a},{a,b}}. Vsaka urejena n-terka je definirana analogno - je čista množica.

Kaj je R? R je naprimer kar potenčna množica od N. Kako vpeljem o notri strukturo urejenosti? Kot množico, se razume.

Kaj je metrika v R^3 - množici vseh urejenih trojk T=(x,y,z)? Množica urejenih trojk (T1,T2,d). Množica vseh metrik je spet množica.

Evklidska geometrija v najširšem pomenu besede ni drugega, kot ena množica, ki vsebuje R^3 poleg še nekaj drugih množic.

Toda obstoj teh struktur nam garantira te strukture (je množice!) za R^3. Podobno, kot nam garantira podmnožico praštevil za N. Pa mi definirali ali ne, kaj je to "praštevilo", ali celo kaj je "deljitelj". Množica se tam že nahaja, logično sledi.

ZFC.

To je v temelju in fundamentu vse matematike. Z logičnim sklepanjem in povsem poljubnimi definicijami phi iz aksioma 3 (le da imamo WFF - sintaktično pravilen stavek), pridemo do VSAKE strukture (=množice!) v matematiki.

Samo iz teh 9 ali 10 aksiomov. To so vsa pravila matematičnega šaha.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

En interesanten link.

Essentially everything that is possible to know in mathematics can be derived from a handful of axioms known as "Zermelo-Fraenkel set theory," which is the culmination of years of effort to isolate the essential nature of mathematics and is one of the most impressive achievements of humankind. Metamath Solitaire lets you play with these axioms to prove simple theorems, giving you a glimpse at how ultimately all of mathematics can be derived.


Anyway, dobra igrca (od somišljenikov).
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mia- ::

no, potem mi pa izpelji aksiom popolne indukcje (ki velja za množico naravnih števil)

al pa recimo izpelji še druga 2 aksioma ..

roflmao?! hint:
aksiomov ne morš izpeljat

Bučke alert!!
**Kaj je R? R je naprimer kar potenčna množica od N. Kako vpeljem o notri strukturo urejenosti? Kot množico, se razume.**

če misliš R kot množico realnih števil, so to bučke

da ostalih bučk sploh ne omenjam

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mia- ()

mia- ::

no, mogoče bi še omenil ta tvoj point razmišljanja, ki je totalno napačen.
Res je, da se da celo teorijo matematike predstaviti z množicam (da se tut še na ene 2 alternativna načina). S tem se čist strinjam. TI pa praviš da iz ZFC sledi vse!
Torej pri dokazovanju trditve da je R^n evklidski se sklicuješ na ZFC
rofl.. :D

Torej po te tvoji logiki, bi lahko pri slehrnem dokazu česarkoli v matematiki, uporabu argument, da to sledi iz ZFC.
lol?
zdj vidiš logično napako?
Sleherni problem se da opisat z množicam. Še ne pomen da se da da dokazat! Ker ti hočeš dokazat iz ZFC da je R^3 evklidski namreč..

Malo ti še manjka matematičnega razmišljanja...

Thomas ::

Jah, jest znam matematično razmišljat. Morda ti počasi postaja jasno, da boljš od tebe.

> no, potem mi pa izpelji aksiom popolne indukcje (ki velja za množico naravnih števil)

Naravna števila skupaj s popolno indukcijo so že reprezentitana v ZFC. Kako?

http://www.u.arizona.edu/~miller/thesis/node6.html

Preberi link, če te zanima točno kako.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> aksiomov ne morš izpeljat

Aksiom v PA, je teorem v ZFC!


Kako iz Teorije množic sledi Evklidska geometrija, realna števila, matrike ... skratka vse, je bilo pa pokazano v delu Principia Mathematica Russella in Whitheada pred stoletjem. Sicer takrat še ni bilo Set Theory v obliki ZFC ali v kakšni ekvivalentni teoriji, ki jih je danes kar ene par, vendar sama pravilnost tega principa ostaja.

Kar se konkretno Evklidske geometrije tiče, je njeno reprezenco R^3 in s tem tudi v Set Theory dokazal Hilbert okoli 100 let nazaj. V Grundlagen der Geometrie.

O tem že skoz govorim, če to tebi ni jasno mia- ... ni pomembno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mia- ::

ok s tem se strinjam, če verjamemo linku.
je PA5 aksiom popolne indukcije? Res nisem vedel da se ga da opisat iz ZFC.

Ampak ok: vseeno glede vse stvari nimaš prav, (tudi glede evklidskosti(kot metričen prostor)), glede razmišljanja.
Če se da definirat(oz opisat) z ZFC, to pravzaprav poleg obstoja ne dokazuje nič drugega . In jaz se strinjam s tem, da obstaja evklidski R^3.Torej dokazal si, da obstaja R^3 evklidski.
In ravno tako ti jaz dokažem da obstja R^3 z neevdklisko metriko.Sem ti ga že 2x definiral

Res me veseli, res nisem vedel da se da aksiom popolne indukcije definirat (opisat) z ZFC.

Obstaja množica N = { {},{{}},..} , ki je samo množica, in niso naravna števila!. Ta množica sama po seb niso naravna števila. Če pa definiramo tako množico, kot iz linka, šele potem so to naravna števila.
Torej povej se strinjaš s tem? obstaja taka množica N, ki PAČ NISO naravna števila (brez dodatnih definicj) Prav tako obstaja
R^3, ki so samo realna števila,brez metrike!!, brez dodantih definicij. Z dodatnimi definicijami, pa lahko naredimo prostor evklidski, ali pa neevklidski(z neevklidsko metirko)

obstaja R^3 ki ni evklidski, ki ni geometričen,ki ni nič drugega kot kartezični produkt 3xR. Kako ga dobimo? Definiramo SAMO R^3 brez onih definicij metrike in vse. Vse dodatne definicije so samo opcija, ki jo imamo! Ni pa obvezno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mia- ()

Thomas ::

> In ravno tako ti jaz dokažem da obstja R^3 z neevdklisko metriko.Sem ti ga že 2x definiral

Z neevklidsko metriko še ni neevklidski.

> obstaja R^3 ki ni evklidski, ki ni geometričen,ki ni nič drugega kot kartezični produkt 3xR. Kako ga dobimo? Definiramo SAMO R^3 brez onih definicij metrike in vse. Vse dodatne definicije so samo opcija, ki jo imamo! Ni pa obvezno.

Kot bo imel N brez praštevil. No go!

ZFC jih kar (avtomatično) zagotavlja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mia- ::

jap thomas, z neevklidsko metriko, je prostor neevklidski. Kajti evklidski prostor ma evklidsko metirko (bolj natančneje, skalarni produkt, ki porodi evklidsko metriko)

drugače pa, ne ne rabiš met metriko za definicijo R^3.
Si kje videl da rabiš metriko pri definicji Naravnih števil , definiranih z ZFC? Jaz namreč nisem.. prav tako je z Realnimi števili.

Glede evklidske geometrije se pa čis strinjam s povedanim.

Thomas ::

Evklidska geometrija, kakor vse druge (infinitne) matematične strukture, so RAZRED neskončnih stringov oblike:

... {...,...}...,...

Kjer tri pikice označujejo samo še več teh oklepajev in zaklepajev, a vedno eno samo zaporedno vejico!

Matematični izreki, oziroma teoremi so končni stringi iste oblike.

Tako deep down izgleda "strojna koda", ko so vse grško hebrejsko latinsko perzijski ... znaki v subskriptu in superskriptu in normalni velikosti in tako naprej - končno "skompilirani". Uradno rečeno - zakodirani po Goedelovem sistemu.

p.s.

Ne mislim zaradi tega, da je matematika kaj manj veličastna zgradba.

Mogoče le, da je Kurt Goedel pa res bil pomembna figura.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> z neevklidsko metriko, je prostor neevklidski

Ne, to NI RES. Neevklidski pomeni, da veljajo stirje Evklidovi aksiomi, peti pa ne. Oziroma 20 Hilbertovih, eden od njih (aksiom o vzporednici, ekvivalent Evklidovega 5. aksioma) pa ne.

Prostor z neevklidsko metriko je nekaj tretjega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

gzibret

> R^4 je nujno neevklidska (skozi točko potegnemo dani premici neskončno vzporednic)

Lej ... samo dva para točk v R^4 povej, da gresta skoznja dve različnio premici, vzporedni osi x in sicer skozi točko (1,1,1,1).

Pa si zmagal in posul se bom s pepelom pred tabo v tej debati.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Kdor ne ve, kako so lahko povezana realna števila s podmnožicami naravnih števil.


Če ne vsebuje podmnožica naravnih števil 0-le, potem je njej prirejeno realno število, binarno zapisano kot 0,000000101010100111111 ...

0 v binarki za vejico, če števila n ni v množici in 1 če je!

Če je pa še 0 v tej podmnožici pa je prirejeno realno število 1/x.


Tako preprosto je (lahko) to.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mia- ::

...

bučke ostajajo
**R^3 je sinonim za Evklidov 3D prostor.**

za def. prostora R^3 ne rabimo metrike in geometrije

Thomas ::

Lej miško ... mau si zastopu, mau nis. A zdej nej ti vse dodatno razlagam, al kaj?

Si potegnu več, kot si zaslužu, tko da ne bom.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vesoljc ::

lahko prosim nehata sz temi bučkami in mišaki?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

mia- ::

bučke se prou fajn slišjo..
lah pa tut rečem neresnica, sam se glupo sliš..
jah thomas, tista izjava bo vedno laž, definirati R^3 za evklidski namreč..Sj ti je tuki vsaj 6 folka to povedal, sam pač, ti si tisti ki nočeš razumet nečesa..Js te v tem trenutu popolnoma razumem, ti pa mene pač ne.. to je razlika

mia- ::

malo si oglej naslednje linke, saj ti mankajo ravno osnovne definicije
http://mathworld.wolfram.com/RealNumber...

to so realna števila? Kje vidiš Evklidskost?! Torej R ni nujno evklidski, prav tako R^n! Že to je dovolj za dokaz da trosiš laži

Sedaj pa na nesporazume, ki nastanejo z napačnim izražanjem in razumevanjem (ravno to k je v matematiki zelo pomembno)
gremo naprej.Sfaljeno imaš definicijo "evklidskega prostora". Oglej si
http://www.ma.umist.ac.uk/kd/curves/nod...
http://medialab.di.unipi.it/web/IUM/Wat...
http://planetmath.org/encyclopedia/Eucl...

Čudno ane, povsod govorijo o metrikah, nikjer pa o evklidskih postulatih?
Če pa že kje, omenjajo te postulate samo kot opcijo, da naredimo prostor evklidsko geometrijski..

Torej te definicije so def. evklidskega prostora.
neimenovan = ni imenovan
neizbran = ni izbran
neevklidski = ni evklidski
Če pogledamo definicjo, je definiran z evklidsko metriko. Če vzamemo neevklidsko metirko, dobimo ravno to.

Največja fora pa je, da sploh ne rabmo metrike!! Torej R^n je neevklidski tut brez metrike . Kajti ne metričen prostor pač ne more bit evklidski.
Torej še enkrat si poglej
http://mathworld.wolfram.com/RealNumber...

Torej kartezičnih produkt teh števil nikoli ni sam po sebi brez kakršnegakoli ČE-ja evklidski. Se pa ve, da se z 1 čejom da v 1 vrstici dokazat izreke za miljon dolarjev.

Povedal pa sem da se strinjam glede geometrije.
ampak če se vrnem nazaj v jedro problema ( nastanku tega nesporazuma). Si reku neki v tem smislu (ne da se mi iskat citat), da ne moreš opisat dobro fizikalno z R^n. (kao da neki pomete z R^n).To pač ni res.Verjetno si hotel povedati da pometejo s prostori z evklidsko geometrijo - to pa je še kako res. Sliši se pa čist drgač.
In trdil si,da prostor minkowskega ni R^4.No to so samo še dodatne bučke, ki jih niti nisem omenil, dokler tega nismo razčistili.
No zakaj omenjam Minkowskega:
Js sm se ubistvu prjavu na forum sam zato k pač en model "prodaja bučke". Drgač berem forume dost/občasno(odvisno kerga), bolj kot pišem - ne čutim kakšne potrebe po tem. Samo ko pa vidim, da en model prbija neke neresnice (polresnice) pa pač čutm odgovornost da razjasnim stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mia- ()

Thomas ::

> jah thomas, tista izjava bo vedno laž, definirati R^3 za evklidski namreč..

NE. Ko imaš R^3, imaš takoj (garantira ZFC) premice, ravnine in točke (podmnožice, oziroma elemente R^3), za katere velja Hilbertova geometrija.

Kaj jest morem, če ti tega ne zapopadeš, pa bučkaš še naprej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Evklidska geometrija je R^3 ravno toliko tuja, kot so praštevila, sestavljena števila ter 0 in 1 - tuji množici naravnih števil N.

V obeh primerih zadeve logično sledijo. Da bi govoril, kako "N nima strukture deljenja" je oslarija. Podobno, kot da se sprenevedaš, kako R^3 "nima geometrije".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

> Lej ... samo dva para točk v R^4 povej, da gresta skoznja dve različnio premici, vzporedni osi x in sicer skozi točko (1,1,1,1).

Ja, maš prav... Jaz sem mislil nekaj drugega in me je malo zmedlo. Sem malo pogledal definicijo vzporednic ki pravi, da morata ležati na isti ravnini (koplanarni premici) in ne smeta imeti skupnih točk. Tisto, da morata ležati na isti ravnini - prej sem mislil, da je dovolj, da ležita v istem prostoru.

Moj odgovor bi bil takšen (je že bil napisan, preden sem pogledal definicijo..):

Recimo vse premice, ki se ne sekajo z x osjo in ki ležijo v prostoru (recimo, da imamo koordinate X, Y, Z in Ž) Ž=1 in ki grejo skozi točko T=(1,1,1,1).
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Še kar se tiče prostora Minkowskega.

Reku sem, da to ni R^4. To v resnici ni R^4, kateri nima razlogov, da bi bila ena dimenzija kakorkoli priviligirana, oziroma ne povsem enakšna ostalim.

Prostor Minkovskega ima dodatno posebnost k R^4. In sicer to, da metrika je tam sqrt( x2 + y2 + z2 - (ct)2)

Razlika med M1,3 in R4 je to.

Kaj sem drugega trdil? Nič.

Kaj je trdil mia-? Težko rečt. Tudi tole:

> Za matematike je minkowski prostor R^4.

> si pa definiral R^3 za evklidski prostor, kar je čisto napačna definicija.

R^4 je prostor, R^3 pa ne?!

Hehe ... Ni ravno koncizen tale mia-. Pa ravno zaradi tega se pride razburjat sem, kot pravi. Ker se izražam "preohlapno", on pa potem takole. Kr smešno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Nehi ga biksat, Thomas.

> Za matematike je minkowski prostor R^4.

in

> si pa definiral R^3 za evklidski prostor, kar je čisto napačna definicija.

si nista prav nic protislovna. S tem mia- nikjer ne trdi, da je R^4 prostor per se.

R^3 se pac ne definira kot evklidski prostor, kar si v tej temi trdil (ceprav po moje nisi hotel v tej smeri, samo storasto si napisal stavek).

Pri matematiki moras bit malo bolj previden, ko pises stavke v slovenscini :)

Thomas ::

mia-

> prostor je še vedno izomorfen R^4..


> to v matematiki pomeni da je "isti"
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Sicer sem pa neusmiljen. Kaj ga je Thomas doslej lomil v tej temi?

Nekako je dajal vedeti, da je Gauss poštudiral neevklidsko geometrijo ene pol stoletja pred drugimi, samo ni objavil.

Narobe. Mogoče ene 10 do 15 let - največ. Objavil pa ni, ja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mia- ::

vidi vidi, napreduješ..
Ko sam privzemas neke geometrije sploh ne opaziš, ko pa jaz zanalašč isto nardim se pa takoj pritožiš. Dobro veš potem v čem je trik.

to je bil že takoj prva stvar, ki sem jo omenil na tvojo bučko da R^n ne more bit neevklidski...namreč prostor minkowskega.

Če bi pa bral tiste poste, bi videl da sem
napisal da ima ravno prostor Minkowskega neevklidsko metriko, kot si sam napisal def.In ta prostor minkowskega je izomorfen R^4, opremljenega s podobno (isto?) metriko, neevklidsko!
In že samo to je primer prostora R^4 z neevklidsko metriko.
In če mene prašaš, je oni 11dim prostor iz teorije strun isto izomorfen nekemu R^n (n >= 11), metrika ki pa izhaja iz topologije je pa "nepredstavljiva".
Torej opis te fizike ostaja v prostorih R^n (kar je gzibret takrat skušal povedati), samo druga metrika je!
Thomas je pa trdil da se ne da opisat z R^n, kar pač ni res (primer prostor minkowskega)

OwcA ::

Imam občutek, da se srž debate ustrajno izmika. Thomas razume izjavo P ni evklidski kot P je neevklidski, medtem ko chi , mia, in tudi jaz sam ne predpostavljamo, da nujno govorimo o geometriji (osnovani na EA1). Torej, da še enkrat nedvoumno zastavim svoje vprašanje.

Recimo, da R^3 ni neevklidski prostor, je potem nujno evklidski prostor?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Double_J ::

Kolikor sem bral Thomas ni zatrdil zgolj da NI neevklidski, temveč tudi da JE evklidski.

:)

Thomas ::

Thomas razume R^N kot derivat iz ZFCja.

Thomas ne vidi, kako bi lahko v celem R^3 postavili definicijo premice in točke tako, da bi šlo več vzporednic k premici skozi eno točko. Lahko v kakšni podmnožici R^N.

Koliko vzporednic gre k premici skozi točko, to je zanj (ne)Evklidskost prostora.

In three dimensions, there are three classes of constant curvature geometries. All are based on the first four of Euclid's postulates, but each uses its own version of the parallel postulate. The "flat" geometry of everyday intuition is called Euclidean geometry (or parabolic geometry), and the non-Euclidean geometries are called hyperbolic geometry (or Lobachevsky-Bolyai-Gauss geometry) and elliptic geometry (or Riemannian geometry). Spherical geometry is a non-Euclidean two-dimensional geometry. It was not until 1868 that Beltrami proved that non-Euclidean geometries were as logically consistent as Euclidean geometry.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

http://en.wikipedia.org/wiki/Parallel_postulate


A geometry where the parallel postulate is violated is known as a non-Euclidean geometry.


Tkole Thomas razume, kaj je neevklidsko in kaj je evklidsko.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Najprej poveš nekaj povsem splošnega, potem pa nekaj (relativno) ozko specifičnega. Ne poveš pa kako to enolično povezati. ;)

Če za hipec ostanemo pri geomtrijah, Mathworld zanimivo le-te definira kot:
Formally, a geometry is defined as a complete locally homogeneous Riemannian metric. In R^2, the possible geometries are Euclidean planar, hyperbolic planar, and elliptic planar. In R^3, the possible geometries include Euclidean, hyperbolic, and elliptic, but also include five other types.

Ako ta citat združimo s tvojim, vidimo, da obstaja še pet geometrij, ki niso ne evklidske, ne neevklidske (v smislu te definicije).
Druguo, morda še pomembnejše razkritje, je, da je citirana izjava bodisi tavtologija, bodisi R^3 ni sinonim za evklidski prostor.

Skratka, ali MW ni natančen (kaj je potem že treba storiti, pisati Ericu?), ali pa si se ti (vsaj) mestoma motil (oziroma implicitno predpostavljal ne samoumevne stvari). Katero bo?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

mia- ::

r^n kot derivat iz zfcja ne rabi geometrije za definicijo. Sm ti že vsaj 2x pastal definicijo R^n in nikjer ni blo ne duha ne sluha o evklidu in geometriji.

Res pa je, da si lahko "predstavljamo" R^3 s pomočjo 3 premic. Ampak to je že konkretna predstavitev prostora, ki je v samem bistvu abstrakten.

Če mislite neevklidsko geometrijski, potem pišite neevklidsko geometrijski, in ne samo neevklidski.

drejc ::

In R^3...
V R^3...

kako bi lahko v celem R^3 postavili definicijo premice in točke tako


Če ni kje gor pozabu napisat da se odvija zgodba v polnem R^n...
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

OwcA ::

V R^3...

Se ti ne zdi, da bi tudi oni poudarili, da napisano drži le za podmnožice (konec koncev pišemo tudi "v celem ...", cel je torej samo nadaljen kvalifikator, brez je samo bolj splošno), v kolikor bi bilo tako pomembno? Poleg tega bi potem mogoče izpostavili, da je evklidska geometrija splošnejša, ne pa da jih naštejejo kot enakovredne.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

BTW, Minkowskega prostor je samo nekakšen hiperstožec v R^4.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No, ali pa v R^5, če vzamemo tegale fizikalnega.

Vsi neevklidski prostori so podmnožice R^X, če ne so kar avtomatično evklidski.

Za kar imam čudovit dokaz, samo nimam dovolj prostora, da bi ga navedel. >:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Če ni kje gor pozabu napisat da se odvija zgodba v polnem R^n...

Kolikor vem - nisem. Ampak ja, v tem je bistvo cele zadeve.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mia- ::

**BTW, Minkowskega prostor je samo nekakšen hiperstožec v R^4.**

nevem točno kaj je hiperstožec ,ampak, kar se tiče vektorskih prostorov, so stvari dost jasne.Namreč:
Minkowskega prostor je vektorski prostor . In če je v R^4, je torej vektorski podprostor. Po teoriji vektorskih prostorov ni veliko opcij podprostorov.
Vektorski podprostori so lahko : R^4 ("nepravi" podprostor),R^3 (vsi 3d prostori skozi 0),R^2(vse ravnine skozi 0) in R(vse premice skozi 0) in pa trivialen prostor .. Ampak ker je minkowskega dimenzije 4, je torej kar cel R^4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mia- ()

Thomas ::

> Ampak ker je minkowskega dimenzije 4, je torej kar cel R^4.

Če poveš, kakšna je razdalja, metrika (ki mora biti realno število >=0, po definiciji metrike) med T(0,0,0,0) in T(0,0,0,1) v prostoru Mikowskega - imaš prav.

Hehe ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PI is wrong! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17216538 (9842) modicr
»

Hitrost gibanja

Oddelek: Znanost in tehnologija
474030 (2704) nicnevem
»

Vprašanje neskončnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
696300 (5027) Thomas
»

Podobnost dveh polinomov?

Oddelek: Programiranje
191336 (1021) Thomas
»

Človek več kot le tri-dimenzionalno bitje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
322646 (1788) drejc

Več podobnih tem