» »

Skupni stroški lastništva: Linux v. Windows

1
2
3

mrpiagg ::

Enterprise licence agreement za 200 licenc - windows in office in 15 serverskih win licenc (kar vkljucuje tudi vse nadgradnje zastonj), je okvirno 20mioSIT/leto kar se jaz spomnem ... kar nekej denarja ja ...
mas pa poj se eno drugo zadevo, ki je pa baje bolj cenovno ugodna ...

3p ::

>Pa ne uporabljajte distribucij ki nimajo sistema za avtomatsko instalacijo programov.

Saj jo ima. Namigoval pa sem, da najbrž stroške linuxa povečuje še dejstvo, da obstajo 522 distribucij, ena bolj brihtna (pardon, kulj) od druge.

Pithlit ::

Pa ne uporabljajte distribucij ki nimajo sistema za avtomatsko instalacijo programov.

Neumnost. Vsak naj uporablja kar mu najbolj paše. V nekaterih primerih je boljši windows, v nekaterih linux, v največ primerih je čisto vseeno. Avtomatizacija je pa, dokler ne veš TOČNO kaj se v tem procesu zgodi, v vsakem primeru slaba.

Primer slabe avtomatizacije:
# emerge -U world
# etc-update (izberi opcijo -5)
# reboot


Grem stavit da je vsaj 80% Gentoo userjev ze to nardilo pa šlo pol po raznih forumih jokat de jim 3/4 stvari ne dela (recimo fstab). Če že hočeš popolno avtomatizacijo si omisli windows.
Life is as complicated as we make it...

NoUse4AName ::

Neumnost. Vsak naj uporablja kar mu najbolj paše. V nekaterih primerih je boljši windows, v nekaterih linux, v največ primerih je čisto vseeno. Avtomatizacija je pa, dokler ne veš TOČNO kaj se v tem procesu zgodi, v vsakem primeru slaba.

Lepo da si utrdil poanto mojega posta. Vse distribucije so linux in vse uporabljajo iste programe. Uporabljaj tisto ki je boljše organizirana. Dilema je samo če sploh iti na linux.
etc-update imas pa prav ni dobro narejen. Ampak tu ni govor o desktop. Glavni administrator v nekem podjetju ve kaj dela.

gpg ::

Pithlit, Mandrake ima že zelo dolgo sistem URPMI, zato prosim ne strašit ljudi.

Matri[X] ::

Kako je s patchanjem/instaliranjem na 500 racunalnikov z linuxom iz ene lokacije? Recimo da imajo vsi racunalniki debian testing. Pa ne mi kaksne bash skripte pastat, ker je to isto kot bi se vozil ponoci z avtom brez luci in soncnimi ocalami (po moznosti se mizis).

Microsoft ::

Pa z zatemnjenim sipami.:D


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

simon ::

Imas jih vse na nfs-ju, pa ko iz ene nekaj instaliras bodo to imeli vsi
pa tudi cisto malo bashanja in passwordless logina:
for comp in gajba1 gajba2...; do ssh $comp ukaz;done

Gandalfar ::

Darko: http://www.pasadena.si/knjigarna/?id=22...

5k zame ni $100 ampak $20. Ce si pa res totalna skrtica pa si zdownloadas pdf iz http://sl.openoffice.org in sprintas al pa na webu gledas.

pirx ::

bradek: razlika je v delovanju. OpenOffice je bolj za*eban za uporabo, ker (med drugim) dela po pravopisu... torej ni večkratnih presledkov, Enter te samo 1x vrže v naslednjo vrstico ipd. Marsikatera tajnica bi ob tem znorela. Realnost je, da jih več kot 90% uporablja Word za enostavne dopise in ne rabijo še nekih dodatnih zafrkancij, ki jih ne razumejo in jih noben ne ve naučiti. Da pa jih pošlješ šolat pa te pride 50x več, kot pa stane MS Office.

gpg: hehe... mogoče sem butast, ampak meni se Linux ni zdel samoumneven. Je blo treba kar nekaj dokumentacije prebrati še za najosnovnejše zadeve. OK, delovanje sem potem razumel, pa imel kakšen hasek? Noben. Zdaj pa mi Win2k3 Server teče z 1/30 porabljenega časa za namestitev vsega, pa sem že skoraj pozabil, kje se strežnik nahaja, tako dolgo ga že nisem videl!

Saj kot i maš drugače tudi sadiste in mazohiste, tako imaš tudi Linux userje. Jaz nobenih ne obsojam.

simon ::

Pirx
Ravno tako je zaj... kot v wordu:) Orodja -> Samopopravki/samooblikovanje
Cene tecajev za MS Office - openoffice pa so cisto primerljive

WhiteAngel ::

Matri[X] in darkolord:
Tako, kot je simon reku. S tem, da lahko seznam računalnikov zapišeš tudi v tekstno datoteko in jo nato avtomatično cat-aš. bash je nor za te zadeve.

Kako pa v M$-ju printaš .ps ali .pdf datoteke iz konzole?>:D
Pod Linuxom je 'lp ime_datoteke' in tiska na privzet printer s privzetimi nastavitvami (za dodatne možnosti maš pa en kup parametrov lahko zraven). Podpira pa tudi CUPS gonilnike za printerje (torej tudi vse mrežne in nemrežne in sploh vse kar leze in gre in tiska).

p.s. V šoli nam laufa 10 debian testingov za workstation. Update ma vsaka poštimana s cron-apt (update je vsak dan) in apt-proxy (torej se ne downloadajo paketi 10-krat, ampak samo enkrat). Gor laufa slovenski kde/mozilla/openoffice. Apt skrbi, da je nameščena zadnja verzija vseh takih in podobnih bolj ali manj sistemskih programov/knjžnic. Uptima majo po 2 mesca (štroma zmanjkal v zadnjo). Debianova testing distribucija je res ful stabilna (sam pa imam unstable, ki pa včasih kej poserje za kakšen dan). Sorry, sam z Win kištami nam tega nikoli ne bi uspel tko elegantno izpeljat.

Microsoft ::

Pod Linuxom je 'lp ime_datoteke' in tiska na privzet printer s privzetimi nastavitvami (za dodatne možnosti maš pa en kup parametrov lahko zraven). Podpira pa tudi CUPS gonilnike za printerje (torej tudi vse mrežne in nemrežne in sploh vse kar leze in gre in tiska).
Windows ma ze neki casa tudi nek GUI, kjer uporabljas misko in klikas nokol. Skratka, konzola ni primerna za home userja.

Sorry, sam z Win kištami nam tega nikoli ne bi uspel tko elegantno izpeljat.
To zato, ker ne znate. Da pa se.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

WhiteAngel ::

Že, sam kaj pa če nočeš GUI-ja - računalnik je oddaljen (počasen net), nima grafičnega okolja (nima placa na disku, al pa je prešvoh), al pa se ti enostavno ne da zafrkavat z Adobe Readerji in podobno ...
Sej Linux ma tut gpdf, xpdf, kpdf, gv, (pa zih sem še kerga pozabu), ki so frontendi za take datoteke (pa koffice jih zna celo uvažat) pa en kup converterjov za v .txt/.ps/.pdf/.eps/bitne slike pretvarjat, pa tko naprej.

Veš Miha, X-Windowsi, Unix in koncepti GUI-ja so bili že pred M$-jem.

CCfly ::

To zato, ker ne znate. Da pa se.
Lahko ta argument uporabim ob vsaki pritožbi čez Linux. Ker se mi zdi tako krasen izgovor. Splošno uporaben in informativen.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

WhiteAngel ::

Aja, pa zraven Winsov ni ne ukaza za tiskat iz konzole, ne frontenda za .pdf datoteke. M$ sam po sebi je totalno neuporaben.

Microsoft ::

...računalnik je oddaljen (počasen net)...
Zdej na Svedskem so sli baje na 1GB povezavo. Prihodnost gre v cim hitrejsi net. Iz tega bo potem (oz. je ze) potreba po konzoli zaradi pocasnega neta vse manjsa.

...nima grafičnega okolja (nima placa na disku, al pa je prešvoh)...
Za 15kSIT sm kupil en star PC, na katere sm spravu Windows Server 2003. Dodal sem se nov disk in 128MB RAMa. Zdej, da bi sel v nakup nekega serverja pa ne bi imel denar za nek spodobeno HW opremo ... Mal cudna situacija.

...al pa se ti enostavno ne da zafrkavat z Adobe Readerji...
Brez komentarja.

Lahko ta argument uporabim ob vsaki pritožbi čez Linux. Ker se mi zdi tako krasen izgovor. Splošno uporaben in informativen.
Probleme, ki so jih imeli, je tako dobro opisal, da nisem mogel kaj drugega napisati.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Ok, pa da dodam se tole.

Ce mas ficota al pa BMWja, pri obeh se mores naucit nekih osnov. In problem pri Winsih je, da pridejo za volan uporabniki, ki niti ne vejo, kje je volan.
Ko bi uporabnik vedeli, kje je volan, premza pa mogoce se, kje se radijo uzge, potem bi blo kul. Potem bi uporabnik lahko izkoristil avto do konca. Sedaj pa je avto nekje v garazi, stal je polnih 25 miljonov (740d;)), ampak od njega ni koristi. Cisto nic.

In nehi neki sanjat o konzoli. To 'nobeden' ne pozna, kaj sele uporablja. Uporaba ping komande spada ze pod advanced!

Zato so Winsi tudi tako dragi. Bi bli oni WinXP SE se kr prav za tajnice.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Gandalfar ::

al pa linux. Ker jim itak admin vse zrihta in rabijo sam na Ikonco od OOo kliknt ter na shranit nekam in to s Kmail poslat na kaksn email in sprintat.

S strani uporabnikov nic potrebnega znanja. S strani admina pa full remote control in sw cost enak nic in vsi upgradi naslednjih par let zastonj. In ce se spomnijo, da rabijo se kaj je tudi zastonj.

Microsoft ::

No saj, mislim, da se cena Windows OSja ne bo vec zvisevala. Ce pa zacne padati na neko vrednost nekje 10kSIT (pri nas), potem bo ze kar vroce.

Ce pa cena pade na 0, potem pa boste imeli res konkurenco na istem cenovnem razredu. Support bo oz. je zaenkrat zastonj.

Vsekakor bo pa zanimivo, kaj se bo dogajalo naslednjih nekaj desetletji na tem podrocju.8-)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

NoOrdinary ::

Sorry, sam z Win kištami nam tega nikoli ne bi uspel tko elegantno izpeljat.
To zato, ker ne znate. Da pa se.

to je en tako auto owned. sploh ko prebiram te komentarje se mi nekak zdi da ni fora v tem ker OS je bolši, ampak kerga je folk bl navajen. tajnici se sanja ne o tem kako delajo windowsi, blage kva ti windows update nardi, katere datoteke spremeni itd. pač rečeš si saj MS je resna firma pa to je to kr so napisal.
ampak win95 so bli preprosti, še na pol dos, in folk je lepo postopoma spoznal sistem, alternative še ni blo, linux je bil res samo za najbol hardcore, zdej pa maš situacijo, ko folk nabija da je windows lahek za uporabo in sploh največjo bedarijo, lahke za administracijo. imho to ni res, samo navajeni smo windowsov že od malih nog, z novimi stvarmi se pa nobenmu ne da ubadat, sploh ker se ti v večini primerov ni treba. je pa ironično, da je največi sovražnik odprte kode piratsvo, mislm zakaj bi uporabljal linux 24/7 in se preseraval s cedego itd., če mam zaston windowse kjer vse dela native. no, hotu sem samo povedat, da če ne znaš uporabljat linuxa to ne pomen da je tm vse zakompliciran in da tega ni, je pač drugač.
brez ideje sem za podpis

Microsoft ::

Ce je verjeti tejle sliki, potem se da doseci uptime preko 20 dni. Se meni je uspelo 3 tedne.:P


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Gandalfar ::

in to je neki posebnega. .. ker?

Microsoft ::

Ker je vec kot 20 dni, kar pa nekomu tu oz. na neki soli to ni nikoli upelo.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

pecorin ::

In nehi neki sanjat o konzoli. To 'nobeden' ne pozna, kaj sele uporablja. Uporaba ping komande spada ze pod advanced!

hehe. konzolo v linuxu verjetno uporablja toliko ljudi kot v win IE. in ce bi win imel kako vsaj priblizno sposobno konzolo bi jo malo naprednejsi uporabniki(ne, to niso tisti, ki igrajo igrico, poganjajo nekaksen benchmark in znajo updatati comp. z windows update) na veliko uporabljali, ker je dejansko zelo uporabna. ker ko moras nekaj narediti, ni pomembno kako lepo to naredis(naredis en luping z misko na poti do tipke OK), ampak kako ucinkovito. gui ni vedno najbolj ucinkovit.

Microsoft ::

...ne, to niso tisti, ki igrajo igrico, poganjajo nekaksen benchmark in znajo updatati comp. z windows update...
Taksnih uporabnikov pa je vsaj 95%. Komu se bos torej prilagodil?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Gandalfar ::

zakaj ne bi omogocal obojega?

WhiteAngel ::

Zdej pa že pretiravaš Miha; poskusi narediti workstation na Windowsih, ki teče vsaj 20 dni (zarad mene tudi Win2003 professional server advanced super deluxe special edition). Ampak v to je vključen M$ Office, vsa antivirusna/antispyware navlaka, uporaba le in samo IE-ja in Outlooka, printanje, samba, peka cdjev in gledanje filmov, update/namestitev programov. Že če daš Office in pa nove driverje za grafično moraš mašino bootnit. Pa dej no, a temu praviš profesionalen sistem. Nehi nakladat že. A si že kdaj slišal za *nix familijo sistemov, Miha? Tukej lahko govorimo o začetnih uporabnikih (Fedora je bolj user friendly in avtomatična od WinXP - še gonilnikov za Realteka nimajo zraven), al pa bolj advanced. Samo navadit se je treba na neki bolj prečiščenga in direktnga.

pecorin ::

whiteangel, ne vem ce ti bo na slo-techu uspelo koga spreobrniti :)

linux je treba ponuditi ljudem, ki se prvic srecajo z racunalnistvom. tem se ne bo treba nicesar odvaditi in ponovno navaditi na drugo stvar. distribucije kot so fedora, mandrake itd. so ze zelo uporabniku prijazne in ce uporabniku se poves, da bo privarceval 30k(ne vem..+-10k) si lahko mislis za kaj se bo odlocil. priznam pa, da linux se vedno ima eno "slabo" stran za domace uporabnike - igrice :) . za nekoga, ki pa hoce racunalnik, da bo napisal kako porocilo ali uredil tabelo, je linux enako dober kot win(celo boljsi zaradi cene).
seveda pa ne pozabimo kako nemoralno je namescanje linuxa - tako nic ne prispevamo M$-ju. od cesa pa naj ubogi M$ zivi.. :D aja, pa na to se uporabniki windowsa spomnite naslednjic, ko boste s p2p potegnili novo verzijo windowsa.

Matri[X] ::

Sam sem imel oz. imam server. Imel sem Windows 2003 Server (zgoraj slika uptima) in imam Linux server (uptime 213dni). Priznat moram, da lahko z linux streznikom pocnem dosti vec stvari kot z windowsi. Vse od finih nastavitev kernela, do iptabel, basha, ipd ... Poleg tega imam boljsi (morda lazni?) obcutek varnosti. Po mojem mnenju linuxu najbolj manjka spodoben GUI "streznik". X in vse kar je izpeljano iz njega je preprosto zanic. Izrisovanje oken ter nasploh odzivnost sta veliko pocasnejsa kot v windowsih. Dokler ne bo GUI na linuxu deloval tako kot mora, jaz sigurno ne bom prestavil mojega workstationa na linux. Sicer je GUI na serverju brezveze, vendar bi pa vseeno pri linuxu rad graficna orodja za konfiguracijo dolocenih obseznejsih serverjev (apache, squid, freeradius, ...), katere bi lahko poganjali na workstationih, saj moras pri textovnih konfiguraciji vedt prevec stvari na pamet, kako se kaj napise. Paket webmin ima dober namen, vendar je bolj neuporaben kot uporaben.

Fix the fuckin' gui.

BigWhale ::

Tisti, ki je prebutast, naj ne uporablja, tisti, ki je prelen, da bi se 'naucil, naj ne uporablja, tisti, ki pa ne uporablja zgolj iz principa je pa butast. Tisti, ki pa kar govori in sodi, brez da bi zadevo sprobal je pa pac kralj butcev.

Ce si pa nekdo upa rect, da je razvoj neke aplikacije pod Win cenejsi kot pod Linuxom, je pa polpismeni bebec, ki govori stvari o katerih nima pojma in govori, na prazno glavo, kar mu pameti manjka.

Ce pa nekdo govori, da je TCO ene resitve nizji od druge resitve, je pa najbrz kaksno malenkost izpustil. V vsej svoji karieri se nisem videl TCO raziskave, ki ne bi bila obtezena v eno smer.

TCO je buzzword.

'Linux inzinir' stane enako kot 'Windows inzinir', zna pa precej vec kot slednji.

Ce sem koga uzalil naj se razjoce zaradi svoje lastne zafrustriranosti in naj ze dvigne to jekleno zaveso, ki jo ima okrog svoje glave...

... razbijte okna in se nadihajte.

Pa dobro jutro!

(celo noc nisem spal, shoot me ;>)

Vice ::

Lahko bi samo še povedal v katero katergorijo spadaš. :D

mrpiagg ::

Marsikdo od vas/nas tukaj ima v primerjavi s tem kaj ponujata win in linux precej mal pojma in ne izkorišča/"ve za" niti tretjino funkcionalnosti ...

Linux je dober za mala podjetja, kjer ne potrebujejo vse integrirano med sabo (od terminal serverjov, mail, print, application, buissines application, centralno upravljanje uporabnikov, group policy, .... in se in se) in kjer jim je zadosti Open ofice za kaksen tekst napisat in mogoce tabelco ali dve narediti in graf prlimat v "excelu" in tudi super je v tem ker ima dodane razne dobrote kot so pdf, ... Ko gremo na podjetja, kjer so zahteve večje win omogoča precej več, pa tudi dostikrat je edina izbira, ker marsikaj še ne teče na linuxu ... jaz si ne predstavljam povezave med poslovno aplikacijo in excelom, kot jo imamo sedaj, katera izkorišča okrog 80% ali še celo več vseh funkcionalnosti, ki jih ponuja excel .. (OLAP cubes v povezavi z makri in se vsesorte zadevami, ki generirajo zadeve, ki o njih OO lahko samo sanja).
Sploh pa z Group policy v win (ce imamo vpeljano) dosezemo se hujse zadeve, ki jih Linux ne omogoca .. od tocno nastavljenih updateov, push/pul za software ali karkol drugega, omejevanje uporabnika, ...
Pa po pravici povedano, ima linux kar precejsne probleme z novim hardverom, sploh kaksnimi SATA Raidi, opticnimi karticami za povezavo s SAN-om, ... pa so se ubadali mojstri Linuxa Slovenije z njimi, pa brez uspeha.

Drugace pa mogoce ne veste, ampak tudi Windows ima precej mocno konzolo in malo morje funkcionalnosti notr, samo ukazi niso napisani na vsakem koncu na internetu ... res pa da mu manjka ssh dostop za kaj na hitro postimat.
Pa obstajajo Windows embeded, s katerim naredis instalacijo winsow po zelji in vkljucis vanjo samo kar ti sede ...

Mali miljon moznosti je pri obeh, za katere pa verjamem, da marsikdo sploh ne ve, mogoce bolj zagrizeni Linuxasi sploh ne, ker se ne ukvarjajo toliko z drugimi sistemi, da bi jih poznali malo bolj.

Problem v Win je varnost, ker default ni taka kot bi morala biti, da se pa z mal truda tud to postimat (in tudi uporabnikom preprecit karkol pocet na pcju, kot uporabljat samo dovoljeno in to se celo lazje dosezemo kot na linuxu - Group policy).

Za home userje bi moral bit napol free katerkol sistem, za firme je pa prav, da plačujejo, ker tudi služijo keš s pomočjo softwarea.

poweroff ::

Ja, včasih smo poslušali, da v Linuxu ni aplikacije, ki bi bila primerljiva z MS Officem. Sedaj taka aplikacija je. Poslušamo pa, da ni aplikacije, ki bi bila primerljiva oz. uporabna za vodenje računov in financ. No, se bo pač spremenilo še to.
sudo poweroff

mrpiagg ::

Finance se ne vodijo v office-u, ampak poslovnih aplikacijah, ki pa običajno niso pisane za Linux, pa tudi vprašanje kdaj bodo, ker so preobsežne, da bi jih portali.
Office se pa uporablja bolj za prikaz iz teh aplikacij, za kar bo pa mogoče kdaj dober tudi OO, vendar se bodo moral se krepko potrudit in verjetno ne bodo zreli vsaj se nekaj let za to, sploh ker bo M$ razvil se nove funkcionalnosti in bo verjetno spet korak pred konkurenco in s tem posledicno bolj priljubljen pri ljudeh, ki delajo razne prikaze in se kaj s pomocjo njihovega paketa.

kopernik ::

mrpiag:
No, tudi zelo velika podjetja imajo lahko na tisoče linux workstationov (več primerov v svetu, od IBM-a do nekaterih državnih uprav). S pomočjo LDAPa je mogoče vzpostaviti kakršen koli "group" policy, tako da ne mi prodajat buč. Tako kot je rekel BigWhale, če nekaj ne znate, ne serite klamf.

Poslovne aplikacije pa se zelo hitro spreminjajo in fat clienti so definitivno out. Tako da so v prednosti tista podjetja, ki ponujajo thin cliente, ki so zelo lahko prenosljivi na različne platforme. Nekatera podjetja se tega zavedajo in to tudi izkoriščajo.

kopernik ::

Pa še to:
Tudi v Sloveniji, se na razpisih za razvoj programske opreme, vedno bolj pojavlja zahteva, da morajo clienti delovati tudi v linuxu. In tu gre za posle, vredne na desetine milijonov. Tako da se tudi na področju "poslovnih" in drugih uradniških aplikacijah zadeve spreminjajo.

B-D_ ::

Ker v službi predavam folku oboje, OO in tapravi office, vidim v prof. praksi, da je OO za začetnike, ki ne pričakujejo kaj dosti od pisarniškega programa čisto dovolj, ko pa se začneš lotevati zahtevnejših tem, je pa jasno kateri paket programov je v razvoju že 11 verzij, kateri pa je komaj enko precjazil in enostavno spuši ob vsaki zahtevnejši finti.

Mercator nam je naročil mnogo tečajev za OO samo zato, ker šoltajo kompletno "manj pomembnejši" del uprave (kadri v podružnicah, štacuncah ipd) iz poštnega na e-mail sistem in za tistih par poročil mesečno rabijo eno brezplačno imitacijo office-a. Glavna uprava (tisti tavišji) imajo seveda še vedno na compih pravi office, zato moram OO tečajnike naučiti kako se shrani v .doc, da na upravi lahko sploh odpirajo fajle.

In kaj ima to vezo s to temo? Glede maila: učil sem jih uporabe outlook expressa, ki je zelo razširjen na linuxu, kajne? :D Skratka poanta: če open office ne bi delal na WINDOWSIH in ne bi znal delati fajlov za MICROSOFTove programe ne bi bil praktično nikoli uporabljen, ne bi obstajali tečaji zanj in ga noben ne bi jebal pet posto.

Stop living in a bubble.

mrpiagg ::

Povej ti to SAP-u in ostalim svetovnim da razvijajo za Linux, k majo zelo velike tržne deleže kopernik.

Pa če ma IBM tako porihtano, je ena izmed svetlih izjem, pa to samo zato, ker ima veliko svojega razvoja tudi na Linuxu in zadevo obvlada ...

Znaš ti mogoče, ali sploh kdo v Slo to postavit .. preko LDAP group policy in podobne zadeve na linuxu in da bo delalo vse tako kot na win ?

BigWhale ::

> Poslušamo pa, da ni aplikacije, ki bi bila primerljiva oz.
> uporabna za vodenje računov in financ. No, se bo pač spremenilo
> še to.

Jaz to ze spreminjam! ;>

Pa pustite SAP pri miru, ker je to a load of crap... SAP uporabljajo redki. Redki v primerjavi z ostalimi, ki ne uporabljajo takega dinozavra, kot je SAP.

kopernik ::

Mrpiag, ja se strinjam, da je trenutno taka situacija, da je prisotnega relativno malo znanja okrog administracije Linuxa. Kar pa ne pomeni, da nekaj ni možno in da se v prihodnosti situacija ne bo spremenila. Ravno zaradi tega se splača učiti tudi druge stvari, kot le in samo windows platformo, saj boste zaradi tega bolj cenjeni oz. bolje plačani.

SAP in linux ;-) , ali pa tole.

Stvari se definitivno spreminjajo. Sami se odločite, ali boste del teh sprememb ...

Bistri007 ::

Whinedows.com :)) :)) :))

Lean onto Leanux

mrpiagg ::

Drgac da ne boste mislni da nism delal nc na linuxu ...
Sem testiral linuxovo terminalsko okolje s thin client-i (delal je obupno na hudi masini memgrede), postavil sap gui na javi, OO, samba fs, firewall tece se zdej na njem ... ampak preprosto za dolocene zadeve ni, pa ce se se bl matras :)
SAP majo pa marsikere vecje firme, skor cela nemcija, .. tud cocacola lavfa na sapu ... pol slovenije uvaja ali ima uveden sap, tko da nikar slamo mlatt, da je to en slon k ga ne uporablja noben ... ma okrog 60 al 70% delež na svetu ...

BigWhale ::

> pol slovenije uvaja ali ima uveden sap, tko da nikar slamo
> mlatt, da je to en slon k ga ne uporablja noben ... ma okrog 60
> al 70% delež na svetu ...

To je a load of crap in ti to ves. 70% delez med vsemi podjetji? Ja, med giganti mogoce...

MrStein ::

"Razen če se ti da tajnicam razlagat kako Wine dela."

Ker jim zdaj razlagate, kako KERNEL32.DLL dela ???

Tajnici razložiš, da leva ikona požene email, desna pa urejevalnik besedil. Ali pa narihtaš, da se samo požene.

Seveda rabiš admina, čigar IQ ima več kot eno cifro.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mrpiagg ::

brezveze debatirat o tem kaj ni in kaj je .. delejte to kar vam sede, sam za marsikoga linux se lep cas ne bo alternativa ...

poweroff ::

OOo ima skriptni jezik, ki je veliko močnejši od MSOfficovega. Problem je, ker za Word obstaja cel kup kamrov, ki jih uporabniki potrebujejo in jih ne morejo portat.

Ampak dajmo pogledat: za MS Office obstaja resna alternativa. OOo. Sicer ga še ne dosega, vendar za večino uporabnikov je povsem OK. Manjka predvsem integracija v druga orodja, kar se bo pa tudi zgodilo. Slej ko prej.

Za mail obstaja ThunderBird, ki je veliko bolj uporaben kot Outlook Express. Za rskalnik tudi obstaja alternativa. Povprečno podjetje potrebuje še program za vodenje zalog in računovodstva, in te zadeve prihajajo sedaj na vrsto. Sledi pa integracija teh orodij. Tudi to se bo zgodilo.

Zaenkrat večina ljudi uporablja to programje na Windowsih, ampak enkrat bo prehod na Linu povsem enostaven, saj bodo ordja enako delal tu in tam. Za tajnico je pa vseeno kje ima tisto ikonico, v Windows ali v Linux. Za finančnega direktorja pač ni vseeno.

Preprosto - ko ste govorili, da je Linux zapleten, da nima word procesorja, itd... ste imeli neke argumente. Sedaj teh argumentov ni več, iščete pa nove argumente. Desjtvo pa je, da je opensource v ofenzivi in tega ne more nihče zaustaviti. Upravičeno vas je strah.

P. S. Še ena kritična točka je. Izobrazba. V šole je treba uvesti Linux in OOo...
sudo poweroff

mrpiagg ::

hehe

No jasno da alternativa je in bo se naprej, kaksna in na kako visokem nivoju je pa druga pesem ... jaz osebno se pa linuxa ne bojim, ker sem kar nekaj casa delal z njim in se delam, da vem, da za kar nekaj zadev se lep cas ne bo zrel, ce pa bo pa toliko bolje, ker bo koncno en resen konkurent na nivoju, ki je pomemben v firmah.

ahac ::

Microsoft: A prav razumem?
Na hardware za 15k si šel inštalirat OS, ki stane nekajkrat več?
Pametno.

Pa.. please.. nehaj pljuvat po konzoli, ker z Longhorni jo boš menda tudi ti dobil in potem jo boš hvalil kot največjo inovacijo in najbolj mega zadevo za admine.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

mrpiagg ::

ahac ne stras se z longhornom, ker un bo pa tko al tko spet vse na glavo postavu in bojo mogl linuxasi se bl reverzinžiniring zganat hehe
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je OpenOffice.org za slovensko državno upravo predrag? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
42139777 (31240) jype
»

Windows pri varnosti (spet) boljši od Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
787591 (5946) borchi
»

Skupni stroški lastništva: Linux v. Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
1097736 (7736) mrpiagg
»

V Münchnu na prosto programje

Oddelek: Novice / Brskalniki
492280 (2280) poweroff

Več podobnih tem