» »

Kateri pralni stroj

Kateri pralni stroj

Okapi ::

pa je 8kg res tako zelo uporaben? ker če želiš perilo lepo ločiti tako kot je treba (umazanost, barve, tkanina) je še 5kg hitro vrh glave...
Je rekel nekdo, ki nima 5-6 članske družine.

O.

...:TOMI:... ::

Veččlanske družine imajo po navadi kar dva ali več strojev. Poznam primer iz prakse.
Tomi

m0LN4r ::

Ja se strinjam, dva poceni 7-8kg in opereš čimveč naenkrat. Mi smo imeli vedno enega in se je revček vrtel od zjutraj do večera.
6članov, na kmetih, +šport, šola, ostalo kaj niso obleke... Neverjetno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

RejZoR ::

Hm, mene čudi kam gre ta svet. Folk ima dva froca pa prec letijo nabavljat enoprostorca. Folk ima 4 člansko družino, pa letijo nabavit 9 kilski stroj. Eni celo dva!? WTF!? Vem da je bilo leta nazaj drugače ampak kaj zaboga se je spremenilo, da smo včasih lahko istočlanska družina lepo shajala s 6 kilskim, pa nismo pral večkrat zaporedoma in to še v času, ko plenice niso bile za enkratno uporabo ampak se jih je pralo. Al so današnji otroc taki pujsi, da je vse usrano non stop, da rabiš imet dva pralna stroja. Če je 6, 8 al pa celo 10 članska družina to čist zastopim, za 4 člansko mi pa nikakor ne gre skupaj. Če ti ne uspe s 7 kilskim strojem neki delaš hudo narobe.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

gazibo ::

Ljudje bi radi prisparal na casu, simple as that.

m0LN4r ::

Ja pa higiena freakov je tudi vedno več. Ena cota en dan, umazano al ne.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

...:TOMI:... ::

2 stroja ima 8 članska družina, te osebno poznam. Meni je zanimivo to, da danes veliko perejo, več kot v preteklosti, pa danes je večina plenic za enkratno uporabo, v preteklosti so bile pralne.

Danes je pa spet moda, da so plenice pralne. Ali je to moda ali pa je to varčevanje. Počasi bo vedno več pralnih, delež je trenutno zelo majhen.


Je pa res, da današnji starši so razvajeni ko hudič, opažam med mojo generacijo, kako kompliciranje za vsak drek.
Tomi

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

Je rekel nekdo, ki nima 5-6 članske družine.


to je vsekakor res. res pa je tudi da pri bratovi 5 članski zadostuje 5kg. pa še ta se po mojem vrti samo med vikendi.

verjetno pa se cote pri takih frikih prepogosto perejo. hlače in podobne bedarije 1× tedensko... folk resnično nimo vseh čistih v glavi, zato pa to (narobe) kompenzira pri cotah...

m0LN4r je izjavil:

Ja se strinjam, dva poceni 7-8kg in opereš čimveč naenkrat....


ja, 2 poceni. pa pereta zanič, in si na enakem kot 1 uredu pa frekvenca pranja manjša...

ampak kaj češ, folk ima res debilne ideje...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Malajlo ::

11 kilski stroj? Še pred tremi leti je bil že 7 kilski eksotika. Razen če to navajajo mokre cote... :|

m0LN4r ::

Kako pa vrti kaj drugače boben oz. pere un za 1000EUR in un za 500EUR ?

Mi smo enkrat reskiral 1000EUR doma za pralni stroj pa se je pokvaril v enakem časovnem razponu kot prejšnji za 490EUR.
Prala sta oba isto.
Cvilila isto po garanciji.
V obeh je šla elektronika.

Malajlo je izjavil:

11 kilski stroj? Še pred tremi leti je bil že 7 kilski eksotika. Razen če to navajajo mokre cote... :|

Hoover jih ma sigurno že kake 2-3 leta.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Alamar ::

D3m je izjavil:

gazibo je izjavil:

Cepra ta Bosch, ki sem ga jaz vsel ima tudi do 6Kg pranja, pa je klasicni.

http://www.bosch-home.com/de/produkte/w...


Potemtakem se bolje splaca kratkega vzeti, ceprav sem malo dubious do kratkih, kvcjemu, ker jih ne poznam.


Jaz imam od Candya GO W 264 D pralno-sušilnega kratkega.


http://www.ga.si/aparati/pralno-susilni...

Boben napram klasičnemu je krajši v globino je pa zato večji premer, pri klasičnemu je pa kontra.

Sam sem s svojim zadovoljen, ker mi v kopalnici zavzame manj prostora. Pa še sušilec je en velik plus.
Kako se obnese sušilec v tej kombinaciji? Se zanimam za nakup takega kombiniranega stroja zaradi prihranka prostora, samo povsod berem, da niso vredu, ker baje s časom poškodujejo cunje...

...:TOMI:... ::

Če je možnost, ne kupuj nekih kombiniranih zadev. Če nimaš možnosti, kupi kombinirano, vendar malo višjega razreda.
Tomi

Alamar ::

To mi je jasno. Samo me vseeno zanima, če je res, da poškoduje cunje. Zdaj, če je to neka obraba v normalnem času, me ne moti, če pa se ti napol uničijo cunje po par pranjih, pa ni glih fajn. Kakšno vlogo igra "višji" razred pri teh kombiniranih strojih? Ima bolj "nežen" boben? Dodatne funkcije, displejčki itd me ne zanimajo. Rabim čim bolj osnoven model, ki je "prijazen" do cunj.

Invictus ::

Nič ne poškoduje cunj.

Po pranju vzameš cunje ven, jih malo zravnaš in daš nazaj sušit.

Obraba cunj ni nič večja ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gruntfürmich ::

m0LN4r je izjavil:

Kako pa vrti kaj drugače boben oz. pere un za 1000EUR in un za 500EUR ?


ja, drugače. pa tudi pred kratkim sem povedal da je zopet bil test pralnih strojev v vipu. ampak eni še kar menite da je višja cena samo zaradi lepšega...
se sploh ne čudim.
zate, ker nisi zahteven, je čisto dober najnajcenejši stroj. v kombinaciji z najcenejšim praškom (so prav tako testi v vipu). zame pač ne.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

m0LN4r ::

Seveda ni zaradi lepšega, ni pa v enakem razmerju s kvaliteto.
Imaš pralne stroje za 300-600-900-1200EUR. Lahko bi vsaj povedal, zakaj je kateri za faktor 2, 3 ali 4 dražji od drugega.

In a so v vipu naredil vsaj 200 pranj? So vsi, ki so manj kot 1000EUR za kurac?

Delavske cunje pa res nebom pral v 1200EUR pralnem stroju, da ga uničim.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

...:TOMI:... ::

Ko je bil na trgu en stroj, en prašek, ena pašteta, ena vrsta kruha... Takrat je bil problem, da ni izbire. Sedaj je izbire mnogo, pa še vedno jambranje.

Vsak naj kupi tisto, kar misli, da je v redu in tisto, kar si lahko privošči. Če je to cenejši model ali pa dražji, sploh nima veze, izbira je.
Tomi

RejZoR ::

Sej včasih je bolje, da je manj izbire. Smo imel 15 modelov nekega izdelka in je folk pol ure študiral in kompliciral kaj bi vzel. Ko pa smo imel samo 3 pa so se prodajal hitreje kot prej, folk ni neki razglabljal in kompliciral. Z belo tehniko je isti drek. Trg se je totalno preveč razdrobil in nasral s 150 variantami enega in istega sranja samo zato ker morajo cel kurčev price range zapolnit z nekimi modeli. Če bi bilo na voljo 6 modelov, torej po dva na cenovni razred, pa bi bilo vrh glave. Dva low enda, dva srednja in dva high end. Isto so razdrobili trg komponent za računalnike. 20 modelov grafičnih kartic za 3 cenovne razrede. Dafaq no. Včlasih pa smo imel 3 modele, low end, mid end in high end, če si hotel neki več si pač primaknil mal več in vzel višji model. Pa je vsak skor rajši vzel nakoncu višjega. Tko da realno niso s to razdrobitvijo neskočnih modleov ničesar pridobili. Razen tega da so si zakomplicirali servisiranje, tehnično pomoč in prodajo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

D3m ::

Alamar je izjavil:

To mi je jasno. Samo me vseeno zanima, če je res, da poškoduje cunje. Zdaj, če je to neka obraba v normalnem času, me ne moti, če pa se ti napol uničijo cunje po par pranjih, pa ni glih fajn. Kakšno vlogo igra "višji" razred pri teh kombiniranih strojih? Ima bolj "nežen" boben? Dodatne funkcije, displejčki itd me ne zanimajo. Rabim čim bolj osnoven model, ki je "prijazen" do cunj.


Kakšno obrabo cunj nisem opazil. Meni odgovarja, ker nima ločene posode ampak gre voda pri sušenju perila skozi isto cev, kot pri pranju.
Edino opozorilo če se da v sušilni stroj jeans hlače in če ima tisti usnjeni badge na riti, zakrkne in se s časoma strga od jeansov.
Drugače pa nimam pripomb, suši dobro samo moraš pazhiti, da ne daš preveč oz. da ne zabiješ do konca bobna. Ker potlej tudi pere bolj na poskok.

Cunje dobro opere in ožame, prav tako se lahko v programu nastavi po pranju takoj na sušenje. Sušilca pa uporabljam izključno med zimo. Pomlad, poletje in jesen pa zunaj na vrvi.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

...:TOMI:... ::

Rejzor, hočem povedati, da ljudje niso nikoli zadovoljni. Če izbire ni je problem, če izbira je, jo je preveč ali pa premalo, ni nič pametnega.

Če ne prodate, klub izbiri, ste slabi trgovci. Pri samo 3 modelih strojev, se kar sami prodajajo, če imaš pa 30 strojev, je pa treba več truda za prodajo.
Tomi

Okapi ::

Temu se strokovno reče paradoks izbire.
The Paradox of Choice @ Wikipedia

S poskusom so dokazali natanko to, kar je Rejzor malo prej napisal, da je prevelika izbira slaba za posel.

Tole je iz knjige The Art of Thinking Clearly - ki bo, mimogrede, kmalu izšla v slovenskem prevodu.
The technical term for this is the paradox of choice.
In his book of the same title, psychologist Barry Schwartz describes why this is
so. First, a large selection leads to inner paralysis. To test this, a supermarket set
up a stand where customers could sample twenty-four varieties of jelly. They
could try as many as they liked and then buy them at a discount. The next day,
the owners carried out the same experiment with only six flavours. The result?
They sold ten times more jelly on day two. Why? With such a wide range,
customers could not come to a decision, so they bought nothing. The experiment
was repeated several times with different products. The results were always the
same.


O.

D3m ::

Mater ste prešli iz pralnega stroja do nečesa psihološkega in neznanega.
|HP EliteBook|R5 6650U|

RejZoR ::

...:TOMI:... je izjavil:

Rejzor, hočem povedati, da ljudje niso nikoli zadovoljni. Če izbire ni je problem, če izbira je, jo je preveč ali pa premalo, ni nič pametnega.

Če ne prodate, klub izbiri, ste slabi trgovci. Pri samo 3 modelih strojev, se kar sami prodajajo, če imaš pa 30 strojev, je pa treba več truda za prodajo.


Truda? To ti bo flancal nek kravatar, ki prodajalne še videl ni od blizu in ti bo nabijal kako moraš bit oh in sploh ne vem kaj. Realnost pa je taka da moraš pri takih skrajno neodločnih kupcih enostavno pograbit nekaj kar se ti zdi, da bo najbolj primerno za stranko in ga takorekoč potiskaš v tisto smer. Ker če se prej ni znal sam odločit mu tud tvoja potencialno napačna forsirana izbira ne bo škodila ker itaq nima pojma kaj sploh hoče. Bo pa mogoče kasneje vzljubil zadevo, ko bo stvar enkrat pač imel doma in jo bo uporabljal. Al pa ne.

Sploh pa mi je hecno kakšne prioritete ima folk. Prideta mož in žena kupovat likalnik, govorimo o tem kakšne plošče imajo, izpust pare, moč, teža in nato ženska tko nekje vmes ko niti selekcije ni naredila pribije, da ji barva ni všeč. Dafaq!? A ga boš imela v dnevni sobi al hočeš, da učinkovito zlikaš in ga fukneš v omaro pa greš delat kej bolj pametnega? Podobno tud pri sesalnikih. Razlagam o moči, dodatkih, prakitičnosti in spet (ja, ženska je bila) ni bil prave barve. In take neumnosti imaš povsod, ko bi moral bit izgled šele nekje na tretjem ali četrtem mestu. Vem da se pri tem ločimo pri spolih in tud sam imam rad lepe stvari ampak damn no, prioritete! Najprej pogledaš, da tisto za kar je namenjen opravlja dobro šele nato jih posortiraš po izgledu, če ti je to tud pomembno. Ne pa izgled na prvo mesto, šele pol pa lastnosti. In ja, s takim folkom imaš skoz opravka. Zato pa se vsak pogovor začne s tem kolk kilski stroj, katerega proizvajalca preferirajo, kolk obratov, kako se nastavlja in šele nekje nakoncu če sploh debata nanese na izgled in druge malenkosti in fine detajle. Samo s takim sistematičnim pristopom kam prideš...

In kar me še bolj čudi, da folku čeprav že ene 30 let pere cunje ni jasno kaj želijo imet. Redki so, ki pridejo in iz prve naštejejo kaj iščejo in pol skupaj najdemo prave modele, ki imajo našteto. Pri drugih moraš pa vse vlečt iz njih. Mislim naravnost absurdno, ko bi pričakoval, da folk, ki nek aparat uporablja tolk dolgo, da jim bo vse jasno oz bi vedel kaj jih pri trenutnem moti in bi vzel nekaj kar pa ima to zrihtano. Mislim čista logika, ki pa pri večini folka totalno odpove iz meni nerazumljivega razloga.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

dvince ::

prosim za nasvet, kateri pralni stroj kapacitete 1-7kg bi vi vzeli do 600€?

V ožji izbor sem postavil ta dva:

Bosch WAE28445- isti model kot na nemškem trgu, servis v redu, funkcije vse kar rabim in še več

LG 14b8qd- inverter motor, tiho delovanje, minus je servis in zanesljivost?

D3m ::

Moje mnenje gre za LG.
|HP EliteBook|R5 6650U|

gruntfürmich ::

Kako perejo?
Bombažno in sintetično perilo smo prali z različnimi programi, a pri enaki temperaturi, 40 °C. Nizka temperatura za bombažno perilo upošteva usmeritev k varčevanju z energijo in nekateri proizvajalci jo že navajajo kot "priporočeno". Stroje smo napolnili z bombažnim perilom le do 80 % njihove zmogljivosti, tako kot se običajno dogaja v praksi, s sintetičnim pa do količine, ki jo priporoča proizvajalec. Rezultati so dobri, a nekoliko boljši za sintetično kot za bombažno perilo. A tudi pri bombažnem perilu so bili rezultati kljub nizki temperaturi pri večini strojev še vedno dobri ali vsaj povprečni. V 10 % vseh preizkušenih strojev je bilo bombažno perilo slabše, v treh pa celo nezadovoljivo oprano. Najboljšo oceno (odlično) za pranje obeh vrst perila je (kar je razveseljivo) dobil stroj Gorenje W 8665 K.

Nenatančni pri temperaturi pranja
Nekateri stroji v praksi perejo pri nižji temperaturi, kot jo nastavimo (40 stopinj), še bolj pogosto pa pri višji. Nastavljeno temperaturo lahko presežejo celo za 25 %, kar pomeni, da perejo pri 50 stopinjah. Strojev, pri katerih nastavljena temperatura najbolj odstopa, ni na našem trgu. Višja temperatura seveda pomeni, da so boljši tudi rezultati, kar potrjuje omenjeni model Gorenja, pri katerem se je temperatura med pranjem bombažnega perila zvišala na 46 stopinj, med pranjem sintetičnega pa celo na 48 stopinj.








"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gazibo ::

Za lastnike Bosch masinc (oz za vse, ki imajo dispenzorje tak kot je na sliki)

 fhjdksla

fhjdksla



Cisto lev prekat je za glavno pranje, srednji za mehcalec, desni za prepranje.

a je mozno uporabiti tekoci detergent za predpranje in pranje preko tega detergent dispenzorja in dozirke, ki jo vrzes v boben ? Ker dispenzor ima odprto stran (razen mehcalca) in takoj ko nalijes not tekoci detergent se pretoci v boben/masino. Vsaj predvidevam tako. To pomeni ce vrzem dozirko z tekocim det. v boben, bo masina potegnila hkrati to kar sem vrgu v dispenzor + dozirka v bobnu in oboje ponucala v predpranju.

RejZoR ::

Boljši stroji imajo za glavni detergent pop-down loputo, ki je namenjena tekočim detergentom. Samo flipneš jo dol in ti tekoč detergent ne bo nikamor odtekel.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Teya ::

Tudi jaz se oziram po novem pralnem stroju. Nekako najbolj mi je všeč Beko WMY 71283 LMB2 zaradi:

1.Inverter motor
2.Velika vrata
3.globina 50cm
4.A+++
5.Garancija 5let

Mislim da 390€ ni pretirano, ima kdo kakšen boljši predlog?

D3m ::

Če rabite samo pralni stroj potlej nimam boljši predlog.
|HP EliteBook|R5 6650U|

mmanson ::

Ima kdo izkusnje z modelom gorenje 7643?

gruntfürmich ::

jebem mater temu govnu od gorenja; imam en starjši model in sumim da pere pri višji T kot je nastavljena (nekateri imajo tak problem), ker se mi zdi da mi je volnen pulover malce preveč skrčilo...
skratka to ni sprejemljivo!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kNova ::

dvince je izjavil:

prosim za nasvet, kateri pralni stroj kapacitete 1-7kg bi vi vzeli do 600€?

V ožji izbor sem postavil ta dva:

Bosch WAE28445- isti model kot na nemškem trgu, servis v redu, funkcije vse kar rabim in še več

LG 14b8qd- inverter motor, tiho delovanje, minus je servis in zanesljivost?

S punco sva ob selitvi vzela tega https://www.pricaraj.si/pralni-stroj-wm..., moram reči, da pri beko-tu dobiš za ceno kar veliko. Opere kvalitetno, predvsem pa je tih...pri prejšnjem pralnem stroju sem se ob odprtih vratih kopalnice počutil kot da živim ob letališču.

Looooooka ::

Hotpoint WMD 752
Pocen k svinja...dela tko, da res ni.
Če kaj več ne verjamem je to, da je Gorenje to, kar je bil pred 20 leti. Preveč njihovih zadev je bilo potrebno servisirati v zadnjih par letih. Pa glede na to, da pri vseh dobiš garancijo za 2 leti...da bom metal stran 800 eurov zato, da bo "gorenje". Ne hvala. Ni nepremičnina :)

RejZoR ::

Gorenjeve dobiš že zelo dobre za 450-500 EUR...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mmanson ::

Za model W7643L je cena na Gorenjevi strani 520, na strani Enaa pa 435, kar se mi zdi za tak stroj ugodno.Zdi se mi, da gre za višji srednji nivo strojev, vseeno pa bi bilo dobrodošlo mnenje nekoga, ki tak stroj ali stroj istega razreda uporablja.

gruntfürmich ::

ja, venomer se posluša jamranje kako današnji stroji niso več kar so bili ta stari in podoben krap.
ampak koliko folka pa zapravi danes za stroje kolikor je zapravilo učasih? pralni je bil več kot plača, sesalci in ostala krama tudi zelo drago...
treba kupi mileja za 2k€ pa potem sodi današnje stroje vs stare, ne pa sranje za 300€...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

RejZoR ::

Pa tud opevani Miele ni glih neki...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

BigD ::

Važna je garancija, danes se nič več ne dela kot prej ko smo imeli pralne stroje za 20 let!

Kupi z 6-7 letno garancijo! Potem ko kaj gre ti samo un del menjajo! Al je to guma al pa elektronika!

gruntfürmich ::

RejZoR je izjavil:

Pa tud opevani Miele ni glih neki...


verjamem. ampak po angleški raziskavi so z njim še najbolj zadovoljni...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

negot ::

RejZoR je izjavil:

Pa tud opevani Miele ni glih neki...


Imam ga že 15 let in ga ne zamenjam, imam tudi druge stvari od Miele in so res razred zase, kar z veseljem tudi plačaš, :)

Malajlo ::

Mnja, jaz bom kar pri Gorenju ostal. Kolikor ti stroji operejo pri meni, zdržijo vsaj 30 let. 7 kg cot na dan. 356 dni na leto. Če kak dan spustimo, sta pa dve žehti.
Simpl&Logical je po osmih letih počila jermenica. So zamenjali tudi inox kad zastonj, plačal sem samo delo (40€). Ker to se pa ne bi smelo zgoditi. Sicer sem stroj čez dve leti menjal za bolj zmogljivega (trije pamži, vsakodnevne neke športne, plesne akcije, da o plezanju na drevesa in podobnih umazanih vragolijah ne govorim).

Assass1n ::

Kaj pa zame, tastar gorenje bo počasi škripnil, ker na vsake 2-3 shodi po kopalnici. Perem 2-3 na teden 1x se pravi bolj malo. Plačal bi pa okoli 300€, nekih posebnih funkcij ne rabim.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

D3m ::

Amortizerje imaš zjebane pa gre malo po svoje.

sicer pa za 300€ dobiš:

http://www.ga.si/aparati/pralni-stroj/c...
|HP EliteBook|R5 6650U|

Assass1n ::

Vau pa sej ta ima vse, moti me edino "samo" dve leti garancije. Imam candy pomivalni stroj star 20 let pa še kar dela :) a je to isti candy al je že 100x prodan/menjan samoistoime.press
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

D3m ::

Assass1n je izjavil:

Vau pa sej ta ima vse, moti me edino "samo" dve leti garancije. Imam candy pomivalni stroj star 20 let pa še kar dela :) a je to isti candy al je že 100x prodan/menjan samoistoime.press


Še zmeraj isti (družinsko podjetje).

Ni prodan. On kupuje druge.

Sam imam pralno-sušilni od Candya. Oziroma vso belo tehniko doma imam od Candya. Cena in specifikacija je bila odločilni faktor.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

kandelaber ::

Zdravo, odločam se med nakupov pralnega lia pralnosušilnega stroja nižjega cenovnega razreZaenkrat sme prišel do tega http://www.ceneje.si/Izdelek/1232846/do...

Ima kdo kakšna priporočila, večkra sme zasledil da so kombinirani stroji slab nakup in glede na to da bom imel v stanovanju prazno sobo lahko sušim perilo tudi tam brezu da bi imel vlažno stanovanje.

gruntfürmich ::

https://www.zps.si/images/stories/domno...

LGF84A8YD 2 (3,9) 3 (2,5) 2 (3,7) 3 (2,9) 2 (3,8) 2 (3,6) 3 (2,7) 3 (3,4)
Hotpoint WDG 8640B 2 (3,6) 4 (1,9) 3 (3,3) 3 (2,9) 2 (4,1) 4 (2,2) 3 (3,0) 3 (3,1)
Candy EVO4W2643DS 2 (3,6) 4 (2,0) 5 (1,0) 3 (2,6) 3 (3,2) 4 (1,8) 4 (2,0) 3 (2,8)
Kenny WD1300 3 (3,4) 4 (2,0) 5 (1,3) 3 (2,6) 3 (3,3) 4 (2,4) 3 (2,5) 3 (2,7)
Elektro Helios KT 4257 3 (3,0) 4 (2,3) 4 (1,6) 4 (2,1) 3 (3,2) 4 (2,2) 4 (1,9) 3 (2,6)
Cylinda FTTK 4940 4 (2,3) 5 (1,2) 4 (2,4) 2 (3,5) 2 (3,6) 4 (2,0) 4 (1,9) 4 (2,3)

oklepaj je ocena, po vrsti: PRANJE, SUŠENJE, NEPREKINJENO PRANJE IN SUŠENJE, PORABA ENERGIJE, PORABA VODE, GLASNOST, UPORABA, SKUPNA OCENA

Skupna testna ocena je sestavljena iz delnih ocen za: pranje (40 %), sušenje (20 %),
neprekinjeno pranje in sušenje (5 %), porabo energije (10 %), porabo vode (10 %),
glasnost (5 %), uporabo (10 %).
Legenda:
1 zelo dobro (4,5 - 5,5 točk) 2 dobro (3,5 - 4,4 točk)
3 povprečno (2,5 - 3,4 točk) 4 pomanjkljivo (1,5 - 2,4 točk) 5 nezadovoljivo (0,5 - 1,4 točk)

---------------------------------------------------------

Bosch
WVH28540SN
CENA: 944 EUR*
ZMOGLJIVOST PRANJA/SUŠENJA (KG): 7/4
SKUPNA OCENA: 3 (3,4)
PRANJE: 2 (3,8)
SUŠENJE: 4 (2,4)
NEPREKINJENO PRANJE IN SUŠENJE: 3 (2,8)
PORABA ENERGIJE: 3 (2,6)
PORABA VODE: 1 (4,5)
GLASNOST: 2 (3,6)
UPORABA: 3 (3,1)

PREDNOSTI: stroj dobro pere in odlično
ožema. Programi za sušenje so še kar natančni,
saj je perilo enakomerno posušeno.
Pri sušenju ne potrebuje vode. Deluje razmeroma
tiho, uporaba je dokaj enostavna
(odstranjevanje vlaken po sušenju z vodo).
POMANJKLJIVOSTI: pranje in sušenje traja
dolgo časa; perilo je po sušenju zelo zmeč-
kano. Za sušenje porabi veliko energije.
* spletni nakup; dobava iz skladišča v Avstriji; garancija; servis
v Sloveniji, rezervni deli pa po naročilu, zato je čas popravila
daljši.

Electrolux
EWW1686HDW
CENA: 900 EUR
ZMOGLJIVOST PRANJA/SUŠENJA (KG): 8/7
SKUPNA OCENA: 3 (2,9)
PRANJE: 3 (3,4)
SUŠENJE: 4 (1,7)
NEPREKINJENO PRANJE IN SUŠENJE: 3 (3,1)
PORABA ENERGIJE: 3 (2,6)
PORABA VODE: 2 (3,6)
GLASNOST: 4 (2,4)
UPORABA: 3 (2,6)
PREDNOSTI: solidno pranje, bombažno perilo
opere bolje kot občutljivo. Ožemanje
je učinkovito, programi pranja pa ne trajajo
pretirano dolgo. Pri uporabi programa
pranja in sušenja (brez prekinitev) je koli-
čina vlage, ki ostane v perilu, bliže nastavljeni;
pri pranju varčuje z energijo in vodo.
POMANJKLJIVOSTI: slabo izpiranje pri pranju;
dolgotrajni in nenatančni programi
sušenja (v perilu ostane preveč vlage).
Perilo je neenakomerno posušeno in zelo
zmečkano. Pri sušenju porabi veliko energije,
med delovanjem pa je moteče glasen.

Gorenje
WD 95140
CENA: 870 EUR
ZMOGLJIVOST PRANJA/SUŠENJA (KG): 9/7
SKUPNA OCENA: 4 (2,3)
PRANJE: 3 (2,7)
SUŠENJE: 5 (1,2)
NEPREKINJENO PRANJE IN SUŠENJE: 3 (3,2)
PORABA ENERGIJE: 3 (2,6)
PORABA VODE: 3 (3,3)
GLASNOST: 3 (2,6)
UPORABA: 4 (1,5)
PREDNOSTI: dobro izpira; programi pranja
ne trajajo pretirano dolgo. Ko uporabimo
program pranja in sušenja (brez prekinitev),
je količina vlage, ki ostane v perilu,
bliže nastavljeni stopnji. Pri pranju je var-
čen z energijo, pri sušenju pa z vodo. Med
delovanjem je razmeroma tih.
POMANJKLJIVOSTI: slabo pere in slabo ožema
(pri programu za pranje bombažnega
perila stroj ožema perilo pri manjši hitrosti
centrifuge, 800 vrtljajev na minuto). Programi
sušenja so nenatančni in trajajo zelo
dolgo. V perilu ostane po sušenju preveč
vlage; perilo je zelo zmečkano. Je neprijazen
za uporabo (predal za detergent se
zatika, slaba ocena za navodila).

Test pralno - sušilnih strojev
Dobro perejo, pri sušenju pa so hude težave! Zadnji test je pokazal, da kombinirani stroji niso enakovredna zamenjava za samostojne izvedbe. Po rezultatih je pranje v njih podobno dobro kot v pralnih strojih, česar pa nikakor ne moremo trditi za sušenje: za preizkus smo izbrali moške srajce in rezultati so bili v vseh strojih tako porazni, da so prav vsi dobili negativno oceno.

Stroji na testu
Tudi pralno-sušilni stroji sledijo usmeritvi proizvajalcev po večji zmogljivosti: v njih lahko operemo 6 do 9 kilogramov perila, čeprav so po velikosti podobni klasičnim aparatom. Zmogljivost sušenja je pričakovano nekoliko manjša, saj lahko naenkrat posušijo od 4 do 7 kilogramov perila. Preverjali smo, kako učinkoviti so tisti osnovni programi, ki jih tudi v praksi najpogosteje uporabljamo. Ugotovili smo, da stroji, ki imajo večji nabor programov, niso v prednosti pred tistimi, ki jih imajo manj.

Stroji na testu imajo zmogljivejše centrifuge (1.400 vrtljajev na minuto, Electrolux celo 1.600), kar je glede na to, da v njih tudi sušimo, zelo pomembno. Z največjo hitrostjo ožemajo perilo pri uporabi programa za bombažno perilo, pri programih za občutljivejše tkanine pa se hitrost samodejno zmanjšuje. Centrifuga se le pri stroju iz Gorenja tudi pri programu za bombaž vrti z manjšo hitrostjo (800 vrtljajev na minuto). To pomeni, da moramo za varčnejše sušenje samo povečati hitrost. Vsi so opremljeni s programsko uro (Gorenje do 12 ur, pri drugih 24), ki omogoča, da nastavimo vklop stroja v času nižje cene elektrike, in z LED-prikazovalnikom za spremljanje dogajanja v stroju. Nekateri stroji pa nas tudi z zvočnim signalom opozorijo, da je program končan (stroj iz Gorenja ga nima).

Pranje kot v pralnem stroju
Preizkusi so potekali kot pri testiranju pralnih strojev. Perilo (rjuhe, kavbojke, srajce) smo prali pri 40 °C z uporabo programa za bombažno oziroma sintetično perilo (občutljivo), v boben pa smo dodali še standardne krpe z nanesenimi madeži (kri, mleko, črnilo, maščoba, olje, saje, solatni preliv, vino, čaj, ličilo, čokoladni sladoled). Ugotavljali smo, kako stroji operejo perilo, kako ga izpirajo, ožemajo in primerjali, koliko časa traja posamezen program.

Večina testiranih pralno-sušilnih strojev pri pranju ni imela večjih težav, še najslabše so bile ocene za izpiranje (podobne so bile ugotovitve tudi na testu klasičnih pralnih strojev). Pri kombiniranih strojih je zelo pomembno ožemanje, saj rezultati vplivajo na čas in ceno sušenja perila. Po dobrih rezultatih izstopa LG, za njim pa Boschev stroj, ki dobro opere tako bombažno kot sintetično perilo in dobro ožema. Pri izpiranju sicer ne blesti, a je še vedno med boljšimi. Manj navdušeni pa smo bili nad trajanjem pranja, saj je bilo dolgotrajno.

Gorenjev stroj je z rezultati pranja precej razočaral. Vzrok je treba vsaj delno iskati v temperaturi pranja, ki je po naših meritvah pri vseh programih za približno 5 °C nižja od nastavljene. Zaradi zmanjšane hitrosti centrifuge pri ožemanju s programom za bombažno perilo ostane po pranju v njem tudi veliko vode. Čeprav stroj dobro izpira, je ocena za pranje relativno slaba.

Nenatančno sušenje in zmečkano perilo
Pri sušenju so imeli vsi stroji težave. Testiranje je potekalo enako kot pri samostojnih sušilnih strojih. Bombažno perilo smo sušili do stopnje vlažnosti, ki je primerna za shranjevanje v omaro (0 % vlage) in do stopnje, ki je primerna za likanje (12 % vlage), občutljivo perilo pa do stopnje za likanje (1 % vlage). Ne le, da lahko v kombiniranih strojih sušimo le manjšo količino perila, tudi po tem, kako sušijo, niso primerljivi s sušilnimi stroji. Programi sušenja trajajo nenormalno dolgo in so zelo nenatančni. Perilo je neenakomerno posušeno in zelo zmečkano. Vsi stroji so zato dobili slabe ocene za sušenje. Najboljši med slabimi je LG, a še ta je oceno 'povprečno' ujel le za las.

Poglejmo te težave podrobneje. Za sušenje kilograma bombažnega perila, ki ga želimo pospraviti v omaro, so stroji potrebovali od 34 (LG) do 105 minut (Electrolux), v povprečju pa kar 46 minut. Glede na zmogljivost sušenja to pomeni, da bomo perilo, ki smo ga oprali v enem bobnu, sušili več ur. Po končanem sušenju pa bo v perilu ostalo preveč vlage.

Pri vseh programih je zahtevano stopnjo vlage v perilu dosegel le LG, za njim se je uvrstil Boschev model, a je bilo občutljivo perilo nekoliko premokro (4 % vlage). V Electroluxovem modelu nismo mogli povsem posušiti bombažnega perila, saj smo v njem po končanem programu namerili 28 % vlage. Najbolj nenatančen pri vseh programih je bil Gorenjev stroj. Pri sušenju bombažnega perila "do suhega" je ostalo v njem 12 % vlage (kar bi bilo odlično za likanje), pri sušenju "za likanje" pa smo namerili kar 41 % vlage. Če bi želeli doseči vlažnost, primerno za likanje, bi morali sušenje podaljšati kar za dve uri. Tudi po sušenju občutljivega perila je ostalo v njem občutno preveč vlage (20 %).

Kar pri polovici strojev je bilo perilo neenakomerno posušeno: medtem ko so bili nekateri kosi perila še povsem mokri, so bili drugi že suhi. Največja odstopanja smo ugotovili pri Electroluxovem modelu. In še eno razočaranje: perilo je bilo po sušenju v pralno-sušilnih strojih tako zmečkano, da smo ga le stežka zlikali. Za preizkus smo izbrali moške srajce in rezultati so bili v vseh strojih tako porazni, da so prav vsi dobili negativno oceno. Pralno-sušilni stroji torej niso ravno primerni za sušenje oblačil.

Ko peremo in sušimo brez prekinitve
Nekateri stroji imajo program za neprekinjeno pranje in sušenje, pri drugih pa je treba sušenje po končanem pranju vklopiti ročno. Pomanjkljivost take uporabe je v tem, da peremo le toliko perila, kot ga smemo v stroju sušiti, torej manj kot je zmogljivost stroja. V test pralno susilnih strojev3praksi je način priljubljen, saj bi morali sicer še pred vklopom sušenja odstraniti iz bobna del perila. Prali smo toliko bombažnega perila, kot ga za sušenje priporoča proizvajalec, perilo pa smo posušili do suhega. V stroju je bilo manj perila, zato je bilo za pranje in sušenje potrebno nekoliko manj časa. Bolj presenetljiva je ugotovitev, da je bilo sušenje pri tem načinu natančnejše. Polovica strojev je posušila perilo do stopnje, ki je bliže zahtevani glede na izbrani program; med njimi je tudi Gorenjev. Po razlagi preizkuševalcev naj bi bil vzrok za boljše rezultate manjša količina perila v bobnu, ki se pri ožemanju lepše razporedi in je zato bolj enakomerno ožeto.

Zaradi sušenja je poraba energije velika
Zaradi razlik v zmogljivosti strojev smo pred ocenjevanjem porabo energije in vode preračunavali na kilogram perila. Meritve smo izvajali pri uporabi osnovnih programov pranja in sušenja. Slabe končne ocene za porabo energije kažejo, da porabijo stroji precej energije. Pri pranju ne izstopajo po varčnosti, pa tudi ne po potratnosti. Rezultati niso bistveno drugačni kot pri preizkusu pralnih strojev. Precej več energije pa je potrebno za sušenje in poraba je precej večja kot pri sušenju v samostojnem sušilnem stroju. Ocene so zato pri vseh strojih porazno slabe. "Najpožrešnejši" med vsemi je Gorenjev stroj, zato je dobil negativno oceno.

Preverili smo tudi, za koliko se spremeni poraba, če je v stroju manj perila, saj proizvajalci radi poudarjajo, da je v tem primeru manjša. Izkazalo se je, da je absolutna številka sicer res nižja, vendar pa se podatki pri preračunu porabe energije na kilogram opranega perila spremenijo: poraba na kilogram je večja. Če želimo torej varčno uporabljati stroj, poskrbimo, da bo poln!

Vodo porabljajo tudi pri sušenju!
Sušilni stroji potrebujejo vodo za pranje in sušenje. Pri pranju porabijo podobno količino vode kot pralni stroji, pri 80-odstotni polnitvi z bombažnim perilom smo namerili povprečno porabo 11,7 litrov za kilogram perila. Tudi glede porabe vode velja, da jo z zmanjševanjem količine perila sicer res porabimo manj, a to pomeni večjo porabo na kilogram perila. Tako pri 40-odstotni polnitvi na primer porabimo v povprečju še za okoli 3 litre več vode. Verjetno pa vsi potrošniki ne vedo, da v pralno-sušilnih strojih potrebujemo vodo tudi za sušenje. Hladna voda hladi vroč, vlažen zrak in skrbi za kondenzacijo pare. Poraba vode je razmeroma velika in se od stroja do stroja razlikuje, ne nazadnje tudi zaradi razlik v njihovi zmogljivosti. Testirani stroji porabijo za sušenje bombažnega perila "do suhega" povprečno 8,6 litra vode na kilogram perila (od 6,5 pa do 14,7 litrov).

Izjema je Boschev stroj, ki deluje po novi tehnologiji in za kondenzacijo ne potrebuje vode; ta poteka s pomočjo zraka. Vodo potrebuje le za čiščenje odzračevalnih poti. Z njo odplakuje ostanke tekstilnih vlaken v odtok, vendar za to porabi le okoli 3 litre vode, kar pomeni pri tem stroju (njegova zmogljivost sušenja je 4 kilograme perila) manj kot 1 liter na kilogram perila.

vip klicaj 2Perilo mora čim prej iz stroja. Po končanem sušenju se samodejno vklopi program proti mečkanju: boben se v določenih intervalih nekajkrat zavrti, da zrahlja in prerazporedi perilo. Visoka temperatura, ki se le počasi znižuje, povečuje zmečkanost perila, zato je priporočljivo perilo čim prej vzeti iz bobna.
Bolj in manj tiho delovanje
Z dobro oceno se lahko pohvalita Boschev in LG-jev stroj, sprejemljivo glasen je tudi stroj iz Gorenja, vsi drugi so preglasni. Najglasnejši so stroji med ožemanjem, nekoliko manj, a še vedno zelo, pa med sušenjem.

Uporaba ni ravno enostavna
Kako enostavni so stroji za uporabo, je ocenjevala skupina preizkuševalcev. Odgovarjali so na vprašanja o polnjenju, praznjenju stroja, o odmerjanju pralnega sredstva, kako se stroji upravljajo in kakšen je nadzor ter vzdrževanje. Del ocene je bila tudi preglednost in jasnost navodil. Preizkuševalci so imeli preveč pripomb, da bi lahko testirani stroji dobili dobre ocene. Vzrokov za zniževanje ocene je bilo več: test pralno susilnih strojev4slabo pregledna plošča za upravljanje s številnimi, premajhnimi tipkami, ki so pretesno skupaj, kar otežuje izbiro, označevanje zgolj s simboli, predal za detergente, ki se pri izvlečenju zatika, oznake za odmerjanje pa so slabo vidne (beli znaki na beli plastiki), premajhna odprtina vrat in/ali kot odpiranja, težko dostopni filtri. Precej je bilo tudi pripomb na navodila: slabe ilustracije, slaba razlaga programov in upravljanja, premalo podatkov o porabi energije. Polovica strojev je kljub temu na koncu dobila oceno "povprečno", med njimi Boschev in Electroluxov, drugi so bili slabši. Največ pomanjkljivosti so našteli pri Gorenjevem stroju.

Dobrih pralno-sušilnih strojev na testu ni bilo
Na pranje v testiranih strojih nimamo večjih pripomb, povsem nesprejemljivi pa so rezultati sušenja, saj nismo pričakovali, da bodo tako slabi. Programi sušenja trajajo predolgo in so nenatančni, kot da ne bi imeli vgrajenih senzorjev za vlago. Ni nenavadno, da je perilo v kombiniranem stroju po sušenju bolj zmečkano, kot bi bilo v sušilnem stroju, a takih gub, ki jih težko odstranimo, na perilu ne bi smelo biti. Velika poraba energije in vode za pranje in sušenje ne nazadnje pomeni velike stroške, kar je tudi pomembno, ko se odločamo za nakup.

Cene testiranih pralno-sušilnih strojev so še kar zmerne glede na to, da sta v enem stroju združeni funkciji dveh, pralnega in sušilnega, a kaj, ko ena od funkcij nikakor ne izpolni pričakovanj. Na testu torej ni bilo dobrih kombiniranih pralno-sušilnih strojev, izbiramo lahko le med še sprejemljivimi in bolj ali manj slabimi. Gotovo imajo proizvajalci pri razvoju teh strojev še veliko dela. Nekaj izboljšav pa smo že opazili, na primer sušenje brez porabe vode in boljše čiščenje odvodnih cevi s pomočjo manjših količin vode pri Boschevem modelu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

D3m ::

Jaz svojega kombiniranega ne dam. Dobro pere in suši.
|HP EliteBook|R5 6650U|

gruntfürmich ::

vsak berač svojo malho hvali.
sploh tak, ki si boljšega ne more privoščiti, ali pa niti ne ve kdo v družini pere nanjga...
očitno so vsa ta testiranja odveč, ker ti veš da je tvoj zelo dober.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri pralni stroj (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
785183953 (337) cortez
»

Pralni stroj Beko - izkušnje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6224342 (2592) MIHAc27
»

Pralni stroj je crknil

Oddelek: Kaj kupiti
244537 (3571) darkolord
»

Nakup pralnega stroja BEKO (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5930294 (24816) anjabebler

Več podobnih tem