» »

Referendum o RTV

Referendum o RTV

Daedalus ::

Ta izid pomeni, da Janša lahko počne vse kar si zljubi. Ima namreč mandat za to.

Ta izid kvečjemu pomeni, da naj bo vlada pazljiva in to zelo. Zmaga za 1.2% pač ni prepričljiva zmaga (je pa, na žalost). Če bojo pa to vzeli kot 100% potrditev pravilnosti svojega delovanja - se pa zna zgodit, da bojo na naslednjem podobnem referendumu odleteli. Nekako tako kot je Brane2 rekel - ni folk pripravljen lih vsega požret.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

WarpedGone ::

Ja, pri nas maš štiri šanse:

- si za
- si proti
- napačno izpolniš
- ostaneš doma

Polovica možnosti s samim namenom nima nič opravit in štetje k samemu rezultatu le zmanjšuje pomen odgovora ZA
Zbogom in hvala za vse ribe

mtosev ::

- napačno izpolniš
- ostaneš doma

To je isto kot da nisi bil na referendumu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Double_J ::

Štala. Vsak bi interpretiral po svoje ... štala!


Še kakšna anarho grupa bi se lahko organizirala in pozivala na oddajanje neveljavnih glasovnic v čim večjem številu.

Smešno no. :D

WarpedGone ::

... ni folk pripravljen lih vsega požret.


Itak da ne. Ampak v telem primeru 90% folka ni vedelo v zakonu res piše niti kaj to pomeni. Slišala je le propagando. Nižja naročnina : vstop politike na rtv.

Folk ki vsaj mal misli je vidu da sta oba argumenta neumnost. Nižja naročnina? Yeah, right. Vstop politike? A zdej je pa ni blo not? Ta folk se je mal trudu poslušat argumente za in proti in se pač odloču kot se je odloču. Ostali so pa itak ovce.
Zbogom in hvala za vse ribe

Brane2 ::


E-referendumi: poglej si Diebold in njihove težave s preštevanjem glasov.


Paralela: Jedrske elelktrarne -> poglej si Černobil.

Mislim,r es ne moreš kar tko poenostavljat. Diebold ima toliko masla na glavi ko Enron in mislim da so tik pred zanimivim razpletom.

NJihov softver je manj zanesljiv od povprečne igre. Kot je videt, je bil del napak namerno povzročen.

Če ima vsak glasujoči državljan svoj elektronski podpis, potem je stvar relativno enostavna.
Podpisana glasovnice verificiraš, prešteješ in to je to.

Ja, lahko da je kdo glasoval pod prisilo, a to je lahko problem tako ali tako, pa niti ne velik.

Za nek učinek bi se moral spravit nad veliko folka, to bi pa bilo že lahko opazno.


Uvedba e-volitev bi bila zelo draga.

Zakaj ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

DavidJ ::

Ja, lahko da je kdo glasoval pod prisilo, a to je lahko problem tako ali tako, pa niti ne velik.

To sedaj ni problem in nikol ne sme bit. Zato zaenkrat en odločen ne e-votingu. Dokler ne moreš zagotovit, da vsak volivec klika sam in da mu nihče ne gleda pod prste, v trenutku oddaje glasova ali kasneje, nimamo alternative.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Phil ::

Hehe je bilo kar napeto od 19h-22h ko izid še ni bil znan. Na vzporednem glasovanju (danes tudi na mojem volišču :)) so ga kar precej kiksnili (2%).
Sicer bi si želel malo večje razlike, ampak zakon je le potrjen.
Bo pa IMHO treba še kar precej sprememb če želimo kdaj biti "druga Švica" (racionalizirati razne ustanove). Ampak to je že druga tema.
LP

Brane2 ::


Ja, lahko da je kdo glasoval pod prisilo, a to je lahko problem tako ali tako, pa niti ne velik.

To sedaj ni problem in nikol ne sme bit. Zato zaenkrat en odločen ne e-votingu. Dokler ne moreš zagotovit, da vsak volivec klika sam in da mu nihče ne gleda pod prste, v trenutku oddaje glasova ali kasneje, nimamo alternative.


Bah. In kako ti veš, da volilca nihče ni prisilil v glasovanje, ker bi mu sicer ubili recimo otroka ?

Ja, tip je na volišču sam, to lahko vidiš, ne vidiš pa neznancev, ki so ob njegovi familiji in čakajo na rezultat glasovanja.

Kako naj bi tak tip vedel, da ga ne bo kdo takoj potem ko je izpolnil glasovnico, ustavil in si jo ogledal ?

Sploh pa ob teh kamerah, s katerimi tipi snamejo celo odtipkano kombinacijo na bankomatu, če je treba.

Papirno glasovanje sploh ni posebno varno.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

fahrenGONE ::

Veliko ljudi, ki so PROTI zakonu misli, da imamo sedaj 'ljudsko' TV, v bistvu pa je polna rdeckarjev in vpliva s strani politikov, po vezah in predvsem iz prejsnjega rezima. Na veliko kradejo in program je zelo slab. Seveda pa tega ne boste prebrali v Mladini ali Delu, hehe.

Zgodovina sprememb…

Daedalus ::

farenheit - tole tvoje sklepanje je mim...zelo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

mtosev ::

Jaz sem to tudi mislo in prepoznal to da ni javna TV in zato sem ZA glasoval. ;)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Stepni Volk ::

Če bi mislil naprej, bi ugotovil: če na naslednjih volitvah zmagajo "rdečkarji", bodo oni imeli zakonsko podlago za vpliv na RTV.

BTW... problem zahodenga sveta je, da nima prave levice. Problem Slovenije je klientalizem / nepotizem. Rdeči ni nič boljši od belo črnega...

Stepni Volk ::

Glede e-volitev in neposredne demokracije, lezete v smeri že obstoječe teme: Regnat Populos

Daedalus ::

Jaz sem to tudi mislo in prepoznal to da ni javna TV in zato sem ZA glasoval.

In se s tem strinjal, da vladajoča koalicija prevzame nadzor nad rtv. ki tako ne bo nikol javna.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Paramedic ::

In kako bodo politiki na pomembnih mestih na RTV, če so pa po novem zakonu prepovedani? Nihče, ki se je zadnjih 5 let aktivno ukvarjal v politiki, ne sme bit v višjih funkcijah RTVja. V zakonu si lahko preberete ta člen, naj ga en skopira sem.
End transmission.

Daedalus ::

In? To mogoče omejuje možnosti kadrovanja politično ustreznih kandidatov? Ne bit tak naivni no...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

fahrenGONE ::

Jaz sem to tudi mislo in prepoznal to da ni javna TV in zato sem ZA glasoval.


Jaz tudi, saj mi gre ze na kozlanje ko vidim da gonijo milijarde iz meseca v mesec zato da imajo milijardo zgube na mesec in beden program. Po moje bi bilo manj zgube, ce bi odgovorne tam zamenjali s simpanzi. Bi vsaj bili okoli nule. Btw, zgleda da je vecina glasovala 'mim'. :D

Zgodovina sprememb…

TESKAn ::

A zdej, ko bodo milijarde gonili 'ta pravi', bo pa vse v redu?

In že kar vidim, kako boste sedanji zagovorniki jamrali, če bo na naslednjih volitvah zmagala spet LDS in se bodo vodilni na RTVju zamenjali:). Že vidim jamranje o 'rdeči golazni' in o krivici, ki se godi...SDS, ki bo spet v opoziciji, bo pa seveda spet imela neke o tem zakonu in ga hotela po možnosti spremenit, kot je Virant že spreminjal SVOJ zakon o javnih uslužbencih.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

poweroff ::

Brane, voitve morajo biti tajne, pravzaprav anonimne. Vsak volilec pa ima pravico oddati en glas.

Če bi uvedli certifikate, potem bi se dalo komot rekonstruirati kako je kdo glasoval. In volitve padejo (ker ljudje ne bi več zaupali vanje).


Zato je treba narediti tako, da je zadeva anonimna, zanesljiva (da je sak volilec preverjen), in da ne izgublja glasov.

Sicer ljudje v e-olitve ne bodo zaupali. In potem e-volitve padejo.


Tega seveda ne more narediti nedeljski programer. Kdorkoli drug pa tega ne bo delal za drobiž. Zato sem rekel, da so drage.

Sicer pa vemo kako so e-volitve izvedli avstralci, no, tisto je bil vzorčni primer...
sudo poweroff

poweroff ::

V demokracijij e tako, da se stranke slejkoprej zamenjajo.

Če bi bil jaz LDS, bi takoj po zamenjavi zamenjal vse, prepovedal imeti prispevke o Cerkvi (razen negativnih), zahteval, da se podjebava opozicijo, itd.

In ko bimi kdo rekel, bi samo odvrnil, da mi to omogoča zakon, kiga nisem jaz sprejel.


Hehe, me zanima, če bo kdo tako ciničen,d a boto RES naredil... >:D
sudo poweroff

kopernik ::

Pač, sprijazniti se je treba, da je bil ta referendum stran vržen denar (kot že pri večini referendumov v preteklosti). Žal se naši politiki tega ne zavedajo.

Tem vašim apokaliptične napovedim se pa lahko samo smejim. Tudi, če bi imeli prav (kar po mojem mnenju nimate) in bo od danes naprej vsak urednik na RTV-ju pripadnik kake stranke, me to ne bo niti najmanj prizadelo.

Keyser Soze ::

Situacija sigurno ni bila rožnata. Sicer sem proti zakonu, ker menim, da lahko napišejo kaj boljšega. A vseeno... Ni mi žal, da je potrjen. V bistvu sem vesel, saj so s tem dobili vsaj možnost, da se izkažejo.

Bilo je danih veliko obljub, sedaj naj bi se dogajale same dobre stvari na RTVju... Kaj je tu tako slabega? Če pa zadeva pade na celi črti in se izkaže, da je bilo vse skupaj le farsa...

Takrat lahko mile volje rečemo, da so vsi, ki so podprli zakon *****, tisti ki so ga pisali pa še kaj hujšega.

Čas bo pokazal.

perci ::

Keyser je vse povedal.

Thomas ::

Se strinjam.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DavidJ ::

Bah. In kako ti veš, da volilca nihče ni prisilil v glasovanje, ker bi mu sicer ubili recimo otroka ?
Ja, tip je na volišču sam, to lahko vidiš, ne vidiš pa neznancev, ki so ob njegovi familiji in čakajo na rezultat glasovanja.

Glas enega ne bo spremenu izzda volitev.

Kako naj bi tak tip vedel, da ga ne bo kdo takoj potem ko je izpolnil glasovnico, ustavil in si jo ogledal ?
Ker je na volišču volilna komisija.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

seamaster ::

Vlada je dobila svoj mandat in naj dela po svoje. Po štirih letih se bo pa na volitvah vidl, a dobr al slabo.
Tale referendum je bil pa stran vržen denar. Se ve po čigavi zaslugi.

LPG

poweroff ::

V italiji je mafija konrolirala volitve tako, da je prvi moral oddati prazen list namesto glasovnice, glasovnico pa prinesti ven. Tam so jo izpolnili, drugi joje oddal in praznoprinesel ven. Itd. do konca.

Torej se da kontrolirati papirnate volitve.

Sicer pa se strinjam s Keyserjem. Pričakujem, da bopolitičen vpliv manjši,d a bo naročnina manjša in da bo boljši program. Kot je bilo obljubljeno.
sudo poweroff

fahrenGONE ::

Haha, stran vrzen denar.... Kako da vas sedaj tako skrbi za 600mio... Za desetine milijard (stotine?) pa noben ne prizna da je stran vrzen denar... Bedno.

Stepni Volk ::

Boljši progam?

Upam, da se zavedate, kako nemogoče je to uresničiti, iz čisto preprostih dejstev:
- gospodinje bi "španske" novele in Maria + ponovitve;
- športni navdušenci real time prenose + ponovitve;
- "umetniki" oddaje o umetnosti 7/24;
- otroci risanke;
- Slo-tech-ovi svoj lasten TV Tech program...

Karikiram:
Da se bo meni zdel program boljši, bi morala RTV pod takoj:
- sponzorirati MPFC, da začnejo snemati nove serije...
- šport, politika, 8 dan (umetnost), vsi "show-i" se pod takoj ukinejo za vedno.
- risanke vsako jutro od 6:30 do 8h... da bom imel mir pred otroci in bom naspan v službi.
- na TV dnevniku naj poročajo le o tehnološkem in znanstvenem napredku. Vmes še kakšen zgodovinski prispevek...

U got the point :)

Vsi pričakujemo sedaj uresničitev lastnih želja. Tega še bog ne zna, oz. tega ne bi niti hotel storiti :)
Zato bo ta del obljube večini nas padel. Ostane smo naročnina...
in tu je spet trik. Na prvi pogled bomo plačevali manj. V resnici bo denar prihajal še od kje drugje, kot naročnine... samo vedeli tega ne bomo. Plačevali bomo tako kot do sedaj oz. še več (3 kanal - parlament real time). Gospodom politikom, narcisma ni nikoli dovolj, zato ne zadostujejo ogledala doma in v parlamentu... morajo biti še TV ekrani. Je bolj fancy... bolj Slo-tech. [>:D]

Zgodovina sprememb…

kopernik ::

Lahko pa naredijo nekaj, kar bo vsem zboljšalo program. Ukinijo reklame in TV prodajo. Dvomim, da so to sposobni (tudi z novim zakonom), kar sem pa itak že večkrat omenil.

veteran ::

Žalostno je to, da je demokratična kultura na tako nizki ravni. Skoraj 70% volilcev sploh ni prišlo na volišča. Mogoče pa pogrešajo komunizem, kjer so vodje odločali namesto njih? Čudaki.

Kakorkoli, za zakon je glasovalo 15,3% vseh volilnih upravičencev, tako da bodo desničarji težko kaj blejali o legitimnosti. Ampak ker imamo tako beden zakon o referendumu, je možno tudi take rezultate štet kot zmago. :\

Seveda, bomo videli, kaj bo z obljubami! No, glede na to, da so bili glavni zagovorniki zakona taki kljukci kot Grims in Slivnik, avtorji pa neznani, jim ne gre verjeti... ;)

BTW, glede obljub - pred volitvami je Janša rad govoril o tem, da se bo država umaknila iz gospodarstva. Nasprotno, Janševi politkomisarji so se razpasli po nadzornih svetih, pa ne samo to, sesuli so marsikaterega direktorja, ki ni bil prave barve, čeprav je podjetje funkcioniralo dobro (npr Luka Koper)...

kopernik ::


Kakorkoli, za zakon je glasovalo 15,3% vseh volilnih upravičencev, tako da bodo desničarji težko kaj blejali o legitimnosti.


Zanimivo, ravno levi so hoteli referendum. No, pri referendumih so točno določena pravila igre. Če koga motijo, naj se odloči za drugačno areno. Mislim, res smešno. Najprej zahtevati referendum, potem pa razni triki, kako marginalizirati njegov izid. Podobnih zvijač so se posluževali razni pripadniki tabora PROTI, včeraj po objavi rezultatov.

Daedalus ::

A ni naročnina, definirana v zakonu, enako visoka kot tale sedaj? A bojo takoj po sprejetju spreminjali zakon?

Zdaj, pa še novi zakon, 32. člen.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

kopernik ::

Kot lahko vidiš iz tvojega prvega linka, se višina naročnine spreminja z objavami v uradnem listu. Torej se s temi objavami določa (oz. spreminja) ta znesek.

mercutio ::

Smešno je, kako se da lepo interpretirati rezultate v svojo prid. Leva sredina s Tonetom Ropom na čelu je takoj po volitvah volilni rezultat označila kot svarilo sedanji vladi, da tako tesen izid napoveduje zaskrbljenost naroda do zakona, ki bi ga morala vsaka "razumna" vlada še enkrat prediskutirati in spremeniti. Zanimivo, kajti aprila 2004 je bil referendum o izbrisanih, kjer je bila volilna udeležba še za odstotek višja kot sedaj in se je proti zakonu o izbrisanih izreklo skoraj 95% udeležencev referenduma, pa takratna "razumna" vlada s Tonetom Ropom to ni razumela kot nezaupnico ampak je referendum označila za brezpredmeten. Kakor jim paše.

veteran ::

Zanimivo, ravno levi so hoteli referendum.

No, seveda, tak izid je poraz tako za leve kot za desne...

potem pa razni triki, kako marginalizirati njegov izid.

Daj no, tako bednega izida (15% volilcev), kot je tale, pa res ni treba marginalizirati. Številka govori sama zase! >:D

V neki spodobni državi bi imeli predpisan 'prag udeležbe na referendumu'. BTW, a niso desničarji že skoraj leto na oblasti? V tem času bi pa res že lahko popravili zakon o referendumu, če jim je kaj za demokracijo. ;)

Daedalus ::

kopernik - po starem zakonu je višino določal Svet RTV. Po novem zakonu ga določa zakon. Mene samo zanima, kakšna je osnova za nižjo naročnino, kot je bila propaganda...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

kopernik ::

copy/paste iz pamfleta:
--------------------------
Novi zakon - za razliko od sedaj veljavnega - ne daje več nobene pravne podlage za
poviševanje RTV prispevka glede na rast inflacije. Že samo izglasovanje novega zakona
o RTV Slovenija na referendumu pomeni torej začetek realnega zniževanja RTV prispevka. Vaš glas za novi zakon o RTV Slovenija bo torej glas za nižji RTV prispevek ...
--------------------------

perci ::

V neki spodobni državi bi imeli predpisan 'prag udeležbe na referendumu'.
A ti veš kaka oslarija je to? S tem v bistvu jemlješ volilno pravico tistim, ki so se potrudili in se referenduma udeležili. Pa še eno drugo past to prinaša. Kolkrat so ponavaljal volitve v Srbiji ravno zato ker niso dosegli najmanjšega pragu?

Dejstvo je, da če komu ne paše it na referendum, je to njegova stvar. Ampak, da bo taisti zaradi tega v nič dajal rezultate onih, ki so na referendum prišli, se mi zdi pa podlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

DavidJ ::

Matthai, za takšno vmešavanje v volitve je potrebna mafija ali kriminalna združba podobne razsežnosti, za špeganje ali 'inštrukcije' pri e-votingu pa zadostuje vsaka računalniško nepismena oseba.

Sem za, če lahko zagotovimo da vsak voli sam (v tolikšni meri kot se to počne sedaj) in da je glas neizslednjiv.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Daedalus ::

@kopernik - kaj pa utemeljeni ekonomski razlogi iz novega zakona?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Double_J ::

Gre za naknadni zakonodajni referendum, na katerem so volivke in volivci po sedanjih neuradnih podatkih potrdili zakon, ki ga je državni zbor že sprejel. Kot določa zakon o referendumu in o ljudski iniciativi, je odločitev na referendumu sprejeta, če zanjo glasuje večina volivcev, ki so glasovali. Glede na to, se, razlaga predsednik RVK Anton Gašper Frantar, neveljavne glasovnice prištejejo med glasovnice proti. Sicer pa v RVK ne dvomijo, da gre za najbolj tesen izid v zgodovini referendumskega odločanja v Sloveniji. Tokratna udeležba na referendumu pa je po mnenju RVK primerljiva z ostalimi referendumskimi glasovanji.

Neveljavne glasovnice se štejejo, kot proti. Kriminal.;(

IceIceBaby ::

No, seveda, tak izid je poraz tako za leve kot za desne...


Zmaga tisti, ki dobi več glasov. Pa če je to 1 glas ali 1000000 glasov. Simple as that.

Double_J ::

Torej PROTI sploh ni potrebno obkroževati. Samo vržeš neizpolnjen listek in šteje kot PROTI.

:\

veteran ::

A ti veš kaka oslarija je to? S tem v bistvu jemlješ volilno pravico tistim, ki so se potrudili in se referenduma udeležili.

Hej, nikomur ne jemljem volilne pravice, tole si narobe interpretiral.

Poanta kvoruma oz. minimalne večinske udeležbe je v tem, da ne prihaja do takih primerov, ko aktivna manjšina uveljavi svojo voljo zoper t.i. molčečo večino.

Seveda pa imaš o tem lahko svoje mnenje, tako kot ga imam jaz o legitimnosti takih rezultatov, kot je včerajšnji... ;)

nevone ::

> aktivna manjšina uveljavi svojo voljo zoper t.i. molčečo večino.

In kaj je volja t.i. molčeče večine?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

kopernik ::

kaj pa utemeljeni ekonomski razlogi iz novega zakona?


Nimam pojma. Verjetno je formulacija vzeta iz kakšnega drugega zakona in bi bilo potrebno pogledati, kakšna praksa se je tam uveljavila. Morda pa je celo kje opredeljeno, kaj so to "utemeljeni ekonomski razlogi". Morda bo kdo drugi kaj več vedel.

Mavrik ::

Molčeča večina? Če se mu ne da svoje riti pripelati do volišča in povedati kaj bi rad potem se nima kaj pritoževati.
The truth is rarely pure and never simple.

veteran ::

In kaj je volja t.i. molčeče večine?

Tega žal nihče ne ve. Če bi vedeli kaj mislijo, jim ne bi rekli 'molčeča večina', kajne? ;)

IMHO je pri taki udeležbi izjava 'zmagali smo, ljudje so večinoma za zakon' ali pa 'zmagali smo, ljudje so večinoma proti, zakon je padel' hudo vprašljiva, če se 70% volivcev o tem sploh NI izjasnilo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Več kot šestina Estoncev voli prek interneta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9836072 (31520) SkipEU
»

Norveška ukinja glasovanje prek interneta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
14254222 (49804) BigWhale
»

Estonija javno razkriva izvorno kodo programa e-volitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
7520674 (18448) poweroff
»

Ranljive so tudi elektronske volilne naprave v Indiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5910050 (8873) MadMicka
»

Slovenija poživlja ali o glasovanju na volitvah preko interneta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11112327 (9499) Daedalus

Več podobnih tem