» »

Zakaj ne kupujete od kmetov

Zakaj ne kupujete od kmetov

««
9 / 9
»
»»

poweroff ::

Zanimivo, da imata stric in bratranec kmetijo, da sem v mladosti tudi sam pomagal na kmetiji in sem vajen kmeckih opravil. Pa za imivo, da je stric svojo kmetijo organiziral kot podjetje. Je pa res, da ima visoko izobrazbo in je odprt za novosti.

Ampak ja, nimam pojma o kmetovanju.

Samo verjetno ga ima kdo od vas se manj.

Zvezdica27 je izjavil:

zakonsko bi lahko marsikoga v marsikaj prisilili, a pri kmetijstvu vi vsi ignorirate, da iz nekega razlga, gre za izjemno privilegiran sloj - niti davka na gozd, sečnjo in prodajo, nič ne plačujejo.

I ja bi tata... i tata bi, sine. :))
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

Daniel ::

poweroff je izjavil:

Zanimivo, da imata stric in bratranec kmetijo, da sem v mladosti tudi sam pomagal na kmetiji in sem vajen kmeckih opravil. Pa za imivo, da je stric svojo kmetijo organiziral kot podjetje. Je pa res, da ima visoko izobrazbo in je odprt za novosti.

Ampak ja, nimam pojma o kmetovanju.

Samo verjetno ga ima kdo od vas se manj.

Zvezdica27 je izjavil:

zakonsko bi lahko marsikoga v marsikaj prisilili, a pri kmetijstvu vi vsi ignorirate, da iz nekega razlga, gre za izjemno privilegiran sloj - niti davka na gozd, sečnjo in prodajo, nič ne plačujejo.

I ja bi tata... i tata bi, sine. :))


Če toliko veš, zakaj potem naprej kopiraš laži? Predloži en dokaz, da se ne plačuje davka na gozd, sečnjo in prodajo lesa. Čakam.

Vsaka večja kmetija je danes v dvostavnem knjigovodstvu tako kot podjetniki, nisi povedal ravno kaj dosti novega.

gruntfürmich ::

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Zdaj pa se po vasi cele dneve vozi gor in dol 40 traktorjev.


Tebe res mede.

dobro si preberi kar je molnar zapisal. če ti ne boš dojel za časa življenja, pa to naprti bodoči generaciji, da bo doumela.
če pa še naslednja generacija ne bo, potem pa nam itq ni pomoči...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

stara mama ::

Nekateri tule pod kmetijo še vedno vidite sliko svojega soseda starčka na starem IMTju, ki državi nič ne plača od njegove prodane svinjske polovice.
Mnenja takih ljudi so povsem za svetom in jih je treba vzet z ogromno rezerve, kajti ti osebki nimajo nobenega stika s kmetijstvom, so samo forumski nakladači.

Dejstvo pa je, da kokerkoli začneš malo več prodajat, se ti splača bit v davčnem sistemu oz težko greš mimo/brez tega.

gruntfürmich ::

stara mama je izjavil:

Nekateri tule pod kmetijo še vedno vidite sliko svojega soseda starčka na starem IMTju, ki državi nič ne plača od njegove prodane svinjske polovice.

a ni povprečna starost slovenskega kmeta visoka?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

49106 ::

gruntfürmich je izjavil:

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Zdaj pa se po vasi cele dneve vozi gor in dol 40 traktorjev.


Tebe res mede.

dobro si preberi kar je molnar zapisal. če ti ne boš dojel za časa življenja, pa to naprti bodoči generaciji, da bo doumela.
če pa še naslednja generacija ne bo, potem pa nam itq ni pomoči...


Bebo, po kateri vasi se 40 traktorjev vozi gor in dol cele dneve?

gruntfürmich ::

tam kjer je na vasi 40 kmetov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PrimoZ_ ::

Ta tema lepo pokaže kako so nekateri ljudje za luno.
Res domače kmetijstvo ni popolno in je veliko prostora za izboljšave, a tudi tuje je dalč od popolnega.
In tudi subvencije za kmetijstvo so ena taka fama. Kar jaz poznam malih kmetov, nimajo od tega kaj prida, če se je pa kdo res omastil s tem je pa to bolj izjema in podpiram da se take primere raizšče in kaznuje, da bo vsakega minilo da bi sploh pomislil na to.

Pa tudi v SLO gre po moje občutku trend da se kmetije večajo. Vsaj v moji okolici se število kmetij manjša, zemljo pa prevzamejo tisti, ki so ostali.
Počasi gredo stvari na bolje. Ne vem pa če je res ideal imeti, kmetije velike več tisoč ha in sama monokultura in cenovna optimizacija za vsako ceno.
Dirka do dna ?

49106 ::

gruntfürmich je izjavil:

tam kjer je na vasi 40 kmetov.


Vprašal sem po kateri vasi se vozijo. A res ne znaš odgovoriti na tako enostavno vprašanje :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

feryz ::

stara mama je izjavil:

Nekateri tule pod kmetijo še vedno vidite sliko svojega soseda starčka na starem IMTju, ki državi nič ne plača od njegove prodane svinjske polovice.
Mnenja takih ljudi so povsem za svetom in jih je treba vzet z ogromno rezerve, kajti ti osebki nimajo nobenega stika s kmetijstvom, so samo forumski nakladači.

Dejstvo pa je, da kokerkoli začneš malo več prodajat, se ti splača bit v davčnem sistemu oz težko greš mimo/brez tega.
Moj foter ima IMT-ja (sem mu hotel kupiti drugega, pa noče).
Pridela vse kar rabimo in še mnogo več. Proda kar nekaj. Vse ultra bio eko.

Pentija mu komplet ostane. Niti ne majhna. Temu se reče odklop. Ali "Beg od ponorelega tempa".

m0LN4r ::

c3p0 je izjavil:

Daniel je izjavil:


Sicer pa imaš prav, zakaj ne bi pogozdili Slovenije, ukinili samooskrbo s vsaj nekaj hrane in lepo vse uvozimo. Tako bo še najbolj ležerno za vse, nobenega sekiranja s subvencijami, traktorji, kako priti iz meseca v mesec, samo kupe šleparjev na ceste, da filamo police trgovin in smo rešeni za naslednje stoletje.


Pravim, ker sploh rdeče/temno meso je dokazano prej škodljivo, kot zdrava prehrana in se še zraven subvencionira? Potem bi lahko še cigarete.

Razen, če kardiovaskularne bolezni niso glavni vzrok smrti v Sloveniji, potem pa dajmo še vzpodbudit živinorejo.
Skodljivi so tudi UV zarki, zrak v mestu, dokazano tudi destilirana voda te zelo hitro ubije, ni da ni. Sploh nevem, kaj dandanes ni skodljivo.
Aja mango in papaja iz kontrolirane pridelave na otokih xD Pa zelenjava iz drugega konca evrope, ker tam stojijo nasi inspektorji vsak dan pa kontrolirajo :))

49106 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

tam kjer je na vasi 40 kmetov.


Vprašal sem po kateri vasi se vozijo. A res ne znaš odgovoriti na tako enostavno vprašanje :))
Ker se nocem izpostavljati, samo povem, da je v nasi vasi 100 his in 20+ kmetov traktorjev pa tolko kot his. V sosednji vasi je tega 3x tolko.
Zapelji se malo po vaseh na pravem gorickem. Pa magari zdaj, ko se zacne zetev prespi pri kaksnemu kmetu za en teden, da bos videl kaj se cez cel dan odvija.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

49106 ::

m0LN4r je izjavil:

samo povem, da je v nasi vasi 100 his in 20+ kmetov traktorjev pa tolko kot his. V sosednji vasi je tega 3x tolko.
Zapelji se malo po vaseh na pravem gorickem. Pa magari zdaj, ko se zacne zetev prespi pri kaksnemu kmetu za en teden, da bos videl kaj se cez cel dan odvija.


Kaj zdaj, se po vasi vozijo cele dneve s 40 traktorji gor in dol ali pa to počnejo takrat, ko imajo delo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Zvezdica27 ::

ne ti men da nisem iz sektorja, imam zemljo in gozd, sicer nimam statusa kmeta, nisem na gozd še nikdar plačal davka, niti ko sem od drugih kupoval. Vse uradno. Sicer pa mi je vseeno.

zz

Daniel ::

Zvezdica27 je izjavil:

ne ti men da nisem iz sektorja, imam zemljo in gozd, sicer nimam statusa kmeta, nisem na gozd še nikdar plačal davka, niti ko sem od drugih kupoval. Vse uradno. Sicer pa mi je vseeno.

zz

Si pa velik kmet, če niti statusa kmeta ne moreš dobiti. Dobiš vsaj položnico od KGZS, če si že tako strokoven? Torej od drugih si kupil in to brez davka? Zdaj ali ste ga utajili ali pa je šlo na pavšal, kar se spet poračunava 1x letno.

m0LN4r ::

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

samo povem, da je v nasi vasi 100 his in 20+ kmetov traktorjev pa tolko kot his. V sosednji vasi je tega 3x tolko.
Zapelji se malo po vaseh na pravem gorickem. Pa magari zdaj, ko se zacne zetev prespi pri kaksnemu kmetu za en teden, da bos videl kaj se cez cel dan odvija.


Kaj zdaj, se po vasi vozijo cele dneve s 40 traktorji gor in dol ali pa to počnejo takrat, ko imajo delo?
Ze enga vem, ki se vozi v gostilno in opravkih s traktorjem, ja tut takle mamo.

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

samo povem, da je v nasi vasi 100 his in 20+ kmetov traktorjev pa tolko kot his. V sosednji vasi je tega 3x tolko.
Zapelji se malo po vaseh na pravem gorickem. Pa magari zdaj, ko se zacne zetev prespi pri kaksnemu kmetu za en teden, da bos videl kaj se cez cel dan odvija.


Kaj zdaj, se po vasi vozijo cele dneve s 40 traktorji gor in dol ali pa to počnejo takrat, ko imajo delo?
Ce nimajo dela, si ga najdejo.

Glej roko na srce, ne trolam, ne mine ena ura, da nebi nekdo brnel s traktorjem ali kaksnim drugim strojem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Gagatronix ::

Zvezdica27 je izjavil:

ne ti men da nisem iz sektorja, imam zemljo in gozd, sicer nimam statusa kmeta, nisem na gozd še nikdar plačal davka, niti ko sem od drugih kupoval. Vse uradno. Sicer pa mi je vseeno.

zz


Si pa kmetavz, ce nisi kmet. :))

49106 ::

m0LN4r je izjavil:


ne mine ena ura, da nebi nekdo brnel s traktorjem ali kaksnim drugim strojem.


Verjamem, ampak to je daleč od tega, da bi se 40 traktorjev cele dneve vozilo gor in dol.

mjtk ::

oemdzi je izjavil:

a) ker ne vem, da sploh prodajajo
b) ker tisti za katere vem, da prodajajo, imajo cene kot, da kupujem iz ekoštacune ala Kalček
c) ker ne poznam tistih kmetov, ki prodajajo po normalni ceni
č) ker mi je bolj praktično spotoma v Hofru/Lidlu vzeti tiste nekaj zelenjave

+1

49106 ::

točki b in c imata enak pomen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Konlov ::

Saj kupujem. Lidel, Hofer in vsi ti kapitalistični presežki se hvalijo, kako je vse lokalno.
Nam dostavlja gajbica, poreklo je zopet vprašanje. Meso kar tako raje v trgovini kot od kmeta, ki zakolje tri teleta...

Ben Dover ::

49106 je izjavil:

točki b in c imata enak pomen.


Pa "kot da" je dvojni veznik brez vejice. :))

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


ne mine ena ura, da nebi nekdo brnel s traktorjem ali kaksnim drugim strojem.


Verjamem, ampak to je daleč od tega, da bi se 40 traktorjev cele dneve vozilo gor in dol.
A sem rekel hkrati?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BorutO ::

zobnik je izjavil:

Če ne boste podprli kmetov, bodo nehal prodajat tako bomo odvisni samo še od uvoza.

zato, ker imajo čez celo leto tablo obešeno ob cesti "Mlad krompi" ... sem odraščal 20 let na kmetiji, pa nikoli nisem vedel očitno, da imaš čez celo leto lahko mlad krompir. :)

bbbbbb2015 ::

m0LN4r je izjavil:

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Zdaj pa se po vasi cele dneve vozi gor in dol 40 traktorjev.


Tebe res mede.
Nc me ne mede, sem se preprical leta 2021 pred enim tednom. Popoldan se vsakih 30 minut pelje mimo hise en zetor, fergusan, steyr, vinkovic na drug konec vasi. Bok ne daj, zdaj ko se zacenja zetev, vsak svojo majhno prikolico vlaci gor pa dol.
Mogoce na vecjem, dravskem polju to ni tako izrazito, ampak v pomurski regiji na vaseh je to se vedno standard. Recimo, kako to izgleda pri sosedu:
Ima mogoce pol hektarja krompirja, 1ha rza, 2ha koruze, 500 trsov, cetrt hektarja buc, tri male travnike za kosnjo, obcasno se tudi z drvami bavi, ma 5 krav in enga bika, konja je imel, 30 kokosi, pa ze 30 let jamra, kako mladina noce delat in se nic ne splaca.
In to je pri skoraj vsakemu tako.

Drugi scenarij, ko pa umre kak dedek in poerba parcele sin, ki pa zivi pri zeni v vasi 15km dalec. Pa se vozi za vsak drek 15km obdelovati te njive, ker prodal jih pa ne bo, itn.


Pretiravaš in hudo nakladaš.

Jaz sem si ogledal sever Belgije, ter mejo z Nizozemsko, kako to tam laufa. Imam tudi sorodnike v Avstriji, ki imajo tudi kmetijo.

Belgijci in Nizozemci imajo problem, ker imajo *premalo* zemlje. Posledično terajo do skrajnosti napeto produktivno kmetijstvo. Oni sicer še imajo nekaj prostih njiv. Ampak do 1/3, ponekod pa *čisto* vse, pa imajo steklenjake, rastlinjake. Nimajo kaj dosti večjih traktorjev. Nekih hudih Fendtov nisem videl. In šopajo do daske super bio pridelavo.

Za ta super bio dosegajo zelo visoke cene, kolikor sem gledal, je to lahko 3x pa do 9x dražje, kot nek noname paradižnik. Seveda tudi vse šole in javne institucije jemljejo lokalno (dražje!). Osebno menim, da so si te hude standarde dobesedno izmislili, da lahko prodajajo-sami sebi.

Kar pa ni ta hud standard, pa v glavnem prodajo preko kooperativ. Izvažajo tudi zelo dosti. Ko sem bil v Maleziji, je njihov chef v neki super restavraciji v Kuala Lumpurju (pod zemljo med tistima stolpoma) šopal ultra drago zelenjavo iz... Nizozemske. Kako je to lahko sveže, ne vem, pa če sem odkrit, ne bi šel v te neke vrednostne norme daljnovzhodne. Kako sem se jaz znašel v tisti restavraciji, je dolga zgodba. Tja sva šla s sodelavcem iz ZDA, ko sva skup delala na projektu. Enkrat je bilo za probati, tako za vsak dan iti je bilo pa to sigurno predrago.

Seveda Nizozemci, pa tudi Belgijci niso zlati. Na jajcih in na piščancih so goljufali, špricali so piščance z nekim kemičnim preparatom, ki je bil potem v jajcih in je v takih dozah kancerogen. Kolikor razumem, so Belgijci kupovali (dali izdelati) nek koncentrat, v kemični tovarni v Romuniji/Bolgariji. V Belgiji/Nizozemskem kmetje živijo zelo dobro, njihov primarni trg je bila VB do nedavnega. Koliko je Brexit to spremenil, ne vem.

Za Avstrijo bi ti tudi lahko razložil njihovo zgodbo, v grobem, kmetje tud prodajajo domačim šolam in vrtcem skoraj brez izjeme, javne institucije (občine, ipd.) jemljejo pri njih izključno. Zdaj vzroka natanko ne vem, zakaj oni ne jemljejo npr. španskega paradižnika. Na primer, šopali so nek ultra drag paradižnik, pridelan na Dunaju, v steklenjaku, na hidroponiki, z led diodami obsvetljeno. Če je to natur, sem jaz rimski papež. A to je šlo skozi, Španci ne morejo prodati npr. natur paradižnika eni šoli na Dunaju. Zakaj ne, ne vem.

Kolega mi je rekel,da je cela Avstrija razdeljena na "domene", ve se, kdo je za kaj, skup držijo, tujcev in nekih padalcev ne spustijo blizu. Meni se to malo čudno zdi, samo podrobneje ne poznam. Avstrijci tudi nimajo nekih hudih traktorjev. Zaslužijopa zelo dobro. Imajo isti problem, kot Belgijci, premalo zemlje. Menda so Avstrijci množično kupovali zemljo na Madžarskem, ter vlekli subvencije. Madžari so menda štopirali z nekimi zakoni, kjer je lahko lastnik "marofa" (posestva) na Madžarskem samo nekdo, ki se direktno ukvarja s kmetijstvom.

Kako so vsi ti narodi dosegli, da so uvedli neka mehka pravila, da samo oni lokalno prodajajo, tujci pa ne morejo zraven, ti težko povem. Primarno pa kmetje dosegajo visoke (lokalne) cene, zato jim gre dobro.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Ja, če nekomu zrihtaš monopol po 3x ceni, mu gre dobro, jasno. Samo ne vem, če si to res želimo. Ne vem zakaj bi bil prekumurski paradajz v Kopru kaj bolj lokalen kot iz Hrvaške 50 km stran. Itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

stara mama ::

feryz je izjavil:

Moj foter ima IMT-ja (sem mu hotel kupiti drugega, pa noče).
Pridela vse kar rabimo in še mnogo več. Proda kar nekaj. Vse ultra bio eko.

Pentija mu komplet ostane. Niti ne majhna. Temu se reče odklop. Ali "Beg od ponorelega tempa".

Ja kako lepo :)

Ampak to ni kmetijstvo!
To je vrtičkanje!

gruntfürmich ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Kako so vsi ti narodi dosegli, da so uvedli neka mehka pravila, da samo oni lokalno prodajajo, tujci pa ne morejo zraven, ti težko povem. Primarno pa kmetje dosegajo visoke (lokalne) cene, zato jim gre dobro.

vse se da, če želiš domače podpirat. če pa ne, pa imaš slovenijo po kateri tudi avstrijci radi kupujejo kmetijsko zemljo...

Utk je izjavil:

Ja, če nekomu zrihtaš monopol po 3x ceni, mu gre dobro, jasno. Samo ne vem, če si to res želimo. Ne vem zakaj bi bil prekumurski paradajz v Kopru kaj bolj lokalen kot iz Hrvaške 50 km stran. Itd.

ne veš če želiš globalizacijo ali podpirati domače ljudi? si ti iz drugega planeta ali si samo v tej temi izgubil pamet in se obnašaš retardirano?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Tole je res zanimivo. Najbolj glasni desničarji so kar naenkrat proti prostemu trgu.

Se strinjam, da je treba vlagati v samooskrbnost. Samo problem je, ker se ti hitro ugodi "socializem" - monopoli, državne subvencije, slabo upravljanje, neracionalne poslovne odločitve. In vse to pesti slovenske kmete, ki so pogosto bolj vrtičkarji.
sudo poweroff

Utk ::

gruntfürmich je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Kako so vsi ti narodi dosegli, da so uvedli neka mehka pravila, da samo oni lokalno prodajajo, tujci pa ne morejo zraven, ti težko povem. Primarno pa kmetje dosegajo visoke (lokalne) cene, zato jim gre dobro.

vse se da, če želiš domače podpirat. če pa ne, pa imaš slovenijo po kateri tudi avstrijci radi kupujejo kmetijsko zemljo...

Utk je izjavil:

Ja, če nekomu zrihtaš monopol po 3x ceni, mu gre dobro, jasno. Samo ne vem, če si to res želimo. Ne vem zakaj bi bil prekumurski paradajz v Kopru kaj bolj lokalen kot iz Hrvaške 50 km stran. Itd.

ne veš če želiš globalizacijo ali podpirati domače ljudi? si ti iz drugega planeta ali si samo v tej temi izgubil pamet in se obnašaš retardirano?

Jaz hočem podpirat domače. Ampak to uzakonit je pa druga stvar, proti temu pa sem. Tu se kot retardi obnašajo Nemci, Avstrijci pa še kdo, in na dolgi rok se jim bo to maščevalo. Po eni strani hočemo prosti trg, po drugi bi morali plačevat 3x več svoje, tudi če je to v resnici manj lokalno.
A bo kmet tudi svojemu sosedu prodal nekaj 3x ceneje? Bo sosedu keramičarju plačal 3x več? Katera domača firma, ki jo naj bi podpirali, ker je domača, doma prodaja ceneje kot v tujino? To "podpiranje" gre lahko v obe smeri.

Mato989 ::

Tu se žal z Utkjem popolnoma strinjam, bo kmet domačemu keramičarju plačal 3x več kot če mu Hrvat pride nardit za 3x ceneje?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Daniel ::

Mato989 je izjavil:

Tu se žal z Utkjem popolnoma strinjam, bo kmet domačemu keramičarju plačal 3x več kot če mu Hrvat pride nardit za 3x ceneje?


Ne, keramiko bo položil kolega za pir in čevape, pa lahko mu pomagam mešati lepilo :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

stara mama ::

Daniel je izjavil:


Ne, keramiko bo položil kolega za pir in čevape, pa lahko mu pomagam mešati lepilo :D

Zdaj če so čevapi in pir že 50€+, potem bo prišel.
Drugače pa samo, če ne ceni dosti svojega časa.

https://www.ozs.si/datoteke/ozs/sekcije...

Daniel ::

stara mama je izjavil:

Daniel je izjavil:


Ne, keramiko bo položil kolega za pir in čevape, pa lahko mu pomagam mešati lepilo :D

Zdaj če so čevapi in pir že 50€+, potem bo prišel.
Drugače pa samo, če ne ceni dosti svojega časa.

https://www.ozs.si/datoteke/ozs/sekcije...


Ni šolan keramičar, samouk. Strojna šola drugače.

zobnik ::

Zanimivo kako nič krive kmete krivite za situacijo.....tako kot vedno je kriva "čistilka" samo drugi ne.....Če bi kmete podprli in pokupil vse kar prodajajo (seveda nadzor nad uporabo kemije je naloga države in ostalih ki so zadolženi za zdravo hrano prav tako na količino posajenega...mi moramo vsako leto vrisat njivo za krompir, tak da država tu ima vpogled) bi naslednje leto posadil še več različnih vrtnin, a dokler bodo ljudje raje kupoval po trgovinah saj je tam ceneje se bom na koncu vsi znašli v težavah. Žal tak je sistem.

Aquafriend ::

Skodljivi so tudi UV zarki, zrak v mestu, dokazano tudi destilirana voda te zelo hitro ubije, ni da ni. Sploh nevem, kaj dandanes ni skodljivo.
Aja mango in papaja iz kontrolirane pridelave na otokih xD Pa zelenjava iz drugega konca evrope, ker tam stojijo nasi inspektorji vsak dan pa kontrolirajo

a to je spet en izgovor, da bos lahko kupoval in prodajal bolj strupeno hrano? Ker po neki logiki ti enacis hrano, ki vsebuje minimalno skodljivih snovi s hrano, ki vsebuje x100 vec strupov?

Aquafriend ::

Povprecen kmet niti racunalnika in telefona ne zna uporabljati.
Problem je, da je 99% taksnih, ki imajo nekaj malega zemlje in se vedno mislijo, da so "kmetje" nacin in pristop do kmetovanja se iz 2. sv. vojne, ce pridelujejo 5-10 razlicnih poljscin na tistih svojih razmetanih 1-5HA njivicah.
Pac, dokler so taksni zivi, jim pac ne bo potegnilo, da se ne splaca, niti financno niti iz vidika fizicnega napora. Pol pa to se za sabo potegne nebroj razlicne mehanizacije.
Opustiti nocejo, optimirati nocejo, vse je isto kot 50 let nazaj. Ce pa jim pride kak solan clovek razloziti stvari, ga pa s sekiro spodijo iz dvorisca.


hvala bogu, da obstajajo tudi taksni kmetovalci, ki se ne pustijo indoktrinirat oziroma se ne pustijo, da bi jim kdo pametoval. Lahko se jim zahvalite, da v casih karanten in plandemij imamo vsaj nekaj hrane v sloveniji. A bi ti rajs videl, da jim pride indoktriniran izobrazenec povedat, kako se jim ne splaca kmetovat, pa naj opustijo kmetovanje, da lahko korporacija prevzame monopol in kontrolo?

Zgodovina sprememb…

snezak21 ::

zobnik je izjavil:

Zanimivo kako nič krive kmete krivite za situacijo.....tako kot vedno je kriva "čistilka" samo drugi ne.....Če bi kmete podprli in pokupil vse kar prodajajo (seveda nadzor nad uporabo kemije je naloga države in ostalih ki so zadolženi za zdravo hrano prav tako na količino posajenega...mi moramo vsako leto vrisat njivo za krompir, tak da država tu ima vpogled) bi naslednje leto posadil še več različnih vrtnin, a dokler bodo ljudje raje kupoval po trgovinah saj je tam ceneje se bom na koncu vsi znašli v težavah. Žal tak je sistem.

Mogoce bi pa morali kmetje narediti prvi korak in biti malo manj pozrtni. Neobdelan liter mleka v kanglici, ki jo stranka prinese s seboj. prodajate po 1eur (ali vec), pa se to je kao full poceni, medtem ko ga mlekarni prodate po 0.01eur/liter. Ja vem oni odkupijo vseh 50litrov, jaz pa samo dva. Ampak v trgovini je ta liter mleka obdelan, preverjen da ni notri svinjarije, bakterij itd. 0.5eur/liter.
Tako da ce bi bili malo manj pozrtni, ter predvsem, ce bi se vam dalo prodajati malim strankam, bi mogoce celo kaj prodali, mi pa bi mogoce celo kaj kupili. Dokler pa imas manj kvalitetno oz. povsem nepregledano stvar za 3x vec denarja kot nekaj kar ima vsaj neko priblizno zagotovilo, da je stvar ok, bo pa tezka. Sploh ce stranko na koncu se napizdis da se ti ne da ukvarjati z njenimi 3kg krompirja ker ga lahko celo prikolico prodas Mercatorju.

TheBlueOne ::

Sej niso pozrtni. Vecinoma mali delajo minus in krpajo z dodatno sluzbo, s trgovci se ne zmorejo pogajati, za pameten poslovni model nimajo casa.

Sploh pa moderna kmetija ni misljena za maloprodajo in sirok spekter izdelkov. To je kakor, da imas proizvodnjo s stirimi zaposlenimi, kjer so tile zaposleni vsak od fizicnega delavca do direktorja. Morajo pa se poleg vsega biti za tekocim trakom ter biti na voljo za malo prodajo. Dela pa se deset izdelkov, vsak z drugimi stroji.

Potem pac trpi kakovost in cene, ker je poslovni model miloreceno suboptimalen.

Daniel ::

snezak21 je izjavil:

zobnik je izjavil:

Zanimivo kako nič krive kmete krivite za situacijo.....tako kot vedno je kriva "čistilka" samo drugi ne.....Če bi kmete podprli in pokupil vse kar prodajajo (seveda nadzor nad uporabo kemije je naloga države in ostalih ki so zadolženi za zdravo hrano prav tako na količino posajenega...mi moramo vsako leto vrisat njivo za krompir, tak da država tu ima vpogled) bi naslednje leto posadil še več različnih vrtnin, a dokler bodo ljudje raje kupoval po trgovinah saj je tam ceneje se bom na koncu vsi znašli v težavah. Žal tak je sistem.

Mogoce bi pa morali kmetje narediti prvi korak in biti malo manj pozrtni. Neobdelan liter mleka v kanglici, ki jo stranka prinese s seboj. prodajate po 1eur (ali vec), pa se to je kao full poceni, medtem ko ga mlekarni prodate po 0.01eur/liter. Ja vem oni odkupijo vseh 50litrov, jaz pa samo dva. Ampak v trgovini je ta liter mleka obdelan, preverjen da ni notri svinjarije, bakterij itd. 0.5eur/liter.
Tako da ce bi bili malo manj pozrtni, ter predvsem, ce bi se vam dalo prodajati malim strankam, bi mogoce celo kaj prodali, mi pa bi mogoce celo kaj kupili. Dokler pa imas manj kvalitetno oz. povsem nepregledano stvar za 3x vec denarja kot nekaj kar ima vsaj neko priblizno zagotovilo, da je stvar ok, bo pa tezka. Sploh ce stranko na koncu se napizdis da se ti ne da ukvarjati z njenimi 3kg krompirja ker ga lahko celo prikolico prodas Mercatorju.


Glede na zadnji vpoklic LM, ne vem, če lahko ravno trdiš, da je vse zmeraj preverjeno. A torej predvidevaš, da kmet mleko, ki ga prodaja doma dodatno pokvari za razliko od tistega mleka, ki ga od njega odpeljejo v mlekarno? Sicer pa mleko, ki ga v trgovini kupiš za evro ali nekaj manj ima že odstranjeno maščobo in ostale sestavine, ki se porabljajo za druge izdelke. Ali kam misliš, da izgine razlika maščobe med približno 4,2 do 4,5 in 3,5, ki je v mleku?

Sicer pa, zakaj ne menjaš dobavitelja, če ti je predrago? Dejansko mora zmeraj ko ti prideš nekdo tam biti, da te še postreže in trgovcu ti za storitev ni problem plačati, kmetu pa ti pač je. Sicer pa je bilo mleko po 1 eur, ko se je prodajalo v avtomatih, za ostale sicer ne vem kako imajo sedaj cene, mi ga damo za 50 centov eni sosedi, zadruga pa ga odkupi za 34 centov trenutno in ne za 0,01 EUR...

tikitoki ::

zobnik je izjavil:

Če ne boste podprli kmetov, bodo nehal prodajat tako bomo odvisni samo še od uvoza.


Ker hocejo visjo ceno pri placilu na roke brez racuna, kot dobim v trgovine za vogalom??

stara mama ::

snezak21 je izjavil:


Mogoce bi pa morali kmetje narediti prvi korak in biti malo manj pozrtni. Neobdelan liter mleka v kanglici, ki jo stranka prinese s seboj. prodajate po 1eur (ali vec), pa se to je kao full poceni, medtem ko ga mlekarni prodate po 0.01eur/liter. Ja vem oni odkupijo vseh 50litrov, jaz pa samo dva. Ampak v trgovini je ta liter mleka obdelan, preverjen da ni notri svinjarije, bakterij itd. 0.5eur/liter.
Tako da ce bi bili malo manj pozrtni, ter predvsem, ce bi se vam dalo prodajati malim strankam, bi mogoce celo kaj prodali, mi pa bi mogoce celo kaj kupili. Dokler pa imas manj kvalitetno oz. povsem nepregledano stvar za 3x vec denarja kot nekaj kar ima vsaj neko priblizno zagotovilo, da je stvar ok, bo pa tezka. Sploh ce stranko na koncu se napizdis da se ti ne da ukvarjati z njenimi 3kg krompirja ker ga lahko celo prikolico prodas Mercatorju.

Predlagam, da se zglasiš na kako kmetijo in prevzameš posel maloprodaje.
Razlike v cenah so ogromne, vrjamem da boš napraskal pravo malo bogastvo!
Šment, kako se nismo že prej tega spomnali?

feryz ::

stara mama je izjavil:

feryz je izjavil:

Moj foter ima IMT-ja (sem mu hotel kupiti drugega, pa noče).
Pridela vse kar rabimo in še mnogo več. Proda kar nekaj. Vse ultra bio eko.

Pentija mu komplet ostane. Niti ne majhna. Temu se reče odklop. Ali "Beg od ponorelega tempa".

Ja kako lepo :)

Ampak to ni kmetijstvo!
To je vrtičkanje!
Ah, daj no mir. To je resno kmetovanje.
Vrtičkarstvo se grem jaz, vsako popoldne, ko se s tega foruma oz. iz službe domov speljem .
Postavil sem si rastlinjak, prekopal travnik v gredo in se zdaj relaksiram, ko opazujem zelenje rasti. Vsak dan mi vzame vsaj dve uri. Milina.
Pridelal itak nič ne bom. Ampak to sploh ni poanta tega početja.
««
9 / 9
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko vam resnično pomenijo slovenski izdelki? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27828644 (20111) Snegec
»

Lokalna hrana v času korone (in drugih neželenih dogodkov)

Oddelek: Problemi človeštva
394115 (2215) hr_natakar
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28335600 (30420) louser
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33764799 (58113) Invictus

Več podobnih tem