» »

Obdavčeno študentsko delo!

Obdavčeno študentsko delo!

1
2
3

MEDENA ::

premalo utemeljen gor ali dol.....jaz mam svojo računico.......

Reso ::

BigWhale:saj nismo v casu komunizma da bi imel zgornjo mejo koliko lahko zaslužimo da ne kopičimo večje količine denarja.. Vsakdo je lahko bogat če je to njegov cilj le delati bo moral cele dneve. Zakaj bi potem takemu dajal dodatne davke če za razliko od nekoga, ki je celo življenje na socialni, celo dela?

GregiB ::

Hmmm, sicer pa smo tule zgrešili cilj...
Ne vem v čem je problem, da se pač od enega praga zaračunava davek... Nihče ne pravi, da študent ne sme zaslužiti >600K SIT. Le, da bo potem obdavčen... Saj približno tako je s plačami... Do cca. 125K SIT bruto na mesec je 17% mesečna akontacija dohodnine... potem je že 35%, pa 40% pa še več... pač odvisno, koliko zaslužiš... Pa se tisti z 300K bruto ne bunijo tako kot zdaj študentje, ker so pač bolj obdavčeni... Če veliko zaslužiš, pač "cesar" več vzame...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Erazer ::

Daedalus
Hja, eni spet odkrivajo toplo vodo, kaj češ

Očitno jo ti tudi pogrevaš:\
S prvo točko se strinjam. Če češ kam pridet, moraš koga poznat. Ampak samo poznat tudi ni dovolj. Treba je tudi kaj naredit. Ti očitno nisi...

Naj ti povem, da sem bil na začetku zelo zagret. Kasneje pa marsikaj odkril na svoje oči in po pogovoru z drugimi.
Druga točka - večina denarja se zasluži z koncesijsko dajatvijo. večina projektov ni profitne narave, so pa izjeme.

Kot vidim je čedalje več projektov komercialne narave. Naj omenim samo zabave v njihovi organizaciji. Največje imajo po 10k obiskovalcev, pijača in hrana po neštudentskih cenah, pa še vstopnine klamfajo zadnje čase.
Stiki z gospodarstvom - ja, marsikak velik študentski servis včasih poskuša uveljavlat svojo voljo na kak čuden način. V Mb je eden tak... Stiki z gospodarstvom pa definitivno so, saj rabiš za izvedbo projektov tu pa tam kaj kupit, rajt?

hm no comment, če poznaš razmere v mb

V glavnem, da ne vlečem.
Projekti so se izbirali tako, da nam je bilo naročeno, katere naj sprejmemo in katere ne. Potem se spomnim raznih izletov, kjer so bile razlike v namišljenih in dejanskih stroških enormne. Če smo v ŠOUM rabili glasove smo nekaterim ponudili takšne in drugačne projekte in še .....
Nisem mislu do penzije, po 8-10 let pa, še kar vidim ene in iste face zdaj že 5 pet let.
Študente se da marsikaj nasrat s tem pa imajo v ŠOU veliko moč. Samo omeniš raji bone, pa gredo takoj v štrajk, čeprav se sploh ne gre za njih.
Koliko je študentov?
Glede politike sem hotel samo omenit, da se slaba praksa samo nadaljuje? (se spomniš zapleta z med. popotnimi izkaznicami al kaj je že blo v Uradu za mlade)
Lahko se da ljudi napeljat? Ne nikoli nisem prejemal nobenega denarja od SOUM-a in tudi nisem hotel. Sem pa užival privilegije, kot je zastonj pijača na Štuku;). Po 3 mesecih sem vse skupaj pustil.
Ne ni panike za mojo glavo, just a joke. :D
Smo pa res offtopic.:D

BigWhale ::

Reso:

Saj jaz nisem govoril o nobeni zgornji meji... Eh?! (Sicer pa to mogoce ne bi bila slaba ideja ;) Ampak to je druga stvar :P)

Debata ostaja pri tem, ali je upraviceno obdavcit studentske dohodke ali ne? Moje mnenje? Najbrz ja, studenti so ravno tako drzavljani kot ne studenti. Kaksna je pa pravicna stopnja obdavcitve je pa stvar debate. Najbrz precej dolge, ker nihce ne bo nikoli zadovoljen.

Coinbird ::

Študentske organizacije: Menim, da je temeljni problem v politični nerazgledanosti povprečnega študenta. Na nek način bi bilo potrebno dvignit zanimanje za procese, ki se izvajajo med državo in organizacijami. Študentje, ko je kriza, držimo skupaj. Že, samo ne za vsako stvar, ki ti jo vržejo za glodat. Slepo zaupat bilo kateri organizaciji je nelogično in neumno.
Na naši fakulteti so tudi zbirali podpise, standard. Beri vsepovsod visi propaganda, folk podpiše pa gre. To me ne moti, moti me pa dejstvo, da tam ne najdeš enega osebka, ki ti bi znal normalno, logično in konstruktivno razložit zakaj se gre. Tako "nekulturno" so teo odvija že leta. Sicer pa večino ljudi te stvari ne zanimajo?
"Aha država nas hoče zatret, podpišem."
Pol pa pridemo do efekta -> belo, belo, belo, kaj pije krava -> mleko.

Država prekorači dogovor, pokažimo jim zobe. Dajmo jim pokazat z čem razpolagamo.

Mam tak občutek, kot da se pri celi stvari gre za politični prestiž, ne pa za dejansko željo po napredku v skupno dobro. Država je država in zahteva svoje vedno je bilo tako in vedno bo. Mogoče sem naiven ampak z spremembami je nekje treba začeti, novi kriteriji niso nemogoči.

Nisem jezen na SOU & podobne. Vsi udeleženci hočejo uveljavit svoje interese, to je razumljivo. Ponavljam moti me politična nerazgledanosti povprečnega študenta. :|

Double_J ::

Whale ne seri s tem, kako da ljudje imajo itak dovolj.

Človek ima dovolj natanko takrat, ko misli, da ima. Nič prej. Če je to nekej 10milijard je pač toliko.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Daedalus ::

Erazer - evo vidiš, to je že odgovor na nivoju. Pač smo mogli malo vode pogreti, kaj češ:) Pač tvoj prvi odgovor mi je zvenel kot običajne nakladavščine, s katerimi me napadejo člani Mladega Foruma ZLSD, ko zvejo, kakšno funkcijo trenutno opravljam. Pa sploh nimam omembe vredne možnosti, da bi kaj resnega spremenil. Slaba politična praksa pa tako - marsikaj se počasi izboljšuje. Ampak te organizacije rabijo močno opozicijo v lastnih vrstah. Ker vse prevečkrat se dela v stilu deli in vladaj... Sicer pa če si bil 3 mesece tam, še nisi dosti videl. jaz se s temi zadevami resno ukvarjam kaki dve leti, pa še marsičesa ne vem...

Ego Malfunction - se podpišem pod tvoj post. V glavnem je nezinteresiranost folka generalna jeba v naši državi...

Ok, še nekaj:
>Država prekorači dogovor, pokažimo jim zobe. Dajmo jim pokazat z čem razpolagamo.

Ni bilo prvič, da je država prelomila besedo. Novih študentskih domov brez sodelovanja ŠOS-a ne bi še dolgo bilo. In ker se bodo v kratkem morali dogovoriti o šolninah, je takšna pozicija zelo dobro izhodišče. Pač enkrat je treba pokazat, s čim razpolagaš, ne smeš pa pretiravat. Popolnoma se strinjam s tem, da so zgrabili Ropa za jajce in mu pokazali, da ne bo vedno naletel na opozicijo brez prave moči. Sej Mramor tudi skače v luft... Zakaj že? Kje so pa bili, ko bi bilo treba predstavnike ŠOS-a povabiti na kako usklajevanje? Po mojih informacijah do tega ni prihajalo. In obstajajo tudi druge skupine, ki jih bo sprememba zakona prizadela. Ampak nobena ni tako močna, da bi jo upoštevali. Študente pač morajo. In pomoje je to tisto, kar našega cesarja najbolj boli... Pa še marsikoga poleg.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

JJ: Jasno, 'moci' tvojim argumentom se ne morem upirat...

In ce nekomu ni dovolj toliko kolikor je dovolj vsakemu normalnemu cloveku naj pa placuje davek. Prav mu je. Zakaj bi pa student moral biti nekaj posebnega?

Daj, nehaj bluzit...

Brane2 ::

Kot je meni znano, so študentski servisi naša posebnost, prav tako posebno- nizko obdavčenje študentslkega dela.

Ni mi jasno, kje je kkorist za cesarja v tem ?

Ponavadi je tako, da če ti cesar nekaj da, hoče nekaj v zameno...

Zardi te ugodnosti študentje več ali manj lahko počnejo kar hočejo in hudo konkurirajo klasični delovni sili ?

Kaj ima cesar od tega ? Boljšo kakovost diplomirancev mogoče ?

Mislim, da mnogi teh ukrepov dajejo negativne efekte.

Če bi že podpirali študente, bi to moralli početi bolj nadzorovano in bolj usmerjeno.

V skladu s tem se tudi ne bi branil kokeckokncev večjih ugodnosti za študente.

IMHO bi morali biti pomoči deležni vsi, kijo potrebujejo in ki jo lahko iz nastale koristi (torej kakovostnim strokovnim delom) tudi odplačajo. Pomoč študentom bi morala biti zasnovana glede na uspeh.

Kar se študentskega dela tiče, bi omejil razpon del, ki jih študentje lahko opravljajo in ŠS izločil iz igre za tista dela, ki so na zavodu najbolj iskana.

Če bi študent kljub temu rad opravljal kako tako delo, ne bi delal NOBENIH težav, le obdavčil bi ga po klasični pogodbi o delu...

Denar iz tako pridobljenih davkov bi kanaliziral v izgradnjo študentskih naselij itd, vendar bi uvedel strožje pogoje in nadzor nad uporabo teh prostorov. Tam bi bili dobrodošli SAMO pridni, redni študentje (v nekih mejah, recimo dovoljeno 1 ponavljanje leta) in nihče drug in to študentje, ki lahko študirajo s polno paro. Nobenih mladih družin etc crap.
To je problem socialne službe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


BigWhale:saj nismo v casu komunizma da bi imel zgornjo mejo koliko lahko zaslužimo da ne kopičimo večje količine denarja.. Vsakdo je lahko bogat če je to njegov cilj le delati bo moral cele dneve. Zakaj bi potem takemu dajal dodatne davke če za razliko od nekoga, ki je celo življenje na socialni, celo dela?


Saj ne gre za dodatne davke, to so osnovni davki, dodatni davki so v posebnem poglavju...

BadB0y ::

Samo zdaj je npr. tak da lahko na eno napotnico zasluzis cca. 140k in to ni obdavceno in kdo je reko da nemores ti na mesec dat 3 napotnice po 120k ? :) malo se je treba znajt

Brane2 ::


Brane2 - ce veš, da dela na crno, jo prijavi ustrezni inšpekciji, ki bo to sankcioniral.


Ja, lahko bi jo tudi obglavil na naslednji frizerski seansi. Mi je ravno sedaj padlo na pamet, da imam boljso kamero kot tisti Zavahiri alkaj je ze...

>:D

Zakaj bi jo prijavil ? Rad se strizem ceneje. Zgodbico sem navedel, ker folk tu serje o revnosti studentov in daje konkretne primere. Pa sem dal se jaz enga.


Kaj si pa misli s tem:

"Sedaj pa mene zanima, zakaj bi moral cesar podpirat take vrste posle ? Ima v tem kak poseben interes ?"



Mislil sem to, da zenska s svojim postranskim delom v javni sluzbi (torej, poleg frizeraja) konkurira klasicni delovni sili. Da smo si na jasnem, na tistem ministrstvu ne morejo/smejo uvesti dodatnih zaposlenih. Zato si je pomagala s papirnim trikom in sedaj dela preko ŠS, efektivno stalno že prakticno 2 leti. Vsake tolko poslje napotnico in to je to.


...mi pa ni jasno. Cesar ne podpira dela na crno, delo preko študentskega servisa je pa itak legalno...


Ne ga srat. Polovica vseh napotnic se nanasa na folk, cas in delovna mesta, ki v realu sploh niso obstajala.
Mnogo folka tako pere denar. Zaposli kao 10 studentov za neobstojece delo, jih izplaca, on obdrzijo 10%, 90% pa oblezi v zepu zaposlovalca. Kdo lahko nadzoruje kaj takega ?

Prakticno vse napotnice sem sam dobil v roke za podpisat, potem, ko je bilo delo ze opravljeno. Pa ne zato, da bi mutil, bolj iz prakticnih vzrokov- pa vseeno, to ni ravno po pravilih, a ne ?
Da ne govorimo o starostni strukturi teh studentov. Zanimivo je, da sem enkrat naletel na zensko, ki je naredila magisterij in je delala pri meni IIRC preko studenta, pa to sploh ni izjema !



O placni obremenitvi v Slo pa samo tole - smo mogoce študentje krivi, da je davcna obremenitev plac takšna kot je?


Ne. In ?


Da cesar noce/ne more obdavciti kapitala? Da ocitno nima volje urediti/prenoviti celotne davcne politike na ustrezen nacin? Ne bi rekel. Študentje zgolj branimo svoje ugodnosti, ker bi bilo neumno, da popustimo državi brez pogajanj. Ce gospodarstvo in sindikati tega ne zmorejo, jim jaz nisem kriv. In pravtako ne drugi študentje.


To razumem. Ravno tako pa bi bilo neumno od cesarja, ce teh sprememb ne bi izpeljal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Daedalus ::

Brane - naši študentski servisi niso huda posebnost, če se ne motim tudi drugje po Evropi poznajo posredovalnice dela za študente. Je pa unikaten sistem avtonomije in financiranja študentskih organizacij. Kolikor mi je znano, se nekateri študentski servisi želijo širiti na tuje, zaenkrat naj bi v igri bile Hrvaška in Madžarska. Ampak to so neuradni podatki in špekulacije...

>Ni mi jasno, kje je kkorist za cesarja v tem ?

Cesar se je na tak način izognil odgovornosti financiranja študentskih organizacij iz državnega proračuna. Pač v stilu - damo jim nekaj $ oni pa nam mir. Poleg tega moraš vedeti, da ta denar igra trenutno zelo pomembno vlogo v marsikaki upravni enoti na periferiji, kjer občine nimajo volje ali sredstev financirati obštudijske dejavnosti za mladino. Za to skrbijo marsikje, kjer se ni prej nič dogajalo, študentski klubi. ŠOU (vsi trije) pa imajo nalogo organizirati obštudijske dejavnosti za študente v univerzitetnih središčih. In to jim kar dobro uspeva, majo pa seveda vsi kaj masla na glavi... Ob vsem tem se lahko državi prav lepo jebe za študente, ker jim za vse to ni treba niti s prstom migniti. Je pa res, da ko se je oblikovala zakonska podagala za vse to, ni nihče predvidel dolgoročnejše razsežnosti tega. Sploh je zanimiva finančna dimenzija - letos bojo študentske organizacije, ki so do sredstev upravičene (ŠOS, 3 ŠOU-vi in 45 klubov) zakasirali skupni znesek slabe 3 milijarde tolarjev! Denarja je absolutno preveč, če mene vprašaš.
Druga korist je pa socialni mir. Poznam dosti študentov, ki si brez dodatnega zaslužka ne bi mogli privoščiti študija. Jaz bi pa verjetno bil reven ko cerkvena miš in se ne šalim. Enim pač starši ne zmorejo plačevati vsako leto višjih stroškov življenja in študija v Ljubljani, Mariboru... Če ne bi meli možnosti dodatno zaslužiti, bi se bunili. Tak pa smo lepo pridni in cesar ma mir in je srečen.

Ok, to sem hotel pojasniti, ostali del tvojega posta pa z veseljem podpišem. Zelo dober predlog, ki bi ga bilo vredno malo bolj natačno preučiti...

dodatno:

>Ne ga srat. Polovica vseh napotnic se nanasa na folk, cas in delovna mesta, ki v realu sploh niso obstajala.
Mnogo folka tako pere denar. Zaposli kao 10 studentov za neobstojece delo, jih izplaca, on obdrzijo 10%, 90% pa oblezi v zepu zaposlovalca. Kdo lahko nadzoruje kaj takega ?

Prakticno vse napotnice sem sam dobil v roke za podpisat, potem, ko je bilo delo ze opravljeno. Pa ne zato, da bi mutil, bolj iz prakticnih vzrokov- pa vseeno, to ni ravno po pravilih, a ne ?
Da ne govorimo o starostni strukturi teh studentov. Zanimivo je, da sem enkrat naletel na zensko, ki je naredila magisterij in je delala pri meni IIRC preko studenta, pa to sploh ni izjema !

Sej jaz sem govoril o legalnem delu preko študentskega servisa:) Da se pa to dogaja, mi je pa kristalno jasno. IMHO je Štajerska največji problem v Sloveniji glede tega - v marsikaterem podjetju se dela na "sposojene" napotnice. Je ceneje, redna zaposlitev pa predraga... Ampak za tako stanje je kriv cesar - prevelike obdavčitve dela, pa še za nadzor ne zna poskrbeti. podjetniki ste pa itak iznajdljivi ljudje, rajt;) Te napake so sistemske in kot take bi se morale reševati... Mogoče pa bo zdaj, ko smo v NATO in EU malo več časa za samorefleksije. Upam da, ker jih ta država nujno potrebuje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Phoebus ::

Takole bom rekel.
Tisti, ki se bunite da smo študenti huda konkurenca, pa kako da diplomiranci ne morete dobit službe...vsak sposoben in dober strokovnjak dobi službo. Če ste prišli iz faksa brez da bi prej kaj delali in spoznali morebitne bodoče delodajalce, je pa to vaš problem, da zdaj popolnoma brez znanja (praktičnega) iščete službo.
Še najbolj hecni so ljudje iz kakšnih družboslovnih faksov (ne samo FDV!!!) ki nimajo 0 izkušenj ker niso delali in zdaj kar mislijo da jih bojo vzeli zaradi naziva.

Tisti, ki je bil kot študent priden in delal in se dokazoval, NIMA problemov z zaposlitvijo; vsaj noben ki ga poznam, ne. Naravna pot je, da kot študent delaš za nekoga rečmo 2, 3, 4 leta, si pri tem dober, in ko diplomiraš te zaposli. Ker ve v tem času vložil nekaj vate, ti pa si mu lojalen (če je seveda dober delodajalec).

Tako da se nehajte bunit, če niste sposobni ali se vam prej ni dalo delat.

In drugič, gremo seštet na hitro za enega študenta, ki ni iz lj:
stanarina: ok. 30k
stroški stanarine dodatni: ok 10k
food& drink: 30k zihr za cel mesec (boni npr. te stanejo ~10 za cel mesec, pri tem pa rabiš še zajtrk, večerjo)

To je 70k. Brez oblek, brez kina, brez prevoza domov in nazaj, brez žurov, itd.

Zato mi ne govort kolk preveč se zasluži. Če te starši futrajo, je mogoče 40k res dovolj za skurit na nenujnih stvareh.

BigWhale ::

Ljudje vse preveckrat stejejo 'luxurities' med 'common goods'. To je narobe. Tega tudi drzava ne pocne. Zakaj bi vi?

kopernik ::


Tisti, ki se bunite da smo študenti huda konkurenca, pa kako da diplomiranci ne morete dobit službe...vsak sposoben in dober strokovnjak dobi službo.


Študenti so huda konkurenca. To je dejstvo. Za deficitarne poklice to ni problem. Toda, pri nas večina diplomirancev težko dobi službo v svojem poklicu (marsikdo se zaposli kar nekam.. npr. kolegica se je z diplomo iz biologije zaposlila na železnicah.)


Če ste prišli iz faksa brez da bi prej kaj delali in spoznali morebitne bodoče delodajalce, je pa to vaš problem, da zdaj popolnoma brez znanja (praktičnega) iščete službo.


KJE naj bi večina študentov delala ?? Niso vsi računalničarji, ki (zaenkrat) z lahkoto dobij(m)o delo.

popravek:
>KJE naj bi večina študentov delala

V svojem poklicu seveda

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

GregiB ::

Phoebus... v tem je point... delodajalec raje vzame poceni študenta za uvajanje v delo, kot nekoga za nedoločen čas... Ta študent nato dela za npr. 150K SIT neto na mesec ali manj, nakar se njegov "študentski" staž prelevi v redno delovno razmerje, na plači pa se to le redko pozna. Taisti študent, ko bo kot redno zaposlen iskal boljši "opportunity" za svoj žep pa se bo prekleto dobro spoznal s konkurenco iz vrst študenterije.
Po drugi strani je vprašanje glede študentskega dela tudi, kako si lahko študent privošči delati nine to five vsak dan, zraven pa hoditi na predavanja in študirati?
Še enkrat pa ponavljam... nihče ne brani študentom zaslužiti več kot 600K SIT, le da bo tisto, kar bo viška (za žurke, booze, kino, potovanja) pač obdavčeno... Zaposleni živimo s tem, dajte še študentje...
Ker pomnite, kolikorkoli veliko zaslužite imate vedno 600K SIT neobdavčenih sredstev prednosti pred zaposlenimi....
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

M-man ::

Kar se tiče Evrope - kolikor jaz vem niti ne poznajo študentskih servisov sploh pa ne takega načina plačevanja študentov. Tudi pri nas bodo v nekaj letih tak sistem ukinili. In s tem se povsem strinjam, saj študentski servisi služijo samo za pranje denarja in za lastne riti in so povsem nepotrebni. Če delodajalec želi imeti zaposlenega študenta, naj ga plača tako kot rednega zaposlenega (zavarovanje, prispevke...). Študentom bo tekla delovna doba, delodajalec pa bo zaposloval študente ob vrhuncih sezone oz. po potrebi. S tem bo študentsko delo ponekod še vedno imelo prednost pred rednim.

LP
M

WildTHink ::

@BigWhale: Jest sm mislu pokazat da nimaš na konc mesca nič denarja za katerega delaš cel mesec! To je žalostno!
So... are you red or blue?

BigWhale ::

WildThink:

Ja kako ne?!!? Imas stanovanje imas hrano in prezivel si cez cel mesec. Kaj bi pa se rad? Imas bolj ali manj zastonj studij in ostalo izobrazevanje, zdaj bi pa rad, da se na tuj racun zivis?! Daj, se enkrat premisli tole no... :)

PS:

A pa mislis, da bo potem, ko bos zaposlen in ne bos vec student kaj drugace?! Huh. Prekleto se motis, prej tezje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

thramos ::

Preberte si tole se enkrat vsi "jezni" studenti.

>Še enkrat pa ponavljam... nihče ne brani študentom zaslužiti več kot 600K SIT, le da bo tisto, kar bo viška (za žurke, booze, kino, potovanja) pač obdavčeno... Zaposleni živimo s tem, dajte še študentje...
Ker pomnite, kolikorkoli veliko zaslužite imate vedno 600K SIT neobdavčenih sredstev prednosti pred zaposlenimi....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Gavran ::

Fantje (in dekleta), pri plačah obstoja tudi "bruto bruto", kar šele predstavlja kompleten strošek, ki ga delodajalcu predstavlja zaposleni. In ta "bruto bruto" na grobo pri izplačilu minimalca pomeni cca 100 KSIT mesečno na zaposlenega (plus seveda minimalec ki ga dobi zaposleni. Torej delodajalca stane ena ura zaposlenega delavca kar nekaj čez 1000 SIT, ura študenta pa 500 ali 600 SIT (na primerljivem delovnem mestu). Posledica: podjetja najemajo študente, država dobi manj davkov,.............. študij je dražji. Zato se popolnoma strinjam z obdavčitvijo študentskega dela, ker se tako vzpodbuja zaposlovanje.
"Bruto bruto" vsebuje med drugim regres, prevoz na delo, malice, ogrevanje delovnega prostora, WC papir, bolniške, itd.

Daedalus ::

>Kar se tiče Evrope - kolikor jaz vem niti ne poznajo študentskih servisov sploh pa ne takega načina plačevanja študentov. Tudi pri nas bodo v nekaj letih tak sistem ukinili. In s tem se povsem strinjam, saj študentski servisi služijo samo za pranje denarja in za lastne riti in so povsem nepotrebni. Če delodajalec želi imeti zaposlenega študenta, naj ga plača tako kot rednega zaposlenega (zavarovanje, prispevke...). Študentom bo tekla delovna doba, delodajalec pa bo zaposloval študente ob vrhuncih sezone oz. po potrebi. S tem bo študentsko delo ponekod še vedno imelo prednost pred rednim.

V nekaj letih ukinili? Hja, kolko jaz vem, do 2009 ziher ne, pol pa obstaja več možnosti, najkrajša nekako 3 leta, najdaljša pa 10. In to je uzakonjeno. ŠOS namreč sofinancira gradnjo študentskih domov s posebnim kreditom. In kaj le misliš, od kod se bo dobil denar za poplačilo le-tega? Študentski servisi nekaj nekam nakazujejo, piše par postov nazaj... Poleg tega pa nikjer ne piše, da je to edini projekt takšne narave. Študetski servisi so pa precej močna veja storitvenih dejavnosti, ki je tudi ne moreš kar tako ukiniti. Tako da se verjetno študentskega dela ne bo šlo znebiti "v nekaj letih".

Gavran - maš prav, ja. Ampak, še enkrat, nismo študentje tisti, ki so krivi za tak položaj. Se mi pa zdi milorečeno čudno, da se ve, da so plače pri nas daleč preveč obdavčene, se pa delodajalci niso sposobni organizirat in vladi za svoje interese počit eno okoli ušes. In lahko mi verjameš, da resničen problem ni v študentskem delu. Je sistemski. Začne se pa z davčno politiko, ki jemlje tam, kjer bi morala kaj pustiti, pušča pa tam, kjer bi morala jemati... plus vse ostale "malenkosti", ki prispevajo k poslabševanju razmer. To bi bilo na kratko moje skromno mnenje...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Brane2 ::


Takole bom rekel.
Tisti, ki se bunite da smo študenti huda konkurenca, pa kako da diplomiranci ne morete dobit službe...vsak sposoben in dober strokovnjak dobi službo. Če ste prišli iz faksa brez da bi prej kaj delali in spoznali morebitne bodoče delodajalce, je pa to vaš problem, da zdaj popolnoma brez znanja (praktičnega) iščete službo.
Še najbolj hecni so ljudje iz kakšnih družboslovnih faksov (ne samo FDV!!!) ki nimajo 0 izkušenj ker niso delali in zdaj kar mislijo da jih bojo vzeli zaradi naziva.


Nis vsi ljudje doktorji znanosti. Precej jih je nesolanih ali slabo solanih in posteno receno, neumnih.
Kaj naj z njimi ? Jih postrelimo ?
Fino bi blo, ce bi jim vsaj to breme odvzeli s hrbta in jim omogocili vsaj boljso primerljivost s studenti...


Tisti, ki je bil kot študent priden in delal in se dokazoval, NIMA problemov z zaposlitvijo; vsaj noben ki ga poznam, ne. Naravna pot je, da kot študent delaš za nekoga rečmo 2, 3, 4 leta, si pri tem dober, in ko diplomiraš te zaposli. Ker ve v tem času vložil nekaj vate, ti pa si mu lojalen (če je seveda dober delodajalec).

Tako da se nehajte bunit, če niste sposobni ali se vam prej ni dalo delat.


In kaj ma to veze s tematiko ? Hoces rec, da take studente rabimo ? O.K., to vem, ampak vprasanje je, kaj naj naredimo z ostalimi ?
Jih postrelimo ?


In drugič, gremo seštet na hitro za enega študenta, ki ni iz lj:
stanarina: ok. 30k
stroški stanarine dodatni: ok 10k
food& drink: 30k zihr za cel mesec (boni npr. te stanejo ~10 za cel mesec, pri tem pa rabiš še zajtrk, večerjo)

To je 70k. Brez oblek, brez kina, brez prevoza domov in nazaj, brez žurov, itd.

Zato mi ne govort kolk preveč se zasluži. Če te starši futrajo, je mogoče 40k res dovolj za skurit na nenujnih stvareh.


O.K. Sedaj pa sestejmo stroske starejse zenske, ki je denimo delala kot prodajalnka v Mercatorju, pa je ostala brez sluzbe (Mercator pa brez trgovine) in sedaj dela po obrobnih trgovinicah (sadje in zelenjava etc)

Stanarina: 50 kSIT, minimum zanjo in hcerko
stroski stanarine dodatni: 10 kSIT
food &drink za cel mesec 50 kSIT (zajebi bone, tega zanjo ni-znajdi se sistem)

To je 110 k. Brez oblek, brez knjig in vseh ostalih stroskov za hcerko, brez prevoza na delo in nazaj itd itd.

Ona ne more delati preko studenta, poleg tega pa ne razlaga folku okrog svojih stroskov.
Pac dela. Zanjo vem, da ima bedno placo, dalec pod tistimi 110 kSIT, ta je bila bedna se v boljsih casih, ko je delala v Mercatorju...

Zakaj bi me torej posebno zanimali tvoji stroski ? Ce nimas denarja, pac delaj, tako kot ona in vsi drugi koneckoncev...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

noraguta ::

Dedaalus studenski servisi neposredno vplivajo na placno politiko , denar gre pač tam kjer je najmasi upor. In to ssji dejansko so. In delo na ssjih ni sistemsko. lahko greva pogledat se to vejo. nobene kontrole dela ni etc...

Preprosto se odvaja prek njih denar ,ki bi sel v nasprotnem prek avtorskih pogodb ali kako drugace. in to se spridom izkorisca. pa tu ni problem iznajdljivost podjetnikov ampak preprosto destvo kako privarcevat kak tolar. tudi njim ne leti dnar iz neba.

delo mora biti obdavceno enako v nasprotnem se hvatajo luknje v davcnem sistemu. Kako pa misli drzava reformirat davcni sistem je pa zopet off topic.

Študensko delo bi se tdui po odbavčitvi, resnici na ljubo še vedno hudo izplačalo, samo razlika nebi bila tko drastična.Kar bi bil prvi korak k urejanju razmer. In pomoje ne kaj preveč napačen.Preživeti kot študent je dejansko težko, ampak ne SAMO kot študent.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Phoebus ::

Še zmeraj smo tam.

Če je študent dober, še več, odličen, na nekem področju, pa naj bo to prostitucija zaradi mene, naj bo zaradi tega temu primerno plačan. Ne pa da bo kot pravite zato ker je študent obdavčen da se ven ne bo vidu.
Samo v tem je štos. Saj tisti ki niso dobri pa itak ne dosegajo tako visokih vrednosti.


Če smo pa čisto iskreni pri novem zakonu- tisti ki imajo ekstremno visoke plače so na boljšem, ker se je njim prag za večji davek DVIGNIL, tistim z manj pa SPUSTIL.

Torej bodimo fair in ne primerjajmo enega študenta ki obvala področje z nekom, ki nima končane srednje šole!!!!

noraguta ::

Če smo pa čisto iskreni pri novem zakonu- tisti ki imajo ekstremno visoke plače so na boljšem, ker se je njim prag za večji davek DVIGNIL


ne razumem povsem hočeš reči da plačajo manj?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

WildTHink ::

@thramos: A mi slučajno teče delovna doba?????????????

@bigwhale: Vse res kar si rekel... samo nič denarja ti ne ostane.. kaj šele da bi lahko kej prišparal!:D
So... are you red or blue?

||_^_|| ::

Zaposleni živmo s tem, dajte še študentje..

Genialno!! Ce je meni krava crknila naj pa se sosedu. Veste cesa ne razumem? A zaposleni mislte da boste mel kej vec zarad tega? A mislis da bo mati samohranilka ki za 500 sit/uro pipe sestavlja v unitasu mela kej vec od svoje place ce bo drzava obdavcila mojo? A misls da bo komurkoli boljse? nak, edino studentje bomo dobili manj denarja, vse ostalo bo isto! Dejte se ze enkrat zavedet tega! Drzava samo jemlje, vedno iscejo nove in nove vire kesa, zdej bojo obdavcil tut varcevanje v vzajemnih skladih ker so prevec donosni, LOL! Kaksen razlog ej! Tako nekako kot:"Treba je dvignit cene kruha da jih uskladimo z EU."

Sm se pogovarjal s studentom ekonomije pa je reku: Ja, sej skrajn cajt da so to nrdil. Jst pa wtf?? dej mal nase misli clovek, drzava se bo ze znajdla nc se bat.

GregiB ::

Phoebus:Če je študent dober, še več, odličen, na nekem področju, pa naj bo to prostitucija zaradi mene, naj bo zaradi tega temu primerno plačan. Ne pa da bo kot pravite zato ker je študent obdavčen da se ven ne bo vidu.

Phoebus... saj ne govorimo o tem, ali je primerno plačan, ali ne... Tudi sam sem za to... naj bo kvantiteta plačila sorazmerna kvaliteti dela... AMPAK... naj potlej plača davek... Zaradi mene naj dober študent zasluži 10M SIT, nimam nič proti, samo da bi pa bilo to neobdavčeno, s tem pa sem kot zaposlen v neenakopravnem položaju... to pa ne gre...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

CCfly ::

Okej zdej je pa tud men že žal ker sem podpisal. :(

Daedalus ::

Se poplnoma strinjam z prvo trditvijo. Ni nadzora. Kdo je odgovoren za nadzor, vemo vsi. Vpliv na plačno politiko bi se pa dal precej omejiti ravno z nadzorom. Pač vsak, ki dvigne napotnico, bi moral dokazati, da je dejansko opravil to delo. Jaz lahko - mam eno lepo kartico, s katero se prijavim, ko grem v firmo in odjavim, ko odidem. Kdaj sem bil tam, sploh ni problem preveriti, iz tega pogledaš ure, urno postavko, znesek, štima ok, drugače kazen za "sposojevalca", delodajalca in šs. Par "štih prob", par kazni, malo medijskega pompa, pa me zanima, kdo bi se še zajebaval.

Podjetniki niso nikakršne ovčke. In njihova iznajdljivost ni lih preveč opravičljiva.

Reforma davčnega sistema ni offtopic. je zelo tesno poveza z urejanjem tega vprašanja. In da lep pogled na celotno stanje, zakaj je tašno. Sej se ni treba omejit samo na eno stvar, ker pri tem IMHO marsikaj trgamo iz konteksta.

Ja, bi bil prvi korak k urejanju razmer. Obenem pa se pokaže vrednost vlade in zakonodaje, če ne morejo urediti razmer. Kolikor bi bil korak napačen - spet bi se obdavčevalo prebivalstvo. Če nisi obdavčen ti, so starši. Res, točno to rabimo, zmanjševanje kupne moči prebivalstva. Obenem pa nihče ne omeni, da študent, ki dela, nima nikakršne garancije za to, koliko časa bo delal. Ni odpovednih rokov, delodajalec ti lahko vsak dan reče - ne rabim te več. Da ne omenim zamikov plačevanja pri nekaterih iznajdljivih podjetnikih. Res rabimo ureditev, pa ne samo nabijanja davkov...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

noraguta ::

||_^_|| ne mati samohranilka bo delala prek napotnic, v tem je ves point. meni je vseeno ce gre ves kes, ki ga studentje zasluzite za studentsko stvar (sovom,etc..).pa se stem resi stanovanjski problem studentarije.vendar mora biti priblizno enako obremenjeno kot je katerokoli drugo delo. v nasprotnem prihaja do netransparentnosti pri poslovanju drzave , saj se prek ss jev odliva denar tja kamor ne sodi.

simple like that.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::


Če je študent dober, še več, odličen, na nekem področju, pa naj bo to prostitucija zaradi mene, naj bo zaradi tega temu primerno plačan. Ne pa da bo kot pravite zato ker je študent obdavčen da se ven ne bo vidu.
Samo v tem je štos. Saj tisti ki niso dobri pa itak ne dosegajo tako visokih vrednosti.


Mislim, da trdis kar nekaj na pamet, ne glede na argumente.

1. Student tudi po novem ne bo obdavcen "da se ven ne bo vidu". Tudi ce bi sprejeli nespremenjen predlog vlade, bi bil bolj kilavo obdavcen.
Celo v primerjavi z najnavadnejso pogodbo o delu.


Če smo pa čisto iskreni pri novem zakonu- tisti ki imajo ekstremno visoke plače so na boljšem, ker se je njim prag za večji davek DVIGNIL, tistim z manj pa SPUSTIL.


Poglej si malo davcne stopnje za place. Resno, se preden vrzes ven spet kako tako. Ze za minimalne place so veliko, veliko visje, potem pa z velikostjo place strmo narascajo. Ce so najvisje place obdavcene extra 45% namesto 50% O.K. Se vedno so obdavcene veliko visje od vsega ostalega.


Torej bodimo fair in ne primerjajmo enega študenta ki obvala področje z nekom, ki nima končane srednje šole!!!!


Zakaj ne ? Saj si sam rekel, da stejejo ucinki ! Sedaj pa pravis, da steje status studenta.
In zakaj tocno naj bi delo tega pametnega studenta obdavcili manj kot delo butastega srednjesolca ?

Brane2 ::


Genialno!! Ce je meni krava crknila naj pa se sosedu. Veste cesa ne razumem? A zaposleni mislte da boste mel kej vec zarad tega? A mislis da bo mati samohranilka ki za 500 sit/uro pipe sestavlja v unitasu mela kej vec od svoje place ce bo drzava obdavcila mojo? A misls da bo komurkoli boljse?


Seveda bo "komu boljse", saj to je point vsega. Tvoje razmisljanje je se izsocialisticnih casov.
CImmanj delat, cimmanj priznat, ko jebe drzavo.

Drzava je NASA, torej mi ne more bit vseeno, kaj se v njej dogaja. Ce hoco biti ponosni, ker pripadamo Sloveniji, potem moramo delat na tem.

Ce bi bilo takok kkot ti pravis, potem nam tudi davkov od plac ne bi blo treba placevat. Ko jebe. Se bo ze cesar nekako sam znajdu. Saj ma dnar...


nak, edino studentje bomo dobili manj denarja, vse ostalo bo isto! Dejte se ze enkrat zavedet tega! Drzava samo jemlje, vedno iscejo nove in nove vire kesa, zdej bojo obdavcil tut varcevanje v vzajemnih skladih ker so prevec donosni, LOL! Kaksen razlog ej! Tako nekako kot:"Treba je dvignit cene kruha da jih uskladimo z EU."



Za drzavo me sekira samo njena transparentnost. Na koncu leta hocem videt racun prejetega in porabljenega. IN to, kot mi je znano dobim.
Stavim, da vsi, ki razlagate, kako je cesarpoln denarja, ne veste NIC o proracunu. Jaz pa vem, da si te stvari lahko ogledam, in ugovarjam, ce mi kaj ne pase. Ce se mi jih tudi prestudirat ne da, nimam kaj sikat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

||_^_|| ::

noraguta: denar se odliva tja kamor ne sodi. Ce bi slo pa teh 12% direktno v drzavni proracun bi bil pa tiho? dvomim. V nos ti gre ker placujes vec davkov kot studentje. In ne glede na to da pol ne bos placeval cisto nic manj, hoces da tudi mi placujemo enako, oziroma vec kot zdaj, je tako? Ce je, potem si o sebi povedal veliko. Bodi brez skrbi da bom tut jst enkrat zaposlen in bom pizdil kok mi od place trgajo, ampak ne bom pa zahteval da obdavcijo vse enako kot mene, ker s tem enostavno nic ne pridobim, skodim pa kar dosti. Razumes?

To je vse samo voda na mlin drzavi, noben pa ne vidi kako se zadeve slabsajo (al se men sam tako zdi?) iz mesca v mesec. Samo novi in novi davki.
Davek na nepremicnine: Slisis folk: ja sej, kaj klinac, tist k ma velko hiso ma sigurn dnar pa naj kar placuje davke (?!)
Davek na obresti pri varcevanju: Ja se tist k varcuje ma itak tok dnarja pa nej kr placuje davek.
Znizati davcno olajsavo studentom: Ja sej ce mi placujemo dohodnino naj pa se oni! Banda studentska (?!)
Novi dohodninski zakon bo tut zmanjsu olajsavo druzinam z veliko otroki ne? Ja sej, pa kaj, kaj so jih pa nrdil tok.

Nasa vlada je lahko zelo srecna, da je podalpski narod zelooo fous en drugmu in zato so taki zakoni vedno sprejeti z odobravanjem velikega stevila ljudi ki mislijo da ce so oni na slabsem je pa prav da bojo tudi drugi.

Dejte se mal vprasat take stvari no, ker naslednjic boste na vrsti vi s kaksno novo poslansko cvetko.

||_^_|| ::

Brane2: gre se zato da cesar hoce vedno vec! Raja mu pa naseda.

Drzava je nasa! In smo ponosni! In ni nam vseeno! Ampak ej, ne za vsako ceno pa ne kadar nam serje po glavi!

Kdo je reku cimmanj delat? Jst sigurno ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ||_^_|| ()

||_^_|| ::

Aja brane, se to, ce poves komu bo boljse?

BigWhale ::

> ampak ne bom pa zahteval da obdavcijo vse enako kot mene, ker s tem
> enostavno nic ne pridobim, skodim pa kar dosti. Razumes?

Dobro, precej dobro si tole zapomni kar si rekel. Te bomo cez deset let vprasali. :)

MEDENA ::

||_^_|| popolnoma s teboj !!!!!!!!!!

Država naj popuca pred svojim pragom !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Študente so najdel jebat......

Tiste z 500,000 SIT neto in + naj bolj obdavčijo oziroma naj jim ZNIŽAJO PLAČE pa DAVEK na plače naj znižajo,da razbremenijo delodajalce pa BO :

VOLK SIT KOZA CELA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

GregiB ::

Hmmm, mešaš mikro in makroekonomijo. In kje je potem tista meja obdavčitve, k se "kej pozna"? Lej, si za to, da jaz preneham plačevati davke? Sej se ne bo nikjer poznal, pa vsi tle na forumu....? Tudi to se ne bo nikjer pozanlo..., pa hudiča, recimo, da nobena samohranilka ne bo plačevala... tudi to se ne bo poznalo... WOW... nehimo vsi plačevat davek... sej se ne bo poznalo...
Vedi, da če ima država proračunski primankljaj, mora najeti posojila, ki jih je treba vračati, spet iz proračuna. In večji je minus, večje je breme. In če ti plačaš 1K SIT v proračun, pomeni, da teh 1K SIT ni potrebno iskati drugje...
Res je, treba je najti učinkovit sistem varčevanja s proračunom, sam ne govor, da se ta ali oni davek ne pozna...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Brane2 ::


Drzava je nasa! In smo ponosni! In ni nam vseeno! Ampak ej, ne za vsako ceno pa ne kadar nam serje po glavi!


Ampak tebi je, kot je videt, previsoka prakticno VSAKA cena...

Brane2 ::


Aja brane, se to, ce poves komu bo boljse?


REcimo delavcem, ki prej na ta racun niso dobili dela.

MEDENA ::

me prav zanima koliko delavcev več bo dobilo delo na podlagi tega...:O

Brane2 ::


Tiste z 500,000 SIT neto in + naj bolj obdavčijo oziroma naj jim ZNIŽAJO PLAČE pa DAVEK na plače naj znižajo,da razbremenijo delodajalce pa BO :


Se eden, ki govori na pamet. Poglej si malo, koliko je obdavcena netto placa 500 kSIT. Tistih davkov ne ustvarijo niti studentje, ki bi preko SŠ naredili 4 milijone SIT. (priblizna ocena cez palec). Pa še tisto gre nazaj na ŠS in posredno študentom v vveliki večini in ne državi...

O.K. nekaj tega (iz place) gre za penzijo delavca, pa niti priblizno toliko kot si mislu. Velika vecina je dohodnina in vse ostale stvari, ki se solidarnostno zlivajo v drzavno blagajno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MEDENA ::

drugi del je tudi smiselen:

oziroma naj jim ZNIŽAJO PLAČE pa DAVEK na plače naj znižajo,da razbremenijo delodajalce pa BO.

Brane2 ::


oziroma naj jim ZNIŽAJO PLAČE pa DAVEK na plače naj znižajo,da razbremenijo delodajalce pa BO.


In kako naj cesar ukaze znizanje plac ? Placa je stvar delodajalca in delojemalca, cesar nima nic s tem.

Cesar lahko samo predpise davke in davcne stopnje in to je vse.

Kar se stopnje davkov tice, pa saj ti pravim. Na cesarjevih straneh si oglej proracun, poglej kam so se stekli kateri davki in koliko je bilo tega in daj konkretne predloge. Ti bodo sli skozi isto proceduro kot teli cesarjevi predlogi o študentskem delu in če bo vse O.K. bo po tvoje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

M-man ::

Večina (so tudi izjeme), ki tukaj razpravlja se samo buni in nekaj pametuje o davkih in plačah in proračunu - v resnici pa piše take traparije da večjih še nisem slišal. Samo še čakam kdaj bo kdo napisal nekaj v smislu: Ko je bila pa Jugoslavija in Tito smo pa vsi fino živeli in nikomur ni nič manjkalo in vsi so imeli delo.>:D

"Tiste z 500,000 SIT neto in + naj bolj obdavčijo oziroma naj jim ZNIŽAJO PLAČE pa DAVEK na plače naj znižajo,da razbremenijo delodajalce pa BO" Bravo!!! Res si ekonomski talent. Vsak čas ti bo Mramor poslal uradno pošto, da prevzameš finančno ministrstvo. Kaj ko bi si najprej prabral kakšno knjigco o ekonomiji in bi šele pol dajal take in podobne napotke državi.

LP
M

ps: se oproščam za nekoliko žaljivo vsebino, ampak nekako je potrebno razložiti nekaterim Prešernovo tezo: "Le čevlje sodi naj kopitar."

||_^_|| ::

GregiB: nihce ne govori o ukinitvi davkov, ampak proti uvajanju novih.

Brane2:
1. Zakaj mislis da bo nek delavec dobil delo ce bom jaz moral placati dohodnino?
2. Zdej bi mogu dat drzavi z veseljem denar zato ker sem vesel da jo mam? Tako ali tako ga bo celo zivljenje dobivala od mene ni res?

MEDENA: hvala za podporo ampak ga malo serjes s tem nizanjem plac. Mislis da si tisti ki ima 500k place le te ni zasluzil? Kako hudica jo pa pol ma? Na en nacin ze more biti pametnejsi in sposobnejsi od drugih pomojem. Nismo vsi enaki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ||_^_|| ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Študentsko delo -> "malo delo" (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59889147 (71084) tx-z
»

Popolna ukinitev študentskega dela: DA/NE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25321710 (16922) bluefish
»

Peticija o obdavčitvi študentskega dela (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
645662 (4472) Daedalus
»

Študentsko delo obdavčeno v amen ? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20015565 (11288) gGiF
»

plačilo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
625410 (4453) pivmik

Več podobnih tem