» »

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše

««
8 / 8
»
»»

Vanich ::

johnnyyy je izjavil:

Vanich je izjavil:

Gospa na naši UE pravi, da lahko mi vložimo vlogo za UD samo izjemoma, pod pogojem, če nam ŽIG NA PEČATNI VOSEK!!!??? na vloženih dokumentih da projektant. Nisem bil tam osebno, vendar se mi je takoj zastavilo vprašanje, če smo slučajno še v srednjem veku.

Ta pečat je podoben kot pri notarsko overjeni pogodbi, torej vrvica pa neka nalepka čez, da ne moreš dodajat/odvzemat liste. Zadaj pa je pripis in podpis, da je enako izvirniku.

Lonsarg je izjavil:

Kako je pa s tem da zacasno ustanovis en d.o.o. zgolj za potrebe gradnje hise in zaposlis slamnatega projektanta oziroma preko pogodb razne slamnate podizvajalce in posredno sam sebi podpisujes vso birokracijo kot so vloge, PIZ in podobne birokratske prepreke?

Odpirat firmo zato se ti ne splača, razen če si toliko velika živina, da iz svoje primarne firme dobiček daješ v drugo gradbeno firmo. Pa potem je še problem pri prodaji. Davek za stanovanjsko gradnjo je 9.5%, normiranci so ti pa isti strošek.

Drugače pa ne vem zakaj bi s tem kompliciral. Če gradiš enostanovanjsko stavbo, jo lahko gradiš v "samogradnji" (do 250m² uporabne površine), kjer se večina stvari poenostavi. Tako ne rabiš vodje gradbišča in vodje del, ampak si lahko sam za to. Da pa delaš v samogradnji pa itak ne pomeni, da boš vse delal sam. Še vedno lahko imaš podizvajalce (ki so odgovorni za to kar delajo in morajo izpolnjevati pogoje).

Jaz sem šel delat po naslednjem postopku:
- iskal sem arhitekta, ki naredi vse (GD + PZI) (lahko ima tudi podizvajalce) in je normiranc - po ponudbah normiranci so 30-50% cenejši kot d.o.o, pa pri d.o.o. imaš še ddv
- iskal sem nadzornika ki pozna okolico in je sorazmerno blizu, da je kvaliteten, ter da mi ne bo kompliciral - če gradiš enostanovanjsko hišo v samogradnji ti mora na koncu (UD) projektant dati podpis da je PZI v skladu z zakonom, nadzornik pa ti mora dati podpis, da so dela in materiali ustrezni.
- izgradnja v "samogradnji" - za zemeljska dela imam enega, za zidavo drugega za streho tretjega in se z vsakim dogovarjam
- dlje še pa nisem ...


Zanimivo, glede voščenega pečata. Kakšen je pa ta pečat, če oddaš elektronsko?

johnnyyy ::

Vanich je izjavil:

Zanimivo, glede voščenega pečata. Kakšen je pa ta pečat, če oddaš elektronsko?

Če oddajaš elektronsko je ta "pečat" elektronski oz. digitalni podpis. Potrebno se je zavedati, da zaposleni na UE niso gradbeni ali IT strokovnjaki. Poklic projektantov je reguliran in oni zakonsko stojijo za načrti - da so zakonsko ustrezni. In kar dela UE je samo, da pogleda, če so služnosti in podobne zadeve urejene, če so dali vsi mnenjedajalci dali pozitivna mnenja itd. Ne si mislit, da bo referent na UE gledal PZI in študiral ali so špirovci dovolj dimenzionirani ali ne - to naredi projektant oz. njegov statik. Po drugi strani pa imajo večinoma toliko manjka IT znanja, da jih 3/4 ne loči med "sliko popisa" v pdf in elektronsko podpisanim pdf. Zato pride tudi do takšnih in drugačnih zmešnjav ...

Sicer pa je v praksi najbolje, da ko ti projektant da vso končno dokumentacijo, da ti jo da v obeh oblikah ter da je to digitalno podpisano ter z žigom.

velikBrokoli ::

Da ne odpiram nove teme, rahlo offtopic: pred pol leta sem kupil zazidljivo parcelo, ali me bo država sama našla in od mene zahtevala davek za to nepremičnino, ali moram slučajno kaj sam prijavit?

Hiša še ne stoji gor, smo v zadnji fazi pridobivanja GD.

Tody ::

Če si dal (tega ti kupoprodajana pogodba ne naredi) na sodišče, da se v zemljiški knjigi prepiše zadeva nate, potem te bo država našla sama, drugače bo našla prejšnega lastnika.

velikBrokoli ::

Ja, v ZK sem jaz seveda že pravnomočni lastnik. OK, super, hvala za informacijo.

velikBrokoli ::

Elektro zavlačuje pri širitvi omrežja in posledično niti gradbiščne elektrike ne morem imeti, ker ni dovolj moči v obstoječem omrežju. Vseeno pa bi rad imel elektriko med gradnjo, da se lahko izvajalci priklopijo, zato bom verjetno od soseda štrom uporabil.

Kako pa to dejansko napeljati? Potreboval bi 220v/16a, a to bi lahko dobesedno iz njegove elektro omarice potegnil en zemeljski kabel do moje parcele (približno 50m je oddaljen), na kabel bi pa dal tudi števec? Je to to, mi mora to en električar uredit?

gruntfürmich ::

od nas smo kar navaden podaljšek povlekli do sosednjega gradbišča, kar po 'zraku', se mi zdi. je pa bil 3-fazni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

velikBrokoli ::

A iz sosedove elektro omarice? Al iz kaksne zunanje vticnice?

Tukaj bi moral iti čez dovozno cesto s kablom, ne vem a je pametno potem kakšen bolj ojačan kabel kupit, da ga ne bo kdo z avtom zgazil :))

johnnyyy ::

velikBrokoli je izjavil:

Elektro zavlačuje pri širitvi omrežja in posledično niti gradbiščne elektrike ne morem imeti, ker ni dovolj moči v obstoječem omrežju. Vseeno pa bi rad imel elektriko med gradnjo, da se lahko izvajalci priklopijo, zato bom verjetno od soseda štrom uporabil.

Kako pa to dejansko napeljati? Potreboval bi 220v/16a, a to bi lahko dobesedno iz njegove elektro omarice potegnil en zemeljski kabel do moje parcele (približno 50m je oddaljen), na kabel bi pa dal tudi števec? Je to to, mi mora to en električar uredit?

Jaz sem kupil finožičen kabel 5x2.5mm² - 100m in 100m rdečo rebrasto cev (tisto za v beton) v katero sem ga dal (malce boljša zaščita in predvsem vidnost). Pa sem od soseda potegnil 1f kar iz zunanje vtičnice.

Na bolhi sem kupil rabljeno malo gradbiščno omarico v katero sem dodal 30mA FID, 16A varovalko, digitalni enofazni števec (iz Aliexpresa), s testerjem vtičnic pa sem preveril če dela, predvsem pa da dela FID.

Sicer to početje ni najbolj legalno (elektro bi lahko kompliciral sosedu), ker krši pogoje... ampak jbg. Edino, ko jih bom klical za uraden štrom bom moral vse pospravit.

Drugače pa je precej odvisno od izvajalca, recimo moj ima praktično vse na "dizel". Za dvigalo uporablja bager, za mešanje betona tudi. Tako potem rabi samo toliko, da lahko zvibrira beton, napolni baterije (telefona, naprav, itd) in za mešalca. Za večino notranjih del (razen strojnih ometov/estrihov) pa bo 1f tudi dovolj.

Likalnik ::

velikBrokoli je izjavil:

Elektro zavlačuje pri širitvi omrežja in posledično niti gradbiščne elektrike ne morem imeti, ker ni dovolj moči v obstoječem omrežju. Vseeno pa bi rad imel elektriko med gradnjo, da se lahko izvajalci priklopijo, zato bom verjetno od soseda štrom uporabil.

Kako pa to dejansko napeljati? Potreboval bi 220v/16a, a to bi lahko dobesedno iz njegove elektro omarice potegnil en zemeljski kabel do moje parcele (približno 50m je oddaljen), na kabel bi pa dal tudi števec? Je to to, mi mora to en električar uredit?


to je kolega naredil...rabil je elektriko na parceli, da lahko začne z gradnjo...in je potegnil kabel iz sosedove omarice (sosed se je strinjal).
uglavnem nisem čisto prepričan sedaj ali so priklopili ta kabel mimo števca ali ne (sem že pozabil). Zgodilo se pa je, da ta sosed že nekaj časa ni plačal računa za elektriko...so prišli iz elektra izklopit elektirko in našli priklopljen še ta kabel od kolega.
na koncu mu je grozilo 2000€ kazni...dogovorili so se za 600€

res moraš imeti smolo, da sosed ne plačuje elektrike...pa, ko bi mu vsaj pred priklopom to povedal...pa bi nekako uredili...še danes se smejim, ko se na to spomnem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

fikus_ ::

Brokoli, poskusi se s sosedom zmenit za 3f priklop (za 50m bo dovolj 5x2,5mm2 kabel), na svoji strani daš odštevalni števec, da veš koliko si porabil, gradbiščno omarico (kupi rabljeno na Bolhi), kabel napelješ po zraku, čez cesto nekje na višino 4+ metrih , za drogove (debelina okrog 20 cm) se dogovori s kakšnim lastnikom gozda. Drogova daš na vsaki strani ceste okrog 2 m vstran, po ostali trasi po potrebi.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Lonsarg ::

Ma niti ne rabis stevca, lepo ponudi sosedu 100€ pavsalno na mesec pa bo najbrz prec za.

gruntfürmich ::

velikBrokoli je izjavil:

A iz sosedove elektro omarice? Al iz kaksne zunanje vticnice?

Tukaj bi moral iti čez dovozno cesto s kablom, ne vem a je pametno potem kakšen bolj ojačan kabel kupit, da ga ne bo kdo z avtom zgazil :))

ne. od nas so kar iz navadnega šuko štekerja v drvarnici/garaži povlekli 3-Fazni kabel do gradbišča. je pa šlo samo po travniku, ne preko ceste.
kako so si pa na gradbišču zrihtali razdelilec/omarico pa ne vem.

Lonsarg je izjavil:

Ma niti ne rabis stevca, lepo ponudi sosedu 100€ pavsalno na mesec pa bo najbrz prec za.

tako ja. najbolj enostavno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

huh...meni so montazno bajto na kljuc postavili v vukojebini pred 20-timi leti brez vsakega stroma. Ne vem sploh kaj hudica bi ga rabili tudi danes.

velikBrokoli ::

Tudi jaz pravzaprav ne vem točno, moj nadzornik oravi, da imajo sicer vso mašinerijo večinoma na baterije, ampak potrebujejo za polnjenje in kakšne drobnarije. Piše, da rabijo 220V/16A, sem mislil, da to pomeni tudi trofazno, ampak sem sedaj izvedel, da je dovolj enofazno.

Hvala vsem za odgovore - pomoje bom napeljal en običen 50m dolg kabel in ga oblekel v rebrasto cev, sosedu pa plačam pavšalno en znesek (sicer sta oba soseda zelo prijazna in sta takoj rekla, da ni problema, verjetno sploh denarja ne bosta hotla vzet).

Ne vem pa kaj naj na konec kabla dam, en običen razdelilec al kaj? Ne bi za brezveze kupoval gradbiščne omarice, ker ni potrebe.

Tody ::

1. Vprašaj ali imajo kako vtičnico zunaj
2. Kupi podaljšek na roli kjer ga lahko raztegnes.
3. Lahko gres se zascisto za cesto kupit

Meni so tako naredili montažno...

velikBrokoli ::

Ja, sosed ima zunanjo vtičnico. Bom imel en 50m dolg podaljšek, ne vem pa kakšna zaščita za cesto je ok, najbrž je rebrasta cev ok?

gruntfürmich ::

Deska na vsaki strani kabla je najboljše. Oz takšne variante.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

fikus_ ::

Rebrasta cev ni ok, prvi, ki bo peljal cez, jo bo unicil.
Koliko je prometa na cesti? Če je par avtov na dan, potem bi s kablom na cesti in zascito kabla šlo.
Nekaj takšnega

Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

velikBrokoli ::

To je dovozna cesta za samo dva soseda, to je par avtomobilov na dan max.

Fikus, kako tocno se imenuje ta zadeva?

Edit: ah pogooglal in našel "ščitnike za kable", prav poceni niso ampak ajde, tole zgleda najbolj simple zadeva.

Zgodovina sprememb…

johnnyyy ::

velikBrokoli je izjavil:

Tudi jaz pravzaprav ne vem točno, moj nadzornik oravi, da imajo sicer vso mašinerijo večinoma na baterije, ampak potrebujejo za polnjenje in kakšne drobnarije. Piše, da rabijo 220V/16A, sem mislil, da to pomeni tudi trofazno, ampak sem sedaj izvedel, da je dovolj enofazno.

Hvala vsem za odgovore - pomoje bom napeljal en običen 50m dolg kabel in ga oblekel v rebrasto cev, sosedu pa plačam pavšalno en znesek (sicer sta oba soseda zelo prijazna in sta takoj rekla, da ni problema, verjetno sploh denarja ne bosta hotla vzet).

Ne vem pa kaj naj na konec kabla dam, en običen razdelilec al kaj? Ne bi za brezveze kupoval gradbiščne omarice, ker ni potrebe.

Najbolje da vprašaš izvajalca, kaj ima. Ko sem imel sam razgovore z izvajalci, so imeli nekateri dvigala s 3f motorji, da so stvari spravili v višja nadstropja. Drugi pa vse na nafto. Pač odvisno.

Sam sem mislil na začetku kupiti kar podaljšek v kolutu 2.5mm², samo so dragi za pop**. Pri kablu je dobro, da malce pogledaš po netu, ker so cene med različnimi prodajalci precej različne.

Števec sem namontiral bolj za to, da pri sosedu ne izpadem kot šalabajzer. Če mi uleti pozimi s položnico 500€/mesec, da mu lahko rečem 100€ ti dam, 400€ pa ne. Tako mu rečem, števc pravi 100kWh, dam ti 100€ in mirna bosna.

Za kabel v cesti je po mojem najbolje, da kupiš kakšno železno cev da je v tistem delu zaščiten.

Gradbiščna omarica je super, saj imaš vse na enem mestu, pa tudi malce bolj profi zgleda. Ker ko dež pada ali je naliv je fajn, da so stvari malce pokrite. Jaz sem kar iz stare omare - iverke zbil en tak box in not dal gradbiščno omarico, potem pa s nekim starim toplim podom pokril, tako, da če pride do naliva da ni vse razmočeno.

starfotr ::

Te začasne zadeve se rešuje zračno. Ali pa se skoplje luknja in zakoplje cev.

Ne pa da se vozi čez ali pa kupuje ne vem kake ščitnike.

nejc_nejc ::

velikBrokoli je izjavil:

To je dovozna cesta za samo dva soseda, to je par avtomobilov na dan max.

Fikus, kako tocno se imenuje ta zadeva?

Edit: ah pogooglal in našel "ščitnike za kable", prav poceni niso ampak ajde, tole zgleda najbolj simple zadeva.

Kakšne cesta, makedam, asfalt beton?
Strom rabiš, ce ne drugegaa za luci.

velikBrokoli ::

nejc_nejc je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

To je dovozna cesta za samo dva soseda, to je par avtomobilov na dan max.

Fikus, kako tocno se imenuje ta zadeva?

Edit: ah pogooglal in našel "ščitnike za kable", prav poceni niso ampak ajde, tole zgleda najbolj simple zadeva.

Kakšne cesta, makedam, asfalt beton?
Strom rabiš, ce ne drugegaa za luci.


Asfaltirana cesta je.

nejc_nejc ::

Poltem na bos kopal
Za dnevno postavljanje podaljska, zelezen u profil fiksiran med plohe.
Za stalno postavitev samo z nocnim izklaplanjem, kabel po zraku brez gr.omarice.
Za stalen strom z gr. omarico.

johnnyyy ::

velikBrokoli je izjavil:

Asfaltirana cesta je.

Poglej še ob cesti če je kje kakšen propust za vodo, ti so včasih kar uporabni ko je potrebno kakšno stvar začasno potegniti.

111111111111 ::

Napake:
Škoda mi je bilo denarja za dobrega arhitekta.

Več nadstreškov.

Wc v vsako nadstropje.

Kable bi razpeljal tudi po dvorišču.

Več vtičnic na zunanji strani.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Eduardo ::

Največja napaka je bila, da nisem 100% zaupal intuciji. Bi moral graditi dve hiši vzporedno, jajca pa smo imeli samo za eno.
««
8 / 8
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8416258 (1977) FrankTyler
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14243247 (12714) edi123
»

stara hiša in prenova ter klimatizacija, prezračevanje, vlaga... (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16718746 (14043) IL_DIAVOLO
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27157481 (32746) Matejjjjj

Več podobnih tem