» »

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik

««
14 / 32
»»

dokoviz ::

Pol cene TEŠove elektrike so CO2 kuponi, ki gredo v podnebni sklad, od tam se pa financirajo subvencije. Ko TEŠa ne bo, bo ta keš šel iz davkov.


Ne pol cene pa niso kuponi, samo majhen del cene so kuponi (in to kar so je upravičeno glede na onesnaževanje). Cena proizvodnje iz teš6 je 85 EUR na MWh, od tega je za CO2 kupone okoli 15 EUR kar sem nazadnje gledal (za primerjavo Dravske hidroelektrarne imajo lastno ceno komaj 22 EUR na MWh, torej so 4x cenejše od teša na enoto energije). Tudi če teš6 ne bi nič plačal za onesnaževanje, bi bil z 70 EUR na MWh še vedno veliko dražji in to da plača malo drobiža je upravičeno glede na to da teš6 in ostali fosilni viri na svetu povzročijo 8.700.000 smrti vsako leto, milijarde ostalih ljudi pa ima zaradi onesnaževanja zraka takšne ali drugačne posledice. CO2 povzroča efekt tople grede, ampak najbolj problematična je ostala svinarija ki jo spusti v zrak. Povzroča škodo, izračunano je z strani strokovnjakov (doktor Peter Novak, poročilo evropske komisije Energy Union Factsheet Slovenia) da povzročijo fosilni viri v Sloveniji 1100 miljonov evrov škode na leto. In to je samo direktna škoda zaradi smrti in bolezni, če bi šteli še to da onesnaževanje zaradi fosilnih virov dokazano z študijami znižuje IQ, zavira razvoj otrok, povzroča pomanjkanje energije in motivacije in ostalo, bi bilo stroška še dosti več. Teš6 zaradi onesnaževanja plača drobiž, glede na škodo ki jo naredi zaradi onesnaževanja zraka bi mogel plačati veliko več.. Subvencij pa za sončne elekrarne že nekaj let ni več.

Koliko škode nam povzročijo fosilna goriva? Za 1,1 milijarde evrov na leto!
https://oe.finance.si/8933977/Koliko-sk...

RTVSLO članek: Onesnaženje zaradi fosilnih goriv povzroča 20 odstotkov smrti med odraslimi
https://www.rtvslo.si/okolje/onesnazenj...

Čez 10 let bo sončne elektrike toliko preveč da bo njena cena pol časa negativna. V študiji OECD The Costs of Decarbonisation 20% delež nestanovitnih virov že povzroči precejšnje sistemske


Ne drži. 20 % je optimalna količina sončnih za Slovenijo. Če zgradimo še ene HČE avče 6 (tisti ki ne veste kaj to je, google it please), kar relativno stane drobiž glede na ceno ki smo jo plačali za teš potem je pa 30 % sončnih optimalno.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: fikus_ ()

WhiteAngel ::

dokoviz je izjavil:

teš6 in ostali fosilni viri na svetu povzročijo 8.700.000 smrti vsako leto, milijarde ostalih ljudi pa ima zaradi onesnaževanja zraka takšne ali drugačne posledice. CO2 povzroča efekt tople grede, ampak najbolj problematična je ostala svinarija ki jo spusti v zrak. Povzroča škodo, izračunano je z strani strokovnjakov (doktor Peter Novak, poročilo evropske komisije Energy Union Factsheet Slovenia) da povzročijo fosilni viri v Sloveniji 1100 miljonov evrov škode na leto. In to je samo direktna škoda zaradi smrti in bolezni, če bi šteli še to da onesnaževanje zaradi fosilnih virov dokazano z študijami znižuje IQ, zavira razvoj otrok, povzroča pomanjkanje energije in motivacije


Tele številke jemlji z zrnom soli. Če bi bil slab zrak res tako problematičen pri razvoju otrok, bi bili prebivalci Pekinga sami debili zadnjih 50 let.

Saj ne rečem, zrak je še kako pomemben. Ampak aktualna bitka prejšnjega in tega desetletja med fosilnimi VS obnovljivimi (in bognedaj jedrskimi) viri je izključno stvar politike in lobijev. In ne zdravstva ali energetike. Lobiji za lase privlečejo neko študijo, ko jo rabijo. Ali pa naročijo novo, če je še ni. Tako da operiranje z nekimi milijoni in milijardami, koliko stane smrad dizla ali bližnje TE je ... neumno. Ampak cifre se pa slišijo fajn, ja. Tako ... resno in strokovno. Bravo. Študija, vav. In to so uradne številke. Obljubim. Majkemi. :|

WhiteAngel ::

dokoviz je izjavil:


https://posel2030.finance.si/8953818/Li...


Molim, da se ta vrag na Jesenicah ne vžge. Ker če zagori, bo to gorelo en teden in se lahko posloviš od obdelovalnih površin in pitne vode na gorenjskem koncu naslednjih nekaj let. Da pljuč tamkajšnjih prebivalcev ne omenjam. Sploh ne vem, kateri bedak lahko da gradbeno dovoljenje za tole. A bo Merlak državi odškodnino plačeval, če se kaj zgodi? Itak :8)

c3p0 ::

Gotovo varnosti ni namenjeno nič časa in resorsov ob projektiranju teh hranilnikov. Gotovo ni senzorjev, gasilnih sistemov in nekih vmesnih "požarnih zapor". Ko se vžge, gori kot bakla in le še gledaš.

feryz ::

Oldi je izjavil:

Pol cene TEŠove elektrike so CO2 kuponi, ki gredo v podnebni sklad, od tam se pa financirajo subvencije. Ko TEŠa ne bo, bo ta keš šel iz davkov.
To si si pa gladko izmislil.
CO2 kuponi ne financirajo nič od subvencij. Če že kaj subvencionirajo, so to visoke plače dohtarjev, politikov in prikoritnikov.

Denar iz CO2 kuponov je nenamenski in gre v skupno malho pobranih davkov.

gruntfürmich ::

dokoviz je izjavil:

Držijo jo oboji, plus še marsikaj drugega. Veliko bolj kompleksno je kot si predstavljaš. Na kratko: država ima sklenjene posebne pogodbe z določenimi elektrarnami in porabniki, ki skrbijo da je frekvenca omrežja stabilna pri 50 Hz +- neke odstopanje. Te pogodbe so LOČENE od pogodb o proizvodnji elektrike. Rotirajoče se mase generatorjev zagotavljajo približno eno minuto vztrajnosti sistema preden frekvenca pade izven specificiranih območij. Potem pridejo na vrsto elektrarne katere odzivni čas je minuta do 15 minut: tukaj spadajo hidroelekrtrarne z reakcijskim časom pod 30 sekund, ter plinska Brestanica, ki se lahko hitro zažene. Za stabilno frekvenco skrbijo tudi večji porabniki, kot je Talim (proizvodnja aluminija), železarne in podobno dalje.

Izredno učinkovite in dobre za regulacijo frekvence so 15 MWh baterije , katere lahko omrežju odvisno od potreb dodajajo energijo ali pa jo odvzemajo in to počnejo izredno hitro in natančno, njihov reakcijski čas je pod eno tisočinko sekunde. Takšno baterijo, ki je največja v Evropi imamo v Sloveniji v Kidričevem pri Ptuju, malo manjšo imajo jo tudi Bowling klub v Ljubljani, ter še ene par lokacij. Naj še povdarim da so investitorji v te baterije za reguliranje frekvence zasebniki in ne država.

Takšne mega baterije za regulacijo frekvence so tudi izredno profotabilne,kajti upravljalci omrežja plačujejo toliko za regulacijo frekvence klasičnim elektrarnam ali baterijam, kolikor pač le te pomagaja zregulirati frekvenco (poenstavljeno povedano, stvar je v resnici bolj kompleksna in presega okvir tega foruma).

ne laži in ne zavajaj. stvar ni nikakor kompleksna da bi presegala okvirje tega foruma. bolj presega tvoje poznavanje dejanske zadeve.

rotirajoče mase ne zagotavljajo eno minuto vstrajnosti. kje si to pobral? elektrarna bo izpadla če bo frekvenca zanihala izven specifikacij, kako hitro bo zanihala pa je odvisno kako močno boš obremenil/razbremenil omrežje in posledično kako hitro se lahko odzove na spremembe. pri navadnih je to kako hitro boš lahko dovedel/odvzel paro na turbino in posledično kako se bo kotel/reaktor na to odzval.

frekvenca se regulira s spremljanjem porabe in ne kar sama od sebe.

baterije kot jih poznamo so samo slaba šala za frekvenco omrežja, ker so male kapacitete in ne počnejo drugega kot samo polirajo frekvenco na milisekundni ravni; tega pa nobede ne potrebuje. če bo ena dežela porekomerno jemala energijo iz omrežja, kot je to današnja praksa (nemčija, kosovo...) nobena baterija ne bo zadosti velika
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

WhiteAngel je izjavil:


Molim, da se ta vrag na Jesenicah ne vžge. Ker če zagori, bo to gorelo en teden in se lahko posloviš od obdelovalnih površin in pitne vode na gorenjskem koncu naslednjih nekaj let. Da pljuč tamkajšnjih prebivalcev ne omenjam. Sploh ne vem, kateri bedak lahko da gradbeno dovoljenje za tole. A bo Merlak državi odškodnino plačeval, če se kaj zgodi? Itak :8)

Malo off topic
Pred cca 25 leti so na Koroškem hoteli postaviti tovarno poliuretana. Nasprotniki gradnje so prebivalce strašili s skoraj identičnimi zapisi. Npr. Če zagori le 1 kg poliuretana bo zaradi dima prišlo do poškodb pljuč, onesnažile se bodo poljščine, zastrupila voda... Je pa hec, da so se ti nasprotniki vozili z avtomobili v katerih je nekaj kilogramov poliuretanov...

Tak da- kvasiš neumnosti. Tudi, če baterija zagori se ne bo zgodilo nič od zapisanega.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

inetbike ::

V vseh 14 straneh nazaj ne najdem odgovora, mogoče kdo ve kdaj pa bodo pričeli nazaj priklapljati nove sončne elektrarne?

fikus_ ::

Tukaj odgovora ne boš našel. Obrni se na tistega, ki ti je obljubil priklop.

Beli_Zajcek ::

inetbike je izjavil:

V vseh 14 straneh nazaj ne najdem odgovora, mogoče kdo ve kdaj pa bodo pričeli nazaj priklapljati nove sončne elektrarne?


Na "EV svet" forumu so mislim da še najbolje povedali. Ko bo bes javnosti povzročil tak pritisk, da bo SODO odstopil od svojih zahtev. Padla je ocena 3 mesece, realno pa kdove. Če mene vprašaš je problematično tudi iz vidika izkrivljanja konkurence. Ker imamo zahtevo, da voltaža v foto-voltaični elektrarni za net-metering ne preseže 120 V ko je izklopljena, se v glavnem vgrajuje Solaredge razsmernike + optimizatorje. Trudijo se pridobiti certifikate od Solaredge-a kar bo vzelo čas, je pa gornjo zahtevo mogoče izpolniti tudi drugače, recimo z mikro-razsmerniki. Žal pa se kakim večjim proizvajalcem razsmernikov ne bo dalo ukvarjat z tako majhnim trgom in pripadajočo birokracijo. Tako, da bo na koncu v Sloveniji možen zgolj en ponudnik. Dobro plačani birokrati v varnih službah seveda ne vidijo problema...

inetbike ::

Obrnil sem se že na vse. Dan pred montažo so mi na Elektro Celje obljubili priklop, naslednji dan po montaži ne vedo več nič o tem, SODO mi je dejal naj se obrnem na uvoznika SolarEdge-a, uvoznik mi je dejal da so dobili zahtevo po dodatnem certificiranju opreme od SODO katerega pa v Sloveniji nihče ne more opraviti, ter, da so SODO dostavili vse kar dostavijo ostali uvozniki svojim distributerjem po celi Evropi in je za vse ok samo za naše ni. Meni pa na strehi stoji ena draga steklena oprema, katero lahko samo gledam in to je to :(

DeusB ::

Bo treba v eno tožbo iti zgleda, ni druge. Zraven pa odškodninski zahtevek za izpad. Sam sem v postopku priklopa, če ne bodo hoteli priklopit grem v tožb0 100%. Samo enega odvetnika, ki se s to problematiko ukvarja bo potrebno najti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeusB ()

inetbike ::

Ne vem kako je s soglasjem, v njemu je zapisano da so dolžni priklopiti v roku 8 dni, ampak zdaj se vsi na SODO izgovarjajo , na SODO pa na uvoznika SolarEdge naprav. Začaran krog, naje.. pa končni uporabnik na koncu. Da se o izpadu sploh ne menimo, najboljše mesece bomo pa zamudili.

Oldi ::

Kot vem, 1MW iz TEŠ povzroči tono CO2, ki stane že čez 50€, ta keš gre v podnebni sklad. Valjda z njim ne kupujejo WC papir za javno upravo.
Skratka CO2kuponi so leva ruka desni đep in je za realno ceno treba CO2 kupond odšteti.
To imam v glavi, lohk pa da je tud drugač.

Oldi ::

dokoviz je izjavil:



Tesla's Australian Battery Shows It Can Also Make Huge Profits
The system reportedly earned its owner $800,000 over just two days.

Če bi imeli TEŠ6, bi ene 10 x več. Tam so TE razstreljevali, zato na promptnem trgu cena kWh doseže tudi 9,2EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Ghost7 ::

z0mbie je izjavil:

hruske je izjavil:

z0mbie je izjavil:

hruske je izjavil:

Ne samo da si zombi, še slep si.
Samo 19 let razlike v registraciji. :))


Ne ti.

Ja, kdo pa. Jaz sem prilepil link na Elesovo NOVO.


Tale.

hruske<> je izjavil:

sem kekec in preprodajam solarne panele


savornic je izjavil:

S tem, da je Mura cisti bullshit, rabis dolino se raje kanjon. Aja tocno, saj za fachidiote je vse preprosot, bojo pa pac naredili dolino.


Z to izjavo si dokazal da si edini fachidiote tukaj ti sam in noben drug. Mura ima velik pretok in že pri relativno majhnih nekaj metrskih padcih lahko generiramo precej električne energije (v kobinaciji z Kaplanovo turbino primerno za velike pretoke in majhne padce seveda).


Seveda, pa elektrarne na plimo in geotermalne elektrarne lahko tudi postavimo ;((


Hahahaha kaj nas ma tip za norce. Ne, nismo dojeli... vsaj "jabolke" bi si dal nick in hvalil SEje :D
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

dokoviz ::

Ne nikogar nimam za norca. Tvoja izjava in neupravičeno posmehovanje (posmehuješ se v resnici samo svoji bralni nepismenosti) kaže na to da nisi razumel mojega sporočila (zamenjal si kaj sem rekel jaz in kaj mi je Zombie probal položiti v moja usta), zato ga bom pojasnil še enkrat.

1.Izjavo da naj postavimo tudi elektarne na plimo je izjavil Zombie, ko se je probal delati norca, v resnici pa se je norca delal samo iz sebe. Elektarn na plimovanje jaz ne zagovarjam (za Slovenijo), kar sem tudi jasno povedal. Kot sem jasno povedal se elektrarne na plimo v Sloveniji ne splačajo, ker so predrage za to kar ponujajo, prav tako nimamo veliko obale in nimamo velike razlike v višini med plimo in oseko.

2. Kot sem jasno povedal že prej nizkotemperaturni geotermalni potencial IMAMO. Nizkotemperaturnega geotermalnega potenciala imamo v Sloveniji veliko. Poudarek na NIZKOtemperaturnega (za tiste ki radi spregledate besede). Nizkotemperaturni geotermalni potencial se da izkoriščati z geotermalnimi elektrarnami na binarni cikel, zadostuje že temperatura vode 50°C. Na kratko delujejo tako da je na globini kjer je temperatura skal ali vode večja od 50 °C položen toplotni izmenjevalec ki vsebuje kapljevino ki se uprarja že pri nizkih tempraturah kot je 50°C, ta kapljevina žene turbino in preko generatorja generira električno energijo. Skupni LCOE (total cost of electricity) za to vrsto je relativno nizek in je nižji od teš6. Postavitev je sicer srednje draga, vendar je nato obratovanje izredno poceni (ne potrebuje se nobenega goriva za obratovanje).

3. Kot sem povedal SE so dobre samo do določenega deleža. Ta delež je okoli 20 do 30 %, več ne ker so nestabilen vir, iskreno povedano. Manj pa tudi ne ker so poceni vir z najnižjo ceno elektrike. Dandanes smo z sončnimi komaj na 2 %. Nihče ne pravi da moramo vse z sončnimi proizvesti, ker to ne bi imelo smisla. Ampak kot sem povedal sam zagovarjam bolj hidroelekrarne, zato ker poleg tega da so poceni za postavitev in obratovanje, so tudi stabilen vir energije (kar je nekaj kar sončne niso). Pa vendar tudi nestabilnost sončnih elektrarn ne predstavlja problema če jih je samo 30 % v miksu elektrike. Jaz zagovarjam da imamo v Sloveniji tako: 70 % hidroelekrarne, 20 % sončne elektrarne, 10 % ostalo (plin+biopin+smetiščni metan (to že imamo postavljeno btw)+kogeneracije+lesna biomasa+elektarne na odpadni mulj čistilnih naprav (tudi to že imamo postavljeno btw).

Upam da sem v izogib nesporazumom s tem sporočilom bolje pojasnil dejstva in stališča, zato da ne pride do napačnega razumevanja sporočil s strani nekaterih površnih in bralno slabo pismenih bralcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

feryz ::

Pa saj ti lahko to zagovarjaš, nihče ti ne brani. Še projekt lahko narediš, ni hudič, da ga ne bi kdo v javni upravi, s kakšnega ministrstva, tudi kupil. Za par milijonov.

Realnost pa je in bo malo drugačna kot ti zagovarjaš.

dokoviz ::

Ne drži. Realnost je taka da je omenjen energy miks 70 % hidro, 20 % sončnih, 10 % ostalo popolnoma realen. Hidro potenciala imamo zadosti za to, kar jasno kažejo analize: http://mvd20.com/LETO2008/R32.pdfhttp:/.... Tudi sončnih imamo lahko 20 % brez da bi imeli probleme z regulacijo:



Tehnična dejstva ki sem jih navedel potrjujejo tudi vsi strokovnjaki v ELESU (ki je sistemski operater prenosnega električnega omrežja v Sloveniji), ki so tako kot jaz opravili preračune in simulacije in pravijo da je 90 % obnovoljivih virov v miksu popolnoma realen scenarij.: https://www.eles.si/novice/ArticleID/17...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

PrimoZ_ ::

dokoviz je izjavil:


Z mano se strinja celo vsi strokovnjaki v ELESU (ki je sistemski operater prenosnega električnega omrežja v Sloveniji), ki so tako kot jaz opravili preračune in simulacije in pravijo da je 90 % obnovoljivih virov v miksu popolnoma realen scenarij.: https://i.imgur.com


To je bikov kakec.
100% obnovljivih virov v omrežju je povsem OK, če so to HE, ki so STABILNE. 100% SE v omrežju pač ne bo OK.

In ne sanjaj da bomo v SLO imeli 70% elktrike iz HE. Pri trenutni porabi pač ne, ker ne bo nihče odobril pozidavanja Mure in Soče.
Še na Savi ne bomo kaj veliko dodali.

feryz ::

Kaj ti to sploh limaš, BTW!? 10% proizvodnje v Sloveniji je 1500 megavatov!? Vsak dan nekaj novega.

dokoviz ::

100% obnovljivih virov v omrežju je povsem OK, če so to HE, ki so STABILNE


Tako je. In to sem tudi jasno povedal. Hidro 70 %, sončnih 20 %. Če bo sončnih samo 20 % potem ne bo problema z nestabilnostjo (problemi se začnejo šele nad 30 %).

In ne sanjaj da bomo v SLO imeli 70% elktrike iz HE. Pri trenutni porabi pač ne, ker ne bo nihče odobril pozidavanja Mure in Soče.
Še na Savi ne bomo kaj veliko dodali.


To je stvar politike in če se politiko pouči od dejstvih, potem imamo lahko kumot 70 % elektrike iz HE, hidro potenciala glede na analize imamo več kot zadosti za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

fikus_ ::

Hidro niso 100%, ker je vodostaj odvisen od letnega časa. Npr Drava je "gorska" reka, ker se v glavnem napaja iz snega. Seveda pa vodostaj spreminja tudi zaradi padavin, kot so te dni.

V SLO so praktično vse HE pretočne, akumulacije minimalne.

dokoviz ::

10% proizvodnje v Sloveniji je 1500 megavatov!?


Feryz: Proizvodnja se meri v megavatnih URAH (MWH), ne pa v megavatih (MW)! Jaoo še tega ne veš, to je stvar osnovnošolske fizike.. 10 % proizvodnje je 1600 MWh (megavatnih ur, ne pa megavatov!).

Fikus: povprečje vseh hidroelekrarn je relativno zelo stabilno (kakšna elektarna ti daje kakšen dan malo manj, pa zato druga malo več). Akumulacije je v Slovenskih hidoelekrarnah precej (daleč od tega da bi bile pretočne), poleg tega imamo še hidro črpalno elektrarno Avče, ki lahko shrani 2775 MWh v zgornjem akumulacijskem bazenu (15 ur lahko oddaja 185 MW).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

PrimoZ_ ::

Tudi 70% HE in 30% SE se ne izzide.
Pozimi je večja poraba elektrike in trend kaže da se bo še večalo zaragi ogrevanja na TČ.
SE pozimi proizvaja en drobiž in tudi vodostaji so povprečno nižji pozimi, kar pomeni še manj elektrike iz HE.

Realno imaš pozimi po tem sistemu namesto 30% + 70% samo še 3% + 60% ostalo moraš pa nadomeščat z nečim. Dokler vzhodna evropa goni JE in TE lahko odkupuješ od njih, problm bo ko bo cela EU šla na isti "zeleni" drek.

Sej je bilo že napisno tu.
Vsaka SE, bi morala financirati še backup zase. Magari je to obstoječi TEŠ6, ali pa kako namesnsko plinsko ala brestanica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

dokoviz ::

Tudi 70% HE in 30% SE se ne izzide.


Se izide, deleži so na letni ravni, seveda pa bo pozimi delež plinkih malo večji. Pozimi bo cca tako: 60 % hidro, 5 % sončne, 35 % plinske in ostalo.

SE pozimi proizvaja en drobiž in tudi vodostaji so povprečno nižji pozimi


Sončna proizvaja tudi pozimi 20 do 25 % tega kar proizvaja poleti, to ni drobiž. Vodostaji so malenkost nižji pozimi, ampak ne bistveno.

Realno imaš pozimi po tem sistemu namesto 30% + 70% samo še 3% + 60% ostalo moraš pa nadomeščat z nečim.


Blizu. 60 % in 5 % sončnih imaš cca. Res je, pozimi moraš nadomeščati z 35 % ostalega, ampak samo pozimi, na letni ravni če 3 mesece furaš 35 % plinskih+kogenracije+vse ostalo to predstavlja cca 10 % celotne proizvodnje. Kot pravim: celo sam ELES ki je upravitelj elektičnega omrežja v Sloveniji pravi da je 90 % obnovoljivih virov v miksu elektrike popolnoma realen scenarij: https://www.eles.si/novice/ArticleID/17... .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

PrimoZ_ ::

Ampak za teh zimskih 35% moraš imeti backup. Isto se zgodi čez leto kdaj da je daljše obdobje slabega vremena, ko recimo zgubiš pol SE kapacitete.
Tako da kar se mene tiče SE bi se vedno morala računati z vključenim stroškom backupa.

Če je strošek panelov za 30% elektrike + backup le tega (recimo neka plinska) na letni ravni manjši od alternativ, pol je OK sicer pa ne.

ČHE je izven te enačbe, to se uporabi za razne špice. Pozimi ko je konstantno nizek izplen SE ti pač ne pride v poštev.

Aja pa tukaj na forumu je nekdo v temi o domači SE objavljal cifre. V spominu imam da je bil nasjalbši zimski mesec na 10% najbolšega meseca.
tako da 30% ti pade na 3%

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

dokoviz ::

Ampak za teh zimskih 35% moraš imeti backup. Isto se zgodi čez leto kdaj da je daljše obdobje slabega vremena, ko recimo zgubiš pol SE kapacitete.


Tako je, moraš imeti backup in backup že imamo, kar že imamo v obliki plinske Brestanice, HČE Avče in ostalih elekrarn ki se lahko prilagajajo. V najslabšem primeru teš6 ne rabimo porušiti, ampak ga imamo za backup da ga vžgemo samo za kakšno uro ali dve na hladno zimsko jutro nekajkrat na leto.

Tako da kar se mene tiče SE bi se vedno morala računati z vključenim stroškom backupa.


Se že tako računa. Trgovci z električno energijo elektriko iz sončnih elektrarn prodajo na prostem trgu po tržnih cenah, tako da je nestabilnost že vračunana v ceno.

ČHE je izven te enačbe, to se uporabi za razne špice. Pozimi ko je konstantno nizek izplen SE ti pač ne pride v poštev.


To drži. Pozimi bi tistih 35 % pač furali plinske+kogeneracije+smetiščni metah+lesno biomaso+elektarne na odpadni mulj čistilnih naprav in podobno (večina od teh že imamo zgrajene in v obratovanju dandanes).

Aja pa tukaj na forumu je nekdo v temi o domači SE objavljal cifre. V spominu imam da je bil nasjalbši zimski mesec na 10% najbolšega meseca.
tako da 30% ti pade na 3%


Morda če je ta oseba na senčni strani hriba ja. Ampak v splošnem pa ni tako. Ampak tukaj je važno povprečje: v povprečju sončne pozimi proizvedejo 20 do 25 % tega kar proizvedejo poleti glede na podatke. Torej 20 % ti pade na 5 %. Sicer pa brezveze se kregava za ta 2 %. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

PrimoZ_ ::

Prvi zadetek na googlu.
Ker pa sončna elektrarna približno 90 % vse energije, proizvede v mesecih visoke osončenosti - to je med marcem in oktobrom - zimsko obdobje nima tolikšnega vpliva na količino proizvedene energije.


Očitno je tistih 10% še dobr izplen.

dokoviz ::

Podatki za Slovenijo kažejo drugače:



Pa sicer popolnoma irelevantno je ali iamo pozimi obnovoljivih virov (hidro+SE) 60 %+3 % ali pa 60% + 5 %. Ni važno ali je pozimi treba nadomeščati 35 % ali pa 37 %, ker je razlika minimalna. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

feryz ::

dokoviz je izjavil:

10% proizvodnje v Sloveniji je 1500 megavatov!?


Feryz: Proizvodnja se meri v megavatnih URAH (MWH), ne pa v megavatih (MW)! Jaoo še tega ne veš, to je stvar osnovnošolske fizike.. 10 % proizvodnje je 1600 MWh (megavatnih ur, ne pa megavatov!).

A bejž no? 1500 megavatov je 1500 megavatov. 1500 megavatnih ur, je pa 1500 megavatnih ur.
Če najdeš neko logiko v prilimanem članku, ki naj bi bil celo iz ust Goloba, si takoj zaslužiš medaljo.

Saj ti limaš take članke, ne jaz. Vsaj preberi, kaj si pripopal.

PrimoZ_ ::

Samo upošteva naj se to v ceni SE pa je, da bo fer.

In HE pozabi, da bo 70% ali pa 60% oz. karkoli bistveno višje kot je. Zadnje približno realne opcije so še elektrarne na srednji Savi.
Pa še tisto bo na koncu padla v vodo.

dokoviz ::

A bejž no? 1500 megavatov je 1500 megavatov. 1500 megavatnih ur, je pa 1500 megavatnih ur.


Narobe imaš. Ti si rekel da je proizvodnja 1500 MW. To ni res! Proizvodnja se meri v megavatnih URAH. V megavatih se meri MOČ! Jaooo.. daj pojdi v šolo nazaj.

Samo upošteva naj se to v ceni SE pa je, da bo fer.


Se že. Trgovci z električno energijo elektriko iz sončnih elektrarn prodajo na prostem trgu po tržnih cenah, tako da je nestabilnost že vračunana v ceno.

In HE pozabi, da bo 70% ali pa 60% oz. karkoli bistveno višje kot je. Zadnje približno realne opcije so še elektrarne na srednji Savi.
Pa še tisto bo na koncu padla v vodo.


Lahko bo, to je samo stvar politike. Hidro potencial da bo 70 % ali 60 % imamo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

z0mbie ::

Tule lahko vsakdo pride do istih podatkov, ki jih servira laznjivec in manipulator savornic, hruske, dokoviz da se ne pozabi:

Ce slucajno kdo razmislja o tem, da bi si namontiral solarne panele na podlagi nakladanja v tej in sorodnih temah, je nujno, uzavestiti, da berete propagandni material nekega slovenskega podjetja, ki prodaja solarne panele.

Za lepso predstavo o fotovoltaiki in kaksen poden se skriva v teh temah po slo-techu.

- vsi zelo radi citirajo Lazard Ltd (aka "ugledno podjetje", za katerega ugotovis, da so lobisti za fotovoltaicno industrijo, skratka njihove raziskave so nekje na nivoju fake news: https://www.opensecrets.org/federal-lob... )

- linki na material, ki "dokazuje" so nalimani kot screenshoti na raznih public sharing straneh in splaca se vzeti kaksen stavek iz clanka in ugotoviti, relevantnost vira, recimo za hudo tehnicnimi "dokazili" potem stoji "slovenski geograf, sociolog in politik": https://slo-tech.com/forum/t785421/p716... , kjer seveda po cistem nakljucju uporablja podatke iz clankov Lazard Ltd.

- in seveda, tudi sicer so najvecji zagovorniki fotovoltaike razni osebe, s podobno dikcijo, njihove registracije pa so seveda zgovorne same po sebi:
02.05.2021 hruske ( https://slo-tech.com/profili/126121 )
09.05.2021 savornic ( https://slo-tech.com/profili/126192 )
18.05.2021 dokoviz ( https://slo-tech.com/profili/126308 )
( splaca se tudi v profilu klikniti "teme, v katerih je sodeloval", se hitro ugotovi, da oseba smeti predvsem po temah o solarni energiji/elektricnih vozilih )

Skratka izteka se cas nategovanja ljudi s solarnimi paneli, pa si je nekdo omislil izvajati malo reklame, da bi si podaljsal sluzenje namesto, da konca na "soncni upravi" (pun intended)

PrimoZ_ ::

PrimoZ_ je izjavil:

Samo upošteva naj se to v ceni SE pa je, da bo fer.

In HE pozabi, da bo 70% ali pa 60% oz. karkoli bistveno višje kot je. Zadnje približno realne opcije so še elektrarne na srednji Savi.
Pa še tisto bo na koncu padla v vodo.


Realnost elektrarn na Savi.
https://www.dnevnik.si/1042784135

z0mbie ::

PrimoZ_ je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Samo upošteva naj se to v ceni SE pa je, da bo fer.

In HE pozabi, da bo 70% ali pa 60% oz. karkoli bistveno višje kot je. Zadnje približno realne opcije so še elektrarne na srednji Savi.
Pa še tisto bo na koncu padla v vodo.


Realnost elektrarn na Savi.
https://www.dnevnik.si/1042784135


Ja... seveda ni politicne volje, ker imajo politiki prste v marmeladi pri prodaji in montazi soncnih panelov. In dokler bojo obstajali naivci, ki si jih montirajo na streho ali se ne bo podrlo elektroenergetsko omrezje se absolutno ne bo delalo nobenega drugega vira. Nekateri prevec sluzijo odtega, tudi troedini manipulanti (savornic, hruske, dokoviz) tukaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

PrimoZ_ ::

Raje JE kot pa HE :D

Marko Zupančič je dejal, da ne bi imeli nič proti, če bi se v NE Krško zgradil še en reaktor oziroma drugi blok, le gradnjo hidroelektrarn je potrebno v vsej Sloveniji ustaviti v celoti.

Andreja Slameršek pa je dodala, da si bodo v njihovem društvu za proučevanje rib prizadevali, da se v Sloveniji ne zgradi nobena hidroelektrarna več, kajti Slovenija je že na maksimumu.


To bi bil zanimiv referendum.
Postavimo vse ekonomsko smiselne HE na Savi, Muri in Soči.
Ali postavimo nov blok JE.

dokoviz ::

z0mbie je izjavil:

Tule lahko vsakdo pride do istih podatkov, ki jih servira laznjivec in manipulator savornic, hruske, dokoviz da se ne pozabi:

Ce slucajno kdo razmislja o tem, da bi si namontiral solarne panele na podlagi nakladanja v tej in sorodnih temah, je nujno, uzavestiti, da berete propagandni material nekega slovenskega podjetja, ki prodaja solarne panele.

Za lepso predstavo o fotovoltaiki in kaksen poden se skriva v teh temah po slo-techu.

- vsi zelo radi citirajo Lazard Ltd (aka "ugledno podjetje", za katerega ugotovis, da so lobisti za fotovoltaicno industrijo, skratka njihove raziskave so nekje na nivoju fake news: https://www.opensecrets.org/federal-lob... )

- linki na material, ki "dokazuje" so nalimani kot screenshoti na raznih public sharing straneh in splaca se vzeti kaksen stavek iz clanka in ugotoviti, relevantnost vira, recimo za hudo tehnicnimi "dokazili" potem stoji "slovenski geograf, sociolog in politik": https://slo-tech.com/forum/t785421/p716... , kjer seveda po cistem nakljucju uporablja podatke iz clankov Lazard Ltd.

- in seveda, tudi sicer so najvecji zagovorniki fotovoltaike razni osebe, s podobno dikcijo, njihove registracije pa so seveda zgovorne same po sebi:
02.05.2021 hruske ( https://slo-tech.com/profili/126121 )
09.05.2021 savornic ( https://slo-tech.com/profili/126192 )
18.05.2021 dokoviz ( https://slo-tech.com/profili/126308 )
( splaca se tudi v profilu klikniti "teme, v katerih je sodeloval", se hitro ugotovi, da oseba smeti predvsem po temah o solarni energiji/elektricnih vozilih )

Skratka izteka se cas nategovanja ljudi s solarnimi paneli, pa si je nekdo omislil izvajati malo reklame, da bi si podaljsal sluzenje namesto, da konca na "soncni upravi" (pun intended)


Zakaj spemaš nekaj kar ni res in sem ti že pojasnil? Ta sestavek si že najmanj 5x prilepil.

PREBERI PROSIM TE LEPO!


Saj ne rabis nickov vrtet, zato, da zganjas propagando. ;)


Ne zganjam nobene propagande, povedal sem ti samo strokovna stališča in dejstva. Glede več nickov sem ti lepo povedal da sem imel prej account hruske(znak vecje manjse), nato pa ga je moderator zaradi podobnosti imena z nekim drugim uporabnikom ki se imenuje "hruske" (torej brez snaka večje manjše v imenu) ukinil. Sporočilo moderatorja da ga je ukinil sem tudi objavil kot printscreen za dokaz. In ker ga je ukinil nisem mogel več pisati v temo, zato sem ustvaril novega. In to sem tudi takoj jasno povedal. Z veseljem bi imel še naprej prejšnje uporabniško ime hruske(znak večje manjše) če bi bil z njim še vedno mogoče sodelovati v temi.

Aja izgleda bolj verodostojno, ce vec nickov naklada in lepi linke propagandni material z raznih anonimnih sharing sitov.


Ne gre za nakladanje, gre za dejstva iz verodostojnih strokovnih virov. Ne gre za noben propagandni material, gre za strokovne vire. Če pa Wikipedio smatraš za reklamni material, potem je pa nekaj hudo narobe z tabo. Glede več nickov sem ti lepo povedal da sem imel prej account hruske(znak vecje manjse), nato pa ga je moderator zaradi podobnosti imena z nekim drugim uporabnikom ki se imenuje "hruske" (torej brez snaka večje manjše v imenu) ukinil. In ker ga je ukinil nisem mogel več pisati v temo, zato sem ustvaril novega. In to sem tudi takoj jasno povedal.

Do sedaj so tudi najbolj trdi ze ugotovili, da je slo-tech priljubljeno zbiralisce raznih "podjetnikov", ki so stavili na elektricno energijo in si delajo zastonj reklam
o.

Ne gre za nobeno reklamo, nisem podjetnik, povedal sem ti samo strokovna dejstva (kar bi tudi videl če bi zadevo dejansko prebral, ne pa ignoriral in na linke sploh ne kliknil). 1000 EUR lahko staviva da nikoli v življenju nisem prodal nobenega solarnega panela, niti ne delam v energetiki. ps: očitno nočeš it stavit ker se ve da lažeš kot pes.

A ni hecno, pa spet uporablja link na lobisticno podjetje


Lazard ni nobeno logistično podjetje, Lazard kot kredibilen vir v svojih publikacijah navajajo vsi svetovni znanstveniki iz tega področja! Sicer pa poglej LCOE analizo na Wikipediji ali kjerkoli drugod če misliš da je Lazard nezanesljiv vir po tvoje in boš prišel do popolnoma istih podatkov kot so na Lazard. Skratka: nimaš prav.

je nujno, uzavestiti, da berete propagandni material nekega slovenskega podjetja, ki prodaja solarne panele.


Ne gre za nobeno reklamo, povedal sem ti samo strokovna dejstva (kar bi tudi videl če bi zadevo dejansko prebral, ne pa ignoriral in na linke sploh ne kliknil). 1000 EUR lahko staviva da nikoli v življenju nisem prodal nobenega solarnega panela, niti ne delam v energetiki.

vsi zelo radi citirajo Lazard Ltd (aka "ugledno podjetje", za katerega ugotovis, da so lobisti za fotovoltaicno industrijo, skratka njihove raziskave so nekje na nivoju fake news


Fake news govoriš samo ti. Lazard ni nobeno logistično podjetje, Lazard kot kredibilen vir v svojih publikacijah navajajo vsi svetovni znanstveniki iz tega področja! Sicer pa poglej LCOE analizo na Wikipediji ali kjerkoli drugod če misliš da je Lazard nezanesljiv vir po tvoje in boš prišel do popolnoma istih podatkov kot so na Lazard. Skratka: nimaš prav.

- linki na material, ki "dokazuje" so nalimani kot screenshoti na raznih public sharing straneh in splaca se vzeti kaksen stavek iz clanka in ugotoviti, relevantnost vira, recimo za hudo tehnicnimi "dokazili" potem stoji "slovenski geograf, sociolog in politik"


Ta slovenski geograf, sociolog in politik citira kredibilne vire v svojem članku, poglej jih. Skratka: če klošar na ulici reče da je nebo modro to ne pomeni da nima prav samo zato ker je klošar. Ima prav. Kar lahko tudi preveriš na kredibilnih virih na katere se sklicuje pri navajanju navedb v svojem članku.

in seveda, tudi sicer so najvecji zagovorniki fotovoltaike razni osebe, s podobno dikcijo, njihove registracije pa so seveda zgovorne same po sebi:


Ne zganjam nobene propagande, povedal sem ti samo strokovna stališča in dejstva. Kot sem ti že pojasnil (pa si zadevo po nesreči ali pa nalašč spregledal), sem imel prej account hruske(znak vecje manjse), nato pa ga je moderator zaradi podobnosti imena z nekim drugim uporabnikom ki se imenuje "hruske" (torej brez snaka večje manjše v imenu) ukinil. Sporočilo moderatorja da ga je ukinil sem tudi objavil kot printscreen za dokaz. In ker ga je ukinil nisem mogel več pisati v temo, zato sem ustvaril novega. In to sem tudi takoj jasno povedal. Z veseljem bi imel še naprej prejšnje uporabniško ime hruske(znak večje manjše) če bi bil z njim še vedno mogoče sodelovati v temi.

Skratka izteka se cas nategovanja ljudi s solarnimi paneli, pa si je nekdo omislil izvajati malo reklame, da bi si podaljsal sluzenje namesto, da konca na "soncni upravi" (pun intended)


Od solarnih panelov nisem v živlenju tako ali drugače zaslužil niti evra, pojdi staviti se dobiva v živo in boš lahko preveril, brez problema. Povedal sem ti svoja strokovna stališča zato ker je ta tema del moje stroke, zanima pa me tudi v prostem času, zato področje spremljam že več kot 20 let. Ne delam v energetiki, delam v razvoju podjetja ki ni z ničemer povezano z solarnimi paneli ali zeleno energijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

gruntfürmich ::

dokoviz je izjavil:

2. Kot sem jasno povedal že prej nizkotemperaturni geotermalni potencial IMAMO. Nizkotemperaturnega geotermalnega potenciala imamo v Sloveniji veliko. Poudarek na NIZKO temperaturnega (za tiste ki radi spregledate besede). Nizkotemperaturni geotermalni potencial se da izkoriščati z geotermalnimi elektrarnami na binarni cikel, zadostuje že temperatura vode 50°C. Na kratko delujejo tako da je na globini kjer je temperatura skal ali vode večja od 50 °C položen toplotni izmenjevalec ki vsebuje kapljevino ki se uprarja že pri nizkih tempraturah kot je 50°C, ta kapljevina žene turbino in preko generatorja generira električno energijo. Skupni LCOE (total cost of electricity) za to vrsto je relativno nizek in je nižji od teš6. Postavitev je sicer srednje draga, vendar je nato obratovanje izredno poceni (ne potrebuje se nobenega goriva za obratovanje).


hmmm, nekaj me muči.
pri geotermalni je vedno strah da ne bomo podzemlje kontaminirali, zato je vedno potrebno imeti ločeno vodo - tisto ki kroži noter pod površjem in tisto ki jo imamo zunaj.
po tvojih navodilih bi kar izmenjevalec namestili v globini? se ti zavedaš da je to posoda ki jo je treba tudi vzdrževati, da lahko pušča, da potrebuješ cevi da potem paro potegneš na površje in tam poganja turbino, in jo potem znova nazaj speljati v podzemlje?

poleg tega ti omenjaš klasičen toplotni stroj s turbino; po zakonih fizike je izkoristek takega stroja še vedno omejen z razliko temperatur, kar pomeni da je v tem primeru katastrofalno nizka (50°C zgornja T), kar pomeni da je katastrofalno nizek tudi izkoristek.
ampak vseeno od izmenjevalca, črpalk, turbine, generatorja naprej pa potrebuje ravno tako vzdrževanje in investicije kot vsaka elektrarna.

in ti potem vse te zanič karakteristike promoviraš kot odlične ?

mislim da imaš tako malo pojma o vsem tem da ti še to dejstvo ni jasno...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

dokoviz ::

hmmm, nekaj me muči.
pri geotermalni je vedno strah da ne bomo podzemlje kontaminirali, zato je vedno potrebno imeti ločeno vodo - tisto ki kroži noter pod površjem in tisto ki jo imamo zunaj.
po tvojih navodilih bi kar izmenjevalec namestili v globini? se ti zavedaš da je to posoda ki jo je treba tudi vzdrževati, da lahko pušča, da potrebuješ cevi da potem paro potegneš na površje in tam poganja turbino, in jo potem znova nazaj speljati v podzemlje


Vidim da ti ni ravno jasen princip delovanja, poglej si princip delovanja geotemalnih na binarni cikel. Seveda ločen tokokrog je. V tokokrogu je lahko tudi navadna VODA pri podtalku tako da se ta uparja že pri 57°C če te skrbijo morebitna puščanja.

poleg tega ti omenjaš klasičen toplotni stroj s turbino; po zakonih fizike je izkoristek takega stroja še vedno omejen z razliko temperatur, kar pomeni da je v tem primeru katastrofalno nizka (50°C zgornja T), kar pomeni da je katastrofalno nizek tudi izkoristek.


Seveda, zakoni fizike držijo. Izkoristki so v praksi 10 do 13 %. Ampak to je povsem nepomembno glede na to da je geotermalna energija na voljo v neomejenih količinah zastonj.

Iz Wikipedije: Geothermal power @ Wikipedia
"Binary cycle power stations are the most recent development, and can accept fluid temperatures as low as 57 °C.[14] The moderately hot geothermal water is passed by a secondary fluid with a much lower boiling point than water. This causes the secondary fluid to flash vaporize, which then drives the turbines. This is the most common type of geothermal electricity station being constructed today.[32] Both Organic Rankine and Kalina cycles are used. The thermal efficiency of this type of station is typically about 10-13%"

ampak vseeno od izmenjevalca, črpalk, turbine, generatorja naprej pa potrebuje ravno tako vzdrževanje in investicije kot vsaka elektrarna.


Seveda, vsaka elektrarna potrebuje vzdrževanje. Gre se za to da je geotermalna poceni zato ker je energija zastonj, vzdrževanje pa ne predstavlja nekih velikih stroškov, relativno gledano glede na elektrarne na premog z svojo ceno premoga in ostalega (plus vso škodo in strošek ki ga povzročijo za zdravstveno blagajno zaradi onesnaževanja).

in ti potem vse te zanič karakteristike promoviraš kot odlične ?


Karakteristike so mnogo bolj odlične kot pa pri teš6, perfektinih karakteristik pa ni nikjer. ;)

mislim da imaš tako malo pojma o vsem tem da ti še to dejstvo ni jasno...


Ne drži. Na stvar se dobro spoznam, tisti ki nima pojma tukaj si žal samo ti. Dejstvo je da so geotermalne enektrarne, skupaj z hidro elekrarnami in sončnimi čist in poceni vir glede na ostale vire energije.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: DeusB ()

dokoviz ::

Skratka izteka se cas nategovanja ljudi s solarnimi paneli, pa si je nekdo omislil izvajati malo reklame, da bi si podaljsal sluzenje namesto, da konca na "soncni upravi" (pun intended)


Od solarnih panelov nisem v živlenju tako ali drugače zaslužil niti evra, pojdi staviti se dobiva v živo in boš lahko preveril, brez problema. Povedal sem ti svoja strokovna stališča zato ker je ta tema del moje stroke, zanima pa me tudi v prostem času, zato področje spremljam že več kot 20 let. Ne delam v energetiki, delam v razvoju podjetja ki ni z ničemer povezano z solarnimi paneli ali zeleno energijo. Velike sončne elekrarne gradijo tudi države same, zato ker se to splača, ker je energija iz njih poceni. Celo eles ki je odgovoren za upravljanje omrežja je par dni nazaj objavil da bo postavil 3 MW največjo sončno elekrarno v državi. Dejstvo je da vsi podatki kažejo da se sončne elekrarne splačajo in niso nobeno nategovanje kot si se sam napačno izrazil. Španija je leto zgradila 500 MW-tko, kar je moč ki je blizu moči teš6 (600 Mw). Indija je letos zgradila 2245 MW, kar je več kot 3x močnejša od teš6 ali jedrske krško. In najbolj pomembno: Španija je za 500 MW elektrano plačala samo 300 milijonov (google it), medtem ko je bil naš teš6 kar 1400 miljonov (google it). S tem da sonce sveti zastonj, teš6 pa ima vsak dan 1.200.000 EUR stroškov za premog, osebje in ostalo. Nova jedrska 700 MW bi bila pa 15 milijard, medtem ko je bila španska 500 MW sončna samo 0,3 milijarde. V sončne elektrarne investirajo tudi države same in celo naftni šejki sami in to celo dandanes ko ni več subvencij, kar pomeni da se zadeva splača in ni noben nateg.

List of photovoltaic power stations @ Wikipedia

Še nekaj da te bo šokiralo: CELO sam eles ki je odgovoren za upravljanje elekričnega omrežja v Sloveniji gradi največjo 3000 kW sončno elekrarno v Sloveniji in to kljub temu da ni nobenih subvencij:
https://www.delo.si/novice/slovenija/na...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: DeusB ()

z0mbie ::

dokoviz je izjavil:


Zakaj spemaš nekaj kar ni res in sem ti že pojasnil? Ta sestavek si že najmanj 5x prilepil.


Nisi pojasnil, samo zlagal si se. In lepil ga bom se naprej, zato ker je pomembno, da kdorkoli osine s pogledom ta topic, razume, da izvajas reklamo. Pac malo ti hebem posel, hebat ga.

Pricakuj zapis vsaj enkrat na vsaki strani.

dokoviz je izjavil:

Španija je leto zgradila 500 MW-tko, kar je moč ki je blizu moči teš6 (600 Mw). Indija je letos zgradila 2245 MW, kar je več kot 3x močnejša od teš6 ali jedrske krško.


Absolutno dobra ideja, in ce bi zivel v sahari, bi si jo tudi sam postavil. Ugodno podnebje. :))

Medtem, ko v Sloveniji postavljajo SE, geotermalne in plimovalne elektrarne samo zelo cudni ljudje. Taki, ki bi verjetno postavili v Sloveniji tudi smucanje na sipinah, ker so enkrat videli na netu in se jim je zdela dobra ideja in se ful splaca, rabis samo smucke in celado. Minorna investicija. Sipine se pa same postavijo. Aja ne, te bo pa postavila drzava, ker se FUL splaca.

Mimogrede, ELESa kot podjetje pod nadzorom politike niti ne omenjam. Je postavljal tudi TES6. In njegova SE je na enakem nivoju - korupcijskem, pri obeh pa se bojo omastili tisti, ki jih ti zastopas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

dokoviz ::

Zombie:Ni res, nisem se nič zlagal, vsak lahko sam pogoogla "LCOE levelised cost of electricty 2020" in se prepriča da so dejstva ki sem jih navedel pravilna. Ne gre za nobeno reklamo, ker kot si opazil sem ti povedal samo strokovna dejstva, ki jih lahko pogooglaš tudi sam (žal jih nisi, ker si prelen in preveč ignorantski). Nimam nobenega posla lol. Še enkrat, države same sebi gradijo sončne elekrarne in to brez subvencij, čemu če se pa po tvoje ne splača? Izgubljaš debato, sedaj pa kuhaš mulo, revček. Ne boš več mogel prodajati umazane in drage elekrike iz teša ha? Saj te bodo kmalu vrgli iz nadzornega sveta teš6, brez skrbi, če ne prej čez nekaj let ko se bo zaprl. Pa hitro prodaj delnice petrola, preden strmoglavijo na nulo. Jebe se tebi za 8, 7 milijona umrlih vsako leto zaradi fosilnih goriv ane, kar potrujejo znanstvene študije, važno da si ti pri koritu.
Za tiste ki ste preleni da bi sami pogooglali podatke:

Cena Španske 500 MW sončne elekrarne je bila samo 0,3 miljarde (300 milijonov):
https://www.pv-magazine.com/2020/04/08/...

Za teš6 smo plačali 1400 milijonov.
https://www.nas-stik.si/1/Novice/novice...
https://nova24tv.si/slovenija/pregresno...

S tem da teš6 zmeče masivne vsote denarja za premog in osebje vsak dan, medtem ko sončna dela sama, sonce sveti zastonj. Konkretno teš6 vsak dan zmeče 1,2 miljona evrov za stroške (ceno proizvodnje imajo 85 EUR na MWh).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

dokoviz ::

Absolutno dobra ideja, in ce bi zivel v sahari, bi si jo tudi sam postavil. Ugodno podnebje


20 let si za cajtom. Da so se sončne splačale samo v sahari je veljalo 20 let nazaj. Dandanes to skupaj z hidroelektrnami najcenejši vir energije tudi v Sloveniji.

Medtem, ko v Sloveniji postavljajo SE, geotermalne in plimovalne elektrarne samo zelo cudni ljudje.


Napačno. Teh treh za Slovenijo ne moreš dati v isti koš. Kdor bi v Sloveniji postavljal plimovalne elektrarne, ta je čuden, ker se finančno ne splačajo. Kdor pa bi postavljal sončne in nizkotemperaturne geotermalne, ta pa je pameten, ker bo na ta način dobil čist in poceni štrom.

Taki, ki bi verjetno postavili v Sloveniji tudi smucanje na sipinah, ker so enkrat videli na netu in se jim je zdela dobra ideja in se ful splaca, rabis samo smucke in celado. Minorna investicija. Sipine se pa same postavijo. Aja ne, te bo pa postavila drzava, ker se FUL splaca.


Ne bluzi o češnjah, če je pa debata o sladoledu.

Mimogrede, ELESa kot podjetje pod nadzorom politike niti ne omenjam. Je postavljal tudi TES6. In njegova SE je na enakem nivoju - korupcijskem, pri obeh pa se bojo omastili tisti, ki jih ti zastopas.


Sončne dandanes NIMAJO več subvencij. Splačajo se pa zaradi tega ker je cena postavitve nizka, toliko da generirajo zaslužek. teš6 pa je ravno obratno, teš6 vsako leto generira izgubo!

Teš naj bi do 2030 pridelal 870 milijonov izgube
https://www.delo.si/novice/okolje/tes-n...

V štirih letih delovanja Teš 6 ustvaril 210 milijonov evrov izgube
http://www.primorske.si/novice/slovenij...

Finančna analiza TEŠ: do leta 2030 predvidoma 870 milijonov evrov izgube
https://focus.si/financna-analiza-tes-d...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

dokoviz ::

TEŠ 6: Izgube, okvare in izpadi najdražje energetske investicije
https://www.24ur.com/novice/gospodarstv...

PrimoZ_ ::

TEŠ6 je poceni nabiranje političnih točk, da se zagotavlja (slaba) delovna mesta. In hkrati so razni paraziti pobrali mastne provizije in podkupnine.
Tega zafuranega projekta ne bi smeli uporabljati za opravičevanje zgrešenih naložb v SE.

fikus_ ::

Doko. . . Spet bluziš!
" povprečje vseh hidroelekrarn je relativno zelo stabilno (kakšna elektarna ti daje kakšen dan malo manj, pa zato druga malo več). Akumulacije je v Slovenskih hidoelekrarnah precej (daleč od tega da bi bile pretočne),"

Pozabi CHE Avče, je namenska HE! Naštej mi 5 SLO HE, ki imajo pravo akumulacijo-jezero! Vse so na rekah, so pretočne, gladina vode se lahko samo minimalno spreminja zaradi erozije, imajo točno določeno, koliko cm/uro.

Dravske HE imajo še ta izziv, če je previsoka voda, velik pretok, je proizvodnja manjša, kot ob optimalnem pretoku!
Toliko o tvoji regulaciji!

dokoviz ::

PrimoZ: teš6 je bil zgrešen projet ki dela zgubo, je drag in umazan. To da bo teš6 delal izgubo sem jaz vedel že od samega začetka, še preden so ga zgradili, če zadevo poračunaš so številke jasne. Jaz sem bil že od samega začetka proti temu da se teš6 sploh zgradi, pa ne samo jaz, vsa stroka je bila proti! Zajebala je politika zato da so lahko pobrali provizije in podkupnine. Ampak sončne elektrarne pa niso zgrešena naložba: so poceni in čist vir energije, je pa res da jih je lahko največ okoli 20 do 30 %. Če jih je več delajo probleme zaradi regulacije, ampak smo še daleč od tega, ker sončnih je trenutno 2 %. Kdo je izglasova TEŠ6 se pa ve: objavljam POIMENSKI SEZNAM političih budal:

Citiram (https://ekokrog.org/2012/08/01/kdo-nam-... :
"V včerajšnjem Uradnem listu št. 58/2012 je bil razglašen zakon o državnem poroštvu za 440 milijonov evrov vredno posojilo, ki si jih bo Termoelektrarni Šoštanj izposodila za financiranje premogovnega bloka 6 moči 600 MW (ZPODPTEŠ). Celotna investicija je vredna 1,3 milijarde evrov, kot netransparentna naložba v ogromno fosilno elektrarno v 21. stoletju pa kaže znake večplastne katastrofe.

Zakon je bil sprejet v Državnem zboru na 16. izredni seji dne 18. julija 2012. Sprejet je bil s samo 29 pritrdilnimi glasovi poslancev, ki jih spodaj naštevamo za prihodnje rodove skupaj s tistimi, ki so jim to omogočili tako, da niso glasovali proti ali se jim še celo ni dalo priti na sejo. Zdaj je potekel tudi zakonski rok za zbiranje podpisov za referendum o TEŠ6, in predsednik Državnega zbora žal ugotavlja, da veljavnih podpisov ni bilo dovolj.

Poslanci, ki so glasovali ZA poroštvo TEŠ za blok 6 (29 poslancev):

Samo Bevk (SD)
Rihard Braniselj (DL)
Mirko Brulc (SD)
Matjaž Han (SD)
Franc Jurša (DeSUS)
Jožef Kavtičnik (PS)
Polonca Komar (DL)
Marjana Kotnik Poropat (DeSUS)
Danijel Krivec (SDS)
Srečko Meh (SD)
Janja Napast (SDS)
Jasmina Opec (SLS)
Borut Pahor (SD)
Truda Pepelnik (DL)
Ivan Pišek (SDS)
Majda Potrata (SD)
Jakob Presečnik (SLS)
Mihael Prevc (SLS)
Sonja Ramšak (SDS)
Janez Ribič (SLS)
Ivan Simčič (nepovezani)
Bojan Starman (DL)
Irena Tavčar (SDS)
Kristina Valenčič (DL)
Janko Veber (SD)
Gregor Virant (DL)
Ivan Vogrin (nepovezani)
Ljubo Žnidar (SDS)
Roman Žveglič (SLS)

Poslanci, ki so se vzdržali (10 poslancev):
Roberto Battelli (manjšina)
László Göncz (manjšina)
Katarina Hočevar (DL - Zagorje)
Eva Irgl (SDS)
Damjana Petavar Dobovšek (SDS)
Marko Pogačnik (SDS)
Franc Pukšič (SLS)
Mateja Pučnik (SDS)
Andrej Šircelj (SDS)
Štefan Tisel (SDS)

Poslanci, ki sploh niso bili prisotni (31 poslancev):
Borut Ambrožič (PS)
Alenka Bikar (PS)
Dragan Bosnić (PS)
Alenka Bratušek (PS)
Renata Brunskole (PS)
Jerko Čehovin (PS)
Maja Dimitrovski (PS)
Branko Ficko (PS)
Gašpar Gašpar Mišič (PS)
Lejla Hercegovac (PS)
Ivan Hršak (DeSUS - Hrastnik)
Roman Jakič (PS)
Darko Jazbec (PS)
Jana Jenko (DeSUS)
Jožef Jerovšek (SDS)
Janja Klasinc (PS)
Maša Kociper (PS)
Tina Komel (PS)
Saša Kos (PS)
Mitja Meršol (PS)
Jani Möderndorfer (PS)
Alenka Pavlič (PS)
Marija Plevčak (DeSUS)
Alojzij Potočnik (PS)
Stanko Stepišnik (PS)
Jože Velikonja (PS - Hrastnik)
Peter Vilfan (PS)
Tamara Vonta (PS)
Matjaž Zanoškar (PS)
Barbara Žgajner Tavš (PS - Trbovlje)
Melita Župevc (PS)"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

dokoviz ::

Fikus: ne bluzim, ti bluziš. Skoraj vsaka slovenska hidroelektrarna ima akumulacijsko jezero (velika večina NI pretočnih). Precej energije lahko shranijo za jezom, razlika višin pa se meri v več metrih, ne pa centimetrih kot ti napačno trdiš. Podatki jasno kažejo da nimaš prav in jasno kažejo da imam prav: Hidro elekrarne se dajo dobro regulirati in to se tudi dela vskodnevno, kar poglej konkretne grafe ELESA za proizvodnjo:

https://www.eles.si/prevzem-in-proizvod...



Lahko se tudi malo izobraziš kako vse skupaj deluje:
https://www.svet-energije.si/eksponati/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

dokoviz ::

Ali recimo kakšnen drug dan kjer je bil NEK prisoten (ni bil v remontu), praktično edine ki se prilagajajo porabi so hidroelekrarne, teš6 in NEK sta konstantna (teš6 lahko niha, ampak dostikrat ne). JEK pa nikoli ne niha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()
««
14 / 32
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj so baterijski hranilniki prava stvar (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27357499 (5237) kow
»

Norvežani bodo že prihodnje leto kupovali le še električne avtomobile (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
68155505 (35345) gruntfürmich
»

V ZDA prvikrat po letu 1880 obnovljivi viri energije prehiteli premog

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
438547 (6108) Leif

Več podobnih tem