» »

Bi Linux? Bi Debian? Ubuntu!

Bi Linux? Bi Debian? Ubuntu!

««
8 / 11
»»

Daedalus ::

Zdaj nimam časa, bom pa jutri dopoldne vrgo miniram inštalacijo v Qemu (free emulator PC-ja, sicer počasnejši od vmware, sam dela precej ok) in ti bom sporočil, kako dela. Btw, če maš na voljo kak dober procesor in malo več rama - ti priporočam testiranje novih različic najprej v Qemu - da ugotoviš vsaj najhujše napake... Zadeva čisto lepo teče v ozadju, medtem ko ti normalno delaš naprej. Pa še piratizirat ti ni treba:D

Pa za kasneje - v avgustu lahko prispevam za teste enega celerona 466 - nima lih malo rama (512Mb) sam je čist kul za testiranje sistema na starejši mašini. Drugega pa trenutno nimam na voljo...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

christooss ::

Hm sem slišal za qemu. Lepo bi blo da bi povedal kako npr. inštaliraš hoarya. Kratka navodila prosm :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Daedalus ::

Ma bom napisal en kratek how to... danes bol pozno al pa jutri, kak bom pač pri volji0:)

p.s. - zakaj How to ne poslovenimo? Recimo v "Kak to":D

Aja, Đizus, če maš kako broadband povezavo, se kdaj primajaj na neuradn s-t irc kanal, da se lahko zmenimo kaj o temle projektku;)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

christooss ::

Neuradni st kanal pa je?8-O
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Daedalus ::

Server - irc.link.si ali irc.arnes.si na portu 6667 seveda, kanal #slo-tech.com2

Moj nick tam je isti, s to razliko, da vsebuje vsaj eno številko:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

PrimozR ::

Al pa irc.sioff.net (Slovenia Offline :D ), #slo-tech

christooss ::

Zanimiv projekt

Utnubu. Projekt ki je nastal kot nasprotje Ubuntuju. Ne porta stvari iz debiana v ubuntu ampak nazaj. Kar je res hudo v Ubuntuju želijo dat v Debian.

Zanimivo :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Daedalus ::

Huh, dobra ideja. Upam, da bo pobuda uspela:))
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

christooss ::

No evo x.org v debianu :)

Vseeno bom ostal v Ubuntu vodah :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Daedalus ::

Zaradi pomanjkanja časa je bilo tole spisano zelo hitro, tako da se opravičujem za kake napake.

QEMU kratek vodič

QEMU je opensource emulator PC-ja, ki je sicer počasnejši od vmware, ampak je free, kar nam je všeč. Poleg tega je 0.7 različica precej dobra, sam na njej pod Debianom poganjam z Nlite okleščene Win2k. Delujejo znosno, s kakim boljšim procesorjem (sam si lastim duron 1800) in malo več rama kot samo 512Mb, bi verjetno vse skup delalo boljše.

Ok, rabimo Qemu, za katerega je dobro usposobiti tudi emulacijo mreže. Najprej torej:

apt-get install qemu (priporočam 0.7 verzijo - te v debian sarge ni, kako je z Ubuntu, ne vem).

Nato ustvarit pogoje za mrežo - opisan postopek namesti virtualno mrežno s pomočjo "tun" modula. Če si sam kompajlal kernel, mora vsebovati podporo, drugače ne bo delalo sploh. Navodila so spisana za 2.6 kernel. Torej, če še tun ni nameščen, ga je treba ustvariti:

mkdir -p /dev/net
mknod /dev/net/tun c 10 200

Nato dovoljenja:

chgrp users /dev/net/tun
chmod g+w /dev/net/tun

modprobe tun
echo 'tun' >> /etc/modules

ifconfig tun [ip po želji] up (recimo 10.0.0.1)

Če se pojavijo težave in se pri ifconfig javi kak napaka v stilu:

SIOCSIFADDR: No such device
tun0: ERROR while getting interface flags: No such device
tun0: ERROR while getting interface flags: No such device

Je rešitev sledeča:

apt-get install uml-utilities
tunctl -u 'uporabnik' -t tun0 ( ustvari vmesnik 'tun0' v lasti 'uporabnik' )

Zdaj je treba samo še svojo mašino spremeniti v router (da bo lahko sistem iz QEMU dostopal do ostalega omrežja in interneta) - kot root vpišeš:

iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
echo "1" >/proc/sys/net/ipv4/ip_forward

Tole zadnje je dobro dodat v kako skripto, ki se izvede ob zagonu al pa jo sam aktiviraš vsakič, ko rabiš mrežni dostop iz sistema v emulatorju.

Če mreže ne želiš, mirno prekoči zgornje korake in samo inštaliraj QEMU. Naslednji koraki so:

Najprej je potrebno narediti posnetek trdega diska, na katerega boš inštaliral sistem - to lahko izvedeš z dd ali pa z programom, ki pride skupaj s QEMU:

dd of=hd.img bs=1024 seek=2000000 count=0 -- tole proizvede ~ 2GB veliko datoteko, dovolj za začetek. Seveda so lahko datoteke večje, ali manjše.

Pri uporabi qemu-img pa si lahko privoščiš malo izbirčnosti - pozna več formatov.

qemu-img create -f qcow hdd.qcow 2G

ustvari qcow format (qemujev format slike diska), v velikosti 2Gb, po imenu win.qcow. Tisti -f je oznaka za format. Za kaj manjšega je možno uporabiti črko M - recimo 800M nakoncu bo ustvarilo 800 Mb veliko datoteko. Za ostale formate si poglej dokumentacijo (linki spodaj).

Ok, zdaj mamo prostor za inštalacijo, manjka nam še inštalacijski cd-rom. Delal bom s slikami pogonov, ker je tako najlažje. Če že imaš kako *.iso sliko namestitve, je OK, če ne pa jo iz inštalacijskega CD-ja ustvariš s pomočjo dd:

dd if=/dev/cdrom of=slika.iso -- kjer je /dev/cdrom pot pogona in slika.iso datoteka


Sliko pogona je dobro skopirati v isti direktorij, kjer se nahaja slika trdega diska.

Nato se v konzoli prestavimo v direktorij, kjer se nahajata obe datoteki in vpišemo:

qemu boot d -cdrom slika.iso -hda hdd.qcow

-boot pove, da hočemo zagnati sistem, d pove da s cdroma (c bi pomenil zagon s trdega diska, v tem primeru bi se slika cd pogona tudi uporabila in bila dostopna znotraj sistema kot optični pogon) -cdrom nam pove, da bomo uporabili cdrom oz. sliko ploščka, slika.iso je slika pogona ki jo uporablja, -hda poveda, da gre za trdi disk, ki mu sledi ime slike diska, ki jo naj uporabi.

Lahko se uporabi tudi obstoječ CD-ROM v računalniku, v tem primeru je ukaz:

qemu boot d -cdrom /dev/cdrom -hda hdd.qcow

Če je vse šlo po sredi, se bo začela namestitev sistema. Zna sicer trajati tudi nekaj ur - odvisno od sistema - ampak za prvi okus sistema ali testiranje za odpravo najhujših napak je to čisto OK.

Aja, ukazu lahko na koncu dodamo parameter -m, s katerim določamo, koliko pomnilnika bomo namenili sistemu - privzeto je 128Mb. primer:

qemu boot -m 256 d -cdrom /dev/cdrom -hda hdd.qcow

S kakim ukazom v stilu qemu boot -m 256 d -cdrom livecd.iso pa lahko testiramo live-cd distribucije.
Če se jada, da ne more dostopati do tun vmesnika, zaženi z sudo.
Za več informacij (s tu sem tudi povzel tale navodila):
http://wiki2.archlinux.org/index.php/qemu?action=RelatedChanges

http://www.debian-administration.org/?article=40

http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/user-doc.html

p.s. - miniram verzija se pravkar namešča;)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

theD3viL- ::

Men pa še zmer filmčki iz npr. 24ur.com ne delajo čeprov sm naredu use po unmu postopku k je dau gandalfar link... mogoče ve kdo kaj bi blo? :\

hruske ::

Daedalus, to si probal delat po teh navodilih?

Ker men ukaz
dd of=hd.img bs=1024 seek=2000000 count=0

ne naredi 2GB velikega hf.img, ampak 0B. Dela pa ukaz
dd if=/dev/zero of=hd.img bs=1024 count=2000000 
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

christooss ::

Kašn erorr ti pa vrže vn?



Takle?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

Deadalus povej če dela. Če mogoče skripta vrže vn kšn error:8)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

theD3viL- ::

Nope...sam frizne mi mplayer....

Daedalus ::

hruske - to sem zasledil v enih navodilih...vem, da sem enkrat naredil image s podobnim ukazom, samo tega nisem preverjal:8) sam uporabljam qemu-img...

Če so še kake napake kje - kr povejte. Itak morm malo urediti tole solato od navodil zgoraj...

cHRü$tooß - zdajle sem bil par ur zdoma, tak da sem šele zdaj nadaljeval z inštalacijo...sporočim, ko bo mimo..

Aja, še nekaj. Po reštartu v namestitvi sistema je vsaj v primeru Ubuntu OS potrebno prekini QEMU in spremeniti ukaz za zaganjanje v:

qemu boot c -cdrom slika.iso -hda hdd.qcow

s čimer emulatorju povemo, da naj zaganja sistem s slike trdega diska, drugače se bo zagnal spet s cd roma. Pri tem lahko -cdrom slika.iso spustite, al pa ne, v kolikor še inštalacija potrebuje cd rom...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

theD3viL- ::

No zdej sm ugotovu da nism meu installeranih w32codecs tko da zdej dela :) ... res pa da je mal slabši zvok.... to pa nevem zakaj?

christooss ::

A kdo ve kako v mozilli zveš katere plugine uporablja. Vem da morš v url vrstico neki vpisat ala about:config
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

hruske ::

about:plugins
Rad imam tole državico. <3

christooss ::

Kako pa zamenjaš plugine kot pr men k zdej totem dela stvari k bi jih mogu mplayyer?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

Mogoče katera datoteka je zadolžena za plugine?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Daedalus ::

Hmm, poinštalirala se je zadeva ok, sam fluxbox mi ne zažene... sam on wdm in pol x-org z eno odprto konzolo... Kaka ideja?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

theD3viL- ::

cHRü$tooß pomoje da pa to ni odvisn od mozille da ti odpre iz totemom....mislm d boš mogu kr tko nastavt d ti odpre npr. avi iz mplayerjom ... najlaži da to nardiš je .. da zlovdaš en *.avi alpa še bolš *.wmv file in daš tm nastavitve... pa tko naprej pa nastavš d ti iz mplayerjom odpera pa ma da dela !

Daedalus ::

Ok, sem zadevo rešil zasilno z gdm... Zdaj pa pripombe:

Ni slovenske tipkovnice sploh - če bi mogla skripta to spravit v red - ji ni uspelo (je tale error povezab s tem verjetno - xorg - failed toinfer keyboard layout from layout/lang 'slovene--sl_SI).

Tist wdm ma težave sam s sabo oziroma s fluxbox, ne vem zakaj. Tak pač je0:)

Install these packages without verification? za fluxbox win32codecs - očitno če neko verifikacijo - kaj povezano z gpg na začetku? Zakaj se sploh rabi gpg?

Pa za miniram verzijo se mi zdi malo preveč servisov...če boš delal svoj install CD, je treba še zadevo zoptimizirat.

Zdaj grem pa spat|O
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

christooss ::

Hm kaj pa če bi probal namesto wdmja xdm

Pejt skoz cel thread v mojem howtoju. Eden je mel probleme z wdmjem je neki rešu k je spreminjov neki xsesion
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

gpg je problem z backportsi. Jdong še ni uštimal tega. To ni problem. Sej pri izdelavi "svojega" CDja morš nardit svoj gpg ključ pa to.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Daedalus ::

Bom še xdm probal... Zakaj pa tega ne uporablaš? A ni to privzet login manager od X-ov?

Pa če kdo ve, kako bi dodal fluxbox v konfiguracijo xdm, da mi ga zažene avtomatsko po loginu, se priporočam.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

christooss ::

wdmja nisem probaval. Eden ga je priporočil in tud na strani WDMja piše da je to samo izboljšani xdm.đ

Mam pa na eni mašinci xdm in fluxbox in je delal brezproblema. Po loginu sem se takoj znašel v fluxboxu
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

radiokills ::

v zvezi z xsession

imel sem isti problem, ni mi hotel zagnati fluxboxa

zadevo sem resil takole

# vi /home/jaz/.xsession

ter vanj napisal "fluxbox" (brez narekovajev)

shranil in restartal X
ob naslednji prijavi je zadeva delovala

pitarda ::

cHRü$tooß
Zdele si nalagam tale tvoj sistem miniram prek skripte,... :)) .

Zaenkrat lepo nalaga,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pitarda ()

christooss ::

Sporoč kako deluje. Pa povej če si ti tud mel probleme z wdmjem. Ker potem bo wdm letel iz howtoja
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

A lahko eden nardi screenshot od strani

about:plugins

zgornji del mislm da je dovolj.

Hvala
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Zgodovina sprememb…

pitarda ::

Super. Sistem postavljen,...
Ampak,... ko pridem v Fluxbox je samo xterm zalaufan,... nobene ikone, nobene bližnjice,...
Kako si zdej jst mal priredim zadevo, naredim meni,... ?

pitarda ::

Hmmm,.... ne vem, kam naj slikco uploadam, ker mi doma server nagaja ;((

Evo slikce:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pitarda ()

christooss ::

Desni klik na namizje in odpre se ti menu

slikce men ne prikaže
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Zgodovina sprememb…

pitarda ::

Desni klik ne naredi ničesar,...

A to "about:plugins" si hotu od mene?

christooss ::

No sej zdej ni važn več sm zrihtov tole stvarco s pluginom. Hvala vseen

Desni klik ne deluje hm. A ma kdo kšno idejo. oz. bom tud dal na en drug disk tole pa bom vidu. Ker mogoče bi blo namesto fluxboxa uporabt icewm ampak. no sej mob vidu.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

pitarda ::

Evo,... z IcwWM pa zadeva izgleda že mal bolj optimistična 8-)

radiokills ::

Če prav razumem je pri pitardi problem ravo v .xsession... Sicer tole govorim tako napamet, ampak ce wma ne najde nobenega window managerja preprosto zalaufa xterm in to je to...

sicer pa predlagam xfce4, na moji škatli PII 300mhz 64M ram laufa odlicno, pa se prav solidno je na pogled...

pitarda ::

Se bom še mal poigraval z zadevo,... pa povem,... :)

christooss ::

Ja pitarda probej xsessions uredit
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Daedalus ::

Če prav razumem je pri pitardi problem ravo v .xsession... Sicer tole govorim tako napamet, ampak ce wma ne najde nobenega window managerja preprosto zalaufa xterm in to je to...

Isti problem mam jaz. In sicer ni nikjer v /home/uporabnik datoteke .xsession... Bom pa eno naredo in notr vrgo fluxbox. Tale xdm/wdm sta očitno malo foo, lahko bi si vsaj sama skapirala, da je en window manager naložen... Ah ja0:)

Pa še en glas za Xfce4. Danes se pač kot slabše smatrajo mašine s kakim 300+ Mhz procom in 128Mb rama. Tak da bi icewm in fluxbox prihranil za _res_ boge računalnike... Slabše od recimo nekega zgoraj opisanega minimuma...

Pa kot sem že zgoraj težil...ne bi blo slabo kakih nepotrebnih servisov pogasnit, ker se pri švohnejših mašinah pač pozna vsaka malenkost.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

theD3viL- ::

A kdo ve kako nej nastavim mouse4 in mouse5 (una 2 gumba k jih klikneš s palcm na moji MX500) ?

theD3viL- ::

Opala... mal sm za*ebu... hočem jih nastavt tako da bosta forward in backward... (firefox etc.)

christooss ::

Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

theD3viL- ::

Najlepša ti hvala cHRü$tooß za vso pomoč :)) .



P.S. A se da turnat off te animacije za minimize pa maximize pa to u gnomu? Sej ne da bi zarad kompa.. ampak zato k me res motjo.

christooss ::

Hm nisem našel še odgovora na to vprašanje pa si ga že kšne 2 mesca želim :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

theD3viL- ::

Kokr sm js gledu po raznih forumih so kao prosil da u naslednji verziji gnoma nej tega ne bo (zarad slabih računalnikov).. sam pomoje pa da se da izklopt.. nevem no.:\

pitarda ::

Hmm,... fluxbox-a mi ni uspel nikakor usposobit (sem še precej nov v Linux okolju),... tko da sem si instaliral xfce4, pa morm priznat, da je bomba! :D
Sicer tud ni delal po defaultu, tko da sem potem izbrisal komplet .Xsession fajl in noter zapisal samo vrstico

exec startxfce4

in zadeva zdej špila.

A se da namestit ikonce na namizje v xfce4?

theD3viL- ::

Ja da se 100% .. sam morš en fajl spremenit (iz 0 v 1 se mi zdi .. ker pa ne bi vedu ...)
««
8 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Omrežna kartica nezdružljiva z Ubuntujem

Oddelek: Operacijski sistemi
151460 (1155) Zvezdica27
»

WiFi ne dela na Lenovo R500 z Ubuntu 10.04 LTS (64 bit)

Oddelek: Operacijski sistemi
181448 (1253) Icematxyz
»

Ubuntu compiz

Oddelek: Operacijski sistemi
161871 (1548) Loaded
»

Izbira Linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
472427 (1284) Border
»

Ubuntu 5.04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
558851 (7186) Tarzan

Več podobnih tem