» »

Kateri pralni stroj

Kateri pralni stroj

D3m ::

Saj vem, da si ne moreš sam privoščiti. Bodo prišli boljši časi zate.
|HP EliteBook|R5 6650U|

m0LN4r ::

@D3m
To maš pralno sušilnega? Kolko kil lahko pereš/sušiš naenkrat?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

D3m ::

6kg pranja//4kg sušenja. Sušenje uporabljam med zimskim časom. Se s časoma navadiš kaj lahko sušiš in koliko, da je lepo suho in nezmečkano.
|HP EliteBook|R5 6650U|

m0LN4r ::

Kateri model?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

D3m ::

http://www.candy.si/izdelki/online-kata...

Candy. Zadovoljen. Zaenkrat sem imel menjavo vrtljivega knofa za programe cena z delom 45 EUR brez računa. Stroj je star 7 let.

P.S. zakaj je ta model dražji od recimo novejših od Candyja ne vem. Verjetno mora biti "build quality".
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

m0LN4r ::

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

D3m ::

Najcenejši od teh dveh. :)

CANDY GVW 585TWC
|HP EliteBook|R5 6650U|

Madifi ::

Teya je izjavil:

Tudi jaz se oziram po novem pralnem stroju. Nekako najbolj mi je všeč Beko WMY 71283 LMB2 zaradi:

1.Inverter motor
2.Velika vrata
3.globina 50cm
4.A+++
5.Garancija 5let

Mislim da 390€ ni pretirano, ima kdo kakšen boljši predlog?


Pozdravljeni!!!
A ste kupili ta pralni stroj od bekota? Jaz sem ga pred 15 dnevi, in ker smo imeli prej od gorenja kateremu so cunje smrdele, zdej imam isti problem. Perilo zmeckano, ne disi, smrdijo brisace ceprav oprane na 90 c . Takoj zacelo perilo smrdet. A ima s tem pralnim strojem kdo pidobne izkusnje? Kako lahko perilo takoj smrdi ce je stroj nov in ni bakterij?????

Znorela bom to definitivno!!!! Ocitno nimam srece z pralnimi stroji. Zaradi istih lastnosti sem ga kupila kot teya... Zal sem se prevarala...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Madifi ()

Don Vincenzo ::

Zamenjaj pralni prašek - za boljšega in ne bo problema

Tomas 33 ::

Kaj pa, če ga ne zapiraš, ko miruje?
Da se presuši in se ne razvijajo plesni in ostali živelj.

ulix ::

Madifi je izjavil:

Teya je izjavil:

Tudi jaz se oziram po novem pralnem stroju. Nekako najbolj mi je všeč Beko WMY 71283 LMB2 zaradi:

1.Inverter motor
2.Velika vrata
3.globina 50cm
4.A+++
5.Garancija 5let

Mislim da 390€ ni pretirano, ima kdo kakšen boljši predlog?


Pozdravljeni!!!
A ste kupili ta pralni stroj od bekota? Jaz sem ga pred 15 dnevi, in ker smo imeli prej od gorenja kateremu so cunje smrdele, zdej imam isti problem. Perilo zmeckano, ne disi, smrdijo brisace ceprav oprane na 90 c . Takoj zacelo perilo smrdet. A ima s tem pralnim strojem kdo pidobne izkusnje? Kako lahko perilo takoj smrdi ce je stroj nov in ni bakterij?????

Znorela bom to definitivno!!!! Ocitno nimam srece z pralnimi stroji. Zaradi istih lastnosti sem ga kupila kot teya... Zal sem se prevarala...


Ni problem stroj, ampak slab detergent.....

m0LN4r ::

V navodili najinega piše, da se vrata po pranju ne sme povsem zapret in da cunje ne puščaš v stroju po par ur.
- In ja prašek nardi razliko. Tudi odvisno od tega ali si iz krajev kjer je bolj trda ali mehka voda.
Vodo mate iz vodovoda ne ?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

737 ::

Poleg menjave praška priporočam tudi uporabo nearomatiziranega alkoholnega kisa namesto mehčalca. Razen mehčanja perila pomaga pri dezinfekciji in odstranjevanju vodnega kamna. Današnji pralni stroji že skoraj preveč varčujejo pri uporabi elektrike in vode. Pri takem stroju v primeru zahtevnejše žehte zato skoraj ni druge možnosti, kot dvakratno pranje.

Okapi ::

Jaz vedno uporabljam dodatno izpiranje (če stroj tega ne omogoča, je zanič;-). Tistih nekaj litrov vode in za 10 minut več elektrike pranje podraži za nekaj centov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

MooM ::

Kupujem nov pralni stroj.
Pogoji:
- do 400 €
- inverter motor
- 7-8 kg

Gledam Bekote, predvsem:
https://www.bigbang.si/pralni-stroji/wm...
v čem se razlikuje od tega:
https://www.bigbang.si/pralni-stroji/wm...

Hvala in lp

Invictus ::

Dobiš tudi Gorenje za ta denar. 5 let garancije plus poceni rezervni deli.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MooM ::

Ne diši mi več Gorenje, saj imamo doma večino njihovih aparatov pa so skoz neki problemi. Pralni stroj ne zna odštevati časa (piše, da traja program 90 min, v resnici pere 3 ure; piše da je 10 min do konca, pranje traja še vsaj 20 min), zakasnitev vklopa ni zanesljiva, stroj je zelo glasen, perilo smrdi (to vem, da je krivo nalaganje slabo topnih tekočih detergentov), mikrovalovka (ura skoz zaostaja), pomivalni stroj skoz neki problemi ...
Rad bi poskusil Beko, ker dobiš več za ta denar, garancija je isto 5 let, prav tako poslušam dosti pohval glede kvalitete in zanesljivosti.

korenje3 ::

Jaz imam gorenje w7443lb. Pere odlično, samo svinjarija ostaja na gumi od bobna, prav tako ne odteče vsa voda od tam. Kar mi je fajn je to, da klasičen program dela prav toliko dolgo kot program za sušenje na sušilcu gorenje d7465nb. Sam sušilec ima pa spet svoje napake. Suši ok, sam prah se nabira na gumi od vratc, prav tako če hočeš sneti mrežico da jo očistiš, se fajn zapraši, pa še dihta slabo, tako da piha prah dobesedno ven kot iz topa. tako da zaenkrat po funkciji so gorenjevi stroji odlični, imajo pa manjše napake - konstrukcijske.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

therax ::

Imam enak problem kot vsi ostali ... kateri pralni stroj vzet?

Imel naj bi:
- inverter motor,
- pranje za 7kg,
- čim bolj preprost,
- do 400 EUR.

Odločam se med Gorenje in Beko - v mislih imam tole:

https://www.bigbang.si/pralni-stroji/w7...

https://www.bigbang.si/pralni-stroji/wm...

Oba sem pogledal v trgovini. Zgledata skoraj identično imata zelo podobne funkcije, lastnosti. Kaj me bolj kot vse zanima s katerim bo manj problemov? Trgovec je imel malo pripombe čez Gorenje pa tudi sam vem, da se je Gorenje "malo poslabšalo". Po drugi strani pa je polno serviserjev za Gorenje in verjetno hitro zrihtajo, ali?


Hvala že v naprej za odgovore.

Matej_K ::

Sam bom vzel 8kg od Bekota. Kupujem za celotno stanovanje, ene 80% strojev bo Beko. Glede na komentarje prijateljev sem se za to odločil. Sam izkušenj nimam.

Bil nprimer v Harweynormanu, rekel gospem, če mi podajo cene za Beko. So rekle, mi pa Beko ne prodajamo. Ker nisem hotel drugega, mi je na koncu rekla. Pa pametno ste se odločili. (za Beko mislim)

Kot drugo, pazi, da če boš kupoval preko bigbang, da klikneš izenači ceno. Je takoj 70EUR ceneje. Potem je vsaj podobna cena kot na drugih trgovinah.
... .. .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matej_K ()

korenje3 ::

ja beko je med najcenejšimi. ko crkne kupiš novega.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

mojca ::

Lahko kdo v parih besedah razloži, zakaj je (oz. ni) priporočljivo kupiti inverterski motor?

Sliši se "in", ni bistveno dražji, ampak tako naš serviser kot prodajalec v Gorenju so namignili, da če ta motor odpove, lahko menjaš pralni stroj, saj je motor skupaj z elektroniko skoraj dražji od novega stroja, medtem ko je menjava pri starem motorju bistveno cenejša.

(Pralni stroj je nadstropje nižje, ni sosedov, tako da tišje delovanje ni relevantno.

Drugo vprašanje: serviser je priporočal kovinsko kad (zaradi manj težav z "rejenjem zalege" v stroju, kar mi je še kar pomembno). Ampak če prav razumem, razen Mieleta tega dandanes nima več noben stroj?

(Trenutni stroj ima 19 let in še vedno dela, a cunje niso najbolje oprane, pogrešam kratki 15 minutni program, časovni zamik, malo več obratov centrifuge, kdaj pa kdaj malo večji boben za kakšno odejo ipd. Raje bi kupila malo dražji stroj, ki bi delal bolje in dlje, kot pa najcenejšega, ki bi ga morala menjati takoj, ko preneha garancija.)

gruntfürmich ::

kupi slovenskega, valda!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Malajlo ::

Jaz sem se odločil za inverter, razlika v ceni je bila minimalna, je pa zato stroj energetski razred višje (v manj kot treh letih bom pokril višjo ceno).

Zadeva je izredno tiha, cetrifuga maje vse skup za par mm, ne porajtaš. Na Brnčičevi v Gorenju takoj stisnejo dober popust.

Glede crkovanja so pa mnenja v smislu "hebeš turbine pa elektroniko, najboljš je klasika".

Buggy ::

Ojla fantje in dekleta.

Po 16-tih letih nam je ispregel Electroluxov pralno-susilni stroj. Zdaj je potrebno nekaj na hitro vzeti, pa ce je ze kdo delal mali doktorat iz tega nakupa, bi prosil za nasvet kaj bi bilo za vzeti kvalitetnega, da bi imel vsaj 10 let mir, pa da je trenutno price/performance dokaj OK?

Tokrat iscem samo pralni stroj in ne kombota, pa cena nekje do 500EUR

sam sem nekako po hitrem pregledu in branju v ozji izbor vzel pralni stroj Gorenje W8544N/I (8 kg, 1400 obr/min, A+++)

Stroj bo v pralnici/kletni prostori zato kaksni Aquastopi ne igraje bistvene vloge, ker je zraven sifon, glasnost tudi ni glavni faktor, estetika pa se manj. Programov ne rabim nekih ekstra, bolj je vazno da opere zadovoljivo in da ne povzroca tezav, pa tudi ce gre kaksno kilo perila manj v njega ne bo drame.

Kaksni razlogi za ali proti...morda kaj drugega/boljsega v tem rangu?

TNX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Buggy ::

Ker je bila nuja sem ga ze kar vzel in dobil se ceneje kot na enaa v Gorenju na Brncicevi, kar pa je najpomembneje, edino tukaj je bil na zalogi tako da bo v cetrtek ze lahko pral. Enaa za to ceno je bil rok dobave zacetek avgusta, drugje pa je sepala ali dobava ali pa dostava :(

mojca ::

Doma imamo dvajset let staro Gorenjevo kišto, ki še vedno pere, ampak ne opere dobro (brisače tudi po pranju na 90 stopinj še vedno smrdijo), nima kratkih programov, zamika vklopa ipd.

Glasnost in zaščita pred izlitjem vode niso pomembni.

Pomembna mi je življenska doba stroja (nič nimam proti, če bo delal 25+ let :); pri babici je stroj star skoraj 30 let in pere bolje od našega), cena popravil, dobavljivost in cena rezervnih delov (tu je Gorenje zakon), če kakšen model bolje opere perilo oz. ga manj uniči, da ne pere štiri ure ... Serviser je predlagal kovinsko kad (manj problemov z razvojem mikroorganizmov v kadi in morebitnim smradom), vendar imajo kovinsko kad verjetno samo Miele-jevi modeli.

Odločam se med:

  • Gorenje W8544N/I (tudi pri dražjih modelih ne vidim nobene dodane vrednosti)

  • Bosch WAW24460EU (z dokupom garancije)


ali potencialno eden od cenejših modelov Miele-ja.

V študentskem stanovanju smo imeli Hoferjev stroj za dobrih 300 EUR in je pral super. Problem so rezervni deli, če se ti čez par let pokvari in četudi se popravilo "ne splača", mi je glupo metat stran stroj, ki bi ga bilo mogoče z enim trivialnim posegom popraviti.

Zanimajo me mnenja v prid Gorenju ali Boschu. Ter filozofska debata, ali je Miele dejansko vreden razlike v ceni, ali dejansko toliko bolje opere in kako je s ceno servisov. Nekateri modeli (PowerWash) naj bi recimo prali samo eno uro, kar je kul, ko se ti mudi oz. ko imaš za prat malo večje količine in česar pri drugih strojih nimaš, ni pa poceni.

videc ::

Včasih je problem, da pralni stroj smrdi, ker se uporablja pralni gel namesto pralnega praška.

Invictus ::

Danes se kupi pralni stroj, ki ima 5 let garancije. Perejo vsi dobro.

Če ti po 5 letih crkne, pokličeš kolega, če je serviser. Vse kar je več od 100 EUR za servis pomeni da greš kupit novega.

Ni treba danes več delati pol leta za en pralni stroj. Povsem dober je za 40% povprečne plače.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ttommy ::

Pralne stroje je treba tudi prati. Enkrat na leto postopek čiščenja z natrijevim karbonatom, in parkrat na leto s kisom.

http://druzina.enaa.com/dom/kako-ocisti...
Gamer

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ttommy ()

gruntfürmich ::

ttommy je izjavil:

Pralne stroje je treba tudi prati. Enkrat na leto postopek čiščenja z natrijevim karbonatom, in parkrat na leto s kisom.

http://druzina.enaa.com/dom/kako-ocisti...


tko kot pomivalne stroje? a ne perejo sproti sami sebe ko perejo perilo/posodo???
in kaj ti bo soda? in kaj kis?

videc je izjavil:

Včasih je problem, da pralni stroj smrdi, ker se uporablja pralni gel namesto pralnega praška.

zakaj pa je temu tako?

mojca je izjavil:

ali potencialno eden od cenejših modelov Miele-ja.

najcenejšega mieleja sem kupil za ~700€ v mercatorju; trojne pike in na 850€ je instant 150€ popusta (če se pravilno spomnim). v ostalih trgovinah se mi zdi da so mi ga ponudili za 750...
tko da morda premisli.

mojca je izjavil:

Nekateri modeli (PowerWash) naj bi recimo prali samo eno uro, kar je kul, ko se ti mudi oz. ko imaš za prat malo večje količine in česar pri drugih strojih nimaš, ni pa poceni.

krajše pranje pa je vedno povezano s kvaliteto pranja...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

mojca ::

Hvala za idejo s pikami (nisem uporabnik teh kartic, ker premalo kupujem v trgovinah s hrano in skoraj nikoli ne kupujem dražjih stvari).

Pralne stroje se lahko "samo-pere" na 90 stopinj, če se sicer uporablja samo programe do recimo 40 stopinj. Verjamem, da to pomaga, serviser pa je tudi mnenja, da je inox kad prednost, ki pomaga pri preprečevanju razvoja mikroorganizmov v stroju.

Lahko prosim za kakšen feedback iz prve roke glede tega Miele-ja? Jaz imam en dober spomin iz davne preteklosti, ko me je čisto fasciniral pralni stroj te znamke (na počitnicah pri kolegu v tujini; verjetno so dali zanj kakšnih 2k EUR). Sicer najbolj to, da je prišlo ven praktično suho perilo, o čemer sem lahko doma samo sanjala (zdaj tudi "pri najcenejšem" stroju pogosto dobiš 1.6k obratov, še vedno pa ima nekaj funkcionalnosti, ki si jih Gorenje niti "ne more privoščiti").

Nikjer pa ni nobene informacije, koliko stane servis, ko mine garancija in dejansko je težko narediti eno dobro primerjavo kvalitete pranja. Na Gorenju so mi recimo prijazno razložili, da lahko ob okvari inverterja zamenjaš stroj, kar je bila zelo uporabna informacija. Prav tako bo verjetno stroj po novem potrebno izklapljati iz vtičnice. Staremu ob prenapetostnih sunkih ni bilo hudega, novim z goro elektronike pa se utegne kolcati ...

mojca ::

Malo off-topic, ampak naj bo. Trenutno je maksimalen možen popust, ki ga lahko v idealnih pogojih dosežeš z dvojnimi pikami 12%, s trojnimi pa 18% (210 EUR popusta za 3500 pik - 1750 pri dvojnih in 1167 EUR pri trojnih pikah), pri čemer so verjetno dnevi s trojnimi pikami kar redki.

Žal kupon za 25% na en izdelek po izbiri ne velja za tehniko :|

Za precej modelov bolje prodajanih znamk je mogoče podobne popuste kot z dvojnimi pikami dobiti tudi drugje, če imaš malo sreče s kakšno akcijo, za 18% pa res bolj težko. Za Mieleta moraš verjetno vprašati osebno v kakšni manjši trgovini. Gorenje imajo "znižano" povsod, te "eksotične" znamke pa ne. V tujini imajo tudi še kar "znižane" cene, ne vem pa, kako je z uveljavljanjem garancije in morda ne bi tvegala.

Matej_K ::

V 99% je bil mercator tehnika kljub pikam konkretno dražji ko sem jaz kupoval bleo tehniko za celotno stanovanje.
Je pa res da so bili popusti pri drugih prodajalcih zaradi količine nakupa večji.

Mogoče je pri enem artiklu drugače.

Poglej mimovrste, ideo.si, ceneje.si...
... .. .

Malajlo ::

Pomivalni stroj sem kupil direkt pri Candyju, so mi dali nižjo ceno od vseh na spletu. Se pa ne oglašujejo.
Prav tako Gorenje (na Brnčičevi).

darkolord ::

mojca je izjavil:

Doma imamo dvajset let staro Gorenjevo kišto, ki še vedno pere, ampak ne opere dobro (brisače tudi po pranju na 90 stopinj še vedno smrdijo), nima kratkih programov, zamika vklopa ipd.

Glasnost in zaščita pred izlitjem vode niso pomembni.

Pomembna mi je življenska doba stroja (nič nimam proti, če bo delal 25+ let :); pri babici je stroj star skoraj 30 let in pere bolje od našega), cena popravil, dobavljivost in cena rezervnih delov (tu je Gorenje zakon), če kakšen model bolje opere perilo oz. ga manj uniči, da ne pere štiri ure ... Serviser je predlagal kovinsko kad (manj problemov z razvojem mikroorganizmov v kadi in morebitnim smradom), vendar imajo kovinsko kad verjetno samo Miele-jevi modeli.

Odločam se med:

  • Gorenje W8544N/I (tudi pri dražjih modelih ne vidim nobene dodane vrednosti)

  • Bosch WAW24460EU (z dokupom garancije)


ali potencialno eden od cenejših modelov Miele-ja.

V študentskem stanovanju smo imeli Hoferjev stroj za dobrih 300 EUR in je pral super. Problem so rezervni deli, če se ti čez par let pokvari in četudi se popravilo "ne splača", mi je glupo metat stran stroj, ki bi ga bilo mogoče z enim trivialnim posegom popraviti.

Zanimajo me mnenja v prid Gorenju ali Boschu. Ter filozofska debata, ali je Miele dejansko vreden razlike v ceni, ali dejansko toliko bolje opere in kako je s ceno servisov. Nekateri modeli (PowerWash) naj bi recimo prali samo eno uro, kar je kul, ko se ti mudi oz. ko imaš za prat malo večje količine in česar pri drugih strojih nimaš, ni pa poceni.
Lahko dam mnenje glede Gorenja - imamo točno tega.

Zadeva se mi zdi zelo v redu, sploh za to ceno. Do nedavnega so v tem cenovnem razredu bili predvsem Bekoti, pa so jih pri Gorenju prehiteli in (vsaj po mojem) sploh ni primerjave.

Pri prejšnjem Gorenju je bilo treba nekajkrat menjati ležaj, tudi izven garancije je bila tako cena delov kot dela (plačal sem "menjavo ležaja" in ne ur serviserja) zelo sprejemljiva.

Tanovi opere dobro (napram staremu se vidi npr. izboljšan dizajn bobna in stekla , ima čistilni program na 95°, programi so vse od 17 minut do 3 ure.

Edina "slabost", ki jo zaenkrat vidim, je to, da je precej pameten pri centrifugi in jo prekine takoj na začetku, če perilo ni dobro premešano (je preveč vibracij), in ga premeša ponovno. Včasih mu po večkratnih poskusih ne uspe in moraš centrifugo ponoviti ročno. Stari je sicer to tudi znal, ampak ni bil tako občutljiv - se je pa zato včasih precej bolj tresel.

Še ena stvar, ki je mislim da pomembna pri vseh današnjih strojih. Vse te A++++ pri porabi vode in podobno je čista bedarija. Manj vode porabi, več bakterij se bo nabralo in zadeva bo smrdela. Mislim, da je vedno dobro izbrat dodatno izpiranje oz. ustrezno opcijo.

Pri Gorenju mi je všeč, da imaš ločene gumbke "Extra Water" (dodatno izpiranje), "Allergy" (čimbolj izpere sledi praška), "Time" (več vode ampak skoraj polovičen čas pranja) in da ni treba za to štrcati po menijih. Zanimivo, da z izbiro teh dodantih opcij programi trajajo precej manj časa.

Za Miele sem malo računal, pa se mi nekako ni izšlo. Problem je, ker premium ni 20-30% ampak 100% (za osnovnejši model). Tisti malo boljši modeli so pa 3x-4x dražji. Tudi če npr. Gorenje po poteku garancije takoj vržeš v smeti, je to še vedno 15-20 let za isto ceno, s tem da dobiš v tem času že nove in boljše modele. Poleg tega imaš, ko prideš v višji cenovni razred, tam še kar nekaj drugih znamk (Samsung, LG, ASKO, ...) in izbira spet ni več enostavna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

gruntfürmich ::

mojca je izjavil:

Lahko prosim za kakšen feedback iz prve roke glede tega Miele-ja? Jaz imam en dober spomin iz davne preteklosti, ko me je čisto fasciniral pralni stroj te znamke (na počitnicah pri kolegu v tujini; verjetno so dali zanj kakšnih 2k EUR). Sicer najbolj to, da je prišlo ven praktično suho perilo, o čemer sem lahko doma samo sanjala (zdaj tudi "pri najcenejšem" stroju pogosto dobiš 1.6k obratov, še vedno pa ima nekaj funkcionalnosti, ki si jih Gorenje niti "ne more privoščiti").

hmm, kaj pa vem. imam ga eno leto, pere ok. prej sem 15 let pral na gorenjevega (v tistem času enem izmed boljših; vendar na programsko kolo). za ugotavljanje razlike bi verjetno rabil mikroskop... uporabljam praktično vedno waser+, nekih blaznih funkcionialnosti ne iščem ker jih ne bi niti uporabljal, ker bolj kot je zakomplicirano in več kot je možnosti, manj se uporabljajo in bolj so za hvalisanje pred znanci. prekratki programi mi niso ušeč, ker slabo operejo (recimo volna 20 oz 30' ne opere zadeve). in novi stroji so jih polni... kar še bolj bega ljudi in perejo samo na nizkih temperaturah in na kratko. rezultat pa je še umazano perilo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

jurre ::

ena izkušnja sodelavca - kupil Miele pralni stroj za 1.200 EUR, po 4 letih mu je crknil programator (garancija je samo 2 leti, podaljšana je stala kar precej, zato je ni vzel). Serviser je prišel, je rekel da bo strošek 380 EUR (toliko sem dal jaz za mojega bekota s 5 let garancije:D). Potem mu je rekel, da bo dobil popust, če ima račun od stroja - ko mu je pokazal račun je bila cena 180 EUR.
Jaz upam, da moj preživi garancijo, razmišljal sem med Gorenje in Beko, pa glede na dokaj slabe izkušnje nekaterih z Gorenjem zadnje čase, sem se odločil za Beko. No, sta pa 2 kolega dobila nov Gorenje pralni stroj, ker jim je crknil v garanciji (enemu tik pred potekom garancije).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jurre ()

...:TOMI:... ::

Gledam po bolhi, ogromno strojev nizjega razreda ala beko. Kaj je fora? Ne operejo dobro in jih ljudje prodajajo?

Mi imamo miele, prej gorenje, kar sem opazil, da smo ga prestavljali je mnogo tezji kot ostali stroji, pa nisem prestavil samo enega v zivljenju.

Jaz sicer nisem bil za miele, ravno zaradi prejsnjega posta, samo zaenkrat vse dela...
Tomi

Rok Woot ::

Kupujem pralni stroj, hočem da ima boben oziroma kad iz nerjavečega jekla ter inverter. Lepo bi bilo da se odpira na desno ter da dela vsaj 20 let brez servisa. Sedaj imam gorenje star ene 14 let, pa je začel mal jermen piskat, ne vem a bi ga zamenjal ali kupil nov stroj. Pere super, je pa glasen.

smacker ::

20 let brez servisa? Mogoče ma NASA kakega takega na zalogi :D

GrX ::

D3m je izjavil:

Saj vem, da si ne moreš sam privoščiti. Bodo prišli boljši časi zate.


Zakaj bi si moral jaz privoščiti pralno-sušilni stroj če lahko cunje obesim v kleti, na vrtu ali v zato prirejeni sobani? Poznam kar nekaj ljudi, ki s sušilcem sušijo izključno pozimi in samo določeno vrsto perila.. Zdaj pa me zanima kakšna je sploh prednost sušilca? Jaz prednost sušilca vidim le pri ljudeh, ki živijo v blokih in nimajo dovolj prostora...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

kosta ::

Takšni stroji so obstajali, je pa res da jih danes ni več.:) Pri starih starših so imeli Zoppasa od 1973 do 1997 kar nanese 24 let, brez servisa. Sedaj pa resno: imeli 2 Candyja, oba dolgo delala brez servisa, zdaj imamo 1 leto Gorenje z inverterjem in smo zelo zadovoljni tako da ga lahko priporočim.

EDIT: živimo v bloku tako kot tudi vsi sorodniki in preživimo brez sušilca. Špage na balkonu + 2 stojali po potrebi (redko v uporabi) je dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kosta ()

Malajlo ::

Sušilec je super za brisače. Spodnje perilo. Cote so prijetno mehke. Sicer pa v naši familiji pride zelo prav, ker bi sicer moral nekje še eno sušilnico narediti. Trije mulci zamenjajo toliko cot, da peremo vsak dan.

GrX ::

kosta je izjavil:

Takšni stroji so obstajali, je pa res da jih danes ni več.:) Pri starih starših so imeli Zoppasa od 1973 do 1997 kar nanese 24 let, brez servisa. Sedaj pa resno: imeli 2 Candyja, oba dolgo delala brez servisa, zdaj imamo 1 leto Gorenje z inverterjem in smo zelo zadovoljni tako da ga lahko priporočim.

EDIT: živimo v bloku tako kot tudi vsi sorodniki in preživimo brez sušilca. Špage na balkonu + 2 stojali po potrebi (redko v uporabi) je dovolj. Mi imamo prostor, ki je namenjen izključno perilu in tam se ga pač pere, suši in lika..


No, saj to meni ni jasno, zakaj bi nekdo tako zelo promoviral pralno-sušilne stroje.. Sam res ne vidim neke ogromne prednosti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

mojca ::

@Rok: če stroj za vaše potrebe dobro pere, bi jaz osebno raje menjala jermen kot stroj. Na Gorenju boš dal za rezervni del 20 EUR (govorim na pamet; morda bo več, ampak sigurno te to ne bo te stalo ene ledvice) in "za eno pivo" lokalnemu serviserju, pa bo stroj še naprej delal kot šus. Ko vas bo ta pustil na cedilu, bodo na trgu že boljši stroji z dodatno funkcionalnostjo. (Konstrukcijsko so dandanes stroji slabši, kot so bili včasih, in zdržijo bistveno manj. Ampak 14 let star stroj morda sodi že v kategorijo novejših.)

Boben iz nerjavečega jekla imajo praktično vsi stroji, kad iz nerjavečega jekla pa verjetno samo Miele (morda še kakšna druga "eksotična" znamka, jaz sem iskala samo med najpogostejšimi oziroma med takimi, kjer je najlaže dobiti rezervne dele; določenemu naboru znamk se mi je serviser zaradi kvarljivosti še eksplicitno priporočal izogibati).

Doma (če štejem še babico, od koder smo se odselili) imamo dva stroja, en je star 30 let (neke eksotične italijanske znamke), drugi 19 let (Gorenje, v arhivu gorenjskega glasa sem pravkar našla oglas za isti model iz leta 1997 za 62.000 SIT), prvi pere bolje in že zelo dolgo ni bil v okvari. Noben ni bil povsem brez servisa, ampak če ti pri Gorenju kaj crkne, je popravilo "skoraj zastonj". Ko pokličeš serviserja, pride peš, naroči kos za 20 EUR, ga naslednji dan zamenja in že ne veš več, da je bilo kadarkoli karkoli narobe. Tegale Gorenjevega sem (sicer s težkim srcem, ker še vedno dela) prisilno odpisala, ker ni bil več kos smrdljivemu perilu, začel se je sprehajati po pralnici, centrifuga samo 550 obratov, ni imel kratkega programa, premajhen boben ni omogočal npr. pranja jogi prevlek, pogrešala sem časovni zamik, ... Hoferjev stroj za 300 EUR je imel znatno več funkcij in je bolje pral.

Pri Mieletu lahko dobiš 10-letno garancijo in njihovi stroji naj bi konstrukcijsko zdržali vsaj 20 let. Jaz sem naposled stisnila zobe, se ob zelo konkretnem popustu odločila za njihov model z avtomatskim dozirnikom dvokomponentnega praška in upam, da bo delal še nadaljnih 30 let (servis je proti Gorenju verjetno drag kot žafran, če se kaj pokvari). Proti tisti stari kripi je to ferari proti fičkotu. Poleg milijona obskurnih funkcij, na katere sploh pomislil ne bi (na visoki nadmorski višini avtomatsko pere na manj kot 90 stopinj, da ne pride do težav z vrenjem vode; možnost naknadnega vstavljanja perila, pri čemer se vrata odprejo šele potem, ko temperatura dovolj pade, da se ne moreš opeči, "stokilska" utež, da se stroj ne sprehaja; ko se program konča, še vedno rahlo obrača boben in piska, dokler ne pobereš perila, da se perilo ne zmečka preveč in da te opomni, da je končal, kadarkoli greš mimo; "predlikanje" perila na visoki temperaturi pred koncem programa - da je perilo manj zmečkano, ...) do parih celo uporabnih stvari (pranje pernic/puha, pranje in impregranicija oblačil z membrano, ... tudi s posebnimi praški) in do "vodenja za rokico" (stroju poveš, da imaš madeže trave, pa ti napiše, kaj naredi z njimi; predpranje se vklopi glede na tvoj podatek, kako močno umazano perilo imaš ...), pa nemškega pretiravanja (do evrocenta oz. 0,1 kWh natančno poročanje porabe el. energije ter vode za vsako pranje posebej, do ml natančno doziranje praška glede na trdoto vode, pet različni dolžin predpranja, pet različnih nivojev dodatne vode za npr. alergike, vedno vsaj trije nivoji določanja umazanosti perila, čemur se stroj prilagodi z dolžino programa in količino uporabljenega praška).

Samo po drugi strani npr. Gorenjev W8544N/I (s kvalitetnejšo kadjo) dobiš že za 420 EUR ali Hoferjev najcenejši model že za 280 EUR. Pa za isto ceno v času življenske dobe Mielejevega brez nadaljnega menjaš kar nekaj strojev, odeje neseš v čistilnico, pa prideš ceneje skozi.

darkolord ::

Konstrukcijsko so dandanes stroji slabši, kot so bili včasih, in zdržijo bistveno manj.
No, tole ni čisto res. Zdržijo povečini res manj, ampak ne, ker so slabši, ampak niso dovolj boljši.

Pred 20 leti je stroj imel majhen boben s kapaciteto 4-5 kg in centrifugo nekje 600-800 vrtljajev.
Danes je boben precej večji, za 8-10 kg, centrifuga pa 1400-1600 vrtljajev.

Obremenitve so neprimerljivo večje.

Enako je pri malih gospodinjskih aparatih. Braunov palični mešalnik imamo že 20 let, tiste, ki smo vmes kupili, so pa že vsi crknili (oz. se polomili). Seveda, stari ima 130 W, novejši pa že 600 W.

Okapi ::

To je ena razlika, druga pa, da so sedaj narejeni tako, da se jih ne splača servisirati. Včasih je serviser razdrl črpalko in v njej zamenjal del za 10 evrov, sedaj pa mora zamenjati celo črpalko za 100 evrov, kar se pri 5+ let starem stroju, ki nov stane 300 evrov, komaj splača, če sploh se. Figurativno rečeno, da se ne bo kdo obešal na konkretne številke.

kosta ::

Mojca, a je tisti italijanski mogoče Zoppas?

Okapi ::

Če ni Zoppas je pa Zanussi ali Rex. Ampak že dobrih 30 let je vse to pravzaprav Electrolux.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri pralni stroj (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
782181181 (1388) dope1337
»

Pralni stroj Beko - izkušnje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6224116 (2366) MIHAc27
»

Pralni stroj je crknil

Oddelek: Kaj kupiti
244502 (3536) darkolord
»

Nakup pralnega stroja BEKO (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5930130 (24652) anjabebler

Več podobnih tem