Slo-Tech - Zavod 14 organizira 21. novembra v ljubljanskem Poligonu mednarodno delavnico in okroglo mizo "Soobstoj z umetno inteligenco: vizija Družbe 5.0". Z uglednimi strokovnjaki, govorci in zainteresiranim občinstvom bodo tokrat iskali konkretne rešitve o prihodnosti razvoja algoritmov, umetne inteligence, kibernetike, kognitivnih sistemov in kibernetske varnosti, tudi iz socialno-etičnega vidika, nagovorili kakšna bi morala biti vloga EU na področju umetne inteligence z namenom, da bi dosegli cilj največ koristi za oblikovalce politike, gospodarstvo EU, državljane in družbo na splošno.
Program omizja 17.00 – 17.10 Pozdravni nagovor dr. Aleksander Aristovnik | Direktor, Zavod 14 Goran Neralić | Član upravnega odbora ELF Zdravko Počivalšek | Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo 17.10 – 17.30 Predstavitev sklepov delavnice na temo sobivanja z umetno inteligenco dr. Aljaž Košmerlj | IJS |strokovnjak na področju umetne inteligence 17:30 – 19:30 Panel: Sobivanje z umetno inteligenco dr. Ivan Bratko | Fakulteta za računalništvo in informatiko, Univerza v Ljubljani dr. Janek Musek | Inštitut za etiko in vrednote Jože Trontelj dr. Dan Podjed | ZRC SAZU dr. Aljaž Košmerlj | IJS | strokovnjak na področju umetne inteligence Nina Pejič | mlada raziskovalka na Centru za mednarodne odnose, Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani Jonas Valbjørn Andersen | IT Univerza v Kopenhagnu
Udeležba na omizju, ki bo potekal v četrtek, 21. 11. 2019, ob 17h na Poligonu, Tobačna 5, Ljubljana, je brezplačna, zato vas vljudno prosimo, da se do vključno srede, 20. 11., na dogodek prijavite prek spleta.
Če se želite prijaviti tudi za brezplačno delavnico, ki poteka pred samim omizjem, pišite na info@zavod.14.si. Mesta so omejena.
Nihče ne ve kakšne težave bo za človeka prinesla umetna inteligenca saj še nismo tam. Življenje človeka bo z njo gotovo zelo spremenjeno, s še večjo izoliranostjo človeka od narave.
nagovorili kakšna bi morala biti vloga EU na področju umetne inteligence z namenom, da bi dosegli cilj največ koristi za oblikovalce politike, gospodarstvo EU, državljane in družbo na splošno.
Pozitiven soobstoj z AI ni možen, zato je nje uporabo nujno prepovedati.
Obstoja ni možno preprečiti, ni način s tem se je potrebno sprijazniti. Če boš obstoj prepovedal(kakorkoli boš pač določil mejo sploh) se bo AI razvijala na nivoju kriminalnih združb kar bo katastrofalno.
Ko se s tem sprijazniš imaš šele konstruktivno iskanje rešitev. Moj predlog rešitve in pomoje edini izvedljivi je enhancanje človeka, bodisi z digitalizacijo, bodisi z dodatki v biološke možgane. S tem se rešiš problema da bi AI bil bolši od človeka v preveč opravilih. Še vedno imaš kaka specifična opravila kjer bo umetni boljši al pa bo superračunalnike kjer te bo premagal s surovo močjo, ampak če je tega malo se relavantnost človeka ohrani.
Kakšna je razlika med komunizmom in prevzemom vajeti umetne inteligence? Kako lahko umetna inteligenca sobiva z demokracijo? Ali je sposobna sprememb ki si jih bo želel človek? Ali pa bo zatrla vsak upor ali revolucijo že pri njenih temeljih - posamezniku?
Samo hitra omemba za vse doomsayerje. Od "prave" umetne inteligence smo še svetlobna leta stran. Vse kar se sedaj dogaja so samo specifični matematični modeli z ogromno parametri, katere potem kalibriramo na način, da nam dajejo čim boljše rezultate (ie naučimo na ogromno podatkih).
Računalnik NE zna razmišljat, se NE zaveda sebe. Skratka nič. Samo računa.
Pozitiven soobstoj z avtomobili ni možen, zato vsi na bicikle!
Avtomobili pobijajo ljudi (izjava implicira, da imajo avtomobili lastno zavest in voljo).
Avtomobili onesnažujejo okolje in uničujejo naš življenjski prostor.
Itd.
A se sploh zavedate kaj je to danes umetna inteligenca? En koš srednješolske matematika in ogromen kup podatkov. Brez zavesti, brez lastne volje, brez skrite agende.
Odlično orodje, ki pa ga je mogoče uporabiti za koristne ali škodljive namene. Kot nož - z njim odrežeš kruh, ali zaštihaš soseda.
A se sploh zavedate kaj je to danes umetna inteligenca?
Jaz se. Tudi vem, da umetna inteligenca že pobija ljudi, ampak v toliko manjšem številu, kot človeška, da trenutno vpliv lahko zanemarimo. Ker se umetna inteligenca razvija, lahko poskrbimo, da jih bo v prihodnosti pobila kar najmanj.
V bistvu si tudi pri vožnji avtomobila lahko šalabajzek, ... ali pa pijanček, pa povzročiš ogromno smrti.
Ja, saj zato se pa strinjam s prepovedjo.
Plus to, da ko bodo avtomobili enkrat prepovedani, bo nenadoma na voljo cel kup ekonomsko smiselnih alternativ, ki danes ekonomsko niso smiselne izključno zato, ker je država stresla milijarde ravno v asfalt, namesto v kaj vzdržnega.
Ne me jebat s temi blodnjami, kako je AI nevarna. Nasprotno je. AI bo prinesla človeštvu ogromno koristi, užitka in izničila ogromno trpljenja. Najverjetneje je to tudi tista stvar, ki nas bo rešila pred izumrtjem.
Zdravilo za AIDS, raka, nesmrtnost, poselitev Marsa, itd. Polno nerešenih problemov, ki čakajo na AI. Ljudje jih s svojo omejeno pametjo nismo sposobni rešiti oziroma jih rešujemo prepočasi, rabimo pomoč.
Aja pa tema te delavnice je debilna in dolgočasna. Naj bi raje imeli temo "nerešeni problemi, ki nam jih mora pomagati rešiti AI".
Ja ljudje sami brez pomoči strojev viadukt gradimo prepočasi, ali pa ga sploh nismo zmožni zgraditi. Veliko problemov, ki jih ne znamo rešiti ne bomo nikoli znali sami rešiti, dokeler nam AI ne bo priskočila na pomoč. Težke probleme se rešuje posredno, z orodji, AI je eno izmed teh orodij.
Ni ti potrebno biti doktor, le vpogled moraš imeti v trenutno stanje umetne inteligence v svetu. In če se s tem ukvarjaš vsaj malo, vidiš da se izraz "umetna inteligenca" zelo hitro uporabi, pomeni pa daleč stran od nečesa kar si povprečen kmet zamišlja pod "umetna inteligenca".
Kot je rekel Matthai, umetna inteligenca zaenkrat ni nič drugega, kot različni matematični modeli s parametri, ki jih potem na ogromno podatkih naučimo, da čimboljše rešujejo naš željen problem. Računalnik samo računa, se ne zaveda kaj počne, ne zna razmišljat.
Ravno tako smo izumili AI, s katerimi bomo ljudje rešili zgoraj naštete probleme.
Ne. Zgoraj naštete probleme bo rešila AI, ne ljudje. Mi bomo samo izdelali AI. Tvoja izjava je ravno tako neumna, kot če bi rekel, da leti človek in ne avion.
No ne samo, potem ga bomo tudi uporabljali tako kot vse kar smo do zdej izdelali. Najbrž bo enkrat napočil čas, ko bo AI delal po svoje, ampak znanstvena fantastika me ne zanima.
pomeni pa daleč stran od nečesa kar si povprečen kmet zamišlja pod "umetna inteligenca".
Dvomim, da kdo verjame, da je trenutna umetna inteligenca kaj več.
Recimo, da se naučimo kako ustvariti "pravo" umetno inteligenco oz. kaj je catch do samozavedanja. Potem bi lahko tudi živali "izboljšali" in jim dali evolucijski pospešek. Ali ne? :)
Defektorjev zaradi tega ne bo nič manj, samo bolj preprosto orodje bodo vzeli v roke. Je pa morda izvedljivo, da potem, ko enkrat ljudem postane jasno kako daleč smo pravzaprav že z razvojem in kaj je potrebno storiti, da si s pomočjo tehnologije ustvarimo svet v katerem bo manj trpljenja, da ta svet naredimo vsem ljudem znosen.
Lahko pa se prepustimo biološki evoluciji, ki je prav tako krvava in neusmiljena kot ljudje, ki zlorabljajo tehnologijo.
o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.
Plus to, da ko bodo avtomobili enkrat prepovedani, bo nenadoma na voljo cel kup ekonomsko smiselnih alternativ, ki danes ekonomsko niso smiselne izključno zato, ker je država stresla milijarde ravno v asfalt, namesto v kaj vzdržnega.
V kateri vzporedni dimenziji se bo to zgodilo? Aja že vem spet si imel sladke sanje in se zbudil s flekom v hlačah. :=)
Hja, ni tako zagotovo kot si ti napisal, jaz verjamem, da imam svobodno voljo. Kot je @Cruz napisal, zelo je pomembna definicija svobodne volje, kako si jo ti razlagaš? Znanost še vedno ni enotna in obstajajo študije, ki trdijo nasprotno ali pa so vsaj toliko iskrene, da napišejo, da niso prepričani, da obstaja oz. ne obstaja svobodno volja. The psychology of believing in free will A Famous Argument Against Free Will Has Been Debunked
Svobodne volje ni. Dokaz:. Za vsak dogodek se da določiti vzroke. Tudi za dogodke znotraj naših možganov. Če zgornja trditev ne drži potem trdiš, da obstajajo dogodki, kjer vzrokov ni mogoče določiti. Torej trdiš, da obstajajo dogodki, ki se zgodijo čisto naključno.
Če verjameš v svobodno voljo potem tvoja vera ni znanost ampak je vraževerje.
Svobodne volje ni. Dokaz:. Za vsak dogodek se da določiti vzroke. Tudi za dogodke znotraj naših možganov. Če zgornja trditev ne drži potem trdiš, da obstajajo dogodki, kjer vzrokov ni mogoče določiti. Torej trdiš, da obstajajo dogodki, ki se zgodijo čisto naključno.
Če verjameš v svobodno voljo potem tvoja vera ni znanost ampak je vraževerje.
Tu je zelo pomembno kako si razlagaš svobodno voljo.
Vzroki seveda obstajajo. Recimo, da je nekdo odvisen od heroina. En dan se odloči, da bo prenehal z uživanjem substance. Telo mu govori drugače, "on" pa se ne da in gre nasproti nagonom. Zakaj to ni primer svobodne volje?
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.
Težnja po samoohranitvi prevlada potrebo po vnosu psihoaktivnih snovi. Pri nekaterih posameznikih je ta težnja večja (recimo zaradi drugačne strukture nevronskih mrež v možganih) in ne prevlada pravočasno (ali sploh ne), zato osebek umre. Hipotetično
Zato je rezultat posledica psihofizičnega stanja posameznika, ne pa svobodne volje. Hipotetično
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein
Recimo, da je nekdo odvisen od heroina. En dan se odloči, da bo prenehal z uživanjem substance. Telo mu govori drugače, "on" pa se ne da in gre nasproti nagonom. Zakaj to ni primer svobodne volje?
Zato, ker je to samo primer tega, da so naši možgani razdvojeni na razumski in nagonski del in nič drugega. Poteka bitka med tema deloma. Če zmaga razum to še ne pomeni, da obstaja svobodna volja. V bistvu zamenjuješ razum za svobodno voljo. Tudi razum ima svoje predeterminirane vzroke.
Svobodne volje ni. Dokaz:. Za vsak dogodek se da določiti vzroke. Tudi za dogodke znotraj naših možganov. Če zgornja trditev ne drži potem trdiš, da obstajajo dogodki, kjer vzrokov ni mogoče določiti. Torej trdiš, da obstajajo dogodki, ki se zgodijo čisto naključno.
Če verjameš v svobodno voljo potem tvoja vera ni znanost ampak je vraževerje.
Točno tako daleč je današnja AI, ki je na nivoju programiranega avtomata.
Tvoja izjava je ravno tako neumna, kot če bi rekel, da leti človek in ne avion.
Leti seveda že letalo. Ampak leti po poti, ki jo je začrtal človek. Dela po navodilih človeka. Saj stiskalnica tudi štanca kovinske krožnike. Pa nihče ne trdi, da ima kakšno samozavedanje.
Leti seveda že letalo. Ampak leti po poti, ki jo je začrtal človek. Dela po navodilih človeka. Saj stiskalnica tudi štanca kovinske krožnike. Pa nihče ne trdi, da ima kakšno samozavedanje.
Saj ne trdim, da ima AI samozavedanje niti mi ni jasno kako bi ga lahko pridobila niti mi ni jasno kako smo ga pridobili ljudje. Tu v resnici govorimo o čustvih, ker samozavedanje brez čustev je samo opazovanje samega sebe, to pa bo AI brez problema osvojila.
Svobodne volje ni. Dokaz:. Za vsak dogodek se da določiti vzroke. Tudi za dogodke znotraj naših možganov. Če zgornja trditev ne drži potem trdiš, da obstajajo dogodki, kjer vzrokov ni mogoče določiti. Torej trdiš, da obstajajo dogodki, ki se zgodijo čisto naključno.
Če verjameš v svobodno voljo potem tvoja vera ni znanost ampak je vraževerje.
Nisem se najbolje izrazil. Mislim, da imam svobodno voljo. Lahko, da se motim, ker je smiselno, da se odločamo glede na pretekle vzorce, ki se jih večinoma ne zavedamo.
Ampak ni mi jasno kaj je potem to, primer. Greš po ulici ter vidiš, da nekdo potrebuje pomoč. Pomagaš mu ali pa tudi ne in hodiš naprej po svoji poti. Kaj je potem to, logičen izbor glede na trenutna čustva? Lahko bi rekel, da je to svobodna volja, ker lahko izberem kaj bom naredil.
Resnica je, da je bilo že vnaprej določeno, kaj boš izbral in bi pameten človek, ki bi te dobro poznal lahko predvidel, kaj boš izbral. Svobodna volja je iluzija. Je pa o tem zajebano razmišljat, malo nesmiselno postane življenje, če si misliš, da je že vse vnaprej določeno, kar boš naredil. Sem že slišal ljudi reči, da bi se raje ubili kot da ne bi imeli svobodne volje. Ampak saj takih čudnih stvari je še nekaj: kako nastanejo čustva, kako je lahko ena neskočnost večja kot druga, kako je nastalo vesolje (ja big bang ampak kaj je bilo prej).
Kako lahko razlago čustev smatraš za bolj komplicirano kot pač možgane nasploh, čustva so jasno zgolj en algoritem več v naših možganih. Pač sprijaznit se je treba da si skupek algoritmov.
Svobodna volja po drugi strani pa ima problem definicije. Lahko gledaš tako strikltno kot ti da če je deterministično to ni svobodna volja. Ampak jaz osebno "odločitev" za neko stvar ne smatram za nič manj "svobodno" ne glede na to ali imam v možganih deterministične ali nedeterministične algoritme ki se to odločijo. Ne vem zakaj bi bilo bolj svobodno če so zraven še random funkcije v algoritmu (morda celo so, toliko vseeno ne vemo)?
Ta algoritem(recimo da je deterministični) sem JAZ, ni torej zunanji dejavnik ki fiksno determinira moje odzive ampak JAZ.
Hmm, sem imel ze cel post napisan, pa sem potem ugotovil, da je cisto zanimivo vprasanje a svobodno voljo imamo.
Pa vseeno, a je to sploh vazno. Ali je vazno ce je moja pot v celoti zacrtana, ce imam jaz v vsakem momentu moznost da si sam izberem kaj bom naredil (oziroma imam tak obcutek)? Ne glede kakko se bom odlocil, pa bom pac sel po tej poti, ki je zacrtana. A sma pri sebi sem se zmeraj moral narest odlocitev.
Primer mi pade na misel, imas nekoga, ki recimo pozna celotno tvojo prihodnost in tocno ve, kaj bos v dolocenem trenutku naredil. Ali lahko tega cloveka zajebes, da bi naredil nekaj drugega kot on zate ve da bos naredil. Ne, ker on seveda to ve in ve da ga bos v nekem momentu probal nategnit in ve kaj bos naredil.
Vseeno, svobodna volja gor ali dol, nima veze, dokler sam sprejemas odlocitve je popolnoma irrelavantno, ali gres po "zacrtani poti" ali pa pises novo pot.
Svobodna volja, čustva, neskočnost in nastanek vesolja imajo to skupno: nimam niti najmanjše ideje, kako bi jaz lahko te stvari ustvaril, če bi imel vse možne resource. Za vse ostalo vem, kako bi lahko sam kreiral. Pa ko otroka ustvariš s seksanjem to ne pomeni, da si ustvaril čustva heh. Za čustva npr niti nimaš naprave za merjenje, ali si jih ustvaril ali ne v nekem robotu. Lahko bi rekel, da boš ustvaril dovolj komplicirano nevronsko mrežo, kot jo ima človek in potem upal, da bodo iz tega nekako čarobno nastala čustva. Ampak kje je kritični moment, kaj točno povzroči čustva, ti pa še vedno ne bo jasno.
V kateri vzporedni dimenziji se bo to zgodilo? Aja že vem spet si imel sladke sanje in se zbudil s flekom v hlačah. :=)
Oh, ti nerazgledani Slovenci.
No kje in kdaj ti razgledani človek? Prvi ki bo napovdal kaj takega bo na naslednjih volitvah, če bo takrat še živ dobil ene 0,5% kolikor vas je delusional zelenkotov. Ljudje imajo mejo do kam se jim lahko zmanšuje komfort pod sadistično taktirko levo zelenih.