» »

Ubuntu 5.04

Ubuntu 5.04

Novi Ubuntu

OSNews - Izšla je druga različica najbolj priljubljene distribucije Linuxa - Ubuntu 5.04 "Hoary Hedgehog". Prenovljena je celotna garnitura programske opreme, vključujoč namizno okolje GNOME in grafični strežnik X.org. Novi Ubuntu se hitreje zaganja, prinaša sistem za samodejno nadgradnjo, podporo stanju pripravljenosti (Suspend to RAM) in hibernaciji (Suspend to disk) za prenosnike ter mnogo drugih novosti. Prenos je na voljo z različnih zrcalnih strežnikov, lahko pa tudi naročite brezplačne zgoščenke ali posodobite starejšo različico. Prvič je uradno podprto tudi namizje KDE, ki ga razvija projekt Kubuntu. Nepogrešljiv pripomoček sta forum ( Nujno 1 in Nujno 2) ter neuradni vodnik po novem Ubuntu.

55 komentarjev

«
1
2

R33D3M33R ::

Em, a brezplačne zgoščenke so res brezplačne? Prebral sem da oni pokrijejo vse stroške, a se jim splača? :\
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Gandalfar ::

ja

BendeR ::

Imam vprašanje glede naročila zgoščenke. Izpolnim obrazec, izberem število željenih cdjev in konec. Ni nobenega potrjevanja. Imam le možnost odjave in pa spremembe informacij. Se odlogiram in finito. Je to to, ali sem kaj spregledal? :\

64202 ::

> Novi Ubuntu se hitreje zaganja

Koliko sekund in na kaki kisti?

Se ne upam povedat kolk rabi SUSE, se dobro da je suspend dobro podprt :D

christooss ::

Zaganjaln cas je ksne 30 sec + 5 po loginu

masina je pa celeron 1,1 300 mb rama

Bender ja cist tako preprosto je.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

snow ::

Nice!

Bomo probal, pa mal razdelil.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

christooss ::

Ce boste sli nadgrajevat iz warty ja na hoarya v extra repozitorije namesto

deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary main restricted
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary main restricted

deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary universe
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary universe


dodajte

deb http://si.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary main restricted
deb-src http://si.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary main restricted

deb http://si.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary universe
deb-src http://si.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary universe
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Wox ::

Zakaj pa je to najbolj priljubljena distribucija? Ker je iz Afrike ali ima zadeva kakšne globlje razsežnosti?
Commodore 64

M.B. ::

Baje je najbolj user friendly, pa baje najboljše deal out of the box. Pri meni je že live CD takrat še warty 4.10 lepo ves hardware prepoznal, in v Windows omrežje se priklopo. Verjetno bi še printer prepoznal, če bi obstajali gonilniki, pa jih žal ni.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

[MYTiX] ::

Za info.
V kolikem času lahko pričakujem pošiljko domov?
Sam da vem, ker nikjer nič ne piše.
podpis

Nerdor ::

Viharnik: namreč Ubutu temelji (ozr. je temeljil) na Debian Unstable (imenovan Sid). Namreč Debian Stable (imenovan Woody) in Debian Testing (imenovan Sarge) so imeli preveč stare verzije programov, kot so kde, gnome, mozilla kot ostale distribucije kot so Fedora, Suse, Mandrake. Edino Debian Unstable je imel relativno nove pakete programov, ker jih niso še (temeljito) pretestirali. Sicer je D. Unstable realtivno bolj stabilna distribucija spram Fedora, Suse, Mandrake. Ker je veliko ljudi "bilo strah" namestiti Debian Sid so se nekateri odločili napraviti distribucijo, ki bi bila precej bolj prepoznavna in tudi pretestirana. Namreč problem je, da programi pridejo iz Unstable do Stable potrebujejo veliko časa. In tukaj so avtorji Ubnutu videli svoj potencial in ga izkoristili. Mislim, pa da Ubutu 5.04 ne temelji več na Debian Unstable in da so avtorji napravili samo svojo distribucijo. Ali se motim!?

PS: imena pri debianu prihajajo iz filma Toy Story (Sid, Sarge, Woody, Potato in itd.)
... for lifetime!

sverde21 ::

Če prav razumem oni tudi poštnino plačajo ??? ali kako??
<?php echo `w`; ?>

Ziga Dolhar ::

Ja. Tebe nič ne košta.

[Čist resno. Tako zastonj, kot je bil recimo Office 2003 system Beta 2 program.]
https://dolhar.si/

CaqKa ::

viarnik klikni na link pod tekstom da je to najboljša distro

Gandalfar ::

Nerdor: malo bluziš. Ubuntu je komercialen projekt in kot tak pač izkorišča kar mu debian ponuja.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Je kdo sprobal Kubuntu?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SleepLess ::

Ja Kubuntu je meni zakon :)

BendeR ::

Se bo najdo kak junak in odgovoril na more vprašanje? Al ste preveč zaposleni z večnim vprašanjem, "kdo ma daljšega" oz. komu se sekundo prej zažene. :P :'(

grim_ ::

BendeR: to je to :)

mchaber ::

sprobal Live CD, ampak monitorja pac nocem imet na 60hz :|
.

Keyser Soze ::

Chrü$tooss tamle v prvem sestavku moraš zamenjat z wartyjem, drugače maš najbrž že Hoaryja.

christooss ::

Ne jest sm mislu ce bo kdo gledal v unoficall ubuntu guide tm so napisani dodatni repozitoriji potem mora us zamenjat s si
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Keyser Soze ::

Aja za slovensko špraho.

christooss ::

ja. Ker ce svezo instalacijo nardis potem ti Ubuntu sam nardi si. Ce pa upgrejdas potem mors pa sam nardit.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Road Runner ::

ne za slovensko spraho. za lowdanje iz slovenskih servrjev. ;>

christooss ::

Ja da lahk slovensko spraho zlodas s slovenskih serverjev
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Skrat ::

Ti si. serverji (se) niso v sloveniji. IP blok je se vedno v Veliki Britaniji. Vsaj whois pravi tako :|

Ima kdo tehnicne moznosti in je pripralvjen mirrorat Ubuntu repozitorij v SI?

Pa se nekaj: ali je kdo zasledil, ce obstaja kje kak "Debian-netinstall-like" iso? Skratka ena zadeva, ki jo lahko spravim na 512Mb kljuc in instaliram z njega? Moj laptop pac nima CD roma in bi probal, kako so resili suspend support :D
Free software is a matter of liberty, not price.

Gandalfar ::

Sem ze iskal. Najblizje temu bos prisel s PXE boot ali pa exsternim CD-romom.

hruske ::

A debootstrapat ne bi mogu z ubuntu repozitorija?
Rad imam tole državico. <3

christooss ::

Just use debian net install cd and tweak /etc/apt/sources.list.


Upam da bo pomagal
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

Ubuntu wiki povezavi

Povezava 1

Povezava 2
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Skrat ::

cHRü$tooß: hvala! Tisto prvo, z uporabo debianovega install imagea mislim da ne bi slo. Vsaj ne direktno. Zadeva, ki me zanima je predvsem "podporo stanju pripravljenosti (Suspend to RAM) in hibernaciji (Suspend to disk) za prenosnike". Ti dve zadevi sta mocno odvisni od uporabljenega jedra. Morda bi slo, ce bi potem se apt-getal ubuntujev source za jedro... samm... hmmm... bojim se da bi dobil mass^2 >:D Ce se malo teoretiziram - morda bi se dalo celo mojo trenutno instalacijo debiana prepricati, da je ubuntu :D

Za PXE boot pa... hmm... pomoje si bo lazje sposodit en usb cdrom.
Free software is a matter of liberty, not price.

Nerdor ::

Wot's PXE boot!? Ti, Gandalfar potem je tale Ubutu, čist ločen "fork" od Debian Unstable!? Ker očitno nemore Skrat uporabiti Debian net install in potem vpisati Ubutujeve apt repositorije, da bi s apt-get dist-upgrade, apt-get update dobil Ubutu linux!?
... for lifetime!

Skrat ::

Nerdor, za PXE si poglej linka, ki ju je dal cHRü$tooß dva posta visje.

Kolk je Ubuntu locen od Debiana... hmm... je pa ni. Zasnova in koncept sta ista, dolocene zadeve pa so spremenjene. Naceloma so paketki s programi med sistemoma kompatibilni, uporabljajo se tudi podobne smernice pri gradnji sistema, Ubuntujevci pa marsikaj vzamejo od Debiana in malo prilagodijo, tko da ne moremo govoriti o popolnoma enakem sistemu. Recimo, kernel je popatchan da podpira nekatere goodije (eden, najbolj ociten na prvi pogled je recimo bootsplash, ta namrec ni podprt v glavni veji jedra); sistem "nima" klasicnega root uporabnika, itd. Skratka... iz Debiana bi radi naredili sistem, ki dela out of the box, z vsemi goodiji, ki si jih moras drugace sam postimat (recimo mount usbja za navadnega uporabnika, alsa sound multichanel support, itd.)
Free software is a matter of liberty, not price.

zee ::

Trenutno sicer uporabljam Gentoo, vendar si bom verjetno inštaliral Ubuntu. Zdaj me pa zanime, če je kakšna možnost, da ti installer ne sformatira diska. Mislil sem namreč, da bi samo zbrisal vse mape razen /home (zaradi varnosti bi jo tudi preimenoval) in /samba in potem normalno inštaliral čez Ubuntu.

Še eno vprašanje: A installer inštalira tudi grafični del ali je to treba posebej namontirat.

A bi to šlo naredit?

hvala pa lp,
zee
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Gandalfar ::

/home rabis na drugi particiji. Potem ni problema.

Poldi112 ::

Kako to mislis nima klasicnega root uporabnika?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gandalfar ::

sudo su

Skrat ::

Poldi112: navadnemu userju se ob instalaciji ne tezi z dolocitvijo root gesla. Vse kar navaden uporabnik dela kot root je preusmerjeno skozi sudo. Torej obicajen uporabnik ne ve, da kaj takega kot je root sploh obstaja. Root se vedno obstaja in se ga da "omogociti" tako, da mu nastavis geslo sudo passwd root

Vec: Home - Ubuntu Wiki
Free software is a matter of liberty, not price.

Poldi112 ::

Uf, ok, sem se ustrasil da je pri ubuntu kaka linspire fora da si kar po default root.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Roadkill ::

Malo drugačno vprašanje:
Kdo fura ubuntu na a64 in pci-e grfični?

Na ta HW trenutno ne morem naložit praktično ničesar. No sprobal sem suse 9.2 in pa nek gentoo "lite" (100mb zadeva). Oba zmrzneta še preden mu lahko dopoveš, da nočeš inštalirat preko grafičnega vmesika. Pri susetu obstaja nek workaround, samo mi ga ni uspelo izvesti.

Talk to me like i'm a 3year old.

Zanimivo mi je recimo, da mi pa brez vsakega problema dela Slix 2.0. O_o

Anyhow, ko dobim še en disk bi rad spet malo šel pogledat, kako dandanes kaže linuxu. Zadnjič sem bil na slacku 8 in potem 9 in sem vedno obupal nad kako na videz nepomembno malenkostjo (glajenje pisav v KDE ipd).
Zdej pa nameravam sprobat kak bolj userfriendly distro in tale ubuntu zgleda obetujoč.

Gandalfar ::

ubuntu ti bo pomojem delal, ker nima graficnega installerja in ker ima X.org

christooss ::

Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

zee ::

a je kdo torej ze sprobal suspend to ram pa hibernacijo?

kaj ti instalira Ubuntu po defaultu tudi Gnome ali pristanes po instalaciji v konzoli? (ker je to kao user-friendly distro, sklepam, da potem grafika lepo laufa, nisem pa ziher)

zee
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Gandalfar ::

dobis popolnoma skonfiguriran gnome

zee ::

Way to go!

zdej rabim samo se kakih 10 GB za backup naredit :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

64202 ::

Ko das logout v gnome-u lahko zberes hibernate in to je suspend na disk (ram -> swap baje). To sem zaenkrat videl. Je res, da zelo hitro butne in nasploh ma tak ultralightweight filing, vsaj napram SUSE :))

Road Runner ::

zmer bl me matra da bi probu tole cudo :>

Zgodovina sprememb…

Beernarrd ::

Evo, live ubuntu mi dela ko šus. Prvič v linuxu se mi je zgodl, da vse dela brez tega, da bi pogledal v konzolo. (ati grafa, nforce2 mreža in zvok, printer).
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bi Linux? Bi Debian? Ubuntu! (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Operacijski sistemi
53032703 (20244) Trubadur
»

Firefox 1.0.4 in Mozilla 1.7.8 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
12114493 (11709) Marjan
»

Gnome 2.10

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
343899 (3337) borchi
»

Ubuntu se poslavlja

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
294165 (2750) borchi
»

Thunderbird ne bo dovolil infokraje

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
113368 (2769) der_Alte

Več podobnih tem