The inquirer - Kot poroča The Inquirer, naj bi AMD zadel terno s prodajo njihovih 64-bitnih serverskih procesorjev z imenom Opteron. AMD naj bi s podjetjem Cray v naslednjih tednih podpisal pogodbo za prodajo 10.000 Opteronov, kar napeljuje k sklepu, da bo AMD prodal več 64-bitnih procesorjev kot konkurenčni Intel svojih Itanium procesorjev. Govorimo o veliki številki, saj je Intel v letih 2001 in 2002 prodal dobrih 3000 Itaniumov, letos pa jih namreva še 7000. Klik!
Če bo Opteron/Athlon64 uspel, bo AMD preživel, sicer pa ne. Jasno, da navijam za AMD!
Vendar pa na Itanium 2 AMD trenutno nima odgovora in niti ne vem, da bi kaj pripravljal. Mogoče, če bodo Opterone navili do 3 GHz, ali pa če bosta skupaj z IBM kaj pogruntala.
Itaniumov pa folk ne kupuje, ker jih enostavno ne potrebuje. Zunaj je že precej 64 bitnih proocesorjev (Alpha, ki kljub letom "popuši" vse, Sparc in Power), in v tej družbi je Intel en pritepenec. Firme, ki prodajajo 64 bitno kramo, imajo namreč svoje procesorje.
cena , hm poceni, plata pa ravno tako? Kaj bo že AMD dal na desktop mašine z oznako 64 ? Hm nič, trenutno samo konkurera Itaniumu in xeon procesorjem. Čeprav itaniumom itak ne more konkurerati, ker je os nekompatibilen? Xeon procesor ga zaradi MHz-jev prehiti, plata pa nekako cenejša. Sicer AMD-jeva ti. Flag ship je superca, ampak za domačo uporabo še ne. Ko bo AMD sposoben količinsko kot tudi po MHz-jih začeti prodajati svoje 64bite gospode bo to nekaj, Vsaj za desktop marketu so v zaostanku.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
ja sam kdo si lahko privosci plato za 160k sit za domaco uporabo??
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Če je novica resnična, to pomeni, da se zgodovina (spet)nekoliko ponavlja. V času XT in 286 je bil redkost procesor Intel, praktično na vsaki osnovni plošči je bil procesor AMD ali Siemens. Ko je šlo za prehod iz 16 na 32 bitne procesorje je tudi vodil AMD. 386 AMDji so bili pri istih MHz hitrejši, z mnogo boljšo notranjo zgradbo in še cenejši od Intela, Cyrix pa se je šele učil in temu ustrezni so bili tudi njegovi procesorji, ki so bili najcenejši, Siemens pa je izginil. Tudi takrat je na veliki večini osnovnih plošč kraljeval AMD, Intel in Cyrix sta bila prava redkost. Pri 486 procesorjih so bili tekmeci že izenačeni, pri Pentiumih pa je pobudo prevzel Intel in jo v svetu 32 bitnih procesorjev za desktop in server, v glavnem drži še dandanes, Cyrix je propadel (prevzela ga je VIA), AMD pa ne najde pravega orožja proti Intelu in z vsako novo generacijo procesorjev vedno bolj zaostaja, tako, da je ta posel zanje edina možnost preživetja, če ne želijo samo životariti v senci Intela. Je pa tu vprašanje ali je AMD sploh sposoben izdelati tako količino Opteronov v ustrezni kvaliteti in določenem času, ne da bi preveč trpela proizvodnja in razvoj ostalih procesorjev, ker tak posel zelo lahko pomeni pirovo zmago za AMD ali pa kar potop, če posel zavozijo. Sicer pa se kar spomnimo, da tako početje ni ravno tuje firmi AMD: prestavljeni roki, nova imena in spet prestavljeni roki, ko so izhajali recimo Bartoni, Hamerji ... Torej na kratko: AMD je bil nekoč že najboljši med najboljšimi, ampak, ker so zaspali na lovorikah, jih je konkurenca prehitela in sedaj lahko igrajo samo na vse ali nič.
No, procesorji niti niso tako zelo dragi. 96 kSIT za 1.4 GHz Opterona ni tako veliko, če upoštevaš inherentne kakovosti.
Cene palt so pa primerne cenam, ki jih imajo plate za 32-bitne serverje. Upam, da se bodo počasi začele pojavljati tudi bolj "smrtniške" plate. Sam recimo ne rabim UW SCSI 320, tudi brez gigabitnega Etherneta bi shajal, rad bi pa imel denimo AGP slot in vsaj dva procesprska podnožja...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.