» »

Virtualni svetovi

Virtualni svetovi

Grey ::

Hi!

Pri sociologiji moram narest seminarsko na tole temo. A bi mi lahko kdo pomagu najt dobre vire za tole stvar?

OwcA ::

The Cyberpunk Project.

Po tehtnem premisleku, kaj si sploh predstavljaš pod izrazom "virtualni svet"?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Grey ::

Sej še sam ne vem točn...sm mislu da bi napisu o Lan-Partyjih, pa multiplayer špilih, pol bi še tole notr vključu kar si ti dau...pa tko. Da so v bistvu virtualni svetovi čedalje bolj priljubljeni za medmrežne pogovore, igranje, itd. Tole kar si dau je pa tut zanimiv link. A kdo še kej pozna?

Thomas ::

Ko spremenimo Lunino (površino) v computornium, imamo lahko tam gor/not Strong Virtuality svet, ki zgleda bolj realen od tega. Pa večji volumen ima tudi in fizikalne lastnosti po želji prebivalcev.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Od iger z res dobrimi navideznimi svetovi prideta na pamet Ultima Online in Everquest.
---
ki zgleda bolj realen od tega

tole je pa nakladanje.
Celo smiselnost izraza "navidezen svet" je vprašljiva. Vsaka igra/sistem, ki jo določajo neprotislovnima pravila je enako "realen svet" (za šahovsko figuro je svet 8x8 in karirast ;)).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Grey ::

Hja...a pol bi blo v redu da napišem nekaj stvari o tem tvojem linku OwcA, pa vključim zraven še MMORPG igre? Ker res ne bi rad dubu cvek:O .

Thomas ::

Realnost sveta ocenjuješ preprosto s količino input informacij ki jih dobiš, z njihovo kvaliteto in konzistentnostjo. Toliko realen je svet, kot dobiš dato, da je. Zato je virtualnost lahko videti precej realnejša od realnosti same. No problem!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tassador ::

Grey....smem uprasat na kiri soli si ?ker namrec jst sm mel lansklet isti naslow pr soci za maturo....hmm lahko me kontaktiras pa bowa widla ce se da kej pomagat...sam moja sem. je bla zlooooo slaba :D

Grey ::

SŠER....vegova-tehniška gimnazija

OwcA ::

Realnost sveta ocenjuješ preprosto s količino input informacij ki jih dobiš, z njihovo kvaliteto in konzistentnostjo

torej je "manj realno" če gledam v belo steno, kot če berem tole temo? Informacij namreč dobim manj. Kaj bi bilo šele, če bi imel še sivo mreno in bi bila slika motna - informacija (kar je je v "sliki", oziroma videnem) manj kvalitetna.
Ne štima tole. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

BigWhale ::

Ce bos pisal o navideznih svetovih si poglej www.mudconnector.com

;)


---
> torej je "manj realno" če gledam v belo
> steno, kot če berem tole temo?

Ne pozabi, da ima stena texturo in zgoraj levo v kotu je tud ne pajek oz suha juzina.

To je BOLJ realno... ;>

Gandalfar ::

hmm...

Kje je moja metla +3


;-)

Thomas ::

Ja, na suhi južini opaziš (ni nujno da si zapomniš) več date, kot jo gre v 100 mojih postov. Ki so pa tudi realni. Ni tanke redeče črte, ki bi razmejevala virtualnost od realnosti. Barve kot jih vidimo v realnosti, so že povsem virtualnega porekla.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Ja, na suhi južini opaziš (ni nujno da si zapomniš) več date, kot jo gre v 100 mojih postov

ako me spomin in zmožnost branja ne varata, je bilo do sedaj govora o informacijah, ne podatkih. Tok podatkov je konstanten in pogojen z "resolucijo" mojih oči. (Zame) informacij pa suha južina ne vsebuje toliko kot ta tema.
Ni tanke redeče črte, ki bi razmejevala virtualnost od realnosti. Barve kot jih vidimo v realnosti, so že povsem virtualnega porekla.

In kaj je zate navidezno?
Lahko to sploh definiraš objektivno, neodvisno od opazovalca - prejemnika informacij?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Thomas ::

Jest na municiozno razdeljevanje na dato, informacijo, podatke ... ne dam nič. Vse to je isto. Minimalna količina YES/NO vprašanj, ki ti pove, kar ti neka data (=info, =podatki) - je število bitov v tisti dati. Ali bolje rečeno - tiste date. Nogica suhe južine ima mnogo bitov. Morje bitov je okoli nas in mi smo samo posebno lepe kapljice v tem data morju.

Obstaja od opazovalca neodvisna realnost? To je nekako tako, kot da na nekaj nalepiš nalepko koliko nanogramov tehta. Moraš samo upoštevati še vsak nanogram v črnilu nalepke ... da ti rata ni povsem izključeno. Ampak v gramih pa lahko objektivno težo kar dobro označiš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Jest na municiozno razdeljevanje na dato, informacijo, podatke ... ne dam nič. Vse to je isto. Minimalna količina YES/NO vprašanj, ki ti pove, kar ti neka data (=info, =podatki) - je število bitov v tisti dati. Ali bolje rečeno - tiste date. Nogica suhe južine ima mnogo bitov. Morje bitov je okoli nas in mi smo samo posebno lepe kapljice v tem data morju.

Tole je zelo zavajujoče, ker ne upoštevaš relevantnosti podatkov za prejemnika. Oziroma odgovarjaš na vprašanje, koliko bitov lahko v dani "paketek" stlačimo, ne s kolikimi biti se da opisati informacijo, ki smo jo iz tega paketka prejeli.
Nikar ne pozabimo tudi, da že v atom lahko stlačimo kar nekaj bitov, tako te, kot sem že omenil, omejuje le resolucija tvojih čutil.
Ampak v gramih pa lahko objektivno težo kar dobro označiš.

Odvisno kaj tehtaš. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

alyo ::

Jest na municiozno razdeljevanje na dato, informacijo, podatke ... ne dam nič. Vse to je isto. Minimalna količina YES/NO vprašanj, ki ti pove, kar ti neka data (=info, =podatki) - je število bitov v tisti dati. Ali bolje rečeno - tiste date. Nogica suhe južine ima mnogo bitov. Morje bitov je okoli nas in mi smo samo posebno lepe kapljice v tem data morju.


No ja, ... tole ni čist res, saj lahko en "bit" nosi več kot le "YES/NO" kot v kvantni tehnologiji. zelo bi namreč čudno zgledalo če bi si zapomnil da:
SuhaJuzina.Barva.Rdeca = Ne
SuhaJuzina.Barva.Modra = Ne
SuhaJuzina.Barva.Rumena = Ne
SuhaJuzina.Barva.Zelena = Ne
SuhaJuzina.Barva.Siva = Da

mar ne?
Talk is cheap because supply exceds demand.

Thomas ::

OwcA, v gramih vedno lahko. Vprašanje je le, če je to za bakterijo dovolj. Ko pa znižuješ utežno enoto, je pa verjetnost uspeha vedno manjša.

alyo, nisi naredil minimalnega potrebnega števila vprašanj, zato tole tvoje NISO biti. Moraš pametno vprašat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

OwcA, v gramih vedno lahko.

Najprej, da razčistiva, ko govoriva o gramih, upam da imava v mislih, na gram natančno in ne na 10-6 grama natančno. V kolikor se s tem strinjava je težko govoriti o "kar dobrih" oznakah za težo bakterij. Da se, nič ne rečem, a izražajmo se natančno, "kar dobro" to ni. :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Jebiveter ::

@Owca, Grey: Prav o tem delam jest seminarsko pri sociologiji! Naslov: "Cyberpunk - čas virtualne družbe" (neki tazga)

Me veseli, da se je se nekdo lotil podobne naloge. Je pa moja dost polj teoreticna in manj empiricna (verjetno lahko na slo-techu pricakujete eno krajso anketico, ce lahko seveda :8) )

Ostalo bom kasneje komentiral ker beszim k pouku! :8) :D
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

OwcA ::

Ko smo že pri virtualnih svetovih: Nekoc je bila majhna idilicna vasica.... ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

"Kar dobro" to je, samo natačno pa ni preveč. Ja, izražajmo se natančno!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

spajkalnik ::

ej a maš še kkšno drugo stran ot tem k mam jest tut to seminarsko za narest
Aliens are among us.

Grey ::

spajkalnik:
A maš kej literature, knjig, člankov pa to? O čem boš ti pisu poleg cyberpunka?

OwcA ::

Nekaj literature o distopijah (cyberpunk je ena izmed podzvrsti le-te):

  • Barle, A. et al. Sociologija: gradivo za srednje šole. 2., dopolnjena izdaja, 3. natis. Ljubljana: Zavod Republike Slovenije za šolstvo, 1997. ISBN 86-7759-342-1

  • Bruckmann, D. Utopian Literature: A Selective Bibliography (online). (citirano 20.11.2002). Dostopno na naslovu: www.nypl.org/utopia/primarysources.html

  • Hermansson, N. Exploring Dystopia (online). 20.12.2002. (citirano 6.1.2003) Dostopno na naslovu: hem.passagen.se/replikant/

  • Huxley, A. Island. New York: Harper & Row, Publishers, 1972. A Perennial Classic edition

  • Huxley, A. Krasni novi svet. Ljubljana: Tehniška založba Slovenije, 1983. Knjižna zbirka Spectrum.

  • Kmecl, M. Mala literarna teorija. Ljubljana: Založba Borec, 1977.

  • Kordigel M., Znanstvena fantastika. Ljubljana: DZS, 1994. Literarni leksikon (41. zvezek).

  • Kumar, K. Utopia and Anti-Utopia in Modern Times. Oxford, New York: Basil Blackwell, 1987. ISBN 0-631-14873-6

  • Kump. Z. Družbena ureditev. Dopolnjena izdaja. Ljubljana: Srednja trgovska šola v Ljubljani, 1997.

  • Le Guin, U. K. Mož praznih rok, 1., 2. del. Ljubljana: Založniški atelje Blodnjak, 2001

  • Leksikon Cankarjeve založbe. Ljubljana: Cankarjeva založba, 1988. ISBN 86-361-0221-9

  • Lyon, D. From Big Brother to Electronic Panopticon (online). (citirano 6.1.2003). The Electronic Eye: The Rise of Surveillance Society. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1994. strani 57-80 (četrto poglavje; objavljeno z dovoljenjem avtorja in izdajatelja). Dostopno na naslovu: www.rochester.edu/College/FS/Publicatio...

  • Orwell, G. 1984. Prvi ponatis. Ljubljana: Mladinska knjiga, 1984. Knjižnica Kondor, zvezek 212.

  • Sideris, J. Psychological Manipulation Through the Debasement of Language in Orwell's Nineteen Eighty-Four (online). (citirano 29.12.2002). Dostopno na naslovu: www.gradnet.de/pomo2.archives/pomo98.pa...

  • Stockwell P., The Poetics of Science Fiction. Harlow, England: Pearson Education Limited, 2000.

  • Wenborn, N. et al. Kronika 20. stoletja. Ljubljana: EWO d.o.o., 1992.

  • Wallerstein, I. Utopistike, Dediščina Sociologije. Ljubljana: /*cf., Rdeča zbirka, 1999. ISBN 961-6271-14-8


8-)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

BigWhale ::

Kar se cyberpunka tice je obvezna literatura tudi:

William Gibson: Neuromancer, Count Zero, Mona Lisa Overdrive

V bistvu trilogija, ki je ze daljnega leta 1980 in nekaj napovedovala internet in virtualna omrezja, ter virtualni svet. Je pa malo hecno brati, ko beres o racunalnikih, ki imajo kar nekaj megabajtov spomina... ;)


PS: Neuromancerja (Nevromant) je Samo Kuscer prevedel v slovenscino. :) Dobis v lokalni knjiznici.

Jebiveter ::

pravkar berem! :D
Pa tudi nekaj druge cyberpunkovske literature imam. Je kr dost za prebrat sam vecina je v ENG.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mali Lošinj - Kamp Čikat

Oddelek: Loža
209334 (436) zcetrt
»

Kakšen pajek je tole?

Oddelek: Loža
4515145 (12518) neon21
»

ugriz pajka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8525811 (20535) k4vz0024
»

Telesna konstitucija novodobnih generacij? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20726835 (22356) Freaxx
»

Čudna žuželka (?)

Oddelek: Loža
212198 (1519) Barac00da

Več podobnih tem