» »

Zakaj ne kupujete od kmetov

Zakaj ne kupujete od kmetov

Daniel ::

poweroff je izjavil:

Daniel je izjavil:

Zadruge že imaš, pa od njih, razen nekaj izstopajočih kaj posebnega koristi ni. Vedno so imeli vsi zaposleni, vključno z direktorji prste obrnjene k sebi. Meni osebno so leta nazaj celo grozili z uničenjem moje kmetije, če bom prestopil v drugo zadrugo... No tista zdruga je sedaj propadla, zaposleni so se poplačali iz stečajne mase, za dolgove do kmetov je pa zmanjkalo. Direktorji pa lepo furajo druge firme naprej.

Kdo so pa lastniki? A kmetje kot deležniki ne morejo direktorja zamenjat?

A nismo v kapitalizmu, kjer lastnik lahko dejansko odloča in vpliva...?


Eno je situacija zapisana na papirju, nekaj povsem drugega pa realno stanje. Zakaj pa misliš, da sem omenil kimavce. Pač obstaja dovolj ljudi, ki ima od te situacije korist, da se nič nikamor ne premakne. Jaz sem sicer s svojo trenutno zadrugo izjemno zadovoljen ampak to vseeno ne reši situacije višje, kjer so si te iste zadruge potem konkurenca na trgu in druga drugi zbijajo ceno.

poweroff ::

Ja, ampak saj imamo kapitalizem. Kaj bi rad nazaj socializem?

Glede kimavstva... dve opciji - očitno taka situacija večini ustreza, ali pa večina ni sposobna odločanja o samih sebi.

V prvem primeru ni problema, v drugem bo pa pač treba začeti delati za lastne interese.
sudo poweroff

m0LN4r ::

Daniel je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Zdaj pa se po vasi cele dneve vozi gor in dol 40 traktorjev.


Tebe res mede.
Nc me ne mede, sem se preprical leta 2021 pred enim tednom. Popoldan se vsakih 30 minut pelje mimo hise en zetor, fergusan, steyr, vinkovic na drug konec vasi. Bok ne daj, zdaj ko se zacenja zetev, vsak svojo majhno prikolico vlaci gor pa dol.
Mogoce na vecjem, dravskem polju to ni tako izrazito, ampak v pomurski regiji na vaseh je to se vedno standard. Recimo, kako to izgleda pri sosedu:
Ima mogoce pol hektarja krompirja, 1ha rza, 2ha koruze, 500 trsov, cetrt hektarja buc, tri male travnike za kosnjo, obcasno se tudi z drvami bavi, ma 5 krav in enga bika, konja je imel, 30 kokosi, pa ze 30 let jamra, kako mladina noce delat in se nic ne splaca.
In to je pri skoraj vsakemu tako.

Drugi scenarij, ko pa umre kak dedek in poerba parcele sin, ki pa zivi pri zeni v vasi 15km dalec. Pa se vozi za vsak drek 15km obdelovati te njive, ker prodal jih pa ne bo, itn.


Tega kar opisuješ ne bo več dolgo, ker enostavno ni smiselno. Kmetije s 5 kravami že dolgo niso rantabilne in jih gor drži zgolj veselje lastnika do obdelave zemlje in dela z živino. V roku 10 do 20 let bo to vse šlo.

Sicer pa okrog naprednih velikih evropskih kmetij nekaj tudi tukaj:

http://www.kmetovalec.si/files/userfile...

Citiram:

»Za pitno vodo gre« je geslo, ki ga v zadnjem času srečujemo na vsakem koraku. S spremljanjem odzivov in komentarjev po medijih ter družbenih omrežjih hitro vidimo, koliko je med
nami koristnih idiotov. Tako medijski manipulatorji imenujejo ljudi, ki jih je z nekaj enostavnimi gesli in polresnicami možno pripraviti k vnetemu zagovarjanju in širjenju teh polresnic,
nobenemu pa ne pade na um preverjanje dejstev. In ta pitna voda je tipičen primer zlorabe
ljudi za doseganje ciljev, ki so v popolnem nasprotju z deklariranimi gesli. Kdor namreč prebere zakon, hitro ugotovi, da je celotna kampanja proti zakonu voda na mlin tistim, ki hočejo
zavreti sprejemanje novega zakona zato, da bodo po starem zakonu še lahko pozidali ali kako
drugače izkoristili priobalni pas. Verjetno je prav nepremičninski lobi s spretno medijsko
akcijo zlorabil ljudi, ki sedaj v boju za pitno vodo opravljajo umazano delo zanj.
Dobrega pol leta sem bil član sveta KGZS in sem dobil malo vpogleda v način ustvarjanja
slovenske kmetijske politike. Pa ne vem, kam bi akterje uvrstil. Včasih se obnašajo kot otroci
v vrtcu – vsi bi nekaj imeli in to zahtevajo, nobeden pa ne ve, kako to doseči. Zelo malo, da ne
rečem nič, ni trezne presoje realnega stanja in možnosti ter strategij ukrepanja za izboljšanje
položaja slovenskega kmeta. V svojem kratkotrajnem skoku v politiko sem hitro spregledal
način njenega delovanja. Imamo skupino večnih kmetijskih politikov, ki so podrobno izpilili
obrt in sedaj iz mandata v mandat zasedajo visoke položaje v stanovskih in političnih organizacijah. Se žrtvujejo za kmetov blagor, so na vsaki pasji procesiji, všečno govorijo, jamrajo,
kako se ne da nič storiti, ampak v naslednjem mandatu bo čisto drugače … V resnici jim
gre samo za čast in denar, kajti iz svojega funkcionarstva so naredili neke vrste dopolnilno
dejavnost, če pa se jim uspe pririniti dovolj visoko in zasedejo dobro plačan položaj v vodstvu
Zbornice, nadzorništvu v kakšnem večjem podjetju, poslanca v parlamentu ali svetu …, jim je
padla žlica v med. Za to so pripravljeni marsikaj storiti. In to znajo tisti, ki bi jim kakšen ukrep
kmetijske politike lahko koristil, spretno izkoristiti. Tako nam kmetijsko politiko narekujejo
lobiji (lahko rečete tudi strici) iz ozadja. Osnovni interes teh kmetijskih politikov, ki že leta
vedrijo na položajih, je ustvariti vtis, kot da nekaj delajo, hkrati pa poskrbeti, da se nič ne spremeni. Kajti ob vsaki morebitni spremembi obstaja nevarnost, da jih odnese s položaja. Tako
najprej napišejo protestno pismo, nato ustanovijo protestni odbor, zdaj imamo že Zavezništvo
za kmetijstvo; kaj bo sledilo – mogoče Koalicija za kmeta? Rezultata kljub »hudim naporom«
predstavnikov kmečkih stanovskih organizacij ni od nikoder. A bolj kot ti politiki me skrbi
tiha večina v svetu Zbornice. Številni se v pol leta niso niti enkrat oglasili, zasebno že godrnjajo, a ob glasovanjih vedno podprejo vodstvo Zbornice. In ko jih povprašaš, zakaj se tako
obnašajo, odgovarjajo »saj se ne da nič storiti«. V praksi pa razni lobiji in nevladne organizacije s par člani lahko krojijo kmetijsko politiko po svoji želji. Tu se vprašujem, kako to, da KGZS
nima nobenega vpliva, čeprav naj bi predstavljala sto tisoč članov in okoli tisoč zaposlenih?
Je za to krivo vodstvo, ki skrbi samo za lastno rit, ali nezanimanje tihe večine svetnikov in
članstva? Kakorkoli, odločil sem se, da v svetu KGZS ne bom »mrtva duša«, ki je tam samo za
ustvarjaje videza demokracije, in odstopil. Če pa KGZS res ne more nič konkretnega storiti za
slovenskega kmeta, potem naj se samoukine.
Drugače pa sedaj politiki na veliko razlagajo, kako je digitalizacija kmetijstva rešitev za vse
težave. Seveda za vsem tem stoji lobi, ki želi digitalne rešitve prodajati tudi kmetom. In kmetje, ki želijo veljati za napredne, bodo digitalizacijo, kot tudi druge visoke tehnologije, drago
preplačali. V praksi se večinoma pokaže, da vsa ta visoka tehnologija ne rešuje kmetijstva,
temveč predvsem ustvarja nove težave, ki jih je potrebno vedno znova reševati z novimi vlaganji v še bolj napredne tehnologije. V bistvu pademo v začarani krog, v katerem morajo kmetije vedno več vlagati za to, da jim vedno manj ostane za plačilo lastnega dela. Na naslednjih
straneh pišemo o stanju v danskem kmetijstvu. To velja za tehnološko najbolj naprednega,
a povprečna kmetija si je z vzdrževanjem te naprednosti na grbo navlekla za 3,5 milijona
evrov dolga. Kljub naprednosti je vsaka sedma pred stečajem. Digitalizacija, avtomatizacija,
nove tehnologije, vse to pomeni vedno večje vložke kapitala in vedno manj dela za kmeta.
Pozabljamo, da kmet ni plačan za vložen kapital (ta zaslužek poberejo banke), ampak za vloženo delo, in ob avtomatizaciji je tega vedno manj. In tu je vzrok za vedno manjše zaslužke kmetov. Po drugi strani kmetje v želji po ohranitvi zaslužka po modernizaciji pridelave
poskušajo čimbolj povečati pridelke, kar ima za posledico presežke na trgu in padec cen. Pa
smo v hudičevi špirali: sposojamo si denar, ga vlagamo v posodobitev in povečanje pridelave
in si s tem zbijamo ceno. Potem pa se sprašujemo, ali naj kmetje delajo zastonj. Avtomatizacija
je smiselna za kapitalsko močne velike obrate z najeto delovno silo, ne za majhne kmetije v
družinski lasti. Pri določeni stopnji avtomatizacije kmeta ne potrebujemo več. Kmetije bodo
prevzele banke in veliki investitorji, delali bodo roboti. Verjetno bi v Sloveniji bolj kot o digitalizaciji in avtomatizaciji kmetovanja morali začeti razmišljati o nizko vložnem (low input)
kmetovanju. A pri tem lobiji iz ozadja (banke, industrija) ne vidijo možnosti zaslužka, zato
ne podpirajo (plačujejo) politikov in strokovnjakov v raznih inštitucijah, da bi to možnost
promovirali in uvrščali v razvojne programe.
Nazaj k geslom. Eno je tudi Izbrana kakovost. V zadnjem času je MKGP zagnalo reklamno
kampanjo, ki jo financirajo slovenski kmetje in s katero želijo povečati porabo v Sloveniji
pridelane in predelane hrane. A kako naj jim verjamemo, če so za podlago izbrali fotografijo,
ki očitno prikazuje ameriški hlev? Kot da pri nas ne bi bilo sodobnih hlevov? Ali je to dokaz,
kako ljudje na MKGP nimajo pojma, kakšen je slovenski hlev?

Konec citata

Zapisal urednik Kmetovalca
tl:dr jaz vem da smo v zacaranem krogu, se vsaj 20 let oz. eno generacijo bomo, cas tece naprej, prilagaja se prepocasi, ampak cas tece naprej tudi pri sosedih. Odrascal sem 2 desetletji in opazoval to mizerijo, ko je edini napredek novejsi traktor in prikolica in s tem je krog zakljucen. Vidim pa tudi kako to deluje malo severneje od nas iz prve roke. Kot receno ena velika vas in en kmet, ne pa pri vsaki hisi, mesano na zaru in jamranje, ampak ljudje se tega oklepajo prinas, kot nevemkaj.
Pol pa hoces kupiti njivo vmes od ene stare mame, pa ni sans, jo bo nesla rajsi v grob, ker KAJ PA CE! pridejo vnuki iz ljubljane in bodo kmetovali na tistem enem hektarju.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

kuall ::

m0LN4r je izjavil:

Pol pa hoces kupiti njivo vmes od ene stare mame, pa ni sans, jo bo nesla rajsi v grob

Bill Gates kupuje kmetijska zemljišča na polno. Kdor prodaja zemljo je idiot.
Motijo te novi stroji? Kaj pa novi avti te ne motijo?
Kupovanje strojev s sosedi je isto kot vožnja v službo skupaj s sosedom. Da se ampak ni praktično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Daniel ::

poweroff je izjavil:

Ja, ampak saj imamo kapitalizem. Kaj bi rad nazaj socializem?

Glede kimavstva... dve opciji - očitno taka situacija večini ustreza, ali pa večina ni sposobna odločanja o samih sebi.

V prvem primeru ni problema, v drugem bo pa pač treba začeti delati za lastne interese.


Ne vem kaj bi sploh rad z omenjanjem kapitalizma in socializma tu dosegel. A kapitalizem v smislu, da tisti ta hitrejši so zase že poskrbeli ostali ostali pa kakor vedo in znajo. A res misliš, da se bo sedaj zbralo nekaj tisoč 65+ letnih kmetovalcev in šlo pred zadružno zvezo z lj z vilami in krampi, da poskrbijo za rešitev situacije? Vse skupaj se je enostavno izrodilo, cel sistem, kar je lepo opisano v tistem članku.

poweroff ::

V DELU je danes članek o digitalizaciji kmetij. Pri nas se o tem praktično ne govori.

Je pa hec, šef je pred leti spoznal enega tipa iz neke exSoviet države. Ki je postavil omrezje senzorjev in zbira podatke o vlagi, temperaturi,... za lokalne nomade in kmete.

Eni Britanci so se delali malo norca, pa tip pove, da ima par deset tisoc senzorjev na par 100 km2, sredi stepe, zbira podatke in jih preko mobilnega appa deli z nomadskimi kmetovalci.

Pa pri nas? Arso vremenska napoved za 10 dni. Še kaj?
sudo poweroff

kow ::

Menda ne pricakujes, da bodo kmetje zadruzno programirali frameworke?

49106 ::

Za kaj takšnega moraš biti veleposestnik. Ampak ja, Matej postaja mojster posploševanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

kuall ::

Saj se ni nič izrodilo. Pridela se preveč hrane, ker so kmetje ratali preveč sposobni, ljudje pa so taki, da težko menjajo navade in še kar kmetujejo. Res čudno mi je, da ljudje tega ne razumejo. Pridela se preveč hrane in kmetje vidijo rešitev v tem, da jo pridelajo še več, da bodo lahko preživeli. Opustiti morajo kmetovanje in kmetovati kvečjemu samo še za hobi ali pa imeti res moderne kmetije (roboti, 1000ha)

Daniel ::

poweroff je izjavil:

V DELU je danes članek o digitalizaciji kmetij. Pri nas se o tem praktično ne govori.

Je pa hec, šef je pred leti spoznal enega tipa iz neke exSoviet države. Ki je postavil omrezje senzorjev in zbira podatke o vlagi, temperaturi,... za lokalne nomade in kmete.

Eni Britanci so se delali malo norca, pa tip pove, da ima par deset tisoc senzorjev na par 100 km2, sredi stepe, zbira podatke in jih preko mobilnega appa deli z nomadskimi kmetovalci.

Pa pri nas? Arso vremenska napoved za 10 dni. Še kaj?


Si prebral članek zgoraj, kjer je omenjena ta famozna digitalizacija?

kow ::

Edino kar je realno, da nekdo najvecjim kmetom v drzavi razlozi, da prej, ko se lotijo teh zadev, bolje za njih. Ter, da bodo na zacetku s to "digitalizacijo" imeli samo strosek. Najmanj 5-10 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

zmist ::

Daniel je izjavil:

poweroff je izjavil:

Ja, ampak saj imamo kapitalizem. Kaj bi rad nazaj socializem?

Glede kimavstva... dve opciji - očitno taka situacija večini ustreza, ali pa večina ni sposobna odločanja o samih sebi.

V prvem primeru ni problema, v drugem bo pa pač treba začeti delati za lastne interese.


Ne vem kaj bi sploh rad z omenjanjem kapitalizma in socializma tu dosegel. A kapitalizem v smislu, da tisti ta hitrejši so zase že poskrbeli ostali ostali pa kakor vedo in znajo. A res misliš, da se bo sedaj zbralo nekaj tisoč 65+ letnih kmetovalcev in šlo pred zadružno zvezo z lj z vilami in krampi, da poskrbijo za rešitev situacije? Vse skupaj se je enostavno izrodilo, cel sistem, kar je lepo opisano v tistem članku.


Tule se lahko zacnete uciti: https://www.mondragon-corporation.com/e...

Seveda, ce je celotno okolje polno podivjanih pizd (kar je ze definicija za slovenceljne) potem bo to malo tezje. Boste morali najprej ugotoviti, kaj vam je bolj v interesu - biti pizda ali sodelovati.

poweroff ::

Ja lej, če niso sposobni furati kmetije kot podjetja, naj gredo kaj drugega delat.

Kuall... seveda ne. Bi pa lahko zbrali denar za lokalnega developerja. Ampak to pa bohnedaj, fant mora vile pa motorjo vihtet, kaj se bo neki z racunalnikom igrackal...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

49106 ::

Lej ga, Matota.

poweroff je izjavil:

nomadskimi kmetovalci.



Kakšnimi kmetovalci?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

poweroff ::

Ne vem podrobnosti, neka plemena se selijo po drzavi in vsako leto drugje kmetujejo - odvisno od suše.
sudo poweroff

kuall ::

Zbrali denar za developerja? Kaj misliš s tem? Mene so tastari pustili, da sem se igral z računalnikom. Na srečo sem imel starejše brate, ki so morali kmetovati. Drugače jaz ne bi bil programer po moje. S kmetovanjem se se začel ukvarjat šele, ko sem bil že odrasel. Kar velika sreča. Medtem pa kmetje silijo kmetovat svoje otroke potem se pa čudijo, da hočejo kmetovat tudi, ko so odrasli. To je res čisti idiotizem.

zmist ::

49106 je izjavil:

Za kaj takšnega moraš biti veleposestnik.


Z zadrugo postanes veleposestnik. To je namen zadruge, da vse kmetijo nastopajo kot ena, skratka, namesto 10 kmetij = 10 traktorjev * 200k eurov samo 5 traktorjev... pa je od nekje priletel sicer stran vrzen miljoncek (v obliki casa v katerem traktor ni 100% v uporabi) za, ce ze hoces, senzorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

Mato989 ::

Osnovni problem v SLO je razdrobljenost zemljišč!

Država bi morala tu za spremembo naredit nekaj centralizirano koristnega in določit da se vse kmetijske površine združijo s sosednjimi DOKLER GRE (torej dokler ni sosednje zemljišče druge namembnosti

Za to bi morala država dat kompenzacijo 1EUR po kvadratu max in prevzet ta zemljišča in jih dat na razpisu v 50 letni najem za relativno nizek denar da se obdelujejo (pogoje je to, če 1 leto ni iobdelana pogodba propade hkrati si pa dolžn 2 leti najemnine)

Tako bi rešili več problemov

1. ekonomike in smiselnosti obdelovanja
2. razdrobljenosti
3. kmet bi imel FIRMO da dela s tem, ne pa nekaj na pol.
4. ukinit pol subvencije ker bi bilo kmetov v sloveniji le še nekaj 10, morda 100
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

c3p0 ::

poweroff je izjavil:


Ja, treba se je organizirat! Kmetje se lahko organizirajo v zadrugo. Na Obali recimo deluje Agraria, kjer so izdelki precej cenejši kot v Mercatorju, kmetje sem prepričan tudi dobijo več kot če bi prodajali Mercatorju, v trgovini pa dobiš zelo veliko izdelkov (prodajajo tudi nekmetjske izdelke).


Odvisno kje. Pri nas je občinski d.o.o. odprl neko trgovino v stilu direkt od kmeta do kupca, cene so pa katastrofalno visoke, butične.

Daniel ::

poweroff je izjavil:

Ja lej, če niso sposobni furati kmetije kot podjetja, naj gredo kaj drugega delat.

Kuall... seveda ne. Bi pa lahko zbrali denar za lokalnega developerja. Ampak to pa bohnedaj, fant mora vile pa motorjo vihtet, kaj se bo neki z racunalnikom igrackal...


Genialna ideja. Kmetovali bomo na Farming Simulatorju... prihodnost pač.

49106 ::

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

Za kaj takšnega moraš biti veleposestnik.


Z zadrugo postanes veleposestnik.


Nebuloza, Podobno kot bi trdil, da kot delničar postaneš miljarder. Ne pije vode, žal.

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

Za kaj takšnega moraš biti veleposestnik.


10 kmetij = 10 traktorjev * 200k eurov samo 5 traktorjev...


Ne gre. Zakaj ne, so ti že prej razložili.

zmist ::

c3p0 je izjavil:

poweroff je izjavil:


Ja, treba se je organizirat! Kmetje se lahko organizirajo v zadrugo. Na Obali recimo deluje Agraria, kjer so izdelki precej cenejši kot v Mercatorju, kmetje sem prepričan tudi dobijo več kot če bi prodajali Mercatorju, v trgovini pa dobiš zelo veliko izdelkov (prodajajo tudi nekmetjske izdelke).


Odvisno kje. Pri nas je občinski d.o.o. odprl neko trgovino v stilu direkt od kmeta do kupca, cene so pa katastrofalno visoke, butične.


No in to je odgovor, zakaj ne kupujemo od kmetov. Namesto, da bi celotne poljscine prodal v obliki narocnine cez celo leto za visjo ceno kot trgovcu, raje probajo odreti posamezne kupce z norimi cenami. In ker na koncu kretenov, ki kupujejo po takih cenah ni dovolj ali pa jih zmanjka, prodajo vse v enem kosu za drobiz trgovcu. Klasicna podezelska logika, na enem kupcu bom obogatel, ga je treba maksimalno nategnit, da ne bo nikoli vec prisel.

Utk ::

Pri nas nič ne gre, kar gre povsod drugje.

49106 ::

Slovenija je premajhna, zato imamo tudi naprimer višje cene zdravstvenih storitev kot Avstrija, kar je meni glede na naš standard nerazumljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

49106 je izjavil:

Nebuloza, Podobno kot bi trdil, da kot delničar postaneš miljarder. Ne pije vode, žal.


Ne meni razlagat, tule izbrskaj kontakt in njim razlozi zakaj ne gre: https://www.mondragon-corporation.com/e... , ne vem sicer, ce te bojo pri 12 miljardah dobicka in 24 miljardah premozenja poslusali, lahko pa probas.

Utk je izjavil:

Pri nas nič ne gre, kar gre povsod drugje.


Predvsem tole.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

49106 ::

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

Nebuloza, Podobno kot bi trdil, da kot delničar postaneš miljarder. Ne pije vode, žal.


Ne meni razlagat, tule izbrskaj kontakt in njim razlozi zakaj ne gre: https://www.mondragon-corporation.com/e... , ne vem sicer, ce te bojo pri 12 miljardah dobicka in 24 miljardah premozenja poslusali, lahko pa probas.


A so v sloveniji, strawman.

49106 je izjavil:

Slovenija je premajhna, zato imamo tudi naprimer višje cene zdravstvenih storitev kot Avstrija, kar je meni glede na naš standard nerazumljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Mato989 ::

49106 je izjavil:

Slovenija je premajhna, zato imamo tudi naprimer višje cene zdravstvenih storitev kot Avstrija, kar je meni glede na naš standard nerazumljivo.


Bullshit, mi mamo predvsem težavo v tem ker vsak jeben zdravstveni in bolnica imata SVOJO NABAVNO SLUŽBO... tu se največ denarja izgubi, država bi morala uvest centralno nabavno službo 10-20 ljudi whatever in potem iz centralnega skladišča razpošiljat vse artikle po Sloveniji...

Tu je prihranka NAJMANJ 30%...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zmist ::

49106 je izjavil:

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

Nebuloza, Podobno kot bi trdil, da kot delničar postaneš miljarder. Ne pije vode, žal.


Ne meni razlagat, tule izbrskaj kontakt in njim razlozi zakaj ne gre: https://www.mondragon-corporation.com/e... , ne vem sicer, ce te bojo pri 12 miljardah dobicka in 24 miljardah premozenja poslusali, lahko pa probas.


A so v sloveniji, strawman.


Glede na to, da so zaceli v eni dolini, ja, lahko bi bili. Sicer pa celotno podrocje Baskov ni tako zelo vecje od Slovenije. Sicer so zdaj mednarodna korporacija, samo na zacetku pa niso bili. Zanimivo, da se v ZDA niso hoteli razsirit, ker ameriski nacin razmisljanja ni kompatibilen z njihovo kulturo. Tu pa je problem, bo treba nehati Hollywood gledat.

Skratka, se enkrat, prosim, pojdi jim razloziti, kako se ne da. Da so fatamorgana in ne obstajajo.

Tako, da ne mi o straw manu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

49106 ::

Španija je velika, pa tudi klimo ima bolj primerno. Ko bo Slovenija tako velika in če bo kdaj imela takšne pogoje kot Španija, ne bo šlo za strawmana.


Mato989 je izjavil:

49106 je izjavil:

Slovenija je premajhna, zato imamo tudi naprimer višje cene zdravstvenih storitev kot Avstrija, kar je meni glede na naš standard nerazumljivo.


Bullshit, mi mamo predvsem težavo v tem ker vsak jeben zdravstveni in bolnica imata SVOJO NABAVNO SLUŽBO... tu se največ denarja izgubi,

država bi morala uvest centralno nabavno službo 10-20 ljudi whatever in potem iz centralnega skladišča razpošiljat vse artikle po Sloveniji...

Tu je prihranka NAJMANJ 30%...



Ampak če se tega ne znajo iti zdravniki, ki imajo za sabo skoraj 20 let izobraževanja, to raje pričakujemo od kmetov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Mato989 ::

49106 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

49106 je izjavil:

Slovenija je premajhna, zato imamo tudi naprimer višje cene zdravstvenih storitev kot Avstrija, kar je meni glede na naš standard nerazumljivo.


Bullshit, mi mamo predvsem težavo v tem ker vsak jeben zdravstveni in bolnica imata SVOJO NABAVNO SLUŽBO... tu se največ denarja izgubi, država bi morala uvest centralno nabavno službo 10-20 ljudi whatever in potem iz centralnega skladišča razpošiljat vse artikle po Sloveniji...

Tu je prihranka NAJMANJ 30%...



Ampak če se tega ne znajo iti zdravniki, ki imajo za sabo skoraj 20 let izobraževanja, to raje pričakujemo od kmetov?


Zdravniki tudi če bi se tega znali it imajo nad sabo delodajalca ki je država posredno in neposredno in država bi tu morala stopit not in rečt, zavodi in bolnice bodo prenehali naročat blago saj to prevzame centralna nabavna služba z 1.1.2022...

Kar se pa tiče kmetov, pa nad sabo nimajo delodajalca in imajo prosto pot da se to odločijo SAMI... glede na to da so NAČELOMA privatniki (dejansko jih čist preveč subvencioniramo) bi jim to moralo bit v interesu da sprovedejo sami, ker nimajo nobene zakonske ovire za razliko od bolnic in ZD...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zmist ::

49106 je izjavil:

Španija je velika, pa tudi klimo ima bolj primerno. Ko bo Slovenija tako velika, ne bo šlo za strawmana.


Za delati parafinske grelce s cimer so zaceli? Hm, to je pa res problem, sploh glede na to, da 1956 se ni bilo EU in so obstajale meje in carine.

Zadeva je gladko izvedljiva, samo mora nehati vsak v svojo stran vlect in zaceti vleci v isto smer. To pa je problem v Sloveniji. Hudo velik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

49106 ::

Mato989 je izjavil:

49106 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

49106 je izjavil:

Slovenija je premajhna, zato imamo tudi naprimer višje cene zdravstvenih storitev kot Avstrija, kar je meni glede na naš standard nerazumljivo.


Bullshit, mi mamo predvsem težavo v tem ker vsak jeben zdravstveni in bolnica imata SVOJO NABAVNO SLUŽBO... tu se največ denarja izgubi, država bi morala uvest centralno nabavno službo 10-20 ljudi whatever in potem iz centralnega skladišča razpošiljat vse artikle po Sloveniji...

Tu je prihranka NAJMANJ 30%...



Ampak če se tega ne znajo iti zdravniki, ki imajo za sabo skoraj 20 let izobraževanja, to raje pričakujemo od kmetov?


Zdravniki tudi če bi se tega znali it imajo nad sabo delodajalca ki je država posredno in neposredno in država bi tu morala stopit not in rečt, zavodi in bolnice bodo prenehali naročat blago saj to prevzame centralna nabavna služba z 1.1.2022...

Kar se pa tiče kmetov, pa nad sabo nimajo delodajalca in imajo prosto pot da se to odločijo SAMI... glede na to da so NAČELOMA privatniki (dejansko jih čist preveč subvencioniramo) bi jim to moralo bit v interesu da sprovedejo sami, ker nimajo nobene zakonske ovire za razliko od bolnic in ZD...


Vsi omenjeni so bolj izobraženi od povprečnega kmeta. Pejt jim pamet solit, ker se to tiče vseh.

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

Španija je velika, pa tudi klimo ima bolj primerno. Ko bo Slovenija tako velika, ne bo šlo za strawmana.


Za delati parafinske grelce s cimer so zaceli? Hm, to je pa res problem, sploh glede na to, da 1956 se ni bilo EU in so obstajale meje in carine.


No, koliko takih primerov še poznaš, da lahko tako posplošimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Mato989 ::

49106 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

49106 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

49106 je izjavil:

Slovenija je premajhna, zato imamo tudi naprimer višje cene zdravstvenih storitev kot Avstrija, kar je meni glede na naš standard nerazumljivo.


Bullshit, mi mamo predvsem težavo v tem ker vsak jeben zdravstveni in bolnica imata SVOJO NABAVNO SLUŽBO... tu se največ denarja izgubi, država bi morala uvest centralno nabavno službo 10-20 ljudi whatever in potem iz centralnega skladišča razpošiljat vse artikle po Sloveniji...

Tu je prihranka NAJMANJ 30%...



Ampak če se tega ne znajo iti zdravniki, ki imajo za sabo skoraj 20 let izobraževanja, to raje pričakujemo od kmetov?


Zdravniki tudi če bi se tega znali it imajo nad sabo delodajalca ki je država posredno in neposredno in država bi tu morala stopit not in rečt, zavodi in bolnice bodo prenehali naročat blago saj to prevzame centralna nabavna služba z 1.1.2022...

Kar se pa tiče kmetov, pa nad sabo nimajo delodajalca in imajo prosto pot da se to odločijo SAMI... glede na to da so NAČELOMA privatniki (dejansko jih čist preveč subvencioniramo) bi jim to moralo bit v interesu da sprovedejo sami, ker nimajo nobene zakonske ovire za razliko od bolnic in ZD...


Vsi omenjeni so bolj izobraženi od povprečnega kmeta. Pejt jim pamet solit, ker se to tiče vseh.


Ja samo zdravniki ne jokajo da se jim ne splača delat ampak to jokajo kmetje večinoma, vsako leto znova. Zdravniki ko menijo da so preslabo plačani protestirajo, kmetje pa ne naredijo nič da bi jim bilo na trgu bolje in lažje ampak samo jamrajo kako morajo dobit od države, čeprav so PRIVATNIKI za razliko od javnega zdravstva.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

49106 ::

Mato989 je izjavil:



Ja samo zdravniki ne jokajo da se jim ne splača delat ampak to jokajo kmetje večinoma, vsako leto znova. Zdravniki ko menijo da so preslabo plačani protestirajo, kmetje pa ne naredijo nič da bi jim bilo na trgu bolje in lažje ampak samo jamrajo kako morajo dobit od države, čeprav so PRIVATNIKI za razliko od javnega zdravstva.


Oksimoron. Kaj pričakuješ od kmetov, da štrajkajo tako, da blokirajo promet?

Mato989 ::

49106 je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Ja samo zdravniki ne jokajo da se jim ne splača delat ampak to jokajo kmetje večinoma, vsako leto znova. Zdravniki ko menijo da so preslabo plačani protestirajo, kmetje pa ne naredijo nič da bi jim bilo na trgu bolje in lažje ampak samo jamrajo kako morajo dobit od države, čeprav so PRIVATNIKI za razliko od javnega zdravstva.


Oksimoron. Kaj pričakuješ od kmetov, da štrajkajo tako, da blokirajo promet?


Ne, pričakujem da se povežejo na trgu in konkurirajo skupaj z boljšimi pogoji!

Kmete ne plačuje delodajalec, oni so sam svoj delodajalec, naj z drugimi partnerstvi nardijo bolj močno vez in lažje konkurirajo

Vsako leto jim cela Slovenija časti na milijone subvencij pa še kr jamrajo, torej je nekaj narobe na tem privat sektorju
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

49106 ::

Mato989 je izjavil:



Kmete ne plačuje delodajalec, oni so sam svoj delodajalec, naj z drugimi partnerstvi nardijo bolj močno vez in lažje konkurirajo


Floskula. Ne delajo zase, delajo za denar, tako kot vsi mi, oziroma vsi delamo zase, kakor si pač vzameš. (Skoraj) vsako podjetje ima delodajalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

49106 je izjavil:

No, koliko takih primerov še poznaš, da lahko tako posplošimo.


Na hitro, lahko pa si jih izbrskas vec. Seveda pa je v svetu egoizma bolj priljubljen drugacen model.

Worker cooperative @ Wikipedia

V Sloveniji:
https://dewesoft.com
https://www.domel.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

49106 ::

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

No, koliko takih primerov še poznaš, da lahko tako posplošimo.

Worker cooperative @ Wikipedia

V Sloveniji:
https://dewesoft.com
https://www.domel.com


Kakšen delež je takšnih podjetij, da posplošujemo?

zmist ::

49106 je izjavil:

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

No, koliko takih primerov še poznaš, da lahko tako posplošimo.

Worker cooperative @ Wikipedia

V Sloveniji:
https://dewesoft.com
https://www.domel.com


Kakšen delež je takšnih podjetij, da posplošujemo?


Pohlepu primeren. Kar sem ti pa ze povedal, da je ta del najbolj problematicen. Ampak se da. Ko bojo kmeti pogruntali, da bojo brez sodelovanja crknili bojo zaceli sodelovati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

49106 ::

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

No, koliko takih primerov še poznaš, da lahko tako posplošimo.

Worker cooperative @ Wikipedia

V Sloveniji:
https://dewesoft.com
https://www.domel.com


Kakšen delež je takšnih podjetij, da posplošujemo?


Pohlepu primeren.


10%? 1%? 0.1%? 0,01%? Promil? Morda še manj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

49106 je izjavil:

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

No, koliko takih primerov še poznaš, da lahko tako posplošimo.

Worker cooperative @ Wikipedia

V Sloveniji:
https://dewesoft.com
https://www.domel.com


Kakšen delež je takšnih podjetij, da posplošujemo?


Pohlepu primeren.


10%? 1%? 0.1%? 0,01%? Promil? Morda še manj?

In to dokazuje kaj?

49106 ::

Da nima smisla posploševat na podlagi anomalije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

49106 je izjavil:

Da nima smisla posploševat, na podlagi anomalije.

Ja, ampak ti si trdil, da se ne da. Se da. Ko presezes egoizem posameznika in vidis, da imas od sodelovanja vec.

49106 ::

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

Da nima smisla posploševat, na podlagi anomalije.

Ja, ampak ti si trdil, da se ne da. Se da. Ko presezes egoizem posameznika in vidis, da imas od sodelovanja vec.


Kje sem trdil, da se ne da združiti v zadruge?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

Ah si pobrisal "trdil sem". Pa sva spet pri tvojem trolanju. Sva kar nehala.

49106 ::

Trdil sem, da ne moreš imeti 5 traktorjev namesto 10-ih, če jih istočasno potrebuješ 10.

Mato989 ::

49106 je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Kmete ne plačuje delodajalec, oni so sam svoj delodajalec, naj z drugimi partnerstvi nardijo bolj močno vez in lažje konkurirajo


Floskula. Ne delajo zase, delajo za denar, tako kot vsi mi, oziroma vsi delamo zase, kakor si pač vzameš. (Skoraj) vsako podjetje ima delodajalca.


Ne ni floskula... kmet se lahko odloči in sodeluje s komerkoli želi, zdravnik pač ne, ker ma pogodbo z zavodom in ima omejitve 10x hujše od kmetov
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

49106 ::

Mato989 je izjavil:

49106 je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Kmete ne plačuje delodajalec, oni so sam svoj delodajalec, naj z drugimi partnerstvi nardijo bolj močno vez in lažje konkurirajo


Floskula. Ne delajo zase, delajo za denar, tako kot vsi mi, oziroma vsi delamo zase, kakor si pač vzameš. (Skoraj) vsako podjetje ima delodajalca.


Ne ni floskula... kmet se lahko odloči in sodeluje s komerkoli želi, zdravnik pač ne, ker ma pogodbo z zavodom in ima omejitve 10x hujše od kmetov


Razen v zasebnih ordinacijah in to kar med delovnim časom, ko bi morali biti v javnih bolnišnicah? Brutalne omejitve, ni kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

poweroff ::

Ne razumes?

Torej, kmetje na obstojec nacin lahko dosezejo tako produkcijo kot jo.

Lahko pa zacnejo izboljsevati tehnologijo.

Na podrocju kmetijske mehanizacije se kaj dosti vec vlaganj verjetno ne da storiti (lahko kupos vecji traktor, ampak kdaj se bo investicija povrnila?), se pa da marsikaj doseci z digitalizacijo.

Recimo ocenjevanje in izracun optimalnega donosa na podlagi satelitskih posnetkov, senzorika, optimizacija dobavnih verig, digitalni marketing...

Seveda pa to stane. Kdo bo to zastonj razvijal? Kmetje so tisti, ki se morajo zbrati na kup in dati denar ali pa napisati raziskovalni projekt skipaj z developerji. Ker denar za pilotne raziskave obstaja. Samo ga je treba pobrati.

Doker bo pa jamranje, bo pa tako kot je sedaj.
sudo poweroff

zmist ::

49106 je izjavil:

Trdil sem, da ne moreš imeti 5 traktorjev namesto 10-ih, če jih istočasno potrebuješ 10.


Se ti zdi? https://data.worldbank.org/indicator/AG...

Ocitno cel svet nima tako hudih problemov, smo pa res nesrecna dezela.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko vam resnično pomenijo slovenski izdelki? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27830062 (21529) Snegec
»

Lokalna hrana v času korone (in drugih neželenih dogodkov)

Oddelek: Problemi človeštva
394213 (2313) hr_natakar
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28336945 (31765) louser
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33766045 (59359) Invictus

Več podobnih tem