» »

Kateri pralni stroj

Kateri pralni stroj

Rok Woot ::

Hvala za izčrpen odgovor Mojca, sem kar sam zamenjal jermen. Kljub kratkemu odgovoru, sem vse prebral, ter se veliko naučil.

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

To je ena razlika, druga pa, da so sedaj narejeni tako, da se jih ne splača servisirati. Včasih je serviser razdrl črpalko in v njej zamenjal del za 10 evrov, sedaj pa mora zamenjati celo črpalko za 100 evrov, kar se pri 5+ let starem stroju, ki nov stane 300 evrov, komaj splača, če sploh se. Figurativno rečeno, da se ne bo kdo obešal na konkretne številke.

+ tega da so bili dragi ko pes. na 12 čekov je bila za večino realnost.

mojca je izjavil:

...Jaz sem naposled stisnila zobe, se ob zelo konkretnem popustu odločila za njihov model z avtomatskim dozirnikom dvokomponentnega praška in upam, da bo delal še nadaljnih 30 let (servis je proti Gorenju verjetno drag kot žafran, če se kaj pokvari). Proti tisti stari kripi je to ferari proti fičkotu. Poleg milijona obskurnih funkcij, na katere sploh pomislil ne bi (na visoki nadmorski višini avtomatsko pere na manj kot 90 stopinj, da ne pride do težav z vrenjem vode; možnost naknadnega vstavljanja perila, pri čemer se vrata odprejo šele potem, ko temperatura dovolj pade, da se ne moreš opeči, "stokilska" utež, da se stroj ne sprehaja; ko se program konča, še vedno rahlo obrača boben in piska, dokler ne pobereš perila, da se perilo ne zmečka preveč in da te opomni, da je končal, kadarkoli greš mimo; "predlikanje" perila na visoki temperaturi pred koncem programa - da je perilo manj zmečkano, ...) do parih celo uporabnih stvari (pranje pernic/puha, pranje in impregranicija oblačil z membrano, ... tudi s posebnimi praški) in do "vodenja za rokico" (stroju poveš, da imaš madeže trave, pa ti napiše, kaj naredi z njimi; predpranje se vklopi glede na tvoj podatek, kako močno umazano perilo imaš ...), pa nemškega pretiravanja (do evrocenta oz. 0,1 kWh natančno poročanje porabe el. energije ter vode za vsako pranje posebej, do ml natančno doziranje praška glede na trdoto vode, pet različni dolžin predpranja, pet različnih nivojev dodatne vode za npr. alergike, vedno vsaj trije nivoji določanja umazanosti perila, čemur se stroj prilagodi z dolžino programa in količino uporabljenega praška)....

pa ne da si šla to kupiti...:))
boš povedala čez 1 leto koliko od teh funkcij uporabljaš...:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

mojca je izjavil:

...Jaz sem naposled stisnila zobe, se ob zelo konkretnem popustu odločila za njihov model z ...

gruntfürmich je izjavil:

pa ne da si šla to kupiti...:)) ...boš povedala čez 1 leto koliko od teh funkcij uporabljaš...:D
Ziher bo vse :)) ...

Zdej pa je treba še malo stisnit zobe in nabavit prenapetostno zaščito s filtrom ua 15€ za med vtikač in vtičnico, da bo dodatna zaščita za vso to komp tech v njem, da ne odleti ob kaki prenapetosti ali nevihti, da se pralnemu stroju ne zmeša ali crkne (hint: popravilo "Uko iz glave" ... jest mam to celo na Whirlpool-u za male pare (no šmency fancy electronics) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

BlackLight ::

Še jaz bi potreboval malce pomoči, torej po cca 7-8 letih (se mi zdi) nam je crknil pralni stroj Gorenje, pokvaril naj bi se senzor obratov na servisu pa so rekli da najprej 40eur pregled nato še sploh popravilo tak da min 100 lahko računamo. Zato smo se odločili da kupimo novega, trenutno smo gledali Samsungov in Boshev pralni stroj, kaj bi pa vi priporočali?

Gledali smo te 3:
Samsung WW70K5410UW
Bosch WAT24460BY
Samsung WW80K5410UW

Videl pa sem da se priporoča zadnje čase Bekote?

BlackLight ::

Se opravičujem za double post, sem še malo prebral sedaj priporočila in sem naletel na Bekotovega: http://www.aliansa.si/izdelek/wmy81443s... kaj pravite?

BorutO ::

Na spletni strani ZPS (Zveze potrošnikov Slovenije) sem našel test pralnih strojev, ki so jih naredili.
Tu je celoten članek - ne vem, če neregistrirani obiskovalci lahko vidite celoten članek.
https://www.zps.si/index.php/dom-in-vrt...

Članek je bil objavljen 24.8.2016, torej predvidevam, da so testi dokaj novi.

Na tej sliki so pralni stroji, ki jih je mogoče kupiti v Sloveniji:


Na tej sliki so vsi pralni stroji, ki jih je in ni mogoče kupiti v Sloveniji (Kjer je Slovenska zastava prečrtana, ni na prodaj v Sloveniji):


Še link članka, kako testirajo naprave:
https://www.zps.si/index.php/revija-vip...
in
https://www.zps.si/index.php/revija-vip...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BorutO ()

darkolord ::

4,5 eur hočejo za članek.

Se mi pa zdi sodeč po tabeli malo čudna razporeditev točk:
- 15% točk je poraba energije in vode, čeprav so vsi A+++
- hrupnost se ne ujema s podatki o glasnosti v tabeli
- trajanje programa se ne ujema s podatki o trajanju v tabeli
- ...

Okapi ::

Pralni stroj se kupi tak, da dobro opere, ne da špara z vodo. Jaz recimo vedno uporabim dodatno izpiranje, tudi če verjetno sploh ne bi bilo potrebno, ker me tistih nekaj centov več za dodatno vodo in elektriko ne gane.

darkolord ::

Ja. To šparanje vode s sabo prinese tudi to, da se zadeva ne izpere najbolje in v stroju se potem namnožijo bakterije in vse skupaj začne smrdeti.

Teme na forumih na temo "pralni stroj smrdi" so zadnje čase precej pogostejše.

Ma nemoj. Poln boben perila pa 50 litrov vode. Tolk vode gre glih v eno košaro za perilo.

BorutO ::

Na spletni strani ZPS (Zveze potrošnikov Slovenije) sem našel test pralnih strojev, ki so jih naredili.
Tu je celoten članek - ne vem, če neregistrirani obiskovalci lahko vidite celoten članek.
https://www.zps.si/index.php/dom-in-vrt...

Članek je bil objavljen 24.8.2016, torej predvidevam, da so testi dokaj novi.

Na tej sliki so pralni stroji, ki jih je mogoče kupiti v Sloveniji:


Na tej sliki so vsi pralni stroji, ki jih je in ni mogoče kupiti v Sloveniji (Kjer je Slovenska zastava prečrtana, ni na prodaj v Sloveniji):


Še link članka, kako testirajo naprave:
https://www.zps.si/index.php/revija-vip...
in
https://www.zps.si/index.php/revija-vip...

Celoten članek:

gruntfürmich ::

darkolord je izjavil:

4,5 eur hočejo za članek.

Se mi pa zdi sodeč po tabeli malo čudna razporeditev točk:
- 15% točk je poraba energije in vode, čeprav so vsi A+++
- hrupnost se ne ujema s podatki o glasnosti v tabeli
- trajanje programa se ne ujema s podatki o trajanju v tabeli
- ...

le kaj se grejo! zahtevajo plačilo za ogled izvedenega testa!

- očitno ni povsod enaka poraba vode in elektrike...
- hup se ne ujema? čudno, tudi poraba goriva pri avtih se ne ujema s podatki proizvajalcev.
- trajanje programa se učasih prilagaja količini perila v bobnu

in itq vsi večinoma damo dodatno količino vode pri vsakem pranju...

kje je mojca da pove kako je kaj novi stroj ????
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Ja, samo fino bi bilo, da se tudi vidi dejanske podatke (in kriterije), na katerih so ocenjevali.

mojca ::

gruntfürmich je izjavil:

kje je mojca da pove kako je kaj novi stroj ????

Saj sem že v "prvem" odgovoru napisala, da je to "ferari" nasproti staremu stroju in da dosti bolje opere. In povedala, da je to morda nefer primerjava, ker je bil stari stroj zelo bogi. Cunje, ki so prej smrdele, ne smrdijo več. Zdaj čisto lepo dišijo (čeprav ne vem, ali je to dobro ali slabo, saj vonj med drugim pomeni, da je nekaj praška ostalo v perilu). In peremo lahko stvari, ki ji prej nismo mogli.

Edina doslej odkrita slabost (nepreverjena): zdi se mi, da se je dvema starejšima potiskanima majicama, ki sta se prali na bombaž 40, malenkost spraskal tisk. Samo temu bi človek lahko rekel tudi uporabniška napaka (nezavedanje, da so programi intenzivnega čiščenja manj prijazni do občutljivejših tkanin kot pri slabšem stroju, ki niti madežev ni operal dobro).

Druga slabost: starejši člani gospodinjstva bodo potrbovali nekoliko dlje, da se naučijo uporabljati stroj.

gruntfürmich ::

mojca je izjavil:

Edina doslej odkrita slabost (nepreverjena): zdi se mi, da se je dvema starejšima potiskanima majicama, ki sta se prali na bombaž 40, malenkost spraskal tisk. Samo temu bi človek lahko rekel tudi uporabniška napaka (nezavedanje, da so programi intenzivnega čiščenja manj prijazni do občutljivejših tkanin kot pri slabšem stroju, ki niti madežev ni operal dobro).

morda pa le ni nepreverjena:
Kako perejo?
Glede na boljšo higieno, pogosto pranje in zmogljive detergente danes večinoma peremo pri nižji temperaturi (razen seveda, ko je v hiši dojenček ali je kdo v družini bolan), zato smo tudi na testu vse perilo prali pri 40 °C: bombažne rjuhe s programom za bombaž (boben smo napolnili 80-odstotno) in oblačila iz mešanice bombaža in sintetike s programom za občutljivo perilo. Za merjenje učinkovitosti pranja smo perilu dodali standardne madeže. Rezultati pranja nas niso razočarali. Stroji, ki so v prodaji pri nas, za pranje niso dobili slabših ocen kot »povprečno«. Najboljše ocene za pranje so dobili modeli znamk Miele in Bosch. Pri pranju bombažnega perila se je odlično odrezal tudi Gorenjev model W 7643 L. Rezultati ne presenečajo, saj ti stroji perejo pri višji temperaturi od nastavljene: Miele pri 45 do 50 °C, Bosch pri 46 do 48 °C, Gorenje pri 44 do 48 °C. Med vsemi temperatura ne preseže nastavljene le v obeh Hooverjevih in v Candyjevem modelu, kar tudi pripomore k povprečnim rezultatom
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

mojca ::

Hm, zanimivo. Napovednik na http://www.whitegoodshelp.co.uk/washing... pravi ravno obratno – da nekateri stroji uporabljajo nižjo temperature, da lahko dobijo boljšo energijsko oceno. Zares imaš dve različni nastavitvi za 40 stopinj. Privzeta naj bi prala "enako učinkovito kot na 40-ih stopinjah, samo energetsko bolj učinkovito oz. dlje časa pri nižji temperaturi (in odsvetovano takrat, ko je zahtevana višja stopnja higiene)". Ampak to je ravno obratno od tega, kar pravi citat zgoraj. Bom poskušala najti primerne senzorje temperature.

Malajlo ::

Svašta. Voda ima 40° ali pa "40°".
Saj, jaz sem se pa na mojo bentil, da mi je uničila jakno, ker je ziher prala na višji temperaturi, ona pa da na 40. Očitno je prala na unih drugih 40.
Ko smo že pri temperaturah - a cote, ki zdržijo pranje do 30°, lahko imaš v vročem avtu? Kaj pa če so še mokre?

Okapi ::

Kaj v avtu - ko jih imaš oblečene, so ves čas v bistvu na 37 stopinjah.

gruntfürmich ::

jst sem vedno vse svoje barvne bombažne cote pral na 60° programu pa nikoli ni bilo panike pri kvalitetnih cotah. ampak to je na 15 let starem gorenjevem stroju.

zdaj bom očitno dobro premilil če bom take cote na mielejevem spustil na 60° program... raje na 40°5 in bo pralo na 50, kar mi je še najbolj ušeč8-)

mojca je izjavil:

Hm, zanimivo. Napovednik na http://www.whitegoodshelp.co.uk/washing... pravi ravno obratno – da nekateri stroji uporabljajo nižjo temperature, da lahko dobijo boljšo energijsko oceno. Zares imaš dve različni nastavitvi za 40 stopinj. Privzeta naj bi prala "enako učinkovito kot na 40-ih stopinjah, samo energetsko bolj učinkovito oz. dlje časa pri nižji temperaturi (in odsvetovano takrat, ko je zahtevana višja stopnja higiene)". Ampak to je ravno obratno od tega, kar pravi citat zgoraj. Bom poskušala najti primerne senzorje temperature.

jst mislim da so to težke buče.
nobeden ne bo šel kupovat stroja, ki bo kot učinkovitost pranja zbral 30 točk in pere pri nižji temperaturi in porabi malo manj štroma, napram stroju ki je zbral 80 točk in pere pri višji T in porabi malo več štroma...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

BorutK-73 ::

Zgleda goljufajo VSI proizvajalci za boljše "ocene", ne samo pri avtih ali beli tehniki.;((
Sem gledal danes za nov pralni stroj (zjutraj mrknil star) in edino kar mi je važno je garancija. Verjetno bom vzel Gorenje W6101/S za 260€, pa še v globino je manjši za 13cm.
https://www.mimovrste.com/pralni-stroji...

sokol11 ::

Vidim da že štiri mesece noben ne piše o pralnih strojih. :)

Kaj bi predlagali izmed teh spodnjih - ali rajši kaj drugega?
LG - https://www.bigbang.si/pralni-stroji/f1...
Gorenje - http://www.ga.si/aparati/pralni-stroj/g...
Samsung - https://www.ga.si/aparati/pralni-stroj/...

Tale Gorenjev bi naj imel ločen proklop tople vode da jo ni treba toliko dogrevati če imaš že na dovodu dovolj toplo? Kolikor berem po netu sicer kritizirajo novodobne Gorenjeve pralne stroje, hvalijo pa LG in Samsung. Je kaj na tem? Ker drugače ima Gorenje še vedno 5 letno garancijo, LG in Samsung pa 2 leti splošne garancije + 10 let na inverterski motor (glede na zasnovo ta tudi pri Gorenju nebi smel po 5 letih crknit).
>-<

gruntfürmich ::

slovenskega:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

k4vz0024 ::

Kako se obnese HOOVER DXC3 263/2-S, v smislu pranja umazanije in mečkanja perila?

sokol11 ::

Takole odločitev je padla vzamemo domače, made in EU. :) Vzel sem Gorenje W8665K na onem ZPS testu je bil soliden, ne razumem sicer kako so to ocenjevali, primer:



Bosch WAW32540EU in Gorenje W8665K imata podobni deklarirani porabi elektrike in vode, podobno trajanje programa in podobno dejansko porabo elektrike in vode. Potem pa eden dobi 67 točk v kategoriji Poraba energije in vode drugi pa 36 točk? What am I missing? :)

V akciji na netu 480 EUR, standardna 5 letna garancija in 10 na motor, da bog da, da dela bi delal 15 let. :)
>-<

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sokol11 ()

MTB ::

Gorenje W8665K imam že kakšnega pol leta. Zaenkrat sem z njim zadovoljen, moti me le, da po pranju ostane v filtru precej vode. Ker perem enkrat na teden, moram vedno odstranjevati pokrov filtra, pa filter ven, kar ni ravno praktično.
Kar se tiče pranja, opere za moje pojme zelo dobro, čeprav je kljub manjšim dozam pralnega praška od priporočenega, včasih ostal kak madež od praška na oblačilih. To sem rešil z izpiranjem za alergike.

sokol11 ::

MTB je izjavil:

Gorenje W8665K imam že kakšnega pol leta. Zaenkrat sem z njim zadovoljen, moti me le, da po pranju ostane v filtru precej vode. Ker perem enkrat na teden, moram vedno odstranjevati pokrov filtra, pa filter ven, kar ni ravno praktično.
Kar se tiče pranja, opere za moje pojme zelo dobro, čeprav je kljub manjšim dozam pralnega praška od priporočenega, včasih ostal kak madež od praška na oblačilih. To sem rešil z izpiranjem za alergike.


Zanimivo hvala za info. Pereš torej s trdim praškom in ne s tekočim praškom? Mi uporabljamo tekočega. Pa tud pere se na 2-3 dni tako da ne bo imel časa počivat :)
>-<

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sokol11 ()

cekr ::

sokol11 je izjavil:

Vidim da že štiri mesece noben ne piše o pralnih strojih. :)

Kaj bi predlagali izmed teh spodnjih - ali rajši kaj drugega?
LG - https://www.bigbang.si/pralni-stroji/f1...
Gorenje - http://www.ga.si/aparati/pralni-stroj/g...
Samsung - https://www.ga.si/aparati/pralni-stroj/...

Tale Gorenjev bi naj imel ločen proklop tople vode da jo ni treba toliko dogrevati če imaš že na dovodu dovolj toplo? Kolikor berem po netu sicer kritizirajo novodobne Gorenjeve pralne stroje, hvalijo pa LG in Samsung. Je kaj na tem? Ker drugače ima Gorenje še vedno 5 letno garancijo, LG in Samsung pa 2 leti splošne garancije + 10 let na inverterski motor (glede na zasnovo ta tudi pri Gorenju nebi smel po 5 letih crknit).


Že ene par let imam LG-jev stroj in nimam problemov.
Ima directDrive zato je tudi bolj stabilen in manj ropota. Je bil pa nekaj čez 900€.
Izkušnje imam tudi z Boschem v cenovnem rangu nad 600€ pa se tudi dobro obnese.

Gorenja in raznih italijanskih zadev se na daleč izogibam.
Upam, da so pri Gorenju zamenjali pant na vratih, ker na nekaterih strojih imajo narejenega iz tako tenkega pleha, da vrata kar skačejo gor in dol.
Res sramotno narejeno. Drobovina je pa itak pri vseh ista. Vsaj v istem cenovnem razredu.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

MTB ::

Večinoma s praškom, razen športnih oblačil, ki jih perem s tekočim. Aja, pa pri bombažnih oblačilih imam občutek, da pri 1600 obr. veliko lepša pridejo ven kot iz starega candy-ja. Ampak tu verjetno igra vloga tudi velikosti bobna.

darkolord ::

MTB je izjavil:

Kar se tiče pranja, opere za moje pojme zelo dobro, čeprav je kljub manjšim dozam pralnega praška od priporočenega, včasih ostal kak madež od praška na oblačilih. To sem rešil z izpiranjem za alergike.
Vedno priporočam izbiro opcije "allergy" ali "extra water".

Rezultat vseh teh A+++++ kategorizacij je, da pralni stroji sicer porabijo res minimalno vode, ampak zaradi tega slabše izperejo prašek. Potem se tudi bakterije začnejo nabirati v strojih.

korenje3 ::

BorutO je izjavil:

Na spletni strani ZPS (Zveze potrošnikov Slovenije) sem našel test pralnih strojev, ki so jih naredili.
Tu je celoten članek - ne vem, če neregistrirani obiskovalci lahko vidite celoten članek.
https://www.zps.si/index.php/dom-in-vrt...

Članek je bil objavljen 24.8.2016, torej predvidevam, da so testi dokaj novi.

Na tej sliki so pralni stroji, ki jih je mogoče kupiti v Sloveniji:


Na tej sliki so vsi pralni stroji, ki jih je in ni mogoče kupiti v Sloveniji (Kjer je Slovenska zastava prečrtana, ni na prodaj v Sloveniji):


Še link članka, kako testirajo naprave:
https://www.zps.si/index.php/revija-vip...
in
https://www.zps.si/index.php/revija-vip...


Imam W7443LB in lahko potrdim da je ta lestvica kr nekaj...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

BlaY0 ::

V roku tedna ali dveh moram nabaviti pralni stroj in se ogrevam za LG. Zgoraj se omenja F14B8TDA7H ki se ga v tujini dobi za slabih 400 EUR s poštnino vred, jaz pa se ogrevam za njegovo 7kg različico F14B8QDAH za slabih 350 EUR pa me zanimajo predvsem izkušnje s to znamko. Oba naj bi imela funkcijo zaznavanja količine/teže perila (to kar imajo recimo Grenjevi od 600 EUR dalje) pa me zanima kako oziroma če to dejansko deluje?

Zanima me tudi kakšno imate mnenje glede velikosti oziroma max. teže perila ki naj bi se pralo v stroju? Namreč če primerjamo stroje med 7 in 9 kg (vsaj za Gorenje to velja) uporabljajo vsi enako velike oziroma identične bobne, in kolikor jaz vidim (in to mi je potrdil tudi znanec ki je dolga leta servisiral Gorenjeve pralne stroje) obstaja samo minimalna razlika v FW-ju ki pri "večjih" pri polni obremenitvi za par minut podaljša cikel pranje ter natanka malenkost več vode. Skratka jaz v teh "velikostih" vidim zgolj nateg in nič drugega še posebej če ima pralni stroj funkcijo zaznave količine/teže perila. Pri LG nisem našel podatkov o velikosti bobna samo glede na enake mere in enako težo sklepa, da je boben isti.

gruntfürmich ::

korenje3 je izjavil:

Imam W7443LB in lahko potrdim da je ta lestvica kr nekaj...

jst bi prej rekel da je tvoj cenen stroj kr nekaj in da v tem rangu so vsi izenačeni in ne pričakuj čudežev.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

korenje3 ::

sicer sem vzel kao nek srednji rang v gorenju. sam izpiranje -- ? hrupnost -? sej iz kopalnice se ga nič ne sliš... trajanje programa -? mislm wtf? a 1 uro je preveč da opere perilo?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

MTB ::

BlaY0 je izjavil:


Zanima me tudi kakšno imate mnenje glede velikosti oziroma max. teže perila ki naj bi se pralo v stroju? Namreč če primerjamo stroje med 7 in 9 kg (vsaj za Gorenje to velja) uporabljajo vsi enako velike oziroma identične bobne, in kolikor jaz vidim (in to mi je potrdil tudi znanec ki je dolga leta servisiral Gorenjeve pralne stroje) obstaja samo minimalna razlika v FW-ju ki pri "večjih" pri polni obremenitvi za par minut podaljša cikel pranje ter natanka malenkost več vode.


Kolikor je meni znano, so pri gorenju razlike v kadeh, glede na število obratov.

sokol11 ::

MTB je izjavil:

BlaY0 je izjavil:


Zanima me tudi kakšno imate mnenje glede velikosti oziroma max. teže perila ki naj bi se pralo v stroju? Namreč če primerjamo stroje med 7 in 9 kg (vsaj za Gorenje to velja) uporabljajo vsi enako velike oziroma identične bobne, in kolikor jaz vidim (in to mi je potrdil tudi znanec ki je dolga leta servisiral Gorenjeve pralne stroje) obstaja samo minimalna razlika v FW-ju ki pri "večjih" pri polni obremenitvi za par minut podaljša cikel pranje ter natanka malenkost več vode.


Kolikor je meni znano, so pri gorenju razlike v kadeh, glede na število obratov.


Možno ja. Za Gorenje ali mogoče točno za kak model je eden pisal da nima kovinske kadi? W8665K je deklariran na 1.600 obratov in ima kovinski boben.
>-<

darkolord ::

Boben ja, kadi pa ne.

BlaY0 ::

Problem večine današnjih pralnih strojev so press-fit ležaji v plastičnem ohišju (ponavadi je to kar cela kad ali še več). Če se ti ležaj notri pregreje se tam okoli vse stopi in moraš menjati pol stroja... v bistvu je bolje da kar novega nabaviš.

MTB je izjavil:

Kolikor je meni znano, so pri gorenju razlike v kadeh, glede na število obratov.

Hmm, kakšno vezo pa ima to? Kolikor sem bil poučen od tega znanca je to en lari fari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Malajlo ::

Mnja, za Gorenjev stroj pride nova inox kad (najbrž z bobnom, nisem vprašal) in delo 250 EUR. Serviser je na moje vprašanje, v kakšni kondiciji je stroj, diplomatsko odgovoril, da je življenjska doba 7 let. Amortiziran je v vsakem primeru, ker se vrti skoraj vsak dan, čez vikend tudi večkrat.
Če malce pomislim, so stroji včasih zdržali res po 20 let (pa niso), ampak pralo se je pa vsaj pol manj kot zdaj. Moje subjektivno mnenje, seveda.

Okapi ::

Tvoje subjektivno mnenje se moti. Včasih se je pralo kvečjemu več (recimo zato, ker so se plenice prale, ne metale stran), stroji so pa dejansko zdržali 20 let. Seveda pa ne brez servisiranja. Ljudje pač niso kupili novega stroja, če se je pri starem pokvaril programator ali črpalka. Vse te dele, ki se jih sedaj kar menja, se je tudi dejansko dalo popravit, delo serviserjev pa je bilo cenejše, kot je danes (dosti pa si lahko popravil tudi kar sam).

gruntfürmich ::

a objektiven odgovor je da zaradi plenic...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

Saj bi se še kaj našlo. Danes se recimo pred računalnikom otrokom hlače in majice precej manj umažejo, kot so se nam včasih na dvorišču in v gmajni.

mojca ::

Mi mo poleti zamenjali delujoč stroj, kupljen leta 97 (ampak slabše kvalitete). Tako da kakršnakoli ugibanja o tem, da stroj ne more delati 20 let, ne pijejo vode. Seveda ne drži, da se stroj vmes ni parkrat pokvaril, ampak so bili vsi servisi po razumni ceni in hitri (serviser iz domače vasi, Gorenjevi rezervni deli vedno v roku enega dneva).

Malajlo: novi stroji nimajo inox kadi (razen nekaterih "prestižnejših" znamk), kar je razlog več za popravilo starega stroja. Edino vprašanje je, ali vam je stroj dobro pral. Če je pral dobro in vam bo delal (pesimistično) še tri leta po popravilu, je to še vedno bolje kot pet let za nov stroj, vreden 500 EUR, ki ne dela dobro. Samo moje mnenje. Če ta ni pral dobro, je pa druga zgodba.

Iskraman ::

Prvič se srečujem z nakupom pralnega stroja in nimam pojma, kako izbrati =)

Je možno na splošno določiti, pod katero ceno se ni pametno spuščati, ker trpi kvaliteta in do katere cene kvaliteta dejansko narašča, od tam naprej pa je cena višja samo še zaradi znamke in milijon neuporabnih funkcij in programov?

Načeloma mi je dokaj vseeno za porabo vode in elektrike, prva zadeva je kvaliteta pranja, takoj zatem pa zanesljivost.

Hvala!

Okapi ::

Cena nima dosti skupnega s kakovostjo.

cekr ::

Iskraman je izjavil:

Prvič se srečujem z nakupom pralnega stroja in nimam pojma, kako izbrati =)

Je možno na splošno določiti, pod katero ceno se ni pametno spuščati, ker trpi kvaliteta in do katere cene kvaliteta dejansko narašča, od tam naprej pa je cena višja samo še zaradi znamke in milijon neuporabnih funkcij in programov?

Načeloma mi je dokaj vseeno za porabo vode in elektrike, prva zadeva je kvaliteta pranja, takoj zatem pa zanesljivost.

Hvala!



Jest imam recimo za vse takšne aparate mejo 500€. Pod to ne grem.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

darkolord ::

Težko rečt. Ene 400-500 (odvisno od kakšnih akcij ipd.) je že cena, za katero lahko že dobiš stroj, ki je v vseh pogledih (znamka, garancija, inverter, moč/hitrost, kakovost pranja) zelo dober, sploh če nimaš nobenih posebnih zahtev.

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

Cena nima dosti skupnega s kakovostjo.

cena je prvi filter kakovosti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

Ja, to je značilna zabloda potrošniške družbe.

mojca ::

Nekako bi se strinjala z Okapijem. Za male pare dobiš lahko kvaliteten stroj in ni nujno, da visoka cena pomeni kakovosten stroj.

Mi smo v študentskem stanovanju kupili stroj v Hoferju. Top stroj z dovolj velikim bobnom, dovolj močno centrifugo, vsemi programi, ki jih potrebuješ, dobro pere, za dobrih 300 EUR. (Ko se pokvari, si žal ne predstavljam, kako je z rezervnimi deli. Nam se takrat ni uspel pokvariti in smo bili z njim super zadovoljni.)

Pri Gorenju imaš štiri linije po izgledu in cenovnih razredih. Ko sem spraševala njihove svetovalce, ali so najdražji kaj bolj kakovostni in ali bodo zdržali dlje, mi niso znali pritrditi in so razložili, da npr. med drugo in tretjo linijo ni nobene razlike razen "fancy" efekta (boljša linija ima LCD zaslon, cenejša pa malo bolj "klasičen" UI), najdražja linija pa ima možnost, da si nastaviš, da imaš na perilu "madeže čokolade" ali "rdečega vina" in bo stroj temu prilagodil program, a ne tako, da ne bi mogel enakega učinka pranja doseči na cenejšem stroju. Edine razlike v kakovosti, kolikor mi je uspelo razbrati:
- inverterski motor (če ga nima, ga lahko za male pare popraviš; če ga ima in se pokvari, za ceno popravila dobiš že skoraj nov stroj)
- kad (stroji z višjimi obrati imajo kvalitetnejšo kad FiberTech, inox kadi ne dobiš več)
in morda še kakšna malenkost.

Na primeru Gorenja sem dobila vtis, da noben od strojev, dražjih od recimo W8544N/I (verjetno ga dobiš za 500 EUR) ne more pokazati kakršnegakoli aduta (in to niti ne pomeni, da cenejši stroji niso ok). Oz. sem dobila vtis, da trg ni pripravljen kupovati bistveno kvalitetnejših dražjih strojev, ki bi tudi zdržali temu primerno dlje časa, zato takih ne proizvajajo več.

r3dkv1c4 ::

Pri nas druge znamke , kot Gorenje nikoli nismo kupovali.
Ko potegnem črto, razen kakšne cevke, amortizerjev.....mogoče še kakšno tesnilo nismo nikoli menjali.
Ne vem, je to sreča od kosa ali pa je to to....kvaliteta.

Trenutno imamo takega, woman said it must be red.:))

Dela kot raketa že 4 leta.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

cekr ::

500€ je nekje meja, ko je manj možnosti, da dobiš osnovni model.
Pri Boschu je tako in tega se držim.
Je pa res, da imam pralni stroj od LG-a, ki je bil 900€.
Ima pa direct drive motor.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri pralni stroj (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
785185046 (1430) cortez
»

Pralni stroj Beko - izkušnje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6224446 (2696) MIHAc27
»

Pralni stroj je crknil

Oddelek: Kaj kupiti
244546 (3580) darkolord
»

Nakup pralnega stroja BEKO (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5930332 (24854) anjabebler

Več podobnih tem