» »

Najljubši Linux/Unix OS/Distro

Najljubši Linux/Unix OS/Distro

«
1
2 3 4

An0N ::

Lep pozdrav,

kot mlad navdušenec in počasi že vešč uporabnik Linuxa vabim navdušence, da navedejo svoje najljubše distribucije in kratke komentarje, ki opisujejo njihovo izbiro.

Temo sem odprl, ker ob brskanju po forumu nisem zasledil konkretne teme na to tematiko.

Pa bom kar začel:

Moji najljubši Linux distro-ji:

- Verzije Ubuntu GNOME pred Unity engineom - moje prve srečanje z Linuxom,
- Xubuntu - hiter, zanesljiv OS, prijazen novincem, ki prehajajo z Oken,
- Lubuntu - zelo lahek, dela praktično na vsaki kišti,
- Kali - močno orodje za "Ethical Hacking"
- Elementary OS Luna - trenutno uporabljam, lahek, vizualno atraktiven.


Tako, veselim se kakšnim vašim prispevkom, saj sem vseeno nov v Linuxu in verjamem, da obstaja veliko izkušenih ljudi tukaj gor :)

Lep pozdrav

zee ::

V padajocem vrstnem redu:
1. Gentoo - sestavljanje sistema po zelji in potrebah
2. Debian - delaTM
3. *buntu - vecinoma dela, vendar dalec od zelene stabilnosti
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Brane22 ::

1. Gentoo. Razlog:

a. prvi distro, na katerem sem se pred leti ustavil. Sedaj ga nekako poznam in težko zapustim znano brez dobrega razloga.
b. Resda povzroča veliko glavobolov, a zame je vsaj doslej predstavljal nekje optimalno mešanico uporabnosti in prilagodljivosti, ob kateri sem se lahko naučil tudi kaj o tem, kako dejanjsko delajo stvari "pod havbo"

2. Rolam svoj distro na bazi CLFS ( Cross Compile Linux From Scratch) Razlog:

a. Gentoojeva infrastruktura je počasi za časom, jaz pa imam ideje, kako bi to naredil bolje.

b. Gentoo je imel dolgo zgodovino problemov s samim seboj in ti sam nikoli nisi mogel biti v inner circleu. ampak vedno nek autsajder. Poleg tega je imel dostikrat čudne ideje, ki so se končale slabo za precej uporabnikov.
Določeni tipi živijo z neko definicijo, da morajo vsi imeti iste poglede kot oni in da so njihove izbire dobre za vse, tudi ko mnogim zaprejo pot naprej, na katero so doslej računali. Če je tako, ni nobenega problema tudi če sem sam svoj inner circle.

c. Gentoo tak kot je, zahteva precej vzdrževanja, sploh pa prevajanja. To je na majhnih strojčkih lahko hud problem, sploh pa nepotrebna poraba energije. Potreben je nov pristop.

d. Gentoo je rolling distro, ki združuje vse slabosti tega, ne črpa pa veliko prednosti. Če ga izrazimo v avtomobilski analogiji, bi Gentoojev avto naročil po pošti in ta bi ga sestavila spotoma iz delov posameznih dobaviteljev ( amortizerji, vijaki, osi, zobniki itd) v čedalje kompleksnejše sklope, dokler ne bi dokončali zadeve pred tvojimi vrati kar poštarji sami. Lahko si predstavljaš, kakšne probleme imajo uporabniki s tem.
Saj poštarji se lahko skozi dolga leta natrenirajo ampak nikoli ne bodo enakovredni najboljšim poskusom proizvajalca samega.

...

Mesar ::

Debian FTW! Derivatov pa se izogibam ker običajno pol stvari ne dela druga polovica pa je na "todo list". Ostale igračke kot je velecenjeni Gentoo pa tudi odpadejo, primarno mora operacijski sistem služiti meni za opravljanje ... česarkoli mi pride, ne pa da morem jaz posvečat ne vem koliko časa vzdrževanju samega operacijskega sistema... no thx.
Your turn to burn!

jype ::

Vse distribucije.

Vsako za svoj namen.

videc ::

jype je izjavil:

Vse distribucije.
Vsako za svoj namen.
+1 na tole, primarno CentOS, RH, SLES(SUSE). Za del. postajo pa kar je volja, od Debiana do Fedore, včasih Mint...

zee ::

videc je izjavil:

jype je izjavil:

Vse distribucije.
Vsako za svoj namen.
+1 na tole, primarno CentOS, RH, SLES(SUSE). Za del. postajo pa kar je volja, od Debiana do Fedore, včasih Mint...


Se strinjam.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

trnvpeti ::

ce za desktop...

1.mint za zacetnike(vsi ubuntu/debian tutorial/wiki pridejo prav, ubuntu se izogiba zaradi stabilnosti)
2.debian/suse/fedora
3.arch za malo bolj pogumne(izvrstni arch wiki) oz. napredni/dolgoletni uporabniki pa itak najdejo svojo pot

zanimiva je tudi izbira okolja
i3,openbox,razor-qt,xfce,mate,gnome3,cinnamon,kde,...

Master_Yoda ::

zee je izjavil:

videc je izjavil:

jype je izjavil:

Vse distribucije.
Vsako za svoj namen.
+1 na tole, primarno CentOS, RH, SLES(SUSE). Za del. postajo pa kar je volja, od Debiana do Fedore, včasih Mint...


Se strinjam.


Jaz tudi. V sluzbi vsega malo, doma pa imam Debian VM z LXDE za browsing/maile.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Debian in Centos na serverjih, Mint na desktopu (kde).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

GnuceLee ::

Preizkušal sem mnogo distribucij Linuxa ter tudi pravih Unixov, ter se nekako ustalil na naslednjih:

- na delovnih postajah OpenSuSE s KDE, ker nudi ravno pravo kombinacijo tega, da se mi z operacijskim sistemom ni potrebno ukvarjati in prilagodljivostjo, saj imam določene stvari rad nastavljene po svoje. Poleg tega sem se ga z leti precej navadil, je stabilen, ima yast, vsebuje repozitorije za večino programske opreme, ki jo potrebujem. To je tudi edini Linux, ki sem ga kupil. Mislim da verziji 7 in 8, uporabljam pa ga od verzije 6 dalje (takrat še S.u.S.E. Linux);
- na strežnikih (email, web, JavaEE, diskovje) takisto OpenSuSE. Namestiš in pozabiš (dokler ne crkne kakšen kos hardvera);
- na HTPCju Mint, predvsem zaradi tega, ker je v času nameščanja imel OpenSuSE ene težave z UEFI namestitvijo in se mi ni dalo ubadati s tem. Mint deluje čisto OK;
- na RPi-jih (doma narejena avtomatizacija hiše) teče Raspbian.

V velikem loku se izogibam Ubuntuja, zaradi hroščatosti in vsiljevanja nekih svojih polovičnih rešitev (na službenem računalniku sem v njem delal skoraj eno leto, tako da ne govorim na pamet). Ne maram tudi Fedore, saj je bila, ko sem jo nazadnje preizkušal, preveč strogo OSS usmerjena in privzeto ni vsebovala lastniških programov (Adobe Reader, Flash, Java, ...) in gonilnikov.

Prvi Linux je bil Corel Linux leta 1999, tako bolj za pokušino. Leta 2000 je Linux postal primarni OS, takrat je bil to Red Hat, ki ga je kmalu nadomestil SuSE. Vmes sem precej delal tudi na pravih Unixih. Študijsko, službeno in zasebno na SunOS-u in pozneje Solarisu, v zadnjem času pa zasebno največ v OS/X-u.

Lindir ::

Sem še bolj svež v Linux svetu, tako da do zdaj sem izkusil le Ubuntu in zadnje pol leta Xubuntu. Mi je pa Xfce izgled trenutno najvšečnejši kar sm jih do zdaj videl. Ok, mi je bil tudi Unity ok ampak Xfce mi je boljš.

Bom pa morda v prihodnosti sprobal še Mint-a, z Xfce namizjem seveda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Lindir ()

Pithlit ::

Najljubša? Pojma nimam... ne menjam gat vsak dan. Pick one and stick to it - don't fix what ain't broken. Enkrat sem pobrala Mint. In ga uporabljam. Ker mi ne dela sivih las brezveze. Pred tem je bil Gentoo... ko je še bla volja se bolj ukvarjat z OS-om kot vsem ostalim.
Life is as complicated as we make it...

hojnikb ::

Najljubši distroji ?
Hmm, nekako takole..

-Archlinux ARM za NAS strežnik (zato ker je najbolje podprt za ta ARM SoC)
-lubuntu na desktopu (ker zelo lepo teče tudi na švoh mašinah in virtualkah brez vt-x)
-Raspbian za raspberry pi (ker je edin distro, ki je dejansko ok za ta board)
-dd-wrt na routerjih (podpora, customizeability...)
-Red Ribbon (edini distro, ki dela na PS3)


To je pa bolj ali manj to. Na desktopih uglavnem prevladuje Windows sistem, drugot pa *nix.
#brezpodpisa

Silck ::

Debian - še najbolj stabilen distro.
Danas je teško biti lud... Velika je konkurencija!

Poldi112 ::

To boš pa moral mal z viri podkrepiti. Sicer je tudi meni najbolj všeč, samo njihov kratek support je kar velik minus.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

GTX970 ::

Silck je izjavil:

Debian - še najbolj stabilen distro.

Ja, če si v stable repositoriju (samo so paketi prastari, samba npr 3.6.6-6). https://packages.debian.org/search?suit...
Ko sem bil še na sid repo mi je parkrat lepo zagrenil življenje ob updetju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

smesko15 ::

ubuntu gnome edition - svetovno dela!

jype ::

Po mojih izkušnjah je daleč najbolj stabilen RHEL/Centos.

Ampak ga skoraj nikjer ne uporabljam, odkar so vse reči virtualizirane in je rollback polomljenega upgrada trivialen.

An0N ::

jype je izjavil:

Vse distribucije.

Vsako za svoj namen.



Razumem, zanimivo a lahko mogoče navedeš par primerov?

čuhalev ::

Ti jaz povem enega. Openwrt pač ne boš nameščal vsepovsod.

d4vid ::

Hm, na desktopu žal ne morem na Linux - ne zaradi kakšnega programja, ampak ker Windows preprosto dela. Sem bil na Ubuntu, pa na Arch, pa na Mintu in na Fedori, pa ni noben res tolk vredu da bi zbrisal Windows. Ker mi ves softwer dela tudi na Linuxu, ali pa vsaj podoben (Notepad++ pač ne dela, ampak mi je gedit na linuxu vrh glave).

Za reševanje podatkov s kakšnega računalnika pa vedno Ubuntu. Torej, če mam podrt Windows ali pa z ogromno virusi, zbootam Ubuntu iz USBja.

Na Raspberryju, kot je rekel hojnikb, raspbian - oz. trenutno furam nek okrnjen distro na 2GB spominski. Kar delam na RPiju, dam gor raspbian. Ali pa RaspBMC, če vežem na TV. Pa tud stabilen je kar vredu raspbian. Leto in pol mi lavfata 2 raspberryja, nobenega problema, enega reseta ni bilo. Razen, kadar elektrike zmanjka. Oba beležita proizvodnjo iz sončne elektrarne (mal ironično? :D ).

Strežnik - debian. Zakaj bi nalagal ubuntu, če je debian manj požrešen, ponuja pa isto, le z večjo stabilnostjo.

Ruter - DDWRT, Clear OS.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Mesar ::

Oh ja, tam kje ne rabiš podpore za vse žive svinjarije in rabiš samo preprosto routanje traffica, domain pa kak SNORT pa BSD 8-)
Your turn to burn!

tx-z ::

Sedaj:
Ubuntu (primarno za domačo rabo, igračkanje, nove stvari, testiranje,...)
Debian (primarno za delovno rabo, ampak podobne stvari kot zgoraj, sam da so namenjene bolj resnemu delu) ..za delovno ker mora biti čim manj izpadov, včasih na ubuntuju kej zafrkneš pa kr crkne, medtem ko na debianu mam manj težav ..mogoče je pa glavna razlika v tem da tisto kar delam na debianu sem bolj previden in zato bolje dela.

Včasih:
Slackware (delalo v nulo vse, edino mal bolj user-not-friendly :D, se pa več naučiš)
Redhat (prvi server, ampak ga nisem nikoli maral, ker dost stvari ni delal, zato sm menjal na slacka)

Vse to zgoraj vedno samo za strežnike, nikoli pa nisem linuxa za desktop varianto mel - ne prenesem ga in kr živčn ratam...za desktop samo in izključno windows :)
tx-z

KraitPay ::

Tudi sam uporabljam DDWRT na routerju.

Za desktop vseskozi bil windows fane, potem začel z Ubuntujem, pred dosti leti :)
Nadaljeval z mintom itd. Počasi sem se učil ukaze, trenutno pa na prenosniku leti neka ubuntu različica linux-a. Na nekem starem PC-ju imam Manjaro, počasi se selim na Arch ampak mi Manjaro še zelo ustreza. Za delo/službo imam Windows 7.

Začel z osnovami, počasi pa se selim na bolj zahtevne distribucije. Najbolj mi je všeč yaourt :)

Mesar ::

http://lmgtfy.com/?q=intitle%3A%22Syste...

S tem, da to so bolj serverji kolko sem preletel :) včasih je še blo bistveno več tega pa so začeli "noindex" tlačit v phpSysInfo ;(
Your turn to burn!

goranzaric ::

Ubuntu ze nekaj let drugace pa uporabljal Redhat ter Fedoro prva distribucija pa je bil Slackware,ko je bilo se vsw trebalo v terminalu nastavit vse ni bilo graficnih instalacij in nekaksnih carovnikov.

AnotherMe ::

- FreeNAS na, no sej je jasno, na NAS škatli ;)(prej dolgo časa Amahi, vmes ClearOS)

- Mint Cinnamon na par službenih kištah + na prenosniku (dual boot z w7) + na domači kišti (zraven w8.1)
- prej sem se trudil z Kubuntu, in drugimi KDE distribucijami, ampak mi je nekak Cinnammon vmesnik najbolj pri srcu

- Elementary OS na eni starejši kištici doma

Povedat moram, da čeprav mi linux (predvsem Mint) odgovarja v veliko primerih, čedalje pogosto uporabljam Windows - kot prvo, ga moram imet nekje naloženega v vsakem primeru, ker mi par programov na linuxu pač ne laufa, kot drugo, pa mi osemka dejansko lepo dela, pa še večinoma dobiš v zadnjih leti zraven skoraj vsakega novega računalnika tudi neko windows licenco...

čuhalev ::

Eno vmesno: Kdaj lahko govorimo o novi distribuciji oziroma kaj naredi Ubuntu Ubuntu, da ni več Debian.

illion ::

cca 3 leta sem uporabljal slackware kot primaren os skupaj z windows, med tem sem na drugih racunalnikih uporabljal tudi kubuntu (ker sem ugotovil, da dlje ko delam z gnomom, bolj ga sovrazim) in opensuse. Pri slacku sem pogresal samo vec prebuild programov, stalno compilanje vsega, skupaj z dependency-i je po nekaj casa postalo PITA.
Zato sem se odlocil, da sprobam debian/fedoro/gentoo, a preden sem se odlocil za namestitev ene od teh, sem prisel mimo arch linuxa in od takrat je to postal main os na domacem in sluzbenem racunalniku, mojem in bratovem laptopu ter zamenjal tudi opensuse na fotrovem laptopu. Razlog je: bare bone linux z zelo malo distro related spremembami, odlicen wiki, stalno aktiven irc kanal s takojsnim supportom, rolling release, dober package manager z veliko programi v official in se vec v aur repozitoriju. Je tudi solidno stabilen, ce ne omogocis testing repositorija. Je pa res, da je namenjem malo bolj tehnicnim uporabnikom, stvari kot so recimo instalacijski postopek, administracija sistema po upgradih (merganje novih .conf datotek ipd), nenaden prehod iz init na systemd, mejava mysql za mariadb ipd. znajo biti komu nadlezne.

blackbfm ::

debian, ker je vse na svojem mestu standard, brez nekih workaroundov ki jih vidis pri drugih..

jype ::

blackbfm> debian, ker je vse na svojem mestu standard, brez nekih workaroundov ki jih vidis pri drugih..

Zanimivo pojmovanje besede "standard" :)

smoke ::

Zanimivo, da še noben ni omenil OS X-a (glede na to, da so dovoljeni Unix OS-i). Moj glas gre k OS X. Ne verzija 10.10 sicer, ampak 10.9.

Mavrik ::

smoke je izjavil:

Zanimivo, da še noben ni omenil OS X-a (glede na to, da so dovoljeni Unix OS-i). Moj glas gre k OS X. Ne verzija 10.10 sicer, ampak 10.9.


Se strinjam, v primerjavi z OS X 10.10 zgleda Vista kot dober OS.

Drugače trenutno močno preferiram ElementaryOS, še posebej za računalnike v družini, saj ima prečiščen in lep vmesnik brez preveč navlake in nepotrebne funkcionalnosti (ki manj veščim povzroča probleme).

Na strežnikih je večinoma Ubuntu 14.04 ali Debian, s tem da se mi zdi da Ubuntu boljše lovi razmerje med dovolj novimi paketi in stabilnostjo.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

aleksander10 ::

Za osebno in službeno rabo OSX 10.10.1.
Za delovne postaje tudi ElementaryOS (Luna).
Za strežnike predvsem debian, včasih tudi CentOS.
Za strežniško virtualizacijo zaenkrat ESXi.
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

AnotherMe ::

smoke je izjavil:

Zanimivo, da še noben ni omenil OS X-a (glede na to, da so dovoljeni Unix OS-i). Moj glas gre k OS X. Ne verzija 10.10 sicer, ampak 10.9.

Imam na MBP15, pa kmalu na Hackintosh-u - bolj kot test, če lepo dela, kot da bi dejansko potreboval ;)

Sicer pa je 10.10 meni veliko bolj všeč kot prejšnje zadeve...

we_are_borg ::

we are debian
death is irrelevant

filip007 ::

Sem sprobal vse in jih delim na tiste, ki imajo kodeke in tiste brez. Še vedno je problem grafični gonilnik, ker več ali manj spaca vse skupaj, poteben pa je ker drugače lahko zasmodiš grafično.
Potem jih lahko deliš še na tiste, ki stlačijo vse vmesnike na en DVD pa tiste, ki so veliki okoli 700MB.
Sem upostil idejo, da uporabljam Linux, ker nima repa in glave, to mislim v pozitivnem smislu, da se premakne kam naprej.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

cesnja ::

Precej je odvisno od namena uporabe. Ze na desktopu in prenosniku imam nekaj zadev:
- Arch Linux (svezi programi, preprosta konfiguracija po mojih zeljah, AUR, pacman)
- Debian Stable (za spletne banke in podobno)
- Ubuntu (precej stabilen in dela out-of-the-box, za druzino..)

66speeder66 ::

Za vsakodnevno delo imam Ubuntu 14.04, čeprav mi že nakaj časa diši Elementary, ki bi ga tudi rad sprobal, pa samo odlašam. Očitno je Ubuntu čist dovolj zame. :D

Bi si pa želel, da bi imela kakšna distribucija bolje pošlihtan application managment že po defaultu (bolj pregleden tudi za neuke), uninstall, install itd ... Tko da imaš vse applikacije na enem mesto kot je na mac-u, da zna tudi kaki drvar kaj namestit pa zbrisat, pa da ve kva vse ma gor od aplikacij. Btw. Ubuntu store je nek približek, ampak zelo, zelo slab.

vilonja ::

Torej pravite da se na švoh mašine najbolj splača naložiti lubuntu.

Mavrik ::

vilonja je izjavil:

Torej pravite da se na švoh mašine najbolj splača naložiti lubuntu.


To ali pa Xubuntu. Meni osebno je zgledal Xubuntu vedno precej bolj dodelan in konsistenten kar se tiče namizja.
The truth is rarely pure and never simple.

vilonja ::

Pa je vseeno, če je lubuntu ali xubuntu na ključku ali na sd kartici, se potem hitrost izgubi.
Kaj predlagate, kluček ali sd kartico.

d4vid ::

Če maš podporo za USB3.0 potem USB ključek. Ampak glede na to da bi ti mel Lubuntu, najbrž nimaš.

Aja, za star PC jaz rečem Slitaz. Vsaj 2.0 mi je bil res zakon, GUI podoben windowsu, delal je res dobro na Pentium 2. Še MAX TV (Proplus?) sem gledal na njem (FLASH Player pa to).
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

trnvpeti ::

Slitaz ima svojo osnovo, svoj(mali) repo.

Na usb kljucek, ali bolje SD(skrita v notranjosti) je bolje dati cruncbang.org (debian osnova).

techfreak :) ::

Deskop:
- primarno OS X, ceprav tudi ne brez tezav
- kateri koli *buntu ali njegov fork, dokler nima Unityja

Server:
- Debian
- Ubuntu

d4vid ::

techfreak :) je izjavil:

Deskop:
- primarno OS X, ceprav tudi ne brez tezav
- kateri koli *buntu ali njegov fork, dokler nima Unityja

Server:
- Debian
- Ubuntu


Sem poskusil gnome prejšnji teden in je Unity kar zakon proti gnomu.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

smoke ::

AnotherMe je izjavil:

smoke je izjavil:

Zanimivo, da še noben ni omenil OS X-a (glede na to, da so dovoljeni Unix OS-i). Moj glas gre k OS X. Ne verzija 10.10 sicer, ampak 10.9.

Imam na MBP15, pa kmalu na Hackintosh-u - bolj kot test, če lepo dela, kot da bi dejansko potreboval ;)

Sicer pa je 10.10 meni veliko bolj všeč kot prejšnje zadeve...


Za mene pa 10.10 več ni OS X :). Lucida Grande bi moral ostat sistemski font. No, pa s transparentnostjo so malo pretiravali.

hojnikb ::

d4vid je izjavil:

Če maš podporo za USB3.0 potem USB ključek. Ampak glede na to da bi ti mel Lubuntu, najbrž nimaš.

Aja, za star PC jaz rečem Slitaz. Vsaj 2.0 mi je bil res zakon, GUI podoben windowsu, delal je res dobro na Pentium 2. Še MAX TV (Proplus?) sem gledal na njem (FLASH Player pa to).

Gnat katerkoli OS, ki ni posebi prilagojen neumnim FLASH napravam je zelo slaba ideja. Vsaj dolgoročno.
#brezpodpisa

trnvpeti ::

nekatere OS lahko zelo prilagodis, nekatere pa zelooo malo
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13821044 (14044) Apache90
»

Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6611472 (9061) Hayabusa
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112557 (11382) panteist
»

ubuntu je foo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
14120000 (16945) jype

Več podobnih tem