» »

čudna okvara televizorja

čudna okvara televizorja

CallMeAl ::

na mojem Sonyju KV-E 2961 D (Super Trinitron, 72cm diagnala, 9 let star) se je kar na lepem pojavila "zanimiva" okvara; očitno ga bo sicer treba odnesti na servis, ampak vseeno poizvedujem, ker je problem res nenavaden in me zanima, če bo kdo poznal kakšno tehnično podrobnost na to temo.

na TVju se je sliki kar na lepem "zmešalo" (popačena in pretežno črnobela "šiba" po ekranu; zvok je ok) in predvideval sem, da se je najverjetneje pokvaril ali tuner ali pa ekran; ampak vsi On Screen Displayi delujejo normalno, prav tako PIP (v okencu je slika OK - torej tuner deluje). popačena je le "full screen" slika (Photo in Programe Catching opcija tudi delujeta normalno). da je zadeva še bolj čudna, je slika vsake toliko časa normalna in takrat pogosto "zdrži" dokler je TV prižgan (včasih pa se hitro spet pokvari). če hočem nekaj gledati, ga moram nekaj časa prižigati in ugašati, da dobim normalno sliko (mogoče se mora le ogreti?).

ali se komu z dobrim poznavanjem "drobovja" televizorjev ob takih simptomih porodi kakšna ideja o možnih okvarah? TV gre prihodnji teden definitivno na servis, ampak me čudno obnašanje preveč "matra", ob tem pa se nekako ne morem znebiti občutka, da je vzrok za težave relativno enostaven (mogoče celo "fix it yourself")...

Hvala za odgovore in LP

Brane2 ::

Pojma nimam o TVjih. Na zalost sem stalno pred racunalnikom in ne pred TVjem.

Ce mi torej kaj crkne, je to lahko le monitor. TV poznam bolj tko teoreticno in ze par sem jih zrihtal, kar je vendarle malo proti parsto monitorjem... :D

Enivej, I'll take a guess, ampak bo vseeno najbolje ce stvar odneses v servis.

V glavnem, videt je, da te jebe nekaj okrog slikovnega dekoderja, ki razparcelira composite video v RGB in synce.

Poglej si na glavno vezje in si prepisi glavne oznake cipov.

Poisci jih z Googleom in poglej, kateri cip je composite video decoder ali kaj podobnega.

Ce je v njegovi blizini kak trimer, ga poskusi zavrteti in poglej ce pomaga. Aja, obvezno pred tem tocno oznaci polozaj trimerja, da ga bos lahko vrnil TOCNO tam kjer je bil, ce to ni to.
Ce bos kar nekaj na slepo vrtel, lahko TV tako razstelas, da bo "veselje"... :\

Poglej tudi mrzle lote na pinih cipa in stvari okrog njega. Ker je to tezko/nemogoce videti, raje kar pospajkaj vse pine...

Caution: Ce si bolj levi za te stvari, se nikar ne lotevaj tega. Lahko dokoncno skripne TV, ti ali oba.
No, ce si to ze pocel in ce se drzis neke osnovne varnosti, potem ni panike. V glavnem, delas na lastno odgovornost....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

CallMeAl ::

najlepša hvala za odgovor! očitno bom TV res najraje kar na servis odnesel... mogoče sem bil malo preveč optimističen, ampak sem upal, da je mogoče ob podobni okvari le ena osumljena komponenta; če jih je več, potem sem res preveč "levi", da bi se sam lotil zadeve.

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

PC na TV - splošni nasveti (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Zvok in slika
1963564429 (3758) anjica
»

vertiakla črta čez ekran

Oddelek: Pomoč in nasveti
417385 (2722) KTr1sk
»

Servis - po prevzetju zaznane napake

Oddelek: Pomoč in nasveti
393622 (2590) solatko
»

barve ne delajo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91264 (1146) Azrael
»

VooDoo3 TV-out in kabl S-video na SCART

Oddelek: Zvok in slika
271888 (1606) Caboose

Več podobnih tem