» »

Študentsko delo obdavčeno v amen ?

Študentsko delo obdavčeno v amen ?

1 2 3
4
5

BigWhale ::

Demoness, takrat ko bo robot boljse naredil salamo, bodo tistega cloveka, ki jo je prej delal placali zato da ne bo sel v sluzbo. Morda ne cisto takoj ampak kmalu.

Sicer pa, najbrz ti je jasno, da ni govora o studentih, ki bi nucali delo za prezivetje ampak o razvajencih, ki v 95% jamrajo. Tisti, ki delajo, da se prezivijo imajo bolj malo casa jamrat. Raje nardijo kalkulacijo kolk vec bodo moral delat, potem pa jamrajo, ce se kaj casa ostane...

Medena, zaradi takih krsiteljev se potem zakoni spreminjajo in se ljudi vedno bolj omejuje. S svojim miselnim pristopom si tudi ti med njimi, torej, sam si si kriv, da je tako.

IgorGrozni ::

Kje za vraga ste pa staknili takele ?

demoness : Človek je vsako živo bitje, ki ima atribute te živalske vrste. Ni moralno, kaj šele etično ocenjevati vrednost človeka glede na njegovo proizvodno zmožnost. Vsi ljudje so enaki. Pika.
Ker če nisi že sedaj globoko v raziskovanju, ne, blizu zdravilu za raka, vesoljskim potovanjem in rešitvi svetovne lakote, se v proizvodnem potencialu, ki ti je merilo za razlikovanje infinitezimalno razlikuješ od proizvajalca Poli. Poglej s perspektive 6 milja. ljudi. Uf !
Zadnja statistika, ki se je spomnem, pravi, da je 10 % ljudi z višjo in visoko izobrazbo, ostali pa so Poli salame ?
(.. tale vedno vžge..) Ubermensh, ko so nekateri uber, drugi pa njihovi vzdrževalci ??



Včeraj sem malo popil:P , danes pa Weltschmerz, depra in nihilizem... ( premalo sem popil, po moje !)

Ko boste že po par letih službe ugotovili, da je delo večinoma rutina, šljaka, možnosti za ustvarjalnost pa ni ! In da vam vzvišenost intelektualcev prav nič ne pomaga prebiti se čez dan..., do smisla... takrat pa poglejte male˝ mravljice-delavke˝ in sebe, pa mi povejte v čem se razlikujete !
Da ste proizvodna živina brezosebnega kapital in čisto osebnih uživalcev rezultatov vašega dela,... ki vas bodo izobrazili,.. obdržali zdrave-reklame za fitnes, ,.. protikadilski zakoni, proti... zakoni, zato, da boste dlje in bolj delali na njihovem profitu,...

IgorGrozni ::

Ni je depresije, ki je ne pozdravi 1 L surovega mleka, namesto Samsona Malboro in en dober vzpon v hrib z biciklom.

... če boste pametno izbirali, boste izbrali dobre sodelavce in zanimiv program firme in ne plačo, potem pa nekako gre tudi v službi, ...plača je na dolgi rok nepomembna.


Če sem dobro razumel, bo študentu največ ostalo, če bo plačan z več napotnicami do 74.000,00, država bo tako imela pač njegovih 12,5 % leto in pol na posojo brez obresti ?

Poskrbet moram, da bodo v mojem podjetju zaposleni študenti dobili in obdržali kar največ od svojega zaslužka.
He, he , he za sline cedit, urna postavka v podjetju je 2.100,00 SIT - neto :D

LP. IgorGrozni

CaqKa ::

za oglaševanje ima slotech drugje prostor.
sedaj se bo vsu plaz vprašanj v stilu kje delaš.. jaz predlagam da se post pomoderira.

IgorGrozni ::

Jaah, ker sam ne najdem, prosim moderatorja da zbriše zadnji stavek !

LP. IgorGrozni

gGiF ::

He, he , he za sline cedit, urna postavka v podjetju je 2.100,00 SIT - neto :D


Jah taki studentje ga bodo najbl naj****. Ker bodo s tako urno postavko presegl magičnih 1.600.000 SIT in tako izgubili olajšavo za študente, ki ti zmanjša davčno osnovo za 1.200.000 SIT. Bodo kar hitro padli v drugi dohodninski razred in plačali precej davka.

Tisti ki zaslužijo do 1.600.000, recimo točno toliko, bodo plačali približno 15.000 SIT mesečno državi in sredi leta 2006 bodo zneske, ki so jih vplačali v letu 2005, dobili nazaj (OK, ene 10.000 bo treba pustiti državi, ker če zaslužiš manj kot 1.600.000 je čisti nesmisel, da te starši NE uveljavljajo kot vzdrževanega člana). Aja, pa znesek se niti slučajno ne obrestuje, ne vem od kod Cihovi pravnici ta ideja.

Je pa zakon napisan milo rečeno butasto. Ker to, da nekdo, ki zasluži 1.599.000 SIT (pred dohodnino)na koncu dobi več denarja (po dohodnini), kot pa nekdo, ki zasluži 1.601.000, je popoln nesmisel.

Lp

MEDENA ::

Bigwhale ne ti meni,da je zakon zaradi mene..bom pa naredil 2 napotnici a je problem ?

ZAKON JE ITAK GLUP
PLAČE PA KATASTROFALNE

Ziga Dolhar ::

Kdor zasluži tolikšen znesek,

bo najebal?
https://dolhar.si/

BigWhale ::

Ja, tega jaz nisem nikoli razumel...

"FAAAK, ta drzava me bo ugnobila pet milijonov davka mam za placat!!!"

Se pravi si vsaj se petkrat vec zasluzil, kje je problem? Aja pohlep... Eh, crkni...

gGiF ::

bo najebal?


Predpostavimo da imamo dva študenta z različnimi urnimi postavkami, starši pa ju oveljavljajo kot olajšavo.

Recimo da dela prvi 100 ur na mesec za 2100 SIT/h. Po novem zakonu bo placal 512.000 SIT dohodnine. Urna postavka se mu zmanjša, realno zasluži bistveno manj.

Če imaš urno postavko 1200 SIT na uro, pa delaš 100 ur na mesec, boš plačal 11.000 SIT dohodnine, torej se ti postavka bistveno ne zmanjša.

Pa ne bi razpravljal koliko naj bi zaslužil da preživi itd. Hočem samo povedati, kaj za koga realno pomeni sprememba dohodninskega zakona.

gGiF ::

@BigWhale

Mislim da nisi dojel, kaj hočem povedat. Nič nimam proti progresivni davčni lestvici, ampak če malo pogledaš, je prvi plačal 50x več davka kot drugi ker je zaslužil 1.000.000 več. Se pravi prvi ni zaslužil niti 2x toliko kot drugi, plačal pa je 50x več davka.

Naj za študente naredijo posebno progresivno lestvico, kjer recimo do 1.600.000 plačas 1% davka, od 1.600.000 dalje pa 33% pa je takoj bolj fer vse skupaj.

Aja pa to je samo primer, ker nekako nihče noče opazit te magične meje 1.600.000 SIT. Al je vsem vseeno al samo ne dojamete kaj pomeni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gGiF ()

Tody ::

Mislim da ti ne razumeš :) 1.600.000 je dost za preživet let brez da se bi preveč pretegnu... Zdej či si ta denar zaslužu v enem tednu ali enem letu je tvoj problem. ČE zaslužiš več bi bilo prav da tko kot vsi ostali daš nekaj državi. ČE si preveč pohlepen se moreš zanajti, neumnost tukaj zelo boli... Če si neupaš ali ne znaš potem si ne zaslužiš tistih denarcev...

Kake so sorazmerne vsote je drug problem, na katerega itak nemoremo vplivat vsaj še 4 leta ne...

Gandalfar ::

caki caki ...

ce zasluzim 1,6Mio sit placam 11k davka na koncu ali se kje drugje dobim manj?

gGiF ::

@Tody

Morm kar dolg delat za 1.600.000, letos tega zneska niti slucajno ne bom presegel. Ampak ce grem cez 1.600.000 pa je fer, da na koncu dobim tud vec denarja ven... se skos nisi dojel kaj hocem povedati. Ce zasluzim od nekoga 2 SIT vec moram na koncu doniti tudi ven vsaj 0,10 SIT vec... ne pa manj - to je absurd!

Pa ne mi bluzit od pohlepa itd. Mislim da se ne poznava, po enem postu bos pa tudi tezko vedu, kaksen sem. Sem samo za pravicno obdavcitev, nimam pa nic proti obdavcenju.

Pa vsi bi morali placevati davke, ne pa da tisti, ki izigravajo sistem veljajo za nacionalne heroje!

Pa tudi sedaj so bili studentje obdavceni, ce so veliko zasluzili. Meja je letos nekje 1.800.000 al neki takega, vsak tolar nad tem zneskom pa je bil 33% obdavcen - torej tretjini zasluzka drzavi. To ni bilo fer al kaj? Premalo?

@Gandalfar
Ce zasluzis 1.428.787 SIT (urna postavka 1200 SIT, 100 ur na mesec) bos placak 11k davka. To je vse, starsi te se veno koristijo kot olajsavo, moral pa bos oddati dohodninsko napoved in zbirati racune (knjige, zdravila...), ki ti prinesejo 2% olajsave.

Ce zasluzis 1.599.999 SIT bos placal 33k SIT davka, ostalo enako kot v prejsnem primeru. Tako ali tako bos ta znesek zbral z akontacijami, le na koncu po oddaji dohodnine ne bos dobil vse vrnjeno, pac pa tisto kar si vplacal - 33k. To je vse, drugod se ti ne bo poznalo.

Ce zasluzis 1.600.001 SIT bos placal 82k davka, ostalo enako kot v prejsnih primerih.


Se pojasnilo! Davek in dododnina uporabljam kot sinonima, ker gre tako ali tako za isto sranje samo drugo pakiranje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gGiF ()

IgorGrozni ::

Ker ni bilo pobrisano :

CaqKa : Brez straha, dejavnost je tako daleč od vaših interesov in tako specializirana, da bi bilo oglaševanje na Slo-tech kot prodajanje porschejev na štantu centralne tržnice v Ljubljani !
Je pa res mogoče malo kruta šala za tiste, ki delajo za 300-500 SIT na uro.

LP. IgorGrozni

Gandalfar ::

gGiF: torej ce mislim zasluzit nad 1,6mio moram zasluzit vec kot 1,7mio da nimam 'izgube'. Drugace se mi bolj splaca zasluzit pod 1,6mio kot 1650k

CaqKa ::

kolko so tile davki v procentih? (oziroma kako se je pri zgornjih 2100, 100 ur na mesec prišlo do 512k davka)
1.428.787 SIT (urna postavka 1200 SIT, 100 ur na mesec) bos placak 11k davka.
1.599.999 SIT bos placal 33k SIT davka
1.600.001 SIT bos placal 82k davka



tale je svinska ja: Drugace se mi bolj splaca zasluzit pod 1,6mio kot 1650k

Tody ::

ja lih to je lepota študentskega dela ane ? Malce si zračunaj kako in kaj in če imaš projektno delo lahko ali a vzameš 2 več tko da boš orng čez 1,6 zaslužu ali pa chill out če si blizu norme :D

gGiF ::

@Gandalfar

Meja je se malce visja in sicer nekje pri 1,8mio. Sele takrat dobis ven vec, kot ce zasluzis pod 1,6mio. Ce bi zasluzil med 1,6 in 1,8 je bolje bit doma pa gledat v luft. Al pa delat na bratove napotnice... bedarija skratka.

Je pa treba omenit eno olajsavo, katero sem predpostavil, da jo koristijo starsi. Imas namrec skoraj 600.000 osebne olajsave, ce jo ne koristijo starsi. Splaca pa se ti jo koristit sele, ko gres cez 1,6 mio.

@CaqKa

Na mesec zasluzi 210.000 v enem letu 2.520.000 SIT. Ko odstejes olajsave ti ostane 2.222.000 dohodninske osnove. Do 1,3mio je 16% potrebno dati drzavi, nad 1,3mio (do 2,54mio) pa 33% (1. in 2. dohodninski razred)

@Tody

Ja, mislim da bom prekleto pazil da ne bom presegel 1,6mio. Ker bi moral pa veliko delat, da bi sel dovolj cez. Neke vrste prisilni dopust decembra.

BigWhale ::

Prvo, koliko od tistih, ki zdaj jokate in stokate je ze izpolnjeval obrazec za dohodnino? Si zna kdo dohodnino zracunat? Je kdo prebral zakon?

No, da vidimo... Najprej je akontacija, ki bo pri napotnicah z vec kot 74k SIT 25%. To se vas ne tice, to placa delodajalec, cene za urne postavke so neto cene od tega vam ni treba nicesar odbijat...

Skupna davcna olajsava je 1.2mio SIT. Ce niste vzdrzevani clan, pa imate pravico do skupne davcne olajsave 600k SIT (malo manj), torej tisti, ki zivite sami in vas starsi ne prezivljajo...

Potem je tukaj se 400k SIT 'lufta' za druge dohodke, ki so sicer obdavceni tako kot za 'navadne' drzavljane, to dvoje skupaj je maximum, ce se to preseze, se zadeva obracuna kot za navadnega drzavljana... Pades v tisti davcni razred kolikor si zasluzil...

1.6 mio ni dovolj? Jaz poznam ljudi, ki redno delajo, pa ne zasluzijo toliko...

Ja, jasno, ce naredis en sit vec, potem pades v visjo davcno skupino.. Cudno, ne? Se bolj cudno je, da nekateri padamo v razlicne davcne razrede ze kar nekaj casa...

Matr, kaka cudna drzava, vec zasluzis vec davka mors placat...

Ja, res, bogi so studentki, ki jim 130 jurjev na mesec ni dovolj denarja, samo en bon na dan dobijo, stradat morajo. Revezi lacni... Tko krvavo morate delat za ta denar, potem vam pa se na koncu leta poberejo dohodnino, ce prevec zasluzite! V bistvu res vprasanje, ce sa vam sploh splaca delat?! Najboljs da spet cukrarno odprejo, ker drugam tko al tko ne morte it...

Jaz bom odprl ljudsko kuhinjo in vam brezplacno kuhal pasulj, golaz in vampe, samo da vam pomagam preziveti! Saj vas res ne gre zanemarjati, ker toliko vec prispevate k druzbi, bistveno vec, kot en delavec za tekocim trakom. Jebes delavca!

BluPhenix ::

Napotnico boš težko vzel od neke druge osebe, ker je menda v novem zakonu tudi to, da mora delodajalec en dan pred začetkom dela študenta poslati DURSu fotokopijo položnice.

Tej ukrepi oziroma ta nov zakon normalnega, poštenega študentu ne bo dosti ogrozil, drugače je pa z posojanjem napotnic podjetjem ipd. V bistvu poskušajo preprečiti pranje in obračanje denarja skozi študentske napotnice.

MEDENA ::

muhahha umiram od smeha k bigwhale piše

jaz predlagam edino pametno rešitev vladi:

UKINITEV ŠTUDENTSKEGA DELA IN SERVISOV

ali pa vsaj poizkusno za 1 leto pa da vidimo potem razne MERCATORJE/PETROLE/TELEKOME/SIOLE in pa ostala monopolitšična sranja KAJ BODO NAREDILA pa da VIDIMO koliko brezposelnih ljudi bo dobilo delo!!!!!!!!!!!!!!! >:D ;(( ;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MEDENA ()

bradek ::

Sicer zelo OT ampak: MEDENA, ti si psihotik, daj pejt posikat mal pomoc al pa vsaj mal na zrak ker tok zivcnega cloveka se nism vidu na nobenem forumu.

MEDENA ::

noben ni živčen...sam na jetra mi gre da skačejo po nas...naj ukinejo pa je mir.

Phil ::

Tale post iz druge strani bi rad še enkrat izpostavil:
offtopic:
@MEDENA
nekaj mi ni jasno.. star si skoraj 30 let, delas preko napotnic in se si najbolj glasen..
kaj pa ostali studentje od 20 do 26 let?
ce si na podiplomskem, se opravicujem..


Razumem da si še absolvent. Zastonj zdravstvo, šolstvo imaš že 20 let, napol zastonj hrano pa že 10 let pa se najbolj pritožuješ. Ok dopuščam možnost da zaradi kakšnih izrednih okoliščin.
LP

Tody ::

Medena daj si že enkrat dopovedat da študentski servisi niso EVIL. Nismo mi krivi da si neznaš/nemoreš poiskat boljšega dela kot skladiščnik... Poznak kar nekaj ljudi ki imajo kvečjem srednjo šolo pa jim ni nič hudega v življenju še zdaleč ne, so še znašli znajdi se tudi ti...

MEDENA ::

vmes pa 6 let delovne dobe ne šteje pa vojska ?

pač pri 25-26 začel z nova če je to zločin...pol ne mi očitat NIČESAR!!!!

Tody ::

6 let delovne dobe česa ?

gGiF ::

Joj BigWhale v tvojem postu je toliko nepravilnosti, da se mi sploh ne da vsega popravljati. Se vidi da to ni tvoje podrocje. Mojih sporocil nisi prebral, prav tako tudi ne novega zakona o dohodnini, seveda pa veselo komentiras, ker si se odlocil, da smo studentje svojat nevredna da jo zemlja nosi.

Najprej je akontacija, ki bo pri napotnicah z vec kot 74k SIT 25%. To se vas ne tice, to placa delodajalec, cene za urne postavke so neto cene od tega vam ni treba nicesar odbijat


Tole je narobe kakorkoli obrnes. Pri studentskem delu je sicer ena posebnost in sicer, da se pri podajanju urnih postavk le-ta podaja brez zneska, ki ga zaracuna studentski servis, a to nima prav nobene zveze z novim dohodninskim zakonom. Ti izhajas iz svoje place, najbrz vedno govoris o neto kategorijah, ceprav bi bilo pravilno v bruto kategorijah.

Naprej se mi pa ne da popravljat, sej itak noben ne bere argumentov, samo vsak lajna svoje...

BluPhenix ::

MEDENA ja pol pa hitro diplomirat in ti ne bo treba delati več kot vozičkar preko študenta.


Jaz res ne vem kaj tolko jokate. Pač se sprijazneš, nima smisla scat proti vetru.
Itak če delaš za 600 na uro ne boš šel preko 1.400.000 tako da nimaš kaj skrbet. DObil boš nekaj keša manj, ki pa ga boš dobil na koncu leta vrnjenega. In to bo tako malo keša, da tudi če bi ga imel na banki nebi imel od tega dosti več kot par tolarjev. Se pač navadiš živet s tistimi 10k manj in na koncu leta dobiš ven 120000 in je.


Jaz sedaj ne delam več v Ljubljani, ampak delam v domačemu kraju. Pri nas ni bonov, zato sem obsojen za kosilo dat 800 SIT. V mescu je to 16.000 SIT. tega ne bom dobil vrnjenega na koncu leta. Pač sej sam odločaš kako živiš. Če te muči, da ti bo država pobrala keš in ti bo to znižalo postavko iz 600 na 530 si poiščeš delo, kjer ti bo po odvzemu države ostalo 600 SIT. In na koncu leta boš dobil še 13. plačo :D.

MEDENA ::

očigledno slabo berete....nisem vozičkar ampak v restavraciji..

Tear_DR0P ::

Medena mal prevč jamraš!

Mene pa sam neki zanima. Zdej damo 10% študentskemu servisu. V onih izračunih ko so bli tle objavljeni pa piše da se bo po novem dal samo akontacijo dohodnine. Ka pa študentski servis, a ta si ne bo nič uzel??

Aja pa da nebi kdo reku kolk velik mamo študenti od tistga dnarja ko ga damo ŠS. Sem delu v ŠOU in v DOS, pa sm vidu kako se s tem denarjem dela - to je tudi razlog zakaj sem raje izstopil. Pa čeprav je bil lep dnar ko sm ga dobivu za nič početja, sam mi morala ni dopustila.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

MEDENA ::

bi rad vas videl delat...če ste z malim zadovoljni potem pejte pa na DARS tam majo 300/h.

Tody ::

Jao jao jao ... pa sej tja gredo delat ljudje ki drugega ne znajo kot dober dan in dajo listek in dan vtipkat šteilko in vrnit številko ki se jim izpiše... Se tako slabo ceniš ? Jest vem da če se bom potrudil bom najdel delo Html oblikovalca ali pač neko delo z računalnikom katero bo plačano okol 700 na uro minimum če po prvem mescu/projektu ne bo zadeva laufala adijo pa hvala za izkušnjo....

gGiF ::

Mene pa sam neki zanima. Zdej damo 10% študentskemu servisu. V onih izračunih ko so bli tle objavljeni pa piše da se bo po novem dal samo akontacijo dohodnine. Ka pa študentski servis, a ta si ne bo nič uzel??

Isto bojo vzel k prej. Za studentske servise se nic ne spremeni, za delodajalce tud ne. Zakon o dohodnini, o katerem razpravljamo je za fizicne osebe. Akontacijo dohodnine ti sicer obracunajo avtomaticno, ampak placas jo pa iz svojega zepa.

Se malo za ilustracijo:
Ce si prej zasluzil 70.000 SIT, si dobil na racun 70.OOO SIT, delodajalec pa je placal 78.400 SIT (12%).
Po novem letu zasluzis 70.000 SIT, na racun bos dobil 61.250 SIT, delodajalec pa bo placal 78.400 SIT.

MEDENA ::

december letos je že vključen v nov sistem razen če ti nakažejo 31.12.2004

dj cotto ::

Jada, jada, jada! Eno samo jamranje!

@RacMan007
Če nimaš možnosti redne zaposlitve (jaz se ne morem zaposliti v moji stroki dokler ne diplomiram!), si prisiljen delat kot študent.


Kje pa piše, da moraš delati v svoji stroki??? Primi za kakršnokoli pošteno delo in potem jamraj. Za izredni študij si se odločil sam. Če nisi vkalkuliral nepredvidljivih stroškov, si si kriv sam. Si poskušal narediti kakšen honoraren članek za kakšen medij?

@MEDENA
Ti bi j***, a da ti ne uđe?! Ne gre tako, dragi moj. Takšnih stroškov za avto si še jaz ne upam privoščiti, pa sem redno zaposlen. Živi skladno s svojim finančnim položajem.

@gGiF
Najprej si preberi članek v Financah, potem pa soli pamet drugim. Teoretično bi lahko brez plačila dohodnine kot nevzdrževana oseba zaslužil 2.031.632,65 SIT bruto. A ker zakon postavlja mejo 1,6 milijona kot najvišji zaslužek, da se še lahko izrabi študentska olajšava, je dejanski najvišji zaslužek prav ta meja. Sicer si dohodnino za zneske nad 1.600.000 SIT pravilno izračunal, akontacijo v postu višje pa ne.
1.200 SIT/h * 100h/mesec = 150.000 SIT (najmanj dve napotnici --> 12,5% akontacija) oz. 30.000 SIT (ena napotnica --> 25% akontacija). Koliko od tega bo dobil nazaj, pa ne veš, ker je važen končni, letni znesek dohodka.
Je pa res, da v zakonu obstaja določen "nesmisel". Do 1.600.000 se akontacija dohodnine vrne, če zaslužiš več, pa se dohodnina obračuna po dohodninski lestvici. To je velika razlika, glede na ostale davčne zavezance, ki plačujejo dohodnino progresivno in če presežejo cenzus za 1 SIT, plačajo višji davek le od tega enega tolarja.

@demoness
študiran človek ≠diplomiran človek ≠sposoben človek
Ogromno je diplomiranih ljudi, ki so navadi tepci, nesposobni šteti do pet. Glede delavca za tekočim trakom, pa si za primer vzemi npr. Japonsko, kjer veliko inovacij prihaja ravno iz vrst navadnih delavcev za tekočim trakom, ki poznajo srž problema. Ergo: Diplomiranec naredi robota, "težak" mu ga pa izboljša.


Študent bo lahko na mesec še vedno zaslužil najmanj 75.000 SIT neto, akontacija dohodnine pa mu bo vrnjena naslednje leto, če ne bo presegel zakonsko določenega zneska zaslužka. Delavci s takimi dohodki vzdržujejo družine, pa vam ne bo uspelo? Dajte, no! S tem denarjem si lahko plačate stanovanje in hrano, pa še za skripte vam ostane. Tudi prevoz se da vkalkulirati sem noter. Sigurno lahko starši vsakemu nekaj prispevajo. Kaj pa ko ste bili v srednji šoli? Ali takrat ni bilo stroškov šolanja? Kdo vam je dajal denar za hrano, prevoz, obutev, obleko, žepnino? Mogoče nekateri niste potrebovali denarja za prevoz, a stroški zaradi tega še niso ekspotencijalno narastli. Eno je, če nočejo in drugo če ne morejo (če se jim je npr. poslabšalo finančno stanje). Sicer pa, če vas ne vzdržujejo, kako lahko potem uveljavljajo davčne olajšave za vas kot vzdrževane družinske člane? Meni se zdi to moralno sporno. A kaj, ko je tako lepo varati državo na vsakem koraku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tody ()

MUC ::

Od 1.600.000 pa do katerga zneska se plača 17% ?

Plača se samo na razliko, kot jaz vem. ane ?

dj cotto ::

To se določa večkrat na leto, osnova za dohodninsko napoved pa je navadno izdana marca meseca.

Trenutno znaša za 1.razred do 134.210,00 SIT ali 50% povprečne septembrske plače v Sloveniji = 17%
2. razred do 268.420,00 SIT = 35%
3. razred do 402.630,00 SIT = 37%
4. razred do 536.840,00 SIT = 40%
5. razred do 805.260,00 SIT = 45%
6. razred nad 805.260,00 SIT = 50%

vir: DURS 25.11.2004

gGiF ::

Najprej si preberi članek v Financah, potem pa soli pamet drugim.

UUUUUu, a clanek v financah, ne a res. Normalno da sem ga prebral, pa na temo novega dohodninskega zakona sem prebral se precej drugih clankov.

Si ti prebral moja sporocila?

Moj izracun je popolnoma pravilen. Normalno da ce bos delal samo en mesec bos dobil povrnjeno vso akontacijo. Ne vem pravzaprav, kaj naj bi narobe izracunal, pa tudi katere moje navedbe clanek v financah zanika? Ne najdem nobene.

Ce pa mislis, da je potrebno placati v primeru, da zasluzis v enem mesecu 100.000 SIT 25% akontacije, se krepko motis. Stevilo napotnic (kot tudi sedaj) na mesec ni omejeno, torej se bo znesek razbil na dve napotnic, ergo bos placal 12,5% akontacije.
Koliko bos dobi nazaj, pa je bilo racunano ob predpostavki, da bos vseh 12 mesecev delal enako. Mislim da se to lepo vidi iz izracunov. Sploh ne razumem, kaj naj bi narobe izracunal. Bolj natancno povej, kje je napaka, da bom lahko razlozil, zakaj se motis.

Pa meni je jasno kaj bi lahko teoreticno zasluzil, a mene zanima le dejansko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gGiF ()

dj cotto ::

Halo?

Prebral sem tvoje poste. A si ti mojega? Si res prebral članek v financah? Mogoče. Si si kaj zapomnil? Očitno ne. Če bi si, bi vedel, da so besede, ki sem jih uporabil bile navedene ravno v tem članku. Oprosti, ker prej nisem citiral:
Teoretično bi lahko brez plačila dohodnine kot nevzdrževana oseba zaslužil 2.031.632,65 SIT bruto. A ker zakon postavlja mejo 1,6 milijona kot najvišji zaslužek, da se še lahko izrabi študentska olajšava, je dejanski najvišji zaslužek prav ta meja.


Iz tega sledi, da študent, ki letno zasluži več kot 1.600.000 SIT (in v to je všteto vse, ne samo delo preko ŠS, ampak tudi katastski dohodki, avtorski honorarji,...), plača davek kot ostali davčni zavezanci. Glej lestvico par postov višje!

Ce zasluzis 1.599.999 SIT bos placal 33k SIT davka, ostalo enako kot v prejsnem primeru. Tako ali tako bos ta znesek zbral z akontacijami, le na koncu po oddaji dohodnine ne bos dobil vse vrnjeno, pac pa tisto kar si vplacal - 33k. To je vse, drugod se ti ne bo poznalo. Ce zasluzis 1.600.001 SIT bos placal 82k davka, ostalo enako kot v prejsnih primerih.


Če zaslužiš 1.599.999 SIT bruto boš dobil povrnjeno akontacijo dohodnine.
Če pa je to neto znesek, ki si ga prejel na svoj račun po odbitku akontacije, je odvisno koliko akontacije si plačal med letom. Ker pa si zaslužil več kot 1.200.000 SIT neto, boš zato plačal po neto dohodninski lestvici:

17% do 1.508.571 SIT = 256.455 SIT + 35% nad 1.508.571 SIT

Ce pa mislis, da je potrebno placati v primeru, da zasluzis v enem mesecu 100.000 SIT 25% akontacije, se krepko motis. Stevilo napotnic (kot tudi sedaj) na mesec ni omejeno, torej se bo znesek razbil na dve napotnic, ergo bos placal 12,5% akontacije.


Ravno o tem sem pisal. Če bi pozorno prebral, bi vedel.
120.000 SIT na mesec --> 2. napotnici = 15.000 SIT
120.000 SIT na mesec --> 1. napotnica = 30.000 SIT

Ti je sedaj bolj jasno? Če ne, beri počasneje. Preberi dvakrat, če je potrebno. Kakorkoli, samo preberi in poskusi razumeti, kar si prebral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dj cotto ()

Gandalfar ::

Kje je fora tega, da rabis pac vec napotnic dat delodajalcu?

dj cotto ::

Fora je pač taka, da fore sploh ni. javascript:smesko(':D ');

Vsak delodajalec mora pač ponuditi delo na borzo, oz. ŠS. Ker je pač študentom v interesu, da dobljeni denar dobijo čimprej, ne pa šele z vračilom akontacije naslednje leto, naj bi se prosta delovna mesta sproščala hitreje (krajši čas veljavnosti napotnic). Posledično naj bi imeli študenti več možnosti zaposlitve, ne pa da en in isti študent (ali celo nekdo, ki dela na napotnico nekega študenta) dela pri določenem delodajalcu tudi več let.

Tear_DR0P ::

No zlorabe se s tem še vedno niso zmanjšale, je pa res da je država dobla denar za plačo inšpektorjev, ki bodo to preverjali :)

Za vse ki jamrajo: zdi se mi da se bo študentsko delo še vedno splačalo, res ne pri izkoriščevalskem delodajalcu, pri normalnem pa. Dejstvo je pa tudi da da država ogromno denarja za šolstvo, študentje pa zastonj šolstvo izkoriščamo (mea culpa tudi jaz sem ponavljal dvakrat). Nekateri bodo najebali, ampak krivda je velikokrat lastna. Štipendije so dokaj visoke, otroški dokladi tudi. Ti dohodki so namenjeni vašemu šolanju. V kolikor starši ne zaslužijo dovolj za vzdrževanje študenta, jim država da - moja mama je bresposelna, oče zasluži 150.000.- na mesec, smo trije otroci. Razliko nam krije država, moje delo v ŠS je zgolj za luksuz - in ker delam namesto da bi se učil, ne morem opraviti izpita, ali ne znam dovolj ali pa staknem poškodbo in sem primoran v času izpita ležati v bolnici (tko je pač bilo).
Kogar pa starši nočejo preživljati, ima vso pravico od staršev zahtevati preživnino, poleg tega lahko otroške doklade zahteva na svoj račun. Glede na to da poznam tudi takšne primere, vam povem da nekateri živijo celo bolje od mene - uspelo jim je izsiliti preživnino, tistim brez preživnine gre pa podobno kot meni.
Tolk o trenutnem stanju, ki bo veljavno tudi v prihodnje - za prihodnje pa si moram nekatere poste prebrati še enkrat.
Poznam pa tudi ljudi, ki jim starši ne plačujejo, preživnine in dokladov si niso uredili - po mojem so preleni - poleg tega pa rabijo denar za škatlo čikov in kako kavico ali pivo na dan. To pa je debilno. Sam si luksuza na privoščim, če si ga ne morem!
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

gGiF ::

@Gandalfar

Fora vecih napotnic je, da placas manj akontacije, ce seveda zaslzis vec kot 74.000 SIT. Ce delas vedno pri istem delodajalcu, pa imas tako ali tako premanentno napotnico.

@dj cotto

Ce hoces ti lahko celoten clanek citiram, ni problema, samo povej... Vem iz kje si citiral, tocno tudi vem kaj pise v tistem clanku. Vse to sem povedal v svojih sporocilih, le z drugimi besedami. Problem je, ker nisi dobro prebral mojih postov. Vseskozi ze delam primerjavo ob predspostavki DA TE STARSI UVELJAVLJAJO KOT VZDRZEVANO OSEBO.

Evo citiram samega sebe da bo jasno iz posta 28.11.2004 20:39:02
Je pa treba omenit eno olajsavo, katero sem predpostavil, da jo koristijo starsi. Imas namrec skoraj 600.000 osebne olajsave, ce jo ne koristijo starsi. Splaca pa se ti jo koristit sele, ko gres cez 1,6 mio.

Zato, da bos dobil se tistih 30.000 sit nazaj, se ne splaca. Bolje da te uveljavljajo starsi bo vecji prihranek. Pa ce bi prebral vsa sporocila, ne samo moja, bi videl, da je to omenjal tudi ze Tody v sporocilu 22.11.2004 ob 08:57:18. Sam pa nerad ponavljam, kar so napisali ze drugi.

Tole bi pa lahko prebral v Medeninem sporocilu:
116. člen
Stopnje dohodnine za davčno leto 2005 so:
_______________________________________
Do 1.300.000 16%
1.300.000 2.540.000 33%
2.540.000 5.140.000 37%
5.140.000 10.330.000 41%
Nad 10,330.000 50%

Tako da so moji izracuni pravilni. Ce se pogovarjamo o novem dohodninskem zakonu je fino, ce uprabimo tudi primerne stopnje dohodnine, se ti ne zdi?

Kar pa se akontacije dohodnine tice, vsak normalen bo placeval 12,5%, torej je precej lahko izracunat, koliko je je vplacal med letom. Sam sem vse skupaj poenostavil do te mere, da sem predvideval, da vsak mesec zasluzis isto. Precej poenostavljeno vse skupaj, a se vedno prezahtevno za tebe.

Pa o kaksni neto dohodninski lestvici govoris? Dohodninska lestvica bo taka, kot sem jo citiral, v kateri razred pa pades, pa je odvisno od dohodninske osnove, ki se izracuna dohodki(bruto - tisto, kar ti delodajalec nakaze pred akontacijo, 12% ki jih studentski servis zaracuna delodajalcu ni relavantno - da ne bo nejastnost (vsaj upam)) - olajsave. Ne pozabi, da je vse delano ob predpostavki, da gre za studentsko delo, zato nisem nikjer omenjal drugih dohodkov, ki gredo prav tako v dohodnino (npr. kadrovske stipendije, za ostalo beri novi zakon).

1.599.999 je bil misljen bruto znesek, sem bil res tako nejasen? Povrnjeno bos dobil samo v primeru, da te starsi ne uveljajo kot olajsovo (tole sem zdej napisal ze ene 10x, upam da je sedaj jasno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gGiF ()

BluPhenix ::

Tear_DROP: delal na ŠOU in govoriš o 10% ki jih damo servisom? 10% ne da študent, ampak delodajalec plača 10% več

Ja no, odvisno od Kluba študentov kako uporablja denar ki mu je dan in za ŠOU velja isto. Glede tega kaj da in kaj ne, od kje prihaja del denarja za stvari kot so tržnica, arena ....malo pomisli.


Gandalfar: Ja več napotnic je zato, da plačaš manj akontacije. če imaš za dobit 94k daš raje 2 napotnici, na vsako se ti šteje 12.5% akontacijo, če pa daš eno se ti šteje 25% akontacijo torej enkrat več.

Tako da tisti ki bo pameten bo plačeval le 12.5% akontacije, tisti ki se ne bo pozanimal pa 25%. Enostavno.


MEDENA: ok v restavraciji, sori :'(

Gandalfar ::

BluPhenix: sam to je narobe. Sam dva listka moram it iskat in kar manj placam. Valda da ne bom mel permanentne napotnice pol...

krho ::

@Gandalfar:

Nope. Lahko imaš stalno napotnico. Bo pač tako kot je sedaj, če imaš več kot gre max-na eno. Pač napišejo v firmi 2x74kSIt in to je to.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Tear_DR0P ::

Aja glede tistga odloga uveljavljanja zakona se jst nebi tko fejst veselil, lahko še kej popravijo na boljš - v dobro države:D
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BigWhale ::

Vsi izracuni so bull...

Na leto lahko zasluzis 1.6mio kot student, brez da bi se kaj prevec pretegnil za davke.

Ce ti to ni dovolj za prezivet, potem je pa to drug problem. Ne znas ravnat z denarjem, to je to.

Nehajte ze jokcat in stokcat... Kaj bo sele potem, ko vam bo drzava vzela pol place...
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davčna olajšava za študentsko delo - vprašanje

Oddelek: Loža
123395 (2870) jrtjtejtt
»

Letosnja dohodnina - izplonili? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11011156 (8327) kekz
»

Obdavčeno študentsko delo pri pavzerjih.... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
686194 (4772) klemen22
»

Peticija o obdavčitvi študentskega dela (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
645669 (4479) Daedalus
»

Obdavčeno študentsko delo! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1088354 (7228) GregiB

Več podobnih tem