» »

Netbook, Ubuntu?

Netbook, Ubuntu?

MrStein ::

Je Ubuntu primeren za netbook (2GB RAM, Atom N2800/NM10, 320 GB HDD)?

Trenutno je nameščen 12.4.3 LTS.

Torej:
- a ga tweakat?
- ali raje kaj drugega?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
  • spremenil: MrStein ()

Hayabusa ::

Bridge linux, lubuntu, xubuntu, debian semplice, manjaro xfce.

Še nekaj drugih distrov:
Lightweight Linux distribution @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

fosil ::

Z 2G rama niti ne rabiš it v kakšne ekstreme.
Jaz bi recimo izbral Mint XFCE. Bazira na ubuntuju, samo da lepše zgleda.
Tako je!

Meizu ::

Za 2g rama greš komot tudi v cinammon variante itd. Vse seveda odvisno koliko rama dejansko nucaš.

Mint Cinammon ti bo v idle požrl nekje dobrih 500mb rama, kar niti ni toliko več kot xfce, ki je po zadnjih testiranjih (12.04, 12.10, 13.10) požrl v idle nekje 400mb rama.

Ubistvu še KDE ne žre toliko kot bi si mislil.

PacificBlue ::

Mint cinammon zelo lepo deluje na 2gb rama, preverjeno.

MrStein ::

Saj 2GB RAM-a ni problem. Prej 600 vrstic ekrana. Recimo v omenjenem Ubuntu pol dialogov ni vidnih, niti premakniti jih ni mogoče.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

technolog ::

Elementary OS.

Meizu ::

technolog je izjavil:

Elementary OS.


Pa še +1 za to možnost. Odlično pošlihtan in odziven OS.

MrStein ::

Pošlihtan za netbooke ali splošno?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

To je bazirano na Ubuntu? Torej ima vse/večino njegovih bugov?
(na enega sem že naletel)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

A je normalno, da v Update Manager klikneš na "Install Updates" in se nič ne zgodi?
Za sekundo se pojavi tisti Authenticate dialog in zgine. (geslo sem že prej vtipkal)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

b3D_950 ::

Osnova je ubuntu.
Elementary %28operating system%29 @ Wikipedia


A je normalno, da v Update Manager klikneš na "Install Updates" in se nič ne zgodi?
Za sekundo se pojavi tisti Authenticate dialog in zgine. (geslo sem že prej vtipkal)


Možno je, da se je sesul updater?
http://askubuntu.com/questions/43057/pr...

MrStein ::

No, o tem govorim. Stvar uporabljam komaj pol ure, pa se je že 5 stvari sesulo.
Po vsem apdejtih je slika izginila. Črno.
S preklopom na VT1 in nazaj na X se je sicer vrnila, a močno popačena.
Dam Restart, pa obtiči. Tudi tekstovni način je zdaj popačen.

Sem potem še dodatno ctrl-alt-del dal in se je restartal. Ampak obtiči med zagonom.
Na ekranu 5 korakov zagona napisanih, en preko drugega.

Hecno, Precise Pangolin, na katerem temelji, nima težav z grafiko na tem PC.

Tako da lahko rečem samo: Next please.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

b3D_950 ::

Ta reč ima cedar grafično?

MrStein ::

GMA 3600 (3650) Cedarview/trail
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

b3D_950 ::

Mislm, da obstaja official driver samo za win 7 32bit. Niti ni opensource driverja, zadevo so outsourcal powervrju, ki pa nima namena za linux nič razvijat.

To use the special cedarview driver, you have to be using a 3.2 kernel (it's a closed-source module that only supports that kernel version).

fosil ::

MrStein je izjavil:

Tako da lahko rečem samo: Next please.

A Mint si že probal?
Tako je!

MrStein ::

Bom raje tak: A ga je kdo od vas na netbook-u in ostal na njem?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Hecno, z Ubuntu 12.04 grafika dela OK (filmi do 720p. 1080p pa se že zatika).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zvezdica27 ::

lp,

toplo svetujem kak debian stable z Lxde ali Openbox. Ubuntu ... je žrtev samega sebe.

jaz uporabljam Crunchbang.

zz

b3D_950 ::

Testiral atom D2700 z gma500 cedartrail chipom: v ubuntu dela, ampak je neuporabno ker ni 3D supporta za unity. V crunchbangu dela bolje, ampak okrog ekrana naredi 10 cm rob, kjer je zgolj nek rgb noise. Mogoče se šum odreže na manjšem zaslonu, na 22" je viden.

MrStein ::

Zakaj imajo dve 32 bitni verziji?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Maestral ::

Hecno.
Jaz na netbook-ih (npr. Asus familiji) uporabljam izključno "Lubuntu" (light version Ubuntu), in mi špila že leta, fantastično, maksimalno neproblematično, itd, itd... Ne morem prehvalit. V primerjavi z WindBlowsi je to - to...

Na "podhranjeni" hardware daj primeren OS, kar je osnovno pravilo.! Na klasične netbooke ne tlači novih windblowsov, ker ne bo šlo brez problemov...

Moj kolega zagovarja celo "Puppy Linux...?" Kakor komu, smo že dorekli....

Ne moreš prepričati prepričanega....

Kar korajžno, probajte vse! Ampak, zaboga, naj vas ne odvrne že prvi problem, na katerega naletite...

MrStein ::

Maestral je izjavil:


Kar korajžno, probajte vse!

Sem omenil, da nisem najstnik?
Sem probal nekje 3 ta teden in to je to.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Maestral ::

MrStein je izjavil:

Maestral je izjavil:


Kar korajžno, probajte vse!

Sem omenil, da nisem najstnik?
Sem probal nekje 3 ta teden in to je to.


Ja, ok, vem, in te razumem.. Pa si tudi že probal "lubuntu" verzijo?
Saj ne da bi želel pamet solit, ampak ta izvedba je (vsaj meni) idealen OS za netbooke....
LXDE-linux ?..

Dobro, resda ima svoje omejitve, npr. kar pozabi na HD play, ali plačljive igrice..., vse ostalo se pa da poštimat, v nasprotju z Winsi...

-Najdeš driverje za karkoli se je kdo kdaj izmislil... (tudi eksotika!)
-Googlaš za morebitne težave, vsaj jaz sem našel na netu še vse rešitve za vprašanja/zaplete (ki so se sicer zgodili redko, tipično vsaj 10x redkeje kot pri windowsih, (sem pa Win uporabnik že od verzije 2.0!)...
-updati so popolnoma neboleči, praktično neopazni..
-Ja, pa zadeva je zastonj, če to kaj velja...
LP!
-Zadeva je stabilna, vsaj meni se še od 2011/10 ni zgodilo, da bi mi PC zaciklal, ali izgubil podatke...

Meni vse špila, že vsaj 2 leti, po 30 letih računalništva še nikoli nisem imel tako neproblematičnega OS-a...

MrStein ::

To vse (in več) mi dela tudi na Windows. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Anney ::

b3D_950 je izjavil:

Testiral atom D2700 z gma500 cedartrail chipom: v ubuntu dela, ampak je neuporabno ker ni 3D supporta za unity. V crunchbangu dela bolje, ampak okrog ekrana naredi 10 cm rob, kjer je zgolj nek rgb noise. Mogoče se šum odreže na manjšem zaslonu, na 22" je viden.



GMA500 grafični čip je največje skrupocalo v netbookih pa še kje, sam sem sprobal skoraj vse distribucije linuxa, in nikjer ne dela gladko, samo problemi, tako da sem šel na win XP mini (380MB) in dela vse super in gladko. Računalo: Sony Vaio VGN-P11Z
Tudi driverji se vsi dobijo vsaj za tega žepnega. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Bi dopolnil Maestral-a. Lubuntu je primeren tudi za računalnike s staro strojno opremo. Jaz uporabljam Lubuntu na stroju z AMD Athlon 3000 XP+ (Barton 32 bit, eno jedro), 1,5 GB RAM-a in GeForce 2 Pro grafiko ter sem zelo zadovoljen. Tako, kot je rekel Maestral. Je sicer dual boot "mašina" in na njej letijo tudi XP-ji in to ne slabo. Kljub temu je Lubuntu za spoznanje boljši, pa na XP-jih imam neke težave z USB 2.1, ki jih na Lubuntu ni....Skratka ima mojo priporočilo za bolj "rahitičen" hardware...

Drugače si si pa sam odgovoril. Če ti Winsi delajo in če si s tem zadovoljen, zakaj bi se potem matral z linuxom?

LP

Jože

MrStein ::

Mimogrede, USB 2.1 ne obstaja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Maestral ::

MrStein je izjavil:

To vse (in več) mi dela tudi na Windows. ;)

Ok, zakaj pa potem tale tema?
Če ti na tvojem netbooku vse štima, je torej ta zadeva čisto brezpredmetno vprašanje?

Glej, linux variante smo nekateri svetovali po lastnih (najbrž ugodnih) iskušnjah.

Za mene (osebno) so netbooki res pravi prenosniki (ok, sedaj so tu še tablice..), imam pa kar nekaj dolgoletnih iskušenj z njimi in sem ti (skupaj z drugimi) predlagal par OS-ev, ki so zares primerni za take "strojčke"...

Ja, in to seveda niso WindBlowsi, ker so le-ti že od nekdaj usmerjeni IZKLJUČNO le na max-hardware. Plačljivo, vse po spisku.

Kakorkoli.
Lep pozdrav!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Maestral ()

Zvezdica27 ::

MrStein

če imaš driver ki dela samo na 3.2 kernelu toplo svetujem to šanso (Debian z lxde in tisti driver in čao). Jaz osebno bi se ogibal vseh *buntujev, a če že, daj xubuntu ali lubuntu. Ali pa 12.04 gnome2 remix

In če dela na ubuntu 12.04 bo tudi na lubuntu 12.04. Pa takoj izklopi vse posodabljanje in to je to. Če ne bo, lubuntu downgradaj kernel na 3.2 ne bi smelo nič bistvenega iti narobe.

Še ena opcija je pač nek debian ali sitem in ga smxijaš na najnovejši kernel (bogve kaj je že, 3.11?) če je kaj bolje.

Napiši kaj si probal, če si samo *buntu in mint, verjemi da nisi probal še nič ;)

Drugače pa ni isto: win xp je bil super sitem. Poudarek na pretekliku: je bil. Ni več, your call btw. Res paje, da če si prepričan, si prepričan in butni xp gor in uživaj. Mi bomo tud ;)
zz

Hayabusa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

trnvpeti ::

ma kaksen l(x)ubuntu
openbox, flux ali wmii
pri podhranjeni masini moras pazit

MrStein ::

Zvezdica27 je izjavil:


Napiši kaj si probal

Elementary OS, Ubuntu 12.4.3, 13.10
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

fosil ::

Ko sem jaz pred kratkim malo testiral te lahke sisteme za en star računalnik, sem na koncu prišel do ugotovitve da v prevelike ekstreme glede lahkosti nima smisla it.
Kajti problem ni sam OS, ampak programi in internet. V večini primerov se bo ozko grlo računalnika pokazalo med brskanjem po netu. In to bo običajno cpu na 100%. Če je poraba rama za sam sistem 50mb gor ali dol tukaj ne igra neke vloge.
Zato izbereš nek kompromis med lahkostjo, funkcionalnostjo in videzom.
Pri meni je bil to Mint XFCE.
Tako je!

MrStein ::

Za protokol: jaz nisem nič "lahkost" poudarjal.
Torej: ni potrebno, da je kaj posebno "lahko" (navsezadnje, če "okorni" windows 7 deluje na tem sistemu...)

Prvi kriterij je verjetno (nizka) ločljivost monitorja. Druge je več ali manj "standardno" (malo šibko, a nič grobega.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

neboben ::

- ali raje kaj drugega?

Probej še Manjaro/XFCE, mimogrede tudi meni je všeč Mint/XFCE.

Zvezdica27 ::

Openbox je super, samo... kdo ima voljo ali pogum editat rc.xml (saj to je zmaga, samo... moja punca nikakor). Meni je všeč.

Tudi Elementary je ubuntu based pa še nek svoj ne-klasičen DE.... hja.

MOj zadnji nasvet: najprej izberi DE (WM): kako bi rad da zgleda. Jaz z Openboxa recimo ne grem, kaj je spodaj me v 99% sploh ne zanima.
-Gnome (2 ali 3?)
-KDE
-Openbox (WM)
-XFCE
-LXDE
-Unity
-Matte
-Cinnamon

Potem izberi distribucijo. Jaz bi ti res res res svetoval Debian stable (za Gnome KDE, Obox, Xfce ali Lxde). Lej, je razlog, zakaj se reče stable in je razlog, da tudi ubuntu temelji na debian. Po nekaj letih na linux... če pa že ubuntu, pa daj xubuntu in lubuntu probat. Vsaj malo bolj light je... Drži se LTS, torej 12.04, če že res moraš.

Na koncu se izbere kernel in te zadeve, to velja za 1% uporabnikov. Če navadni kernel ni OK, ubuntu jih ima malo morje, na Debian pa uporabiš smxi in to je to. Za 10 let dve uri dela.

zz

thramos ::

Kaj pa je tok fajn pri Openbox?

flbroker ::

Jaz imam Ubuntu 13 na nettopu z 1GB RAM-a in Unity dela zelo lepo, sicer pa uporabljam IceWM.

trnvpeti ::

thramos je izjavil:

Kaj pa je tok fajn pri Openbox?

hiter kot strela
mal resoursov rabi
cist
zelo lepo se nastavi
kopiras nastavitve
hot keys

Zvezdica27 ::

vse. NI variante da grem nazaj na katerikoli "full" DE. poleg navedenega PRILAGODLJIVOST: jaz določam kako bo MOJ računalnik delal, kaj pomeni middleclick nekje. Hiter, hiter, hiter, hiter. Hotkeys, take prilagoljivosti še ni bilo. Poleg Openboxa trenutno furam tint2, ga pa nekaj časa nisem, sam je ženo/punco medlo... TO je meni bistveno: da si jaz zamislim kako.

Če en hoče IceWM: super. Jaz Openbox, tretji Unity... to je to. Delamo normalno, spodaj je vedno vse isto (in terminal).

zz

lobo_feroz ::

Kaj pa kakšen tiling window manager? Sam ga uporabljam (i3) na desktopu in sem zelo zadovoljen. Če bi bil omejen na mini zaslon od netbooka si pa kaj drugega sploh ne morem predstavljat.

neboben ::

+1 za i3. če pa rabiš DE pa XFCE. :)

NSA Agent ::

SliTaz Cooking - 30Mb ram (razor-qt)
http://www.slitaz.org/en/get/
 SliTaz 800x600

SliTaz 800x600


antiX 13.2 32 bit (386) - 49 Mb ram (icewm)
http://antix.mepis.org/index.php?title=...
Torrent 32bit http://linuxtracker.org/index.php?page=...
 AntiX Linux 800x600

AntiX Linux 800x600


Porteus 2.1 LXDE 32 bit - 75 Mb ram (lxde)
http://www.porteus.org/
Iso creator(2.1). http://build.porteus.org/
 Porteus 800x600

Porteus 800x600


KNOPPIX 7.2 DVD 32 bit - 93 Mb ram (lxde)
http://www.knopper.net/knoppix/
Torrent http://torrent.unix-ag.uni-kl.de/
 Knoppix 800x600

Knoppix 800x600


Linux Mint 16 MATE 32 bit - 163 Mb ram (mate)
http://blog.linuxmint.com/?p=2493
 Linux Mint MATE 800x600

Linux Mint MATE 800x600


Mepis - neki imajo trenutno probleme z torrentom (kde)
http://www.mepis.org/
(http://all-things-linux.blogspot.com/20...
 Mepis 800x600

Mepis 800x600


Pc-BSD - (kde)
http://www.pcbsd.org/
 PC-BSD 800x600

PC-BSD 800x600


Priporočal bi MATE in ne Cinnamon, zaradi gonilnikov za grafično kartico - če gonilniki ne delajo Chinamon uporabi programsko pospeševanje in uporablja vire.
Jaz imam A10 procesor z Radeon grafično in sem imel probleme z MINT Cinnamon. Saj se je računalnik pregreval in celo po določenem času ugasnil - temperatura procesorja je bila preko 100 stopinj Celzija.
To težavo sem odpravil tako da sem namestil "propritary driver" in sicer fglrx. Prej je bil uporabljen gonilnik xserver-xorg-video-ati. (Linux nima rad Radeon-ov)

Na strani http://distrowatch.com/ imaš seznam ogromno Linux distribucij.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315772 (1284) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736072 (25303) diler515
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13821000 (14000) Apache90
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112483 (11308) panteist

Več podobnih tem