» »

Trivialna (ne)verjetnost

Trivialna (ne)verjetnost

«
1
2

Elemen_T ::



Hudiča, dejte mi povedat kako je mogoče, da sta se mi v dveh dneh zgodili dve neverjetni naključji.

Prvi je dokumentiran v zgornji sliki - tale ram je padel iz 1.5m visoke poličke naravnost v milimetrsko špranjo!
Včeraj pa sem vrgel cigaret (tobak z ročno narejenim filtrom) in je padel pokončno na ledeno podlago! Po treh poskusim mi niti načrtno tega ni uspelo ponovit.

curse me!:\

Morda pripišete podobno izkušnjo ...

btw, a naj grem jutri po loto listek?>:D
  • zavarovalo slike: OwcA ()

Quikee ::

"btw, a naj grem jutri po loto listek?"
Se ti bo loto listek padel pokoncno v neko spranjo na tleh =)... aja zadel pa ne bos nic =)

]ViRiana[ ::

Travo kadiš?
Vsi se rodimo blazni. Nekateri takšni ostanejo. (Samuel Beckett: Čakajoč na Godota)

|CyGNUS-x ::

Travo kadiš?


>> Včeraj pa sem vrgel cigaret (tobak z ročno narejenim filtrom)

Mogoče pa ma raje bolj močan občutek po tobaku?:\
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

SodVina ::

Kot kaze, si po pomoti vklopil neverjetnostni pogon :D

Thomas ::

Vznemirjati bi se moral, če bi se ti nikoli v življenju taka stvar ne primerila.

TO bi bilo šele čudno! No ja, kakšnemu se tudi TO zgodi. ;)

bond007 ::

meni je danes mobitel padu iz rok in na poti do tal resetiral računalnik. Čist neverjetno, ampak padu je na reset gumb...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

64202 ::

:D

No, jaz sem bil pa na vlaku prejsn teden, pa se je ena pankercica skrila pod zic pred kondukterjem. Imagine that :))

Elemen_T ::

]ViRiana[, tudi, ko mi zapaše. Upam, da s tem nimaš problemov.

Sicer pa tema ni namenjena tvoji "opazki"...|O

Thomas ::

Ko sem bil še precej mlad, sem pozimi metal ene drobne jabučke okoli. Vprašal sem sestrico, kaj naj zadanem. Da bi se nehal šopiriti, mi je določila 5x10 cm velik cilj kakšnih 12 metrov daleč. Zadel sem ga s prve. Potem pa še nekoliko manjši cilj 10 metrov visoko kake 15 metrov daleč v velikosti 5x5 cm. Zadel sem ga s prve.

Kakšna verjetnost je za kaj takega? Ena proti milijon?

Well, no! Dobrega doktorja Freuda moramo vseeno včasih jemati zelo resno, on je dal za take stvari IMO zelo dobro pojasnilo. Zakaj včasih kot po čudežu izvedemo take neverjetne trike? Zakaj je nekomu recimo uspelo (Freudov primer), da je po nerodnosti tako nekako sunil proti gospe, ki je v halji odprla vrata, na katera je pozvonil, da je v trenutku razvezal njeno haljo in jo razgalil? Od kod nenadoma taka rokohitrska spretnost?

To se - according to dr. Freud - zgodi vedno, kadar ni nobene motnje, ki bi iz podzavesti ovirala ta proces. Izredno natančne mašine smo, metanje predmetov, akrobacijske točke in tako naprej, to so naše defaultne sposobnosti. Ponavadi jih pokvari kakšen signal iz nezavednega in stvar izvedemo povprečno. Tu in tam pa tega signala ni in izvedemo performance 100%.

Metanje čika pokonci recimo. To morda zna človeška mašina z (na pamet rečem) 50% verjetnostjo. Samo v 99+% so zraven motnje iz podzavesti, pa ni spektakla.

ShowDown ::

Elemen_T, ročno narejen cigaret se je pokončno postavil? Na led al se je zapičil v sneg? Tudi jaz cigarete sam rolam že dolgo pa še mi to ni uspelo:D

cryptozaver ::

Zgodl se mi je neki tacga kot Tomasu (pa tut bolj majhen sem se bil):)
V vrt s solato je pristal golob. Viden zaradi solate ni bil, sem si pa zapomnil kje naj bi pristal. Pobral sem precej velik kamen in ga s precejsne razdalje na mestu ubil. Ne vem kaj me je bolj frapiralo. Tak neverjeten zadetek ali dejstvo, da sem fental nic krivo ubogo zival.

borchi ::

zanimive tele prigode:

enkrat sem trikrat zaporedoma uganil natančno število lističev v kupu (recimo da jih je bilo v vsakem med 50 in 200).

dost žalostno, da mi potem dostkrat ne uspe uganit pin-a (ki ga sicer v večini primerov poznam perfektno dobro) niti enkrat v treh poskusih :8)

sam kdo mi pol nagaja včasih? podzavest? podzavest mi reče "ej, ti tega pina zdele ne veš, ok! poskus čez pol ure"? al ko prvič falim pin začnem js dvomit in tako prepričevat podzavest, da ne vem pina?

kr čez pol ure, ko pridem nazaj v trgovino, je vse ok (pin je spet v glavi)! razen, da me trgovka gleda ko da sem usekan.
l'jga

Thomas ::

> podzavest mi reče "ej, ti tega pina zdele ne veš, ok! poskus čez pol ure"?

Meni so to zdi največja pogruntavščina doktorja Freuda. (Poleg mogoče tiste, da je pamet determinirana). Namreč, da "po defaultu" smo silno precizni in sposobni, vendar nas ponavadi bega šum, ki se nam kreira.

To pojasni marsikaj!

Alexius Heristalski ::

A se da ta šum odpraviti?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Thomas ::

Uni tahudi strelci v NBA ga majo vsaj pridušenega, po moje. Oziroma, kadar ga majo, jim trojke lepo letijo.

Ampak zna biti tako, kot če bi bili na dizel ... skoz mau ruka, ali pa je motor ugasnil.

Težko, z eno besedo. Samo to je feature po moje, ni bug.

OrlyTM ::

Ampak zna biti tako, kot če bi bili na dizel ... skoz mau ruka, ali pa je motor ugasnil.


hehehehe ... dobra Thomas ... zanimiva razlaga sicer, zelo zanimiva!

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

iration ::

S to Thomasovo (no Freudovo v bistvu) razlago se da odlično razložiti tudi četrto sobo iz filma Four Rooms: poba stavi svoj mezinec za nevemkateri ameriški oldtimer, da mu uspe 10 zapored prižgati zippota. In jasno, zaradi šuma ne rata že iz prve.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Eschelon ::

Thomas - tole je pa najbolj lovska ideja, kar si jih kdaj promoviral. Ne vem, ali ljudi mal hecaš ali misliš resno. To, da smo vsi supermani, razen, da so nam tajne službe evolucije kripton nekje pod kožo vgradile, je absurdno. Imaš povsem prav, da bi bilo čudno, če se nam ne bi v življenju zgodilo kar nekaj čudnega - samo nadaljnje izvajanje je pa nadvse eterično, multidimenzionalno, skratka čakrasto. :P
Vedeti, razumeti, znati.

Thomas ::

Eschelon,

Skoraj 50% možnosti ti pripisujem, da imaš prav. Recimo ene 43%.

Da je tole totalni bluz in da preganjam meglo.

BUT ...

Poglejmo zadeve z informatičnega, matematičnega stališča! Uni Anglež, ki za NGC potuje po svetu in je prvič v življenju držal kopje v rokah, pa je vendarle zadel tarčo, ki jo redkokateri domačin.

Zdej se pa vprašajmo, kako zahteven je izračun, da z verjetnostjo npr. 10% zadanemo tarčo! V vsakem primeru NI tako strašno, po moje. Človeških nekaj sto ali več Gigaflopsov bi zlahka lahko bilo dovolj, da poveže vse informacije ki jih je dobil skozi čutila - in zadane v povprečju enkrat na deset metov.

Ne gre za nobene mistične sposobnosti, le za optimalno porabo virov lastnega telesa.

En tak kompliciran Bayesov izračun bi rabili za tole presojo. Notri bi se pojavilo marsikaj, tudi da so pri NGC mau pofejkali oddajo, da jo je boljš gledat.

Veliko takih testiranj in izračunov, pa bi dalo potem odgovor na to, če je imel Freud v bistvu prav ko je trdil, da se "skozi napako izraža nezavedno sporočilo".

Da so naše peak sposobnosti v glavnem zadržane, kot so tigrovi kremplji povlečeni v blazinice - se meni zdi zelo možno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

_marko ::

Glede tistega angleža:
najbrž je zadel samo enkrat, ane? pač vrgel je in zadel. Sreča.
Thomas, a ni skoraj normalno(gledano iz verjetnosti), da bo na vsake tolko časo se res našel nekdo, ki bo prvič zadel tarčo ali kaj podobnega.
IMO se da pojasnit z verjetnostjo.
Pa zakaj ravno angleža nebi motila podzavest, vse ostale pa?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

> a ni skoraj normalno(gledano iz verjetnosti), da bo na vsake tolko časo se res našel nekdo, ki bo prvič zadel tarčo ali kaj podobnega.

Vsekakor!

> Pa zakaj ravno angleža nebi motila podzavest, vse ostale pa?

Tudi par ostalih ni. Ampak večina domorodcev, ki mečejo kopja že celo življenje, je pa vseeno zgrešila.

Komplicirani izračun iz pogojnih verjetnosti je tukaj nujen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Jochaan ::

En moj kolega je enkrat ko smo igrali nogomet na njihovem dvorišču (cca 100-120m), z nogo "bincnal" žogo ki je letela po zraku čez celo dvorišče in direktno skozi obroč košarkarske table 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O !!!!

Nismo mogli verjetn kk je šla žoga "gladko" dobesedno v koš...:D
Asus P6T V2 Deluxe, 850W, Intel i7 920 2,66Ghz
Corsair DDR3 2x 4 GB, WD 500GB SATA
Sapphire Radeon HD 5770 1 GB

Thomas ::

Ja. Takih dogodkov je res kar mnogo. Zato se mi zdi "moja" razlaga precej verjetna.

Tear_DR0P ::

Heh, sm js tud mnenja da smo ljudje dokaj sposobni, sam se sami bremzamo. To foro s kepanjem poznam tud jst. Sm se enkrat pred enim bejbam vn metal kok dobr kepam (pa ne trofim avta na 15m, kr niti vržem ne tolk daleč) in sm reku pokažte kaj v dosegu in jst bom trofu. No one so rekle trof kandelaber in jst sm ga - pokazala se je sam ena napaka in ta je bla v interpretaciji. One so hotle svetilni del, ki ima pol metra premera, jst sm trofu nosilno palco, ki ima manj kot 10 centi premera. Valda sm izpadu totaln car :D

Neverjetna pa je opcija, ko sm kolegu reku zapiši deset naključnih števil od 1 do 100 na list, js ti bom pa sledil obrnjen stran od tebe in jih tudi pisal na list. Prvih pet sem zapisal povsem istih kot on, s tem da sem mu jih tudi sproti povedal.Potem pa mi ni več šlo.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

Ja, tako gre to. Pa brez magije, le ves computing včasih lahko vprežemo, pa je.

Števil nisi telepatiral - kot bi kdo pomisli - pač pa si zračunal, kakšne utegne nakracat. Izračunal iz vajine skupne zgodovine. Tako kot on. Takorekoč si ga emuliral.

BigWhale ::

Jest sem pa enkrat enmu sosolcu vrgu kepo, pa mu je priletela direkt za vrat, ceprav se je umaknil. Nakar on meni nazaj vrze in sem jo v zraku prestregel s svojo pestjo. Tako da nisem nikamor dobil snega....

... no potem sem laufal domov, ker je bil tip dvakrat tezji od mene :PP

Sergio ::

Rock Paper Scissors. S prijateljem preganjala dolgcas. Imela 31 zaporednih enakih metov.

Skoda, mar bi pobral to verjetnost, jo spravil do nedelje, pa zadel na Lotu :))
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Thomas ::

Sinhronizirala sta se. Hotela (nezavedno?) sta se sinhronizirati - in sta se. Pomeni, eden je drugega emuliral, ta mu pa v resnici ni hotel zamešati štren.

Ali ena temu slična varianta.

To je podobno, kot ko se s kom ne moreš srečati na hodniku. Umikata se ravno zrcalno. Ritualno nagajanje na nezavednem nivoju, kot bi rekel Freud. Samo, da sta vidva zdržala precej dlje.

Da to eno dato, kako možgani delajo.

BigWhale ::

Ja, collective mind ;>

Alexius Heristalski ::

Uni tahudi strelci v NBA ga majo vsaj pridušenega, po moje. Oziroma, kadar ga majo, jim trojke lepo letijo.
Torej: vaja dela mojstra = vaja duši šum?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Thomas ::

Lahko da ja. Lahko. Kot nevrokirurg, ki operira med dvema svojima srčnima utripoma.

OrlyTM ::

Thomas ... slucajno ves, kolko možganskega kompjutinga se porabi za vsakodnevne operacije in koliko je še neizkoriščene?

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

Thomas ::

Vse se uporablja skoz, rezerv praktično ni.

Tukaj gre samo zato, da se en majhen(?) del tega, ki recimo zadostuje za zbiti goloba s s kamnom s slemena, ne zmoti z drugim procesom, ki naprimer pravi "povej, da jih boš zapustil za minutko, ker boš moral it lulat".

Pa fališ goloba in zadaneš šipo.

dela ::

Kaj pa, ko ti ta šum povzroči, da nekaj dobro izvedeš. Recimo narediš nekaj na blef, razmišljaš nekaj drugega in ti super uspe. Recimo, ko sem bil še na SŠ smo merili pri fiziki hitrost nihanja uteži, ki so bile obešene na vrvici. Ko smo končali sem izpustil utež, nevedoč, da jo imam precej nagnjeno in da se bo zavihtela točno proti steklenemu merilnemu valju, ki je kakšen meter stran. Potem sem slišal neke vzklike, se obrnil in videl utež, ki sem jo izpustil, kako obkroži premer steklenega valja z nič več kot centimetrom prostora vmes.:D
Pišuka, sem si oddahnil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

Thomas ::

Hja. Morda si "brezšumno" izračunal, kaj moraš narest. Ali pa si zaradi šuma zgrešil valj.

Marsikaj je mogoče.

perci ::

Tisto o 100-120 metrskem brcu žoge v koš je navaden bulšit - to je dolžina celga fuzbalskega igrišča+. Tok normalen človk žoge sploh ne more brcnit, kaj šele da bi letela naravnost v koš.

dela ::

Res, da sem bil v tistem prostoru več kot eno uro. Možno, da sem v podzavesti že imel zapisane pozicije tistih valjev... Vendar potem ne vem, zakaj sem sploh utež spustil in tako riskiral, da razbijem valj...

dela ::

sploh pa... kdo ima 100metrsko dvorišče? :)

Thomas ::

Tudi če je s 40 metrov. Ena od milijon(?) random bi šla prav.

cryptozaver ::

Variacija na temo::pecas bejbo ki ti ni neki posebej suma ni - uspeh zagotovljen::vs::ecas bejbo ki ti povzroca sum (dobesedno:) ) - uspeh navadno izostane.

Odgovor na vprasanje: kako odpravit sum?

Kaksen pozirek C2H5OH, zvitek ... deluje vsaj v nekaterih primerih >:D

dela ::

Ah to z bejbami je malo mimo. A misliš, da katero dejansko dobiš s samim pecanjem? Ali pa je ne dobiš, ker imaš tremo pred njo? :)

cryptozaver ::

To je cist najbolj osnoven socioloski pojav ;)
izjeme:
- si gej ali te zenske tako al drugace ne zanimajo
- tko lep da nikol ne pecas ker ti ni treba
- itaq nikol ne pecas
- nikol nimas treme ali jo obvladas
- ...

nasteti primeri so manj verjetni. :)

Zgodovina sprememb…

dela ::

To je cist najbolj osnoven socioloski pojav


Točno tako. Tukaj pa "preučujemo" stvari, ki jih je težko izvest in njihovo povezavo s človekovo koncentracijo. Nekomu pokazat, da si mu všeč, ni ravno težko ali neverjetna stvar za izvest. Tako vsaj jaz gledam na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

Jochaan ::

Em, tole dvorišče je pred njihovo štalo. Tk da to ni noben bulshit !
Asus P6T V2 Deluxe, 850W, Intel i7 920 2,66Ghz
Corsair DDR3 2x 4 GB, WD 500GB SATA
Sapphire Radeon HD 5770 1 GB

perci ::

Se pravi, da je veliko kot nogometno igrišče oz. večje? In čez to dvorišče je on nabil žogo? Upam, da ti je jasno, da velika večina fuzbalerjev nima take moči (sploh ne vem če kak). Tvoj kolega je pa Roberto Carlos, al kako?

SodVina ::

Saj ni fora v tem, al je bilo 40m ali 100m. Fora je, da sta oba "meta" precej malo verjetna. Drugace pa lahko za ljubi mir dodas eno fotko tega dvorisca. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SodVina ()

nodrim ::

pa kaj ma veze kolk sta verjetna ... verjetnost pač ni enaka nič in to je edino pomembno ...

Thomas ::

> pa kaj ma veze kolk sta verjetna ...

Seveda da ima vezo, pa še kakšno! Če bi človek metal random, potem bi se zgodilo 1 na milijon, recimo. Ker pa se zgodi večkrat (relativno velikokrat), to pomeni, da so človekove performanse (včasih) boljše, kot smo predpostavljali.

Ma sej nič čudnega pravzaprav. Če gledaš gibone kako noro skačejo po drevju, da kot zgleda vračunajo celo veter, ki naj jim zapogne vejo ravno v pravem trenutku ... potem kaj podobnega ni tako težko pričakovati od njihovega bratranca - človeka.

nodrim ::

pravim samo, da verjetnost je takšna kot pač je .. dejstvo je, da ni enaka nič in to je dovolj, da ti uspe ...

al je bolj ali manj verjetno je pa druga stvar ..
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Miza, ki napove prihodnost (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1074130352 (18895) feryz
»

Izracun slucaja

Oddelek: Znanost in tehnologija
142197 (1551) Thomas
»

Zaljubljenost (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1139760 (6421) 3p
»

Psihoanaliza, Freud... (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
618714 (7859) Tr0n
»

Loto verjetnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5917006 (15998) McHusch

Več podobnih tem