» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
15 / 27
»»

Zvezdica27 ::

lp,

če vam ob zagonu jqvi internal error, je samo treba pobrisati ves temp (crash loge al kaj, se ne spomnim)... googlaj, maš cel kup vodičev.

zz

MrStein ::

MrStein je izjavil:

MrStein je izjavil:

Hmm, a ima tudi Headphone Virtualization oziroma Speaker Simulator al kak so pač poimenovali.

Hmm, mogoče bi šlo z alsininm vdownmix pluginom

Nope, baje zahteva 6ch signal.

Kaj zdaj, noben nima slušalk na linux sistemu?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FX6300B ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

če vam ob zagonu jqvi internal error, je samo treba pobrisati ves temp (crash loge al kaj, se ne spomnim)... googlaj, maš cel kup vodičev.

zz


am če je to res potem je to res narobe ker sistem ni out of the box,
May the force be with you!

Zvezdica27 ::

lej, tko pač je ;)

mislim da je treba pobrisati /var/crash ali /var/tmp, se ne spomnim - raje pogooglaj.

zz

FX6300B ::

po pravici povedano se mi ne da, raje uporabljam mint, ali karkoli drugega , ki nima takih problemov :D
May the force be with you!

facepalm ::

Je ze dobrih 10 let odkar sem nazadnje uporabljal linux na pcju (takrat gentoo) in nimam pojma kaj je trenutno "in".
Zanima me katero distribucijo linuxa bi mi svetovali za laptop z amd apujem? Uporabljal bi se za web, predvajanje audio/video datotek (preko hdmi na TV), office..
Ubuntu 16.04lts mi ne odgovarja zaradi ne-supporta amdjevih driverjev (slika izgleda kot 16bit, brightness zaslona se ne da spreminjat).

Rabil bi eno distribucijo, ki je "easy to setup", lightweight in ima amd support:)

janezvalva ::

probaj chaletOS

fosil ::

Jaz bi probal linux mint in nato uporabil njegov program driver manager, če ne bo že na začetku delalo kot mora.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Zvezdica27 ::

16.04 ne uporablje več fglrx amd driverjev (od AMDja) ampak samo še odprtokodne. Delajo sicer super, vsaj meni.

Rešitev je: 15.10

Ali pa: debian (ali nekaj kar ni ubuntu based, torej tudi mint odpade, razen če je kaj na debianu)

zz

Pesimist ::

Nemorem se odločiti med Linux Mint in ChaletOS. Med njima izbiram zaradi enostavnosti in Windows like styla. Ubuntu ugly look odpade.

Pod pokrovom izgledata oba isto user friendly in z Windows like themo.

fosil ::

Mint je ena najbolj popularnih distribucij, ima močno skupnost, dobro podporo, dolgo je že na sceni in ima kontinuiran razvoj.
Chalet nima niti svoje spletne strani.
Tako je!

Pesimist ::

kaj pa ZorinOS tudi nekak podobno izgleda?

Rias Gremory ::

Pesimist je izjavil:

Nemorem se odločiti med Linux Mint in ChaletOS. Med njima izbiram zaradi enostavnosti in Windows like styla. Ubuntu ugly look odpade.

Pod pokrovom izgledata oba isto user friendly in z Windows like themo.

To se, da spremeniti. Ena izmed prednost Linuxa je, da je prilagodljiv. Je pa res, da v kolikor ni GUI opcije za izbiro DE/WM-ja potem je to za navadnega uporabnika že zakomplicirano.

fosil je izjavil:

Mint je ena najbolj popularnih distribucij, ima močno skupnost, dobro podporo, dolgo je že na sceni in ima kontinuiran razvoj.
Chalet nima niti svoje spletne strani.

Google ne dela? https://sites.google.com/site/chaletosl...
Ali te moti, da nimajo svoje domene?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

Ozric ::

Pesimist je izjavil:

Nemorem se odločiti med Linux Mint in ChaletOS. Med njima izbiram zaradi enostavnosti in Windows like styla. Ubuntu ugly look odpade.

Pod pokrovom izgledata oba isto user friendly in z Windows like themo.


Če že izbiraš med tema dvema je Mint boljša izbira. Zakaj? beri fosilov odgovor...je pa vsaka distribucija lahko windows-themed ;)

popster ::

LInux Mint je Windows-themed tudi po zaprtokodnosti ;)

filip007 ::

Ja po DistroWatch je Mint res najbolj priljubljen, mislim da je ena redkih distribucij, ki so vsaj malo zaključeni pri določenih stvareh.

 Mint 18

Mint 18


PS: Še koga kaj miška zafrkava, sam moral dvigniti občutljivost na 50%.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Rias Gremory ::

Imam Mint 17 pa je ok, me pa bolj kako skrbna kako skrben je vodja projekta.
So jim backdooral ISO pa še forum napadli.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

frtusnk ::

Rias Gremory je izjavil:

Imam Mint 17 pa je ok, me pa bolj kako skrbna kako skrben je vodja projekta.
So jim backdooral ISO pa še forum napadli.


Samo spremenili download link na spletni strani. Samo za en dan. Bol prank kot hack.
Posledično so šli prčit po update sistemu zaradi "panike", sedaj imamo na voljo izbiro ali želimo prejemati update še naprej mint style( safe and aproved) ali pa bolj ubuntu style(new patch out-apply at once). Mint 18 mi dela odlično na prenosniku in stacionarcu, še vedno priporočam.

Rias Gremory ::

Backdooran ISO itak ni nič takega. #justaprankbro

Meni to bolj kaže na neresnost.
Glede updejtov pa ne vem, če je kakšna razlika. Sploh "safe and approved" me bega glede na zgornji fiasko.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

frtusnk ::

Sej pravim, bil je samo spremenjen link do iso fajla na download strani. Ni prišlo do vdora, vsi njihovi ISO fajli so čisti. Če bi preveril fingerprint po prenosu, bi takoj ugotovil da nekaj ne štima.

Zato je to samo prank. :)

Razlika pri updejtih je samo v tem, da so nam sedaj dali možnost izbire. Hočeš preverjene updajte, ki ti ne bodo sesuli sistema ali hočeš vse updejte takoj, če se kaj zalomi boš pač moral popravljat. Nima nobene veze z varnostjo ampak s samo stabilnostjo sistema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frtusnk ()

Rias Gremory ::

Me zanima število ljudi, ki vsakič preveri hash datoteke.
Stran z hashi ni imela HTTPS-ja, zdaj ga ima.
Pa še cel linux mint forum dump je bil naprodaj za $85.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

McMallar ::

Velik fail je tudi, ce imas hashe na DL strani. Ce lahko nekdo spremeni link potem lahko zraven se hash brez problema.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

mare_ ::

Oj, imam Lenovo ThinkPad T410 (Core i5 540M, 4 GB RAM, 500 GB disk, Nvidia NVS 3100M) z obupno počasnimi originalnimi Win 7, ki pa jih moram obdržati gor. Dodatno bi zraven dal nek Linux, da bi bil laptop vsaj približno uporaben. Uporabljal bi se izključno samo za internet in tipkanje (word). Od kar sem se nazadnje igral z Linuxom, je minilo že nekaj časa, tako da ne vem, kaj je trenutno aktualno... katero distribucijo naj dam gor, da bo delalo hitro? :)

trnvpeti ::

vse razen ubuntu
recimo mint, manjaro , bunsenlabs,...
samo odloci se , katero okolje ti je bolj vsec,
mate, xfce, cinnamon,openbox,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

b3D_950 ::

ubuntu mate
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zvezdica27 ::

če sprašuješ: nekaj, kar ima velik forum base (debian, mint, eden od ubuntujev).

MOj nasvet: xubuntu ali lubuntu bosta kul.

zz

mare_ ::

Hvala vsem! Zaenkrat sem dal mint cinnamon. Prijetno presenecen nad enostavnostjo namestitve, samo ne prevec navdusen nad hitrostjo delovanja. Pa ne vem, morda sem samo razvajen in navajen novejsih compov :) Razmisljam vseeno, da bi poskusil se z xfcejem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mare_ ()

JeBelaCesta ::

investiraj 40€ za 120GB ssd disk in bo zadeva letela... 500GB disk pa lahko das namesto DVD/CD pogona, ohisje stane cca 10€ na ebayu

lpk
lep pozdrav iz višav ;-)

b3D_950 ::

A ni Cinnamon 'grafično' bolj zahteven DE? Se mi zdi, da Mate ali Xfce delata bistveno hitreje.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Ozric ::

b3D_950 je izjavil:

A ni Cinnamon 'grafično' bolj zahteven DE? Se mi zdi, da Mate ali Xfce delata bistveno hitreje.


Drži. Xfce je definitivno hitrejši, še posebej na Archu.

we_are_borg ::

Še en glas za xfce :)
death is irrelevant

Formula 1 ::

Ok kot dual boot bi dal na svoj prenosnik linuxa. Prenosnik je netbook, star 5 let, Atom 1.66 GHz, 1GB rama. Zaenkrat sem našel Xubuntu in LXDE? Torej katerega od teh dveh, ali je kakšen drug boljša izbira. Rabim za programiranje Javascript in pa kakšen octave, pač faks.

Rias Gremory ::

Če si bolj nov potem kakšen *buntu razen Ubuntu ker bi verjetno vse počasi delalo glede na to, da imaš Atom. Mogoče BunsenLabs ali CrunchBang++ (oba sta naslednika CrunchBanga). Da bo za pogledat si boš moral pri zadnjih dveh sam nastavit željeno. Lahko tudi Peppermint OS ali LXLE.
Če bi rad bolj out-of-the-box in "lightweight" potem verjetno Lubuntu.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

carota ::

Glasujem za Lubuntu, začni s tem, pa potem po potrebi zamenjaj. SSD bi tudi koristil, pa kakšen GB RAMa.

Sicer imam en netbook z Lubuntu, z 1 GHz dual-core AMD in 1 GB RAM in SSD, ki je celo uporaben za osnovne stvari. Bottleneck je v mojem primeru CPU.

technolog ::

Gentoo z distcc.

popster ::

Gentoo z distcc.

Eno vprašanje? kolko časa traja instalacija recimo da ti nekdo prinese laptop in bi nanj namestil gentoo (recimo da dstcc ne obvladas.)
tko da das gor lxde+firefox+office. Za debian mi rabi priblizno uro, je izvedljivo v eni uri (verjetno brez kompailanja) al moram bit za tako operacijo celo noč za kompom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: popster ()

Formula 1 ::

Ok hvala vam za odgovore. Bom poizkusil z Lubuntujem jutri pa da vidm kako je to. Me mora biti česa strah pri namestitvi, do sedaj sem si nameščal le Windowse?

Rias Gremory ::

Verjetno ne. Če ti angleščina ne dela problemov, izberi angleščino kot jezik ker lahko potencialne probleme lažje "poguglaš". Pa, da preveriš če vse dela najprej poženi "live" sistem, opcija "Try Lubuntu without installing".
V koliko imaš kakšen močnejši računalnik daš lahko Lubuntu v virtualko in tam probaš.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Formula 1 ::

Ok hvala, bom poizkusil. Zanima me še če kdo ve kako narediti bootable USB drive za Lubuntu, nimam dvdja. Mislm če kdo ve za kakšen program, ki to naredi.

Rias Gremory ::

Orodje: https://rufus.akeo.ie/
Navodila za vsak primer: https://launchintolinux.wordpress.com/2...

Pa če te skrbi naredi backup pomembnih datotek.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

technolog ::

popster je izjavil:

Gentoo z distcc.

Eno vprašanje? kolko časa traja instalacija recimo da ti nekdo prinese laptop in bi nanj namestil gentoo (recimo da dstcc ne obvladas.)
tko da das gor lxde+firefox+office. Za debian mi rabi priblizno uro, je izvedljivo v eni uri (verjetno brez kompailanja) al moram bit za tako operacijo celo noč za kompom?


Najprej nastaviš kompaljanje z

F_GRAPHITE="-floop-nest-optimize -fgraphite-identity"
F_LTO="-flto=3 -fuse-linker-plugin -fno-fat-lto-objects"

CFLAGS="-march=native -O3 -pipe $F_LTO $F_GRAPHITE"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
LDFLAGS="-Wl,-O1,--sort-common,--as-needed ${CFLAGS}"
AR=gcc-ar
NM=gcc-nm
RANLIB=gcc-ranlib


Poženeš čez noč z zastavico --keep-going, zjutraj pogledaš, če so kateri paketi sfailali zaradi zastavic zgoraj, dodaš izjeme v packages.env in poženeš namestitev do konca.

Zgodovina sprememb…

popster ::

Bom pogledal Gentoo ob priliki, trajanje instalacije čez noč večinoma bi bla dovolj hitra.

diler515 ::

za office in firefox, imaš navoljo tudi binarne pakete, offica se ti niti ne splača ročno kompajlat ker je zelo občutljiv za vsako malenkost kar se tiče nastavitev, ff traja kako uro, odvisno od hwja, če hočeš lahko vse skompajlaš v naprej na svojem računalniku tako da potem samo skopiraš sistem na laptop, splača se ti uporabljat tmpfs za kompajlanje (če imaš dovolj rama), -O3 pusti pri miru, -O2 je dovolj, ostale reči ki se dolgo kompajlajo so glibc, gcc, kde, ....

Zvezdica27 ::

jesus...

install lubuntu traja 15 minut. Bolj zahtevni distroti niso za običajne userje. Še več - če bi rad samo probal, bootaj live USB kak teden pa boš videl kako je. Ali pa naredi install na USB ali prenosni disk pa imaš sistem vedno s samo in bootaš vedno iz USB.

Če si začetnik, ne seri: debian ali katerikoli od *buntujev, mint... od tu naprej.

zz

diler515 ::

kaj si ti čaral da ti je trajalo 15 min ne vem

drugo debian je podlaga za vse verzije ubuntuja in ni nič bolj zahteven od njega

ubistvu skoraj noben distro ni 'zahteven' kar se tiče osnovne namestitve in uporabe, problemi se lahko pokažejo če imaš kak hw, ki ni podprt (samo tle so vse distribucije v riti), če hočeš kako bolj komplicirano reč uredit (kaj pa vem, domači file server, z avtomatskim offsite backupom (treba poskrbet za to da je vse šifrirano kot je treba, uporabljat file system ki sam skrbi za integriteto datotek, ...)), ampak spet to bo zahtevno na vseh distribucijah če tega ne obvladaš

Zvezdica27 ::

imam SSD?

Meni inštalira v 15 minutah (iz USB 3.0 na SSD). Danes ni nobene potrebe, da si sam kompajlaš kernel. Govoril sem za arch in tole komapjlanje gentooja, nazadnje sem to delal 8,9 let nazaj.

debian ni podlaga za ubuntu v smislu "podlage", samo baza je (apt, ključne knjižnice itd.), torej nekako iz istega vesolja sta. ubuntu je "samo" debian based, recimo kerneli med sabo ne delajo nujno (ubuntu ima ključne stvari popatchane, delajo sami, recimo kerneli, razen software itd).

Najnovejši hardware bo delal na ubuntu, ker dajejo sami not v svoje kernele, pri debianu si na stable cca pol leta zadaj, na sid ali testing pa vedno tvegaš kako nevšečnost in bug...

za novinca pač: nekaj, da je forum aktiven!

zz

boolsheat ::

Formula 1 je izjavil:

Ok hvala vam za odgovore. Bom poizkusil z Lubuntujem jutri pa da vidm kako je to. Me mora biti česa strah pri namestitvi, do sedaj sem si nameščal le Windowse?


Ali pa to:
https://elementary.io/

tiborrr ::

Dečki, kateri je najboljši RDP/VNC klient za Windows, s katerim nadzorujem dislocirano linux mašino?

Pač, mašina je pečka ranga par kW in je v ločeni server sobi, rabim občasen remote desktop. Lahko je tudi direktno vezana na crossover z nadzorno Windows mašino, če je to potrebno.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

igorpec ::

http://www.xrdp.org/ na mašino in običajen RDP klient, ki je na Windowsih?

Koliko je pa to staro, da meriš porabo v kW ? :)

tiborrr ::

@igorpec: Najlepša hvala. Po nadaljnjem prebiranju na guglu je ta res najprimernejši.

Gre se za dve mašini, ena je Blender GPU renderer, druga CFD stroj. Pač, dosti grafičnih in navitih procesorjev da od sebe precej toplote.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!
««
15 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315905 (1417) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736076 (25307) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916173 (14187) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448681 (7722) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112487 (11312) panteist

Več podobnih tem