» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
16 / 27
»»

Invictus ::

tiborrr je izjavil:

@igorpec: Najlepša hvala. Po nadaljnjem prebiranju na guglu je ta res najprimernejši.

Gre se za dve mašini, ena je Blender GPU renderer, druga CFD stroj. Pač, dosti grafičnih in navitih procesorjev da od sebe precej toplote.

Pol pa hitro noter toplotno črpalko ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Nocloud ::

Živjo,

Danes sem na svoj računalnik naložil linux mint cinnamon 32bit. Vse skupaj je delalo zelo počasi, baterijo je izjemno hitro pobiralo. To so specifikacije mojega laptopa:

Procesor: AMD A8 2.0Ghz with AMD radeon R5 graphics
Ram: 4GB
System: 64-bit

Imam kdo mnenje katera distribucija linuxa bi delovala najbolje glede na moj hardware.

Hvala.

Ozric ::

Kak poseben razlog za 32bitno inštalacijo? Kaj pravi lspci -nnk | grep -i vga -A3 | grep 'in use' ?

Zvezdica27 ::

urgh...

radeon not good še kako leto. Zdaj smo na precej švoh opensource driverjih (ja, dela... sam ne tko kot bi moralo), nič več fglrx. Če ni točno prava hardware podpora zna biti avtonomija na linux problem.

Daj inštaliraj še enkrat, 64 bitno verzijo (mislm res...) in če hočeš avtonomijo, čimbolj normalno verzijo minta (kak lxde, xfce...) brez blišča.

Kako dandanes optimizirati porabo energije, pa ne vem več, po moje stari triki ne delajo več...


zz

d4vid ::

Kako je s instalacijo arch linuxa? Ze nekaj let je preteklo od kar sem ga instaliral, in se mi zdi da so dal noter drugacen nacin namestitve?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Ozric ::

d4vid je izjavil:

Kako je s instalacijo arch linuxa? Ze nekaj let je preteklo od kar sem ga instaliral, in se mi zdi da so dal noter drugacen nacin namestitve?


Arch je pač Arch, inštaliraš ga lahko pač "the Arch way" ..je pa tule simpatična skripta, ki jo občasno ponucam za kako mašino/laptop, ki stvar precej pohitri. Čisti vanila arch, priporočam https://arch-anywhere.org/
http://www.2daygeek.com/install-custom-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Zvezdica27 ::

mater da bo treba probat...

danes na lubuntu - nikdar ne upgradam work mašine - sem dal dist-upgrade in pol autoremove je odinštaliral xorg, network manager... sistem dela, tko da če druzga ne chroot bo opcija, samo vedno je treba gledat porkamadona... moram na neki bolj stabilnega kot ta ubuntu okolje...

zz

Zgodovina sprememb…

Ozric ::

Zvezdica27 je izjavil:

mater da bo treba probat...

danes na lubuntu - nikdar ne upgradam work mašine - sem dal dist-upgrade in pol autoremove je odinštaliral xorg, network manager... sistem dela, tko da če druzga ne chroot bo opcija, samo vedno je treba gledat porkamadona... moram na neki bolj stabilnega kot ta ubuntu okolje...

zz

Heh, chrootal sem nazadnje pri "selitvi" na drugo mašino (fstab, ipd.). Pacman je zakon. Kar se 'buntuja tiče - je pa še debian sid bolj stabilen (mal heca).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Zvezdica27 ::

res je...

sem mel srečo, samo sudo ifconfig eth0 up in sem mel net, pol pa lepo reinstall vsega.

Ne morš verjet.

f

boolsheat ::

Kaj pdedlagate za neko zadevo z nekim starim Atom CPUjem in 512MB RAMa? Trenutno so gor XPji, ki pa ne "delujejo" več...

Ozric ::

boolsheat je izjavil:

Kaj pdedlagate za neko zadevo z nekim starim Atom CPUjem in 512MB RAMa? Trenutno so gor XPji, ki pa ne "delujejo" več...


Puppy, Tiny Core...

boolsheat ::

To pozna kdo?
https://www.linuxliteos.com

Sem prebral kar nekaj pohval na internetu.

Ozric ::

Vrzi na usb in testiraj live.

Horejšio ::

Ja mal testiraj live, če čas dopušča. Glasujem pa za Mint 14. Ustreza min. specikacijami, pa se ne rabiš hecat s kodeki in ostalim desktop rečem, ker je vse že zraven.

ttommy ::

Zdaj bi pa še jaz poskusil imet en Linux. Sedaj imam na računalniku Windows7 in Windows10. Bi pa na eno particijo naredil en Linux in bi ga uporabljal samo enkrat na mesec za plačevanje s Klik-om. Koliko GB veliko particijo naj naredim in kateri Linux naj inštaliram?
Gamer

Ozric ::

Običajna praksa je kreiranje dveh particij; /root in /home. Če želiš imeti samo eno, je to /root particija z recimo 15-20 Gb. Glede distrota pa stestiraj live verzije z usb ključka, da vidiš kaj ti najbolj ustreza. Skoraj vse distribucije to omogočajo brez inštalacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Rias Gremory ::

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

ttommy ::

Sem ga zdaj izklopil. Hvala za informacijo.
Gamer

Zvezdica27 ::

lp,

predlagam, da sam narediš particijo, kolikor veliko hočeš. Potem ti bo installer sam znotraj nje uredil vse potrebno. Načeloma je to bolje, da imaš najprej win in potem linux daš zraven. Če imaš UEFI, glej, da distro to podpira (mislim da novejše vse). Velikost? Lej... če lahko, daj kakih 20 GiB, ker te bo zasvojil ;)

f

carota ::

A ne bi za 1x mesečno uporabo imel vse skupaj na enem 16/32 GB USB ključku? Nastaviš si lahko persistence, da podatkov ne izgubiš. Backup vsega skupaj enostavno delaš in obstoječega sistema ne drezaš. Just thinking.

AnotherMe ::

Cist mimogrede: je kaka finta, da mi na asus zenbook ux50vl ni slo napozit tazadnjega ubuntu? Crknu je preden si izbral mesto za instalacijo.. Lts pa brez problema?

Ozric ::

Preveri md5sum isota.

ttommy ::

carota je izjavil:

A ne bi za 1x mesečno uporabo imel vse skupaj na enem 16/32 GB USB ključku? Nastaviš si lahko persistence, da podatkov ne izgubiš. Backup vsega skupaj enostavno delaš in obstoječega sistema ne drezaš. Just thinking.


Prejle sem naredil live Linux USB in lavfa kar hitro. Linux Mint Mate. Saj, če bi naredil na disku eno 20GB veliko particijo in nanjo inštaliral Linux bi bilo tudi čisto OK?
Gamer

wungad ::

Ja, to imaš več kot dovolj.
.

hojnikb ::

virtualko si umisl, ne se jajcat z kjučki
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ttommy ::

Ok, bom poskusil tudi to z Ubuntu.. Kaj pa varnost- je enaka na virtualki in na svoji particiji?
Gamer

AnotherMe ::

Ozric je izjavil:

Preveri md5sum isota.


je bil ok - tudi na drugi mašini je delalo ok...

Zvezdica27 ::

lp,

drugače - če to hočete - z USB 3.0 ključki zadeva leti ko prasica in sistem imaš vedno lahko s sabo (vse! downloade, torrente...). Zadeva resnično obeta, da čez par let sistem - z LVM ekripcijo seveda - nosiš s sabo kamorkoli, kadarkoli. Ampak bo pa nujna LVM enkripcija ali pa onemogočenje roota (...).

Ni pa potrebe na stacionarc, ker lahko vedno to particijo nazaj "prišlepaš" na win particijo.

zz

Horejšio ::

Z Linuxom gres v žepu kamorkoli :) \o/

njyngs ::

Kako velik persistence pa se priporoča v primeru, če bi želel imeti zadevo na ključku? Recimo na maš 64gb ključ?

Zvezdica27 ::

pojma nimam... nisem niti razmišljal o temu ko sem 1x mel...

zz

Horejšio ::

"persistence". Obupal. Mejte raj windowse.

ttommy ::

Mi lahko kdo pomaga? Sem naletel na težavo. Na 1TB disku na katerem sem imel podatke in 444GB prostega diska sem ustvaril 125GB veliko particijo za Ubuntu. Pri inštalaciji sem označil 125Gb particijo na kateri sem ustvaril še 25GB izmenjevalnega prostora. A nekako se je datotečni sistem na celem disku spremenil v EXT4. Ampak problem je, da v windowsih ne vidim diska, v Ubuntu pa ne morem dostopati do njega. Kako bi ga lahko brez formatiranja spremenil nazaj v NTFS? Ali pa kako bi vsaj v Ubuntu lahko prišel do podatkov na tem disku?
Gamer

Invictus ::

Ubuntu Live USB ključek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

konspirator ::

Ampak problem je, da v windowsih ne vidim diska, v Ubuntu pa ne morem dostopati do njega.

Zakaj ne moreš dostopati ? Kaj točno si delal ? Samo se ni spremenilo.

ext reader v win
https://www.diskinternals.com/linux-rea...


Namesto Ubuntu Live raje porteus
http://www.porteus.org/

http://ftp.nluug.nl/os/Linux/distr/port...
--

Zgodovina sprememb…

Ozric ::

Fino si zakompliciral, ni kaj. Rešuj z live usb kar se da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

ttommy ::

Najbrž sem bil malo površen in mi je cel disk sformatiralo v EXT4. Zdaj z Getdataback obnavljam datoteke in jih bom potem skopiral na drug disk. Nato bom pa v disk managerju spremenil datotečni sistem nazaj v NTFS....
Gamer

MrStein ::

Točno tak. Getdataback ali podoben (Recuva , pa še kaki zastonj se najde).
Kako si particije delal? Verjetno si kje pomotoma narobe kliknil.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ttommy ::

Particijo sem normalno ustvaril v disk managerju v windowsih. A najbrž bi jo moral pustiti in ne formatirati v NTFS. Pri namestitvi Ubuntu ni hotelo iti naprej zaradi datotečnega sistema. Potem sem pa najbrž imel cel disk označen in je sformatiralo v EXT4.
Gamer

konspirator ::

Uporabi testdisk.
--

mulc007 ::

Obstaja za pripravljanje windowsowih particij za linux tudi kakšna aplikacija?
Ker nima vsak živcev in časa da bi se ukvarjal s tem presnetim Terminalskim DOSom in molil svetega Alojzija da mu rata.

MrStein ::

Kaj točno bi rad? Tako Windows kot Linux med namestitvijo avtomatsko naredita vse potrebne particije.
Vključno z zmanjševanjem že odbstoječih, če so "na poti".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ozric ::

mulc007 je izjavil:

Obstaja za pripravljanje windowsowih particij za linux tudi kakšna aplikacija?
Ker nima vsak živcev in časa da bi se ukvarjal s tem presnetim Terminalskim DOSom in molil svetega Alojzija da mu rata.


http://gparted.org/

Ozric ::

mulc007 je izjavil:

Obstaja za pripravljanje windowsowih particij za linux tudi kakšna aplikacija?
Ker nima vsak živcev in časa da bi se ukvarjal s tem presnetim Terminalskim DOSom in molil svetega Alojzija da mu rata.

Kaj točno bi sploh rad? :D
Sv. Alojzij najlažje hribolazi po ntfs vršakih s temle ... http://flomertens.free.fr/ntfs-config/

Horejšio ::

Plačanci od Win, al pa enostavno nimajo jajc ali znanja za probat en drug sistem. Za vse ostalo je tukaj VirtulBox :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Horejšio ()

Ozric ::

Horejšio je izjavil:

Plačanci od Win, al pa enostavno nimajo jajc ali znanja za probat en drug sistem. Za vse ostalo je tukaj VirtulBox :)


:) sudo mkfs.ext4 /dev/sda1

Horejšio ::

sudo mkfs.ext4 /dev/sda1 ext4 fs je res odličen \o

mulc007 ::

Povedal tole slušalcem bom zdaj
na win sem imel particije 3, z imeni C, E in F hvalile so se. Kam izgubila se D je ne vem.

Na novo naložil sem Linuxov Mint. Na particijah E in F bili podatki in muzika so.
Ušesa so lačna a muzike ni.


Kako formatiral particije v windowsih sem ne vem. Verjetno FAT32 in ne NTFS.
Ne rad bi da se zgodi, da ko/če na windowse šel bom nazaj, zgubiti podatke v particijah F in E.

popster ::

Na novo naložil sem Linuxov Mint. Na particijah E in F bili podatki in muzika so.
Ušesa so lačna a muzike ni.

pavucontrol dodaj

Ozric ::

Jejžeš "Prešeren" na linuxu...
««
16 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066316588 (2100) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736268 (25499) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916242 (14256) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448723 (7764) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112560 (11385) panteist

Več podobnih tem