» »

Sprememba odnosa do hrane

Sprememba odnosa do hrane

«
1
2 3

postar99 ::

V daljšem časovnem obdobju, pa naj bo to pol leta ali leto se nadejam spremeniti svoj odnos do hrane. Pri bi rad mnenja in nasvete ostalih, ki ste se morda ubadali s podobnimi težavami. Naj omenim, da sem v srednjih 30-ih in nimam nekih zdravstvenih težav. Problem pa je, da hrano vidim kot užitek in ne kot sredstvo za preživetje. Nudi mi preveliko ugodje in okoli mene je vse preveč skušnjav. Pri tem mislim na ponudnike take in drugačne hrane, ki jo najdemo na vsakih 10 metrov. Tudi doma se nosi vse živo in vsi doma jemo vse povprek. Sladice so vseskozi na voljo, kar je težava. Problem je, da od drugih ne morem ničesar zahtevati, prehrana je moj problem.
Pri svojih 178 cm tehtam nekje 71 - 72 kg, tako da sama kilaža ni problem. Večja težava pa je seveda prekomerno uživanje sladkorja in občasno nažiranje. Pri drastičnih spremembah nisem bil uspešen. Načelo, da "sedaj pa 1 mesec ne bom jedel sladkorja" ali pa "2 tedna bom jedel zdravo" in "hujšanje za poletje" itd. ne delujejo. Tisti čas bo že minil, čeprav meni še ni uspelo, a vseeno.
Ugotavljam, da morajo spremembe iti počasi. Se pravi, da če sedaj jem "preveč" 6x na teden, potem bi rekel, da bom od sedaj dalje to naredil 4x. Težava pa je s samim sledenjem tega. Ne vem, kako bi se tega lotil. Ali bi dneve razdelil morda na vikend in delovne dneve ali kako drugače. Cilj je, da bi počasi počasi spremenil način življenja tako, da bi si dajal manjše spremembe, ki bi jih sprva komaj opazil. Ko bi se čez recimo pol leta ozrl nazaj, pa bi videl kaj vse sem spremenil.
Ob tem kar dosti športam. Recimo 5x na teden, sedaj, ko je lepo vreme pa tudi 2x dnevno. Kljub temu se imam za skinny-fat guya. Ocenil bi se na 25 % maščobnega deleža. To pa je za moja leta enostavno preveč. Po eni strani si sicer mislim, da bi bilo fino maščobo dati stran, po drugi pa mi to nič ne pomeni, dokler ni kaj narobe z zdravjem. Zavedam se tudi, da bo z leti vse težje, a saj vemo, kako je. Čakaš do zadnjega, ker ti prej ni treba.

Zanima me, kako ste se drugi lotili podobnih zadev. Nekaterim se bo to zdelo enostavno, vendar ni. Sam sem od nekaj tako navajen in spremembe se ne zgodijo čez noč. Kakšne konkretna pravila ste si recimo postavili in se jih z lahkoto držali.

V glavnem ... rad jem in to je moj problem. :D

Hypathia ::

Jaz bi ti svetovala, da preideš na 80/20 sistem, kjer večino časa ješ zdravo imaš pa tudi trenutke za posladek zato lažje vztrajaš. Nadalje, niso vse sladice enake, nekatere so bolj, druge manj zdrave, izogibaj se teh klasičnih z belo pšenično moko, belim sladkorjem, veliko maščobe...in poseži po bolj zdravih variantah, ki ravno tako dajo sladki zadetek, boš pa verjetno rabil neko prehodno obdobje, da resetiraš brbončice.

Horas ::

prvo raje delaj na svoji volji. moč volje. to je to.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

c3p0 ::

Probaj post, sprva kak dan. Ti resetira prenažrte in razvajene možgane. Kak dan več še toliko boljše.

jshadlsa232 ::

Intermittent fasting - od 20 - 12 ure naslednji dan, torej imas 8 ur za hrano. Nato nabavi par gvihtov ter delaj z lastno tezo pol ure vsaki drugi dan, vmes malo teci/kolo, ko se bos utrdil delaj HIIT sprinte. To je to.

Glede junk fooda - ce je doma na voljo, ga bos jedel, torej se tega naj ne kupuje. Se boljse si je naret 1x na teden junk day, v katerem lahko zres sladkarije/junk food kar hoces.

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Manj nakladanja, več dejanj. Se noben ni shujsal s perfect plan. Just do it.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kixs ::

Enostavno moras presekat. Pri meni deluje cez teden (OMAD), ko sem v sluzbi. Za vikende in na dopustu je pa po starem.

Se pa ravno odlocam za "carnivore" nacin prehrane - se pravi meso in hrana zivalskega izvora. Pa vmes kak dan ali dva posta. Nisem debel, mi je pa zanimivo malo eksperimentirat :lol:

kuall ::

užitek ni problem ampak rešitev. vesel bodi, da lahko uživaš v hrani tako kot lahko.

posebej če nisi pretežak je neumnost ta užitek spuščat.

če si pretežak pa imam zdej jest tak sistem, da mi je cilj vsak dan shujšat za recimo 0.1kg, se vsak dan vagam in povprečje mora bit skladno s tem ciljem dolgoročno. dokler ne dosegam povprečja mi je pa npr prepovedano iti na masažo. nič hudega, bom pa šparal denar. v vsakem primeru bo pozitivno. se da pa to tudi z drugimi cilji prakticirat, npr: povprečje spati/ležati v postelji 9 ur na dan, delati 6 ur na dan itd. si to lepo beležiš v excel, si naštimaš formule, da ti računajo povprečje in kr fajn laufa.

kar se pa samih sladkarij tiče pa ti jaz priporočamm, da jih žreš na veliko, prav pretiravaj, in ti garantiram, da se jih boš naveličal slej ko prej in to najbrž doživljensko. brezveze se borit s to skušnjavo ker ne bo nič od tega. jaz sem vsak vikend nakupil za 50EUR sladkarij zadnjega po leta, sem užival ampak evo, zdej so se mi že uprle. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

PurpleRain ::

Meni super deluje sistem, da se čez teden držim čim bolj zdravo prehranjevat (veliko zelenjave, ribe, manj mesa, nič testenin in kruha ipd.), namesto umetnega cukra posežem recimo po sadju (zdaj maš borovnice, jagode, lubenice,...)... Za vikend si pa en dan vzamem, ko lahko pojem vse, kar se mi zahoče. In imam vsak vikend manjšo željo po nekem junk food-u, sladkarije ležijo v predalu... Meni je edino to zalaufalo, pa nikol ne čutim lakote. Razne diete in enodnevni posti niso prišli v poštev. Ker ne vidim fore v tem da se stradaš, zakaj bi se mantral... Je pa res, da mi sedaj priprava obrokov med tednom vzame malo več časa. Ampak to naredim zase!
In kot je že nekdo zgoraj omenil, za začetek ne kupuj vsake svinjarije, ki se ti je zlušta, ker če jo boš imel doma, boš jedel. Pa good luck! :)

jshadlsa232 ::

PurpleRain je izjavil:

Meni super deluje sistem, da se čez teden držim čim bolj zdravo prehranjevat (veliko zelenjave, ribe, manj mesa, nič testenin in kruha ipd.), namesto umetnega cukra posežem recimo po sadju (zdaj maš borovnice, jagode, lubenice,...)... Za vikend si pa en dan vzamem, ko lahko pojem vse, kar se mi zahoče. In imam vsak vikend manjšo željo po nekem junk food-u, sladkarije ležijo v predalu... Meni je edino to zalaufalo, pa nikol ne čutim lakote. Razne diete in enodnevni posti niso prišli v poštev. Ker ne vidim fore v tem da se stradaš, zakaj bi se mantral... Je pa res, da mi sedaj priprava obrokov med tednom vzame malo več časa. Ampak to naredim zase!
In kot je že nekdo zgoraj omenil, za začetek ne kupuj vsake svinjarije, ki se ti je zlušta, ker če jo boš imel doma, boš jedel. Pa good luck! :)

Kaj ima manj mesa z zdravo prehrano nevem, za hidrate pa je res. Zelenjava je za krave in ovce.

Comandante ::

Zame deluje low carb + hranjenje skoncentrirano v casovnem oknu med 10 in 18h. Preizkusil vse mogoce ostale diete, samo ta nacin mi pase. Karkoli jem od hidratov v kolicinah nad 100g na dan se pocutim slabo. Ce jih drzim pod 50g mi je pa super. Tako lahko po potrebi tudi zreduciram kalorije na do -25% tega kar moje telo potrebuje, brez da bi bil lacen in si upocasnil presnovo.

Prisel sem do zakljucka, da je zame cuker strup. Verjetno tudi zato ker se premalo gibljem, kaksen sportnik ga komot poje bistveno vec in bo normalno funkcioniral.

Black Dragon ::

Jaz kot kolesar, ki delam 10-15.000 letno in sem tvoje višine in starosti nimam problem z sladkorjem. Stvar je samo v temu, da je potrebna dobra ustna higiena in veliko porabljenih kcal na trening... Tek in kolesarjenje sta top, če imaš "sladki" zob. Povrh vsega pa še nimam slabe vesti ko se nažiram z sladkarijami ;)
Time will tell.

yansek ::

Po moje moraš najti nadomestke za sladkarije, da ti bo na dolgi rok uspelo. In hrana mora biti okusna in v užitek po mojem mnenju.

Kar zdrava hrana tudi je, vsaj meni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: yansek ()

jabe ::

Če te prav razumem, ješ lahko karkoli hočeš in kolikor hočeš. Pri 5x tedensko športa ja nimaš 25% maščobe pri tej velikosti in teh kilah.

Torej pod črto...daje me zavist. Itak da je hrana užitek, tako je tudi prav. Ne bi imeli vseh receptorjev za okus in senzorike uživanja pri prehranjevanju, če bi bila njena funkcija zgolj za preživeti. Tudi ni treba pasto pod vse trende, ki ti narekujejo, kaj ti mora biti všeč in kaj ti je sme biti všeč, ker če ne, si ovca (parodoksalnost me je že nehala zabavat).

Sparkxl ::

Če sem se kaj naučil skozi leta je to dejstvo, da je edino učinkovito prehranjevanje da se naučiš poslušat svoje telo in zraven uporabit malo zdrave pameti.
Trendi in diete so samo marketing.
Jaz se držim teh načel: čim manj mesa, ne jest pozno zvečer in vsega v zmernih količinah.
Tako vzdržujem 85 kil pri 184cm višine, jem pa vse. To pomeni sladkarije čisto vsak dan, vsaj 1x tedensko masovno uničevanje pice, čevapov in podobnega, ker poslušam telo, ki to zahteva :) Ampak po tem nažiranju pa zahteva 3 dni prehrane brez mesa, večinoma zelenjave, ribe in podobno.
Tako držim neko ravnovesje.
Žretje uravnavam tudi po količini gibanja. Če celi dan sedim v pisarni, jem manj.
Zraven pa spada tudi gibanje. Povprečno naredim na dan ca 10k korakov in vsaj 1x tedensko mtb v bolane klance. Po ravnem ne kolesarim ker je dolgočasno

FireSnake ::

jshadlsa232 je izjavil:

Intermittent fasting - od 20 - 12 ure naslednji dan, torej imas 8 ur za hrano. Nato nabavi par gvihtov ter delaj z lastno tezo pol ure vsaki drugi dan, vmes malo teci/kolo, ko se bos utrdil delaj HIIT sprinte. To je to.

Glede junk fooda - ce je doma na voljo, ga bos jedel, torej se tega naj ne kupuje. Se boljse si je naret 1x na teden junk day, v katerem lahko zres sladkarije/junk food kar hoces.


Zelo slab predlog. Prenažirati se, da se tolažiš?
Drek odrezati, pa je to to.

Opomnil bi še: zaenkrat smo še na slovenskem forumu.

Za avtorja teme še: začnite redno doma kuhati.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Fuks ::

S sladkarijami je edina prava možnost da jih prenehaš uživat kompletno, ter prenehaš kupovat. Tukaj gre v bistvu za zasvojenost s sladkorjem in omejevanje količine je v bistvu psihično težje kot popolno prenehanje. Ob prenehanju potem čez kakšen mesec potem sploh ne čutiš več potrebe po sladkarijah in stvar je zaključena. Je pa malo težje, če jih imaš skoz kupe pred nosom.

Podobno je z nepotrebnim snackanjem. Imej velike obroke, kjer se dobro naješ. Ampak potem, ko si sit pa ne jej več do naslednjega obroka. Tudi to je ena taka razvada, ki rahlo zasvoji in je potrebno razbit ta vzorec.

Mislim da če popraviš to dvoje se boš praktično odvadil zlorabe hrane zgolj za užitek, kar bi rešilo jedro problema.

Dodatna opcija, ki je bila uspešna pri prijateljici: uporaba jabolk namesto snackanja in sladic. Pregrehe nadomestiš z jabolki, ki so še vedno okusna, niso pa realno zasvojljiva :D
Dodaten pomislek: glede na to, da si sicer rekel, da se niti ne rediš in veliko športaš ti mogoče vseeno manjka kalorij?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fuks ()

gruntfürmich ::

postar99 je izjavil:

Naj omenim, da sem v srednjih 30-ih in nimam nekih zdravstvenih težav...

Problem pa je, da hrano vidim kot užitek in ne kot sredstvo za preživetje....


mislim da imaš mentalne težave, zaradi spodnje trditve.

postar99 je izjavil:

V glavnem ... rad jem in to je moj problem.

edino pravilno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

vnetidebater ::

začni jesti kvalitetno in drago hrano. Drago meso, salamo, pršut, draga olivna olja.... :)

Se ti jo bo zdelo škoda požret. Če kupiš neumnosti za 1 EUR nimaš občutka koliko denarja gre v želodec. :P :D


OK, možno je tudi da boš pač samo več zapravil ja. :D

Zgodovina sprememb…

GupeM ::

@OP: Živiš pri starših? Dokler sem jaz živel pri starših sem tudi pojedel vse kar sem videl, pa nikoli nisem bil debel. Prav nažiral sem se. Pri 190 cm sem imel min 75 kg in max nekje 85. Punca je včasih kar gledala, kako lahko zvečer jem kruh, suho salamo sir in majonezo, ko sem to pojedel, sem si odprl še čips, spotoma pa še čokolado z mize vzel.

Odkar živiva na svojem pa skoraj ne jem sladkarij. Doma se nam valjajo po omarah, pogosto jih nosim v službo, da sodelavci to pojejo, drugače bi jih doma stran zmetali. Enostavno mi ne pašejo. Kar se pa čipsa tiče pa pride nekaj zaporednih dni, ko vsak večer pojem vrečko čipsa. Recimo 3 - 5 zaporednih dni. Potem me pa zadeva mine in ga 2 meseca niti pogledam ne več.

jshadlsa232 ::

FireSnake je izjavil:

jshadlsa232 je izjavil:

Intermittent fasting - od 20 - 12 ure naslednji dan, torej imas 8 ur za hrano. Nato nabavi par gvihtov ter delaj z lastno tezo pol ure vsaki drugi dan, vmes malo teci/kolo, ko se bos utrdil delaj HIIT sprinte. To je to.

Glede junk fooda - ce je doma na voljo, ga bos jedel, torej se tega naj ne kupuje. Se boljse si je naret 1x na teden junk day, v katerem lahko zres sladkarije/junk food kar hoces.


Zelo slab predlog. Prenažirati se, da se tolažiš?
Drek odrezati, pa je to to.

Opomnil bi še: zaenkrat smo še na slovenskem forumu.

Za avtorja teme še: začnite redno doma kuhati.

Ne rabis se nazirat, ampak odrekanje vsemu na dolgi rok (pri tem mislim leta) ne dela. No go. En tak junk food/candy day pa nima na tedenski ravni nobene skode, ce se ostale dneve ne zre isti shit, ter ce se dela na misicni masi/malo kuri kardio. Problem je, da tak kot pri vsaki stvari se prevec komplicira in dela hardkor znanost iz tega. Tudi ce pade kak piknik in pojes malo prevec cevapov in spijes nekaj piv, ne rabis zdaj se sekirat zarad tega ker "omg my macro ratios". Na mesecni ter kaj sele letni ravni je to en majhen blip.
To kaj sem napisal so take enostavne spremembe, da jih redkokdo dela ker se cujejo da so prevec simple. Ampak vse naredi cas, dan za dnem, teden za teden, leto za leto. Sej clovek se isto ne zredi od danes ne jutri, ampak tako da sploh ne opazis, dokler ti mogoce nenadoma ne pasejo vec hlace.

Ce nekdo nima ravno nekega razloga, se pravi da mu je trening vsakdanji kruh, nima casa se iti ves ta bullshit, oz. bo slej ko prej zgubil koncentracijo in bo prenehal. Tu ne govorimo samo o zdravem prehranjevanju ampak vzpostavljanju navad in discipline. KISS + cas naredi svoje.

Zgodovina sprememb…

Webmojster ::

- nabavi manjši hladilnik
- ne kupuj na zalogo
- opazuj, kaj kupujejo suhci pred tabo na blagajni
- manj žri
- malo več migaj (ne pretiravaj)

To bi znalo zadostovati

kriptobog ::

Delaj na disciplini. tukaj imaš problem...

Likalnik ::

Pri nas je tako...nimam težav s težo..nisem pa ravno lepo zdefiniran...ampak ker nisem imel kontrole nad hrano in sem praktično vse pojedel kar sem videl....sva se z mojo odločila...da enostavno v trgovini ne kupiva več sladkanih pijač in ostalih sladkarij...ne kupujeva več na zalogo...samo kar vsakodnevno porabim.

Se naredi, da recimo v nedeljo po kosilu bi z veseljem eno veliko Milko čokolado...ampak enostavno je ni...da bi se pa extra za to usedel v avto in šel na bencinski servis po čokolado pa ne grem.

Prav tako sva omejila, večerje...pač v današnjem tempu življenja jem kosilo ko pridem iz službe...to je cca ob 17ih...in takrat je moj zadnji obrok...res, da sem lačen recimo ob 21ih....ampak se toliko zadržim in ne pojem nič.

Kot rečeno...začel sem merkati na prehrano na način kateri mi najmanj vpliva na moje živeljenje...se pravi nič sladkarij(oziroma minimalno), pa ne jem večerij.....na ta način pridem recimo na dva ali tri obroke na dan...(kar pa tudi ne vem če je v redu)....zjutraj pred službo kakšen jogurt...med službo topla malica...po službi kosilo...in je dan okoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

ozbolt ::

Vecina ljudi priporoca da ne jes vec sladkega. Jaz po drugi strani pa sem sladko zamenjal z lastno izdelanimi sladicami, kjer namesto sladkorja uporabljam razlicne mesanice eritritola (70% sladkosti belega sladkorja, mentolov priokus, prdis ce pojes prevec), stevije (vsaj 100x sladkejsa od sladkorja, mocan in svojstven priokus) in ciklamate (tist no-sugar tabletke za v kavo, malo priokusa ampak sama kemija).

S pravimi mesanicami se cez cas naucis kako uporabljat in nadomesti sladkor popolnoma.

Likalnik ::

Res je doma pripravljene "sladkarije" temu se pač ne morem upreti...res pa je, da so to torte ob rojstnem dnevu...drugače pa načeloma tega ni.
Upoštevvati je pa potrebno recimo tudi finančno plat...same sladkarije in sladkane pijače so zelo drage...če to omejiš ti tudi iz te strani lahko nekaj ostane...potem pa dodaš še cigarete...in pa zaprtje lokalov...si pa lahko kar lep % svoje plače samo iz tega naslova privarčeval.

jshadlsa232 ::

Katere sladkane pijace?

Dober test je tudi, da si naredis myfitnesspal account ter 1 mesec (ok lahko tudi 14 dni) belezis VSAK vnos hrane in pijace z njihovim trackerjem. Ne zdaj se odrekat, ampak enostavno uzivat dnevno vse kar ponavadi. Pri trackanju ni treba zdaj bit 100% natancen, ceprav pomaga digitalna vaga. Gre se na konc koncev za nek trend in je zdaj vseeno ali si zauzil 850kcal ali 780.

Po 14 dnih obicajno sledi sok, ko se vidi da se izven obrokov (snacki, pijace) spravi telo vec kalorij kot z dejansko hrano.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Na OP mestu bi probal z LCHF dieto. Ker si res ornk sit po obroku in dolgo drži, ti "cukr" sploh ne zapaše oz. ga ne moreš več spraviti vase. Sem probal tako 2dni in je bilo odlično.
Npr. obrok je bil kup šunke zapečen na veliko olja, čez ocvrta jajca s kupom zelenjave v voku. Odličen okus, jesti pa nehaš, ker enostavno ne moreš več, in potem si sit še skoraj cel dan. Takoj, ko sem potem 1x zraven vzel riž, je bilo gotovo.

Edino kar me zadržuje je, ker nimam pojma kako na dolgi rok deluje na žilni sistem/možnost raka glede na količino živalskih beljakovin in nasičenih maščob.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Comandante ::

energetik je izjavil:

Na OP mestu bi probal z LCHF dieto. Ker si res ornk sit po obroku in dolgo drži, ti "cukr" sploh ne zapaše oz. ga ne moreš več spraviti vase. Sem probal tako 2dni in je bilo odlično.
Npr. obrok je bil kup šunke zapečen na veliko olja, čez ocvrta jajca s kupom zelenjave v voku. Odličen okus, jesti pa nehaš, ker enostavno ne moreš več, in potem si sit še skoraj cel dan. Takoj, ko sem potem 1x zraven vzel riž, je bilo gotovo.

Edino kar me zadržuje je, ker nimam pojma kako na dolgi rok deluje na žilni sistem/možnost raka glede na količino živalskih beljakovin in nasičenih maščob.

Tudi sam prakticiram LCHF. Jaz se trudim dobiti cim vec mascob iz rastlinskih virov, predvsem domace olivno olje. Pretiravati z rdecim mesom vsekakor ne gre, ni zdravo.

Sicer redno kontroliram kri, vrednosti so solske.

kixs ::

Tisti, ki so na hrani zivalskega izvora, se izogibajo vsega rastlinskega na dalec - tudi olj in jim ocitno nic ne manjka.

Meiniken ::

Glede na to kar si napisal si verjetno v top 10% kar se splošne populacije tiče. Če res toliko športaš potem niti ni težav, ker veliko kalorij potem tudi pokuriš. Problem bi bil če bi bil popoln couch potato in bi se ti kile počasi nabirale. Pa tudi če bi bil debel še ne pomeni avtomatsko, da je s tabo nekaj narobe, le šanse za razvoj določenih bolezni se poveča.

Vsem se nam včasih zalušta kej sladkega pojest. Ne vidim razloga zakaj na čase nebi nič sladkega pojedel. Vse je vredu V ZMERNIH KOLIČINAH! Če imaš pa sam občutek da preveč cukra poje boš pa moral sam ocenit, če se ti zdi preveč.

Pa si mogoče tudi pomislil, da tvoje telo enostavno več rabi? Ker z aktivnim športanjem je logično, da boš bolj lačen. Več pokuriš, več rabiš (pa še sladkarije so hitro dostopne). Na suho pa tud ne more mašina lavfat :)

Zanima me, kako ste se drugi lotili podobnih zadev. Nekaterim se bo to zdelo enostavno, vendar ni. Sam sem od nekaj tako navajen in spremembe se ne zgodijo čez noč. Kakšne konkretna pravila ste si recimo postavili in se jih z lahkoto držali.


Lahko iz prve roke povem, da sta prva dva tedna najtežja (ne gre tako z lahkoto). Enostavno rabiš disciplino. Pomagaš si lahko tudi z racionaliziranjem (sem tud sam mogel). Le pod pogojem da manj (oz. bolj pametno) jem bom shujšal (pa sem prav tako bil ves čas okoli prigrizkov in ostalega cukra). Stvari ki premenijo tvoj slog/način življenja so enostavno težke.

Lahko pa menjaš hrano in namesto čistega cukra ješ sladko sadje. Ampak bo spet potreben določen nivo discipline, da ne bo roka šla v omaro s sladkarijami ampak v košaro s sadjem ;)
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

zztop ::

1) Takoj, ko vstaneš, spij 0,3-0,5l vode. Na eks.
2) Pred zajtrkom spij 0,2l vode.
3) Pojej samo en, poln krožnik. Če ješ sendvič, pojej toliko sendvičov, kolikor jih gre na en krožnik.
4) Po zajtrku spij 0,2l vode.

5) Malica 1: po želji, tukaj lahko delaš kar hočeš. Če se boš držal vsega drugega, ne bo imelo vpliva.

6) Pred kosilom spij 0,3l vode.
7) Pojej samo en, poln krožnik. Na krožniku imej tudi solato, se pravi, da ti tam 50% krožnika okupira solata.
8) Po kosilu spij 0,3l vode.

9) Malica 2: Ko boš za nekaj časa lačen pojej nizkokalorično, nasitno sadje(jagode, lubenice, melone, ...) in spij 0,3l vode. Pojej pest(!) oreščkov, če ti to telo omogoča.

10) Pred večerjo spij 0,2l vode.
11) Isto kot kosilo in zajtrk: pojej samo en, poln krožnik. Če ješ zelenjavo, jo jej na krožniku!
12) Po večerji spij 0,2l vode.

Voda je lahko tudi čaj, sok, mineralna, ampak v manjših količinah. Tam recimo pol litra na dan.
Malica 1 in 2 se lahko zamenjujeta, lahko pa sta isti. Sladkarije namesto sadja so obvezne, vsaj 2x na teden.

Ta-da.

S tem planom boš:
- Lahko užival v hrani
- Lahko gledal na hrano kot na sredstvo za preživetje
- Prejel zadosti tekočine, kar je pomembno, sploh poleti
- Najverjetneje pojedel manj, kot si sedaj
- Vzljubil vodo

karosha ::

Izbriši aplikacije za dostavo hrane (Wolt, ehrana).

Sicer pa nekaj, kar je delovalo za nekoga, morda ne bo zate (specifične diete). Postopoma vpelji spremembe in se opazuj, na kaj se dobro odzivaš. Ni kriminal, da uživaš v dobri hrani, drugo pa je, če se s prehranjevanjem tolažiš ali pa preganjaš dolgčas.

m0LN4r ::

postar99 je izjavil:

V daljšem časovnem obdobju, pa naj bo to pol leta ali leto se nadejam spremeniti svoj odnos do hrane. Pri bi rad mnenja in nasvete ostalih, ki ste se morda ubadali s podobnimi težavami. Naj omenim, da sem v srednjih 30-ih in nimam nekih zdravstvenih težav. Problem pa je, da hrano vidim kot užitek in ne kot sredstvo za preživetje. Nudi mi preveliko ugodje in okoli mene je vse preveč skušnjav. Pri tem mislim na ponudnike take in drugačne hrane, ki jo najdemo na vsakih 10 metrov. Tudi doma se nosi vse živo in vsi doma jemo vse povprek. Sladice so vseskozi na voljo, kar je težava. Problem je, da od drugih ne morem ničesar zahtevati, prehrana je moj problem.
Pri svojih 178 cm tehtam nekje 71 - 72 kg, tako da sama kilaža ni problem. Večja težava pa je seveda prekomerno uživanje sladkorja in občasno nažiranje. Pri drastičnih spremembah nisem bil uspešen. Načelo, da "sedaj pa 1 mesec ne bom jedel sladkorja" ali pa "2 tedna bom jedel zdravo" in "hujšanje za poletje" itd. ne delujejo. Tisti čas bo že minil, čeprav meni še ni uspelo, a vseeno.
Ugotavljam, da morajo spremembe iti počasi. Se pravi, da če sedaj jem "preveč" 6x na teden, potem bi rekel, da bom od sedaj dalje to naredil 4x. Težava pa je s samim sledenjem tega. Ne vem, kako bi se tega lotil. Ali bi dneve razdelil morda na vikend in delovne dneve ali kako drugače. Cilj je, da bi počasi počasi spremenil način življenja tako, da bi si dajal manjše spremembe, ki bi jih sprva komaj opazil. Ko bi se čez recimo pol leta ozrl nazaj, pa bi videl kaj vse sem spremenil.
Ob tem kar dosti športam. Recimo 5x na teden, sedaj, ko je lepo vreme pa tudi 2x dnevno. Kljub temu se imam za skinny-fat guya. Ocenil bi se na 25 % maščobnega deleža. To pa je za moja leta enostavno preveč. Po eni strani si sicer mislim, da bi bilo fino maščobo dati stran, po drugi pa mi to nič ne pomeni, dokler ni kaj narobe z zdravjem. Zavedam se tudi, da bo z leti vse težje, a saj vemo, kako je. Čakaš do zadnjega, ker ti prej ni treba.

Zanima me, kako ste se drugi lotili podobnih zadev. Nekaterim se bo to zdelo enostavno, vendar ni. Sam sem od nekaj tako navajen in spremembe se ne zgodijo čez noč. Kakšne konkretna pravila ste si recimo postavili in se jih z lahkoto držali.

V glavnem ... rad jem in to je moj problem. :D
Podcrtano. Iz helikopterja je jasno, da razmerje med kilami, prehrano in treningom ne deluje. Ce bi pravilno jedel, bi bilo tudi 3-4x na teden dovolj trenirati.
Pri 5x na teden in vcasih 2x dnevnem treningu, pa mi ni glih jasno kaj treniras, da dobis zgornje stevilke.
Napacen trening, napacna prehrana.

Ce hoces telo odvadit cukra, torej, da se ti intuitivno ne bo vec zalustal, rabis vsaj 4-6 mescev brez sladkorja BREZ izgovorov. Ja pa en cuker, kockica cokoladice, NE! Ker takoj ko bos to naredil bos sprozil inzulin blablablablablablabla pa tudi raznih natrenov pa tega ne, pac pozabis kaksen okus sploh je "sladko" potem se ti vec prakticno nobena sladica ne bo lustala.
Ko to uredis pa uredi se telovadbo, ker 71kg z 25% mascobe oz. pravis skinifat pri skoraj 180cm, je pac rezultat napacnega treninga. Zdaj kaksen je nisi podrobno opisal, ampak ocitno ne deluje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

PS: Napacen trening lahko rezultira tudi v tem, da bos z 20% se vedno skinifat, ce nimas nic odspodaj da speh gor drzi. Meni je uspelo priti za kratek cas pod 10% ampak to ni zdravo na dolgi rok.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Manu ::

gruntfürmich je izjavil:

postar99 je izjavil:

Naj omenim, da sem v srednjih 30-ih in nimam nekih zdravstvenih težav...

Problem pa je, da hrano vidim kot užitek in ne kot sredstvo za preživetje....


mislim da imaš mentalne težave, zaradi spodnje trditve.

postar99 je izjavil:

V glavnem ... rad jem in to je moj problem.

edino pravilno.


Mislim, da večina ni razumela OP-ja, kje je v resnici njegov problem, ki ga je dobro opisal. Njegov problem ni prekomerna telesna teža ali zdravje (nima zdravstvenih težav). Njegov problem je v odnosu do hrane, torej do čustvenega užitka, ki je v ozadju. V občasnem prenažiranju in hranjenju zaradi čutnih užitkov in ne zaradi potrebe.

Namen hrane je preprosto dati telesu hranilne snovi, da bo to lahko delovalo. Hrana je potrebna in je dobro, da je tudi okusna, ampak problem nastane, ko greš z užitkom čez mejo okusa.

Nekako tako kot seks. Seks je normalna potreba, ampak lahko si pa zasvojen z njo. V ozadju je dominantnejša čustvena zasvojenost, kot fizična zasvojenost.

OP ima torej problem na čustveni ravni, ki pa je povezan s hrano v tem primeru. Lahko govorimo tudi o navezanosti na čutne užitke pri hranjenju.

Zato je, v tej luči, moj nasvet drugačen. Namesto, da je hrana v središču tvojega čutnega užitka, preusmeri svojo željo v kakšen drug objekt poželenja (če se tako izrazim). Torej svojo čustveno energijo usmeri v nek drug cilj ali predmet. Mogoče v nek hobi (lepopisje na primer) ali v užitek v stiku z lepotami narave ali še globlje, če čutiš, da bi te to zanimalo, v meditacijo. Možnosti je kar nekaj.

Upam, da sem zadel bistvo tvojega problema.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

mr_chai ::

zztop je izjavil:

1) Takoj, ko vstaneš, spij 0,3-0,5l vode. Na eks.
2) Pred zajtrkom spij 0,2l vode.
3) Pojej samo en, poln krožnik. Če ješ sendvič, pojej toliko sendvičov, kolikor jih gre na en krožnik.
4) Po zajtrku spij 0,2l vode.



Ne, zajtrk naj bo obilen kar se da. In kvaliteten. To sendviči niso. Jajčna omleta, šparglji, ovseni kosmiči, riževo mleko, borovnice... Vse ostalo je OK.

Manu je izjavil:


Zato je, v tej luči, moj nasvet drugačen. Namesto, da je hrana v središču tvojega čutnega užitka, preusmeri svojo željo v kakšen drug objekt poželenja (če se tako izrazim). Torej svojo čustveno energijo usmeri v nek drug cilj ali predmet. Mogoče v nek hobi (lepopisje na primer) ali v užitek v stiku z lepotami narave ali še globlje, če čutiš, da bi te to zanimalo, v meditacijo. Možnosti je kar nekaj.

Upam, da sem zadel bistvo tvojega problema.


Ja zadel si bistvo. Čustveno hranjenje pa to, ampak rešitve pa nisi podal. Lahko je flancat, sam včasih se ne da najti nobene rešitve, ker so problemi tako globoko zakoreninjeni od otroštva, da ti še psihiater ne bo znal pomagati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

m0LN4r ::

Zivljenje je prekratko, da v hrani in seksu nebi uzival. Jaz v hrani uzivam, samo ne v cokoladicah in poticah, se razumemo?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

IL_DIAVOLO ::

Zajtrk je največja napaka, zaradi katerega se folk redi.

Preskoci zajtrk, malo stradaj do malice, nato se malo stradas do juzne, popoldne/zvecer pa all in :)
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Hypathia ::

Manu je izjavil:


Nekako tako kot seks. Seks je normalna potreba, ampak lahko si pa zasvojen z njo. V ozadju je dominantnejša čustvena zasvojenost, kot fizična zasvojenost.

Seks ni nobena potreba, ljudje so desetletja brez, aseksualni celo življenje, koliko ljudi pa poznaš, ki so več let brez hrane in še vedno živi? Točno O.

Nekontrolirano najedanje je pa seveda prehranska motnja, ki je lahko posledica slabe discipline, ponavadi zaradi permisivne vzgoje, ali način blaženja stresa/frustracij ali pa celo kemične odvisnosti. Način kako se s tem spopasti je pa za vsakega posameznika drugačen, nekateri lahko naenkrat odrežejo, drugi postopoma, z nadomestki. In če gre za sicer zdravega posameznika kot je OP, je druga pot precej lažja, 2-3 sladice na teden, po možnosti doma narejene, ne bodo nikogar ubile ali mu bistveno škodovale.

showsover ::

Hypathia je izjavil:

Seks ni nobena potreba, ljudje so desetletja brez, aseksualni celo življenje

Hipi, tega pa ne bova dopustila, a ne da ne, da bi bila aseksualna? Ok, nisem ravno več Brad P. (nekoč so mi take, kar dobre, visoke blonde) tako pravile, bolj kakšen Bruce W. (ja ja, tisti policaj, ja) v svojih (zdaleč) ne več najboljši letih, pa vseeno...

Aja, edino, pobrit sem na nulo, okoli in okoli (ne saj ne zares)... A pustim par dni brado? Samo saj veš, potem bo malo krampalo ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

jshadlsa232 ::

Hypathia je izjavil:

Manu je izjavil:


Nekako tako kot seks. Seks je normalna potreba, ampak lahko si pa zasvojen z njo. V ozadju je dominantnejša čustvena zasvojenost, kot fizična zasvojenost.

Seks ni nobena potreba, ljudje so desetletja brez, aseksualni celo življenje, koliko ljudi pa poznaš, ki so več let brez hrane in še vedno živi? Točno O.

Potreba po reprodukciji je nekje za hrano in vodo. Ceprav FDVjevci so nauceni, da se naj ne razmnozujejo, ter uzivajo lajf v hedonizmu, ker je ze prevec belih zatiralcev.

Horas ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zajtrk je največja napaka, zaradi katerega se folk redi.

Preskoci zajtrk, malo stradaj do malice, nato se malo stradas do juzne, popoldne/zvecer pa all in :)


boh pomagi kake mate eni, pa ostali odgovori! za ubit se. tk preprosto je, vi pa serjete z raznimi dietami pa forami.

v letu 2021 koimate na voljo gugl in jutube, pa ne premorete mal zdrave pameti in logike??????? namig: kalorije not kalorije ven. ostalo bi pa menda lahk sami si pršli gor kk pa kaj.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

IL_DIAVOLO ::

Ne razumeš, da ti window, v katerem jes, omogoča da ne misliš koliko lahko pojes. Ampak preprosto jes, kar pa zelis.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Manu ::

mr_chai je izjavil:

Ja zadel si bistvo. Čustveno hranjenje pa to, ampak rešitve pa nisi podal. Lahko je flancat, sam včasih se ne da najti nobene rešitve, ker so problemi tako globoko zakoreninjeni od otroštva, da ti še psihiater ne bo znal pomagati.


Sem napisal rešitev.

Ni nujno, da je pretiran užitek do hrane kakorkoli povezano z otroštvom oziroma s kakšnim negativnimi izkušnjami iz otroštva. Lahko se razvije pozneje v odrasli dobi.

Hypathia je izjavil:

Seks ni nobena potreba, ljudje so desetletja brez, aseksualni celo življenje, koliko ljudi pa poznaš, ki so več let brez hrane in še vedno živi? Točno O.


Seks res ni taka potreba kot potreba po hrani, vodi, zraku itd...

Potreba v smislu povezana z intimnostjo v odnosu, z ljubeznijo.

Sicer to sploh ni poanta mojega omenjanja seksa. Poanta je bila v tem, da si lahko s seksom tudi zasvojen za razliko od normalne spolnosti glede na potrebo posameznika (eni več, drugi manj).

m0LN4r je izjavil:

Zivljenje je prekratko, da v hrani in seksu nebi uzival. Jaz v hrani uzivam, samo ne v cokoladicah in poticah, se razumemo?

Mislim, da večina ljudi radi jemo okusno hrano. V tem smislu vsi okušamo hrano in ob tem nekaj doživljamo ali uživamo.

OP pa ima problem prekomernega uživanja v hrani. Zato pa je ta tema.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Goran's Blog ::

Jaz sem prakticiral da sem ob nedeljah jedel kar sem želel, ostale dneve ne.
Sedaj sicer ne prakticiram več tega in kadar mi zapaše recimo sladko ga pojem, drugače ostale obroke mam pa kar poštimane.
Mene mi paše 3 glavni obroki + 2 vmesna obroka in niti nimam potem želje po "porkerijah" ali prenajedanju.

Zgodovina sprememb…

GupeM ::

zztop je izjavil:

1) Takoj, ko vstaneš, spij 0,3-0,5l vode. Na eks.
2) Pred zajtrkom spij 0,2l vode.
3) Pojej samo en, poln krožnik. Če ješ sendvič, pojej toliko sendvičov, kolikor jih gre na en krožnik.
4) Po zajtrku spij 0,2l vode.

5) Malica 1: po želji, tukaj lahko delaš kar hočeš. Če se boš držal vsega drugega, ne bo imelo vpliva.

6) Pred kosilom spij 0,3l vode.
7) Pojej samo en, poln krožnik. Na krožniku imej tudi solato, se pravi, da ti tam 50% krožnika okupira solata.
8) Po kosilu spij 0,3l vode.

9) Malica 2: Ko boš za nekaj časa lačen pojej nizkokalorično, nasitno sadje(jagode, lubenice, melone, ...) in spij 0,3l vode. Pojej pest(!) oreščkov, če ti to telo omogoča.

10) Pred večerjo spij 0,2l vode.
11) Isto kot kosilo in zajtrk: pojej samo en, poln krožnik. Če ješ zelenjavo, jo jej na krožniku!
12) Po večerji spij 0,2l vode.

Voda je lahko tudi čaj, sok, mineralna, ampak v manjših količinah. Tam recimo pol litra na dan.
Malica 1 in 2 se lahko zamenjujeta, lahko pa sta isti. Sladkarije namesto sadja so obvezne, vsaj 2x na teden.

Ta-da.

S tem planom boš:
- Lahko užival v hrani
- Lahko gledal na hrano kot na sredstvo za preživetje
- Prejel zadosti tekočine, kar je pomembno, sploh poleti
- Najverjetneje pojedel manj, kot si sedaj
- Vzljubil vodo

Ne poslušaj ga, ker ponoči ne boš spal, ker te bo ves čas tiščalo scat.

rusalex12 ::

Tema je kompleksna in zagotovo do cilja vodi več poti. Kakšna pot odgovarja tebi, boš moral ugotoviti sam.

1.) Ne pričakuj, da boš takoj našel popoln sistem prehranjevanja, ki tebi maksimalno odgovarja (uspešna implementacija v življenje) in vodi k realizaciji čim več ciljev (zmanjšanje uživanja ogljikovih hidratov oz. predvsem sladkorja, ustavitev čustvenega prehranjevanja).

2.) Izpostavil si sladkor. Predlagam, da narediš dober research okrog njega. Lahko začneš z avtorjem Robertom Lustigom, ki ti sladkor predstavi v precej črni podobi. Njegovi knjigi sta Fat Chance (v prevodu Mastna laž, 2014) in The hacking of the American mind (v prevodu Oprani možgani, 2020). Zate je za začetek morda boljša prva (Fat chance) z več poudarka na samem sladkorju. Na youtubu imaš tudi posnetke njegovih predavanj.

3.) Predlagam ti postopno zmanjševanje sladkorja, da se bo lahko telo sproti adaptiralo na zmanjšanj vnos. S tem se boš izognil prevelikim padcem telesne energije in morebitnim prenažiranjem po recimo uspešnem tedenskem totalnem postu. Kaj pomeni postopno? Recimo iz cele Milke v enem dnevu, postopno na nekaj koščkov na dan, potem prehod na temno čokolado s 70%+ kakava.

4.) Zagotovo boš moral posvetiti pozornost celotni skupini ogljikovih hidratov in ne samo "sladkim živilom" (čokolada, slaščice). Postopno približanje LCHF in vzdrževanje tega prehranjevanja določeno obdobje ti bo zagotovo koristilo. Zakaj? Pri čustvenem prehranjevanju in prenažiranju so prva izbira ravno ogljikovi hidrati. Z LCHF njihov vnos zmanjšaš in vseeno poskrbiš, da ne boš lačen/sestradan. To pa je ključno, da obdržiš pod kontrolo čustveno prehranjevanje in prenažiranje. Morda izbereš prilagojen LCHF in ohraniš v prehrani nekaj več sadja.

5.) Glede na to, da imaš telesno težo pod kontrolo in dovolj gibaš sprememba ne bi smela biti pretežka. :)

z0mbie ::

zztop je izjavil:

1) Takoj, ko vstaneš, spij 0,3-0,5l vode. Na eks.
2) Pred zajtrkom spij 0,2l vode.
4) Po zajtrku spij 0,2l vode.
6) Pred kosilom spij 0,3l vode.
8) Po kosilu spij 0,3l vode.
9) in spij 0,3l vode
10) Pred večerjo spij 0,2l vode.
12) Po večerji spij 0,2l vode.


Predvsem in najbolj pomembno pa je, da je voda zdrava, sol pa skodljiva, tako, da spij maksimalno vode in "boh ne daj", da karkoli solis.

Ko te bojo peljali na urgenco zaradi pomanjkanja elektrolitov pa pomisli "Le zakaj, saj tako zelo zdravo jem in spijem dovolj vode".

(realna zgodba, direktno iz urgence, zlahta se drzi za glavo ob kretenizmu zeitgeista)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

z0mbie ::

Hmmm... mogoce se malo ozadja. V zlahti imam precej zdravnikov, razno raznih, z dr pred in za imenom. Vsako leto se nekajkrat familija zbere, pikniki in podobno in zadnjih nekaj let poslusam, kako se rezijo na racun "zabitih milenijcev", ki v imenu zdravega prehranjevanja (ne dobrega pocutja, to nima nobene veze, pomembno je, da poves, da se zdravo prehranjujes), sportnih rezultatov (dopingov na amaterskih tekmah), pretiravanja s sportom in posledicne poskodbe (da bo vsakemu gayu k* vstal, ko me bo videl), sporta (imam sportno uro in predrage superge, POGLEJTE kako sem cool), prenatrpavanja s proteini ipd. Ok, razumem, da se vam mesa, ampak, da se vam pa zdravstvena srenja rezi kako zabiti ste in se greste neke resitve na nivoju verovanja v bogove strel in groma, namesto, da bi nastudirali se kaj drugega od reklamnih pamfletov - in to vse v imenu poziranja? Saj ni problema, kar tako naprej, pa cimmanj se razmnozujte, dnk je treba precistiti nesnage.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zajtrk (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
48269786 (21287) xyz248
»

koliko € vam gre za hrano, na mesec? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20338578 (31371) nobodyelse

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10430199 (27858) dzinks63
»

hujšanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10617196 (9561) Aquinas
»

Zdrava dieta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25751955 (45572) Massacra

Več podobnih tem