» »

Obdavčeno študentsko delo!

Obdavčeno študentsko delo!

«
1
2 3

WildTHink ::

A gre še komu to v nos?

Če misljo to narest nej pol se subvencionirajo nastanitev študentov izven študentskih domov, ki so polni!;((

Naj se naši vrli politiki dvignejo iz svojih leder zicou še posebaj ogorčeni minister Mramor!
So... are you red or blue?

_marko ::

Čisto vsako študentsko delo bo obdavčeno?
Jaz sem slišal, da bodo samo znižali mejo letnega zaslužka študenta.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zheegec ::

Nova omejitev je menda 600K neobdavčeno, za dijake/študente ki živijo SAMI pa omejitev ostaja 1.6mio SIT.
Menda že zbirajo podpise, mogoče kdo ve kje?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

_marko ::

letos še velja stari sistem. baje.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zheegec ::

Hm, zakon stopi v veljavo 1. 1. 2005, napoved za dohodnino pa se oddaja v Q1 2005. Torej bo to tam že upoštevano ali ne?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Daedalus ::

Kolko sem jaz razumel - če te starši prijavijo kot vzdrževanega družinskega člana, pol 681k na leto, kar je več je obdavčeno, starši te pa lahko štejejo kot davčno olajšavo.

Če te ne prijavijo kot vzdrževanega družinskega člana, pol te seveda ne morejo šteti kot davčno olajšavo, lahko pa zaslužiš 1,6 mio na leto...

Po prvem scenariju plačaš davek na študentsko delo, ki presega znesek mislim da 55k na mesec.

Po drugem ostane tako kot zdaj, edino za davčno olajšavo te starši ne prijavijo več - plačajo konkretno več dohodnine.

Ne garantiram za verodostojnost zgoraj napisanega, bom pa poklical kolega, ki se ukvarja s takimi vprašanji, pa potem popravo, če bo treba pa dodal še nekaj podatkov....
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

pirat ::

Predlagana obdavčitev dohodka študentov je popolnoma pravilna. Sem bil tudi sam študent, sem tudi sam delal prek študentskega servisa, sedaj sem zaposlen, in me ob pogledu na plačilno listo strese, ko vidim, kolikšne davke plačujem (tudi za študente, ki pavzirajo in delajo prek napotnic ter tako ustvarjajo nelojalno konkurenco na trgu dela). Kdor želi subvencijo za bivanje izven študentskega doma - naj ostali potem dobimo subvencijo za plačilo varstva za majhne otroke, ker so vrtci polni. Zakaj naj bi davke plačevale matere samohranilke, študentji pa ne?

Elemen_T ::

Jest srčno upam, da ste vsi tisti, ki se tule bunite šli podpisat peticijo.

||_^_|| ::

Pirat: mogoce zato da ne serjemo v lastno skledo? A mislis da bo pol kej drugace ko bomo vsi studentje mogli placevat davke?? Matere samohranilke bodo se vedno placevale isto in ti tudi. Tipicno slovensko. Ce jst nimam pa tut drugi ne smejo met.

Tale dohodninski zakon je navadna svinjarija. Potrebnih 1000 podpisov za referendumsko pobudo je ze blo zbranih (zbrali so jih celo 8000) klik.
Za referendum je potrebnih 40000 podpisov. In bo slo novih 600 miljonov po gobe ne?

element: seveda smo sli

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ||_^_|| ()

Elemen_T ::

Sej morda referendum ne bo potreben. Če pa bo, ma potem se bomo pa že vkup zbral pa pobral tiste podpise! Ni vrag da jih nebi.
Jest bi se takoj javil za prostovoljca - verjetno bi se jih še mnogo.

GregiB ::

Se moram strinjati s piratom... Študentje s sedanjo ureditvijo študentskega dela predstavljajo nelojalno konkurenco na trgu dela.
Vse preveč se namreč dogaja, da delodajalci za delovna mesta, ki zahtevajo delavca za poln delovni čas in niso začasna, najemajo študente zaradi dosti ugodnejših (beri nižjih) stroškov. Le ta delovna mesta ne ustvarjajo dodatka v državno blagajno, zdravstveno in pokojninsko varstvo in ostale "sklade", ki jih vzdržujemo zaposleni.
Upam si trditi, da če bi vsa delovna mesta, ki terjajo zaposlenega za nedoločen čas, ki jih trenutno zasedajo študentje na napotnice, zasedli trenutno brezposelni, bi se to kar precej poznalo na stopnji brezposelnosti, posledično na državnem budgetu, posledično na stroških študija idr...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Gandalfar ::

pa imajo ljudje z univerzitetno izobrazbo res toliko tezav z iskanjem sluzbe?

kopernik ::

yup

||_^_|| ::

GregiB: s tem se jst skor totalno strinjam ampak jst gledam da bo moji riti dobr ne drzavi.
Taksne stvari bi se blo potrebno lotit na popolnoma drugacen nacin ne pa z novimi in novimi obdavcitvami na to in ono.

Gandalfar: sposobni ze ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ||_^_|| ()

sketch ::

Ja, je tu še en faktor...

Trenutno je študenstko delo obdavčeno 13%, kar gre vse v blagajno ŠOUa oz. študentskih organizacij, ki organizirajo to delo. Vsi pa vemo, kako se po ŠOUih krade in nepravično dodeljuje sredstva (plače vodilnega sektorja so enake proračunom nekaterih večjih projektov...).

Torej... Če pa bi bilo študentsko delo obdavčeno, bi bila ta stopnja res višja (okoli 25%, se mi zdi), ampak to bo šlo v državno blagajno - tja kamor spada.

Pa še to bi se zgodilo samo, če bi naredili nad 600k (oz. 1.6 mio, če živite sami) prometa.

Kar pomeni, da če letno narediš manj kot 600k/1.6mio (kar je večina študentov), bi dejansko dobival več denarja, kot ga dobivaš sedaj.

Pa do nelojalne konkurence na trgu dela še prišli nismo.

Meni se zdi, da ŠOU s to peticijo skrbi predvsem za lastno rit, kajti študensko delo je tak priliv blagajno da kar glava peče. In so dejstva zaspinali tako, da tudentje masovno podpisujejo peticije, vključno z mano - pa mi je sedaj žal.

lp
s.
Adapt and overcome.

MEDENA ::

MI ŠTUDENTJE nismo krivi za to !

VLADA JE KRIVA...naj pa pritisne na delodajalce...

OD ČESA BOMO PA ŽIVELI ? že 1.6M sit / letno ni nič !

hrana/obleka/pijača/boni/prevoz/kondomi :P

Brane2 ::


VLADA JE KRIVA...naj pa pritisne na delodajalce...


Pa saj bo. Določila bo višjo obdavčitev študentskega dela, ki ga plačajo delodajalci ... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

kopernik ::

||_^_||:

Gandalfar: sposobni ze ne.

Sposobnim še faksa ni treba imeti, tako da ta argument nima veljave. Večini diplomirancem je težko najti službo. Sploh pa tako, kjer je plača kaj več kot 200k na mesec.

||_^_|| ::

kopernik:
Sposobnim še faksa ni treba imeti, tako da ta argument nima veljave. Večini diplomirancem je težko najti službo. Sploh pa tako, kjer je plača kaj več kot 200k na mesec.

Tocno tako. Zato pa pravim da bi blo treba studij popolnoma reorganizirat. Dejstvo je da nas je studentov (in s tem folka ki nic ne prispeva drzavi veliko prevec). Po moje bi blo treba nrdit selekcijo ze ob vpisu na faks, pa ne tocke kot so zdej ampak bolj v obliki strogih sprejemnih izpitov. Poznam primere ko model/ka nrdi en faks, pa se odloci da ne bi sla se delat pa nrdi se enga, pa pol valda ne najde sluzbe ker je zabit/a in ne zna nc druzga k piflat se, poleg tega pa on/a se ne bo opravljal/a kaksnega drugega dela. Vsi bi radi takoj vsak 250k+ placo, saj so vendal nrdil faks madona! Tak folk mi gre na jetra.
Najlazje je jamrat da ni sluzbe. Bulsit! Tist k hoce delat in je sposobn bo vedno najdu neki zase, ostali pa ja, jokajo da ni sluzbe.

kopernik ::

||_^_||:
Najlazje je jamrat da ni sluzbe. Bulsit! Tist k hoce delat in je sposobn bo vedno najdu neki zase, ostali pa ja, jokajo da ni sluzbe.

Saj se deloma strinjam. Ampak večina ljudi je povprečnih in večina ljudi rabi službo.

Res pa je tudi, da poznam nekaj osebkov, ki "za 150k neto že niso garali na faksu". Očitno imajo raje nič kot 150k. Kaj čmo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Reso ::

Najbolj žalostno od vsega se mi zdi da država zopet "kaznuje" tiste študente ki se trudijo zaslužiti še kakšen tolarček. Ali bi moral biti vsak študent reven in vedno brez denarja..?
Obenem pa gledam družine ki se jim sploh ne splača delati. Če bo kdo od staršev našel delo bo socialna manj prispevala in se enostavno ne splača.

Brane2 ::

DRzava ne kaznuje studentov. LE ukinja jim bonus na prodajo dela, pa se to ne v celoti.
Ce se bo stvar izsla kot je slisati, pravzaprav ne bo prizadela velik del populacije...

MEDENA ::

ma nemojte

Prostih mest: 1 ŠTUDENTKA Kont. oseba: ŠS MB,NA SKALI 7,PE KRANJ
Kraj dela: KRANJ Opombe: POMOČ V PISARNI,
Datum: TAKOJ, ZA DALJ ČASA TELEFONSKI MARKETING.
Plačilo: 500 SIT/H * DELA SE VSAK DAN OD 9H DO
Zahtev. znanja: EF, FOV 13H.

je to za vas "ustrezno plačilo" ?

500 KURČEVIH SIT na uro ? ....pa recimo,da se še voziž kake 10km oddaljen....še ene 300SIT/benz...

povejte kje je logika...

jaz se s tem TOTALNO NE STRINJAM....KO JEBE DRŽAVO.....naj DELODAJALCE + ŠTUDENTSKI SERVIS pritisnejo !

kaj pa servis naredi za 10-13% ? NULAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

noraguta ::

10 km se lahko voziš s kolesom.Ali javnim transportom(no ja ni dosti ceneje od bencina).
obremenitev na plače je v sloveniji okrog 45%.
tu prednjačimo skoraj pred celim svetom.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

darh ::

MEDENA > OD ČESA BOMO PA ŽIVELI ? že 1.6M sit / letno ni nič

A daj.. bullshit, če nisi sposoben/sposobna preživet z 130k/mesec oziroma 50k/mesec če ti starši plačujejo food/streho nad glavo te je lahko sram. Folk preživi še z dost manj.
Excuses are useless! Results are priceless!

Sergio ::

Medena: Nehi se dret, ker te ne morm vec poslusat.

Ce nic druegega, bomo pa programerji, ce bo stvar obdavcena 25% nad 600k, ves zasluzek nad 600k letno dobivali v obliki avtorskega honorarja, pa potem se pri dohodnini ogromno kolicino denarja nazaj. Tudi tako se lahko gremo. Mene v bistvu bk, samo da sem placan za to kar delam.

BTW, nelojalna konkurenca? Get a fucking grip.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

bosstjann ::

klik

je že dvigneno na 1,2 oz bo

lp Boštjan

Brane2 ::


jaz se s tem TOTALNO NE STRINJAM....KO JEBE DRŽAVO.....naj DELODAJALCE + ŠTUDENTSKI SERVIS pritisnejo !


In kako naj bi pritisnili delodajalce ?

In ko ze navajas primere, ti dam se jaz enga:

Studentka, ki jo poznam, dela na crno kot frizerka. Hodi po okoliskih bajtah in kasira.
Najnavadnejse strizenje opravi v 20 min, pobere jurja in to je to. Zadovoljna stanka in zadovoljna ona.
Poleg tega jo poklicejo ponavadi, ko se v bajti domacini zmenijo za datum, torej v susu obdela 4-5 glav, s tem da ena glava pripada stari kravi, ki bi vsekakor hotela biti lepa in hoce seveda barocno trajno, kar frizerki prinese nadljnji 2 uri dela in 5 kSIT.

Bajt je tu veliko in vsi jo poznajo. VEM, da s tem sluzi mastno.
Poleg tega dela v javni sluzbi kot STUDENTKA- torej preko servisa, spet za solidno placilo. Pod tem mislim, da je prakticno zaposlena, vendar dela na napotnice ze vec kot eno leto. NE me vprasat za kake dnarje, recimo da bi bila povprecna stalkno zaposlena tajnica lahko zelo zadovoljna s tako neto placo...

Aja, obenem studira ekonomijo.

Sedaj pa mene zanima, zakaj bi moral cesar podpirat take vrste posle ? Ima v tem kak poseben interes ?

Kaj mislis, kako se pocutijo okolisnji frizerji, ki samo za prostore placajo recimo 100 kSIT na mesec, nadljnjih 80 kSIT kot dajatve in socialo ob svoji placi, da o DDVju in davku od dobicka in milijonu ostalih stroskov ne govorimo ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MEDENA ::

Brane2: ne biksaj...kok ljudi dela na črno...

sestaviš enemu PC....5000 sit po tamalem...jebat ga....

naj vzamejo denar milionarjev ne nam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gandalfar ::

MEDENA: katerim miljonarjem?

Brane2 ::


Brane2: ne biksaj...kok ljudi dela na črno...


Vse manj, v glavnem pa (mentalni) revezi.


sestaviš enemu PC....5000 sit po tamalem...jebat ga....


Ce to naredis sosedu enkratno ulugo, to niti ni stalen zasluzek od dela na crno, ki davkarijo najbolj zanima.


naj vzamejo denar milionarjev ne nam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Bojim se, da nisi dojel koncepta. Gre za enakomerno obdavcitev, ne za oktobrsko revolucijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MEDENA ::

ma sej ni važen.....berite finance pa bo...

dekani, čani raznih uprav,managerji itd....vsi po 1.5-2M bruto uradno...neuradno samo sanjamo....

ja treba bi bilo enkrat narest oktrobrsko revolucijo pa sekat glave...

en naj živi s 100 jurji dočim ostali se pa kurčijo z milijoni......

Gandalfar ::

MEDENA: saj vsi ti studentje ocitno tudi z mljoni zivijo pa se zdej bunijo, da nocejo, da jim drzava obdavci te miljone...

M-man ::

Ni problem samo v tem, da prihaja do nelojalne konkurence in, da je zaradi študentov precej več brezposelnih (za primer: Letališče Brnik ima zaposlenih neomejeno št. študentov, ker je pač ceneje).

Glavna težava je, da se prek študentov plačuje delo na črno. Sej vrjetno vas oz. nas je kar precej, ki smo kdaj pa kdaj dali podjetniku kako napotnico, da je on plačal delavca, ki je delal na črno in s tem prihranil, mi pa smo dobili 10%. Preko študentov se pač dokaj poceni odvaja denar iz podjetja. Študentski servisi to vejo in na ta račun služija, zato se tudi bunijo.8-O

LP
M

BigWhale ::

Hm, dobrodosli v Evropi. :) Bom samo par cvetk izpostavil...

> s tem se jst skor totalno strinjam ampak jst gledam da bo
> moji riti dobr ne drzavi.

Zaradi takih, ki na svoje riti gledajo je drzava v pizdi... Zalostno, a resnicno.

1.6mio SIT ni dovolj studentu za prezivetje? Hm. Ce dobi 'SAMO' 1.6mio SIT in od tega da 60k na mesec (kar je v lj normalna cena za garsonjero ne za studentsko sobo) za stanovanje, se pravi 720k letno. Mu ostane cca 73k denarja na mesec. 15 jurjev je stroskov (mesecna, telefoni, ...) vse ostalo pa ostane za hrano. Ce en student ne more preziveti z dvema jurjema na dan, potem pa naj na mestu crkne. Stvar je preprosta. Vse kar je ostalo, je pa luksuz. Jaz poznam ljudi, ki prezivijo s 50 jurji na mesec v Ljubljani, brez tega, da bi imeli ze placano stanovanje...



> Najlazje je jamrat da ni sluzbe. Bulsit! Tist k hoce delat in
> je sposobn bo vedno najdu neki zase, ostali pa ja, jokajo da
> ni sluzbe.

Jasno! Pozimi so nujno potrebni ljudje, ki bodo sneg kidali. Ampak nekdo, ki ima univerzitetno izobrazbo pa res ne bo tega pocel. Se malo pa bodo VSI diplomirali, mater, kdo bo pa potem ceste pometal in ostale stvari delal?

> Ali bi moral biti vsak študent reven in vedno brez denarja..?

Hm, nekje globoko v bistvu ja. Ce bo imel polno rit vsega tako ali tako ne bo znal cenit tega kar ima, se manj pa spostovati tiste, ki imajo manj.

> 500 KURČEVIH SIT na uro ? ....pa recimo,da se še voziž kake
> 10km oddaljen....še ene 300SIT/benz...


Se ti zdi telefonski marketing blazno tezko fizicno delo? Ne. Mogoce moras imeti kaksna posebna, specialna znanja? Ne. Kaj bi se rad? Za sedenje in telefonarjenje dobil jurja pa pol na uro? Daj no pomisli malo. Pejdi ploscice polagat ali pa programirat, pa bos dobil jurja pa pol na uro, mogoce celo dva jurja na uro.

Ce si pa prelen, da bi se vozil s kolesom ali rolerji, si pa pac placuj tisti bencin.



> BTW, nelojalna konkurenca? Get a fucking grip.

Ja, v bistvu res. En code monkey kosta jurja pa pol na uro priblizno. To je pri polni 'zaposlitvi' 240 jurjev mesecno, se tistih 13% kolikor pobere studentski servis je BISTVENO manj, kot ce bi delodajalec hotel nekoga zaposlit za 240 jurjev mesecno. V tem primeru bi moral delodajalec placati okrog 400k SIT za delavca.

MEDENA ::

BigWhale : samo tole ti lahko rečem : ROFL !

Brane2 ::

Ce je ROFL, zakaj potem jokas ? :D

Reso ::

Imam občutek kot da vas ima par mišljenje, da je treba vsakekmu nadpovprečno bogatemu nabiti davke do neba in njegov denar razdeliti revnejšim. Z tem se niti najmanj ne strinjam. Jaz naprimer delam po 3 ure in več na dan (vključno z vikendi) poleg študija da si lahko privoščim avto in malo bolj razkošen dopust.
Ali mi mora država sedaj z davki preprečiti, ker zaslužim nad 600k letno, in denar dati nekomu ki kofetka ko jaz delam in živi od štipendije?

Daedalus ::

Moj odgovor bi moral biti objavljen prej, pa zaradi tehničnih težav (router) ni šlo... Na ostale trditve bom odgovoril kasneje...

>Trenutno je študenstko delo obdavceno 13%, kar gre vse v blagajno ŠOUa oz. študentskih organizacij, ki organizirajo to delo. Vsi pa vemo, kako se po ŠOUih krade in nepravicno dodeljuje sredstva (place vodilnega sektorja so enake proracunom nekaterih vecjih projektov...).

Torej... Ce pa bi bilo študentsko delo obdavceno, bi bila ta stopnja res višja (okoli 25%, se mi zdi), ampak to bo šlo v državno blagajno - tja kamor spada.

Študentsko delo ni obdavceno, ampak se od študentskega dela placuje koncesnina, in sicer v višini 12% vrednosti opravljenega dela. Od tega gre 10% študentskemu servisu, ki mora od zneska teh 10% odvesti nadaljnih 30-50% (odvisno od prometa, manjši manj) zneska na skupen racuna Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), ki potem ta sredstva razdeli med ŠOU Ljubljana, ŠOU Maribor, ŠOU Primorska (se še dogovarja o deležu) in študentske klube na podlagi notranjih pravil delitve. Od ostalih 2% se nameni 1% za gradnjo in obnovo bivalnih kapacitet za študente, 1% pa za opremljanje fakultet. Ta 2% prispeva ŠOS v dogovoru z vlado v poseben proracunski sklad.

Glede plac vodilnega sektorja na teh organizacijah pa takole - so marsikje previsoke, s tem se popolnoma strinjam. S tem, kako se krade, pa se ne bi popolnoma strinjal, ker bo treba takšne trditve najprej dokazati. In kolikor vem, tega ni naredil še nihce, tako da se o tem lahko samo ugibaš, vedet pa ne moreš nicesar. Ce pa veš o tem kaj vec, oziroma imaš celo dokaze, potem bi lahko tudi vedel, da obstajajo na vseh teh organizacijah nadzorni odbori, ki so zadolženi za ukrepanje in sankcioniranje nepravilnosti. In ce bi to vedel, bi se verjetno tudi obrnil na njih s svojimi dokazi, rajt?

Glede državne blagajne pa takole - denarju, s katerim razpolagajo študentske organizacije, se je vlada odrekla leta 1994, ko je sprejela zakon o skupnosti študentov, s katerim je uzakonila koncesijsko dajatev od študentskega dela. Toliko o tem, kam ta denar spada...

In ŠOU oziroma ŠOS ne skbi zgolj za lastno rit. Ker koncesijska dajatev bi kljub davku ostala nespremenjena in tudi študentsko delo ne bi veliko upadlo. Število študentov se namrec veca iz leta v leto. Tako da ne bi izgubili veliko ali pa celo nic. Tu ni govora o spinanju, je pa govora o tem, da je vlada brez da bi prej poskušala dosecti nek dogovor hotela lepo vsiliti obdavcitev študentskega dela. S tem so prekršili prejšnji dogovor, po katerem se študentskega dela naj ne bi obdavcevalo. In so hitro dobli po nosu...

Sketch, upam da ti je zdaj malo bolj jasno, kako in kaj okoli denarja študentskih organizacij...

Brane2 - ce veš, da dela na crno, jo prijavi ustrezni inšpekciji, ki bo to sankcioniral. Kaj si pa misli s tem:

"Sedaj pa mene zanima, zakaj bi moral cesar podpirat take vrste posle ? Ima v tem kak poseben interes ?"

...mi pa ni jasno. Cesar ne podpira dela na crno, delo preko študentskega servisa je pa itak legalno...

O placni obremenitvi v Slo pa samo tole - smo mogoce študentje krivi, da je davcna obremenitev plac takšna kot je? Da cesar noce/ne more obdavciti kapitala? Da ocitno nima volje urediti/prenoviti celotne davcne politike na ustrezen nacin? Ne bi rekel. Študentje zgolj branimo svoje ugodnosti, ker bi bilo neumno, da popustimo državi brez pogajanj. Ce gospodarstvo in sindikati tega ne zmorejo, jim jaz nisem kriv. In pravtako ne drugi študentje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

demoness ::

Tale novi dogovor mi je kar všeč.
S 100K+ na mesec se da čisto v redu sam preživet. S 40K se pa ne da. At least I wouldn't like to try it. Sploh pa ne v Ljubljani.
Sej se zavedam, da je treba nekaj naredit, ker folk dela na črno, ampak nas je pa kar precej takih, ki si hočemo samo pošteno kruh služit in študirat zraven... zakaj naj tega ne bi smeli? Zakaj to pomeni, da ne spoštujemo tega, kar imamo? Aja, da nas je premalo? Zato, ker nas ni toliko in toliko procentov, pač ne smemo taki biti. No, lepo. I'll just kill myself not to waste any more of your precious air...

Kar se pa nelojalne konkurence tiče - redno zaposleni naj bi bil vreden tistega ekstra stroška. Če so pa ravno diplomirani ljudje s faksa nesposobni, pa vsekakor nismo krivi "student code monkeys". In študentje niso ravno najbolj zanesljiva delovna sila, s tem se tudi vsi strinjajo. Recimo moraš že računat, da jih med izpiti ne bo ravno veliko na delovnem mestu, eskalacija gor ali dol.

In še to: nekaterim nam ne diši najbolj sedeti doma, buljiti v skripte in čakati, da bosta mami in oči zaslužila denar... A je s tem kaj narobe?
Don't you want to die, walk beside me evermore,
Don't you feel alive, like you never felt before...?

Erazer ::

Res je nič se ne da dokazat!!!
Bil sem kratek čas član ŠOUM v Mariboru, nato pa dalj časa v opoziciji, potem pa obupal.
Spoznal sem pa naslednje stvari:
- študentska organizacija posluje na podlagi vez
- večina denarja zasluži s študentskimi prireditvami z nič študentskimi cenami;
- stalni so stiki s posameznimi organizacijami v gospodarstvu, kjer se pere državni denar in se ustvarja dodatni zaslužek;
- res veliko zaslužijo, ampak zelo veliko pa spet ne ker bi bilo sumljivo (imajo pa še enkrat več kao stroškov, ki niso prikazani na plačilni listi)
-prave krave molznice so pa tisti, ki so iniciatorji namišljenih projektov za študentske zadeve
- veliko pripadnikov ŠOU-a je večnih študentov (tudi po 30 in več let)
- država se jim ne upira, ker imajo ogromno moč; samo poglejte v nekaj dneh so zbrali 11.000 podpisov proti temu zakonu, ki najbolj smrdi njim (njihovim dohodkom)
- za njih so študentje ovce molznice, ki se dajo slepo usmerjat, le če jim daš kruha (beri vina) in iger (beri čage).
- ko so pa "res" stari pa gredo v državno politiko (SMS+nekateri podmladki)
Če si pa pri njihovem koritu (ko denar delijo) so pa v bistvu čist fajn fantje in dekleta. :D
Še svoje glasove jim lahko prodaš za 5k (poglejte celjsko problematiko)

Ps: to je zelo na kratko, brez detaljev (je treba čuvat svojo glavo >:D )

WildTHink ::

1.6mio SIT ni dovolj studentu za prezivetje? Hm. Ce dobi 'SAMO' 1.6mio SIT in od tega da 60k na mesec (kar je v lj normalna cena za garsonjero ne za studentsko sobo) za stanovanje, se pravi 720k letno. Mu ostane cca 73k denarja na mesec. 15 jurjev je stroskov (mesecna, telefoni, ...) vse ostalo pa ostane za hrano. Ce en student ne more preziveti z dvema jurjema na dan, potem pa naj na mestu crkne. Stvar je preprosta. Vse kar je ostalo, je pa luksuz. Jaz poznam ljudi, ki prezivijo s 50 jurji na mesec v Ljubljani, brez tega, da bi imeli ze placano stanovanje...


OK.. sam tuki si neki pozabu.. poleti greš ponavadi na dopust kjer zapraviš 100k če ne se več... torej moram vsak mesec dati na stran 10k nakar ti za normalno življenje ostane 73k-15k-10k-hrana na bone(20*450sit=9k)=39k na mesec in potem so tu še skripte,knjige in druge stvari, ki jih potrebuješ za študij za katere zmečeš 50k torej 4k manj na mesec in prideš na 35k s katerimi moraš preživeti in si z njimi ne morš privoščt niti ene konkretne grafične kartice...>:D Teh 35k na mesec pomeni da živiš v kraju študija 365 dni na leto.. če pa se vrneš vsak vikend domov pa zapraviš recimo od 15 do 20 k glede na to da so 4 vikendi... in ti ostane 20k na mesec za katere garaš cel mesec...
Glede na to da delaš bi si rad tudi kaj privošču.. pa si ne moreš nič s temi 20k. Enkrat na mesec bi šel lahko vn in mogoče se kakšn sladoled al pa rožico punci kupu.. da bi pa mel kej več pokazat po mesecu dela... NIČ!!!

Ampak sm srečen da nimam teh problemov, ker živim v kraju kjer študiram tako, da si lahko tudi kakšno stvar privoščim in tudi kaj novega vidim brez pomoči staršev!

Se strinjam s tem davkom če mi teče polovična delovna doba!:D
Novi dogovor res ni slab!
So... are you red or blue?

Daedalus ::

Res je nič se ne da dokazat!!!
Bil sem kratek čas član ŠOUM v Mariboru, nato pa dalj časa v opoziciji, potem pa obupal.
Spoznal sem pa naslednje stvari:
- študentska organizacija posluje na podlagi vez
- večina denarja zasluži s študentskimi prireditvami z nič študentskimi cenami;
- stalni so stiki s posameznimi organizacijami v gospodarstvu, kjer se pere državni denar in se ustvarja dodatni zaslužek;
- res veliko zaslužijo, ampak zelo veliko pa spet ne ker bi bilo sumljivo (imajo pa še enkrat več kao stroškov, ki niso prikazani na plačilni listi)
-prave krave molznice so pa tisti, ki so iniciatorji namišljenih projektov za študentske zadeve
- veliko pripadnikov ŠOU-a je večnih študentov (tudi po 30 in več let)
- država se jim ne upira, ker imajo ogromno moč; samo poglejte v nekaj dneh so zbrali 11.000 podpisov proti temu zakonu, ki najbolj smrdi njim (njihovim dohodkom)
- za njih so študentje ovce molznice, ki se dajo slepo usmerjat, le če jim daš kruha (beri vina) in iger (beri čage).
- ko so pa "res" stari pa gredo v državno politiko (SMS+nekateri podmladki)
Če si pa pri njihovem koritu (ko denar delijo) so pa v bistvu čist fajn fantje in dekleta.
Še svoje glasove jim lahko prodaš za 5k (poglejte celjsko problematiko)

Ps: to je zelo na kratko, brez detaljev (je treba čuvat svojo glavo )

Hja, eni spet odkrivajo toplo vodo, kaj češ:\

S prvo točko se strinjam. Če češ kam pridet, moraš koga poznat. Ampak samo poznat tudi ni dovolj. Treba je tudi kaj naredit. Ti očitno nisi...
Druga točka - večina denarja se zasluži z koncesijsko dajatvijo. večina projektov ni profitne narave, so pa izjeme.
Stiki z gospodarstvom - ja, marsikak velik študentski servis včasih poskuša uveljavlat svojo voljo na kak čuden način. V Mb je eden tak... Stiki z gospodarstvom pa definitivno so, saj rabiš za izvedbo projektov tu pa tam kaj kupit, rajt?
Kao stroški - tule se strinjam. Sam sem tudi že kdaj naletel na informacije o čudnih izplačilih, ampak na žalost se ni dalo nič dokazati...
-Naštej nekaj namišljenih projektov, za katere je bil porabljen denar, niso se pa izvedli. Ti zdaj povem, da ne boš mogel našteti niti enega...
Večnih študentov že nekaj časa ni več... Nekako zakonodaja tega več ne omogoča...
Država se upira, pa še kako. Samo ne morejo si privoščiti referenduma, ki bi za eno leto zaustavil uvajanje sistemskega zakona. To reformo morajo speljati, zato so popustili. In referendum je bil tu izbran zato, ker je vlada mimo dogovora, brez da bi koga obvestila dala zakon v proceduro. Preprosto ni bilo več časa za kakršnokoli pogajanje, zato je bilo treba vlado prisiliti k pogajanjem.
Če se dajo študentje slepo usmerjat, je to problem študentov, ne pa tistih, ki jih usmerjajo.
Kaj je narobe s tem, da se nekdo iz študentske politike poda v državno, nisem uspel pogruntat. Upam, da boš razložil...
Če si pri koritu, ko bi si naj nelegalno delili denar, si isti lopov kot oni. Aja, zdaj mi je šele ratalo jasno, zakaj si obupal...
Celjska problematika nima nikakršne zveze z katerokoli drugo študentsko organizacijo kot z Zvezo študentskih klubov Slovenije. In lahko mi verjameš na besedo, da ni nihče z katerekoli študentske organizacije ponujal 5k za glas na volitvah. So pa to počeli tisti, ki so KŠCR že pred leti žačeli uporabljat kot denarnico za svoje zasebne posle. V imena ne bom šal, jih pa lahko najdete v člankih, ki v časopisih obravnavajo to problematiko.

Ne vem pa, zakaj se bojiš za svojo glavo. Jaz sem že marsikomu v eni izmed študentskih organizacij konkretno zagrenil življenje, pa se mi ni nikdar nič zgodilo...

demoness - tvoj post pa podpišem. Sam sem želel napisati nekaj zelo podobnega, pa si me prehitela...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

noraguta ::

Kao stroški - tule se strinjam. Sam sem tudi že kdaj naletel na informacije o čudnih izplačilih, ampak na žalost se ni dalo nič dokazati...


vsaj v šou lj je to bilo dokazano.izrecene so bile celo kazni.
pa šou ni organiziral nobenega protestnega zborovanja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Daedalus ::

Za ŠOU Lj maš prav. Za čudna izplačila je bila kaznovana prav sedanja predsednica, če se ne motim. Ne vem pa zakaj bi zato organizirali protestni shod...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

noraguta ::

Ker eden ki jemlje ubogemu studentu in je znova imenovan za predsednika , le težko zastopa neke pravičniške interese. mar ne?

Celo več cela kronologija svinarij na šovu obstaja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Daedalus ::

Delno maš prav. Kaj pa veš, mogoče se je pa pokesala>:D Ampak nekdo mora zastopat interese študentov. In to, da jih včasih zastopajo dvomljivi ljudje pripisujem splošnemu nezanimanju študentov za študentsko politiko. Če bi bilo več zainteresiranega folka, do "kronologije svinjarij" ne bi prišlo. Ne samo Slovenija, tudi študentska politika rabi konkretno civilno družbo... Dokler bo pa problem najti ljudi, ki bi bili pripravljeni sodelovati, pač bo, kot je (bilo).

Če še želiš o tem razpravljati, ti predlagam, da odpreš novo temo. Ker zdaj smo pa res že way offtopic. Sicer sem za to kriv tudi delno sam, se opravičujem:8)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

kopernik ::

Lahko se delodajalcem nabije penale: za vsakega zaposlenega študenta bi morali plačati še približno toliko dajatev kot za redno zaposlenega. Pridobljeni denar bi npr. šel v izgradnjo študentskih domov. Tako študentom ne bi nič jemali... razen tega, da bi težje dobili delo. Ker delo je delo. Ne glede na to, kdo ga opravlja ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Reso ::

Lahko se delodajalcem nabije penale: za vsakega zaposlenega študenta bi morali plačati še približno toliko dajatev kot za redno zaposlenega.

Ja in potem nebi nihče več zaposleval študentov po normalnih cenah, ker bi redno zaposlen delavec stal enako. Študent mora delodajalca stati manj saj je manj zanesljiv kot redno zaposlen delavec (v času izpitov ne naredi skoraj nič). Prav tako je redkokateri študent sposoben delati redno in po 8 ur na dan, saj tudi namerava končati faks. Da o prostemu času, ki ga ima delavni študent, niti ne govorim.
Če pa bi sedaj nabili 30 ali celo več procentne "provizije" bi pa študent na koncu dobil le še kakih 400 sit na uro za delo v baru...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reso ()

BigWhale ::

> In še to: nekaterim nam ne diši najbolj sedeti doma, buljiti v
> skripte in čakati, da bosta mami in oči zaslužila denar... A je
> s tem kaj narobe?

Hm, nelojalna konkurenca je bila pretezka beseda, to se strinjam. V bistvu nimam proti studentom ki delajo nic proti naj delajo in naj sluzijo, kolikor jim pase. Me pa moti to, ko nekdo izjavi tako bedarijo, da mu 1.6mio sit letno ni dovolj za prezivet. V bistvu lahko ze kar lepo zivi za ta denar, ce se malo znajde.

Kar se tice 'diplomirancev', ki so nesposobni, raje ne bi zgubljal besed. Saj jih oba poznava, mar ne? ;) Res pa je, da se marsikdo raje odloci, da bo vzel studenta namesto redno zaposlenega. Prednosti in slabosti enega so razlicne odlocitev je pa na 'managerju'.

--
MEDENA: Tvoj odgovor je premalo utemeljen, da bi kaj veljal... Res.

Wildthing: Vse kar si nastel ni nujno za prezivetje. Ce bi ti rad sel za 100k na dopust vsako leto, bos pa vsak dan pojedel samo za jurja hrane. Pa bos na koncu leta lahko sel za 300 jurjev na dopust. As simple as that. Nauci se ze zdaj ravnati z denarjem, ker drugace bo hudo... ;)
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Študentsko delo -> "malo delo" (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59889352 (71289) tx-z
»

Popolna ukinitev študentskega dela: DA/NE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25321744 (16956) bluefish
»

Peticija o obdavčitvi študentskega dela (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
645669 (4479) Daedalus
»

Študentsko delo obdavčeno v amen ? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20015585 (11308) gGiF
»

plačilo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
625419 (4462) pivmik

Več podobnih tem