» »

Amazon ukinja nakupe e-knjig iz aplikacije na Androidu

Amazon ukinja nakupe e-knjig iz aplikacije na Androidu

Ars Technica - Medtem ko Apple že dolgo vrsto let strogo zagovarja stališče enega in edinega plačilnega sistema v aplikacijah na iOS, je na Androidu veljala neuradna svoboda. Google je sicer prav tako nudil in uradno zahteval uporabo svojega plačilnega sistema, a tega ni striktno preverjal. Sedaj pa se to spreminja, zato je Amazon v aplikaciji za Android ukinil nakupe e-knjig. Srž problema pa so seveda provizije.

Vsa plačila, ki se opravijo prek Googlovega plačilnega sistema, so obremenjena s 30-odstotno provizijo (v nekaterih primerih, denimo za pretočne večpredstavnostne vsebine je sicer lahko znižana na 10 odstotkov). To pa pomeni, da prodaja e-knjig in drugih vsebin postane neprofitabilna. V iOS zato že dlje časa ni možno kupovati vsebin (od 2011), temveč se moramo odpraviti na spletno stran ponudnika in jih kupiti tam. V aplikaciji ne sme biti niti povezave do te funkcionalnosti. Amazon pač ni pripravljen deliti tako velikega dela prihodka z Applom samo za luksuz nakupa neposredno iz aplikacije.

V Googlovem ekosistemu bo sedaj prav tako onemogočeno kupovanje, a bo tam namesto gumba za nakup jasno obvestilo, kaj in zakaj se je zgodilo ter povezava do alternativnega načina nakupa, ki je prek spletne strani. Google je namreč napovedal, da bo 1. junija začel striktno brisati aplikacije, ki bodo kršile pravila o plačilnih sistemih. Avdioknjige (Audible) so prenehali prodajati že 1. aprila letos.

Amazon tudi ni edini ponudnik, ki bo zaradi novih pogojev omejil nakupe iz aplikacije. Tudi Barnes & Noble je 4. aprila iz svoje aplikacije odstranil neposredno nakupovanje knjig.

30 komentarjev

starfotr ::

Amazon mi ni všeč, kot firma. Vendar ko pride do tega, da je treba zajebat druge požrešne tech drekače, tu jim pa dam prav.

Oni ne podpirajo paypala, ne appla, ne gugla, še celo viso so vrgli ven za kratek čas. Absolutno se ne pustijo jebat.

poweroff ::

Zato pa zelo dobro j* svoje zaposlene, dobavitelje in kupce. Model citizens, ni kaj!
sudo poweroff

starfotr ::

Saj zato mi niso všeč.

GregiB ::

Ne vem, kaj pri vsem tem dela agencija za varstvo konkurence... iOS in Android sta platforme, ki posredujeta pri prometu med kupcem in prodajalcem in njihova naloga (dodana vrednost) je vzdrževati to platformo, kot na nek način platforme za bančno poslovanje. S tega naslova bi morala biti provizija za promet fiksna. Medtem, ko je npr. 3x višja cena najnovejšega bestsellerja od npr. neke stare, nezanimive knjige logična, pa ni logično, zakaj bi en Apple zaračunal ob prodaji ene in druge različne provizije (vezane na vrednost nakupa)... To je tako, kot bi imela banka pri plačilu stroškov položnice komunalnih storitev drugačno provizijo kot. npr pri plačilu položnice za elektriko...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

tikitoki ::

Po drugih slabi izkusnji z Amazonom, razmisljam, da jih bom enostavno dal na seznam trgovcev od katerih ne kupujem.

ales85 ::

tikitoki je izjavil:

Po drugih slabi izkusnji z Amazonom, razmisljam, da jih bom enostavno dal na seznam trgovcev od katerih ne kupujem.

Napiši kaj več. Jaz imam kot kupec z njimi samo pozitivne izkušnje.

tikitoki ::

Sem napisal v temo od nakupih pri Amazonu.

GregiB ::

ales85 je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Po drugih slabi izkusnji z Amazonom, razmisljam, da jih bom enostavno dal na seznam trgovcev od katerih ne kupujem.

Napiši kaj več. Jaz imam kot kupec z njimi samo pozitivne izkušnje.


S samim Amazonom tudi jaz... zalomi se s poštarji... Že dvakrat soo mi užgali ameriško dostavo... paket je ležal pod nabiralnikom na parkirišču pred hišo... še dobro, da sem v slepi ulici, da prometa mimo hiše ni veliko...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

gruntfürmich ::

ahhh, ti app-i... ljudje še sploh znajo uporabljat brskalnike? mladi vedo kaj brskalnik sploh je?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

ales85 ::

gruntfürmich je izjavil:

ahhh, ti app-i... ljudje še sploh znajo uporabljat brskalnike? mladi vedo kaj brskalnik sploh je?

Včasih je uporabniška izkušnja na appu neprimerno boljša kot na spletni strani.

tony1 ::

Izpadel bom starec, ki tuli v veter, ampak: nemogoče.

Na desktopu imam 1x 43'' in zraven še 32'' col delovne površine.

bbf ::

ales85 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

ahhh, ti app-i... ljudje še sploh znajo uporabljat brskalnike? mladi vedo kaj brskalnik sploh je?

Včasih je uporabniška izkušnja na appu neprimerno boljša kot na spletni strani.

Večinoma je uporabniška izkušnja na spletni strani neprimerno boljša kot na appu.
app is for apes..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bbf ()

MrStein ::

Odvisno od (web)app-a. Ne pa od tehnologije. Imaš zanič spletne strani in zanič app-e.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ales85 ::

tony1 je izjavil:

Izpadel bom starec, ki tuli v veter, ampak: nemogoče.

Na desktopu imam 1x 43'' in zraven še 32'' col delovne površine.

In to seveda nosis s sabo na vse konce in kraje... Nekateri celo gremo ven iz hise.

gruntfürmich ::

ales85 je izjavil:

tony1 je izjavil:

Izpadel bom starec, ki tuli v veter, ampak: nemogoče.

Na desktopu imam 1x 43'' in zraven še 32'' col delovne površine.

In to seveda nosis s sabo na vse konce in kraje... Nekateri celo gremo ven iz hise.

nekateri pa gremo ven iz hiše z namenom stran od ekranov :))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

GregiB ::

ales85 je izjavil:


In to seveda nosis s sabo na vse konce in kraje... Nekateri celo gremo ven iz hise.


Not the point... Čevapčiče tudi kupuješ prek app-a, al nosiš mesarstvo s sabo na vse konce in kraje? Ne pomnim, kdaj sem kaj kupil na spletu (prek compa ali na app-u) medtem, ko sem sukal oddojka pred bajto...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zimonem ::

poweroff je izjavil:

Zato pa zelo dobro j* svoje zaposlene, dobavitelje in kupce. Model citizens, ni kaj!

Kar nekaj na pamet.
https://www.forbes.com/lists/worlds-bes...


https://www.retaildive.com/ex/mobilecom...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Zimonem ::

V splošnem pa Amazon ne more tekmovati z Google Play book storom, če mu ta računa nerazumno provizijo.

poweroff ::

sudo poweroff

Zimonem ::

Ja kot nas branimir š.. overall raziskave sem pa prilepil zgoraj.
Vem da si navajen na delo v javnih šihtih.

poweroff ::

Plačani članki na Forbesu ne štejejo. Bezos je pač mojster PR-a. Je pa o njem zelo lepo napisal par besed Lenart pred kratkim: https://www.disenz.net/in-na-zemljo-se-...

Slab odnos do delavcev je pač dejstvo.

Dejstvo je tudi, da dobavitelje močno stiskajo. Ampak OK, temu se reče kapitalizem.

Verjamem pa tudi, da so kupci zelo zadovoljni. Konec koncev za svoje zadovoljstvo tudi konkretno preplačajo izdelke. V kapitalizmu so owce vedno zelo zadovoljne, ko jih peljejo v klawnico. :))
sudo poweroff

MrStein ::

poweroff je izjavil:


Verjamem pa tudi, da so kupci zelo zadovoljni. Konec koncev za svoje zadovoljstvo tudi konkretno preplačajo izdelke.

Kje najdem tole ceneje ?
https://www.amazon.de/dp/B01MU8TZRV?lin...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zimonem ::

poweroff je izjavil:

Plačani članki na Forbesu ne štejejo. Bezos je pač mojster PR-a. Je pa o njem zelo lepo napisal par besed Lenart pred kratkim: https://www.disenz.net/in-na-zemljo-se-...

Slab odnos do delavcev je pač dejstvo.

Dejstvo je tudi, da dobavitelje močno stiskajo. Ampak OK, temu se reče kapitalizem.

Verjamem pa tudi, da so kupci zelo zadovoljni. Konec koncev za svoje zadovoljstvo tudi konkretno preplačajo izdelke. V kapitalizmu so owce vedno zelo zadovoljne, ko jih peljejo v klawnico. :))

Lenart je res srčika inteligence. "Dobavitelji" prodajajo prek mnogih platform. Amazon pač dela na zadovoljstvu strank. Pa še vedno imajo boljše pogoje kot pri merkatorju.

bbf ::

MrStein je izjavil:

poweroff je izjavil:


Verjamem pa tudi, da so kupci zelo zadovoljni. Konec koncev za svoje zadovoljstvo tudi konkretno preplačajo izdelke.

Kje najdem tole ceneje ?
https://www.amazon.de/dp/B01MU8TZRV?lin...


Saj ne gre za ceno, gre za "zadovoljstvo kupca, ko konkretno preplača izdelke"
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B...

poweroff ::

Heh, to si zdaj našel nek konkreten izdelek, ki je cenejši.

Jaz mogoče kupujem malo bolj specifične elektronske izdelke (tudi večje količine) in pri Kitajcih so zadeve sistematično cenejše - tudi za nekajkrat. Se pa seveda zgodi da je tudi na Amazonu kaj bolj ugodno - ampak zelo zelo redko.

Res je, da na izdelke iz Alija čakam precej dlje, res je pa tudi, da če so izdelki 3 ali 4x cenejši, ni problem počakati 14 dni več.

Poznam pa tudi kolega, ki je delal za Amazon (v ITju)... je kar hitro spakiral, ker je bil tempo ubijalski (kot je sam povedal... no, mogoče se mi je pa tudi zlagal).

Skratka, daleč od tega, da bi bil Amazon dobrodelna ustanova velikih človekoljubov, kot skušate nekateri prikazat...
sudo poweroff

MrStein ::

Nič ne poskušamo prikazat, razen resnice...

Torej v kitajskih trgovinah, katerim so seveda prva prioriteta človeške pravice (da se pri padcu s strehe ne poškodujejo, imajo celo mreže okoli stavb!), se dobijo izdelki ceneje, kot v Mimovrste? Zlobni zlobni Mimovrste!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

nekikr ::

Skratka, daleč od tega, da bi bil Amazon dobrodelna ustanova velikih človekoljubov, kot skušate nekateri prikazat...

Tega slamnatega moža si postavil sam in ga (ne)uspešno pretepel. Amazon je kapitalistična firma kot vsaka druga, z vsemi dobrimi in seveda tudi slabimi lastnostmi, ki temu pritičejo.

Nič ni narobe s tem, da podpiraš sužnjelastništvo in kupuješ direktno iz Alija, tvoja pravica, tudi jaz tam kaj naročim (če se Kitajec vrže iz okna in razmaže po tleh nam je toliko mar kot za tisti sneg izpred milijona let), je pa dejstvo, da Amazon ni slab, kar se trgovinskega dela tiče. Ni bilo malokrat, da sem prejel izdelek hitreje kot bi ga dobil iz Maribora. Saj poznamo tisto "na zalogi pri dobavitelju". Dobavitelj ga ima pa na zalogi v skladišču pri proizvajalcu. Po možnosti na Luni. Pri Amazonu se mi to zaenkrat še ni zgodilo.

MrStein ::

Samo še to:

bbf je izjavil:


Saj ne gre za ceno, gre za "zadovoljstvo kupca, ko konkretno preplača izdelke"
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B...

Link kaže na precenjen ("preplačan") izdelek trgovine ZAR Systems.

Za kaj se potem tu gre, če ne za ceno?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

MrStein je izjavil:

Torej v kitajskih trgovinah, katerim so seveda prva prioriteta človeške pravice (da se pri padcu s strehe ne poškodujejo, imajo celo mreže okoli stavb!), se dobijo izdelki ceneje, kot v Mimovrste? Zlobni zlobni Mimovrste!


nekikr je izjavil:

Nič ni narobe s tem, da podpiraš sužnjelastništvo in kupuješ direktno iz Alija


Mogoče nista dojela, ampak jaz NE TRDIM, da so Kitajcem prva prioriteta človeške pravice.

Je pa dejstvo, da jaz vidim ISTE izdelke na Aliju in Amazonu in celo na Amazonu jih prodajajo neki Kitajci (verjetno isti kot na Aliju).

Skratka, tisti kitajski delavec dobi ISTO mezdo, razlika v ceni je samo višina marže, ki jo pobere trgovec. In Amazon tukaj pobere več smetane.
sudo poweroff

nejcek74 ::

saj med Alijem pa Amaznom ni neke hude razlike, tudi to da nekdo organizira prodajo in distribucijo je normalno. Problem je samo to, da se vladanje vrši cez redistribucijo sredstev, ter da ima nekdo z nenormalno velikostjo kapitala, sploh ce je ta koncentriran samo v eni branzi (Bezos), nevarno velik vpliv na dogajanje. Saj bogatenje ni zaradi udobja, ampak zaradi vladanja. Za udobje je popolnoma vseeno ali imaš na računu 100 milijonov, ali pa 100 milijard.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google bo sprva za Spotify omogočil zunanje plačilne sisteme

Oddelek: Novice / Android
73125 (1968) Zimonem
»

Začenja se sodni proces v sporu med Epic Games in Applom

Oddelek: Novice / Tožbe
307959 (4306) Mr.B
»

Epic Games v čelnem spopadu z Applom in Googlom (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Tožbe
25554959 (46057)          
»

[android]market prodaja aplikacij (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
6624313 (10131) Nefreteta
»

Apple WWDC: iOS 5

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
219159 (7765) zee

Več podobnih tem