» »

Zakaj ne kupujete od kmetov

Zakaj ne kupujete od kmetov

zmist ::

kuall je izjavil:

Ben Dover je izjavil:

podpiramo vas že s subvencijami, kaj mislite da ste?

subvencioniranje kmetov je v nacionalnem interesu. ne zato, ker bi tako radi imeli kmete ampak, ker so pametni in so izračunali, da je za celo državo to dobro. zakaj? če se vse zaraste je to pol hudič popravit.
plus nikoli ne veš, kdaj bo katastrofalna suša, poplava, vojna, prepoved uvoza itd, ko bo težko zagotoviti hrano za vso populacijo, takrat bodo površine, delovna sila in stroji v pripravljenosti prišli precej prav.


Jaz osebno se strinjam s subvencioniranjem, bi pa takoj ukinil kakrsnekoli subvencije za pridelavo mesa (s tem razbremenis tudi zdravstvo), saj se bojo razni idioti se vedno hoteli basati z njim in ga bojo placevali tudi po visjih cenah, ni pa nobene potrebe, da se to subvencionira iz drzavnih sredstev (kot bi subvencioniral tobak, alkohol in droge). Razen tega, bi morda preprical kmete, da zacnejo gojiti vec zelenjave, kar je pa tako ali tako cista zmaga za zdravstvo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: GupeM ()

kuall ::

subvencije za pridelavo mesa ne obstajajo. obstajajo v bistvu samo subvencije za košnjo. pokosiš in si nagrajen za to, da nisi pustil, da se zaraste, to je glavnina.

GrX ::

Zakaj ne kupujete od kmetov

Kdo pa pravi, da ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

Daniel ::

Ben Dover je izjavil:

ne ni mi dano, žal, ne vidim smisla v tvojem življenju in poslu, kjer "komaj" shajaš iz meseca v mesec..

Ne boj se zame, moja generacija bo preživela to kmetijo, naslednja pa vprašanje kaj bo. Situacijo pa sem orisal tudi bolj na splošno. Glede na vpis v kmetijske šole in na splošno za zanimanje mladih za to, bo Slovenska kmetija kmalu na ogled tudi v muzeju. Ampak na tvojo srečo je na svetu še ogromno držav, kjer so standardi pridelave veliko nižji, dovoljenih je veliko več zaščitnih sredstev in delovna sila dela za novčič, tako, da na polici v trgovini bo najbrž še zmeraj dovolj a dražje in vprašljive kvalitete.

zobnik ::

Če kmetijstvo ne bo preživelo potem je konec s to državo

Daniel ::

kuall je izjavil:

subvencije za pridelavo mesa ne obstajajo. obstajajo v bistvu samo subvencije za košnjo. pokosiš in si nagrajen za to, da nisi pustil, da se zaraste, to je glavnina.


Obstajajo. Premija za bika, ki ga imaš v reji vsaj 8 mesecev. Nekih 50 EUR oz. nekje tu na komad. Sicer pa tako gre večina teh premij za živali uvožene iz Češke in Poljske, ker lastnih tako nimamo dovolj, saj so dojilje skorajda že popolnoma izumrla stvar. Večinoma so jih imeli po hribovskih pašnikih ampak mladih, ki bi to delali ni, starejša generacija pa bo to pač delala, dokler bo še lahko, potem pa izprazni hlev in čao.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

kuall ::

ok, en drobiž vem, da obstaja ampak to ni nič.
kaj pa če kupiš 3 mesce starega bika in ga zakolješ pri 2 letih kaj dobiš?
dojilje so pa zajebane, saj jih moraš molsti, drugače dobijo mastitis, pol se ti bolj splača prodajat mleko.

zobnik ::

500 evrov, 1200 evrov

Daniel ::

kuall je izjavil:

ok, en drobiž vem, da obstaja ampak to ni nič.
kaj pa če kupiš 3 mesce starega bika in ga zakolješ pri 2 letih kaj dobiš?
dojilje so pa zajebane, saj jih moraš molsti, drugače dobijo mastitis, pol se ti bolj splača prodajat mleko.


Kdor ima žival v lasti vsaj 8 mesecev dobi 50 EUR, torej v tem primeru dobiš.

kuall ::

zobnik je izjavil:

500 evrov, 1200 evrov

kdor ima že vso mašinerijo in štalo se mu kar splača kupovat bike za 500€, ker z biki res ni nobenega dela niti stroškov.
če imaš 2 bika zaslužiš okoli 1 jurja na leto z njima (štejmo dejstvo, da ti ni treba kupovat dragega mesa v trgovini).
meni vzame 15 minut, da jim skidam, namečem mrvo, malo počoham pa grem. biki so pa lepo frej, ne na privezu. mogoče jih bom še pasel, če se mi bo dalo, čeprav to je kr zajebano in stresno. do zdaj bikov itak nisem pasel, samo krave in telice pa so ble zajebane, kako bo šele bike. :/ tak da najbrž bodo kar v štali, dokler bodo telički jih bom pa sigurno peljal ven na sprehod, vsaj dokler bodo tako majhni, da jih bom lahko držal.

Gagatronix ::

Tolk enega nakladanja o tem kaj ja in kaj ne, še malo pa boste ko Hipatijček opletali z bedarijami.

BCSman ::

Za bit kmet moraš bit sposoben bit v vlogi gospodarja in to 24/7/365, večina populacije je zmožna samo sledit ukazom šefa in čakat tisti dan v mesecu ko dobi nakazane EUR na TRR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BCSman ()

Mato989 ::

Daniel je izjavil:

Ben Dover je izjavil:

Razlika je v tem, da lastnik firme ne joka zakaj ne kupujemo tam ane? A si razumel zdaj? Če bom v svoji trgovini prodajal 5x dražje stvari kot na Mimovrste in nihče tega ne bo kupil bom poiskal rešitev, ker je problem pri meni in ne kupcih, socializma ni več tovariši, reality check.


To je res, vendar je vseeno malce razlike, če za zaprtimi vrati pisarne ni nikogar ali pa imaš zapuščene hektarje in hektarje zemlje. Saj se da živeti tudi s tem, ni pa lepo za videt, tako, da je tudi v interesu javnosti in turizma, da se zemlja ureja in obdeluje.

Ravno včeraj mi je ena ženska, ki ji je umrl mož, otroci pa so odšli, razlagala, da ne najde nikogar, ki bi pokosil nekoliko strm travnik (prej so imeli koze) in ta površina se bo s časom enostavno zarasla v neprehodno goščavo in trnje, ker ti v takem bregu nihče ne bo več delal za tak prihodek.

V prihodnosti te v kmetijstvu rešijo samo hektarji, in to čimbolj na ravnem, ker ko enkrat delaš 30+ hektarjev enostavno nimaš več časa, da bi pokosil vsak hribček. Druga opcija je, da si blizu mestnih središč, avtoceste in imaš domačo prodajalno kvalitetnih proizvodov ampak te možnosti nima 95% kmetij.

Ben Dover je izjavil:

49106 je izjavil:

Facebook prikazuje informacije kako biste bolje razumjeli svrhu stranice. Pogledajte aktivnost onih koji vode stranicu i objavljuju sadržaj.
Stranica je kreirana – 5. srpnja 2020.


Pismo, dva tedna sem bil na Hrvaškem, pa FB in Google mislita, da sem se preselil.

Ben Dover je izjavil:

Razlika je v tem, da lastnik firme ne joka zakaj ne kupujemo tam ane? A si razumel zdaj? Če bom v svoji trgovini prodajal 5x dražje stvari kot na Mimovrste in nihče tega ne bo kupil bom poiskal rešitev, ker je problem pri meni in ne kupcih, socializma ni več tovariši, reality check.


Odvisno kaj boš prodajal, če boš prodajal kitajski šoder, kot naprimer prodaja tudi Mimovrste, potem drži. Če boš pa prodajal dober in kvaliteten lokalen produkt, potem bom prvi, ki te bo podprl, čeprav boš (nekajkrat) dražji. Naprimer Made in China, Taiwan itd, oblačil sploh ne kupujem več, sploh pri uveljavljenih blagovnih znamkah. Opažam tudi, da imajo sedaj več proizvodnje v Evropi.


Ni panike, naročim Kitajski šrot, prepakiram in... ti to kupiš. :)) Pri kmetih je pa podobna zgodba, naše mleko gre v večinoma v tujino, ker je kmet pohlepen, zakaj bi bili kupci drugačni? Kapitalizem pač, ni tu prostora za jokanje ampak dejanja in rešitve.


Seveda, naše mleko gre zaradi pohlepa kmetov v tujino za 34 centov, medtem, ko v sosednji Avstriji kmetje brez pohlepa prodajajo lokalnim mlekarnam za 38 centov, v trgovini pa je mleko cenejše kot pri nas, kot tudi večina ostale robe. Prosim ne serji, ker očitno niti ne veš kdo izbira kupce mleka in poskuša izpogajati čimboljšo ceno.


Gospa naj da parcelo na prodaj za male denarje in pogoj da da jo kupi nekdo ki je kmet simpl
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Daniel ::

Kot pravim, ni niti najmanjšega interesa za parcelo, saj je tudi zastonj noče nihče kositi.

Mato989 ::

Daniel je izjavil:

Kot pravim, ni niti najmanjšega interesa za parcelo, saj je tudi zastonj noče nihče kositi.


No ti bom jaz tako povedal... jaz poznam osebo ki jo vzame ZASTOJN če mu jo prepišeš, in jo bo kosil =)

Tako da tega izgovora da je nihče noče kosit ni res, ampak ona bi rada obdržala lastništvo ne more pa urejat parcele, tu je problem!

V tem primeru naj plača košnjo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

49106 ::

Plača naj parcelo, če jo hoče. Ali bi rad da je zastonj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Daniel ::

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Kot pravim, ni niti najmanjšega interesa za parcelo, saj je tudi zastonj noče nihče kositi.


No ti bom jaz tako povedal... jaz poznam osebo ki jo vzame ZASTOJN če mu jo prepišeš, in jo bo kosil =)

Tako da tega izgovora da je nihče noče kosit ni res, ampak ona bi rada obdržala lastništvo ne more pa urejat parcele, tu je problem!

V tem primeru naj plača košnjo.


Kajpak ti poznaš nekoga ja... Verjemi, da bi parcela že šla, če bi bil interes, ker kaj naj si ženska, ki je ostala sama pri 60 letih začne z enim travnikom v bregu.

Mato989 ::

Daniel je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Kot pravim, ni niti najmanjšega interesa za parcelo, saj je tudi zastonj noče nihče kositi.


No ti bom jaz tako povedal... jaz poznam osebo ki jo vzame ZASTOJN če mu jo prepišeš, in jo bo kosil =)

Tako da tega izgovora da je nihče noče kosit ni res, ampak ona bi rada obdržala lastništvo ne more pa urejat parcele, tu je problem!

V tem primeru naj plača košnjo.


Kajpak ti poznaš nekoga ja... Verjemi, da bi parcela že šla, če bi bil interes, ker kaj naj si ženska, ki je ostala sama pri 60 letih začne z enim travnikom v bregu.


Kot pravim, če ženska ne more sama skrbet za svojo parcelo jo naj donira in prepiše na nekoga zastojn, če ni ravno v vukojebini ali v alpah se bo z veliko verjetnostjo kdo našel, samo oglas naj naredi.

Če ne, če plača dovolj ji bodo tudi pokosili.

Samo jamranje!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Če ona ne more, pač ne more. Če noče plačat za to, ne rabi. Če se nikomur ne splača kosit, ne rabi. Če bi bližnje smučišče, toplice, hoteli, restavracije ali ne vem kdo tam je, se rad šel turizem in jim je v interesu, da je tist travnik pokošen, naj pač košnjo plačajo oni.

Machete ::

Jaz kupujem od kmetov, v trgovini samo še neke sprotne brezvezne adhoc jestvine. Kje prevzamem medaljo?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Daniel ::

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Kot pravim, ni niti najmanjšega interesa za parcelo, saj je tudi zastonj noče nihče kositi.


No ti bom jaz tako povedal... jaz poznam osebo ki jo vzame ZASTOJN če mu jo prepišeš, in jo bo kosil =)

Tako da tega izgovora da je nihče noče kosit ni res, ampak ona bi rada obdržala lastništvo ne more pa urejat parcele, tu je problem!

V tem primeru naj plača košnjo.


Kajpak ti poznaš nekoga ja... Verjemi, da bi parcela že šla, če bi bil interes, ker kaj naj si ženska, ki je ostala sama pri 60 letih začne z enim travnikom v bregu.


Kot pravim, če ženska ne more sama skrbet za svojo parcelo jo naj donira in prepiše na nekoga zastojn, če ni ravno v vukojebini ali v alpah se bo z veliko verjetnostjo kdo našel, samo oglas naj naredi.

Če ne, če plača dovolj ji bodo tudi pokosili.

Samo jamranje!


In zakaj sklepaš, da parcela ni v vukojebini in sploh obstaja kdo, ki bi ga zanimala? Jaz sem prvi sosed z vinogradom, pa me ne zanima, ker je predaleč.

A misliš, da bi tak problem obstajal za parcelo na kaki bolj obljudeni lokaciji z možnostjo turističnega potenciala?

Utk ::

Kje sploh vidiš problem? Se bo pač zarastla. 2/3 Slovenije je zaraščene.

BCSman ::

Pomojem bo v prihodnosti tako, da bo država nabila davke na zaraščene površine, da bo folk prisiljen prodat take parcele. Bodisi "podjetnikom", bodisi velikim kmetom - takrat bodo itak samo še veliki kmetje obstajali, po en v vsaki vasi. Ker državi niso v interesu te zaraščene površine od katerih nima nič.

49106 ::

En v vsaki vasi? IMHO bodo sledili zgledu Gatesa in druščine, tudi po procentu odvojenega davka, in bo sčasoma par kmetov v državi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Mato989 ::

Daniel je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Kot pravim, ni niti najmanjšega interesa za parcelo, saj je tudi zastonj noče nihče kositi.


No ti bom jaz tako povedal... jaz poznam osebo ki jo vzame ZASTOJN če mu jo prepišeš, in jo bo kosil =)

Tako da tega izgovora da je nihče noče kosit ni res, ampak ona bi rada obdržala lastništvo ne more pa urejat parcele, tu je problem!

V tem primeru naj plača košnjo.


Kajpak ti poznaš nekoga ja... Verjemi, da bi parcela že šla, če bi bil interes, ker kaj naj si ženska, ki je ostala sama pri 60 letih začne z enim travnikom v bregu.


Kot pravim, če ženska ne more sama skrbet za svojo parcelo jo naj donira in prepiše na nekoga zastojn, če ni ravno v vukojebini ali v alpah se bo z veliko verjetnostjo kdo našel, samo oglas naj naredi.

Če ne, če plača dovolj ji bodo tudi pokosili.

Samo jamranje!


In zakaj sklepaš, da parcela ni v vukojebini in sploh obstaja kdo, ki bi ga zanimala? Jaz sem prvi sosed z vinogradom, pa me ne zanima, ker je predaleč.

A misliš, da bi tak problem obstajal za parcelo na kaki bolj obljudeni lokaciji z možnostjo turističnega potenciala?


Sklepam zato ker upam stavit da zenska ni dovolj siroka oglasevala parcele glede na to da verjetno vecina folka sploh ne ve da je na voljo in iz tega sklepam da ne mors rect da NIKOGAR ne zanima ker to lahko reces samo takrat ko prakticno velikovecinska populacija ve da se nekaj prodaja

49106 je izjavil:

En v vsaki vasi? IMHO bodo sledili zgledu Gatesa in druščine, tudi po procentu odvojenega davka, in bo sčasoma par kmetov v državi.


Ni neka skoda dejansko bi 2 kmeta morala obdelovat celo ptujsko dravsko polje en levi breg drugi pa desnega
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

49106 ::

Potem par kmetov na balkanu, nato v evropi, nato na svetu,... vse dokler ne bo zavladal en izmed njih.

Kapitalizem me spominja na Highlander-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Daniel ::

Utk je izjavil:

Kje sploh vidiš problem? Se bo pač zarastla. 2/3 Slovenije je zaraščene.


Eno je gozd, nekaj čisto drugega pa trnja polna goščava sredi vinogradov. Ampak ja, na taki poti smo in zmeraj več bo teh goščav.

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Kot pravim, ni niti najmanjšega interesa za parcelo, saj je tudi zastonj noče nihče kositi.


No ti bom jaz tako povedal... jaz poznam osebo ki jo vzame ZASTOJN če mu jo prepišeš, in jo bo kosil =)

Tako da tega izgovora da je nihče noče kosit ni res, ampak ona bi rada obdržala lastništvo ne more pa urejat parcele, tu je problem!

V tem primeru naj plača košnjo.


Kajpak ti poznaš nekoga ja... Verjemi, da bi parcela že šla, če bi bil interes, ker kaj naj si ženska, ki je ostala sama pri 60 letih začne z enim travnikom v bregu.


Kot pravim, če ženska ne more sama skrbet za svojo parcelo jo naj donira in prepiše na nekoga zastojn, če ni ravno v vukojebini ali v alpah se bo z veliko verjetnostjo kdo našel, samo oglas naj naredi.

Če ne, če plača dovolj ji bodo tudi pokosili.

Samo jamranje!


In zakaj sklepaš, da parcela ni v vukojebini in sploh obstaja kdo, ki bi ga zanimala? Jaz sem prvi sosed z vinogradom, pa me ne zanima, ker je predaleč.

A misliš, da bi tak problem obstajal za parcelo na kaki bolj obljudeni lokaciji z možnostjo turističnega potenciala?


Sklepam zato ker upam stavit da zenska ni dovolj siroka oglasevala parcele glede na to da verjetno vecina folka sploh ne ve da je na voljo in iz tega sklepam da ne mors rect da NIKOGAR ne zanima ker to lahko reces samo takrat ko prakticno velikovecinska populacija ve da se nekaj prodaja

49106 je izjavil:

En v vsaki vasi? IMHO bodo sledili zgledu Gatesa in druščine, tudi po procentu odvojenega davka, in bo sčasoma par kmetov v državi.


Ni neka skoda dejansko bi 2 kmeta morala obdelovat celo ptujsko dravsko polje en levi breg drugi pa desnega


Oh, prečudoviti časi veleposestnikov in tlačanov...

Gates ti ne bo kupil zemlje nekje v bregu, preveč dela in stroškov. Tam se kupujejo samo vikendice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Mato989 ::

Če je tam preveč dela in stroškov pač naj lastnica posadi GOZD... tudi to je lep doprinos.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Daniel ::

Mato989 je izjavil:

Če je tam preveč dela in stroškov pač naj lastnica posadi GOZD... tudi to je lep doprinos.


Vsekakor, na površini 1 ha, bo ženska stara 60 let z gozdom, ki sploh še ne obstaja dobesedno obogatela...

poweroff ::

Če malo zakrožimo... kmetje bi se morali združiti v zadruge in si deliti delo in opremo ter skupaj prodajati. S tem bi se znižali stroški in povečal njihov dobiček.

Je pa par problemov:
- treba je znati sodelovati (zlasti s sosedi)
- treba je začeti investirati v intelektualno delo (razvoj algoritmov in platforme, marketing,...), kar je v deželi, ki ceni samo fizično delo in prezira intelektualno delo težko
- politika bi lahko kmetom nudila podpopro pri tem zadružnem organiziranju (in kot vidimo SLS/desnica v zvezi s tem ni naredila nič, zanimivo, da nekj v tej smeri pa miga Kordiš).

Skratka, če sami ne boste, noben drug ne bo.
sudo poweroff

Mato989 ::

Daniel je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Če je tam preveč dela in stroškov pač naj lastnica posadi GOZD... tudi to je lep doprinos.


Vsekakor, na površini 1 ha, bo ženska stara 60 let z gozdom, ki sploh še ne obstaja dobesedno obogatela...


To ni naš problem, jaz ti povem rešitve... če nič drugega bo gozd pustila zanamcem in več zelenja je zagotovo bolje kot zaraščeno z trnjem.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Miki N ::

Rešitev je na dlani. Treba je ustanoviti kmečki kolektiv slo-techa kjer se bodo združevale superiorne intelektualne sposobnosti slotech supermanov z daljnosežnim kripto-trgovanjem, električnimi traktorji, upravljanjem z nepremičninami in viri ter še kaj. T.i. "tehnokmetje" . Počasi pokupimo vse površine in zavladamo temu kosu sveta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Mato989 ::

Težava je v tem, ker folk ne pgoleda v svojem lajfu niti za 1 leto naprej kaj šele celostno, kot ta primer Daniela... Nek tip se je šel kmetije ali whatever na nepriljubljenem območju na terenu ki ni likviden brez da bi sploh POMISLIL kaj se bo zgodilo ko bo umrl?

1. Je imel plan
2. Je imel planiranega naslednika ki ga uvaja
3. Je nardil prihranke da bo lahko vdova plačevala urejanje posestva če ni naslednika?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Daniel ::

poweroff je izjavil:

Če malo zakrožimo... kmetje bi se morali združiti v zadruge in si deliti delo in opremo ter skupaj prodajati. S tem bi se znižali stroški in povečal njihov dobiček.

Je pa par problemov:
- treba je znati sodelovati (zlasti s sosedi)
- treba je začeti investirati v intelektualno delo (razvoj algoritmov in platforme, marketing,...), kar je v deželi, ki ceni samo fizično delo in prezira intelektualno delo težko
- politika bi lahko kmetom nudila podpopro pri tem zadružnem organiziranju (in kot vidimo SLS/desnica v zvezi s tem ni naredila nič, zanimivo, da nekj v tej smeri pa miga Kordiš).

Skratka, če sami ne boste, noben drug ne bo.


Zadruge že imaš, pa od njih, razen nekaj izstopajočih kaj posebnega koristi ni. Vedno so imeli vsi zaposleni, vključno z direktorji prste obrnjene k sebi. Meni osebno so leta nazaj celo grozili z uničenjem moje kmetije, če bom prestopil v drugo zadrugo... No tista zdruga je sedaj propadla, zaposleni so se poplačali iz stečajne mase, za dolgove do kmetov je pa zmanjkalo. Direktorji pa lepo furajo druge firme naprej.

Za spremembo bi moral najprej na nivoju države ukiniti vsaj 50 zadrug in pustiti samo nekaj specializiranih ampak kot verjetno lahko pričakuješ, to tistim, ki so tam zaposlenim ali pa dobivajo kake sejnine ni niti najmanj všeč. In ta problem se vleče vse do vrha politike in zadružne zveze, ker zadosti ljudem v tem sistemu tole ustreza, tudi nekaterim kimavim kmetom, ki imajo iz tega boljše pogoje. Ostali pa smo pač kjer smo.

In zadruge, ki si med sabo na trgu pred trgovcem konkurirajo seveda ne morejo doseči popolnoma ničesar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

BCSman ::

Miki N je izjavil:

Rešitev je na dlani. Treba je ustanoviti kmečki kolektiv slo-techa kjer se bodo združevale superiorne intelektualne sposobnosti slotech supermanov z daljnosežnim kripto-trgovanjem, električnimi traktorji, upravljanjem z nepremičninami in viri ter še kaj. T.i. "tehnokmetje" . Počasi pokupimo vse površine in zavladamo temu kosu sveta.


V kiberpipi inštaliramo gentoo na motokultivator in na blockchain metodi brainstormamo SWOT analizo za prihodnjo sezono špargljev. Potem pride jype z Wolt nahrbtnikom dostavljat sveže košarice dobrot in jih poskenira z app-om, če vlažnost pecljev odstopa za 0,25%, ter importa loge v google analytics database direktno s skripto.

stara mama ::

BCSman je izjavil:

Pomojem bo v prihodnosti tako, da bo država nabila davke na zaraščene površine, da bo folk prisiljen prodat take parcele. Bodisi "podjetnikom", bodisi velikim kmetom - takrat bodo itak samo še veliki kmetje obstajali, po en v vsaki vasi. Ker državi niso v interesu te zaraščene površine od katerih nima nič.

Tisti EDEN veliki kmet ne bo kosil okrog vsakega drevesa in vsak jarek. Kosil bo samo tam, kjer se bo lahko peljal s strojem.

Miki N ::

BCSman je izjavil:

Miki N je izjavil:

Rešitev je na dlani. Treba je ustanoviti kmečki kolektiv slo-techa kjer se bodo združevale superiorne intelektualne sposobnosti slotech supermanov z daljnosežnim kripto-trgovanjem, električnimi traktorji, upravljanjem z nepremičninami in viri ter še kaj. T.i. "tehnokmetje" . Počasi pokupimo vse površine in zavladamo temu kosu sveta.


V kiberpipi inštaliramo gentoo na motokultivator in na blockchain metodi brainstormamo SWOT analizo za prihodnjo sezono špargljev. Potem pride jype z Wolt nahrbtnikom dostavljat sveže košarice dobrot in jih poskenira z app-om, če vlažnost pecljev odstopa za 0,25%, ter importa loge v google analytics database direktno s skripto.


E to, to .. Hipatija pa seveda nauči krave, da se same pomolzejo na spoštljiv, konsenzualen način - ne mlečno-patriarhalno nasilje, kot se dogaja zdaj!

Slo-tech kibuc bo svetovna atrakcija v nekaj letinah!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Utk ::


Eno je gozd, nekaj čisto drugega pa trnja polna goščava sredi vinogradov. Ampak ja, na taki poti smo in zmeraj več bo teh goščav.

Če te moti, prevzemi in čisti, če ne, te očitno ne moti. Zraven mojega je tudi en zaraščen. Pa kaj naj? Dokler vem kje je meja...

m0LN4r ::

BCSman je izjavil:

Za bit kmet moraš bit sposoben bit v vlogi gospodarja in to 24/7/365, večina populacije je zmožna samo sledit ukazom šefa in čakat tisti dan v mesecu ko dobi nakazane EUR na TRR.
Glede na stanje 99% kmetov niti ni sposobnih biti kmetov in na koncu leta zakljuciti leto pozitivno. Predvsem tisti manjsi in starejsi se z osnovno solo iz 60ih recimo.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Daniel ::

Utk je izjavil:


Eno je gozd, nekaj čisto drugega pa trnja polna goščava sredi vinogradov. Ampak ja, na taki poti smo in zmeraj več bo teh goščav.

Če te moti, prevzemi in čisti, če ne, te očitno ne moti. Zraven mojega je tudi en zaraščen. Pa kaj naj? Dokler vem kje je meja...


Mene ne moti, jaz ti samo razlagam, kaj bo s časom na zmeraj več površinah. Tukaj pa bom podrl ograjo, ki je ostala od koz in zmulčil nekoliko dlje, celega pa seveda ne, ker si ne bom delal stroškov od katerih nič nimam.

m0LN4r je izjavil:

BCSman je izjavil:

Za bit kmet moraš bit sposoben bit v vlogi gospodarja in to 24/7/365, večina populacije je zmožna samo sledit ukazom šefa in čakat tisti dan v mesecu ko dobi nakazane EUR na TRR.
Glede na stanje 99% kmetov niti ni sposobnih biti kmetov in na koncu leta zakljuciti leto pozitivno. Predvsem tisti manjsi in starejsi se z osnovno solo iz 60ih recimo.


Kmetov, ki na koncu leta zaključijo pozitivno imaš najbrž v celi EU zelo malo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

zobnik ::

V Poljanski dolini imaš Loško zadrugo, domačo ponudbo lokalnih pridelovalcev.

m0LN4r ::


Kmetov, ki na koncu leta zaključijo pozitivno imaš najbrž v celi EU zelo malo.
V EU mogoce res, ampak tam so tudi drzave kot so madzarska, romunija, bolgarija, poljska, s takimi se primerjamo? Ok, nisem vedel. Mah s poljaki in madzari, se kar se tice zita ne moremo primerjat, sory.

Ce pa gledas razvite drzave EU, se pa mocno motis. Tam imas na vasi mogoce enga kmeta, ampak ta kmet ima dnarja kot dreka, ni taksne mizerije, kot prinas _na vsakem vogalu_ Ja se najde kak trmast, ki ne popusti, ampak je v primerjavi z nami, to redkost. Saj bi ti poslikal vozni park kmetov, ampak cemu.

Dokler boste vsepovprek pridelovali, tak malo na oko, brez racunovodje in optimizacije glede na naravne danosti in po razmetanih 1001 parcelah, tak pac bo.

PS: Da bos lazje razumel, to kar imamo prinas, kjer imas na vasi recimo 100 razlicnih mikroparcel kljub komasaciji in na vsaki vsaki mali parceli se drka 40 malih kmetov, pa ima vsak malo buce, malo psenice, malo koruze, ovsa, zelja, repe, krompirja in se marsikaj.
To bi ze zdavnaj morala biti vse ena parcela in to bi sfolgal obdelati z dvema vecjima traktorjema. Zdaj pa se po vasi cele dneve vozi gor in dol 40 traktorjev. Tega pac gori vec NI!
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

49106 ::

m0LN4r je izjavil:


Zdaj pa se po vasi cele dneve vozi gor in dol 40 traktorjev.


Tebe res mede.

jabe ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz ne kupujem pri kmetih predvsem, ker je neprakticno. Drug razlog je kakovost. Zivim dobesedno med kmeti, sem tudi nekaj let kmetoval in vem, da samo "da je od kmeta" ne pove prakticno nic.

Je pa tako, da se ta vrsta kmetijstva, kjer nek kmet dela cel spekter izdelkov ne izplaca, ce ne posegas po "kreativnih" resitvah.

Recimo primer iz prakse. Prijatelj ima farmo s ca. 500 BIO prasici. Meso se prakticno v celoti proda v markete, gledajo celotno sestavo mesa, koliko je mascobe, koliko je misicne mase itn. Klasicen kmet, ki ima prasica v betonskem zaporu, ga hrani s pomijami, po moznosti s kruhom od X gospodinstev je vecinoma slabse kakovosti kot kar dobis od profijev kakor je ta frend in zadeve kupis v supermarketu.

Pri zelenjavi je lahko se huje, ker kmetje znajo prekomerno skropiti, posebej, ce uradno niti ne prodajajo in nimajo kontrol, ki jih marketi naceloma imajo.


E, to...
Vsak kmet dela za trg pa potem zase vzporedno. Če sta si dobra, dobiš kaj od tistega "zase". Ti da, niti ne moreš kupiti. Tisto je pa nekaj drucga, ja. Pa še to moram priznati, da iz jajc ne bi delala tiramisuja, za to so samo kupljena od kontroliranih kur. Dasiravno je okus drugačen.

Kar se pa zelenjave tiče, je pa najboljša naložba nakup ali najem kake par kvadratov zemlje, pa sam malo povrtnaris za svoje potrebe.

To rečeno... Naj pa res pohvalim predvsem mlečne izdelke loške zadruge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

m0LN4r ::

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Zdaj pa se po vasi cele dneve vozi gor in dol 40 traktorjev.


Tebe res mede.
Nc me ne mede, sem se preprical leta 2021 pred enim tednom. Popoldan se vsakih 30 minut pelje mimo hise en zetor, fergusan, steyr, vinkovic na drug konec vasi. Bok ne daj, zdaj ko se zacenja zetev, vsak svojo majhno prikolico vlaci gor pa dol.
Mogoce na vecjem, dravskem polju to ni tako izrazito, ampak v pomurski regiji na vaseh je to se vedno standard. Recimo, kako to izgleda pri sosedu:
Ima mogoce pol hektarja krompirja, 1ha rza, 2ha koruze, 500 trsov, cetrt hektarja buc, tri male travnike za kosnjo, obcasno se tudi z drvami bavi, ma 5 krav in enga bika, konja je imel, 30 kokosi, pa ze 30 let jamra, kako mladina noce delat in se nic ne splaca.
In to je pri skoraj vsakemu tako.

Drugi scenarij, ko pa umre kak dedek in poerba parcele sin, ki pa zivi pri zeni v vasi 15km dalec. Pa se vozi za vsak drek 15km obdelovati te njive, ker prodal jih pa ne bo, itn.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Daniel ::

m0LN4r je izjavil:

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Zdaj pa se po vasi cele dneve vozi gor in dol 40 traktorjev.


Tebe res mede.
Nc me ne mede, sem se preprical leta 2021 pred enim tednom. Popoldan se vsakih 30 minut pelje mimo hise en zetor, fergusan, steyr, vinkovic na drug konec vasi. Bok ne daj, zdaj ko se zacenja zetev, vsak svojo majhno prikolico vlaci gor pa dol.
Mogoce na vecjem, dravskem polju to ni tako izrazito, ampak v pomurski regiji na vaseh je to se vedno standard. Recimo, kako to izgleda pri sosedu:
Ima mogoce pol hektarja krompirja, 1ha rza, 2ha koruze, 500 trsov, cetrt hektarja buc, tri male travnike za kosnjo, obcasno se tudi z drvami bavi, ma 5 krav in enga bika, konja je imel, 30 kokosi, pa ze 30 let jamra, kako mladina noce delat in se nic ne splaca.
In to je pri skoraj vsakemu tako.

Drugi scenarij, ko pa umre kak dedek in poerba parcele sin, ki pa zivi pri zeni v vasi 15km dalec. Pa se vozi za vsak drek 15km obdelovati te njive, ker prodal jih pa ne bo, itn.


Tega kar opisuješ ne bo več dolgo, ker enostavno ni smiselno. Kmetije s 5 kravami že dolgo niso rantabilne in jih gor drži zgolj veselje lastnika do obdelave zemlje in dela z živino. V roku 10 do 20 let bo to vse šlo.

Sicer pa okrog naprednih velikih evropskih kmetij nekaj tudi tukaj:

http://www.kmetovalec.si/files/userfile...

Citiram:

»Za pitno vodo gre« je geslo, ki ga v zadnjem času srečujemo na vsakem koraku. S spremljanjem odzivov in komentarjev po medijih ter družbenih omrežjih hitro vidimo, koliko je med
nami koristnih idiotov. Tako medijski manipulatorji imenujejo ljudi, ki jih je z nekaj enostavnimi gesli in polresnicami možno pripraviti k vnetemu zagovarjanju in širjenju teh polresnic,
nobenemu pa ne pade na um preverjanje dejstev. In ta pitna voda je tipičen primer zlorabe
ljudi za doseganje ciljev, ki so v popolnem nasprotju z deklariranimi gesli. Kdor namreč prebere zakon, hitro ugotovi, da je celotna kampanja proti zakonu voda na mlin tistim, ki hočejo
zavreti sprejemanje novega zakona zato, da bodo po starem zakonu še lahko pozidali ali kako
drugače izkoristili priobalni pas. Verjetno je prav nepremičninski lobi s spretno medijsko
akcijo zlorabil ljudi, ki sedaj v boju za pitno vodo opravljajo umazano delo zanj.
Dobrega pol leta sem bil član sveta KGZS in sem dobil malo vpogleda v način ustvarjanja
slovenske kmetijske politike. Pa ne vem, kam bi akterje uvrstil. Včasih se obnašajo kot otroci
v vrtcu – vsi bi nekaj imeli in to zahtevajo, nobeden pa ne ve, kako to doseči. Zelo malo, da ne
rečem nič, ni trezne presoje realnega stanja in možnosti ter strategij ukrepanja za izboljšanje
položaja slovenskega kmeta. V svojem kratkotrajnem skoku v politiko sem hitro spregledal
način njenega delovanja. Imamo skupino večnih kmetijskih politikov, ki so podrobno izpilili
obrt in sedaj iz mandata v mandat zasedajo visoke položaje v stanovskih in političnih organizacijah. Se žrtvujejo za kmetov blagor, so na vsaki pasji procesiji, všečno govorijo, jamrajo,
kako se ne da nič storiti, ampak v naslednjem mandatu bo čisto drugače … V resnici jim
gre samo za čast in denar, kajti iz svojega funkcionarstva so naredili neke vrste dopolnilno
dejavnost, če pa se jim uspe pririniti dovolj visoko in zasedejo dobro plačan položaj v vodstvu
Zbornice, nadzorništvu v kakšnem večjem podjetju, poslanca v parlamentu ali svetu …, jim je
padla žlica v med. Za to so pripravljeni marsikaj storiti. In to znajo tisti, ki bi jim kakšen ukrep
kmetijske politike lahko koristil, spretno izkoristiti. Tako nam kmetijsko politiko narekujejo
lobiji (lahko rečete tudi strici) iz ozadja. Osnovni interes teh kmetijskih politikov, ki že leta
vedrijo na položajih, je ustvariti vtis, kot da nekaj delajo, hkrati pa poskrbeti, da se nič ne spremeni. Kajti ob vsaki morebitni spremembi obstaja nevarnost, da jih odnese s položaja. Tako
najprej napišejo protestno pismo, nato ustanovijo protestni odbor, zdaj imamo že Zavezništvo
za kmetijstvo; kaj bo sledilo – mogoče Koalicija za kmeta? Rezultata kljub »hudim naporom«
predstavnikov kmečkih stanovskih organizacij ni od nikoder. A bolj kot ti politiki me skrbi
tiha večina v svetu Zbornice. Številni se v pol leta niso niti enkrat oglasili, zasebno že godrnjajo, a ob glasovanjih vedno podprejo vodstvo Zbornice. In ko jih povprašaš, zakaj se tako
obnašajo, odgovarjajo »saj se ne da nič storiti«. V praksi pa razni lobiji in nevladne organizacije s par člani lahko krojijo kmetijsko politiko po svoji želji. Tu se vprašujem, kako to, da KGZS
nima nobenega vpliva, čeprav naj bi predstavljala sto tisoč članov in okoli tisoč zaposlenih?
Je za to krivo vodstvo, ki skrbi samo za lastno rit, ali nezanimanje tihe večine svetnikov in
članstva? Kakorkoli, odločil sem se, da v svetu KGZS ne bom »mrtva duša«, ki je tam samo za
ustvarjaje videza demokracije, in odstopil. Če pa KGZS res ne more nič konkretnega storiti za
slovenskega kmeta, potem naj se samoukine.
Drugače pa sedaj politiki na veliko razlagajo, kako je digitalizacija kmetijstva rešitev za vse
težave. Seveda za vsem tem stoji lobi, ki želi digitalne rešitve prodajati tudi kmetom. In kmetje, ki želijo veljati za napredne, bodo digitalizacijo, kot tudi druge visoke tehnologije, drago
preplačali. V praksi se večinoma pokaže, da vsa ta visoka tehnologija ne rešuje kmetijstva,
temveč predvsem ustvarja nove težave, ki jih je potrebno vedno znova reševati z novimi vlaganji v še bolj napredne tehnologije. V bistvu pademo v začarani krog, v katerem morajo kmetije vedno več vlagati za to, da jim vedno manj ostane za plačilo lastnega dela. Na naslednjih
straneh pišemo o stanju v danskem kmetijstvu. To velja za tehnološko najbolj naprednega,
a povprečna kmetija si je z vzdrževanjem te naprednosti na grbo navlekla za 3,5 milijona
evrov dolga. Kljub naprednosti je vsaka sedma pred stečajem. Digitalizacija, avtomatizacija,
nove tehnologije, vse to pomeni vedno večje vložke kapitala in vedno manj dela za kmeta.
Pozabljamo, da kmet ni plačan za vložen kapital (ta zaslužek poberejo banke), ampak za vloženo delo, in ob avtomatizaciji je tega vedno manj. In tu je vzrok za vedno manjše zaslužke kmetov. Po drugi strani kmetje v želji po ohranitvi zaslužka po modernizaciji pridelave
poskušajo čimbolj povečati pridelke, kar ima za posledico presežke na trgu in padec cen. Pa
smo v hudičevi špirali: sposojamo si denar, ga vlagamo v posodobitev in povečanje pridelave
in si s tem zbijamo ceno. Potem pa se sprašujemo, ali naj kmetje delajo zastonj. Avtomatizacija
je smiselna za kapitalsko močne velike obrate z najeto delovno silo, ne za majhne kmetije v
družinski lasti. Pri določeni stopnji avtomatizacije kmeta ne potrebujemo več. Kmetije bodo
prevzele banke in veliki investitorji, delali bodo roboti. Verjetno bi v Sloveniji bolj kot o digitalizaciji in avtomatizaciji kmetovanja morali začeti razmišljati o nizko vložnem (low input)
kmetovanju. A pri tem lobiji iz ozadja (banke, industrija) ne vidijo možnosti zaslužka, zato
ne podpirajo (plačujejo) politikov in strokovnjakov v raznih inštitucijah, da bi to možnost
promovirali in uvrščali v razvojne programe.
Nazaj k geslom. Eno je tudi Izbrana kakovost. V zadnjem času je MKGP zagnalo reklamno
kampanjo, ki jo financirajo slovenski kmetje in s katero želijo povečati porabo v Sloveniji
pridelane in predelane hrane. A kako naj jim verjamemo, če so za podlago izbrali fotografijo,
ki očitno prikazuje ameriški hlev? Kot da pri nas ne bi bilo sodobnih hlevov? Ali je to dokaz,
kako ljudje na MKGP nimajo pojma, kakšen je slovenski hlev?

Konec citata

Zapisal urednik Kmetovalca

kuall ::

BCSman je izjavil:

Za bit kmet moraš bit sposoben bit v vlogi gospodarja in to 24/7/365, večina populacije je zmožna samo sledit ukazom šefa in čakat tisti dan v mesecu ko dobi nakazane EUR na TRR.

Je nekaj resnice v tem. Opažam, da v kmetijstvu, vsaj v pridelavi mleka, uspejo bolj nadpovprečno inteligentni, vsaj če pogledam ljudi okoli. Npr en je, ki ima 2 jurja plačo, za hobiJ še molze krave. Drugi je malo švrkjen ampak je baje bil dokaj inteligenten, spet uspeva. Jih je pa dosti, ki jim ni šlo (krave so jim zbolevale, mastitis, somatske celice, mikroorganizmi...).

poweroff ::

Daniel je izjavil:

Zadruge že imaš, pa od njih, razen nekaj izstopajočih kaj posebnega koristi ni. Vedno so imeli vsi zaposleni, vključno z direktorji prste obrnjene k sebi. Meni osebno so leta nazaj celo grozili z uničenjem moje kmetije, če bom prestopil v drugo zadrugo... No tista zdruga je sedaj propadla, zaposleni so se poplačali iz stečajne mase, za dolgove do kmetov je pa zmanjkalo. Direktorji pa lepo furajo druge firme naprej.

Kdo so pa lastniki? A kmetje kot deležniki ne morejo direktorja zamenjat?

A nismo v kapitalizmu, kjer lastnik lahko dejansko odloča in vpliva...?
sudo poweroff

kuall ::

poweroff je izjavil:

Če malo zakrožimo... kmetje bi se morali združiti v zadruge in si deliti delo in opremo ter skupaj prodajati. S tem bi se znižali stroški in povečal njihov dobiček.


To vse smo že delali, pametnjakovič. Stroje smo kupovali skupaj s sosedi, zadrugo tudi imamo. Ni tvoj idol Kordiš nek genij lol.

poweroff ::

In, ste kot solastniki zadruge uspešni?
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko vam resnično pomenijo slovenski izdelki? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27829166 (20633) Snegec
»

Lokalna hrana v času korone (in drugih neželenih dogodkov)

Oddelek: Problemi človeštva
394162 (2262) hr_natakar
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28336044 (30864) louser
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33765267 (58581) Invictus

Več podobnih tem