Ars Technica - V Franciji od leta 1981 obstaja t.i. zakon Lang, ki določa, da se morajo prodajalci knjig držati cen, ki jih nanje natisnejo založbe. Razprodaje ne pridejo v poštev in popusti lahko znašajo največ pet odstotkov. Strogo regulativo se zagovarja s podpiranjem nacionalne kulture.
Tovrstno zakonodajo so zdaj razširili tudi na digitalne izdaje: založbe lahko določijo enotno ceno in vsi distributerji morajo elektronsko knjigo po tej ceni tudi prodajati. Pri vsem skupaj so šli tokrat še korak dlje - v primeru, ko je bila knjiga založena v Franciji, naj bi cenovna politika veljala povsod, tudi izven meja države.
Zaenkrat je še vprašljivo, ali bo Evropska unija takšno početje dopustila - najmočnejši francoski adut bodo najverjetneje že omenjene kulturne implikacije in z njimi povezani pozitivni rezultati v preteklosti.
To je pač razlog, zakaj se množično bere razno razna literatura, francoska pa pač ne.
Bere se VSA tista literatura, ki je kvalitetna. Vsi na srečo ne razmišljajo tako, kot razmišljaš ti.
Če kakšen (recimo) roman še ni skeniran, gremo seveda v knjižnico po prevod, ljudje, ki pa znajo francosko, pa prav radi naročijo/kupijo knjigo in preberejo original.
Je pač tako, da določen segment/odstotek ljudi še vedno kupuje originale, in to knjige, CD-je, DVD-je. Ker so jim vsebine na nosilcih pomembne in uživajo (poleg drugega) tudi v tem, da imajo na polici knjigo, vinilko, CD, DVD.
Vi pač uživate v zbiranju. In boste srečni šele takrat, ko boste imeli (na disku, na oblaku, kjerkoli) vso literaturo, ki je kadarkoli izšla, vso glasbo, vse filme in vse porniče. Amen!
Ne, prodajajo naj svobodno na svobodnem trgu ne pa pod regulativo (privatnih) zalozb.
Kaj pa Slovenija in cene bencina? Tle pa mi nimamo svobodnega trga oz. imamo regulativo, ki koristi samo Petrolu. Ampak glede tega se nihče ne pritožuje...
Ja, določeno zgornjo ceno mislim. Oz. samo po sebi to ne bi blo slabo, če bi bila cena določena tako, da bi omogočala konkurenčen trg. Npr. poglej kolk hitro so zrastl razni Lidli in Hofri. Če bi bila prodaja bencina tudi dober biznis bi enako hitro zrastle črpalke. Tako imamo pa shopping centre, kjer več km okrog ni bencinske. To boš v Franciji težko najdu... Kar hočem rečt... mi tukaj nimamo svobodnega trga in dost bolj omejujemo konkurenco kot Francozi s cenami knjig.
Čaki, če bi postavl višjo zgornjo mejo praviš da bi posledično cena padla zarad večje konkurence? Men se to zdi zelo nevarna trditev.
Jaz bi ji rekel "nepoučena" trditev, ampak tudi tvoja definicija je v redu. :)
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021
Ha. Med takimi rezervnimi podzavestnimi cilji (mešanica Freuda in Frankesteina:), sem imel namen tudi prebrati vsaj eno originalno francosko knjigo. Je že res, da je vedno tlačena želja, bila nekje med podaljšanjem cure in sodelovanjem na lotu:), ampak bi pa prejkoslej priplula na površje. Tako bi se končno enkrat resno spopadel tudi s francoščino.
Evo, po teh zakonih in pravilih, pa je šel ta namen spet na dno. Med postati astronavt, ali predsednik
Kulturološko prodornost so si po moje s tem Francozi zbili za 20 pik.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell
Čaki, če bi postavl višjo zgornjo mejo praviš da bi posledično cena padla zarad večje konkurence? Men se to zdi zelo nevarna trditev.
Ne. Tega ne pravim. Cene bi bile težko nižje kot so zdaj (če ne bi hkrati znižal trošarin).
Supr, torej ni problem v regulativi ampak v trošarinah, to smo razčistili. Zdej pa gremo na to zakaj so trošarine slabe/dobre, kjer pa večinoma zmaga stvar osebne presoje. Osebno menim da so čiki še prepocen (primerjaj s tujino), prav tako alkohol, bencin je pa še na vzdržni ravni, še več, če primerjaš s cenami drugod po evropi imamo dražji bencin samo od rusije in držav "ala" albanija, bosna, bolgarija...
Tako imamo pa shopping centre, kjer več km okrog ni bencinske.
a ti bi še bencinsko postavil poleg vsakega šoping centra
hmmm v btcju imaš dve pumpi (eno petrolovo in eno 24/7)
bi ti rabil še kak omv ali agip ?
Sure, zakaj pa ne? BTC je sicer ogromen. Imaš tud 2 McDonaldsa + Burger King, 2 Spara, Hofer in Eurospin, itd. 2 pumpi za tak center je malo. Drugje pa velikokrat nimaš nobene pumpe okrog shopping centra (v Franciji bi jih imel).
Pa še druge stvari so...ampak to je itak offtopic tukaj. Kar hočem rečt je, da je ful zanimivo kolk ste proti prostem trgu na tem področju, hkrati pa kritizirate Francoze zarad cen knjig.
Ah ne seri, prosti trg bi tukaj sam povzroču višje cene (sam si reku da ne bi bile nižje). Osebno raje vidim kako črpalko manj pa da takrat prišparam kak euro ali dva.
Osebno raje vidim kako črpalko manj pa da takrat prišparam kak euro ali dva.
Ja, tko povej. Pač nismo za kapitalizem. Naj država določa cene. Zdaj grejo cene hrane gor, pa naj država določi po kolk se lahko prodaja kruh in meso. Pol bomo šli pa lepo v Mercator in imaš vse tam po državnih cenah. Raznih Hoferjev pa Lidlov pa itak ne bomo več rabl in grejo prodajalke lahko domov, gradbinci bodo imel pa tud manj gužve, ker ne bo treba novih trgovin gradit! To bo pravi socialistični raj.
ps. Ampak Francoze bomo pa še vedno kurcal, ker trgovc ne sme knjige po svoji ceni prodajat!
BTC je poseben primer (zaradi velikosti in lokacije). Lahko greš pa npr. v Kamnik, kjer je nov shopping center (Spar, Hofer, Eurospin) ob glavni cesti in najbližja pumpa par km stran. Pa sej ni nujno, da je ob shopping centru. To je bil samo primer, ker so tisto ponavadi super lokacije za take stvari. V tujini je pač normalno, da so tam. Če bi imel prost trg, bi se verjetno tam odpirale. Pa se ne (oz. se dost manj). That's all.
Ni sej fora, da mi to ni dovolj. Fora je, da naša država posega v cene bencina dost bolj kot Francija v cene knjig.
Stvari od katerih smo odvisni (voda, elektrika, tudi bencin in ceste, kmalu pomoje tut net, heh, konc koncev tut zdravstvo) more drzava regulirat ker drugace se hitro vzpostavijo karteli ki jih je nemogoce razbit.
Torej smo od bencina bolj odvisni kot od hrane? Če bi državo res skrbelo, da je bencin predrag glede na našo odvisnost od njega, bi znižal trošarine. Simple as that. Kako pa, da imajo Američani lahko po 5 črpalk okrog 1 križišča pa vseeno pol nižje cene bencina? Pri nas si pa črpalke najbolj konkurirajo s tem kdo ima boljši barček zadaj... tipično za Slovence... Mogoče bi morala država še cene piva omejit.
Sicer sem jaz čisto za regulacijo, ampak ne ko omejuje konkurenco na področju, kjer bi bila koristna. Trenutno stanje je pa daleč od tega, da bi preprečevalo vzpostavitve kartelov. Prej obratno...
Ubistvu ja, smo. Hrano si lahko sam pridelas/naberes, nafte pac ne. In kartel ne more blazno skodovat ce mas omejeno ceno. Trosarin pa nima smisla znizat ker to je en od nacinov da ljudstvo prepricas da spara z njim, ce bi bil pol eura pac ne bi ravno razmislal kako it v mesto ampak bi mirno se vsedu v avto. Amerikanosi majo pa itak ze v osnovi cenej dobavo nafte (domaca) in nisem preprican ce majo takso na njega. Sem pa cist za vecjo takso na alkohol in tobak.
Sicer pa ogromen del cene bencina so trošarine, ki jih pa prosti trg itak ne bi določal. Če bi prodajalcem dovolil nekoliko zvišat marže (kar bi za sabo potegnilo dost pozitivnih stvari), bi blo treba samo malo znižat trošarine pa bi imel v najslabšem primeru enake cene. Ni logike tle. Edino to je, da država lahko tko več trošarin nabije brez, da bi imel višje cene kot v tujini (na račun trgovcev).