» »

Davčna št. Listek

Davčna št. Listek

«
1
2

RobertDev ::

Pozdravljeni, v denarnici imam odkar pomnim tale listek z davčno št. Ki niti ne vem kje sem ga dobil ker je že bogi me zanima kje bi dobil novega pa da si ga dam v folijo lepo.

Lp
 xxx

xxx

NuMaN ::

Če je davčna vidna se raje malce poigraj s selotejpom in daj v plastično oblekico, mogoče imaš kako viška kje.

Sicer ti bodo na davčni sprintali neko brezosebno A4 potrdilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NuMaN ()

Pithlit ::

Resno? Kaj pa boš s tem no... sej ni nek dokument.

Mislim pa da ti bi ga znal na UE zrihtat. Davčna izpostava al whatever se te pisarne že kličejo.

Kot zanimivost: svojo davčno vem na pamet, EMŠO pa niti ne (grem vedno raje preverit preden ga zdrdram).
Life is as complicated as we make it...

NuMaN ::

Še ne dolgo nazaj so na banki to zahtevali od mene ... Sicer sem itak bil bolj informativno.

Žal si občasno rabil ta pildek, ki dokazuje avtentičnost tvoje davčne številke. Ne vem kako je zdaj.

Sicer sam ne vem, kje se ta moj pildek trenutno nahaja - bom pobrskal po predalih ...

Pithlit je izjavil:

Resno? Kaj pa boš s tem no... sej ni nek dokument.

Mislim pa da ti bi ga znal na UE zrihtat. Davčna izpostava al whatever se te pisarne že kličejo.

Kot zanimivost: svojo davčno vem na pamet, EMŠO pa niti ne (grem vedno raje preverit preden ga zdrdram).


Rabiš si zapolnit zadnje tri številke. Pa 500 in 505 za M Ž ali obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NuMaN ()

Pithlit ::

NuMaN je izjavil:

Rabiš si zapolnit zadnje tri številke. Pa 500 in 505 za M Ž ali obratno.

To ni res. Razumem sicer zakaj prihaja do teh zmotnih mišljenj ampak... bi blo fajn če bi se folk naučil brati EMŠO. Sem sicer biased ker moja ni 505 in me posledično folk blesavo gleda (ne, tud 500 ni):

https://sl.m.wikipedia.org/wiki/Enotna_...

NuMaN je izjavil:

Žal si občasno rabil ta pildek, ki dokazuje avtentičnost tvoje davčne številke. Ne vem kako je zdaj.

Mene že najmanj 20 let ni nihče po tem listku spraševal. Ne za kredit, ne za šiht, ne za davkarijo... Tko da, beats me.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

NuMaN ::

Mene pa so. V banki. Mislim da sem hotel odpret račun, ne spomnim se natančno ...

Saj ko je enkrat odprto te živ bog ne sprašuje po tem.

Je to bilo cca 10-15 let nazaj, ne vem kako je danes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NuMaN ()

Bellator ::

Mene so pred nekaj leti. Se mi zdi, da bi ta dokument morali zahtevati povsod kjer zahtevajo davčno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellator ()

Highlag ::

Pildek ni kjučen. Rabiš samo številko. Napiši na listek in laminiraj.
Never trust a computer you can't throw out a window

Pithlit ::

Highlag je izjavil:

Pildek ni kjučen. Rabiš samo številko. Napiši na listek in laminiraj.

Sej zato. Če je treba daš še osebno zraven pa še hitro vidi a lažeš.

Po drugi strani je davčna edina cifra ki je s tabo povezana praktično od rojstva do smrti.
Life is as complicated as we make it...

matobeli ::

Pa ZZZS številka tudi, pa EMŠO tudi...

Ribicija ::

NA FURS naročiš novo potrdilo o DŠ in to je to. Sicer bo izdano na A4 listu, ampak boš imel spet lep original, ki ga doma odložiš kopijo pa lahko zraven nosiš.

Pithlit ::

matobeli je izjavil:

Pa ZZZS številka tudi, pa EMŠO tudi...

ZZZS lahko komot spremeniš. EMŠO se tudi lahko spremeni (link zgoraj).
Life is as complicated as we make it...

matobeli ::

Ajd, ZZZS številko verjamem, kako pa emšo menjaš?

Pithlit ::

Če je EMŠO določena na napačen datum rojstva ali spol, jo upravljavec centralnega registra razveljavi in ponovno določi, razveljavljena EMŠO pa ostane v evidenci. Ob spremembah drugih osebnih podatkov oseba obdrži dodeljeno EMŠO. Razveljavljene EMŠO se ne sme dodeliti drugemu posamezniku.


Only two things are certain in life: death and taxes.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Bellator ::

Tore lahko emšo spremeniš, če in samo če je izpolnjen vsaj eden od teh dveh pogojev. Ob napačno dodeljenem, torej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellator ()

Pithlit ::

Jap. Kar pomeni da je možno. Davčne ne moreš. Vsaj kolikor jaz vem.
Life is as complicated as we make it...

fikus_ ::

Zato ker emso vsebuje datum rojstva, spol in zadnje tri zap. št. tistega dne.
Kdaj ga lahkospremenijo, je pa že napisano.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Pithlit ::

fikus_ je izjavil:

Zato ker emso vsebuje datum rojstva, spol in zadnje tri zap. št. tistega dne.
Kdaj ga lahkospremenijo, je pa že napisano.

Sej je višje gor link. Mal drugače kot si napisal je. Spol in zaporedna številka sta združena (000-499 za dečke, 500-999 za deklice). Tista "50" v "500" oziroma "505" je pa register kjer ti je bla EMŠO dodeljena (ker je EMŠO ostanek is SFRJ).
Life is as complicated as we make it...

c23po ::

Pithlit je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Zato ker emso vsebuje datum rojstva, spol in zadnje tri zap. št. tistega dne.
Kdaj ga lahkospremenijo, je pa že napisano.

Sej je višje gor link. Mal drugače kot si napisal je. Spol in zaporedna številka sta združena (000-499 za dečke, 500-999 za deklice). Tista "50" v "500" oziroma "505" je pa register kjer ti je bla EMŠO dodeljena (ker je EMŠO ostanek is SFRJ).

Modrost načrtovalcev v Jugoslaviji: predvideli so razvoj spolne teorije in zagotovili dovolj prostora za šifriranje. Mojstri!
Računalniki nimajo spominov.

Pithlit ::

Šifriranje? Predvideli so zgolj do 500 rojstev enega spola na dan v posameznem registru.

EMŠO je eden najbolj prozornih osebnih podatkov.
Life is as complicated as we make it...

feryz ::

E? Zakaj 500, če so 3 cifre zadaj?
A znamo samo do petsto šteti?

Pithlit ::

Pa že, če zamo brati samo po pol stavko bomo pa valda tud samo do 500 šteli.
Life is as complicated as we make it...

starfotr ::

Pithlit ::

starfotr je izjavil:

Daj vsaj poglej si sestavo EMŠO

Enotna mati%C4%8Dna %C5%A1tevilka ob%C4%8Dana @ Wikipedia

Ne boš verjel, ta link je že objavljen. Ampak ne pomaga če znamo štet sam do 500.

Sicer tudi ne vem zakaj bi rabili več od 500. Pogovarjamo se o ljudeh, ne o IOT.
Life is as complicated as we make it...

c3p0 ::

EMŠO pozna le dva spola, tu bo treba ukrepat. Se s spremembo spola EMŠO spremeni na nasprotnega, ali si za vedno zaznamovan?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Machete ::

Vse te cifre se preprosto shrani v telefonski imenik ali v cloud. Še dokumente se poslika in imaš vedno vse pri roki.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Pithlit ::

Machete je izjavil:

Vse te cifre se preprosto shrani v telefonski imenik ali v cloud. Še dokumente se poslika in imaš vedno vse pri roki.

Ja sam problem rata ko nekdo dejansko zahteva papir. Fantje zgoraj pravijo da se dogaja.
Life is as complicated as we make it...

Pithlit ::

c3p0 je izjavil:

EMŠO pozna le dva spola, tu bo treba ukrepat. Se s spremembo spola EMŠO spremeni na nasprotnega, ali si za vedno zaznamovan?

Sej ti piše na wiki. Smo že 2x linkal pa citiral.

Ja, se spremeni. Stara EMŠO pa ostane povezana s tabo vendar se ne uporablja (niti je ni možno reciklirat). Zaenkrat sicer ne vemo kako bo to v praksi ko se tisoč let obrne.

Glede na to da Slovenija uporablja le en register bi se za woke potrebe lahko preostale prekvalificiralo. Za prvo silo bi jih 9 moralo biti dovolj. Ko zmanjka pa lahko EMŠO tudi vržemo iz uporabe (tko kot Hrvati) in naumimo kaj novega. Mogoče bi šli korak več pa naredimo EMŠB? Enotna matična številka bitja. Za ljudi (vseh žnj spolov), pse, mačke, kure, kravice... IPv6 for bio life forms.
Life is as complicated as we make it...

Jure14 ::

starfotr je izjavil:

Daj vsaj poglej si sestavo EMŠO

Enotna mati%C4%8Dna %C5%A1tevilka ob%C4%8Dana @ Wikipedia

A niso pred kratkim sprejeli, da se v EMŠO lahko uporablja tudi 51?
Ne le 50 kot oznaka republike.
To pa zaradi velikega števila "migrantov", ki na meji pravijo, da so rojeni 1.1.XXXX in je zmanjkalo številk za "fantke". Torej več kot 500 "novih" prebivalcev M spola.

Tiger ::

Sprememba zakona bo dovolila tudi 51-59. Ne samo zaradi potrebe "menjave spolov", temveč predvsem za integracije tujcev, ki EMŠO pridobijo ob slovenskem državljanstvu.

Pithlit ::

A 00-09 pa 60-69 ni kul?

Tiger je izjavil:

Sprememba zakona bo dovolila tudi 51-59. Ne samo zaradi potrebe "menjave spolov", temveč predvsem za integracije tujcev, ki EMŠO pridobijo ob slovenskem državljanstvu.

Oh goodie. Se pravi ne bo več 500 za fantke in 505 za punčke :D
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

energetik ::

RobertDev je izjavil:

Pozdravljeni, v denarnici imam odkar pomnim tale listek z davčno št. Ki niti ne vem kje sem ga dobil ker je že bogi me zanima kje bi dobil novega pa da si ga dam v folijo lepo.

Lp
 xxx

xxx

Hah, imam tudi sam še ta listek z davčno nekje. Če se ne motim, smo to dobili vsi po pošti še v prejšnjem tisočletju...

Sam imam sicer vse 4 davčne od naše družine sprintane na mali listek in v svoji denarnici. Velikokrat se rabi, sploh ko kaj uveljavljaš za otroke. Nazadnje pa sem jo rabil za registracijo na IBKR.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

gruntfürmich ::

Pithlit je izjavil:

NuMaN je izjavil:

Žal si občasno rabil ta pildek, ki dokazuje avtentičnost tvoje davčne številke. Ne vem kako je zdaj.

Mene že najmanj 20 let ni nihče po tem listku spraševal. Ne za kredit, ne za šiht, ne za davkarijo... Tko da, beats me.

na žalost je še vedno tako; pri nekaterih bančnih fosilih. me je skoraj na rit vrglo lansko leto, ko smo šli urejat kredit na neko vaško banko, in je uslužbenka izrecno zahtevala ta pildek.
sem skoraj popizdil!;(
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pithlit ::

Ne sodelujem s slovenskimi bankami. Sploh ne dvomim da se to dogaja.
Life is as complicated as we make it...

BlaY0 ::

Vedno lahko zahtevaš, da ti pokažejo kje je to napisano oziroma opredeljeno. V večini primerov je to še vedno kar "ustno izročilo", ki se ga držijo kot pijanec plota. Načeloma si pa za posredovanje napačnih/lažnih podatkov itak kazensko odgovoren.

A potrdilo o izdani osebni izkaznici tudi nosite s seboj? Kako pa naj Tončka na šalterju drugače ve, da je osebna ter podatki na njej res vaša? Lahko je recimo od nekoga ki vam je na las podoben :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

NuMaN ::

Ali pa tista fora na pošti, ko so spraševali, v katerem kraju si rojen ...

Sem bil rahlo šokiran in brez besed, da sem lahko odgovoril po 2 sekundah.

Marsikdo tega ultra pomembnega podatka tudi ne ve.

uio ::

c3p0 je izjavil:

EMŠO pozna le dva spola, tu bo treba ukrepat. Se s spremembo spola EMŠO spremeni na nasprotnega, ali si za vedno zaznamovan?

Še vedno si moški ali ženska... Nikoli ti ne bodo zrasla jajca al jajčniki... Tko da to debatirat je čist bs.

&janezvalva ::

to smo dobili leta 91 skupaj s potrdilom o državljanstvu (rumen listek)

metalc ::

Greš v eDavke, klikneš na "podatki o zavezancu" in si sprintaš tisti "profil davčnega zavezanca", ki ti ga odpre, na njem imaš svoje ime, naslov in davčno, torej isto kot na originalnem listku razen državnega grba. Če klikneš "Osnovni podatki", pa poleg naštetega dobiš še EMŠO, spol, datum in kraj rojstva ter lokalni finančni urad.

delavec44 ::

Zakaj bi sploh to rabil? Davčno pač poveš kjer jo potrebujejo.

BlaY0 ::

metalc je izjavil:

Greš v eDavke, klikneš na "podatki o zavezancu" in si sprintaš tisti "profil davčnega zavezanca", ki ti ga odpre, na njem imaš svoje ime, naslov in davčno, torej isto kot na originalnem listku razen državnega grba. Če klikneš "Osnovni podatki", pa poleg naštetega dobiš še EMŠO, spol, datum in kraj rojstva ter lokalni finančni urad.

Tudi v profilu eUprave imaš vse to.

nejc_nejc ::

Nekdo je ze napisal e_davki. Podatki o mulariji ter ženi so tudi tam.

Se pa strinjam z nekom, ki pravi, da bi se moral emšo, ob spremembi spola spremenit.
Podpiram.


Pri bancni uslužbenki, ki bi mi zahtevala pildek star 33 let, ki se je že vsem prilepil na ovitek, bi pa samo vstal in odšel.

ninite ::

Spola ne mores spremenit,.. Xx kromosom in xy kromosom.
Da, obstajajo igre narave ampak te ne zajemajo moderno woke klobasanje.

Pithlit ::

Yay! Snežinkice so uletele :))

V info preden se stopite: pogovarjamo se o nekaterih identifikatorjev kot so številka ZZZS, EMŠO in davčna. Ne pa o spremembi spola. Ni treba po temi gnojit.
Life is as complicated as we make it...

ninite ::

Emso je maticna stevilka obcana in cemu bi se menjala z menjavo kvazi spola, ni logicno in ne smiselno.

Pithlit ::

ninite je izjavil:

Emso je maticna stevilka obcana in cemu bi se menjala z menjavo kvazi spola, ni logicno in ne smiselno.

Zato ker EMŠO vsebuje podatek o spolu. In če ta podatek ne sovpada z dejanskim stanjem se ga pač spremeni.

Tko kot se spremeni taisti podatek na vseh ostalih dokumentih. Vključno z rojstnim listom.

Kaj si kdorkoli misli o kromosomih, genih in ostalih stvareh ki se ga osebno ne tičejo je v tem primeru popolnima brezpredmetno. Zakone imamo take kot so, tema pa ni namenjena debatiranju o teh stvareh. Se ti z veseljem pridružimo v namenski temi... tu se pač pogovarjamo o 'papirjih'.
Life is as complicated as we make it...

nejc_nejc ::

pa še zadostiti moraš GDPR predpisom...:))

Netrunner ::

Jaz se spomnem da enkrat so povprašali po tistem listku in ni bilo dovolj, da sem jim povedal št. To je že dolgo nazaj in e spomnem se zakaj se je šlo, vem pa da sem potreboval :) ... drugače pa zdaj ko jo rabim pogledam v aplikacijo edavki.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Ganon ::

Pithlit je izjavil:

Zato ker EMŠO vsebuje podatek o spolu. In če ta podatek ne sovpada z dejanskim stanjem se ga pač spremeni.


Prosim? Z dejanskim stanjem? Spol je bil ugotovljen še pred rojstvom.

nejc_nejc ::

Ganon je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Zato ker EMŠO vsebuje podatek o spolu. In če ta podatek ne sovpada z dejanskim stanjem se ga pač spremeni.


Prosim? Z dejanskim stanjem? Spol je bil ugotovljen še pred rojstvom.


Kako boš pa ugotovil spol, če nimaš GDPR tečaja, imena in priimka ter EMŠO cifre pa ne smeš imeti hkrati napisane.

Matr, bodimo dosledni....
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobre prakse oglasne deske živijo naprej

Oddelek: Novice / Zasebnost
256061 (4054) Pithlit
»

zaupnost davčne številke

Oddelek: Loža
2712716 (8018) Invictus
»

Izguba dokumentov

Oddelek: Loža
309810 (8403) St235
»

Norveška ukinja glasovanje prek interneta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
14254855 (50437) BigWhale
»

javni dostop do številk tekočih računov !! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10814167 (12413) MadMicka

Več podobnih tem