» »

Najvišja možna temperatura

Najvišja možna temperatura

pivmik ::

To sem sam premišljeval, verjetno je to že nekdo tudi dejansko izračunal/dokazal:

V šoli so nas učili, da je toplota v bistvu premikanje atomov in molekul. In ker je maksimalna hitrost premikanja svetlobna hitrost, to pomeni, da toplota ima neko zgornjo mejo, katero jo mi lahko razumemo. Zato me zanima koliko stopinj celzija ali kelvina ima lahko neka snov maksimalno?

Ali pa je treba neko snov segreti z vso možno energijo v vesolju, da se delci premikajo s svetlobno hitrostjo ?


(upam da še ni blo to obdelano na forumu)
LP, Gregor GRE^

Thomas ::

Ja je bilo obdelano. Sicer si pa sam povedal. Vso energijo Vesolja v elektronsko pozitronski par, ki se potem salamensko hitro oddaljuje. To ustreza - če prav vem - 1030+ stopinj Celzija.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Boeing ::

Bo res, kar je napisal Thomas... v teoriji seveda.

V praksi so z cca 25 laserji dosegli, da se je mehurček helija zagrel na nekaj čez 9000C... baje je potem emergency avtomatika izklopla energetski vir :)

Kolikor je meni znano, je to to...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

kuglvinkl ::

Ravno oni dan sem bral o H-bomb. Ni blo tam okoli 400.000 stopinj? Nimam več zadeve pri roki. Mišljeno v praksi oz. že doseženo.
Your focus determines your reallity

Thomas ::

H bomba da kar ene 10 milijonov stopinj, če kaj vem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kuglvinkl ::

Sem šel pogledat (našel v košu...) Tik preden se je boma razletela - temperatura v njej narasla na 400 milijonov stopinj C.
Your focus determines your reallity

Thomas ::

Temperaturna distribucija po času in prostoru v vodikovi bombi je takšna, da temperatura zelo hitro pade z milijonov na tisoče stopinj. Potem se povsem ohladi. Par 100 milijonov, pa menim da zagotovo ni. Mam tudi argument. To je 100 do 1000 kvadriljon Wattov na kvadratni meter izseva. To je že primerljivo z izsevom celega Sonca in toliko ni. Lahko najdemo tudi kakšen link. Na povsem majhni volumnih, pa so v pospeševalnikih, kjer trkajo naprimer protone, možne tudi milijarde stopinj, za povsem kratek čas.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kuglvinkl ::

Hja, podatek sem dal gor, ker je bil objavljen v ustreznem časopisju (priloga Znanost, Delo) in za tem podatkom mora stati avtor in urednik.

Sicer pa, ali ni to dokaj trivialen podatek? Ne rečem, če so zaokrožili (za kar obstajajo pravila) na lepo cifro. Sicer pa, lahko da so tu navedli (pomotoma?) podatek za rusko bombo, ki je bila veliko močnejša. Namreč, H-bomb (menda, nisem iz foha) nima omejitve navzgor, kot jo ima A-bomba.

+ ali ni pri H-bombi tko, da mora najprej explodirati A-boma, ki je v bistvu detonator za ostalo "gorivo"? Verjetno že tu rabi določeno temperaturo.
Your focus determines your reallity

kuglvinkl ::

Zdele vidim, ne vem, če sem prav povezal moč bombe s temperaturo...
Your focus determines your reallity

Thomas ::

Navajajo ja, telih 100 milijonov Kelvinov kot temperaturo, kjer se reakcija devterij tritij zacne pri eksploziji vodikovih bomb. Je pa treba to nekoliko postaviti v perspektivo. Protoni in nevtroni v atomih nasega telesa šibajo s četrino svetlobne hitrosti. Kar ustreza temperaturi do nekaj deset milijov Kelvinov. To tako normalno, celo ce nas zamrznejo na absolutno nulo. Razsuti atom in "termični nevtroni" lahko potem hitro dosegajo takšne temperature. Ampak to so redki, večina od njih pa je bistveno nižje. To je treba upoštevat. Tudi temperatura v središču Sonca je reda velikosti 10 milijonov. Posamezni delci - pa kot v pospeševalniku lahko pridjo celo na milijardo. En poučen Java applet.. Pri višjih temperaturah je še bolj izrazito odstopanje od povprečja, kot tule.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ghostkop ::

kolk časa pa mora obstajati tista temperatura, da poteče reakcija med tritijem in devterijem?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FUZIJA - energija prihodnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5111118 (1445) Karen
»

Saturn nova? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28018333 (13258) Invictus
»

Stisljivost vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5910162 (9272) gzibret
»

antimaterija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
929696 (7811) Saladin
»

atomska bomba!?!

Oddelek: Znanost in tehnologija
71712 (1478) Thomas

Več podobnih tem