» »

Škatlar Zmago na POPu

Škatlar Zmago na POPu

Thomas ::

Well, da ne bi kdo dal tole v Ložo!

Nekaj me zanima ... pravila poznate, gledali ste ... če še niste - glejte v petek ob 20:00!

Zanima me optimalni algoritem igranja. Kdaj sprejeti/zavrniti ponudbo banke in tudi kdaj zamenjati škatle v okviru ponudb banke. Za koliko ponuditi škatlo banki, kadar tako zahteva?

Nič drugega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LapD ::

Ponudbo banke zavračaš, dokler imaš več višjih zneskov od ponudenega v primerjavi z številom škatel, ki jih boš moral v tistem krogu odpret. Tle ni kej razmišlat. Ostalih zagotovil pa pomojem ni, saj nikakor nemorš predvidit kaj imaš pred sabo. Da bi banka kdaj ponudla več od tvojega najvišjega možnega zneska še nisem zasledil saj bi bilo absurdno. V primeru zadnjih dveh škatel bi pa jst sprejel ponudbo če bi bila težka 40% od višjega dobitka za zneske 1mio in več, 50% za zneske od 400k do 1mio. Če imam pa manj pa bi igral do konca. Škatle pa nebi nikoli menjal ker mi je moja pač usojena..Moja taktika ko bom v oddaji :D

Double_J ::

Domnevam, da to že banka izračuna. Da ponudijo ravno tisti znesek, kjer je statistično vseeno ali nadaljuješ ali ne. No verjetno pa tudi manj.:)

Drugače pa naprimer tako. Če imaš 8 škatel bi jaz kar seštel zneske vseh 8 ter delil z 8.

Hm je možno, da je tako preprosto?

:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

LapD ::

kako bi pa seštel zlato ribico, metlo, tehtnico :D

Double_J ::

Predmet je ekvivalenten znesku, ki bi tam moral biti piše.:)

Pa sploh nisem gledal cele nobene, kaj naredijo z menjavo škatel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

LapD ::

Menjava škatel se zgodi na koncu ko ostane le škatla pred tebo in še ena druga. Potem se pač odločiš ali boš odpru svojo al drugo in tisti znesek popokaš domov. Sam to je mal offtopic glede na thomasovo prašanje.

Double_J ::

Ja, pa saj je vseeno če menjaš ali ne očitno? Statistično.:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

OwcA ::

Da nam prihranim 1 uro poneumlanja. ;)
Relevantna pravila:
11. člen
...
V kvizu se vrednosti posameznih dobitkov odkriva v vsaki oddaji iz štiriindvajsetih škatel
oziroma s ponudbo prireditelja. Vrednost posameznega dobitka je 1,00 SIT, 5,00 SIT, 10,00
SIT, 50,00 SIT, 100,00 SIT, 250,00 SIT, 500,00 SIT, 1.000,00 SIT, 2.500,00 SIT, 5.000,00
SIT, 10.000,00 SIT, 25.000,00 SIT, 100.000,00 SIT, 200.000,00 SIT, 300.000,00 SIT,
400.000,00 SIT, 500.000,00 SIT, 600.000,00 SIT, 750.000,00 SIT, 1.000.000,00 SIT,
2.000.000,00 SIT, 2.500.000,00 SIT, 5.000.000,00 SIT in 15.000.000 SIT. Ponudba
prireditelja - vrednost dobitka, ki se udeležencu ponudi v zamenjavo, je odvisna od tega,
kakšne so vrednosti neizločenih dobitkov, vendar je posamezna ponujena zamenjava vedno
manjša kot znaša največji preostali neizločeni dobitek, hkrati pa ne more biti manjša kot
10.000,00 SIT, končna vrednost posameznega dobitka pa je odvisna od izida v kvizu.
...

17. člen
...Vsak od igralcev prejme oštevilčeno
škatlo v kateri je navedena vrednost dobitka. Glavni igralec, ki odkriva škatle, mora odpreti
vse škatle sodelujočih igralcev, pripada pa mu dobitek, ki ga ima v svoji škatli.
Glavni igralec, ki odkriva škatle, ima možnost, da se odloči za ponujeni znesek s strani
prireditelja ali pa nadaljuje z odpiranjem škatel.
Če se glavni igralec odloči za ponujeni znesek, se igra konča, glavni igralec pa mora odpreti
še vse preostale škatle. Prireditelj v času odpiranja škatel lahko glavnemu igralcu kadarkoli
ponudi, da svojo škatlo zamenja s katerokoli od preostalih, še neodprtih škatel. Zamenjava
škatle ne vpliva na nadaljevanje kviza.
Prireditelj v času trajanja igre večkrat ponudi glavnemu igralcu določen znesek ali zamenjavo
škatle. Prva ponudba določenega zneska se izvede po odpiranju šeste škatle, zadnja
ponudba pa se lahko izvede, če se igra pred tem ne konča, pred odpiranjem zadnjih dveh
škatel.
V skladu za dobitke so tudi blagovni dobitki do vrednosti 10.000,00 SIT. V primeru, da glavni
igralec blagovni dobitek izloči iz nadaljevanja igre, potem ta blagovni dobitek pripada tistemu
igralcu, ki mu je pripadla škatla.
En igralec ima v vsakem delu kviza možnost, da v škatli odkrije znak za dodatni dobitek -
JOKER. V tem primeru igralec odkriva eno izmed dveh polj, pri čemer se v enem polju
nahaja dobitek za 100.000 SIT, v drugem polju pa ni dobitka. Če udeleženec odkrije znak
»100.000 SIT«, mu pripada dobitek v tej vrednosti.

Vir
Otroška radovednost - gonilo napredka.

LapD ::

Vseeno je zato ker neveš kaj imaš. Veš da sta v igri zneska 1sit in 15mio. Šans je 50:50 da en ali drugi pri tebi in z menjavanjem ne pridobiš nič na možnostih tako da je tu prisotna le sreča. Me pa zanima če so zneski v škatle razdeljeni čisto naključno ali se da kaj po občini predvidit v kateri škatli je večji znesek. Zanimivo tudi da t.i. joker ni še nikoli izgubil 100k.

OwcA ::

Nekaj sklepov (stvari nisem še nikoli gledal, lahko da se motim)

1) banka je vsevedna in igra optimalno.

2) iz 1) sledi, da ponudbe banke določajo spodnjo mejo za tvojo škatlo.

3) nabor vrednosti je končen, v vsakem trenutku poznamo komplement še aktualnih škatel.

4) iz 2) in 3) sledi, da se menjati splača kadar je > 50 % verjetnost, da so ostale škatle več vredne.

---

Pri menjavi, ti oni ponudijo tudi ciljno škatlo, ali si jo sam izbereš?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Double_J ::

Hm...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

OwcA ::

Sem že našel odgovor na svoje vprašanje.
Prireditelj v času odpiranja škatel lahko glavnemu igralcu kadarkoli
ponudi, da svojo škatlo zamenja s katerokoli od preostalih, še neodprtih škatel.


Pri 4) je potem treba dodati še, da je izbira poljubna.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

OwcA ::

Kar sem zgoraj napisal velja kvečemu za zadnje kroge, prej se kaj dosti onkraj 1) ne da sklepat.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

OwcA ::

Hm, čeprav takšen potek bi ne bil pretirano zanimiv za gledat, ker ne bi bilo nujno stopnjevanja napetosti, banka bi lahko delovala antiklamatično.

Če banka ni vsevedna, ampak vseeno igra optimalno, potem svoje ponudbe obteži z verjetnostjo vseh za njih nefavoritnih dobitkov, kar pa za igralca ni nova informacija, tako da ostane samo igra verjetnosti.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Thomas ::

Kolikor vem, banka ni vsevedna. Vendar daje prenizke ponudbe, kar jo bo sčasoma stalo precej denarja.

Samo ta banka ima priliv od reklam, tako da to ni najbolj važno, koliko deenarja potala.

Zamenjave so pa vedno nekoristne, ker je odpiranje random.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Ziga Dolhar ::

> Kolikor vem, banka ni vsevedna. Vendar daje prenizke ponudbe, kar jo bo sčasoma stalo precej denarja.

To jo bo stalo, ali bo od tega profitirala?
https://dolhar.si/

OwcA ::

Zamenjave so pa vedno nekoristne, ker je odpiranje random.

Odpiranje je že naključno, ampak verjetnosti se pa spreminjajo z odkritimi informacijami in spreminjanjem populacije,
Otroška radovednost - gonilo napredka.

SeTAr ::

zagotovo i ne moremo pomagati s tem?

EDIT:
našel, iz zgornjega linka:
n doors

There is a generalization of the original problem to n doors: in the first step, you choose a door. The game host then opens some other door that's a loser. If you want, you may then switch your allegiance to another door. The game host will then open an as yet unopened losing door, different from your current preference. Then you may switch again, and so on. This continues until there are only two unopened doors left: your current choice and another one. How many times should you switch, and when, if at all?

The best strategy is: stick with your first choice all the way through but then switch at the very end. With this strategy, the probability of winning is (n-1)/n. This was proven by Bapeswara Rao and Rao.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SeTAr ()

McHusch ::

SeTAr, o tem smo že debetirali na Slo-Techu. Bistven razlika je, da tale naš Zmago ne ve, koliko denarja je v kateri škatli.

OwcA ::

@McHusch: Ni tako preprosto. Recimo, da v minulem krogu odkriješ nefavoritno škatlo, potem je situacija podobna, če pride do možnosti menjave. Torej, MH je tu samo podigra.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

lymph ::

zanimiva mi je misel, da je za zunanjega opazovalca verjetnost 1:24 da zadane človek glavno nagrado. za notranjega so pa možnosti prekleto majhne. sem slučajno usekal mimo?
"Belief is immune to counter example."

OwcA ::

Kaj je zate notranji opazovalec?

Kar je tu pomembno je, da se tako verjetnost kot največji možni zaslužek spreminjata s pritokom informacij.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

> se tako verjetnost kot največji možni zaslužek spreminjata s pritokom informacij.

To nedvomno se. Toda verjetnost KATERA škatla vsebuje (trenutno) najvišji dobitek je vedno simetrična za vse neodprte škatle.

To pa zato, ker noben ne ve, kje je kaj. Drugače kot pri kozah, kjer se vedec z odpiranjem določenih vrat nekoliko izda.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Toda verjetnost KATERA škatla vsebuje (trenutno) najvišji dobitek je vedno simetrična za vse neodprte škatle.

Se strinjam, ampak verjetnost, da imaš ti pred sabo najvišji dobitek se pa spreminja.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

> Če imaš 8 škatel bi jaz kar seštel zneske vseh 8 ter delil z 8.

> Hm je možno, da je tako preprosto?

Affirmative.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lymph ::

"Kaj je zate notranji opazovalec?

Kar je tu pomembno je, da se tako verjetnost kot največji možni zaslužek spreminjata s pritokom informacij."

skoraj najbolj očitna primerjava je s 3mi vrati, kjer imaš za enimi vrati skrit avto. tvoja prva poteza je izbrati naključna vrata. potem pa ti voditelj igre odpre ena od neodprtih vrat in te vpraša, če želiš menjati ali pa ostati pri svoji odločitvi.
če si notranji opazovalec imaš večjo možnost, da dobiš avto če zamenjaš. če si pa zunanji je pa možnost 50:50 :P
ker pač ne poznaš prejšnega dogajanja

isto je pri batini. od 24ih tekmovalcev bi moral eden odnesti 15mil. če si pa na stolčku imaš pa možnosti manjše
"Belief is immune to counter example."

ThePlayer ::

Temu se reče Monty Hall Problem.

Situacija ni čist taka, saj tam voditelj vedno odpre nezmagovalna vrata. Ampak takole na hitro se mi zdi da če do zadnje škatle ne odpreš glavne nagrade, se takrat vsekakor splača menjat.

Zgodovina sprememb…

ThePlayer ::

No morm popravt - se strinjam s Thomasom, random odpiranje naredi menjave nekoristne.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LOTO (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
982152847 (58250) krneki0001
»

Plačilo v tujino

Oddelek: Loža
4411345 (8796) Tilen
»

Loto (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518115 (6650) clothes
»

Milijonar z Jonasom (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
979497 (5653) BigWhale
»

kombinacija za loto (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7113912 (12451) Thomas

Več podobnih tem