» »

Človek več kot le tri-dimenzionalno bitje?

Človek več kot le tri-dimenzionalno bitje?

undefined ::

http://www.people.vcu.edu/~chenry/

To bi torej lahko razložilo kako gremo po smrti na "drug svet", ali kako se "reinkarniramo".

Skratka, zanimiva teorija. Verjamem pa, da se bo tepla s Thomasovim mišljenjem in njegovim protokolom. ;)

BigWhale ::

Jest v tistih kuglah tud enga 'cloveka' nisem videl... ;>

Lahko pa da sem lolek in sploh ne vem kaj bi moral gledat; >

undefined ::

To so večdimenzionalne slike na 2D podlagi. Ljudje smo si sposobni predstavljat le 3D slike na 2D podlagi, več ne. Meni si je težko tudi predstavljati 4D v 3D prostoru, imam recimo doma zgrajen model 4D hiper-kocke, pa si je ne znam prav dobro predstavljat kako bi v resnici izgledala v 4D. :)

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Thomas, vem vem. Ampak to je še vedno 4D na 2D. Mi nič ne pomaga pri pravem izgledu v 4D. :)

Thomas ::

Po dovolj gledanja 4D na 2D - ali v 3D - bi človek IMO dobil dobro predstavo 4D.

Tako dobro, kot če bi živel v 4D.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Stvar posameznika. Ampak menim, da je treba stvar najprej videt, da si jo res lahko predstavljaš. Tako kot 3D, recimo, najprej si moral to videt, da si si znal predstavljat tudi na papirju in monitorju. :)

Thomas ::

Mogoče da bi človek rabil dodatne nevrone, da bi si živo predstavljal 4D prostor. Ni pa nujno.

Miselni proces je kakor matematika. Z enačbami komot simuliraš 4 (ali 250) D prostor. Principielne ovire, da bi si to tudi predstavljal - ni. Predstavljanje = računanje.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

> Mogoče da bi človek rabil dodatne nevrone, da bi si živo predstavljal 4D prostor. Ni pa nujno.

Potem bi verjetno tudi vse ostale stvari videli drugače, in ne le v 3D. :)

Thomas ::

To sem pa skeptičen, da smo mi v še kakšno dimenzijo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

> To sem pa skeptičen, da smo mi v še kakšno dimenzijo.

Sej ravno o tem govori zgoraj linkan članek. :)

Zheegec ::

Kaj, geometrija v 4D, a ste nori?:D
Sicer pa naj bi bila kao 4. dimenzija čas, saj so čas-prostor itaq povezani... drugače si je pa 4D tudi teoretično nemogoče predstavljati. Kot če bi človeku v kameni dobi dal svinčnik v roke pa rekel "nariši računalnik"... česar nisi videl ali si ne moreš predstavljati pač ne moreš narisati...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

snow ::

V fiziki je 4. dimenzija čas ja. Geometrično gledano je lahko neskončno dimenzij, stvar predstave je pa drugo. :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

undefined ::

Čas je lahko dimenzija, vendar pa ne četrta, ampak kar prva, v svojem razredu. :)

McHusch ::

Čas je lahko dimenzija, vendar pa ne četrta, ampak kar prva, v svojem razredu
Tegale pa ne zapopadem čisto dobro. A ni po relativizmu prostor-čas ena mešanica, kjer se prostorske in časovne dimenzije neločljivo prepletajo? Kako bo potemtakem čas v svojem razredu? Mogoče pri Newtonu.

undefined ::

Smo že ugotovili, da sta geometrija in čas različna pojma. Ko govorimo o prostoru, govorimo o geometriji... najverjetneje o že poznanih 3D. To lahk recimo primerjamo z našim prisvojenim desetiškim sistemom štetja. Vendar to še vedno ne pomeni, da je 11 v šestnajstiškem sistemu tudi 11 v desetiškem. Torej čas lahko postane v 4D geometrijskem smislu kvečjem peta dimenzija, če je to res smiselno. Meni se ravno ne zdi, zato sem jo opredelil kar v svoj razred izven geometrije. :)

blabla ::

Tele ekstra dimenzije so po mojem mnenju iznajdbe zdolgočasenih matematikov. In nič drugega. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blabla ()

Thomas ::

> Tegale pa ne zapopadem čisto dobro. A ni po relativizmu prostor-čas ena mešanica, kjer se prostorske in časovne dimenzije neločljivo prepletajo? Kako bo potemtakem čas v svojem razredu? Mogoče pri Newtonu.

True.

Vprašanje je edinole, če je relativizem čisto pravilen - vendar to je njegovo bistvo. Da te dimenzije so med sabo neločljive.

Lahko si pa zamislimo tudi N dimenzionalni prostor in geometrije teh prostorov so poznane zadeve.

Si lahko N dimenzionalni možgani nazorno predstavljajo N+M dimenzionalne prostore?

Mislim, da.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

> Tele ekstra dimenzije so po mojem mnenju iznajdbe zdolgočasenih matematikov. In nič drugega.

Egipčani niso bili nobeni matematiki, kakršne danes priznavamo mi. In prav to izhaja od njih, če si uspel pregledat članek. :)

Thomas ::

> Tele ekstra dimenzije so po mojem mnenju iznajdbe zdolgočasenih matematikov. In nič drugega.

Ja mogoče da ja. Vendar ima vsaj nekaj deset (?) dimenzij prav mogoče tudi svojo fizikalno konkretizacijo.

No ampak ostanimo nekoliko pri teh matematičnih (evklidskih) večdimenzionalnih prostorih!

100 dimenzionalna kocka ima glavno diagonalo, 10 krat daljšo od svojega roba. In 1267650600228229401496703205376 oglišč.

Potem se pa lahko število dimenzij tudi poveča na števno neskončno. Takrat glavna diagonala hiperkocke ni več končna. Pa večina drugih diagonal tudi ne.

Oglišč je pa toliko, kolikor je realnih števil.

Najmanj milijardo takelih dejstev je še znanih o teh rečeh.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Al pa tale je tudi te sorte:

Če zlagamo n dimenzionalne krogle eno zraven druge. Koliko prostora zavzamejo?

2D -> 94%
3D -> 81%
...
10D -> 4%
...
proti n limitira z n! (n fakulteta)

huda, ne :))

Thomas ::

Huda ja! Te (virtualne) prostore bi si rad osebno ogledal.

:))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Thomas, boš moral prvo počakat, da prestopiš v višje dimenzije. ;)

Thomas ::

Ne - sploh ne.

3D calculating lahko simulira full immersion 7D svet.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Thomas, ne govorim o simulirani kalkulaciji, govorim o novi domnevni večdimenzionalni realnosti. ;)

Thomas ::

Hehe ... TEGA, bi se pa lahko tud iz (sicer zblojene) Matrice naučil.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zheegec ::

Thomas, mogoče pa preveč filme gledaš, v Matrici ni nič o kakšni 4D realnosti...
Kaj pa v protokolu tega ne bi mogli simulirati? >:D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

undefined ::

> Hehe ... TEGA, bi se pa lahko tud iz (sicer zblojene) Matrice naučil.

Naučil že, dojel in videl pa ne, kot je bilo namenjeno videti. :)

Thomas ::

> Matrici ni nič o kakšni 4D realnosti...

Ja, je pa reality full immersion. Zakaj misliš, da mora biti ta omejena le na 3D? Ker nimajo dovolj CPU? Kvečjemu zato bi lahko bilo.


> Kaj pa v protokolu tega ne bi mogli simulirati?

Jasno, da lahko. To bi pa bila logična pojasnitev Matrice! 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zheegec ::

8-)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Thomas ::

Pa tudi nabiranje zelišč, za nadsvetlobni pogon.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Thomas, to bodo snemali v nadaljevanju Alice v čudežni deželi. ;)

drejc ::

Glede končno dimenzionalnih prostorov je fajn taka predstava:

naš 3D svet si lahko predstavljate kot množico vektorjev v ortonormirani bazi , ki jo sestavljajo trije, drug na drugega pravokotni vektorji...se prau, da lahko katerikoli predmet opises (dojemas) s kombinacijo teh treh... Za 4D prostor tut ni take panike, sam morš si predstavljat, da ti štirje (t.i. bazni vektorji) med sabo niso pravokotni ampak so pod nekim kotom... do tu s predstavo ljudje ponavadi nimamo takih problemov...lep primer 4d predmeta je Q(4) oz. Hiperkocka dimenzije 4, ki ima za stranske ploskve 3D kocko...5D kocka ima za robne ploskve 4D kocko...itn.

Alien3001: glede geometrije v 4D... lol...nouš vrjeu, da obstaja clo več kot 4D geom...mogoče si mislu na evklidsko geometrijo. Če se vsaj mal ukvarjaš z programiranjem, veš, da lahko delaš več kot 3 dimenzionalne (zdej že clo 2^64 dim se mi zdi) tabele...naprej je pa odvisn od tvoje percepcije, kako si take reči predstavljaš. Se pa strinjam, da n-D prostori niso trivialne zadeve, in da take stvari lahko gledaš najlažje z zaprtimi očmi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj se zgodi z objektom če pade iz viŠje dimenzije

Oddelek: Loža
355461 (4666) Yosh
»

Ste si sposobni predstavljati četrto prostorsko dimenzijo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14026064 (23137) DoDaske
»

4. dimenzija

Oddelek: Znanost in tehnologija
166443 (4673) gruntfürmich
»

Teorija strun?

Oddelek: Znanost in tehnologija
365010 (4278) Thomas
»

svetlobna hitrost.. (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
806607 (5167) TESKAn

Več podobnih tem