» »

Prosim predlog-kateri linux?

Prosim predlog-kateri linux?

«
1
2

loveJDM ::

Zdravo,ima kdo kako idejo kateri operacijski sistem bi bil dober za nekakšno tekoče delovanje?Do sedaj sem uporabljal ubuntuja 4mesce ampak me moti,da nekatere stvari predolgo odpira.

Rabil bi nekaj tekočega,da se hitro zažene in deluje hitro.

Imam dual cora 2.5Ghz in 4GB rama v prenosniku.

SeMiNeSanja ::

Izključi grafiko in delaj v konzolnem načinu. Deluje hitro tudi na stari 486-ki z 512Mb RAM-a. ;(

Katerikoli Linux boš izbral, bo približno isti šmoren, saj vsi temeljijo na istih osnovnih 'komponentah', spreminja se samo šminka in pakiranje.
Če ti na obstoječem HW zadeva ne laufa dovolj hitro, potem boš moral nadgraditi HW ali pa ga zamenjati. Morda bi ti kakšen mojster znal zadevo še kaj optimizirati (nimamo steklenih kugel, da bi videli, kaj ti to gor poganjaš), ampak ravno neke čudeže tudi od tega nebi pričakoval.

Kako ti je pa Windows delal gor? Menda ne pričakuješ, da bo Linux letel kot raketa, če se je Windows 'vlekel kot polž' ?

SuperVeloce ::

Lahko poskusiš xubuntu ali mint. Če programje dolgo odpira, verjetno to ni vpliv sistema. Meni na podobni konfiguraciji (z SSD) linux super teče, dejansko upam, da mi windows še dolgo ne bo potrebno povohati, drugače bo potreben nakup novega ali pa delo opraviti samo na desktop mašini

edit: čeprav.. s tem Unity desktopom ga nekaj sračkajo, lahko da bo bolje z drugo distribucijo.. naloži si gnome, kde, xfce, cinnamon .. boš takoj videl, če tukaj kaj ne štima
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

dodaj ssd in bo win10 ali katerkol linux _letel_
#brezpodpisa

trnvpeti ::

ne uporabljaj *ubuntu*, posledicno tudi ne mint
arch(manjaro),debian,suse z light(openbox,xfce,mate)
in tudi light programe(namesto chrome palemoon)
tako bo zagon(kasneje uporabljaj suspend) hitrejsi, vec programov se bo startalo iz rama/cache(drugi zagon programa bo veliko hitrejsi)
tudi sami programi(palemoon) se dajo optimizirat(zavihki se ne odpirajo takoj, ads blokerji,...)

pegasus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Deluje hitro tudi na stari 486-ki z 512Mb RAM-a. ;(
V katero 486 plato gre 512 rama? Kupim :D
Op, zveni kot da želiš v prenosnik vgraditi ssd.

SeMiNeSanja ::

pegasus je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Deluje hitro tudi na stari 486-ki z 512Mb RAM-a. ;(
V katero 486 plato gre 512 rama? Kupim :D
Op, zveni kot da želiš v prenosnik vgraditi ssd.

Ups... prav maš ... je bilo v Kb...bemtiš, so to bili časi..Hdd 20MB, ko si šel na 40MB si mislil, da si nevemkaj vgradil... še ram dvignil na 4Mb, pa si mislil da imaš raketo...

Danes pa če maš manj kot 8Gb Rama in nimaš SSD-ja, si že skoraj luzer s tako mašino... ajmene....

loveJDM ::

Ma trenutno mi gre najbolj od vsega na živce,da ko prvič odprem chrome po zagonu računalnika ga dolgo odpira...imam ubuntu mate in je isto kot na ubuntu ali xubuntu,to me najbolj moti.
Sploh zjutraj ob petih ko se mi mudi da bi ob kafeju pogledal novice.Potem pa še me ob vsakem zagonu chroma gnjavi tisti popup keyring.

Enako je z mozzilo,sej drugače je ok,deluje solidno za to kar potrebujem

pegasus ::

Pusti browser ves čas odprt, pa je. Jaz imam opero z uptimeom v mesecih ...

trnvpeti ::

prvo se znebi ubunta

hojnikb ::

intenso za 48e te bo rešu muk ;)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

suspend in odprt browser(ne-chrome) z pravimi plugini na hdd bo hitrejsi/cenejsi od intensa

#000000 ::

open suse

fosil ::

Jaz ti priporočam Mint, z okusom Mate je nekoliko manj strojno zahteven, čeprav s to konfiguracijo bi moral tudi Cinnamon dobro delat.
Tako je!

trnvpeti ::

ce se hoces zajebavat z veliko update-i, obcasnimi izpadi (tudi suspenda), zmeraj pocasnejsim bootom ob nadgradnjah,vsake tolk casa kaj nestabilnega za par dni do prvega patcha,..
potem izberes *ubuntu/mint in chrome/firefox

izredno prijazen mint ni vec osamljen (manjaro,opensuse,...)

FX6300B ::

jaz uporabljam izključno ubuntu gnome ker mi je unity grd
May the force be with you!

dela ::

Lubuntu je bil nekoč dokaj hiter med *buntu derivati, ampak nisem že dolg preizkusil kakšne novejše verzije

SuperVeloce ::

trnvpeti je izjavil:

suspend in odprt browser(ne-chrome) z pravimi plugini na hdd bo hitrejsi/cenejsi od intensa

A res. From power up to chrome v xubuntu v < 10sek. Na 7 let starem prenosniku. Upstart je stvari naredil svetlobne za SSDje. Res so rabili.

edit: systemd, ne upstart. dobro jutro.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

technolog ::

Katerega dual cora imaš?

SuperVeloce ::

core 2 duo. Mogoče sem pretiraval pri cajtu, bi moral odšteti bios boot time. Laptop dela probleme pri sleep-u, zato ga nikoli nisem uporabljal (niti v windoze), vedno clean startup.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

technolog ::

Ta procesor bi moral poganjat linux 1,2,3, sploh če ma res clock 2,5, kar je v višjem razredu core2 duov. Čist zadost za danes.

Mogoč razmisli o SSDju, vsekakor pa poglej Manjaro.

SuperVeloce ::

aja je letelo na OP. Verjetno ima core 2 ali novejši. AMD tudi ne spremeni veliko zadev
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Lindir ::

Ubuntu MATE mi je trenutno najboljša ubuntu varijanta. Všečno, stabilno in odzivno. Pa priporočam LTS verzijo.

c0dehunter ::

Mogoče velja razmisliti tudi o Elementary OS. Ga uporabljam v službi in imam dobre izkušnje.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

njyngs ::

OP: Vzami čim bolj čisto varianto kot je naprimer Arch in naloži gor nek interface in windows manager. Mogoče lahko vzameš Antergos ali Manjaro. Oba sta pod pokrovom Arch, le da imata dodan grafični installer in par okolij (najbolj priporočam XFCE).
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

SuperVeloce ::

Čisti arch je bolj v primeru, da ni ravno laik... mislim, da nebi tukaj gor spraševal za distribucije, če bi se kdaj igral s takšnimi vrstami distribucij. Manjaro ti je nek minimum za relativnega začetnika
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

kow ::

Vecina forumasev zaradi pocasnega prvega zagona chrome-a predlaga novo distribucijo :D
Potem je ze bolje, da ti predlagajo windowse.

SuperVeloce ::

Saj mu je bilo na začetku povedano. SSD pa bo lahko instantno odpiral chrome v bilokateri distribuciji ali v windowsih. Še tabe bo lahko hordal, big deal
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

Glede na to, da je imel Ubuntu kot kar se zdi prvi GNU/Linux OS mu ne bi ravno priporočal Archa se vam ne zdi?

Kakorkoli, če bi rad odzivnost kupi SSD pa bo letelo karkoli boš imel gor pa še prenosnik bo tišji in baterija bo dlje zdržala.
Za distribucijo pa predlagam Lubuntu ali Xubuntu ali Mint.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

trnvpeti ::

Rias Gremory je izjavil:

Glede na to, da je imel Ubuntu kot kar se zdi prvi GNU/Linux OS mu ne bi ravno priporočal Archa se vam ne zdi?

prav nasprotno
antergos in manjaro sta enostavna za instalacijo in za upravljanje
*ubuntu/mint bo predlagal samo nekdo, ki nima izkusenj, ali pa je razvijalec za ta distro

Rok Woot ::

Hmm lahko bi malo bolj povedal za kaj rabiš. A rabiš GUI? Debian je meni še vedno pri srcu, pač skompajli samo kar rabiš. Tails je super če rabiš privatnost.

Thuban ::

loveJDM je izjavil:

Zdravo,ima kdo kako idejo kateri operacijski sistem bi bil dober za nekakšno tekoče delovanje


Microsoft Windows
Če rabiš zanesljiv Unix sistem pa definitivno OsX.

loveJDM je izjavil:

Rabil bi nekaj tekočega,da se hitro zažene in deluje hitro.


Microsoft Windows 10.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Pithlit ::

Thuban je izjavil:

loveJDM je izjavil:

Zdravo,ima kdo kako idejo kateri operacijski sistem bi bil dober za nekakšno tekoče delovanje


Microsoft Windows
Če rabiš zanesljiv Unix sistem pa definitivno OsX.

loveJDM je izjavil:

Rabil bi nekaj tekočega,da se hitro zažene in deluje hitro.


Microsoft Windows 10.

Sam ti si pa očitno popolnoma nepismen, a?
Life is as complicated as we make it...

loveJDM ::

Vedno več berem za tega manjarota in vsi ga hvalijo,probat ni greh tako,da bom danes probal.

technolog ::

Elementary OS Luna je tudi zlo kul.

pivmik ::

Puppy Linux je ultrahitra distribucija ki po defaultu laufa vse iz RAM-a (cel sistem in vse programe). Vse leti s svetlobno hitrostjo, nič čakanja za nobeno stvar.
http://puppylinux.org/main/Download%20L...
LP, Gregor GRE^

Trololololol ::

kow je izjavil:

Vecina forumasev zaradi pocasnega prvega zagona chrome-a predlaga novo distribucijo :D
Potem je ze bolje, da ti predlagajo windowse.

Linux lahko preurediš po svoji želji kakor želiš in ga prirediš za svoj hardware. Ljudje pa predlagajo drugo distribucijo. Ironija.

Unknown_001 ::

Arch linux, have fun.

Drgač najhitrejši je definitivno Puppy-linux, ker je tok majhen da v celoti teče v RAM-u. Za povprečnega Janeza bo pa linux mint z namizjem mate ali pa katerakoli KDE dostribucija najboljš.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

andrejus ::

zagotovo je najhitrejši linux z gui puppy linux. samo ne pričakovat da na šibkem compu ti bo puppy laufal hitro težke aplikacije, tipa libre office, gimp, inkscape ipd. saj gre hitreje sam čudežev ne pričakovsti.

preizkusy puppy. navodila so precej jasno napisana.

filip007 ::

Ubuntu Mate pripelje nazaj Gnome 2, mislim da je to kar to. Z nekaj nastavitvami ga z lahkoto polepšaš v MAC klon.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

tintorel ::

Če ti je glavna hitrost - WattOS - Microwatt leti:

medus ::

debian

Poldi112 ::

trnvpeti je izjavil:

Rias Gremory je izjavil:

Glede na to, da je imel Ubuntu kot kar se zdi prvi GNU/Linux OS mu ne bi ravno priporočal Archa se vam ne zdi?

prav nasprotno
antergos in manjaro sta enostavna za instalacijo in za upravljanje
*ubuntu/mint bo predlagal samo nekdo, ki nima izkusenj, ali pa je razvijalec za ta distro


Več kot 10 let sem že na linux-u, zadnje leto ali dve na Mint. Toplo priporočam. Nisem razvijalec, ampak sistemec in med drugim skrbim tudi za ubuntu in mint desktope za stranke. Ampak ok, če ti, ki priporočaš rolling release distribucijo praviš, da nimam izkušenj, bo že držalo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

neboben ::

loveJDM je izjavil:

Ma trenutno mi gre najbolj od vsega na živce,da ko prvič odprem chrome po zagonu računalnika ga dolgo odpira...imam ubuntu mate in je isto kot na ubuntu ali xubuntu,to me najbolj moti.
Sploh zjutraj ob petih ko se mi mudi da bi ob kafeju pogledal novice.Potem pa še me ob vsakem zagonu chroma gnjavi tisti popup keyring.

Enako je z mozzilo,sej drugače je ok,deluje solidno za to kar potrebujem


Neki radikalnega bi predlagu :) hihi... Da zmanjašaš število odprih zavihkov v Chrome ali Firefox. Sicer je težko ampak se kar pozna na rabi spomina. Mogoče izmed distribucij (vedno je zanimivo poskusit nekaj različnih distribucij linuxa in različnih namiznih okolij ali upravljalnikov oken zato, da vemo kaj nam najbolj ustreza) bi bila Manjaro(stabilna verzija) ali pa Opensuse. Samo ne vem v katerem okusu ti je najbolj všeč, XFCE KDE GNOME MATE jih je še več... ali kaj bolj posebnega i3 (za začetek nebi tega testiru, bolj pridejo prejšnji v upoštev, ker so za začetek lažji za uporabljat). DistroWatch.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neboben ()

trnvpeti ::

Poldi112 je izjavil:



Več kot 10 let sem že na linux-u, zadnje leto ali dve na Mint. Toplo priporočam. Nisem razvijalec, ampak sistemec in med drugim skrbim tudi za ubuntu in mint desktope za stranke. Ampak ok, če ti, ki priporočaš rolling release distribucijo praviš, da nimam izkušenj, bo že držalo.

verjetno si videl tudi ostale moje poste, kjer sem bolj podrobno razlozil zakaj tako mnenje o *ubuntu/mint

Poldi112 ::

Sem videl, težko bi pa rekel, da je bilo podrobno. Ali da se strinjam. Glede nestabilnosti si zelo nejasen - recimo če takoj po izidu distribucije instaliraš potem si si praktično sam kriv, da ti kaj ne dela ter da čakaš par dni na patch. Kako je veliko update-ov problem mi tudi ni jasno. Sploh, ker jih je s časom vedno manj, za razliko od rolling release...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

trnvpeti ::

>Ali da se strinjam
to je malo drugace, kot prejsnji post
>Sem videl, težko bi pa rekel, da je bilo podrobno
1.problemi pri nadgradnjah, recimo iz 15.04 na 15.10
Tezko vse stestiras, nekateri uporabniki imajo se neke dodatne package-e
2.problemi pri patchanju, isto kot zgoraj pri 1.
to oboje sem napisal, se bolj podrobno bi pa nama oboje vzelo veliko vec casa

>Glede nestabilnosti si zelo nejasen
recimo vse zgoraj opisano, se recimo pri debianu ne pojavlja

>recimo če takoj po izidu distribucije instaliraš potem si si praktično sam kriv
seveda si je vsak veliko sam kriv
sudo na ubuntu je mocen, developerji/in_ostali so na ubuntu se toliko bolj neucakani

>čakaš par dni na patch
zadnji iz glave, php-fpm na ubuntu se je pri neucakanem develeporji zavlekel cez par dni

>Kako je veliko update-ov problem mi tudi ni jasno
primerjava z debian ,kar je nekako logicno
in se strinjas, da lahko vec update-ov naceloma naredi vec problemov
in pri ubuntu jih

>Sploh, ker jih je s časom vedno manj, za razliko od rolling release
za to temo pa bi morala posebno temo odpreti

hojnikb ::

heh, svaka čast tistim, ki uporabljajo rolling release. Jst mam archa na NAS-u (ker je NAS najbolje podprt ravno na archu) in je pain to posodabljat.
Nwm če sn že mel situacijo, ko pacman -Syu ni zlomu vsaj eno stvar.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

>Jst mam archa na NAS-u (ker je NAS najbolje podprt ravno na nasu) in je paint to posodabljat

nekako te ne jemljem cisto resno, ftp,smb (v eni drugi temi si mi dal vedeti, da nfsja ne uporabljas)
pa res ne bi smel imeti problema posodabljat(in to si posebej poudaril, _paint_) na archu

in tudi se ne strinjam, da je NAS _najbolje_ podprt prav na archu(dockstar a ne)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

Poldi112 ::

> 1.problemi pri nadgradnjah, recimo iz 15.04 na 15.10

Pretežno nepomembno. To je pač cena, ki jo plačaš, da si na bleeding edge. A je v 15.10 kaj takega, brez česar ti živeti ni? Sam sem na Mint Quiana, ki je zdaj stara leto in pol ter podprta še do 2019. In če mi ne crkne disk bom vsaj še par let na njej, ker ji nič ne manjka (glede na moje potrebe jasno).

> 2.problemi pri patchanju, isto kot zgoraj pri 1.

Kaj pa, če ignoriraš nadgradnjo na novo verzijo? Problem še obstaja? Ker jaz ga ne zaznam, razen redkih izjem, ki so pa enakomerno razporejene med os-i.

> recimo vse zgoraj opisano, se recimo pri debianu ne pojavlja

Seveda se, samo bolj redko, ker se v glavnem uporablja na serverju in tisto kar 90% ljudi uporablja je pač daleč bolj stestirano od kakšnih widgetov za desktop. Plus da ima ubuntu neprimerno več uporabnikov, posledično več o tem bereš na forumih. Plus da predno prebereš navodilo za nadgradnjo debian verzije, imaš 2x instalirano novo verzijo.

>sudo na ubuntu je mocen, developerji/in_ostali so na ubuntu se toliko bolj neucakani

Ne vem, kaj točno hočeš povedati s tem? Sudo na ubuntu je močan enako kot su na debianu. In spet gre za zavestno odločitev, kako konservativen hočeš biti - ubuntu, če ti je bolj pomembno imeti nove paketke, debian če ti je bolj pomembna stabilnost. S tem, da ponovno, stabilnost avtomatično pride tudi s časom. Če vsake pol leta narediš upgrade ti pač ni pomembna. Ni tu os kriv, da uporabljaš napačnega za svoje potrebe.

>in se strinjas, da lahko vec update-ov naceloma naredi vec problemov
>in pri ubuntu jih

Update-i ti rešujejo probleme. Izjema tu zgolj potrjuje pravilo. Razen, če misliš dist-upgrade, česar pa itak ne uporabljam, ker imam raje clean install. Deloma tudi zato, ker ne zaupam popolnoma upgrade skripti.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697651 (4648) Poldi112
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736072 (25303) diler515
»

Izšel Ubuntu 12.04 LTS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13435798 (28941) panteist

Več podobnih tem