» »

Nakup pralnega stroja.

Nakup pralnega stroja.

Seba982 ::

POzdravljeni tehnološki navdušenci. :)

Sicer vprašanje ni iz računalniške tehnologije, ampak bolj tehnika za splošno rabo.

Iščem in kupujem nov pralni stroj. Imam sledeče zahteve:
- price/preformance
- 8-10kg
- razred A (ali zelo dobra utemeljitev zakaj se splača vzeti nižji razred)
- budget do 1000€ lahko tudi več z utemeljitvijo.

Gledal sem sledeče:
Mile: pralne stroje, sem bil kar navdušen, dokler nisem dobil informacij, da 5 let nazaj so bili to super pralni stroji, sedaj pa je vse iz kitajske in slabi deli.

Gorenje: sem ga imel in mi je crknil 2 meseca po garanciji, star 5 let in 2 meseca in je bil ranga 600€ tako da nisem preveč navdušen, razen če ima kdo dobre argumente

Beko: Gledal sem https://www.shoppster.com/sl-SI/p/06783... in me je razočaral energiski razred C. Dejansko imajo samo najcenejše stroje, stroji z več funkcionalnostmi pa praktično ne obstajajo.

Candy-Hoover: https://www.telekom.si/zasebni-uporabni... dejsnko eden bolj navdušujočih primerna cena in veliko funkcij trenutno se najbolj nagibam k temu.

Bosch: Izredno dragi, glede na to kaj ponujajo, nekje na ravni Miele, ampak ne vem če tudi s kvaliteto.

Vsakršna pomoč ali komentar sta dobrodošla.
  • zaklenil: bluefish ()

profii ::

Kupi tisto z 5 leti garancije in dobro servisno mrežo. Garancija ti ne koristi, če čakaš serviserja 2 tedna, potem pa še del 2 tedna.

Bosch niso izredno dragi, sam sem kupil serio 6 za cca 550€ leto nazaj. Seria 8 in višje je samo lepši dizajn z nekaj neuporabnimi programi. Za tvoj budget (1200€) sem dobil skupaj s sušilnim.

Potrebuješ avtomatsko doziranje? Če ne, lahko kar nekaj prihraniš...

MadMax ::

Energijski razred ti naj bo zadnje merilo pri nakupu, če si si vse ostalo definiral (kg, zamik vklopa, rpm centrifuge in koraki med nastavitvami,...). Tudi 20 programov ne rabiš, uporabljal jih boš največ 5. V tem cen. rangu imaš skoraj pri vseh že fuzzy, to je ok.
Pofirbcaj še AEG.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

dsfsfawer235 ::

Seba982 je izjavil:

stroji z več funkcionalnostmi pa praktično ne obstajajo.

Seba982 je izjavil:

veliko funkcij trenutno se najbolj nagibam k temu.


So me kar oci zapekle - koliko funkcionalnosti pa rabis na hitreje in pocasneje se vrtecem bobnu, ki za povrhu ogreva vodo na poljubno temperaturo? Koliko te funkcionalnosti bos sploh uporabljal? Da nisi mogoce malo prevec padel na marketinske natege?

(p.s.: pa wifi nujno rabis v pralnem stroju!! Brez tega se sploh prati ne da.)
If you don't work in a sweatshop, thank a Union.
If you do work in a sweatshop, start a Union.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Rb-star.svg

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

In kaj je narobe s 5 let starim? Verjetno je popravilo manj kot 100EUR. Meni je sušilni imel dvakrat defekt v garancijskem roku, obakrat so bile malenkosti. Materiala za 20EUR skupaj.
Sam sem ga tudi menjal nedavno in imaš cenovno tako:
-220-350EUR najcenejša roba, zelo osnovno, dosti plastike
-350-550EUR nek srednji razred, vse kar rabiš
-550+ kr eni BS programi in funkcionalnosti ali pa mile s dvo letno garancijo
Jaz sem vzel 10kg od Gorenja za 580EUR. Para in Ionizator je BS, vzel zgolj zaradi velikosti za tako ceno.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

c3p0 ::

Odvisno od serviserja, se jim ne da oz. ne znajo in bi kar vse menjali. Meni je rekel, da bi bil strošek "totalka", 300€, celotna elektronika skurjena, naj raje vržem stran.

Sem si vzel čas in sam porihtal za par EUR, izhodni mosfet driver za motor. Dela že nadaljnjih 5 let.

Ko kupim novega, obvezno čim več garancije, prvi kriterij.

Magic1 ::

Haha elektronika za pralni stroj je "300€", kje je raspberry pi totalen overkill. Klinc pa tak servis in firma.
Magic

Ganon ::

Že imamo temo.

Kateri pralni stroj

settler ::

Za okrog jurja poglej še ASKO, to je Švedska firma, zdaj pod okriljem Gorenja, so ravno prišli v Slovenijo. Je pa stroj res grajen spodobno, Inox kjer je le mogoče. Ni gume med vrati in bobnom itd...

c3p0 ::

Magic1 je izjavil:

Haha elektronika za pralni stroj je "300€", kje je raspberry pi totalen overkill. Klinc pa tak servis in firma.


Cene ob limited supply pač + delo.

Da pa greš delat svoj kontroler za vse skupaj, ideja ni slaba in čisto izvedljiva za kak OS projekt... Vem kaj govorim, za razvlažilnik sem ga naredil in deluje bp že 2 leti, ampak tam je nekoliko lažje, kontroliraš le 2 releja, dodal še "fancy" LCD display in par senzorjev.

Magic1 ::

c3p0 je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Haha elektronika za pralni stroj je "300€", kje je raspberry pi totalen overkill. Klinc pa tak servis in firma.


Cene ob limited supply pač + delo.

Da pa greš delat svoj kontroler za vse skupaj, ideja ni slaba in čisto izvedljiva za kak OS projekt... Vem kaj govorim, za razvlažilnik sem ga naredil in deluje bp že 2 leti, ampak tam je nekoliko lažje, kontroliraš le 2 releja, dodal še "fancy" LCD display in par senzorjev.

Samo ko ti gre elektronika in ti računajo za novo več kot 50% novega, pač ne kupiš več te znamke. Ni glih dobra poslovna praksa, ker so avtomatično izgubili potencailno stranko s tem.
Magic

Invictus ::

Ta draga elektronika je fascinantna povsod, pri vseh napravah, kjer je zraven še neka mehanika.

Pač firme prodajajo mehaniko, ki ne crkne, pa potem preko elektronika pospešujejo prodajo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Magic1 ::

Bs, marsikatera firma da 5 let garancije. Če elektronika ne crkne takoj, je tudi čež 6 let relativno majhna verjetnost, da bo. Elektetronika danes ne crkuje, če ni nekaj blazno narobe.
Magic

Jure14 ::

Seba982 je izjavil:

POzdravljeni tehnološki navdušenci. :)
- price/preformance
- 8-10kg
- razred A (ali zelo dobra utemeljitev zakaj se splača vzeti nižji razred)
- budget do 1000€ lahko tudi več z utemeljitvijo.

Manjka ti najpomembnejši kriterij: garancija.

A res rabiš 8-10kg? Pri nas imamo (pač zaradi prostora) 45cm globok stroj. Pa je zelo redko poln do konca. Tako da napolnit 8-10 kg ni enostavno.

Seba982 ::

dsfsfawer235 je izjavil:

So me kar oci zapekle - koliko funkcionalnosti pa rabis na hitreje in pocasneje se vrtecem bobnu, ki za povrhu ogreva vodo na poljubno temperaturo? Koliko te funkcionalnosti bos sploh uporabljal? Da nisi mogoce malo prevec padel na marketinske natege?

(p.s.: pa wifi nujno rabis v pralnem stroju!! Brez tega se sploh prati ne da.)

S funkcionalnostmi sem mislil bolj:
- inverterski motor
- toplotna črpalka
- enegrijski razred A
- dozirni sistem (ni nujno, ampak se mi zdi praktično)
- program s paro za manj likanja

Se opravičujem za slabo izražanje. :) Wi-fi me ne zanima, miljon programov tudi ne. Bi bil pa pripravljen doplačati za kaj bolj tehnično dovršenega in da olajša kakšno zadevo.

MadMax je izjavil:

Energijski razred ti naj bo zadnje merilo pri nakupu, če si si vse ostalo definiral (kg, zamik vklopa, rpm centrifuge in koraki med nastavitvami,...). Tudi 20 programov ne rabiš, uporabljal jih boš največ 5. V tem cen. rangu imaš skoraj pri vseh že fuzzy, to je ok.
Pofirbcaj še AEG.

Zakaj naj bo zadnje merilo? Sprašujem zaradi, napovedanega višanja cen elektrike. To s programi pa se strinjam. 30, 40, 60, program za madeže in program za hitro pranje. :)
AEG sploh še nisem gledal.

Magic1 je izjavil:

In kaj je narobe s 5 let starim? Verjetno je popravilo manj kot 100EUR. Meni je sušilni imel dvakrat defekt v garancijskem roku, obakrat so bile malenkosti. Materiala za 20EUR skupaj.
Sam sem ga tudi menjal nedavno in imaš cenovno tako:
-220-350EUR najcenejša roba, zelo osnovno, dosti plastike
-350-550EUR nek srednji razred, vse kar rabiš
-550+ kr eni BS programi in funkcionalnosti ali pa mile s dvo letno garancijo
Jaz sem vzel 10kg od Gorenja za 580EUR. Para in Ionizator je BS, vzel zgolj zaradi velikosti za tako ceno.

Šli so ležaji na bobnu. Boben je plastičen in v Gorenju ne menjajo ležajev amapak cel boben. Strošek je cca. 250€. Drugače pa sem s strojem bil zadovoljen, samo 250€ mi je preveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Seba982 ()

profii ::

Toplotna črpalka v pralnem stroju? Ne obstaja :)

Program s paro je BV če daš v sušilca.

Za manjšo porabo narediš več, če pereš z eno stopnjo nižjo temperaturo ali pa če celo pripelješ toplo vodo v stroj (nekateri to omogočajo - beri navodila), katea je bila segreta na cenejši energent.

Doziranje deluje dobro baje samo v Miele, tako so napisali v ZPSju. Bosch baje varira pri količini.

Seba982 ::

profii je izjavil:

Toplotna črpalka v pralnem stroju? Ne obstaja :)

Doziranje deluje dobro baje samo v Miele, tako so napisali v ZPSju. Bosch baje varira pri količini.

My bad, to sem spremljal ko sem še gledal pralno sušilne stroje.

Tole zadnje mi je dobra informacija. Kaj je mišljeno da BOsch varira pri količini? Ker to se mi zdi super funkcija da vliješ mehčalec in prašek in potem vse spucaš okoli in se s tem kakih 20 pranj ne ukvarjaš. Nisem vedel, da so tako zanič.

darkolord ::

Seba982 je izjavil:

Drugače pa sem s strojem bil zadovoljen, samo 250€ mi je preveč.
250€ ti je preveč in boš raje kupil novega za 1000€.

Oprala bosta pa enako dobro.

Zgodovina sprememb…

Seba982 ::

darkolord je izjavil:

Seba982 je izjavil:

Drugače pa sem s strojem bil zadovoljen, samo 250€ mi je preveč.
250€ ti je preveč in boš raje kupil novega za 1000€.

Oprala bosta pa enako dobro.

Trenutni gorenje je 7 kg. Kar se je izkazalo premahjno za naše potrebe. Razmišljal sem da bom dal 250€ pa bom imel spet star stroj, kjer bo šlo spet kaj narobe, pa raje kupim novega in bi kupil tako, da se mi ni treba ene 10 let ukvarjat več s tem prenosom novega starega itd... Če pa že kupim kupim kaj boljšega, čeprav sem dobil nasvet, da naj pač kupim bekota ali gorenje za 400-500€ in čez 5 let zamenjam ko bo crknil.

MadMax ::

Seba982 je izjavil:

Zakaj naj bo zadnje merilo? Sprašujem zaradi, napovedanega višanja cen elektrike.

PS v grobem pokuri 1kWh/pranje pri 60°C, če kuhaš na 95°C pa 2kWh.
Koliko misliš da se da prišparat?

Oz. vprašam drugače: koliko pranj rabiš na mesec in koliko od tega kuhanj belega?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

profii ::

Seba982 je izjavil:

profii je izjavil:

Toplotna črpalka v pralnem stroju? Ne obstaja :)

Doziranje deluje dobro baje samo v Miele, tako so napisali v ZPSju. Bosch baje varira pri količini.

My bad, to sem spremljal ko sem še gledal pralno sušilne stroje.

Tole zadnje mi je dobra informacija. Kaj je mišljeno da BOsch varira pri količini? Ker to se mi zdi super funkcija da vliješ mehčalec in prašek in potem vse spucaš okoli in se s tem kakih 20 pranj ne ukvarjaš. Nisem vedel, da so tako zanič.



Citat: "Ugotovili smo, da se sistemi različnih znamk pralnih strojev precej razlikujejo med seboj. Edini, ki se je na testu izkazal z dovolj natančnimi odmerki, brez večjih nihanj, je Miele, preostali še niso kos nalogi. Nekateri odmerijo preveč detergenta, kar ni niti ekološko niti ekonomično, drugi premalo, kar vpliva na rezultate pranja."

Poleg tega računaj, ta je ta sistem treba kdaj tudi sprati, ne smeš imeti preveč gostega detergenta, potrebno ga je prav nastaviti, da dozira prav na trdoto in tvoje potrebe.... Če se poglobiš v to OK, ni pa da to dela magično iz trgovine.

Seba982 ::

MadMax je izjavil:


PS v grobem pokuri 1kWh/pranje pri 60°C, če kuhaš na 95°C pa 2kWh.
Koliko misliš da se da prišparat?

Oz. vprašam drugače: koliko pranj rabiš na mesec in koliko od tega kuhanj belega?

Kaj pa razlika razred A in C?

profii je izjavil:


Citat: "Ugotovili smo, da se sistemi različnih znamk pralnih strojev precej razlikujejo med seboj. Edini, ki se je na testu izkazal z dovolj natančnimi odmerki, brez večjih nihanj, je Miele, preostali še niso kos nalogi. Nekateri odmerijo preveč detergenta, kar ni niti ekološko niti ekonomično, drugi premalo, kar vpliva na rezultate pranja."

Poleg tega računaj, ta je ta sistem treba kdaj tudi sprati, ne smeš imeti preveč gostega detergenta, potrebno ga je prav nastaviti, da dozira prav na trdoto in tvoje potrebe.... Če se poglobiš v to OK, ni pa da to dela magično iz trgovine.

Si me prepričal. Doziranje bom kar črtal iz seznama. Se mi ne da ukvarjat s tem. Naj najprej tehnologija dozori.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Seba982 ()

dsfsfawer235 ::

Seba982 je izjavil:


Kaj pa razlika razred A in C?



To si moras pa preracunati, kolega se je spravil racunati za... pozabil sem ze katero napravo, mogoce hladilnik... in je ugotovil, da je razlika med A (ki mu ga je seveda trgovec na veliko hvalil glede porabe) in B tako majhna, da lahko za razliko v ceni goni zadevo 10 let pa ne bo prinesel notri visje cene napram prihranku v elektriki.

Tako, da s temi razredi en. ucinkovitosti zelo previdno.
If you don't work in a sweatshop, thank a Union.
If you do work in a sweatshop, start a Union.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Rb-star.svg

Zgodovina sprememb…

profii ::

Energetski razred ponavadi dosegajo z manjšo količino vode.
Tako porabijo manj vode in ob enem je potrebno manj vode segreti na temeperaturo, za kar porabi manj električne energije. :)
Testi so sestavljeni iz naprej predvidenih programov npr. bombaž pri 60°c. Proizvajalec lahko priredi ta program da pere z 10 litri namesto 15 in tako bo A razred. Ali pa gre sebi v škodo in porabi 15 litrov, oprano bo bolje, nalepka bo pa D. Prvi proizvajalec ki ima A bo dodal gumb "več vode", ki bo pral z 15 litri, da bo oprano dobro. Štekaš? :)
*cifre so izmišljene.

c3p0 ::

AFAIK si pri pralnih strojih zvišujejo EKO rating na račun manjše porabe vode, ni v igri le poraba el. energije.

profii ::

c3p0 je izjavil:

AFAIK si pri pralnih strojih zvišujejo EKO rating na račun manjše porabe vode, ni v igri le poraba el. energije.


Manjša poraba vode = manjša poraba električne energije potrebne za segrevanje te iste mrzle vode na visoko temperaturo. Drugače ne moreš znižat porabe, kakor da segrevaš manj vode.

6bt9hmDwY ::

c19-chok je dejansko precej koristen poba, ko spravi svojo ideološko artilerijo na dopust.

MadMax ::

Poraba elektrike, poraba vode, preostanek vode po centrifugi. To se gleda.
Glede el. in vode so že napisali, centrifuga pa... višji rpm, manj ostane v perilu, prej gredo ležaji v q. in bolj ti perilo scefra (ga prej uniči).
Pamet v glavo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

profii ::

MadMax je izjavil:

Poraba elektrike, poraba vode, preostanek vode po centrifugi. To se gleda.
Glede el. in vode so že napisali, centrifuga pa... višji rpm, manj ostane v perilu, prej gredo ležaji v q. in bolj ti perilo scefra (ga prej uniči).
Pamet v glavo.


Če stroj omogoča 1600 obratov ima načeloma boljše ležaje kot tisti z 1200. Seveda ga pa ne teraš na 1600 ampak na 1200, tako bo zdržal mnogo dlje.

MadMax ::

Če seveda proizvajalec ne računa ravno na tako razmišljanje potrošnikov...
Na koncu so ležaji isti ker redki gonijo na 1600, stroj z nazivnim 1600 pa stane več.
Imajo vse preračunano. Tudi tist % ekstremistov ki gonijo PS kot vrag svojo mater.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

bbbbbb2015 ::

profii je izjavil:

Energetski razred ponavadi dosegajo z manjšo količino vode.
Tako porabijo manj vode in ob enem je potrebno manj vode segreti na temeperaturo, za kar porabi manj električne energije. :)
Testi so sestavljeni iz naprej predvidenih programov npr. bombaž pri 60°c. Proizvajalec lahko priredi ta program da pere z 10 litri namesto 15 in tako bo A razred. Ali pa gre sebi v škodo in porabi 15 litrov, oprano bo bolje, nalepka bo pa D. Prvi proizvajalec ki ima A bo dodal gumb "več vode", ki bo pral z 15 litri, da bo oprano dobro. Štekaš? :)
*cifre so izmišljene.


Preveč si zmišljuješ, ker se po moje sploh nisi poglobil, kako pralni stroji dosegajo energetske razrede.

Candy ima tehtanje perila in če stroj ni tako naložen, zmanjša doziranje, zmanjša vodo. Ožemanje ima stopenjsko, najprej 500 o/min, pa 750 o/min, ter potem tako variabilno do na primer če imaš nastavljeno 1000 o/min. Če je perila malo, občutno skrajša čas pranja. Nekako funkcionira, da prikaže max. čas, potem pa kar rapidno skrajšuje faze pranja, če perilo ni težko.

Candy ima tudi stroj izoliran in termo steklo, tako da ne zgublja toplote med gretjem. Daj enkrat na kuhanje (95 st. C), pa potipaj stroj zgoraj, s strani, zadaj in (previdno!) steklu bobna.

Candy ima celo izolacijo *spodaj* na dnu stroja. Gorenje recimo te izolacije spodaj nima. Vsaj pet let nazaj je ni imel.

Zgodovina sprememb…

profii ::

bbbbbb2015 je izjavil:

profii je izjavil:

Energetski razred ponavadi dosegajo z manjšo količino vode.
Tako porabijo manj vode in ob enem je potrebno manj vode segreti na temeperaturo, za kar porabi manj električne energije. :)
Testi so sestavljeni iz naprej predvidenih programov npr. bombaž pri 60°c. Proizvajalec lahko priredi ta program da pere z 10 litri namesto 15 in tako bo A razred. Ali pa gre sebi v škodo in porabi 15 litrov, oprano bo bolje, nalepka bo pa D. Prvi proizvajalec ki ima A bo dodal gumb "več vode", ki bo pral z 15 litri, da bo oprano dobro. Štekaš? :)
*cifre so izmišljene.


Preveč si zmišljuješ, ker se po moje sploh nisi poglobil, kako pralni stroji dosegajo energetske razrede.

Candy ima tehtanje perila in če stroj ni tako naložen, zmanjša doziranje, zmanjša vodo. Ožemanje ima stopenjsko, najprej 500 o/min, pa 750 o/min, ter potem tako variabilno do na primer če imaš nastavljeno 1000 o/min.

Candy ima tudi stroj izoliran in termo steklo, tako da ne zgublja toplote med gretjem. Daj enkrat na kuhanje (95 st. C), pa potipaj stroj zgoraj, s strani, zadaj in (previdno!) steklu bobna.

Candy ima celo izolacijo *spodaj* na dnu stroja. Gorenje recimo te izolacije spodaj nima. Vsaj pet let nazaj je ni imel.


Seveda sem si celoten postopek malce izmislil in poenostavil. Teža perila pri doseganju energetkega razreda nima veze, ker se vedno testira z isto težo perila (razen, če je test z polovično težo, stroj pa misli da je polno naložen, ampak glede na to da novejši low end beko vaga perilo, bi rekel da tudi vsi boljši to počno).
Izolacija stroja tudi igra vlogo, ampak je boben v zraku (na fedrih), tako da je vmes zrak izolator. Seveda je stiropor še boljši, ampak na uč bi rekel da so te izboljšave v % ali desetinkah % celotne porabe.
Moj Bosch je načeloma kar hladen med 90°c programom, steklo pride sicer vroče. Bom pa še pošlatal stranice 1x ob priložnosti.
Tudi Bosch izpira po stopnjah, kar je v bistvu logično, da takoj vse mase ne vrti na 1600 rpm.

Seba982 ::

MadMax je izjavil:

Oz. vprašam drugače: koliko pranj rabiš na mesec in koliko od tega kuhanj belega?

Belega dejansko morda 1-2x na mesec. Drugače pa 7kg smo terali 2-3 čez teden, čez vikend pa 4-5x.

Računam da se bo število pranj z 9kg zmanjšalo na 1x čez teden in 3-4 čez vikend.

Hvala za informacije o energiskih razredih. Bom malo pobrskal kolk je dejansko prihranka med razredoma A in C.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Seba982 ()

bbbbbb2015 ::

profii je izjavil:

MadMax je izjavil:

Poraba elektrike, poraba vode, preostanek vode po centrifugi. To se gleda.
Glede el. in vode so že napisali, centrifuga pa... višji rpm, manj ostane v perilu, prej gredo ležaji v q. in bolj ti perilo scefra (ga prej uniči).
Pamet v glavo.


Če stroj omogoča 1600 obratov ima načeloma boljše ležaje kot tisti z 1200. Seveda ga pa ne teraš na 1600 ampak na 1200, tako bo zdržal mnogo dlje.


Na pamet govoriš. Vsi pralni stroji imajo senzor vibracij in amortizer, ki duši vibracije. Boljši stroji imajo dva amortizerja, slabši enega. Gorenje je imelo svojčas štiri amortizerje. Candy, ki sem ga kupil, je bil 680+ EUR in ima solidna dva amortizerja.

Program poskuša zavrteti centrifugo. Če so vibracije previsoke, se ustavi, perilo premeče. Ponovno zažene. Gorenje recimo, če ne more uravnotežiti perila, zažene centrifugo, tudi če so visoke vibracije pri 500 o/min. Candy perilo po 2 urah premeče, ter če vibracije presegajo mejno vrednost, vodo izčrpa in to je to.

Zato ne smeš prati ene velike brisače, ker je gorenjev stroj ne bo prebavil, Candy pa opral, ugotovil da vibracije ne padejo in izčrpal vodo in to je to.
Če pereš kaj večjega, jakno, pasji povšter, moraš obvezno dati nekaj starih brisač zraven, da lahko stroj breme uravnoteži.

Pomembno je tudi, da je stroj na vago poravnan. Gorenjev stroj se je na 10 pranj sigurno malo premaknil, Candy stoji pri miru že 3 leta, odkar ga imamo. Gorenjev stroj je imel včasih isti motor/ležaje za celo serijo strojev. Vsaj serviser je rekel tako. Razlike so bile samo v programatorju.

Pred pred zadnji Gorenje stroj nam je uničilo, ker je počil pri vpetju amortizerju. Predzadnji Gorenje smo prodali, ker sem jaz imel iz najemnega stanovanja v tujini Candyja. Razen, da je malo skakal, je bil Gorenje čisto OK. Sedanji Candy pere tišje, ima celo nočni način pranja. V nočnem načinu pere počasneje, a manj hrupno. Ko pride do centrifuge, počaka na dan. Potem zavrti še centrifugo. Lahko ga sforsiraš, da zavrti centrifugo ponoči, samo zmanjša obrate do max. 1200.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Mali popravek...
Nimajo senzorja vibracij.
Tok in vrtljaje motorja meri in iz njihovih nihanj izračuna masno ekscentričnost v bobnu.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

dsfsfawer235 ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Program poskuša zavrteti centrifugo. Če so vibracije previsoke, se ustavi, perilo premeče. Ponovno zažene.


Nice, nekdo je bil pameten :)
If you don't work in a sweatshop, thank a Union.
If you do work in a sweatshop, start a Union.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Rb-star.svg

c3p0 ::

profii je izjavil:

c3p0 je izjavil:

AFAIK si pri pralnih strojih zvišujejo EKO rating na račun manjše porabe vode, ni v igri le poraba el. energije.


Manjša poraba vode = manjša poraba električne energije potrebne za segrevanje te iste mrzle vode na visoko temperaturo. Drugače ne moreš znižat porabe, kakor da segrevaš manj vode.


Delno tudi zato. Moderni praški sicer pri 30oC opravijo svoje delo, vsaj za barvno perilo. Proizvajalci se pa hvalijo z A+++ in manjšo porabo vode.

bbbbbb2015 je izjavil:


Na pamet govoriš. Vsi pralni stroji imajo senzor vibracij in amortizer, ki duši vibracije. Boljši stroji imajo dva amortizerja, slabši enega. Gorenje je imelo svojčas štiri amortizerje. Candy, ki sem ga kupil, je bil 680+ EUR in ima solidna dva amortizerja.


Eni pa 3, kot moj 10 let star Gorenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

ramon ::

Naš gorenje 500eur pa sploh nima amortizerjev, samo dve vzmeti...

bbbbbb2015 ::

dsfsfawer235 je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


Program poskuša zavrteti centrifugo. Če so vibracije previsoke, se ustavi, perilo premeče. Ponovno zažene.


Nice, nekdo je bil pameten :)


Ahahah, to nam je v živo demonstriral gorenjev tehnik. Na gorenjevem stroju je včasih metalo ven kode včasih pa je nenormalno dolgo perilo premetaval, ter končal 15 cm od stene.

Pasji povšter = ni sedel stroju nikakor ne. Dve stari frotirasti brisači sta občutno skrajšali pranje.
Otroške jakne = ena ne, dve ja
Zavese = ni problema
Vzglavniki iz pene = E15 koda, skupaj s spodnjim perilom (=mali kosi) vse OK

Mi načeloma v stroj mečemo vse, razen gojzerjev in rabljenih avtodelov. Po principu ni za stroj, ni cunja za nas.

No, poslovne obleke, kostime in gala obleko od žene to nosimo v čistilnico.

mitjau ::

Mi imamo dva gorenjeva, razlike pa med njima več, kot ste tukaj našteli za različne znamke. Pa sta oba ranga med 500 in 1000EUR. Stari je 8kg 1600obr, novi je 9kg, 1400 obr.
In tudi 7let star gorenjev se lepo ustavi, če ima notri samo en težek kos... ;) ... samo ga moraš potem na roke naprej zagnati. Na novem tega še nisem probal.

Hočem povedati, da je že med serijami oz. modeli ene znamke toliko razlike, da je kriza.
npr. stari 1600 obratov je težek ko svinec in tudi bistveno glasnejši... so mi pa programi bolj logični, kot pri novem waveative ki ima powercare/timecare...
Pa stari ima tudi možen priklop tople vode(stariA++), medtem ko novi tega nima...

Glede teže perila, mi pri dveh najstnikih še z dvema 8+9 včasih komaj sfolgamo čez vikend vse oprati.. ;)

Miele je ziher zakon, samo je pa daleč od P/P. Gorenje imamo predvsem zaradi garancije in servisne mreže...
AEG je meni čisti kitajc, pod nivojem Beko-ta. Bosch je dober, vendar smo "iste" funkcionalnosti pri gorenje dobili ceneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjau ()

bluefish ::

Ganon je izjavil:

Že imamo temo.

Kateri pralni stroj


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri pralni stroj (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
785184260 (644) cortez
»

Kateri pralni stroj (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
358155686 (3938) IL_DIAVOLO
»

Pralni stroj je crknil

Oddelek: Kaj kupiti
244538 (3572) darkolord
»

Nakup pralnega stroja BEKO (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5930303 (24825) anjabebler

Več podobnih tem