Imam vprašanje glede naročila zgoščenke. Izpolnim obrazec, izberem število željenih cdjev in konec. Ni nobenega potrjevanja. Imam le možnost odjave in pa spremembe informacij. Se odlogiram in finito. Je to to, ali sem kaj spregledal?
Baje je najbolj user friendly, pa baje najboljše deal out of the box. Pri meni je že live CD takrat še warty 4.10 lepo ves hardware prepoznal, in v Windows omrežje se priklopo. Verjetno bi še printer prepoznal, če bi obstajali gonilniki, pa jih žal ni.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.
Viharnik: namreč Ubutu temelji (ozr. je temeljil) na Debian Unstable (imenovan Sid). Namreč Debian Stable (imenovan Woody) in Debian Testing (imenovan Sarge) so imeli preveč stare verzije programov, kot so kde, gnome, mozilla kot ostale distribucije kot so Fedora, Suse, Mandrake. Edino Debian Unstable je imel relativno nove pakete programov, ker jih niso še (temeljito) pretestirali. Sicer je D. Unstable realtivno bolj stabilna distribucija spram Fedora, Suse, Mandrake. Ker je veliko ljudi "bilo strah" namestiti Debian Sid so se nekateri odločili napraviti distribucijo, ki bi bila precej bolj prepoznavna in tudi pretestirana. Namreč problem je, da programi pridejo iz Unstable do Stable potrebujejo veliko časa. In tukaj so avtorji Ubnutu videli svoj potencial in ga izkoristili. Mislim, pa da Ubutu 5.04 ne temelji več na Debian Unstable in da so avtorji napravili samo svojo distribucijo. Ali se motim!?
PS: imena pri debianu prihajajo iz filma Toy Story (Sid, Sarge, Woody, Potato in itd.)
Ti si. serverji (se) niso v sloveniji. IP blok je se vedno v Veliki Britaniji. Vsaj whois pravi tako
Ima kdo tehnicne moznosti in je pripralvjen mirrorat Ubuntu repozitorij v SI?
Pa se nekaj: ali je kdo zasledil, ce obstaja kje kak "Debian-netinstall-like" iso? Skratka ena zadeva, ki jo lahko spravim na 512Mb kljuc in instaliram z njega? Moj laptop pac nima CD roma in bi probal, kako so resili suspend support
cHRü$tooß: hvala! Tisto prvo, z uporabo debianovega install imagea mislim da ne bi slo. Vsaj ne direktno. Zadeva, ki me zanima je predvsem "podporo stanju pripravljenosti (Suspend to RAM) in hibernaciji (Suspend to disk) za prenosnike". Ti dve zadevi sta mocno odvisni od uporabljenega jedra. Morda bi slo, ce bi potem se apt-getal ubuntujev source za jedro... samm... hmmm... bojim se da bi dobil mass^2 Ce se malo teoretiziram - morda bi se dalo celo mojo trenutno instalacijo debiana prepricati, da je ubuntu
Za PXE boot pa... hmm... pomoje si bo lazje sposodit en usb cdrom.
Wot's PXE boot!? Ti, Gandalfar potem je tale Ubutu, čist ločen "fork" od Debian Unstable!? Ker očitno nemore Skrat uporabiti Debian net install in potem vpisati Ubutujeve apt repositorije, da bi s apt-get dist-upgrade, apt-get update dobil Ubutu linux!?
Nerdor, za PXE si poglej linka, ki ju je dal cHRü$tooß dva posta visje.
Kolk je Ubuntu locen od Debiana... hmm... je pa ni. Zasnova in koncept sta ista, dolocene zadeve pa so spremenjene. Naceloma so paketki s programi med sistemoma kompatibilni, uporabljajo se tudi podobne smernice pri gradnji sistema, Ubuntujevci pa marsikaj vzamejo od Debiana in malo prilagodijo, tko da ne moremo govoriti o popolnoma enakem sistemu. Recimo, kernel je popatchan da podpira nekatere goodije (eden, najbolj ociten na prvi pogled je recimo bootsplash, ta namrec ni podprt v glavni veji jedra); sistem "nima" klasicnega root uporabnika, itd. Skratka... iz Debiana bi radi naredili sistem, ki dela out of the box, z vsemi goodiji, ki si jih moras drugace sam postimat (recimo mount usbja za navadnega uporabnika, alsa sound multichanel support, itd.)
Trenutno sicer uporabljam Gentoo, vendar si bom verjetno inštaliral Ubuntu. Zdaj me pa zanime, če je kakšna možnost, da ti installer ne sformatira diska. Mislil sem namreč, da bi samo zbrisal vse mape razen /home (zaradi varnosti bi jo tudi preimenoval) in /samba in potem normalno inštaliral čez Ubuntu.
Še eno vprašanje: A installer inštalira tudi grafični del ali je to treba posebej namontirat.
A bi to šlo naredit?
hvala pa lp, zee
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.
Poldi112: navadnemu userju se ob instalaciji ne tezi z dolocitvijo root gesla. Vse kar navaden uporabnik dela kot root je preusmerjeno skozi sudo. Torej obicajen uporabnik ne ve, da kaj takega kot je root sploh obstaja. Root se vedno obstaja in se ga da "omogociti" tako, da mu nastavis geslo sudo passwd root
Malo drugačno vprašanje: Kdo fura ubuntu na a64 in pci-e grfični?
Na ta HW trenutno ne morem naložit praktično ničesar. No sprobal sem suse 9.2 in pa nek gentoo "lite" (100mb zadeva). Oba zmrzneta še preden mu lahko dopoveš, da nočeš inštalirat preko grafičnega vmesika. Pri susetu obstaja nek workaround, samo mi ga ni uspelo izvesti.
Talk to me like i'm a 3year old.
Zanimivo mi je recimo, da mi pa brez vsakega problema dela Slix 2.0. O_o
Anyhow, ko dobim še en disk bi rad spet malo šel pogledat, kako dandanes kaže linuxu. Zadnjič sem bil na slacku 8 in potem 9 in sem vedno obupal nad kako na videz nepomembno malenkostjo (glajenje pisav v KDE ipd). Zdej pa nameravam sprobat kak bolj userfriendly distro in tale ubuntu zgleda obetujoč.
a je kdo torej ze sprobal suspend to ram pa hibernacijo?
kaj ti instalira Ubuntu po defaultu tudi Gnome ali pristanes po instalaciji v konzoli? (ker je to kao user-friendly distro, sklepam, da potem grafika lepo laufa, nisem pa ziher)
zee
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.
Ko das logout v gnome-u lahko zberes hibernate in to je suspend na disk (ram -> swap baje). To sem zaenkrat videl. Je res, da zelo hitro butne in nasploh ma tak ultralightweight filing, vsaj napram SUSE
Evo, live ubuntu mi dela ko šus. Prvič v linuxu se mi je zgodl, da vse dela brez tega, da bi pogledal v konzolo. (ati grafa, nforce2 mreža in zvok, printer).